Van vergoeding naar maandsalaris Sergio de Gregorio-trofee makkelijke prooi voor Moes Concurrentie laat het afweten in De Zijl Piket op tweede plaats Siemerink strompelend onderuit Volley halsters voelen zich thuis in Italië Cuba geeft Nederlandse volleyballers geen kans Van der Ven wint cross PAGINA 10 DO/ST SPORT ZATERDAG 27 DECEMBER 1986 LEIDEN - Eén kerstrecord bij de speedorevanche-wedstrijden en een eenvoudige over winning van Linda Moes op de 200 meter schoolslag vrouwen om de Sergio de Gregorio- trofee waren de opvallendste resultaten van de Kerst wedstrijden in zwembad De Zijl. De twintigste editie van dit traditionele zwemfestijn was opgebouwd rond het schoolslag nummer, ter herdenking van de Italiaanse zwemster Carmen Longo. Hoewel het organiserende De Zijl/ LGB, in de persoon van Linda Moes, Nederlands beste school slagzwemster van dit moment had binnengehaald, was er sprake van een zeer matige bezetting op het hoofdnummer. De concurrenten van de vijftienjarige Veendamse, onder andere de zusters Muis en Petra Hillenius, zagen de kerstda gen als een welkome rust en toon den geen belangstelling voor het Leidse evenement. "Maar daar ben ik al aan gewend", wist de nieuwe houdster van de Sergio de Grego rio-trofee na afloop, "want in mijn eigen omgeving in Groningen heb ik ook nooit concurrentie". In haar strijd tegen de klok kwam Linda Moes uit op een tijd van 2.35.7. Eerder dit jaar in Wasse naar zwom de zwemster van de Eemsrobben de beste seizoenpres taties op de 100 meter schoolslag in 1.10.04 en 2.33.23 op de dubbele af stand. Daarmee benaderde zij de Nationale records van Petra van Staveren (respectievelijk 1.09.88 en 2.33.10) tot op enkele tienden van seconden. Het verbreken van deze records lijkt slechts een kwestie van tijd voor de dit jaar omhoogge- schoten Moes, die zich nu gaat voorbereiden op de Nederlandse winterkampioenschappen in Em- Juist op de NWK moet een re cordverbetering niet uitgesloten worden, aangezien de nieuwe schoolslagreglementen daar voor het eerst gehanteerd zullen wor den. Deze staan onder meer het duiken naar keer- en eindpunt toe, terwijl ook het naar voren brengen van de armen óver water tot de mo gelijkheden gaat behoren. "Ik weet niet of ik hierdoor in de toekomst enkele seconden harder zal gaan. Wel wordt het allemaal wat makke lijker, wantje hoeft niet meer zo op te passen", aldus een bescheiden Linda Moes. Uit het rijtje 'achterblijvers' kwam Ria Willemse als tweede (2.40.0) te voorschijn. Zeven jaar geleden (elke zwemslag keert om de zeven jaar terug op het pro gramma) was er nog een eerste plaats weggelegd voor de zwem ster van de Zeeschuimers. De toen nog voor Njord uitkomende Wil lemse was destijds met 2.43.0 de snelste van het gezelschap. Opvallend was ook de "verschij ning van Yvonne de Kier, die ge huld ging in een badpak met capu chon. De schaatspakachtige zwem- uitrusting had waarschijnlijk als doel de weerstand te verminderen. Na de gladgeschoren benen en de kaalgeknipte hoofden, is de revolu tionaire zwemmode misschien wel GRONINGEN (ANP) - Met twee snelle remises heeft de Sovjet Vassili Ivantsjoek zijn leidende positie in het Europees kam pioenschap schaken voor junio ren rond de Kerstdagen behou den. De IJslander Thorhalsson en de Bulgaar Ninov, beiden hoog geklasseerd, kregen geen enkele kans op de volle winst. De Nederlander Jeroen Piket be haalde in twee ronden anderhalf punt en kwam op de gedeelde tweede plaats te staan. Oud-wereldkampioen schaken Anatoli Karpov heeft in een si- multaan-seance in Groningen te gen dertig tegenstanders vier ne