'Directies vaak niet voor taak toegerust' EBBH Klooster, oude boerderij, wijk en eigen huis redden Kerstzang met kaarsen en muisjes Politie: kerstmis in regio Leiden is rustig verlopen Oegstgeest gaat chemisch afval inzamelen PAGINA 2 ZATERDAG 27 DECEMBER 1986 Bestuurder bejaardentehuis na 32 jaar weg Zoetemelk voor St. Liduina. 'Vroeger zaten de eersteklassers aan de voorkant van het gebouw, de tweedeklas sers in de zijvleugels. En de derdeklassers zaten op een kamertje of op de zolderverdieping...' (foto Wim Dijkman» om de directievoering. Nee. inder daad. da's geen typisch Liduina- verschijnsel. We kennen allemaal de Mariënhaven-geschiedenis. En nu weer in Hofwijck in Oegstgeest. ja. Ook Liduina is die dans niet ontsprongen". Heeft u na 32 jaar bestuurserva- ring een verklaring voor al die con flicten tussen besturen en directeu- renl-trices in bejaardenhuizen? Ja. Toen de bejaardenzorg nog een onderdeel was van de Caritas waren er geen objectieve normen waaraan de zorg moest voldoen. De wet op de bejaardenoorden bracht grote veranderingen met zich mee. Ineens waren er wel nor men. Voor alles. Voor het perso neel, de aantallen, geschiktheid en zovoorts. Nu is veel van de proble matiek in de directievoering terug te voeren op een gebrek aan kader. Directies blijken keer op keer on voldoende toegerust voor hun taak. Een directeur of -trice moet leidinggevende capaciteiten heb ben, kijk hebben op een goede ex ploitatie, moet beschikken over het nodige sociale invoelingsver mogen en met personeel en bejaar den kunnen omgaan. Dat is me nogal wat. En we zijn eigenlijk nu pas zo ver dat er goede opleidingen voor zijn. De bejaardenzorg heeft een geweldige ontwikkeling door gemaakt, de opleiding tot de func- Voorschotenaar komt met opvallend plan Warmonders zongen op het pleintje bij de pomp. Met kaarsen in de hand: een sfeervol gebeuren. Laatste evenement van Wannonds 'Oude Raadhuis'? WARMOND - Het naderende einde van dit jaar betekent voor C. Zoetemelk ook het ein de van de periode waarin hij zitting had in het bestuur van het Warmondse bejaardente huis 'St. Liduina'. Op 1 januari 1955 trad hij aan als bestuurs lid, op 1 januari 1987 is het af gelopen. Van die 32 jaar heeft hij er een aantal als voorzitter, als secretaris en als penning meester gefungeerd. "De statu ten sluiten de mogelijkheid niet helemaal uit dat ik aan blijf. Toch bepalen ze wel datje na twee zittingsperioden van vier jaar je plaats moet afstaan. Dat is de formele kant van de zaak. Belangrijkste reden voor mij om te stoppen is dat ik vind dat mijn werk nu klaar is. Dit in tegenstelling tot Lubbers, die zegt zijn karwei nog te moe ten afmaken. Ha, ha". door Wim Koevoet Roerige tijden zijn het geweest. Met Liduina gaat het momenteel prima, volgens Zoetemelk, tot 31 december nog secretaris. "Ik ga mijn Liduinatijd met een gevoel van dankbaarheid afsluiten. Een zeifoordeel, als ik dat zou moeten geven, dan zou ik zeggen: het is goed dat ik het heb gedaan. Toch was ik niet meer dan een pion op dat grote schaakbord". Samen met de andere 'stukken' kwam Zoetemelk één keer per zes weken bijeen. "Die frequentie was overigens vroeger belangrijk ho ger. Tijdens de bestuursvergade ringen gaat het tegenwoordig voor al over materiële zaken. Over het vernieuwen van de centrale ver warming, over de investeringen in de keuken en over de schulden van het gebouw. Ik vind dat wel eens jammer. Ik zou veel meer willen praten over immateriële zaken. Over: hoe gaat