Landbouw zet bijl in Bosbeheer Politiek goochelt lustig met cijfers Tsjernobyl 'hottest item' in '86 Kerstrede Beatrix: vrede is het te boven komen van angst Nederlandse toerist gaf 11 miljard uit in buitenland Vredesmars Steenwijk: 'Vredesbeweging leeft' 'Fransen maken meeste kans op duikbootorder' ZATERDAG 27 DECEMBER 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Braks privatiseert: 1000 man weg DEN HAAG (ANP) Staatsbosbeheer wordt voor het grootste deel overgeheveld naar het particuliere bedrijfsle ven, zo heeft minister Braks (landbouw en visserij) op slag van kerstmis besloten. Het gaat in eerste instantie om de 1000 werknemers van de afdeling terreinbeheer. Braks on derzoekt nog of hij ook andere onderdelen van de in totaal 1700 werknemers tellende dienst kan afstoten. Daarnaast kregen de directeuren van de verschillende onderdelen Landbouw en Visserij te horen ren. Nu heeft elke provincie twee kantoren. Per provincie moet er directeur met een staf en een dat tot 1990 625 arbeidsplaatsen ambtelijk apparaat komen worden opgeheven, 7 procent plaats van twee. Deze beslissingen het totale aantal. De minister wil van Braks vloeien voort uit het be de kantoren in de provincies halve- sluit van de ministerraad om 28.000 banen bij de rijksoverheid te schrappen. Bij Staatsbosbeheer verdwijnen eerst de 1000 mensen bij terreinbe heer. Braks sluit daarbij gedwon gen ontslagen niet uit. Voor de ambtenaren die bij de bedrijfs voorlichting van Staatsbosbeheer werken zal nog worden bekeken of privatisering mogelijk is. Een an der onderzoek is gericht op de mo gelijkheden voor afstoting van het bureau in- en verkoop voedsel voorziening, afdeling classificatie geslachte dieren. Daar werken 100 ambtenaren. DEN HAAG (GPD) 'Tsjerno- byl' is voor de Nederalnder-s de belangrijkste gebeurtenis in het bijna afgelopen jaar. De vergiftiging van de Rijn na de brand bij Sandoz in Bazel is nummer twee, zo blijkt uit een onderzoek dat het NIPO heeft gehouden onder ruim 1700 Ne derlanders van 12 jaar en ou der. Het onderzoek werd ge houden in opdracht van de AVRO. De verwikkelingen rond de pensioenuitkering aan me vrouw Rost van Tonningen wordt als derde belangrijke nieuwsgebeurtenis genoemd, gèvolgd door de ontploffing van het Amerikaanse ruimte veer Challenger, de internatio nale terreuraanslagen, voetbal vandalisme, de ontwikkelingen in Zuid-Afrika en Suriname, öe Elfstedentocht en de wapenle veranties van de VS aan Iran. DRONKEN Een 41-jarige vrouw uit het Zuidhollandse Langerak is op kerstmorgen op een dijk in de gemeente Liesveld geschept door een 25-jarige automobilist uit Groot-Ammers, die hoogstwaar schijnlijk dronken was. De vrouw, die samen met iemand anders op de dijk liep, overleed ter plaatse. De automobilist reed in eerste in stantie gewoon door, maar meldde zich later bij de politie. Hij was eerst naar een vriend gegaan, waar hij alvorens zich te melden enkele borrels dronk. De politie zei dit te beschouwen als een poging om het rijden onder invloed tijdens de aanrijding te verdoezelen. DEN HAAG (ANP) In haar kerstboodschap heeft koningin Beatrix een vurig pleidooi gehou den voor de wereldvrede. Zij wees er op dat, hoewel 1986 door de Ver enigde Naties is uitgeroepen tot Jaar van de Vrede, er geen dag is gewwest waarop werkelijk kon worden gesproken van vrede op aarde. Het bestaan wordt voortdu rend bedreigd door oorlog, geweld, onderdrukking en honger. "Het is nu niet anders dan 2000 jaar gele den". Beatrix noemde de vijand van vrede de angst: angst voor oorlog, voor geweld, voor vernietiging, voor onderdrukking, angst voor al les wat de ene mens de andere aan kan doen. "Het streven naar vrede is dan ook een voortdurend pogen de angst in het menselijk leven en samenleven