derlagen geleden. Het was een evenement ter gelegenheid van het 25e internationale jeugdtoer- nooi in Groningen. Vier partijen eindigden in remise en twee en twintig in een overwinning voor Oud-wereldkampioen dammen Jannes van der Wal be vond zich onder de verliezers. de volgende stap op jacht naar re cords. Het leverde de Alphense vooralsnog niet meer op dan een vijfde plaats in 2.48.0. Bij de jeugd wordt elk jaar ge streden om de prestatiebeker, wel ke wordt uitgereikt aan die zwem mer of zwemster, die de bestaande kerstrecords van De Zijl met de meeste tijd verbeterd. Dit jaar bleek Manon Masseurs uit Heem stede als enige hiertoe in staat. De HPC-zwemster snoepte op de 100 meter vrije slag meisjes '74, één- tiende van het bestaande kerstre cord af. Later op de dag won Mas seurs ook de 100 school in haar jaargang in 1.20.9. LZ'1886 kwam weer prima uit de startblokken bij de meisjes onder tien jaar. Bianca Singeling won zo wel de 100 vlinder in 1.20.6 als de 100 meter vrije slag in 1.11.5. De overwinning van Bianca Hoks op de rugslag betekende tevens een nieuw kringrecord in 1.19.1. Maaike Parrel van de Zijl/LGB Linda Moes, met de Sergio de Gregorio-trofee in de hand, wordt op het ere-podium geflankeerd door Ria Willemse en Sandra Raedts. (foto Lock zuyderduin) en Z en PC'er Christiaan Fisher de NWK, 1.12.6. Achter Manon vestigden ook ruimschoots de Masseurs leverde de 100 meter schijnwerpers op hun prestaties, vrye slag een tweede plek en een Parrel won de 100 meter vlinder- nieuw kringrecord op in 1.03.0. De slag meisjes 1974 in een limiet voor Katwijker Fischer (jongens onder tien jaar) won zowel de 100 school in 1.29.9 als de 100 meter vlinder slag in 1.16.5. RENÉ VAN DER HARST LD-CUP ZAALKORFBAL 4-4, Zuiderkwartier-Madjoe 9-3, Madjoe- Tempo 1-1, Zuiderkwartier-De Danaïden 8- Poule B: Vriendenschaar<B)-Fides Pacta 6- 13, De Algemene-Fluks 3-1, Fluks-Vrien- denschaar 2-6, Fides Pacta-De Algemene 10-4, Vriendenschaar-De Algemene 3-7, Fluks-Fides Pacta 0-13. Fides Pacta 3-6 Vr'schaar(B) 3-2 De Algemene 3-4 Fluks 3-0 KNS-Crescendo 5-8, Fiks-Pernix 6-6. Fiks 3-5 Crescendo 3-2 Pernix 3-5 KNS 3-0 Poule D: Ons Eiland-TOP 0-17, LKF-jeugd- Velocitas 5-4, Velocitas-Ons Eiland 6-3, TOP-LKF-jeugd 7-5, Ons Eiland-LKF- jeugd 1-7, Velocitas-TOP 4-12. Kerstwedstrijden De Zijl/LGB: 100 vl.s. m.o/10: le Bianca Singeling LZ 1.20.6; 100 vl.s. j.o/10: le Christiaan Fischer Z en PC Katwijk 1.16.5; 100 vr.s. m.TO: le Anouk Visscher Heidelberg 1.05.2; 100 vr.s. j.'75: le Brent Senduk Zeemacht 1.03.6; 100 vr.s. m.*74: le Manon Masseurs HPC 1.00.6; 100 vr.s. j.'74: le Vincent de Bruyn WVZ 1.02.7; 100 rug m.o/10: le Bianca Hocks LZ 1.19.1; 100 rug j.o/10: le Kim Bouwes Stadskanaal 1.17.8; 100 school m.'75: le Sandra van 't Hof De Dolfijn 1.25.0; 100 school j.'75: le Richard Bosman AZC 1.23.8; 100 school m'74: le Manon Masseurs HPC 1.20.9; 100 school j.'74: le Vincent de Bruyn WVZ 1.17.4; 100 vr.s. m.o/10: le Bianca Singeling j.'74: le Vincent de Bruyn WVZ 1.13.8. Sergio de Gregorio-trofee: 200 meter schoolslag vrouwen: le Linda Moes Eems robben 2.35.7; 2e Ria Willemse Zeeschui mers 2.40.0; 3e Sandra Raedts Mosa Regio Nagekomen uitslag zesde ronde: Wessman (Zwe>-Howell (Eng) 0,5-0,5. Uitslagen zevende ronde: Ninov (BuD-Ivantgjoek (Sow) 0,5-0,5, San Segundo (Spa)-Piket (Ned) 0,5-0,5, Thor- hallsson (lJsl)-Gdanski (Pol) 0,5-0,5, Ho well (Eng)-Manor (Isr) 1-0, Brenninkmey- er (Ned)-Spycher (Zwi) 0,5-0,5, Sokolov Joe>-McDonald (Eng) 1-0, Hansen (Den)- Burgess (Sch) 0-1, Koch (Fra)-Blatny (Tsj) 0-1, Wessman (Zwe)-Biehler (Wdl) 1-0, De- des (Gri)-Almeida (Por) 1-0, Sommerbauer (Oos>-Manca (Ita) 1-0, Greer (Ier>-Petri (Bel) 1-0, Djurhuus (Noo)-Sawa (Cyp) 1-0, MIAMI - De 16-jarige Rijns burger Jan Siemerink is in de tweede ronde van de wedstrij den om de Orange-Bowl in Miami uitgeschakeld. De speler van Unicum versloeg in de eer ste ronde van dit jeugdwereld kampioenschap de Israeliëer Weinberg met 6-3, 6-2. In de tweede ronde stuitte Siemerink op de als vijfde geplaatste Spanjaard Olivier. Na een ge wonnen eerste set (7-6), verloor de Rijnsburger het tweede speldeel met 6-3. Op de stand 2-2 in de derde set raakte Sie merink geblesseerd aan de en kel bij een poging een topspin lob te achterhalen. Strompe lend zette hij de strijd voort, maar ging toch met 6-3 tenon- der. Bondscoach Stanley Franker was toch lovend over het spel van Siemerink. "Hij heeft goed gespeeld. Als hij niet gebles seerd was geraakt, had ik hem goede kansen op het halen van de derde ronde gegeven". Jacco Elthing (die volgend seizoen voor Unicum uitkomt) en Paul Dogger hebben de laat ste acht bereikt. Beide spelers moesten eerst vijf kwalifikatie- ronden afwerken voor in het hoofdtoernooi te mogen uitko men. Jan Siemerink was recht streeks tot het hoofdtoernooi toegelaten. Vandaag en morgen komen Elthing en Siemerink tijdens dit wereldkampioenschap ook nog in het dubbelspel uit. Maarsen (Rijsenhout) en Ruitenberg bei den 111, 6. Herbert Dykstra (Pesse) 110, 7 Kokkila (Fin)-Günay (Tur) 0-1, Sullivan (Wal>-Wians (Lux) 0-1. De stand na zeven ronden is: 1. Ivantsjoek 6 punten, 2. Thorhalsson, Pi ket, San Segundo en Ninov allen 5 punten. n de marathon in Groningen 1. Richard van Kempen (Den Hoef), 2. Ste ven Zoon (Rockanje), 3. Ruud Christoffers (Vlaardingen), 4. Dries van Wijhe (Kerk dorp), 5. Klaas Vriend (Grootebroek), 6. Lex Cazemier (Den Horn), 7. Gert Jakobs (Helmond), 8. Gerard Rietveld (Ouderkerk aan de Amstel), 9. Hilbert van der Duim (De Kniepe), 10. Henri Ruitenberg (Olde- broek), 11. Piet Manden (Wapserveen), 12. veld). 15. Gus Katinas (Katwyk), 16. Eric van den Boogaard (Eindhoven), 17. Lub bert van der Molen (Nuis) Klassement KNSB-beker: Van Kempen 223/5, 2. Andries Kasper tweede kerstdag thampton-Chelsea 1-2; Tottenham-West Ham 4-0; Wimbledon-Oxford 1-1; Aston Vüla-Chartton 2-0; Manchester C.-Sheffield Wednesday 1-0; Newcastle-Everton 0-4: Norwich-Nottingham Forest 2-1. 21-29 21-25 21-24 20-24 21-23 21-36 Queens P Tottenham 21-35 Aston Vi Norwich 21-34 Manchester Cil Sheffield W. 21-32 Luton 21-32 Leicester (Driel) 178/1, 3. Van der Duim 150, 4. Dirk Watford 21-29 Chelsea 11-27 21-21 21-21 21-20 21-19 REGGIO NELL' EMILIA (GPD) Het heeft inmiddels een bijna magische klank. Arnhem, 6 oktober 1985. De Rijnhal zit afgeladen vol en bejubelt het Nederlands da mesvolleybalteam, dat tijdens het EK een schitterende bronzen medaille heeft behaald. De meiden van Murphy schrijven geschiedenis door in de finalepoule een adembe nemende vijfsetter tegen de Sovjet-Unie neer te zetten. Dit gevoegd bij de overwinningen op Italië, West-Duitsland en Tsjechoslowakije en het verlies tegen de DDR levert de vrouwenploeg de hoogste klassering in de EK-geschiede- nis op. Brunninkhuis, die vanaf dit sei zoen net als Keulen uitkomt voor GSO Bologna in de Italiaanse media aangeduid als American Ar row. En natuurlijk volleyballen. Het land leent zich bij uitstek voor een sportieve carrière. Een top sporter wordt in het subtropische land vereerd als een god. Een spor ter met uitstraling, voeling met de achterban en technische kwalitei ten kan rekenen op de onverbidde lijke steun van de 'tifosi'. De