Niet bij wielrennen alleen Nieuws (makers) van 1986 ZATERDAG 27 DECEMBER 1986 EXTRA jl^BIJLAG^A^iE^EIDSCH/ALPHEN^AGBWD PAGINA 13 Het is wel duidelijk waarom Greg Lemond zich in de wintermaan den gaarne mag terugtrekken in Rancho Murietta, een dorp langs de weg die Californiës hoofdstad Sacramento verbindt met het 50 kilometer verderop gelegen Jack son. door Henk Dam Daar zijn allereerst de twee golfba nen, één net buiten, de ander in Ran cho Murietta, want golf spelen is Le- monds grote passie. De tweede reden is: colletjes. Weliswaar van de 15e cate gorie of daaromtrent, heuvels eigen lijk, maar niettemin prima trainings- grond voor een winnaar van de Tour de France. Rancho Murietta langzaam doorrij dend, dient zich een andere zekerheid aan: niemand hoeft zich over de jonge Amerikaanse hardfietser zorgen te ma ken. Want Lemonds dorp is een oase voor de rijken, voor Amerikanen met een inkomen van de eerste categorie. Speelgoed Dat kun je bijvoorbeeld zonneklaar zien op het vliegveldje even buiten Rancho Murietta. Dat staat vol met tientallen particuliere vliegtuigen en helikopters, het soort speelgoed voor de jongens en meisjes die verder al al les hebben. En Rancho Murietta zelf kom je al leen binnen na een wachthuisje met veiligheidsagenten gepasseerd te zijn. Het is een warme novembermiddag, en het is stil in Rancho Murietta, rust die slechts zo nu en dan wordt doorbroken door het zoef-geluid van een langsrij dend elektrisch golf-autootje waarmee deze of gene dorpeling van de baan komt. De van donkerbruin hout opgetrok ken woning van Lemond is verlaten. Niets dat op leven wijst; de stilte van een oververmoeid peloton. Het is toch wel het goede adres? Door de voorruit kijkend zie je een ingelijst soort diplo ma: 'Champion du Monde'. Daarnaast een ingelijste voorpagina van een tijd schrift met de tekst: 'De Beste Van De Nieuwe Generatie'. Dit is het huis van Lemond. Het begint langzaam donker te wor den. Zou-ie onze afspraak vergeten zijn? Dan komt er een Mercedes aange reden. Greg Lemond stapt uit: "I'm sorry. It's my wife". En hij begint te vertellen dat zijn vrouw Cathy onver wachts wegens een blindedarmopera tie in het ziekenhuis is opgenomen. Er stappen meer mensen uit de auto. Le mond stelt routineus voor. "Dit is mijn vader, Bob. Mijn moeder Bertha. En dit hier is Geoffrey", zegt hij, op het tweejarige zoontje wijzend dat als laat ste uit de auto komt. Koken Hij is kleiner dan je zou denken, de 25-jarige Greg Lemond, schrieler ook. Met kwieke tred gaat hij zijn huis bin nen, waar vader Bob, een makelaar die goed is voor miljoenen dollars, meteen aan het bellen slaat over een ophanden zijnde aankoop van onroerend goed. "Laten we beginnen", stelt hij voor. "Nee, wacht even. De eenden". Drie bonken ijs waarin met moeite gevogel te valt te herkennen, worden uit de diepvriezer gehaald. Hij pakt een vel letje papier: "Wat hadden we ook al weer nodig? Sojasaus, honing, gelebo- nensaus. M'n moeder gaat nog even wat boodschappen halen, en dat heb ik nodig voor de marinade. Ik ga morgen Chinese eend maken, want dat is een hobby van me, koken", zegt hij met een verontschuldigend lachje. "Je ziet wel dat er meer voor me is dan fietsen". Dat blijkt spoedig. Greg Lemond is niet alleen een gastronoom, hij houdt ook van golfspelen ("Mijn handicap is 20, maar dat kan omlaag naar 16 als ik wat meer de tijd heb om te trainen"), skiën, jagen ("Die eenden heb ik zelf geschoten") en "een beetje rommelen met huizen. Huizen bouwen