Reagan benoemt nieuwe adviseur Iran-affaire gunstig voor senator Robert Dole Peking verbiedt betogingen Speciale man voor 'Irangate' Brunswijk en Bouterse laten gevangenen gaan Franse geluidsman weer thuis na negen maanden ZATERDAG 27 DECEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON (UPI/Rtr.) - President Reagan heeft de onlangs afgetreden NAVO-am- bassadeur David Abshire benoemd tot speciale adviseur van het Witte Huis in ver band met het het Iran-contraschandadl. Abshire de activiteiten van de regering in verband met de Iran-affaire coördineren. PARAMARIBO (GPD) Drie door de Brunswijk-groep gegijzel de en woensdag vrijgelaten piloten zijn na aankomst op het vliegveld in Paramaribo onmiddellijk voor verhoor naar de militaire politie op Fort Zeelandia gebracht. Ze moch ten op het vliegveld slechts kort met hun familieleden spreken. De piloot Van Amson, zoon van de mi nister van sport- en jeugdzaken, werd in augustus door de Bruns wijk-groep gedwongen naar Stoel manseiland te vliegen. In oktober moesten ook de piloten Adel en II- les van de Surinaamse luchtvaart maatschappij hun toestel naar het gebied waar Brunswijk opereert brengen. Aan de SLM-directie was woens dag al toegezegd dat de piloten na verhoor zouden worden vrijgela ten, maar dat was gisteravond nog niet gebeurd. Het is de familiele den niet duidelijk of de drie man nen nu gevangen zitten of dat zij alleen voor verhoor in Fort Zeelan- dia worden vastgehouden. De drie mannen hadden zich enige dagen geleden gemeld bij de Surinaamse ambassade in Cayenne, in Frans- Guyana. Woensdagochtend heeft de Suri naamse regering uit humanitaire overwegingen 60 van de 110 gevan genen, voornamelijk bosnegers, uit Fort Zeelandia vrijgelaten. Vol gens commandant Liew Jen Tai gaat het „lichtere gevallen waarvan niet zulke duidelijke bewijzen be staan". Het onderzoek in de zaak van de overige vijftig gevangenen is nog niet afgerond, aldus Liew Jen Tai. Zij zullen op een later tijd stip aan de justitie \yorden overge dragen. De vrijgelaten gevangenen wa ren voornamelijk jongens van 15 tot 20 jaar. De meesten van hen za ten al drie tot vijf jaar gevangen zonder dat er een officiële aan klacht tegen hen was ingediend. Volgens commandant Liew Jen Tai hebben de jongens „meegehol pen" bij de acties van Brunswijk, waarbij enkelen daadwerkelijk hebben meegevochten. Onder de vrijgelatenen bevonden zich ook enkele oude mannen, die verklaar den dat zij familie waren van Brunswijk. Een van hen zij dat hij niet weet waar zijn familieleden zijn. "Enkelen zijn mogelijk in de gevangenis vermoord, anderen zijn nog steeds gevangenen. Verder kunnen wij niets zeggen, omdat we dan opnieuw worden opgepakt". Gedurende de feestdagen is het militaire apparaat in staat van pa raatheid gebracht. De Brunswijk- groep heeft volgens een regerings bron zelfs dynamiet gelegd op en kele plaatsen in Paramaribo. Ook de volksmilitie werd opgeroepen om naar de Memre Boekoe-kazer ne en Fort Zeelandia te komen. In de stad zelf was echter weinig te merken van de verhoogde militaire aanwezigheid. De kerken waren de afgelopen dagen overvol. De film- en geluidsbanden van de Nederlandse journalisten die af gelopen dinsdag door de militaire politie in beslag werden genomen, zijn nog steeds niet vrijgegeven. Uit diverse reacties in Paramaribo blijkt vooral verontwaardiging dat de journalisten de mensen die ze hebben gesproken nu „in levens gevaar" hebben gebracht. De 60-jarige ex-ambassadeur krijgt de rang van kabinetslid en begint met zijn taak op 5 januari. Abshire