actief in vriie tijd Technische hoogstandjes en flinke tegenvallers Nieuwe centrale van Energiebedrijf Rijnland in gebruik genomen Leiden had in 1985 3,5 miljoen tekort Verdachten vrijgelaten Rioleringswerkzaamheden aan de Oude Varkenmarkt Kerst-inn 'Pancrat' succesvol ZATERDAG 27 DECEMBER 19RK Sinds vier weken draait de nieuwe elektriciteitscentrale van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) op volle toeren. Na een twee jaar durende, ingrijpende renovatie, komt er weer rook uit de schoor steen aan de Langegracht. Hoewel rook; door alle nieuwe technie ken die in de centrale zijn toegepast blijft de hoeveelheid uitlaat gassen beperkt tot een vaag, geel-bruin pluimpje. De renovatie van de nieuwe centrale werd noodzakelijk nadat de oude - die uit 1953 stamde - in 1978 officieel buiten gebruik was gesteld. "Elektriciteitcentrales gaan precies 25 jaar mee. De oude had in 1978 dus zijn tijd gehad". Dit wil niet zeggen dat de centrale meteen helemaal werd stilgelegd. Zij bleef, zoals adjunct-directeur G.H. de Boer het noemt - hij heeft een voorliefde om zijn betogen met Engelse termen te doorspekken - stand-by staan. Als er een tekort was aan elektriciteit, mocht de Leidse centrale zijn bijdrage leveren. Dat er uiteindelijk een nieuwe centrale zou worden neergezet in Leiden, was aanvankelijk helemaal niet zo zeker. Er gingen binnen het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland (EZH) ook stemmen op om elders een nieuwe centrale te bouwen. Uiteindelijk bleek een vesti ging in Leiden toch het goedkoopst en tussen Kerst en Oud en Nieuw in 1982 viel het besluit om aan de Langegracht een nieuwe centrale te bouwen. De Boer: "Directeur Brooshooft was op dat moment met vakantie in Duitsland. Ik stuurde hem meteen een telegram met 'Hoera, De Boer'. Die Duitsers maakten er echter 'Höra, De Bör' van. Broos- hooft had geen flauw idee van wat er nu weer aan de hand was". Een kleine tegenvaller. En er zouden er nog meer volgen. LEIDEN - Het had maar weinig gescheeld of de centrale van het EBR had niet normaal in gebruik kunnen worden genomen. Tij dens het proefdraaien, enkele maanden geleden, bleek de cen trale een hinderlijk geluid voort te brengen. De oorzaak hiervan was, zo constateerde TNO na me tingen, de luchtuitlaat van de koelinstallatie van de generato ren in het turbinegebouw. Het EBR gaf de leverancier van de installatie, het Engelse bedrijf Rolls-Royce, opdracht de overlast te verhelpen. Dat ging aan de slag met allerlei dempers. De maatregelen hadden echter niet meteen succes. En het EBR zag de datum van 1 december on dertussen met rasse schreden na deren. Op die dag keuren de Samen werkende Elektriciteits Produk- tiebedrijven (SEP) jaarlijks de elektriciteitscentrales in Neder land. Niet eerder en zeker niet la ter. Zou de centrale op 2 decem ber worden opgeleverd, dan Sinds enkele weken komt er weer dag en nacht rook uit de schoor steen van het energiebedrijf aan de Langegracht. (foto Holvast) moest het EBR een jaar lang wachten tot de nieuwe keuring. En een niet-goedgekeurde cen trale krijgt geen normale vergoe ding voor de stroom die zij aan het net levert. Hoogstens zou het EBR dan kunnen rekenen op een vergoeding die bijvoorbeeld be drijven krijgen die zelf elektrici teit opwekken en een deel daar van aan het net terugleveren. Zo'n vergoeding is aanmerkelijk lager, waardoor het Energiebe drijf Rijnland de kans liep met een verliespost