en die dan verkopen". Een vooroordeel over wielrenners valt in gruzelementen. Greg Lemond blijkt een veelzijdig geinteresseerde, intelligente, vlot pratende, aardige jon geman te zijn, achter wiens onschuldi ge uiterlijk bovendien een hele clevere zakenman schuilgaat. Het is die zake lijke instelling die hem de reputatie heeft bezorgd een geldwolf te zijn, een wielrenner die alleen met dollartekens in de ogen rijdt. Greg ontkent dat, en komt keer op keer op die beschuldiging terug. "Het is vooral gekomen door het contract dat ik in 1984 met Bernard Tapie heb afgesloten. Met dat contract verbond ik me voor een periode van drie jaar aan de ploeg La Vie Claire. Daar was een bedrag van een miljoen dollar mee ge moeid, en dat heeft inderdaad nogal wat opzien gebaard." Gevaarlijke sport - Vind je dat gek?. Lemond: "Nee, achteraf is het wel te begrijpen. Vroeger was het gewoon dat je als wielrenner een contract voor je neus kreeg, en dat je dan maar gelijk tekende. Als ik over contracten moet praten, neem ik gelijk m'n vader en een advocaat mee, en wordt er onderhan deld. Daar moet je zakelijk in zijn. Ik vind dat ik daar recht op heb, want wielrennen is een gevaarlijke sport. Bij zo'n Tour de France stel je elke dag op nieuw je leven in de waagschaal. Je kunt bovendien als wielrenner maar een korte tijd mee, dus je moet er uit halen wat erin zit. En verder: als prof word je verondersteld belangstelling te hebben voor geld verdienen". - Zijn die schampere geluiden die je over jezelf in de sportpers leest, dus misschien vooral jaloezie? Lemond: "Ik denk dat het daar wel op neer komt. Het zijn vooral de Fran sen die op me afgeven, en dat komt, omdat Franse wielrenners zich nooit druk heb gemaakt over contracten. Dat is dan gewoon stom: Nederlandse wiel renners, zijn er over het algemeen heel wat handiger in. En verder: als ik echt alleen maar een geldwolf zou zijn, zou ik veel meer kunnen verdienen. Ik had dit jaar 100.000 tot 200.000 dollar meer binnen kunnen krijgen als ik aan alles had meegedaan. Dat heb ik niet ge daan, want ik ben aan het eind van een seizoen hondsmoe, ik heb m'n gezin en ik ben graag in Amerika". - Hoeveel verdien je eigenlijk? Lemond kijkt besmuikt op, en zegt: "Dat gaat niemand iets aan. Ik praat er liever niet over. Iedéreen weet dat ik 330.000 dollar per jaar van La Vie Clai re krijg, dus dat is in guldens nog niet het miljoen dat ik in '84 verdiende, toen de dollar nog hoog stond. Meer vertel ik niet, alleen dat er genoeg wiel renners zijn die even veel of meer dan ik verdienen. Laat ik nog één ding over het geld zeggen: ik ben nu 25, en ik denk dat ik rond m'n 30ste stop. Dan wil ik kapitaal hebben om met een ei gen zaak te beginnen". - Wat voor soort zaak? Lemond: "Iets op het gebied van wielrennen in elk geval. En ik doe nu al het één en ander op het gebied van wo ningbouw. Daar wil ik mee doorgaan, verder uitbouwen. Dat is nu eenmaaal de Amerikaanse mentaliteit: alle Ame rikanen willen het liefst iets voor zich zelf beginnen". Greg Lemond rechtsmet rivaal Hinault tijdens de laatste Tour. Verslaafd - De Amerikaanse mentaliteit. Laten we het daar over hebben. Hoe ben je als Amerikaan in een toch on-Amerikaan- se sport als wielrennen terechtgeko- 1 OegCWlJCl - Als we even snel door de geschiede nis gaan: in 1979 won je de WK wiel rennen voor de jeugd. Twee jaar later werd je prof, het jaar daarop was er de overwinning in de Ronde van de Toe komst, weer een jaar later de wereldti tel, in '84 derde