trad onlangs af als ambassadeur voor de Verenigde Staten bij de NAVO, een post die hij sinds 1983 bekleedde. Naast zijn nieuwe func tie zal hij echter nog enkele van zijn ambassadeurstaken blijven vervullen totdat zijn opvolging ge regeld is. Met de benoeming van een spe ciale adviseur reageert Reagan op het dringende verzoek van zijn ei gen partijgenoten, de Republikei nen, de geheime Amerikaanse wa penverkopen aan Iran en de moge lijke overheveling yan winsten daaruit naar de Nicaraguaanse op standelingen serieus te nemen, al dus waarnemers. 'Ook het feit dat Abshire voor deze opdracht de rang van kabinetslid krijgt getuigt volgens hen ervan dat het Witte Huis zich goed wil voorbereiden op de komende onderzoeken. Aurel omarmt zijn echtgenote na terugkeer uit Beiroet. PARIJS (AFP/UPI/Rtr.) - De Fran se geluidsman Aurel Cornéa die op 8 maart van dit jaar in Libanon werd ontvoerd, is weer thuis. Cor néa arriveerde donderdagmiddag in een Frans militair toestel op de luchthaven Orly. Hij werd verwel komd door de Franse premier, Jac ques Chirac, die zijn kerstvakantie had onderbroken voor de terug keer van de vrijgelaten gijzelaar. De 52-jarige Cornéa werd sinds maart in Beiroet door een extre mistische islamitische groepering in gijzeling geho9uden, samen met drie andere leden van een Franse Buitenland kort Kerstboodschap Paus Johannes Paulus II heeft donderdag in zijn Kerstboodschap de mensen opgeroepen tot broe derschap en vrede. Tegelijk sprak hij in het traditionele Urbi et Orbi de wens uit dat de wereld gehoor zal geven aan de oproep tot vrede die de leiders van verscheidene re ligies op hun bijeenkomst in Assisi in oktober hebben gedaan.Vanaf het middenbalkon van de St-Pieter riep de paus in zijn kerstbood schap op tot „een radicale verande ring van de methoden van de men selijke heerschappij over de aar de". Afghanistan De Westduitse regering heeft de Sowjet-Unie er „opnieuw toe opge roepen haar troepen snel en totaal terug te trekken uit Afghanistan". Bonn deed dit in een communiqué van de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher. Vandaag is het zeven jaar geleden dat de Sovjettroepen Afghanistan binnenvielen. Bonn spreekt zijn „steun aan het moedi ge Afghaanse volk uit in zijn strijd voor vrijheid, vrede en zelfbeschik king" en spreekt zich uit voor een „politieke oplossing" van het con flict. Helmut Schmidt De voormalige bondskanselier Helmut Schmidt zou op de 'doden lijst' staan van de Rote Armee Fraktion. Dat meldt het Duitse boulevardblad Bild. De krant be roept zich op een document dat de Westduitse autoriteiten angsvallig geheim hebben willen gehouden. Het document is oorspronkelijk een brief waarin de RAF de verant woordelijkheid van de aanslag al van te voren opeist. Behalve Schmidt staan ook de minister vdn ontwikkelingshulp Jürgen Warnke en staatsecretaris voor buitenland se zaken Jürgen Mölleman op de nominatie om gedood te worden. televisieploeg. Twee van de ont voerden werden al in juni vrijgela ten, de vierde, Jean-Louis Nor- mandin, zit nog vast. Cornéa werd woensdag door de 'Organisatie van Revolutionaire Gerechtigheid' vrijgelaten. Don derdagochtend werd hij naar Cy prus overgebracht, vanwaar hij per militair toestel naar Parijs vertrok. Premier Chirac heeft woensdag de Syrische president Hafez Assad gebeld om hem te bedanken voor zijn rol in de vrijlating van de ge luidsman. Op het vliegveld be dankte Chirac ook Algerije, de Li banese regering en "Palestijnse functionarissen" voor hun mede werking bij de terugkeer van Cor néa. Hij