het met het perso neel, functioneert het? Zijn de be jaarden tevreden?" Zoetemelk, in het dagelijks leven gemeentesecretaris van Warmond, wijst naar twee grote foto's in zijn werkkamer in het gemeentehuis. Een van Mariënhaven en een van Liduina hangen er aan de wand. "Die foto's zullen me herinneren aan het belang van de zorg voor ou deren.. Dagelijks", zegt hij bewo gen. Continuïteit In de tijd dat Zoetemelk in het Obstakels in Leiderdorp voorlopig nog niet weg LEIDERDORP - Burgemeester en wethouders van Leiderdorp zijn niet van plan om de beruchte ob stakels op de Van der Valk Bou- manweg nog dit jaar aan te passen. Ondanks kritiek van automobilis ten en van enkele raadsleden tegen met name de twee weken geleden aangebrachte obstakels ter hoogte van de Spanjaardsbrug vindt het college het niet nodig om snel in te grijpen. Wel is het bereid om "lich te aanpassingen" te doen. Zodanig bijvoorbeeld dat vrachtwagens het punt zonder minutenlang steken kunnen passeren. Die aanpassin gen worden echter pas gedaan na dat de kwestie-Van der Valk Bou- manweg op 12 januari weer is be sproken door de raadscommissie verkeerszaken. Overigens meldt wethouder Den Boeft (verkeer) dat het met de kri tiek nu wel meevalt. "Dat is met die dingen altijd zo: in het begin staan er veel automobilisten voor een verrassing en wekt zoiets aller lei gevoelens op. Maar dat is nu wel over. Desondanks heb ik het ge voel dat er wat aanpassingen nodig zijn, ook al in verband met de bus die daar langs moet". Van een concessie is volgens Den Boeft echter geen sprake. Hij benadrukt nog eens dat het hier om een experiment gaat. "Voor deel daarvan is onder meer dat je nog kunt schuiven met die din gen". Maar de bedoeling is en blijft duidelijk: de Van der Valk Bou- manweg moet verkeersarmer wor den. bestuur belandde, was huize St. Li duina nog eigendom van de rooms- katholieke kerk. "Voor het kerkbe stuur werd het steeds moeilijker om zich bezig te houden met Lidui na, met het besturen van de scho len en met het gebouw waar toen de jeugd onderdak had, de Burcht. Het parochiebestuur wilde zich meer met kerkelijke zaken bezig houden. Daarom moest er een af zonderlijk bestuur boven Liduina worden gesteld en werd er een stichting in het leven geroepen. Het kerkbestuur vond en zocht een voorzitter, de heer Slager. Die ken de mij van uit het bestuur van het Wit-Gele Kruis en vroeg mij secre taris te worden. Ik heb toen 'ja' geantwoord omdat ik het een uit daging vond om zo'n tehuis te be sturen". Na Slagers overlijden werd Zoe temelk voorzitter. Dat duurde tot 1974. "Op een gegeven moment meende het oude bestuur zijn taak neer te moeten leggen. Onder meer in verband met het streven naar continuïteit heeft men mij toen weer voorgedragen voor het nieu we bestuur. Ik heb toen weer 'ja' gezegd, ben secretaris geworden en zelfs nog een tijdje secretaris- schuine streep-penningmeester ge weest". Waarom hield het oude bestuur ermee op? "Ha! Dat is niet zo één, twee, drie, te zeggen, maar ik zal een po ging doen. De bejaardenzorg was lang een onderdeel van de Caritas, wettelijk was er niets geregeld, die zorg was de charitatieve zorg van de kerk. Die situatie was er ook nog in de periode '50-'60 toen we de gevolgen van de Tweede Wereld oorlog te boven kwamen. In de ja ren zeventig zette de stijging van de welvaart stevig door en kwa men er wat ouderenzorg betreft twee wettelijke voorzieningen. Een: de bijstandswet. Iedere bur ger had recht op bijstand. De situa