in de Tour de France, en '85 tweede, en dit jaar eerste. Het is natuurlijk een imposante lijst. Wat maakt iemand een groot wielrenner?. Lemond: "Ik zei dus al, dat ik al gauw wist dat ik het potentieel had om een goede prof te zijn. Daar zijn er hier in de States wel meer van, maar die hebben het nooit gemaakt omdat ze niet naar Europa zijn gegaan. Dat is misschien het verschil geweest. Ik ben op m'n 18e naar Frankrijk gegaan, en daar ben ik er pas achtergekomen hoe hard de wielrensport eigenlijk is. En ik train veel. Hier in Rancho rijd ik vier tot vijf keer per week". Lemond: "Bij toeval. Ik kom uit Re no, in Nevada, en dat is in de winter prachtig ski-gebied. Mijn vader en ik hebben op een gegeven moment race fietsen gekocht om in de zomer te kun nen trainen voor het skiën. Dat ging me makkelijk af, wielrennen, en ik be gon echt verslaafd te raken toen ik bij een plaatselijke fietshandelaar wielren- blaadjes uit Europa onder ogen kreeg. Toen het een winter niet sneeuwde, ben ik het hele jaar blijven doorfietsen. En ik wist al gauw dat ik wereldklasse in me had". - Hoe weet je zo iets? Lemond: "Omdat ik alles won. M'n eerste de beste wedstrijd, in Reno, won ik. Ik won op m'n 16e amateurwedstrij den voor alle leeftijden, ep op m'n 18e in Frankrijk een wedstrijd voor ama teurs en profs. Winnen en mezelf be wijzen was het enige dat in die jaren voor me telde". - Op die heuveltjes hier in de buurt? Lemond: "Heuveltjes? Dan ben je niet ver genoeg gaan kijken. Verderop worden het bergen, hoor, vergelijkbaar met cols van de tweede categorie. Hoe dan ook, ik beschouw mezelf als een toegewijd wielrenner, hoewel niet in die mate als sommige Europese wiel renners. Iemand als Kelly is een fanati cus. Die denkt en leeft alleen maar voor wielrennen. Ik heb nog genoeg andere dingen te doen: golf spelen bij voorbeeld". - Er zullen niet veel Europese wiel renners zijn die ook golf spelen en ja gen en cursussen Chinees koken vol' gen... Lemond: "Ik zie de verschillen ook wel. Ik ben Amerikaan, en dat maakt me anders. Het is ook moeilijker voor me. Al dat reizen, in de zomer in Kort- rijk wonen, ver weg van mijn familie. En je krijgt misverstanden. Anderhal ve week geleden won ik de Super Pres tige Cup, de officieuze wereldtitel zeg maar. Nou was ik net hier uit Europa aangekomen, mijn vrouw was ziek en bleek later blindedarmonsteking te hebben, en het kost me bovendien twee dagen om daar te komen. Dus ik ben niet naar de uitreiking gegaan. Dat is me toch kwalijk genomen... Dat be grijpen ze niet, dat je niet altijd overal naar toe kan. Ik probeer iedereen een plezier te doen, en het eindigt ermee dat iedereen kwaad op je wordt". - Is dat ook de reden voor je slechte pers in Frankrijk? Lemond: "De Franse journalisten mogen me niet. Ik zie van hen altijd negatieve artikelen. Fransen houden natuurlijk toch al niet van Amerika nen, maar daar komt bij dat ik niet al tijd voor hen beschikbaar ben. In het seizoen kan ik dat niet zijn, en in de winter, als ik wel tijd heb, nemen ze ook niet de moeite hier naar toe te ko men. En sommige journalisten zijn zo kinderachtig! Het Amerikaanse blad Sports Illustrated schreef een zwaar negatief verhaal over me omdat ik bij de WK in Colorado geen tijd had met hun journalist te praten. Ik was ziek, ik had 15 familieleden bij me, dus ik had geen tijd". meegedaan. Ik had best meer gewild, eri je krijgt ook een hoop boze gezich ten omdat ik dat niet heb gedaan, maar je kunt nu eenmaal niet alles