in vloed van sommige Italiaanse top sporters reikt in sommige gevallen verder dan die van de bestuurlijke macht. Maradona is daarvan wel het meest sprekende voorbeeld. Het verschil tussen de geslaagde en niet geslaagde sportman/-vrouw is in Italië groot. Niet alleen in so ciaal maar ook in financieel op zicht. Van de mogelijkheid die de Italiaanse volleybalbond de clubs biedt om buitenlandse speelsters aan te trekken, wordt dankbaar ge bruik gemaakt. Er is in de hoogste divisie dan ook geen enkele club die niet één of meer buitenlandse speelsters of spelers op de loonlijst heeft staan. Bij het chemische be drijf Nelsen, waardoor Mepal/ Orion afgelopen weekeinde werd uitgeschakeld, zijn dat de Peruaan se Cecilia Tait en de Amerikaanse Julie Vollertsen. Tait verdient vol gens insiders rond de 80.000 gul den per jaar. Julie Vollertsen, die overigens na dit seizoen naar de Verenigde Staten terugkeert om weer te gaan studeren aan de uni versiteit van San Diego en weer be schikbaar is voor de nationale ploeg, toucheert maandelijks, pre mies niet inbegrepen, een bedrag van 9000 gulden. Jaarlijks (op basis van tien maanden) betekent dat een inkomen van 90.000-100.000 gulden. Slechts in 1951 en ,1979 benaderde de nationale ploeg die prestatie door respectievelijk vijfde en zesde te worden. De overige klasseringen tijdens de Europese titelstrijd, waaraan Oranje in totaal twaalf maal deelnam, liepen uiteen van de negende tot de elfde plaats. Volley- balminnend Nederland en wat zich daar tijdens het EK verder nog bij voegde, had dus alle reden om feest te vieren. Daarna werd het stil rond de ploeg. Er werd in april van dit jaar ter voorbereiding op het B-WK in Italië weliswaar nog wel een aantal oefenwedstrijden tegen Tsjecho slowakije en België gespeeld, maar dat programma stond in schril con trast met het half miljoen dat werd gespendeerd aan de voorbereiding voor het EK. Oranje kon in Italië geen potten breken en het bleef dus bij het eenmalige succes. Daar na ging een ieder weer zijns weegs. Topsport in Nederland ten voeten uit. Italië Carolien Keulen koos vlak na het eclatante succes van '85 eieren voor haar geld. De aanvalster, die uitkwam voor onder andere DVC en AMVJ, vertrok nadat de EK- roes was weggeëbd naar Italië. In middels spelen ook Petra van de Linde (GEAS Milaan) en Agnes Brunninkhuis in de Italiaanse competitie. Het hoge niveau, de professionele aanpak, maar boven al de financiële voordelen trokken het drietal over de streep. Italië als eindstation voor volleyballers en volleybalsters die eindelijk munt willen slaan uit een in Nederland niet;meer dan als sportieve hobby aangeduide sporttak. Een gesprek met Carolien Keulen (29) en Agnes Brunninkhuis (24). Het bevalt ze uitstekend in Noord-Italië. „Wat je hier allemaal tegenkomt, is te veel om op te noe men. Sfeer, een prima klimaat, geld, je kunt leuke dingen doen, je hobby's uitleven en leuke mensen ontmoeten", verduidelijkt Agnes Liefdesbrieven Ook Carolien Keulen en Agnes Brunninkhuis worden gerekend tot de buitenlandse elite die door het publiek op een voetstuk wordt geplaatst. „Het is zelfs al bijna nor Carolien Keulen, Agnes Bru i met je hobby. maal geworden", verklaart Caro lien Keulen. „Het is de Italiaanse mentaliteit. Na wedstrijden krijg je altijd een hele stroom kinderen achter je aan die een handtekening willen. En dat is nog maar een sim pel voorbeeld. De heren van Bolog na of Santal Parma bijvoorbeeld krijgen bloemen en foto's, ja zelfs liefdesbrieven toegestuurd". „We hebben ook bepaalde privi leges. Zo kun je gratis naar iedere