te boven te komen. Vaak gaat dat niet zonder strijd. Vrede is niet te koop tegen de prijs van de vrijheid. Eerst komt vrij heid, dan pas vrede - niet omge keerd", zo zei de vorstin. Waar mensen elkaar misbruiken, uitbuiten, buiten spel zetten en be vechten, daar heerst geen vrede, al dus de koningin. "Willen wij vrede, dan moeten we steeds opnieuw ge stalte trachten te geven aan vrij heid en sociale rechtvaardigheid". In haar kerstboodschap zei Bea trix dat naast onrecht ook eigen in nerlijke onrust een bron van onvre de is. "Een mens kan zich in het leven verdwaald voelen, de weg, de richting kwijt zijn. Soms ontbreekt het ons geheel aan levenskracht". Maar juist voor mensen die onze ker zijn, is er de boodschap van kerstmis: God is met ons, ook in onze angst, aldus de koningin. Beatrix besloot met een citaat van Franciscus van Assisi: "Heer, maak mij tot een instrument van vrede. Waar haat is, dat ik liefde breng. Want zichzelf gevende wordt men rijk, zichzelf verliezen de vindt men vrede". LEIDSCHENDAM (ANP) Nederlanders hebben dit jaar in het bui tenland 11 miljard gulden uitgegeven, 650 miljoen gulden meer dan vorig jaar, zo heeft het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) be kendgemaakt. Het buitenlands toerimse bracht Nederland 4,9 mil jard in het laatje. Dat is weliswaar 100 miljoen gulden minder dan in 1985, maar toch nog 100 miljoen dan het NBT eerder had verwacht. Dat de ontvangsten zich relatief nog vrij gunstig ontwikkelden is volgens het NBT vooral te danken aan een toenemend bezoek uit de Europese landen. Naar verwachting steeg het inkomend toerisme vanuit Europa met 100.000 bezoeken. Deze toename compenseerde ten dele de terugval van het Amerikaanse bezoek. Uiteindelijk is ge bleken dat de Amerikaan niet alleen uit angst voor terroristische ac ties en de gevolgen van de kernramp in Tsjernobyl is weggebleven, maar vooral wegens de slechte koers van de dollar. De waarde liep met een derde terug. Uit recente gegevens blijkt, aldus het NBT, dat de lage dollar voor 70 procent verantwoordelijk was voor het wegblij ven van de Amerikaanse toerist. STEENWIJK (ANP) De traditio nele vredesmars op Tweede Kerst dag vanuit Steenwijk naar de Ame rikaanse basis in Havelterberg heeft aanzienlijk minder mensen op de been gebracht dan in voor gaande jaren. Weliswaar vormden een kleine 2500 deelnemers giste ren een langgerekt lint door de Steenwijker straten, maar de orga niserende vredeswerkgroep WAAKS (Werkgroep Anti-atoom- koppen en Kerncentrales Steen- wijk) had een grotere toeloop ver wacht omdat de elfde manifestatie voor het eerst ook in het teken stond van verzet tegen kernener gie. Bij het 6 kilometer buiten Steenwijk gelegen Havelterberg werden honderden bloemen in de berm neergelegd en in de hekken van de basis gestoken als stil pro test. Er deden zich geen ongere geldheden voor. Voorafgaand aan de vredesmars werd in theater De Meenthe in Steenwijk een korte manifestatie gehouden waarbij de Nijmeegse polemoloog Wecke stelling nam te gen de Nederlandse regering die hij verweet de burgers maar wat wijs te maken. "Er is ons wijs ge maakt dat met de verkiezingsuit slag het Nederlandse volk de kruis raketten heeft omarmd. Men doet daarbij alsof een verkiezing het zelfde is als een referendum. Men heeft ons wijs gemaakt dat de vre desbeweging een grote nederlaag heeft geleden. Dat is ons aange praat en het vervelende daarvan is dat sommige lieden ook in de top van de vredesbeweging dat zelf zijn gaan geloven". Volgens Wecke is de vredesbe weging helemaal niet dood maar moet er wel aan gewerkt worden om de mensen weer bij vredesacti- viteiten te betrekken. Hij wees er op dat de vredesbeweging veel po litiek effect heeft gehad. Hij refe reerde aan het