Op kosten van Blitz Coach Piket ziet Fiks flitsen Cash en Pernfors verrassen Van Kempen weer niet te ldoppen Zuiderkwartier werkt De Danaïden uit strijd om LD-Cup Programma PAGINA 8 SPORT ZATERDAG 27 DECEMBER 1986 t VOORSCHOTEN - Voor je jaarlijkse Blitz-Kersttoernooi basketbalploegen uit Israel halen kost moeite en geld. Niet alleen omdat dat land nu eenmaal wat verder hier vandaan ligt dan, pakweg de Vijf Meihal, maar ook omdat de poli tieke situatie in die contreien bepaald niet stabiel is te noe men. Het nemen van verstrekkende veiligheidsmaatrege len is daarom even noodzakelijk als kostbaar. Daarbij komt nog dat, als je even niet oplet, je als organisator in geval van deze dikwijls zeer veeleisende of soms ook uitge kookte heren nog voor rare (financiële) verrassingen kan komen te staan. Voor wat betreft dat laatste punt viel het mee dit keer. Nu is het duo Knijnenburg/Van der Nat na acht tien afleveringen onderhand wel door de wol geverfd. Zozeer zelfs dat ze, in samenwerking met de or ganisatie van de Haarlemse basket- balweek die vandaag begint, en de bommelding van vorig jaar ten spijt het best aandurfden om twee toppers uit die sterke basketbalna tie naar Nederland te laten komen. "Behalve de paar gebruikelijke grappen, zoals vier keer eten per dag en niet samen in één bus wil len reizen, gaven ze verder ditmaal geen problemen", sprak Van der Nat opgelucht. niemand tussen hem en de basket in de weg liep was het meteen raak ook. De dunk had het effect van een dieptebom. De ring in elk ge val bleek er niet tegen bestand. Hij herhaalde een dergelijk staal tje later in de door zijn ploeg Holon met 99-91 verloren en toch wat te leurstellende finale met Galil. Zich al bij rust kansloos wetend (53-33) tegen het onder leiding van Schmuell Zissmann (uitgeroepen later tot meest waardevolle speler van het toernooi) wél gediscipli neerd spelende Galil joeg Bannis ter met zijn ongeorganiseerde hor de tot groot vermaak van het pu bliek uitsluitend nog achter per soonlijk succes uit. En dat kwam In marathon van Groningen Op proef bij landskampioen Den Bosch liet Tony Benford gisteren bij Blitz t speler van het toernooi Schmuell Zissmann met tegenover hem Emill Hagens. GRONINGEN (ANP)- Richard van Kempen bleek ook in de tiende wedstrijd voor de nationale mara thonbeker te Groningen niet te kloppen. Er staan weliswaar nog dertien races op het programma, maar door de overmacht van de be kerhouder en zijn enorme punten- voorsprong lijkt prolongatie van het succes een kwestie van tijd. Op het kunstijs van Groningen behaalde de rietdekker uit Den Hoef op tweede kerstdag zijn vijf de zege in de bekercyclus. Zoals zo vaak kwam de triomf in de eind sprint van het na honderd ronden sterk uitgedunde peloton tot stand. In de laatste ronde joeg Van Kempen het tempo hoog op om vervolgens met een riante voor sprong op zo'n twintig rijders over de finish te komen. Bijna de hele wedstrijd had Van Kempen zich in de grote groep schuil gehouden. Achter brede ruggen van collega's hield hij de ontwikkelingen nauw gezet in de gaten en tot zijn voldoe- Hij heeft het in het verleden ook anders meegemaakt. Dat bijvoor beeld een ploeg (Hapoel Tel Aviv) geheel tegen de afspraak in met veel meer mensen kwam aanzetten en vervolgens de extra-hotelkosten op Blitz wilde verhalen. Of dat een team geen genoegen nam met het toch heus niet slechte onderkomen en dreigde om direct weer op te