LEIDSCH DAGBLAD Doorwerken op feestdagen Marine werft via televisie-reclame Volkstuinders aten jarenlang cadmium AUTO HUREN? Nieuwe cao personeel Enka schept honderd extra banen Argentinië mild voor militairen en politie Teske Vuurwerk [MlMultiRent 20 Welkom op de kerstshow bij Nederlands grootste slaapkamer- specialist WOENSDAG 24 DECEMBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 38200 DEN HAAG (GPD) - De Koninklij ke Marine gaat proberen via STER- spotjes personeel te werven. De marine grijpt naar de beeldbuis omdat er een voortdurend en zelfs groeiend tekort is aan geschoold personeel. Net als bij de lucht macht is het voor de marine moei lijk concurreren tegen het bedrijfs leven, dat mensen met een goede opleiding meer geld biedt. "We hebben vooral gebrek aan mensen met hoogwaardige techni sche opleidingen. Maar dat is niet uniek, dat probleem doet zich in de burgermaatschappij ook voor", verklaart een woordvoerder van de Verder speelt het teruglo- pen van het aantal schoolverlaters als gevolg van een lager geboorte cijfer een rol. Er zijn drie verschillende spotjes van elk 45 seconden gemaakt, waarvan de eerste op 6 januari de lucht in gaat. Ze laten enkele mari niers zien, terwijl ze aan dek bezig zijn. De spotjes zijn niet gericht op mensen met een specifieke oplei ding, maar de marine-top hoopt vooral jongelui met een havo-di ploma te interesseren. Mensen met exacte vakken en Engels in het pakket zijn van harte welkom. "Die zijn bij ons altijd een beetje tussen de wal en het schip terecht gekomen. Ze waren te goed voor schepeling en hadden te wei nig in huis voor officier". Door de omstandigheden gedwongen past de marine de eigen opleiding aan: havo'ers met het juiste pakket en goede eindcijfers kunnen nu als onderofficier beginnen met een kort-verband-contract. Wie eruit springt wordt alsnog officier en 'een prima vent krijgt een nieuw contract aangeboden'. Er komen in totaal 50 spots, die met een frequentie van een per week worden uitgezonden. Alleen in juni, als de stroom schoolverla ters op zoek gaat naar een baan, worden er wat extra uitgezonden. Schoppende agent komt voor rechter AMSTERDAM (GPD) - De agent die bij een anti-Navobetoging in Amsterdam een demonstrant een dubbele beenbreuk heeft ge schopt, komt voor de rechter. Op verzoek van de Amsterdamse poli tie heeft de rijksrecherche meteen na het voorval een onderzoek inge steld en het openbaar ministerie heeft besloten de man voor de rechter te dagen. Het incident had afgelopen zo mer plaats tijdens een betoging te gen het Navo-vlootbezoek aan Am sterdam. EMMEN (GPD) - Het personeel van Enka Emmen, een onderdeel van het Akzo-concern, geeft het principe van de vrije feestdagen voor volcontinuwerkers op. In ruil daarvoor schept Enka volgend jaar ongeveer honderd banen. Dit bijzondere akkoord hebben de Industriebond FNV, de bonden voor hoger personeel Unie BLHP en VHP gistermiddag met de Enka-leiding bereikt. Het CNV wijst het akkoord af. ling voor gewetensbezwaarden te accepteren. Vooral bij de vestiging van Enka in Ede hebben volgens Hubert veel mensen bezwaar tegen het werken op zon- en feestdagen. Overigens kan het CNV hiermee niet voorkomen dat zijn leden toch op zon- en feestdagen moeten werken. LEIDEN - Rond half maart haalt het echtpaar Brouwer met enige weemoed de laatste oliebollen uit het vet. Het Oudhollandsch Gebakhuis in de Haarlemmerstraat in Leiden gaat dicht. Er is geen animo om de winkel van het echtpaar Brouwer over te nemen. Dat betekent dat de Leidenaars met de komende oude jaarsviering