lange wachten voor dat de regering uiteindelijk haar beslissing omtrent de kruisraket ten nam. "Als het aan de regering alleen had gelegen zou ze al veel eerder een positief besluit hebben genomen. De vredesbeweging heeft voor die vertraging gezorgd en heeft ook bewerkstelligd dat vrede en veiligheid permanent in alle geledingen ter discussie staan". len van de Russische partijleider Gorbatsjov tijdens de topconferen tie in Reykjavik om de wereld in het jaar 2000 kernwapenvrij te heb ben, niet gedaan uit oogpunt van propaganda. "De Sowjet-Unie kan de bewapeningsrace kennelijk niet meer volhouden. Het is zelfs van een gfediciplineerd volk als de Rus sen waarschijnlijk te veel gevraagd om tot 17 procent van het bruto na tionaal produkt in de bewapening te steken. Daarom zijn die voorstel len bepaald geen sprookjes. Zelfs als er geen oprechte vredeswil ach- terzit dan toch in ieder geval eco nomische noodzakelijkheid". RIAD(AP) Samen met een groot Een van de redenen waarom aantal andere Westeuropese maat- RDM toestemming voor een offer- schappen heeft de Rotterdamsche te kreeg is dat andere Westeurope- Droogdok Maatschappij (RDM) se landen zonder meer bereid zijn zich definitief in de strijd gewor- duikboten te leveren, zodat het pen om de bouw van onderzeeërs niet-meedoen van Nederland wei- voor Saoedi-Arabië. Eerder deze nig effect heeft. Volgens diploma- week benadrukte de Saoedische tieke zegslieden maken koning Fahd het belang van de teel de Fransen de meeste kans op ontwikkeling van de jonge marine, de miljardenorder, omdat de Saoe- Fahd verklaarde bij de opening dische marine tot nog toe vooral van een commando- en controle- van Frans materieel is voorzien. De centrum op het hoofdkwartier van Franse deelnemers aan de race zijn i Jubail, dat zijn rege- Direction des Constructions et Ar ring de marine wil versterken met mes Navales en Thomson CSF. een 'afschrikkingsmacht' van on- eDe offerte van de RDM, waaraan J Een definitief besluit over de or- een parlementaire discussie voora- der wordt aan het einde van het ko- fing, ontlokte een protest van Is- mend voorjaar of begin zomer ver- raël omdat het in strijd zou zijn met wacht, zo meldden de zegslieden, het Nederlandse beleid geen mili- Het contract zal een looptyd heb- tair materieel te leveren in 'span- ben van meer dan 10 jaar, omdat de ningsgebieden'. Een woordvoerder bouw van de onderzeeërs zeker zo van het Israëlische ministerie van lang in beslag zullen nemen en om- buitenlandse zaken zei vorige d*\ het contract bovendien voor- week dat hij de Nederlandse stap ziet in de opleiding van bemanmn- 'diep betreurt'. gen. Kamervragen PvdA over fraude bij woningstichting Capelle DEN HAAG (ANP) Het PvdA-kamerlid Hummel heeft staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) volledige opening van zaken gevraagd over de miljoenenfraude bij de stichting Verantwoord Wonen in Capelle aan den IJssel. Hummel, lid van de parlementaire enquêtecommissie, wil onder meer weten welke bemoeienis Volkshuisvesting de afgelopen maanden met de stichting heeft gehad. Hij verlangt een overzicht van de personen die deel hebben uitgemaakt of dat nog doen van het bestuur van de stichting en van de periode waarover hun lidmaatschap zich uit strekt. De Sassenheimse burgemeester Kret is momenteel voorzitter. Voorts vraagt Hummel een overzicht van de vermoedelijk gepleegde strafbare feiten, van de projecten dié door de stichting zijn uitgevoerd of in uitvoering zijn. Andere vragen hebben betrekking op de financiële toestand va de stichting, op de mate waarin de huurders gedupeerd (kun nen) worden en op welke wijze de overheid betrokken is of dreigt te raken bij de financiële nasleep van deze zaak. De fraude zou betrekking hebben op de