sprak de hoop uit dat bin nenkort ook de resterende gijze laars zullen vrijkomen. In totaal worden nog 18 buitenlanders door militante groepen in Libanon in gijzeling gehouden, onder wie ze ven Amerikanen en zes Fransen. De belangrijkste eis van de groe pering is steeds geweest dat Frank rijk zijn steun aan Irak in de oorlog met Iran staakt. Ook wil de organi satie dat Frankrijk meer afstand neemt van de Verenigde Staten. De Franse regering heeft steeds volgehouden dat zij niet met de ontvoerders heeft onderhandeld over de vrijlating van Cornéa. Op 6 januari zullen de speciale Congrescommissies met hun werk beginnen. Tegelijkertijd onder zoekt de onlangs tot speciale aan klager benoemde Lawrence Walsh de Iran-affaire en de contra-con nectie om te bepalen of tot straf rechtelijke vervolging moet wor den overgegaan. Casey Volgens een bericht in de New York Times woensdag heeft CIA- directeur William Casey in 1985 een memorandum opgesteld waar in de wapenleveranties aan Iran worden omschreven als losgeld voor de Amerikaanse gijzelaars in Libanon. Ook schreef Casey hoe de president de transactie zou moeten rechtvaardigen als ze ontdekt werd, aldus een in deze krant geci teerde hoge Amerikaanse rege ringsfunctionaris. Casey zou hebben geschreven dat president Reagan bij het uitlek ken van de geheime operatie zou moeten verklaren dat het om een politieke opening naar gematigde krachten in Iran ging en niet om losgeld. In het memo erkende de directeur van de Amerikaanse in lichtingendienst dat de plannen haaks stonden op de anti-terroris- mepolitiek van de regering. Maar hij voegde eraan toe dat Reagan vastbesloten was de gijzelaars te helpen die in Libanon worden vastgehouden door pro-Iraanse groeperingen. De CIA-directeur schetste in het memo de wapenleveranties aan Iran als een handeltje om de gijze laars vrij te krijgen, aldus de New York Times. Sinds de Iran-operatie begin november uitlekte heeft Reagan herhaaldelijk gezegd dat hy geen wapens voor gijzelaars ruilde. Hij onderstreepte steeds dat het een diplomatiek initiatief be trof gericht op gematigde elemen ten binnen het islamitische bewind in Teheran. Het Witte Huis kan naar eigen zeggen geen spoor vin den van het memorandum. Intussen heeft de Wall Street Journal gisteren bericht dat Oliver North, de wegens deze affaire ont slagen functionaris van de Natio nale Veiligheidsraad, herhaaldelijk William Casey ontmoette. Zij zou den hebben gesproken over pogin gen de Amerikaanse gijzelaars in Libanon te bevrijden en over de hulp aan de contras, die het sandi- nistische bewind in Nicaragua om ver willen werpen. De krant meldt verder dat North nauw samen werkte met Casey en zelfs recht streeks toegang had tot de CIA-di- recteur. Het ziekenhuis van de universi teit van Georgetown in Washing ton liet weten dat Casey weer „ge heel bij bewustzijn is". De CIA-di recteur is geopereerd aan een her sentumor. De toestand van de 73- jarige zou stabiel zijn. Vele doden bij offensief Iran Bagdad (AFP/AP/Rtr.) - Irak heeft gisteren de herovering gemeld van het eiland Umm al-Rasas in de ri vier Shatt al-Arab, die het land in het zuiden scheidt van Iran. Eerder maakte het Iraakse opperbevel be kend dat Irak posities op de Iraak se oever had vernietigd, die Iran had ingenomen tijdens een woens dag begonnen Iraans offensief te gen het zuiden van Irak. Met dit laatste werd tevens er kend dat Iraanse troepen erin wa ren geslaagd aan de Iraakse zijde van de rivier te komen. Dit zou voor het eerst zijn in de periode van ruim zes jaar oorlog