voor het laatst zich in de altijd lange rij wachtenden voor de winkel kunnen aansluiten. (foto Holvast) Twintig tuinen ernstig verontreinigd BUITENPOST (GPD) - Onge veer twintig volkstuinders en hun gezinsleden in het Friese Buitenpost hebben van de re- Guur met kerst Van het noordwesten uit verder toene mende bewolking, in de loop van de dag gevolgd door sneeuw, overgaand in regen. De minimumtemperatuur ligt om het vriespunt in het westen tot circa min 4 graden in het zuidoosten. De temperatuur loopt tot aan het eind van de middag op tot iets boven nul in het oosten en tot omstreeks plus 5 gra den in het westen. De wind neemt toe tot matig, aan de kust tot hard, uit zuid tot zuidwest. De vooruitzichten voor tweede kerstdag tot en met maandag: perio den met regen. In de nacht geen vorst meer. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Donderdag 25 december 1986 zon op: 08.47 uur, zon onder: 16.32 uur; maan op: 01.26 uur, maan onder: 12.53 Waterstanden Katwijk hoogwater: 09.31 en 22.09 uur; laagwa- ter: 04.57 en 17.32 uur. Vrijdag 26 december 1986 zon op: 08.48 uur, zon onder: 16.32 uur; maan op: 02.47 uur, maan onder: 13.05 ter: 06.24 en 18.40 uur. Zaterdag 27 december 1986 zon op: 08.48 uur, zon onder: 16.33 uur; maan op: 04.14 uur, maan onder: 13.21 gionale gezondheidsdienst het advies gekregen het roken zo veel mogelijk te vermijden en om zo weinig mogelijk in con tact te komen met bepaalde, cadmiumhoudende verfsoor ten. De maatregelen moeten voorko men dat de volkstuinders en hun gezinsleden nog meer cadmium in hun lichaam opnemen. Sommigen hebben twaalf jaar lang groenten genuttigd met hoge concentraties van dit uiterst giftige zware metaal. Enkele jongeren hebben daardoor' al meer cadmium opgeslagen in hun lichaam dan anderen geduren de hun hele leven binnen krijgen. Cadmium kan op wat langere ter mijn onder meer leiden tot botkan- ker. De volkstuinen zijn inmiddels gesloten, terwijl de tuinders hun oogst van het afgelopen jaar heb ben moeten vernietigen. Volgens metingen van de Keuringsdienst van Waren bevatten de groenten uit de volkstuin de maximaal toe laatbare hoeveelheid cadmium. Het Instituut voor Bodemvrucht baarheid in Haarlem trof in de grond zelfs twee tot viermaal de maximumhoeveelheid aan. De ver vuilde grond is van oorsprong bag gerslib, dat in 1974 uit een kanaal in Buitenpost werd gehaald. De volkstuinders stellen de ge meente aansprakelijk voor de ma teriële schade, omdat destijds be kend was dat het slib niet geschikt was voor bebouwing. Het was de bedoeling dat het slib onder een laag aarde van een meter hoog zou worden bedekt. Dat is echter niet gebeurd. De gemeente is op zoek naar de oorspronkelijke vervuiler. Vermoedelijk is het kanaal destijds gebruikt voor illegale lozingen. De krant die verschijnt na Eerste en Tweede Kerstdag, de krant van aanstaande zaterdag, zal die och tend iets later dan gebruikelijk worden bezorgd. In verband met de nieuwsvoorzieningen, zo onmiddel lijk na de beide Kerstdagen, zien wij ons hiertoe genoopt. Wij hopen terzake op uw begrip te mogen re kenen. Directie Leidsch/Alphens Dagblad. een lamsvacht jack? see Morris before you buy Haarlem: Barteljorrisslr. 20 (bij Grote Markt) tel.(023)312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel.(020)223596 Voorlichting nog nodig UTRECHT (ANP) - Alle scholen voor het voortgezet onderwijs krij gen in de loop van januari de bro chure 'Voor je begint' toegestuurd. Het boekje beoogt de seksuele voorlichting aan jongeren te verbe teren, omdat uit cijfers blijkt dat het daar nog altijd aan ontbreekt. Vorig jaar nog kregen 877 meisjes tussen de 13 tot 18 jaar een kind. Daarnaast ondergaan jaarlijks naar schatting ongeveer 2800 meisjes uit deze leeftijdscategorie een abortus. Volgens de Leidse uitgeverij Zorn, die de brochure heeft ge maakt, heeft recent onderzoek on der 6.000 meisjes van gemiddeld 17 jaar uitgewezen dat een vijfde van hen meer informatie over de pil en andere voorbehoedsmiddelen wil hebben. Op dit moment werken bij Enka zevenhonderd van de tienduizend werknemers in volcontinudienst. Zij hebben met pasen, pinksteren en kerst vrij. Met ingang van 1 ja nuari 1987 gaan 900 extra mensen in de volcontinudienst werken. Te gelijkertijd vermindert Enka het aantal vierploegenroosters per jaar ten gunste van vijfploegenroosters en wordt het produktieproces niet langer met de feestdagen stilge legd. Bovendien krijgen 175 men sen een 36,5-urige werkweek met behoud van loon. Het werken op feestdagen levert de betrokkenen een netto-uitkering van honderd gulden op. FNV-onderhandelaar A. Voer man benadrukte gisteren dat zijn achterban slechts met veel moeite had besloten het recht van de vrije feestdagen op te geven. Hij be schouwde de keuze als een gewel dige stap vooruit. Voerman meent dat het Enka-akkoord de positie van de vakbonden verstevigt wan neer zij voor 1988 een 36-urige werkweek met behoud van loon en een volledige .vijfploegendienst zullen eisen. Volgens Voerman heeft Enka de bonden duidelijk gemaakt dat de vakbondswensen voor 1988 abso luut onhaalbaar zouden zijn indien Enka niet zijn positie op de markt kan verstevigen door op de feest dagen door te draaien. Stopzetten van het fabricageproces met de feestdagen gaat niet alleen ten kos te van de produktie, maar ook van de kwaliteit van het chemisch pro- dukt. Het akkoord bepaalt tevens dat de vakbonden in het vervolg ook met Enka mogen onderhandelen over de omvang van de ploegen. Dat betekent volgens Voerman dat de bonden een stem krijgen in de organisatie van het werk, hetgeen de positie van de bonden flink ver stevigt. Stakingen De afspraken zijn een uitwerking van de in afgelopen juni met het Akzo-concern overeengekomen cao. Met andere Akzo-onderdelen zijn de vakbonden nog over een na dere uitwerking in onderhande ling. Voerman meent dat in de toe komst steeds meer cao-afspraken per bedrijfsonderdeel gemaakt zul len worden. Hij benadrukte dat het nu bereikte akkoord nooit behaald zou zijn zonder de staking van af gelopen juni bij de Akzo-vestigin- gen in Emmen, Hengelo en Delf zijl. CNV-onderhandelaar T. Hubert toonde zich zeer teleurgesteld de weigering van Akzo een rege- HONGERSTAKING - Ongeveer 2.200 gevangenen in de Bengaalse steden Dhaka en Jessore zijn in hongerstaking gegaan. Zij willen betere leefomstandigheden en op name in een amnestieregeling. Van de gevangenen zouden er in Dhaka zeker vijftien in levensge vaar verkeren en in een ziekenhuis zijn opgenomen. Vriendinnen van Adamo, een hartstochtelijk fan van Rus sische sporters en een EHBO'er in hart en nieren. Drie voor beelden van een reeks verhalen die vandaag in de einde- jaarsbijlage zijn verzameld onder de noemer: mijn grote liefde. VANDAAG 20 PAGINA'S EN 16 EXTRA PAGINA'S IN DE EINDEJAARSBIJLAGE Ondanks talrijke protesten knalt "NU" met gratis kado's 1987 in. Langegracht 179, Leiden tel. 071-141995 Verkoop 29 december a.s. BUENOS AIRES (AP) - Het Ar gentijnse Huis van Afgevaardig den heeft gisteren een maatregel goedgekeurd om vervolging we gens schending van de mensen rechten, ten tijde van het militaire