tie waarbij tegen een bejaarde kon worden gezegd: kun jij het niet be talen, dan kom je er niet in, be stond niet langer. Twee: de wet op WARMOND - "Bést een beetje in tiem", vindt Clara Sikking de kerstzang rond de dorpspomp zoals die ook dit jaar weer op kerstavond uit vele Warmondse kelen kwam zetten. Zij is de aangewezen figuur om er iets over te zeggen omdat ze a. mee heeft geholpen met de orga nisatie, b: het gebeuren zich op nog geen halve steenworp van haar voordeur afspeelt. De traditionele kerstzang wordt georganiseerd door de Vereniging Het Oude Raadhuis die de laatste dagen lichtelijk in mineur is nu de linkervleugel van het oude raad huis aan iemand anders zal wor den verhuurd. Zoals bekend is dat besluit aanleiding voor het bestuur de bejaardenoorden waardoor ei sen werden gesteld aan de inrich ting van het gebouw. Welnu, Lidui na was in 1929. 1930 gesticht en kon niet aan de inrichtingseisen voldoen. Al snel kwam deze heel scherpe vraag op tafel: slopen of renoveren. Het oude bestuur be heerde wel maar was geen eige naar. De stichting huurde van de kerk, een bescheiden huursom was het overigens. En de kerk zei: be jaardenzorg is nu overheidszorg, wij betalen niet. Een patstelling was het gevolg". Toen er eenmaal een nieuw be stuur was en het provinciebestuur het licht op groen had gezet voor de renovatie van zo'n zeven mil joen gulden dienden zich nieuwe problemen aan. De nieuwe ham vraag luidde: biedt een capaciteit van 35 bedden voldoende draag vlak, is dat niet te gering voor een gezonde exploitatie? Omdat er in deze regio een tekort was aan be jaardenwoningen kreeg Liduina een zogeheten contingent toegewe zen. Dat resulteerde in de bouw van 26 aanleunwoningen. Zoete melk: "Gebruik dat woord maar nooit in het bijzijn van de bewo ners. Die hebben daar grote moeite mee, met dat woord. Ze krijgen er het gevoel door dat ze ergens te genaan leunen". Door die aanleun woningen bedroeg de capaciteit 60. En dat is anno 1986 nog altijd de Liduina-capaciteit. Zoetemelk: "Liduina, eerst be stemd voor Warmondse katholieke bejaarden, kreeg aldus een regio nale functie. De provincie had ech ter een belangrijke voorwaarde aan haar medewerking gesteld. Het ge bouw moest zijn identiteit wijzi gen. Godsdienstige identiteit mocht geen rol meer spelen in het toelatingsbeleid. Dat heeft heel veel overredingskracht gekost. Nee, dat is niet zonder slag of stoot gegaan". Directie "Alles marcheert nu goed. Maar ik wil bepaald niet verhelen dat we heel wat moeilijkheden hebben moeten overwinnen als het gaat geweest de ledenvergadering straks voor te stellen de club op te heffen. Dat zou dus kunnen beteke nen dat de kerstzang van woens dagavond j.l. de laatste is geweest. En die wetenschap maakte van de ze kerstzang iets verdrietigs en daardoor misschien wel de mooiste editie. Een echte kerstsfeer. Sikking is voornemens een kaarsje op te ste ken voor het gemeentebestuur van Warmond dat niet bepaald alleen OEGSTGEEST - Oegstgeest zet begin 1987 een nieuwe stap rich ting een gezond leefmilieu. Op 7 januari zal PvdA-wethouder Kohlbeck (openbare werken) het startsein geven voor een éénjarig proefproject voor inzameling van klein chemisch afval. Met het project wil de gemeente pro beren te voorkomen dat batterij en, fotochemicaliën, verdunners, verfresten, lijmresten en bestrij dingsmiddelen terechtkomen in de mini-containers, waarvan ook al begin volgend jaar, heel Oegst geest zal worden voorzien. Ambtenaar Fleur van de