doen". Hij is even stil, en hervat het met eni ge hartstocht uitgesproken pleidooi met iets zachtere stem: "Ik ben nu een maal geen politicus, altijd maar glimla chen en praten. De pr-kant is moeilijk, maar ik hoop het te verbeteren". - Laten we het weer over wielrennen hebben. In '85 werd je in de Tour de France tweede achter Hinault. Er wordt altijd gezegd dat je toen had VOOrZlCntlg kunnen winnen, maar dat je je inhield. Hinault zei in dat jaar, dat hij jou het volgende jaar zou laten winnen en daar heeft hij, voorzichtig gezegd, niet echt zijn best voor gedaan. Nu je de ge beurtenissen van juli wat hebt kunnen laten bezinken,' en Hinault bovendien met fietsen is gestopt, wat vind je nu zijn optreden? Tour had moeten toeslaan. Maar denk je dat de Fransen dat hadden geaccep teerd? En bovendien: Hinault reed al leen agressief als hij bang was dat hij niet kon winnen. Ik wist zeker dat ik hem kon verslaan met drie etappes die op bergtoppen eindigden, dus ik hoef de niet almaar aan te vallen. Zie je, Hi nault is als een wild dier. Als hij in het nauw zit, gaat hij aanvallen. Sommige mensen denken dat dat ook slim koersen is, maar daar geloof ik niets van. Ik geloof niet, dat Hinault vaak na dacht". Je zal nu in zijn schoenen moeten treden als kopman van La Vie Claire. Hoe zie je dat? Vind je jezelf een lei derstype, zoals Hinault toch onmisken baar was? Druk geweest Lemond: "Het hoort er bij. Wielren nen is zoiets als tennis. De organisato ren willen dat je persconferenties geeft. Je hebt verplichtingen ten op zichte van je sponsors, je wordt voor van alles gevraagd. Maar in de winter zit ik hier, bij m'n familie, en dan ga ik niet naar Europa. Ik heb het ook druk genoeg gehad: dit jaar heb ik van fe bruari tot oktober aan 135 wedstrijden Lemond: "In 1985 had ik natuurlijk gewoon moeten zeggen: m'n rug op, Hinault ('Screw you, Hinault'), ik ga hier winnen. Wat was het? Naïviteit, te veel tegen hem opkijken. Als je vraagt wat ik nu van Hinault vind, dan blijft het natuurlijk in de eerste plaats een groot wielrenner. Ik was z'n zogenaam de protégé, en ik mocht Hinault ook, maar nu niet meer. Hij probeert nog steeds de Tour van '86 te winnen, getui ge de vele interviews waarin hij zegt: ik had Lemond op de Alpe d'Huez, waar we gelijk over de streep gingen, moe ten lossen en op winst moeten rijden. Ha! Ik had hèm juist moeten laten val len. Hinaults verraad in de Tour zelf, en vooral die uitspraken daarna, dat doe je een vriend niet aan". - Er zijn mensen die vinden dat je een worbeeld aan hem zou kunnen ne men, waar het gaat om agressief rij den. Lemond: "Hinault was het dierlijke leiderstype. Hy vertelde mensen wat ze moesten doen. Zo ben ik niet. Als Ame rikaan moet ik natuurlijk al voorzichti ger met de Fransen omspringen. Maar ik zal de leidjng op me nemen. Ze zul len wel naar me moeten luisteren, want als ze dat niet doen, verdienen ze geen geld". - Ten slotte: ga je de volgende Tour Lemond: "O, dat is helemaal niet ze ker. Fignon wordt een groot concur rent, en Zimmermann ook". - En de Amerikanen? De ploeg van Seven-Eleven speelde vorig jaar niet al te veel klaar. Wordt het dit jaar beter? Lemond: "Het Seven-Eleven team heeft de Tour onderschat. Ze wisten niet dat het zo zwaar was. Maar in Eu ropa rijden is heel zwaar, en als Ameri kaan zitje nog eens extra in het nadeel, zoals ik al heb gezegd. Nee, ik denk dus niet dat ze het volgend jaar veel beter zullen doen".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13