volleybalwedstrijd in de Italiaanse competitie. En dat ligt in Neder land wel wat anders. Zo herinner ik me, toen ik bij AMVJ speelde, dat ik naar de wedstrijd Starlift- DVC wilde. Maar ondanks het feit dat DVC mijn oude club was, moest ik wel een kaartje kopen. Belachelijk. Daar ben ik nu nog kwaad over". De bereidheid misstappen van de 'sterren' te accepteren is even eens groot bij het Italiaanse volley- balpubliek. Keulen kan daarover meepraten. Wegens een ontsteking aan de achillespees trainde de bui- tenaanvalster vier weken niet. „Za terdag heb ik nog wel gespeeld. Met een injectie, maar het ging niet. Ik heb weliswaar nauwelijks getraind de laatste weken, maar ik heb wel de krachtoefeningen ge daan. Nu is m'n linkerknie overbe last en moet ik het voorlopig kalm aan doen. Maar daar wordt door het bestuur en begeleiding niet moeilijk over gedaan. Als iemand aan rust toe is, krijgt-ie dat. En wat de supporters betreft: in Neder land word je met de grond gelijk gemaakt als je een keer op je bek gaat. Verlies je in Italië vorige week zijn we tegen Nelsen met 0-3 kansloos onderuit gegaan dan heeft men daar begrip voor. Top sport is tenslotte winnen en verlie zen. En dat wordt door de toe schouwers ingecalculeerd". Dat de Italiaanse clubs zuinig met hun (dure) investeringen om springen, wordt ook door Brun ninkhuis bevestigd: „Als je gebles seerd bent, wordt dat geaccep teerd. Je moet het juist kalm aan doen van de technische leiding als je met een blessure zit. En als je pijn hebt, word je zelfs be schermd". Agnes Brunninkhuis spreekt uit ondervinding, want ook zij kampt met een blessureprobleem. De 24- jarige volleybalster, die tijdens het EK tot de uitblinkers behoorde, tobt eveneens met een achilles peesblessure. Zij beperkte zich echter tot het terugschroeven van de trainingsintensiteit. „Ik ben ge woon blijven spelen, heb wel min der getraind. Met name de spring oefeningen heb ik gemeden. En het ook verdedigend rustig aan ge daan. Ik heb me laten behandelen in Nederland. Op Papendal heeft Peter van Beek (fysiotherapeut, red.) zich er over gebogen. Nu gaat het eigenlijk wel weer", aldus de Italië uitstekend thuis. Geld verdie- (foto GPD) speelster die gewend is zich te ver bijten als blessures zich aandienen op momenten dat er sportieve suc cessen te behalen zijn. „Blessures treden hier vrij vaak op", aldus Carolien Keulen. „Ik denk dat het komt door de harde speelvloeren die je hier vaak aan treft. We hebben in de voorberei ding ontzettend veel toernooien gespeeld en als de competitie dan een poosje aan de gang is we hebben nu acht wedstrijden ge speeld begint de ellende". Naast het sportieve succes Bo logna neemt momenteel achter Ra venna, Nelsen en Modena de vier de plaats in boekte Brunnink huis ook op andere fronten succes. In financieel opzicht bijvoorbeeld ligt er tussen haar vorige club, Set Up uit Ootmarsum, en Bologna een wereld van verschil. Van een reiskostenvergoeding naar een riant maandsalaris, dat volgens niet bevestigde berichten rond de 2500 gulden ligt, de winstpremies niet meegerekend. Zij: „Ik verdien ongeveer 1500 tot 2000 gulden. Huisvesting is gratis en wordt pri ma voor je geregeld. Ik heb nu de woonruimte van Carolien Keulen, die naar een veel groter apparte ment is verhuisd. Die heeft me nu een ruimte zeg. Maar om nu te zeg gen dat ik me een ster voel, nee. Het maakt me niet uit of ik hier goed speel of in Nederland. Als ik maar goed speel". Zestien uur per week, inclusief de krachttraining, traint het twee tal bij de Noorditaliaanse club. „Het voordeel van het spelen hier is