stappen. De meest buitenissige ei sen op het gebied van onderdak, voedsel, vervoer en noem maar op kwamen er op tafel. Maar echt gek maken laten Knijnenburg en Van der Nat zich niet meer. Ze houden zich wat hen betreft aan de regel- Die nam het duo Knijnenburg/ Van der Nat, net als die andere ak kefietjes, al evenzeer voor lief. Voor je toeschouwers heb je per slot van rekening heel veel over. De vraag is alleen of dat in de toe komst nog zal gelden. Zonder een lokale favoriet als Leiden op het programma bleef de publieke be langstelling voor het eerst in jaren ruim onder de gestelde norm. Waardoor ze bij Blitz met een gat in de begroting van een paar duizend gulden bleven zitten. Hoe soepel tjes van het contract. Aan drukke de Israeli's zich ditmaal op stelden en hoezeer ze in sportief opzicht hun plicht deden, ook hier gold weer: toch maar beter een goede buur dan een verre vriend.. AD VAN KAAM De kosten voor de beveiliging <extra politie was de hele dag in touw om bezoekers te fouilleren, nadat 's ochtends al de Vliethorst van boven tot onder met zaklan taarns en spiegels was uitgekamd) voor lief nemend konden ze zelfs in sportief opzicht constateren dat ze met Hapoel Holon en Hapoel Galil geen kat in de zak hadden gekocht. Sterker nog, de nummers twee en drie van de Israëlische competitie boden waar voor hun geld. Dat er op weg naar de finale nog net geen heel bord maar wel een ring sneu velde nam de organisatie maar op de koop toe. Daarvoor verantwoordelijk was niemand minder dan Ken Bannis ter, wiens bijnaam door een land genoot van hem, Tony Benford, gistermiddag na het ontwaren van de massieve gestalte met veel ont zag werd uitgesproken. "The Ani mal", mompelde de na een korte profperiode bij de Boston Celtics de Chicago Bulls by Den Bosch Pernix moest Evenwicht in Daviscupfinale in Melbourne MELBOURNE (RTR) - „Mentaal gezien was dit zeker de beste par tij, die ik ooit heb gespeeld". Dat zei de 21-jarige Pat Cash na zijn verrassende overwinning op Ste fan Edberg in de eerste partij voor de Daviscupfinale in Mel bourne tussen Australië en Zwe den. Dank zij een ijzeren wil om te willen en de locale fans niet teleur te stellen kwam Cash tel kens terug na een achterstand om zelfs geen set prijs te geven, al namen de drie sets dan in to taal maar liefst 58 games in be slag: 13-11, 13-11, 6-4. Na het tweede enkelspel was de stand echter weer gelijk. Mikael Pern fors won ondanks geringe erva ring met het spelen op gras zeer soepeitjes van Paul McNamee: 6- 3, 6-1, 6-3. Cash begon tegen Edberg - de open Australische titelhouder - uiterst traag en sloeg in zijn eer ste servicegame niet minder dan drie dubbele fouten. Nadat hij met 1-5 was achter geraakt kwam Cash echter beter in zijn spel, hoewel hij van, tijd tot tijd pro blemen met zijn opslag bleef houden. Hij vocht zich terug naar 5-5 en greep de eerste set uiteindelijk met 13-11. Tot be sluit sloeg Cash een ace. De tweede set leverde dezelfde mon sterscore op. „Zelfs toen ik ach ter stond had ik het gevoel beter te spelen dan Edberg", aldus Cash, nummer 24 op de wereld ranglijst. Volgens de Zweed, die de huidige nummer vijf van de wereld is, gaven de betere re turns van zijn tegenstander de doorslag. „Ik had grote moeite met mijn timing", gaf Edberg toe. Ook in de derde set werd het verschil twee games in het voor deel van Cash, alleen liep het toen niet op een marathon uit: 6- Bij de Zweden, die