van om en nabij de 20 miljoen gulden te worden geconfronteerd. "We zouden dan meteen een schadeclaim hebben ingediend bij Rolls-Royce", zegt adjunct-di recteur De Boer nu. "Maar een leuke zaak is het natuurlijk niet. door Wim Wegman We zaten echt peultjes te zweten totdat de centrale rond 28 no vember, enkele dagen voor de af gesproken termijn, klaar was". Ideaal Een meevaller was in elk geval het besluit om bij de nieuwe cen trale, die een vermogen van 75 miljoen watt (oftewel: 75 mega watt) zou krijgen, stadsverwar ming te koppelen. "Energietech- nisch gezien is dat de meest idea le oplossing omdat de restwarm te van de centrale niet door de schoorsteen verdwijnt, maar wordt gebruikt voor het verwar men van huizen en bedrijven". De Leidse gemeenteraad had overigens in .1981 al- het besluit genomen om, wanneer de nieu we centrale in Leiden zou ko men, stadsverwarming aan tp leggen in onder meer de nieuw bouwwijk Stevenshof. In 1983 werd de bouw van de centrale aanbesteed en in januari 1985 werd de oude stilgelegd en werd begonnen met de sloop werkzaamheden. Vervolgens diende zich de eerste tegenslag aan. Op de plaats waar het nieu we turbinegebouw moest ko men, werd vervuilde grond aan getroffen. Waar die verontreini gingen vandaan kwamen, was niet zo'n groot raadsel. Op het EBR-terrein heeft vroeger een lichtgasfabriek gestaan waarin uit steenkool stadsgas werd gefa briceerd. Dat daarbij allerlei gif tige verbindingen in de grond te rechtkwamen, daar had men vroeger geen weet van. Of men maakte zich er in elk geval niet zo druk om. Maar om een nieuw gebouw te kunnen neerzetten, moest de vuile grond wel ver dwijnen. Geen stank Bij de provincie hoefde het EBR niet aan te kloppen voor geld. "De provincie vond het pri ma dat we de vervuilde grond verwijderden, maar we moesten het zelf wel betalen. De kosten - enkele miljoenen guldens - zijn uiteindelijk voor rekening van het project, en dus voor de EZH, gekomen", zegt De Boer. Rond het nieuwe turbinege bouw zijn damwanden geslagen, waarna de vervuilde grond werd afgevoerd. Tussen de damwan den is vervolgens schoon zand gestort. Overigens is nu nog niet alle vervuilde grond op het EBR- terrein opgeruimd. "Maar het geen dat er nog ligt, veroorzaakt geen hinder en is geen bedrei ging voor de volksgezondheid. Het stinkt bijvoorbeeld ook niet op het terrein", weet De Boer. De overgebleven vervuiling ver spreidt zich niet, aangezien er ter plekke geen horizontale stro ming van grondwater is. Een andere tegenvaller betrof de temperatuur van het koelwa ter. Het EBR gebruikt voor de koeling water uit de Morssingel. Het Hoogheemraadschap van Rijnland eiste nu dat het terug gepompte water ten hoogste drie graden hoger was dan het water in de Morssingel zelf. Dat vereis te echter een forse en vooral dure luchtkoelinstallatie. Het EBR vocht de eisen van het Hoog heemraadschap aan, maar kreeg uiteindelijk van de Raad van Sta te ongelijk. Daardoor werden de bouwkosten van de centrale met enkele miljoenen guldens ver hoogd. De turbines van de vernieuwde centrale van het Energiebedrijf Rijnland zijn volledig aan het oog ontrokken door 'kasten' die hitte en lawaai binnen en stof en rommel buiten moeten houden. (foto Holvast) Modern De nieuwe centrale is wat ren dement en beheer betreft, een van de modernste van Neder land. Elektriciteit wordt opge wekt met twee op aardgas ge stookte turbines - eigenlijk een soort vliegtuigmotoren. De