tussen Irak en Iran die begon met een bliksemaanval door Irak. Iran claimt dat sinds woensdag 3.000 Iraakse soldaten zijn gesneuveld en 6.500 anderen gewond zijn ge raakt. Iran zei dat het offensief was ge richt op vier eilanden in de Shatt al-Arab een „operatie van beperkte omvang" was, die moest dienen als vergelding voor de Iraakse bom bardementen op „burgerzones" in tal van steden in het noordwesten van Iran. DOODSTRAF - Een man uit de Oe kraïne die terechtstond voor zijn rol in de moord op en marteling van Sovjetburgers tijdens de Tweede Wereldoorlog heeft de doodstraf gekregen, aldus TASS. Een rechtbank in de Oekraine achtte Grigory Sjoeroeb schuldig aan collaboratie met de Duitsers sinds 1943 en aan deelneming aan de massamoord op gevangenen in een concentratiekamp bij Tsjerni- gov. *PARIJS - Een Franse soldaat wacht op het Gare de l'Est in Parijs tevergeefs op een trein naar huis. De spoorwegstaking in Frankrijk duurde gisteren voort zondêr enig zicht op een oplossing. Een aanbod van de directie van de spoorwegen om nieuwe onderhandelingen te openen, „mits de treinen weer rij den", werd met teleurstelling ont vangen door de vakbonden. Er rijdt slechts een minimum aan trei nen, niet meer dan een honderdtal in heel Frankrijk, waarvan 22 uit Parijs. De acties bij de Parijse metro zijn opgeschort tot vandaag. Het personeel van de metro was vier dagen geleden met acties voor loonsverhoging begonnen. Er zijn nieuwe acties aangekondigd voor voor 30 en 31 december. Behalvce de stakingen in het openbaar ver voer is er ook een blokkade van de havens door stakende zeelieden in Frankrijk. (fotoAP) PEKING (UPI/DPA/AP) - Het stadsbestuur van Peking heeft gis teren de vrijheid om te demonstre ren aan banden gelegd. Aanleiding vormen de recente betogingen van tienduizenden studenten in ver scheidene Chinese steden. Zij ei sen meer politieke vrijheden. Mensen die een demonstratie willen organiseren moeten voor taan vijf dagen van tevoren toe stemming moeten vragen aan de politie. De organisatoren moeten hun namen bekendmaken, het doel van de betoging opgeven, het verwachte aantal deelnemers, het tijdstip en de route. In Peking werden de maatrege len getroffen „om het burgerrecht op demonstraties te behouden en de openbare orde in de hoofdstad MOSKOU (ANP/Rtr) - Bij een explosie van methaangas in een kolenmijn in de Sowjet-Unie is woensdag een onbekend aantal doden 'gevallen. Het officiële Sovjetpersbureau TASS maakte donderdag melding van het on geluk op grond van een verkla ring van het centrale comité van de communistische partij en de regering zonder het aantal doden te noemen. Volgens waarnemers in Mos kou duidt deze verklaring echter Onbekend aantal slachtoffers bij Sowj et-mij nramp op een groot aantal slachtoffers. Het ongeluk vond plaats in de Jasinovskaja-Gloebokaja-mijn in de buurt van Donetsk in de Oe kraïne, aldus TASS. Daar be vindt zich het Donbass-bekken, het belangrijkste steenkoolwin- gebied in Europees-Rusland. Het centrale partij comité, het presidium van de Opperste Sow- jet (parlement) en de regering hebben hun leedwezen betuigd met de familie van de omgeko men mijnwerkers en met het an dere personeel van de mijn. TASS voegde eraan toe dat de centrale en de plaatselijke rege ring maatregelen nemen om de familie van de slachtoffers te hel pen en de gevolgen van het onge luk uit de weg te ruimen. te handhaven", aldus het stadsbe stuur. Betogingen zijn verboden in de Grote Hal van het Volk, de luchthaven van Peking, het hoofd kwartier van de communistische partij