hopen de Daviscup voor de derde achter eenvolgende maal te veroveren, waren de gezichten duidelijk op geklaard na de simpele zege van Mikael Pernfors, in het enkelspel gekozen boven Nyström en Jar- ryd, op Paul McNamee. De 23-ja- rige Pernfors, dit jaar verliezend finalist tijdens de open Franse ti telstrijd, leek absoluut niet ge hinderd door zijn gebrek aan er varing met het spelen op gras. Hij speelde vrijuit naar een zege, die binnen anderhalf uur tot stand kwam: 6-3, 6-1, 6-3. Vandaag wordt het dubbelspel gespeeld tussen de Australiërs Cash en Fitzgerald en aan de an dere kant de Zweden Edberg en Jarryd. De beslissing in deze fi nale zal echter morgen in de laat ste enkelspelen vallen. bomvolle belandde Benford en zette grote Apollohal eersteklasser Fiks ogen op. "Wat doet die hier Betalen ze hier in Europa dan goed Ik dacht dat hij nog bij New strijd met De Danaïden f York speelde bij de profs in de voordeel besliste. TOP I NBA". laten gaan, terwijl Zuiderkwartier geheel onverwachts de titaten- haar Fides Pacta completeren het viertal, dat Benford, die bij zijn eerste optre- [ich plaatste voor de strijd om de den voor de nationale kampioen hoogste plaatsen die - - - - Vyfmeihal losbrai 'Een leuk toernooi. Daar houdt (een 101-91 nederlaag tegen Galil) de.,S5"Jf^,^randt een redelijke tot goede indruk ach terliet, bleek dezezijn""huis- voor mg voorlopig werk' niet goed te hebben gedaan. vatte Fides Pacta-coach Frank Be- Overbodig geworden bij de Knicks-organisatie verhuisde Ban nister na twee jaar NBA aan h< gin van dit seizoen naar Israel hij voor zijn diensten overigens zicm ook niet echt slecht wordt betaald. "Maar omdat half Leiden het be- met 'bijstand'-teams speelde, is het toch wel wat gedevalueerd ten op- vorig jaar. Misschien dat andere opzet moeten Het 115 kilo wegende 'beest' inca^ streven, waarbij de topploegen bij seert daar in het basketbalgekke elkaar zitten aantrekke lijke wedstrijden zijn". De redenering van de Hagenaar was zeker ten dele juist. Lang niet de*Hohday"lnn a!le vijftien deelnemende vereni- Israel het lieve sommetje 150.000 dollar per seizoen en daar voor kan je je met een paar maten op Kerstavond dan ook best een flesje over champagne permitteren, nietwaar. Maar de vervaarlijk ogende Ban- Pernix gingen kwamen met het complete eerste team binnen de lijnen. Heb ben de grote clubs als Fides Pacta, TOP dan nog voldoende r blijkbaar goed tegen, kwaliteit achter de hand want van een onzekere tred was de opengevallen plaatsen op te vullen, andere dag beslist geen sprake. Ge- bij de kleintjes vallen er onmidde- lijk het een ras-echte NBA-prof be- njk grote gaten en keldert het ni- taamt ging hij eenmaal in het veld, Veau. grommend en wel, steeds recht op zijn doel af, of er nu tegenspelers in de weg stonden of niet. Toen Zonder veel opzien te baren plaatsten Fides Pacta en TOP zich - ook voor de eindstrijd. Fides, zon- het ongelijke openingsduel met de der Wilma Neuteboom, Patricia Belgische nummer zes Maccabi Gottmer, Jeanet Smit, Nico Pikaar Brussel na een minuut of tien even en Jan Willem Meijer (beide laas- ten geblesseerd), won alle duels Uitslagen Hapoel Galil - Nashua Den Bosch 101- 91 (45-45); Hapoel Holon - Maccabi Brussel 94-78 (57-37) met grote cijfers en het op volle sterkte spelende TOP zegevierde eveneens driemaal. Alleen het ster ke LKF-jeugdteam bood onge- Troostfinale: Den Bosch - Maccabi 93- meen fel