turbi nes drijven twee generatoren aan, waarin de stroom in feite wordt opgewekt. Een bezoeker merkt trouwens weinig van de turbines. Ze staan opgesteld in twee grote kasten, die een groot deel van de herrie en hitte bin- nensluiten. Ze dienen ook ter be scherming. "Want er hoeft maar een houtschroefje in de turbines terecht te komen, of de zaak knalt uit elkaar", zegt EBR-voor- lichter J. Verduyn. De hete 'uitlaatgassen' gaan niet meteen de schoorsteen in, maar worden naar twee speciale ketels gevoerd. Daarin wordt met de afvalwarmte stoom opge wekt, waarmee vervolgens een derde turbine en generator wordt aangedreven. Een gedeel te van de stoom wordt direct af gevoerd naar een aantal afne mers, zoals het Academisch Zie kenhuis Leiden. De warmte die na deze stap is overgebleven, wordt ook nuttig gebruikt. Ze wordt door middel van een aantal warmtewisselaars opgevangen en gebruikt om er water mee te verhitten. Dat wordt in de leidingen van de stadsverwarming gepompt. Wandbord Om alle processen in de hand te kunnen houden en de vrijwel ontelbare onderdelen te kunnen bedienen, is er een totaal nieuwe controleruimte ingericht. "De meest moderne van Nederland, is ons verteld", meldt De Boer met enige trots. Het controlecentrum bestaat uit twee ruimten: de W(erktuig- bouwkundige)-wacht en de E(lektriciteits)-wacht. De eerste houdt alle processen in de cen trale in de gaten, de andere con- troleert de elektriciteitsvoorzie ning in het EBR-gebied. In de controleruimten staan nogal opmerkelijke televisie schermen. De technici kunnen door slechts met hun vinger het scherm aan te raken, allerlei gra fieken en schema's oproepen en daarmee in een bepaald proces naar wens verloopt of dat onderdelen moe ten worden bijgestuurd. In de E-wacht staat bovendien een groot 'wandbord' dat een overzicht geeft van het gehele hoofdleidingnet in de regio. Gaat er ergens wat mis, dan licht een lampje op en kunnen de contro leurs direct zien wat er verkeerd is gegaan. Ondanks alle technische 'hoogstandjes' heeft de bouw van de nieuwe centrale ongeveer vijf miljoen gulden minder ge kost dan aanvankelijk was bere kend: 168 miljoen gulden. Hierin zijn overigens niet de kosten be grepen voor de voorzieningen voor de stadsverwarming. Die bedragen nog eens 18 miljoen gulden. Het Energiebedrijf Rijnland is op dit moment nog de eigenaar van de centrale. Op 1 januari wordt ze overgedragen aan het EZH. Wel blijft het EBR verant woordelijk voor het beheer. Naar verwachting wordt de centrale eind april officieel geopend. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft het jaar 1985 afgesloten met een verlies van 3,5 miljoen. Dit ver lies wordt voor het grootste gedeel te (2,3 miljoen) gedekt door de nog aanwezige reserve van het Energie bedrijf Rijnland. Bijna een half miljoen wordt gevonden in de sal- di-reserve. Ook deze post is nu 'uitgeput', zodat de gemeente niet meer over algemene reserves be schikt. Inzamelactie kerstbomen begint dinsdag LEIDEN - Dit jaar zal op dinsdag 30 december in Leiden de kerst- boom-inzamelaktie van start gaan. De officiële start vindt plaats op vrijdag 2 januari. Wethouder Kuij- ers zal op die dag om tien uur de gemeentelijke kerstboom omza gen. Vanaf 2 januari kunnen de kerst bomen op zeventien inzameladres- sen ingeleverd worden. Vóór die datum kunnen de bomen alleen bij de reinigingsdienst aan de Admi raal Banckertweg worden ingele verd. Net als vorig jaar