in Zhongnanhai en in het Staatshospitium Diaoyutai. Verder zijn demonstraties die de openbare orde en het openbaar vervoer sto ren verboden. Overtredingen zou den worden gestraft, maar waar mee werd niet gemeld. Het bestuur van Shanghai heeft soortgelijke beperkingen ingesteld na een weekeinde van betogingen van tienduizenden studenten, de grootste in China in tien jaar. De autoriteiten in Shanghai gaven gis teren voor het eerst toe dat er arres taties waren verricht. Het ging om een gieterij-arbeider en een auto monteur, die waren opgepakt we gens „verstoring van de openbare orde en moedwillige beschadiging van publiek en particulier eigen dom", zo meldde het persbureau Nieuw-China. Deze maand zijn in zeker negen steden in China betogingen geor ganiseerd door studenten die meer democratie, mensenrechten, aca demische vrijheid en persvrijheid eisen. Ook in Nanking hebben stu denten van de afgelopen vijf dagen vier dagen gedemonstreerd. Op een van die dagen zou het verkeer in de stad volkomen zijn lamge legd door een demonstratie van on geveer 10.000 studenten. De oudste dochter van China's sterke man Deng Xiaoping heeft gisteren in Hongkong verklaard niet te begrijpen waarom de stu denten in China de straat opgaan. Zij willen democratie, maar deze komt er al aan, aldus Deng Lin, hoofd van het Chinese bureau voor uitwisseling van oriëntaalse kunst. „De Chinese samenleving wordt li beraler en alle soorten van hervor ming dienen zich al aan. Ik kan wel begrip hebben voor irritatie onder studenten, wanneer zij klagen over slecht eten in kantines of de situa tie aan de universiteiten zelf', zei zij. HILTON UAL Inc., de moeder maatschappij van Westin Hotels and Resorts en United Airlines, heeft met Transworld Corp. in New York een overeenkomst ge sloten om de internationale Hilton- hotelketen over te nemen voor 980 mihoen dollar. De bekendmaking kwam nadat de raad van commis sarissen van de Koninklijke Lucht vaart Maatschappij de plannen van de KLM-directie om Hilton voor 975 miijoen dollar te kopen had af gekeurd. Met de Hilton-keten erbij, zou het bezit van UAL toenemen van 61 tot ongeveer 150 hotels. De politieke storm die in de Ver enigde Staten is opgestoken naar aanleiding van de Amerikaanse wapenverkopen aan Iran en de ge heime steun aan de Nicaraguaanse Contra's lijkt één man in de kaart te spelen: de Republikeinse sena tor Robert Dole uit Kansas. De senator, wiens politieke ster* na de nederlaag van de Republikei nen in de Congresverkiezingen langzaam leek te doven, heeft van de problemen van de Amerikaanse regering gebruik gemaakt om zich op te werpen als de man die bij het onderzoek naar de gang van zaken in het schandaal de onderste steen boven wil halen. Direct gevolg hiervan is, dat de kansen van Dole om in 1988 de Republikeinse presi dentskandidaat te worden althans voorlopig sterk zijn gestegen, ten koste van vice-president George Bush. Volgens een recente opiniepei ling is de steun van de Republikei nen voor Bush de afgelopen weken - geduikeld van 43 procent naar 29 procent. De steun voor Dole is in dezelfde periode toegenomen van tien naar twintig procent. Dole merkte onlangs zelf op dat Bush van alle Republikeinen de meeste schade heeft geleden van de affai- De vice-president bevindt zich in een uiterst benarde situatie, omdat hij als lid van de Nationale Veilig heidsraad geacht mocht worden op de hoogte te zijn van het reilen en zeilen in de kelders van het Witte Huis. Bovendien werd Bush, die directeur van de CIA is geweest, juist als deskundige beschouwd