dat je je volledig met volleybal kunt bezighouden. Andere ver plichtingen heb ik niet. We trainen van 's avonds zes tot tien uur. Daar na wordt er nog uitgebreid gege ten, dat hoort bij het sociale leven hier. Meestal liggen we niet voor drie uur 's nachts in bed. Je staat dan om ongeveer 12 uur op. Eten en dan aan het eind van de middag weer naar de training", aldus Brun ninkhuis. Pang De aanstelling van bondscoach Pang Wuqiang heeft het duo in po sitieve zin verrast. Brunninkhuis: „Een goeie zaak, alleen is zijn be noeming veel te laat gekomen. Na het EK is het helemaal opgehou den met de opmars van het vrou wenvolleybal en moesten we ge woon weer opnieuw beginnen. Men heeft ons een jaar lang in de steek gelaten. De heren zijn al van af juni bezig, wij beginnen pas in januari". Hetgeen verklaarbaar lijkt, aan gezien de vrouwen zich dank zij hun derde plaats in '85 niet meer hoeven te kwalificeren voor het EK'87, dat in september in België plaatsheeft. De heren daarentegen (tiende tijdens het EK) spelen van 20 tot 25 mei in Hongarije samen met Bulgarije, Oostenrijk, Oost- Duitsland en Hongarije om twee plaatsen voor de Europese titel strijd. De nationale vrouwenploeg start de voorbereiding deze maand, van 27 tot en met 30 december, wan neer de ploeg van Pang deelneemt aan het Dynamotoemooi in Apel doorn. Daarvoor zijn ook Agnes Brunninkhuis en Carolien Keulen opgeroepen. Al is het nog onzeker of het tweetal inderdaad in actie komt. Brunninkhuis: „Omdat de com petitie in Italië maar stil ligt van 23 december tot 3 januari kunnen wij niet meedoen aan een toernooi in Bremen. De manager van het Ne derlands team wil echter dat we ook in Bremen in actie komen. En mocht het dan zo zijn dat we dan ook niet in Apeldoorn mogen mee spelen, oké, dan maar niet. Dan gaan we op de tribune zitten. Een heel jaar hebben ze ons niet nodig gehad, dan bekijken ze het nu ook maar". OIRSCHOT (ANP) - Het Neder landse mannenvolleybalteam heeft gisteren in Oirschot een duidelijke nederlaag geleden tegen het sterke Cuba. Het werd in ruim anderhalf uur 0-3 met als setstanden 11-15, 4- 15, 12-15. Afgelopen zondag ver overde Nederland in Haarlem nog één set. Dat zat er deze keer niet in, temeer daar de licht geblesseerden Goedkoop en Brouwers niet in de basis waren opgesteld. Zij maak ten pas in de derde set hun op wachting. Toen bood Oranje ook meer tegenstand. Nederland leidde zelfs met 11-10, maar kon toch niet voorkomen dat de kracht van de Cubanen weer de doorslag gaf. In het toernooi van Dynamo Apel doorn, dat vandaag begint, staan beide teams weer tegenover elkaar. Er waren ongeveer 1500 toeschou wers in Oirschot. VALKENSWAARD (ANP) - De traditionele kerst-motocross te Valkenswaard is gisteren voor de eerste keer gewonnen door Kees van der Ven uit Bakel. Nederlands motorsportman van het jaar zege vierde in twee van de drie man ches. In de eerste reeks eindigde hij als derde. In het eindklassement van de cross voor 250cc en 500 cc samen kwam Carlo Hulsen uit Son op de tweede en Mark Smits uit Lierop op de derde plaats. De internatio nale crosskampioenen uit Neder land en België beschouwden de Valkenswaardse Kerstcross meer dan een oefening in het stille sei zoen. De meesten wilden geen risi co's nemen op het circuit, waar de omstandigheden met Ijs, water en modder slecht waren. Zo'n 7000 toeschouwers betreurden dat. Frans Sigmans uit Bakel reed in Valkenswaard zijn laatste interna tionale wedstrijd. De 39-jarige Bra bander had er 23 jaar als c zitten. utovmsiADf: KOBE'85 <8»

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 10