regime, te beperken. Terwijl het Huis zich met 126 te gen 6 stemmen voor de wet uit sprak, barstten buiten het parle mentsgebouw rellen los. Honder den tegenstanders van de maatre gel gooiden ramen in en vernielden auto's en winkels. De oproerpolitie dreef de menigte uiteen. Over mo gelijke arrestaties is niets bekend. De nieuwe maatregel werd maandag al goedgekeurd door de Senaat. Nu is alleen nog de handte kening van president Raül Alfon- sin benodigd. Het wetsvoorstel is van hem afkomstig en hij zal het naar verwachting binnen enkele dagen bekrachtigen. De 113 afgevaardigden van de partij van Alfonsin, drie Peronis ten en negen vertegenwoordigers van kleine partijen, waren voor standers van de wet. De parle- mentszitting werd geboycot door de meeste Peronisten. Militairen en politiemensen, die niet binnen zestig dagen na invoe ring van de wet worden aange klaagd wegens ontvoering, marte ling of moord, gepleegd tijdens het militaire regime, gaan vrijuit. In de wet staat dat misdaden die met ontvoering van kinderen te maken hebben wel uitgezocht moeten worden. Zeker 9.000 men sen - volgens mensenrechtenorga nisaties 30.000 - zijn gedurende de zogenaamde vuile oorlog verdwe- Tijdens het debat werd opdracht gegeven om de publieke tribune te ontruimen omdat toeschouwers schreeuwden: "De strijd gaat door" en "U laat moordenaars vrij uit gaan". Twee mensen uit het pu bliek droegen zwarte kappen, zoals gevangenen die tijdens het militai re bewind veelal moesten dragen. Anderen strooiden pamfletten. Acht mijnwerkers bij rellen gedood JOHANNESBURG (Rtr) - By ge- vechten tussen zwarte Zuidafri- kaanse mijnwerkers zijn gister avond acht doden en 37 gewonden gevallen. Dit heeft het mijnbouw- concern Anglo American vandaag bekendgemaakt. Het toneel van de twisten was de President Steyn goudmijn in Oranje Vrijstaat. Deze maand zijn 60 doden geval len bij onderlinge twisten tussen zwarte mijnwerkers in Zuid-Afri- Vermoedelijke daders overval aangehouden LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren de vermoedelijke daders van de overval op twee personeels leden van de Koftimarkt in de Me- renwijk aangehouden. Het arrestatieteam hield gister ochtend een 20-jarige Leidenaar in zijn woning in de Meren wijk aan, nadat getuigenverklaringen de po litie op dit spoor hadden gebracht. Een mede-dader, een 19-jarige Lei denaar, was bij de komst van de politie niet thuis. Later op de dag meldde hij zichzelf bij het bureau. Bij de overval werd vorige week vrijdag een medewerkster van de supermarkt in de rug geschoten. De buit bedroeg 11.000 gulden. De politie kon vanochtend nog niet zeggen of het tweetal al een be kentenis heeft afgelegd. VONDELLAAN 80,2332 AH LEIDEN. Autoverhuur BEL07I-3I000I Zaterdag 27 december is de grote showroom van Het Motorhuis Leiden geopend van 9.00 tot 17.00 uur. Voor extra Opelnieuws zie pagina M Het Motorhuis Het Motorhuls: Je kunt er niet omheen. speciale kerstshow-aanbieding: slaapkamer model Julia, ledikant 1.80 x 2.00 m, 2 nachtkastjes en lichtopzet nu slechts 1.995,00 20066 CAPELLE A/DIJSSEL Woonaty Lylantsebaan 4. DIEMENMeubelpromenadeOpdeSniep9. tel.020-981991 GEEN BLAD VOOR DE MOND NEMEN? NEEM NU EEN ABONNEMENT 1 Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! 1 P®r maand 23,25 q per halt jaar 137.90 (alléén mogelijk met automatische betaling) q per jaar 262,40 uw voorkeur aankruisen per kwartaal 68,95 De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Straat. Postcode/Plaats: Telefoon: controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1