periode 1980 tot 1985. In die tijd zouden bestuursleden ongeveer 6 miljoen gulden aan steekpennin gen hebben ontvangen in ruil voor bouwprojecten. Bordeelhouder dood na steekpartij AMSTERDAM (ANP) Bij een steekpartij aan de Enge Kerksteeg in Amsterdam is op kerstavond een 48-jarige bordeelhouder om het leven gekomen. De precieze toedracht van de steekpartij en de dader zijn de politie nog niet be kend. De politie trof na een alarmering 's avonds laat de dode bordeelhou der en een prostituée in de straat aan. Volgens de vrouw waren 's avonds enkele mannen op bezoek geweest. Toen die vertrokken riep ze naar de bordeelhouder dat ook zij wilde gaan. Daarop kwam ech ter geen antwoord, zodat ze samen met een collega boven ging kijken. Daar vonden de vrouwen het li chaam van de man. Enige tijd later op de avond ar resteerde de politie in de Paarden straat in de hoofdstad een 31-jarige man, die er in een bar met ander mans jasje vandoor wilde gaan. Uit verhoor bleek later, volgens de woordvoerder, dat de man waar schijnlijk ook iets met de steekpar tij te maken had. DEN HAAG (ANP) Zwarte brandplekken en de restanten van een koplamp geven de plaats aan waar een 43-jarige Rottterdammer in de nacht van donderdag op vrijdag vlak bij de ambassade van de Sowjet- Unie in Den Haag een auto van de ambassade in brand heeft gestoken. Het voertuig brandde geheel uit. De man werd later door de politie aange houden en zei toen de brand te hebben gestichting als protest tegen de bezetting van Afghanistan. Volgens de politie ging het hier om een inidvi- duele actie. DEN HAAG Politici hebben de natuurlijke neiging om de ze geningen van het door hen voor gestelde beleid met 'objectieve' cijfers te onderbouwen. Vooral berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB), de reken meesters van de overheid, wor den vaak opgevoerd als een be- door Henri Kruithof wijs van goed beleid. Maar is dat wel terecht? Vorige week bepaalde de rech ter dat premier Lubbers op-" nieuw een deel van het dossier van de kabinetsformatie open baar moest maken. Daaruit bleek onder meer dat het kabinet - zon der dat in het regeringsbeleid ook maar het minste veranderde - de voorspelling over de werk loosheid verlaagde van 550.000 naar 500.000 in 1990. Een niet ge ringe vermindering van 50.000 dus. Al direct na de formatie bleek uit berekeningen van het CPB dat deze voorspelling slecht on derbouwd was. Critici noemden het opgevoerde half miljoen met een al 'boterzacht', overigens zonder de prognoses met harde feiten tegen te spreken. Maar het CPB preteneert ook niet met harde gegevens op tafel te komen. Dat kan ook moeilijk anders. De eigen berekeningen, die altijd worden gepresenteerd CPB-directeur De Ridder: ge tuige in de verkiezingstijd. (foto Aricfo) door de media alsof het keiharde feiten zijn, zijn voor een groot deel gebaseerd op veronderstel lingen en niet op onwrikbare fei ten. Olieprijzen en dollarkoersen blijken nauwelijks voorspelbaar maar bepalen wel voor een be langrijk deel de uiteindelijke uit komsten. Het CPB zelf geeft de ze waarschuwing ook altijd mee aan de cijfers, maar die verdwijnt vaak in de mist. 'Zegeningen' Toch werkt de politiek graag met de CPB-cijfers, al was het al leen maar omdat er niets beters voor handen is. Met een schijn van grote exactheid voorspellen politieke partijen in verkiezings tijd dat er zo en zoveel arbeids plaatsen bij komen en dat het fi nancieringstekort tot ongekende laagte zal dalen. Enkel en alleen zegeningen dus. Dat de politiek zich vaak zo eensgezind van CPB-cijfers be dient zonder al te zeer op de be trouwbaarheid te letten, is niet verwonderlijk: zowel oppositie als regeringspartijen bedienen zich van de cijfers en hebben er beide weinig belang bij ze als on