reini gingsdienst vertelt dat op het ter- volgens haar oordeel een vreemd besluit heeft genomen. Niet alleen Clara was woensdag avond in de weer met kaarsjes. Alle kerstzangers hielden er een in de vuisten geklemd. Als opkikkertje deden zo'n 60 beschuiten met muis jes dienst, gesmeerd en bestrooid door Clara Sikking. Medewerking verleenden verder de Brassband en de toneel- en hobbygroepen van St. Matthias. rein van de gemeentebedrijven aan de Kwaaklaan de "zes com partimenten" al klaar staan en dat hoewel de proef officieel nog moet beginnen er daarvan nu al drie halfvol zijn. Volgens de ambtenaar is de Oegstgeester burger nu al coöperatief te noe men. De burgers zijn dan ook goed geinformeerd, onder meer door het onlangs huis-aan-huis verspreide "reinigingsboekje". Zijn de ecotainers vol dan wordt de inhoud gesorteerd op "slechtheid" en door het bedrijf Ecotechniek b.v. verder ver werkt. Fleur verwacht dat de tie van directeur heeft daar geen gelijke tred meegehouden. Goed- willenden zijn toch de boot in ge gaan bij gebrek aan bekwaam heid". En het bestuur, hoe zit het daar dan mee, kon dat alles bijbenen? "Het is de directeur die een spil functie heeft, met zijn functione ren staat of valt het goede functio neren van een tehuis. Het bestuur kan wel helpen bij het blussen van wat brandjes maar kan nooit en te nimmer dat gat opvullen. En daar bij komt dan nog de vraag: is het bestuur daar wel voor? Er is veel veranderd in Liduina. Maar is er ook veel verbeterd? "Ja. Bewoners zijn nu beter af'. Zoetemelks handen beginnen nu lichtjes te trillen. Hij laat veel stil tes vallen als om elk gesproken woord te benadrukken. "Toen de Caritas er nog was, kenden we hier in Liduina drie klassen. De eersteklassers hadden kamers aan de voorzijde van het gebouw, zeg maar waar ik zo even zat voor de foto. De tweedeklassers zaten in de zijvleqgels. En de der deklassers zaten op een kamertje of op de zolderverdieping. Die had den één raam. Daar kon je wel door naar buiten kijken, maar alleen als je stond. Ja, dat was heel erg". "In het huisreglement was be paald dat derdeklassers alleen ge bruik mochten maken van de zijin gangen. Op de banken bij de vijver mochten ze niet zitten. Het klas senverschil, dat dus puur een ver schil in inkomen was, kwam ook in de verzorging tot uiting. En in de verstrekking van de maaltijden. Voor alle drie de klassen werden VOORSCHOTEN - Een creatieve Voorschotenaar heeft een plan be dacht waardoor de kloostertuin van Bijdorp niet in tweeën wordt gedeeld, het monument Oud Woel- wijck aan de Essenlaan ook van achteren in het groen blijft, de wij ken Bijdorp en Starrenburg meer contact met elkaar krijgen en de gemeente een mooie plek over houdt voor de brug over de Vliet naar recreatie-gebied Vlietland. De Voorschotenaar beseft dat de gemeentelijke plannen een andere richting uitgaan, maar hoopt op een ommekeer. Immers, wanneer de gemeente een weg aanlegt tus sen de bestaande wijk Bijdorp en de nieuwe wijk Starrenburg, wordt de kloostertuin vlak achter het hoofdgebouw doorsneden. Het deel van de tuin tot aan de Vliet hangt er dus een beetje bij, aldus de brief aan de gemeenteraad. Wanneer de congregatie een even groot stuk grond zou krijgen tussen klooster en boerderij, kan ze niet anders dan tevreden zijn. Ook de gemeente wordt er beter van. Ze kan een brug over de Vliet aanleggen op dit geruilde stukje grond en krijgt de mogelijkheid om de groenstrook langs de Vliet door te trekken. Natuurlijk speelt ook eigenbe lang. een niet onbelangrijke rol bij de schrijvende Roucooppark-be- woner. 