zal aan deze ak- tie een loterij worden verbonden. LEIDEN - De politie heeft het jeugdige tweetal dat werd verdacht van de overval op twee medewer kers van een supermarkt in de Me- renwijk, weer vrijgelaten. Volgens een woordvoerder van de politie bestonden er onvoldoende aanwij zingen tegen het tweetal. De politie zet het onderzoek naar de overval die vorige week vrijdag plaats had, voort. Het negatieve resultaat over 1985 is voor een groot gedeelte terug te voeren op de tegenvallende uitke ring van het rijk. Dat de rijksbij drage lager is, komt voor een deel door bezuinigingen bij de centrale overheid. Daarnaast kreeg de ge meente een lagere bijdrage in de salariskosten dan was voorzien. Een andere tegenvaller was de opbrengst van de onroerend goed- belasting. Volgens G. Heijnen van de afdeling financieel beheer van de gemeente is de vermindering van inkomsten veroorzaakt door honorering van verzoekschriften tot vermindering of vrijstelling van betaling van deze gemeentelijke belasting. Opvallende uitgavepost is de glasschade bij schoolgebouwen. In 1985 moest de gemeente 316.000 gulden uittrekken voor herstel van vernielde ruiten. Alleen al voor het schoolgebouw aan het Valkenpad moest de gemeente 30.000 ophoes ten voor glasschade. In totaal gaf de gemeente 200.000 gulden uit voor vernielingen aan schoolge bouwen. Een meevaller in 1985 was een extra bijdrage van de Leidsche Duinwatermaatschappij van 150.000 gulden. In de analyse van de cijfers wordt deze meevaller nog als een 'structureel hogere uit kering' aangemerkt. Heijnen sluit niet uit dat de gemeente dat ex traatje in 1986 zal mislopen. "Het kan zelfs zo zijn dat de bijdrage van de LDM zal verminderen nu er wa ter in Den Haag gekocht moet wor den". Dat de post reis- en representa tiekosten door het college van B en W in 1985 met 65.000 gulden is overschreden, was al bekend. De analyse van de gemeenterekening 1985 leert dat de overschrijding van de reiskosten voor een belang rijk deel te wijten is aan de uitgave voor taxi's. Inclusief de reiskosten vergoeding voor de burgemeester besteedde het college 41.000 gul den voor vervoer. Dat komt neer op een bedrag van meer dan 100 gulden per dag. Kerststukjes maken was een onderdeel van het programma van de kerst-inn die in buurthuis de Pancrat aan de Middelstegracht werd gehouden. (foto Loek zuyderduin) LEIDEN - Op maandag 5 januari wordt aan de Oude Varkenmarkt en de Rembrandtstraat begonnen met de vernieuwing van de riole ring. De werkzaamheden zullen ongeveer tien weken gaan duren, mits het weer geen spaak in het wiel steekt. Op 5 januari zullen het Energie bedrijf Rijnland en de Leidsche Duinwatermaatschappij beginnen met het verleggen en vernieuwen van de leidingen. De bewoners krijgen bericht indien ze op be paalde momenten geen gas of wa ter kunnen gebruiken. Op 12 januari gaat het eigenlijke rioolwerk van start, dat in fasen zal worden uitgevoerd. Begonnen wordt op de Oude Varkenmarkt, vanaf de Groenhazengracht tot aan het midden van de straat, ter hoog te van de nieuwbouw. Dit zal onge veer drie weken gaan duren. Daar na volgt de Rembrandtstraat. Met herbestrating en het planten van bomen mee, zal het karwei hier in een week of vijf worden geklaard. In de derde fase wordt op de Oude Varkenmarkt vanaf het midden tot aan het Noordeinde gewerkt. Ook dit zal weer drie weken duren. De werkzaamheden worden zó gepland dat óf de Oude Varken markt óf de