op het terrein van het buitenlands be leid, waar de flater van het Witte Huis zich heeft voltrokken. Hij kan echter ook niet openlijk afstandne- men van de kwestie, omdat dit zou worden opgevat als gebrek aan loyaliteit jegens de president. Actieve opstelling Robert Dole heeft van meet af aan gekozen voor een zeer actieve opstelling in het Iran-schandaal. Het was Dole die als eerste vroeg om een bijzondere zitting van het Congres om een spepiale commis sie in het leven te roepen. Deze po ging werd overigens getorpedeerd door de Democraten, die liever wil den wachten tot het Congres in de nieuwe samenstelling bijeen was, waarin zij de meerderheid hebben. Het was ook Dole die er bij presi dent Reagan op aandrong speciale medewerkers aan te stellen die hem zouden moeten adviseren bij Senator Robert Dole. het oplossen van de crisis. Door al deze activiteiten was Do le bijna elke dag op de televisie, en hij werd veelvuldig geciteerd als bron van nieuwe ontwikkelingen of adviezen aan het Witte Huis. Do le was elke zondag in één van de drie praatshows te zien waarin de kwestie-Iran werd besproken; hierdoor was hij er ook weer van verzekerd dat hij de maandag daar op in alle kranten zou staan. Een dergelijke populariteit was het laatste dat voor de hand lag, toen Dole bij de Congresverkiezin gen zijn positie als leider van de Republikeinse meerderheid in de Senaat verloor. In die positie was hij in staat de gang van zaken in de Senaat te bepalen, en hij fungeerde bovendien als tussenpersoon en spreekbuis naar het Witte Huis. Hoewel de positie van leider van de minderheid ook niet van belang ontbloot is, staat die toch in geen vergelijking met meerderheidslei der. Die positie zal het komend jaar worden vervuld door de Demo craat Robert Byrd. Veel vrienden Het verlies van die belangrijke post betekende een ernstige tegen slag voor de presidentiële ambities van de senator, omdat gezichts- en naambekendheid bij presidents verkiezingen een grote rol spelen. Volgens Paul Wilson, een Republi keins politiek adviseur, die voor veel Republikeinse kandidaten ge werkt heeft, heeft Dole de afgelo pen weken met zijn optreden 'veel vrienden' gemaakt. Dole gaat bij zijn bemoeienissen met het Iran-schandaal omzichtig te werk. Hij heeft zorgvuldig ver meden om, zoals veel andere Repu blikeinen, meteen het aftreden van CIA-directeur William Casey, Witte Huis-chef Donald Regan of minis ter van buitenlandse zaken George Shultz te eisen. Toch heeft Dole met zijn optre den, hoe behoedzaam ook, de er gernis gewekt van sommige ande re Repblikeinen. Volgens John Buckley, een medewerker van de Republikeinse afgevaardigde Jack Kemp, die ook nog steeds presi dentiële dromen koestert, heeft Dole zich 'te ver in de frontlinie' gewaagd, en is hij 'te gretig ge weest om over de rug van een po pulaire president in het nieuws te komen'. Het is duidelijk dat de stroom persverklaringen die Dole de afge lopen weken het licht heeft doen zien de groep aartsconservatieve Republikeinen rond Reagan, die vinden dat men de president onder deze omstandigheden onvoorwaar delijk dient te steunen, in het ver keerde keelgat is geschoten. Deze ergernis kan Dole in 1988, als hij moet proberen brede steun te ver werven voor zijn presidentiële kan didatuur, nog stevig opbreken. De senator wijst beschuldigingen over gebrek aan loyaliteit zelf overigens resoluut van de hand. Onlangs ver klaarde hij: „Ik heb de president steeds gesteund, en daar heeft hij me ook voor bedankt".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7