'De buurt zal het zeer op hoofdmoot wat klem chemisch afval in Oegstgeest betreft, uit batterijen zal bestaan. Hij wijst erop dat het aantal be drijven in Oegstgeest klein is. Wel zijn er nogal wat tuinders die met hun bestrijdingsmiddelen ook terecht kunnen aan de Kwaaklaan. Fleur houdt on danks dat lage aantal bedrijven rekening met honderden kilo's batterijen en liters verdunners en dergelijke. Om de zaak wat te stimuleren zal in overleg met bepaalde "de taillisten" worden bekeken of er op meer plekken in Oegstgeest, zij het dan in iets bescheidener de maaltijden afzonderlijk bereid, ja. Vat dit nu niet op als kritiek op het kerkbestuur. De samenleving stak nu eenmaal heel anders in el kaar". "Nu zijn we gelukkig zo ver dat er geen klassenverschillen meer zijn, ook de inrichting van de ka mers verschilt niet meer. Wil je nu in een bejaardenoord gaan wonen dan kom je bij de indicatiecommis sie terecht. En of je het wel of niet kunt betalen, dat is geen grondslag meer waarop wordt beoordeeld of je er wel of niet in komt". "De verbeteringen zijn enorm. Nu gaat het erom dat we dit zo kunnen houden. In 1985 echter hebben wij drie procent moeten bezuinigen. In 1986 nog eens het zelfde percentage. En voor 1987 ziet het er naar uit dat we er ander maal aan zullen moeten geloven. Dat is dan in drie jaar een korting van bijna tien procent. Met veel moeite en inventiviteit is het tot op heden gelukt de bezuinigingen op te vangen. Maar nu, nu is de rek er echt uit. Voortschrijdende bezuini gingen kunnen niet anders dan ge paard gaan met een teruggang in de kwaliteit van de zorg". Wat vond u van de algemene be schouwingen van sommige War mondse raadsleden die zeiden dat er veel meer voorzieningen voor ou deren in het sterk vergrijzende dorp moeten worden getroffen? "Alles is voor verbetering vat baar. Ook de zorg voor ouderen in onze gemeente. De vergrijzing vraagt inderdaad onze aandacht. Maar dat er aanwijsbare witte vlek ken zouden zijn in het gebied van de Warmondse ouderenzorg, dat waag ik te betwijfelen". prijs stellen gescheiden te blijven van Starrenburg', schrijft hij. En: 'U bent meteen af van een deel van de bezwaarschriften van de bewo ners van het Roucooppark'. Volgens gemeentesecretaris Overbosch is deze bewoner wat te voorbarig. Op dit moment heeft kweker Griffioen nog een kassen- bedrijf op een deel van het bewus te stukje. Weliswaar wil het bedrijf binnen tien jaar verhuizen, maar alternatieven lijken nog niet voor handen in Voorschoten. Boven dien vraagt de ambtenaar zich af waar de vrije-sectorwoningen moe ten komen die op een ander deel van het terrein zijn gepland, tussen Roucooppark en Starrenburg. Het stuk tuin tussen klooster en Vliet zou wel eens te klein kunnen mate dan aan de Kwaaklaan, in zamelpunten kunnen worden georganiseerd. Lege batterijen bij voorbeeld zou men dan kwijt kunnen in een containertje in de winkel waar men die batterijen heeft gekocht. Fleur maakt van de gelegen heid gebruik om mensen erop te wijzen dat "ze afgewerkte olie niet in het riool laten lopen". Voor afgewerkte olie kan de ge meente een Sassenheimse firma die vaten leegpompt en afvoert, inschakelen. De olie zal vervol gens geschikt worden gemaakt voor hergebruik. ZATERDAG Lelden IJshal - Vondellaan, wandeltocht, 9-15 Pieterskerk - Weihnachtsoratonum door Bachkoor Holland, 19.30 uur. Stadsgehoorzaal - Artiestengala, 20 uur. Leidse