weerstand en beperkte de 81 (45-35) Finale: Hapoel Galil - Hapoel Holon 99-91 (53-33) hpf nntrpdpn Meest waardevolle speler: Schmuell Er Zissmann (Galil) Meest spectaculaire speler: Ken Ban nister (Holon) Menotti naar Boca Juniors BUENOS AIRES (DPA) - Cesar Luis Menotti keert terug op de trai- nersbank. De coach van het Argen tijnse voetbalelftal, dat in 1978 we reldkampioen werd vóór Neder land, treedt in dienst van de club Boca Juniors. Deze veelvoudige kampioen ver keert in de onderste regionen van de Argentijnse competitie. „El Fla- co" was voor het laatst (tot 1984) als trainer actief by FC Barcelona. LEIDEN - Uitersten kenmerkten de voorronden van de strijd om de LD-Cup. Terwijl sceptici naar aanleiding van monsterscores de sportieve waarde van het grote zaalkorf- baltoernooi ter discussie stelden, werden toch ook ge doodverfde favorieten uitgeschakeld. worden, dat alle ploegen die in de competitie op het tweede plan ope reren een figurantenrol speelden. In poule A zetten Tempo en zelfs afdelingsploeg Madjoe een zwaar stempel op het toemooiverloop. Al in de eerste wedstrijd bleef de tweedeklasser uit Alphen aan de Rijn Zuiderkwartier de baas. In het eerste kwartier brachten Ronald Drieduite en Eric Pons Tempo met 2-0 aan de leiding en pas in de aller laatste minuut redde Erik van Lun- teren vanaf de stip de eer van de eersteklasser. "We zullen het maar van de kod dige kant zien", reageerde ZKW- coach Simon Boot, met een grimas als een boer met kiespijn. Al in een vroeg stadium leken zo de kansen van Zuiderkwartier verkeken. Maar ook De Danaïden, dat reso luut had afgerekend met Madjoe (2-7), verslikte zich in het jonge en enthousiaste Tempo en plots was de strijd weer helemaal open. "Eerlijk gezegd was ik niet ver rast", merkte Tempo-coach Janko Breedveld op. "In de competitie staat de ploeg onder een enorme mentale druk. Ze kunnen bij Tem po een goede pot spelen en in zulke wedstrijden komt dat er wel uit". Zenuwen Die mentale zwakte openbaarde zich vervolgens weer duidelijk in het duel tegen Madjoe, waarin een grote overwinning een prima uit gangspositie op zou leveren voor de eindstrijd. Stijf van de zenuwen kwam Tempo niet verder dan een enkel doelpunt. En had Rijnburgse Bep de Mooy vanaf de stip het goe de voorbeeld van Michiel Meijer gevolgd, dan was de verassing compleet geweest. Maar ook met de 1-1 was Madjoe- coach Cor Gravekamp dik tevre den. "Dit was een aanfluiting voor Tempo. Drie minuten voor tijd moet een tweedeklasser de bal in de ploeg proberen te houden. Maar op die manier hebben we m'n oude club nog wel in de strijd gehouden ook", constateerde het oud- Zuiderkwartierlid. Zuiderkwartier immers profi teerde ten volle van deze verras sende wending. In het slotduel vond het opnieuw De Danaïden te genover zich, de ploeg die de geel- blauwen dit seizoen al zo vele bitte re nederlagen toebracht. En na een spannende strijd, waarin De Da naïden tot tweemaal toe twee doel punten voorsprong nam (3-1 en 6-4) ging de zege naar Zuiderkwartier. Het doelpunt, waarmee Martin Verhorik in de laatste minuut de eindstand op 7-8 bepaalde, bracht Zuiderkwartier naast de revanche Verdedigster Marleen Passchier (Fluks) is geklopt en Diane Hoppenbrouwer (De Algemene) heeft vrij baan richting korf. Mede door een 3-1 overwinning op Fluks plaatste De Algemene zich in de strijd om de LD-Cup t de eindronden om de 5e t!m 8e plaats. schade tot een 7-5 