betrouwbaar af te schilderen. Het CPB fungeert met name in verkiezingsstrijd vaak als getui ge in de strijd wie het beste ver kiezingsprogramma heeft. Dat het CPB in een aantal tussenzin nen altijd zegt dat de uitkomsten van de berekeningen mede zijn gebaseerd op veronderstellingen die de politieke partijen zelf aan dragen, deert niet. Voorafgaand aan de bereke ningen vindt er altijd een overleg plaats tussen de politieke partij en het CPB. Daarbij waarschu wen de rekenaars altijd voor al te gemakkelijke veronderstellin gen. Maar het CPB beslist niet over welke dollarkoersen, olie prijzen en wat al niet meer als uitgangspunten worden gehan teerd. Dat is de politieke verant woordelijkheid van de party. Wijsheid? Het CPB en de politiek moeten daarbij beide erkennen dat ze wijsheid niet in pacht hebben. Voorspellingen moeten nu een maal gebaseerd zijn op bepaalde aannamen. Niemand kan met ze kerheid voorspellen hoe de koers van de dollar zich zal ontwikke len. Niemand weet (ja, nu wel maar toen niet) of de OPEC-lan- den een akkoord zullen bereiken over produktiebeperking, het geen de olie- en daarmee de aard- gasprijzen zal opdrijven. Toch hebben deze factoren hun uit werking op de overheidsfinan- ciën, de inkomensontwikkeling van de burgers en op dé werkge legenheid. Een verschil van een dubbeltje tussen de veronderstelde en de werkelijke dollarkoers, werkt om te beginnen door op de prijs van ruwe olie. Omdat de aardgas- prijs in Nederland is gekoppeld aan de olieprijs, stijgen de in komsten uit de gasbel voor de Staat, maar daalt het besteed baar inkomen van de burger. De scherpe daling van de olieprijs zorgde het afgelopen jaar voor het omgekeerde. Een schrijnend voorbeeld van zo'n aanname-uit-de-losse-pols is het bedrag dat een krachtiger be strijding van fraude bij belastin gen en sociale uitkeringen kan opleveren. De drie grote politie ke partijen hadden daarvoor aan vankelijk een 'bezuiniging' van 3 miljard gulden in hun verkie zingsprogramma geboekt. Zon der dat daaraan een echte onder bouwing ten grondslag lag. In feite natte-vingerwerk. De rege ringspartijen erkenden dat zelf ook wel, want in het regeerak koord is uiteindelijk de op brengst van de fraudebestrijding op 2 miljard gesteld. En daarvan geloven ook maar weinig men sen dat die straks ook daadwer kelijk wordt gehaald. Maar zolang er geen betere me thode wordt gevonden om be paalde ontwikkelingen te voor spellen - en dat is niet te ver wachten - zijn de berekeningen van het CPB de minst onbe trouwbare cijfers: Tot zolang zul len deze cijfers door de politiek gretig (als ze gunstig zijn voor het beleid) of met zeer veel terug houdendheid (in het ongunstige geval) worden gehanteerd. Het enige is ze met veel slagen om de arm te lezen. Wel zal daarbij steeds duidelijk moeten worden gemaakt wat nog aan het CPB wordt toégèschreven en wat puur politieke retoriek is. Samen met zijn twee kinderen maakt deze vader bij de Havelterberg in de sneeuw het ban-de-bomteken ali, protest tegen wapenwedloop. Dit jaar namen er minder mensen dan verwacht deel aan deze traditionele vredes mars op tweede kerstdag. (foto anpj EINDHOVEN Hoewel de meeste dieren, vooral het pluimvee, kerstmis met gemengde gevoelens bekijken, konden deze olifanten er geen genoeg van krijgen. Als onderdeel van het traditionele kerstcircus in Eindhoven kregen ze op kerstmorgen een uitgebreide brunch voorgeschoteld in een speciaal voor hen opgezette tent bij de schouwburg. Tijdens het verorberen van de schalen met eten - beschikbaar gesteld door een groot hotel - werden de dieren bovendien vermaakt door een clown. Het circus treedt tot en met nieuwjaarsdag in de lichtstad op. (foto ANP) KER(ST)MIS

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5