Rembrandtstraat be rijdbaar is. Alleen de huisvuilauto zal er niet kunnen koipen. Bewo ners wordt daarom verzocht hun vuilniszakken op de hoek van de straat te zetten, waar de auto wèl kan komen. Tijdens de vernieuwing van de riolering zal in de bouwkeet, die vermoedelijk op de Oude Varken markt komt te staan, de gemeente lijk opzichter P. Oostveen dage lijks aanwezig zijn om vragen van bewoners te beantwoorden. Vóór die tijd kan men met vra gen terecht bij het hoofd van de af deling rioleringen, waterwerken en werktuigbouw van de gemeente, W. Ephraïm. Zijn telefoonnummer is 254527. LEIDEN - De kerst-inn voor ou deren is voor herhaling vatbaar. Dat meent Corrie Bink van het Volkshuis na de geslaagde kerst- inn, die gisteren in buurthuis 'De Pancrat' aan de Middelstegracht werd gehouden. Ongeveer 35 oude ren namen deel aan de activiteiten die door het Dienstencentrum voor gecoördineerd bejaardenwerk, buurthuis 'Inden Vrolijcke Arke' en 'Dijk 33' waren georganiseerd. Volgens Corrie Bink moet de or ganisatie volgend jaar wel omzien 'naar een andere accommodatie. "We hebben de Pancrat gekozen omdat dit buurthuis centraal ligt. We merkten echter bij de maaltijd dat we eigenlijk nauwelijks genoeg ruimte hadden". De medewerkster van het Volks huis denkt dat de belangstelling voor de kerst-inn volgend jaar nog groter zal zijn. "De mensen vertel len elkaar over deze kerts-inn en willen dan volgend jaar ook mee doen". De kerst-inn bij Augustinus, die vorig jaar nog wel plaats had, maar dit jaar niet werd gehouden, voor zag volgens Bink niet voor alle ou deren in een behoefte. "Ikzelf vond het wel leuk dat alle leeftijdsgroe pen elkaar ontmoetten bij Augusti nus, maar ouderen vonden het toch niet zo geslaagd. Sommige mensen hebben me dan ook na drukkelijk gevraagd of de kerst- inn in de Pancrat alleen voor oude ren zou zijn". De kerst-inn begon gisteren om tien uur, maar om half tien stonden de eerste belangstellenden al op de stoep. Belangrijkste onderdeel van het ochtendprogramma was het maken van kerststukjes. Tussen de middag had bejaardentehuis Rijn en Vliet een drie-gangenmaaltijd verzorgd, 's Middags werd er ge kaart en naar een speelfilm geke ken. Inloophuis In het Inloophuis psychiatrie had op beide kerstdagen een kerst-inn plaats. De belangstelling hiervoor was erg matig. Een woordvoerder van het inloophuis: "Op deze dagen verkeren er toch altijd weer een aantal mensen in psychische moeilijkheden. Je hoopt dan dat ze de weg naar ons opvangcentrum weten te vinden. Voor ons onbekenden hebben we deze dagen echter niet gezien. Wel een aantal jongetjes in de leeftijd van 13 en 14 jaar, maar daar zaten we nu net niet op te wachten". Vrouwen De Lesbische Vrouwen Leiden (LVL) houden morgen een dans avond in het COC-pand aan de Langegracht. De avond begint om 21.30 uur en duurt tot 02.00 uur. Ook mannen zijn welkom. Aktief De wijkvereniging Aktief houdt zondag een koffiesoos in het clubgebouw aan de Berlage- straat. De soos begint om 12.15 uur. Behalve kaarten en sjoelen, kunnen bezoekers ook filmpjes bekijken van de Koniginnedag- vieringen. Ruilbeurs De ruilclub Koningskerk houdt vrijdag 2 januari in de aula van de dr. Van Voorthuysenschool aan de Marnixstraat een ruil beurs gehouden voor onder ande ren verzamelaars van postzegels, munten, prentbriefkaarten en lu- fifermerken. De beurs begint om 19.00 uur en duurt tot 22.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3