nederlaag. In schril contrast hiermee stond Ons Eiland en Fluks* Maar ternauwernood kre gen deze clubs, in de competitie toch uitkomend in de tweede klas se, een achttal op de been. "Van Fluks 1 zijn er welgeteld nog twee over", wist coach Henk Roedoe. "En die zijn nog geblesseerd ook. Maar wat wil je met een selectie met twee politieagenten en drie mensen in de verpleging, die alle maal moeten werken. Voor de competitie maken ze wel tijd vrij, want dat is per slot van rekening belangrijker". Het resultaat was er naar. Fluks noch Ons Eiland behaalde enig punt en met veelzeggende doelsal- di van 3 om 22 respectievelijk 4 om 30 verdwenen deze gelegenheids- ploegen roemloos van het toneel. Stempel Waarmee echter niet gezegd mag ook een plaats in de eindstrijd. Voor De Danaïden, dat achter Tempo op de derde plaats eindigde in haar poule, is het toernooi dus voorbij. "Afgang is een groot woord", vond coach Kees van Vliet, "maar zoiets betekent wel gezichtsverlies. Als eersteklasser behoor je toch door te blijven bal len in de eindronden". van het toernooi. Ook in de beslis sende wedstrijd tegen Pernix ging de Oegstgeester eersteklasser, als thuisploeg massaal gesteund door het publiek, opnieuw flitsend van start: 4-1. In het tweede kwartier liep de aanvalsmachine vast en kwam Pernix door goals van Carla Kuipers en Carla van Evert en (na 6-5) André Winter weer op gelijke hoogte. Fiks gooide echter het duel op slot en haalde met de 6-6 de eindstrijd. "Leuk voor Fiks", feliciteerde Pernix' Jasper Engel de halve-fipa- list. "Maar voor ons hoefde die LD- de Cup niet zo nodig. De doelstelling Verantwoordelijk was blessurevrij te blijven en de Fiks, dat in de drie volgende dag te halen. En dat is gelukt". "We voelden toch de ning kwamen vluchtgroepjes door het hoge tempo nooit verder dan circa vijftig meter. Van Kempen beperkte zich tot de functie van controleur en liet anderen steeds de gaten dichtrijden. Ook in de tumultueuze slotfase van de vlakke race, die pas na tach tig ronden echt op gang kwam, be hield Van Kempen het overzicht. Even zag het er naar uit dat Dries Van Wijhe, Yep Kramer, Lex Caze- mier en Klaas Vriend een succes volle vluchtgroep hadden ge vormd, maar Herbert Dijkstra had nog voldoende energie over om de aansluiting te bewerkstelligen. Moeiteloos volgde Van Kempen het spoor van de Drentse stayer en in de laatste 400 meter speelde de rietdekker weer eens zijn troef kaart, de eindsprint, uit. Tijdens het gedrang voor een kansrijke positie in de laatste ron den kwamen verschillende rijders in de uitgetrapte bochten ten val. Herbert Dijkstra, Yep Kramer, Dirk Maarsen en Andries Kasper, allen behorend tot de top-tien van het klassement om de KNSB-cup, bleven daardoor buiten de punten. Eerder had Jos Pronk de strijd ge staakt na een val. Door de buiteling van Kasper, de nummer twee van de ranglijst, bedraagt de marge nu al liefst 45 punten ten gunste van Van Kempen. VOETBAL - Eredivisieclub FC Twente is een aanvaller rijker. De 21-jarige rechterspits John Neijen- huis van hoofdklasser Rheden heeft zich voor anderhalf jaar ver bonden aan Twente. De KNVB heeft toestemming verleend voor de tussentijdse overschrijving. Kloppenburg ontbreekt in WK-selectie DEN HAAG (ANP) - Mirjam Klop penburg, die zondag ternauwer nood verloor van Bettine Vriese- koop in de finale om het Neder lands kampioenschap, ontbreekt in de ploeg voor de wereldtitel strijd, die half