Hout - Coopertest, 14 uur; Leidse Houtloop, 15 uur. ZONDAG Leiden Gebouw - Boshuizerlaan 5, Wijk Oude ren Raad en Buurtcentrum Vogelvlucht organiseren een gezellige dag voor de ouderen vanaf 55 jaar die wonen in de wijken Zuid-West, Stevenshof en Mors- kwartier, 11-16.30 uur. IJshal - Vondellaan, wandeltocht, 9-15| Oegstgeest Gebouw Taberna - Julianalaan 1, verras singsmiddag voor kinderen, 13 uur. Warmond Galerie De Pomp - Dorpsstraat, ten toonstelling en verkoopexpositie kerst spullen, 14-16 uur. MAANDAG Zoeterwoude Klaverhal - tafeltennisdemonstratie kampioen Bert van der Helm, 12 en 14 Voorschoten Zwembad Het Wedde - kindervakan- tieaktiviteiten, 10-12 uur. APOTHEKEN Regio Leiden: Kerstdagen, tot vr 8 uur, Haven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel. 120085; Apotheek Hofland, Thorbecke-I weg 3, Voorschoten, tel. 762877; van vr 8 uur, Doeza Apotheek, 5 Meiplein 3-5, Leiden, tel. 315048. van 27 december tot 31 december; Apo theek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136; Apotheek van Breest Smallen-j burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Kerstcross trekt ruim 300 lopers ZOETERWOUDE - Ruim 310 lo pers verruilden gisteren het kerst- feest voor Zoeterwoudse Kerst-1 cross. De vijftiende editie van deze (door voetbalvereniging Meerburg georganiseerde cross trok derhalve I meer deelnemers dan vorig jaar. Organisator R. Hogenelst vindt dat allesbehalve vreemd: de weersom standigheden waren vorig jaar er barmelijk, terwijl dat gisteren alle maal meeviel. De uitslag: Meisjes tot 10 jaar (2500 meter): 1. W. Vlasveld. Meisjes tot 16 jaar W. van Oos ten. Dames v.a. 17 jaar (5000 meter) S. Groen in 't Woud. Dames v.a. 17 jaar (10.000 meter) C. Rijkelijkhuizen. Da mes veteranen mevr. Van Dam. Jongens tot 10 jaar J. Korbee. Jon gens tot en met 13 jaar W. van Tongeren. Jongens 14-16 jaar E. Bakker. Allen lie pen 2500 meter. Heren senioren vanaf 17 jaar (5 km) S. van Schie. Heren vetera nen P. Hagenaars (5 km.), G. Brugman (10 km.). Heren senioren: 1. Kees van Klink uit Nieuwerbrug, 2. J. van Wieringen uit Hazerswoude, 3. Jan Verloop uit Lei den. Een kaartje van het bewuste ge bied. Het linker gearceerde gedeel te tussen Bijdorp (linksboven) en oud Woelwijck (linksbeneden) zou in relegieuze handen dienen te ko men. Het rechter gearceerde gedeel te, tussen de Vliet en de nieuwe weg naar Starrenburg, kan de gemeen te dan mooi gebruiken. zijn en moet nog helemaal worden geëgaliseerd en opgespoten. "Ik denk ook dat het na een proces van zoveel jaren niet zo gewenst is, weer te gaan schuiven", aldus Overbosch. De bewoners van klooster Bijdorp lijken er anders over te denken: zij zijn fel gekant tegen de doorkruising. De gemeen tesecretaris reageert formeel. De gemeente kan, zodra het nieuwe bestemmingsplan Starrenburg is goedgekeurd, tot onteigening over gaan. En dat hoeft niet zo lang meer te duren. REGIO/LEIDERDORP - De politiekorpsen in de Leidse regio hebben een bijzonder rustige kerst gehad. Er viel niets noemenswaardigs voor, behalve dat men in Voorschoten wat overlast had door te vroeg afgesto ken vuurwerk. Minder rustig hadden de omwonenden van het Leiderdorpse Meubel plein het gisteren. De meubelzaken aan de Persant Snoepweg waren ge opend en dat betekende opstoppingen en zelfs files bij het plein en een opvallend druk autoverkeer richting Leiderdorp. Ongelukken deden zich volgens de Leiderdorpse politie niet voor.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2