februari in India wordt gehouden. De Nederlandse Tafel Tennis Bond (NTTB) maakte de vrouwen- en mannenselectie tweede kerstdag, laat op de avond, bekend. Een woordvoerder van de bond weigerde in te gaan op de reden van Kloppenburgs afwezigheid. Tijdens de Nederlandse kampioen schappen luidde de verwachting, dat zij wel zou meegaan naar New Delhi. Kloppenburg verschilde en kele weken geleden van mening met vrouwen-bondscoach Gerard Bakker, wiens team bestaat uit tienvoudig nationaal kampioene Bettine Vriesekoop en Gerdie Keen, José Bakker en Emelie Noor, die debuteren op de wereld titelstrijd. De mannenploeg, onder leiding van Jan Vlieg, wordt aange voerd door nationaal kampioen Paul Haldan, die wordt bijgestaan door de broers Henk en Ron van Spanje en de debuterende Rob Turk. Jan Kloppenburg, vader en trai ner van Mirjam, toonde zich gister avond in Lichtenvoorde hooglijk verbaasd over de samenstelling van de Nederlandse vrouwenploeg voor het wereldkampioenschap ta feltennis. „Wij weten nog van niets. De bond heeft ons niet ingelicht over de samenstelling van de ploeg. Qua kracht zouden Bettine Vriesekoop en Miijam zeker zijn van een plaats. Ze zyn met afstand de nummers één en twee van Ne derland. Dat Miijam niet in de ploeg zit is vreemd. Er is natuurlijk best wat aan de hand, maar dit vind ik een merkwaardige gang van zaken, waar ik voorlopig geen commentaar op wil geven, omdat ik het standpunt van de keuzehe ren niet ken". (foto Loek Zuydcrduln) onder te doen voor de toonaange vende ploegen", betoogde hij zelf verzekerd. "Een wedstrijdje gelijk spelen tegen Pernix zegt op zich nog niet zoveel, maar toont wel aan dat er nog verdere mogelijkheden bij Fiks zijn. Wordt zaterdag ver volgd dus". BRAM VAN GENT LEIDEN - Vanaf vanmiddag 14.00 uur worden in de Vijfmei- hal de eindronden afgewerkt van de stryd om de LD-Cup. Het programma luidt als volgt: 14.00 uur: Tempo - Pernix; 15.00 uur: De Algemene-LKF- jeugd; 16.00 uur: Zuiderkwar- tier-Fiks; 17.00 uur: duel om 7e/ 8e plaats; 18.00 uur: Fides Pac- ta-TOP; 19.00 uur: duel om 5e/ 6e plaats; 20.00 uur: duel om 3e/ 4e plaats; 21.00 uur: finalewed strijd om le/2e plaats Doelsaldo Een definitieve uitschakeling bleef Pernix bespaart, al zal de ploeg van coach Jasper Engel middag niet meedingen ereplaatsen, daarvoor w. duels evenals Pernix vijf punten o vergaarde, maar met een doelsaldo druk te moeten van 30-17 twee punten hoger uit- ceerde aanvoerdster Carla van kwam. Het verschil kwam tot Evert echter. "Fiks heeft daar geen ADVERTENTIE stand in het duel tegen Crescendo, waarin Pernix na 3-6 door goals van Henk Alberts en Carolien van Noort nog bijna i kwam: 5-6. Fiks haalde dankzij acht goals last van, want het heeft niets te liezen. Pernix is nu eenmaal een slow-starter en hoewel we wisten de problemen dat Fiks er fel tegenaan zou gaan, was die 4-1 net te veel". En tot slot een uitgelaten Fiks- i Robert van der Kraan en vijf coach Henny Piket, die vooraf toch Theo Vreeken in het half uur al voorzichtig rekening had gehou- S.V. A.R.C. 1e klas K.N.V.B. zoekt met ingang van het seizoen 1987-1988 HOOFDTRAINER JEUGD Tot zijn taken zullen behoren: - training en begeleiding A regionaal; - Opstelling en uitvoering van het jeugdplan; - Leiding/begeleiding overige jeugdtrainers. Sollicitaties richten aan: A. Zwaan, Koraalzwam 169, 2403 SV Alphen aan den Rijn.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 8