Vorming van Triton zeer twijfelachtig Damrak in kerststemming 7 Eureka heeft zijn koers nu bepaald Handelsoorlog met VS onafwendbaar nutssoaarbanks 1 DE DICHT Bil HUIS BANK ZATERDAG 20 DECEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 In Rotterdamse stukgoed ROTTERDAM (ANP) - De vorming van het nieuwe over slagbedrijf Triton in de stukgoedsector van de Rotterdam se haven door de fusie per 1 januari van de stuwadoors Seaport, Multi-Terminals en Müller-Thomsen, is zo goed als zeker van de baan. HOOGLAND (ANP) - Vanaf 2 ja nuari is het niet meer mogelijk bin nen de eigen woonplaats ongelimi teerd te bellen voor 15 cent. Over twee weken moet binnen de eigen plaats overdag 15 cent per 5 minu ten worden betaald en 's avonds en in het weekeinde 15 cent per tien minuten. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft deze tariefsverho ging in Hoogland officieel bekend gemaakt bij de ingebruikneming van de zesmiljoenste telefoonaan sluiting. Volgens de minister moet iedere abonnee die de verbinding in de lo kale centrale bezet houdt naar evenredigheid betalen voor de duur dat hij op dat stukje investe ringen beslag legt. "Er zijn wel zes miljoen abonnees en dus zes mil- Lokaal bellen duurder joen lijnen van abonnees naar de centrale, maar tussen die centrales liggen niet weer zes miljoen lijnen. Zolang zo'n lijn bezet is kan er niet •een andere verbinding op", aldus de minister. Zij wees er verder op dat de PTT enorme investeringen moet plegen in het telecommunicatienet. Snelle technologische veranderingen no pen tot een vérsneld opvoeren van de jaarlijkse investeringsbedragen, zo verdedigde ze de prijsverho ging. Een ander argument van haar is dat ze het niet billijk vindt dat bij voorbeeld iemand van Rotterdam- Noord naar Rotterdam-Zuid onbe perkt kan bellen voor 15 cent, maar dat iemand die van Wassenaar naar Leiden belt, een geringere afstand, hoger tarief moet betalen. De bewindsvrouw verwacht dat doordat er nu een dag- en een vrije- tijdtarief ontstaat een deel van het lokale telefoonverkeer naar de avond verschuift, waardoor er een evenwichtiger verdeling zou ont staan. Ze sluit het verder niet uit dat bedrijven die veel computer verkeer via de telefoonlijnen af wikkelen, en die het liefst in steden zitten waar ze dat tegen lokaal ta rief met andere firma's kunnen doen, ook andere vestigingsplaat sen in overweging nemen. Dat hebben de eigenaren van deze bedrijven, respectievelijk de ha venconcerns Furness, Pakhoed en Internatio-Müller, gisteren beves tigd bij monde van E.W. Brongers- ma, lid van de raad van bestuur van Furness, na afloop van een be spreking met de Vervoersbond FNV. De havenconcerns verwachten dat Triton niet gevormd kan wor den doordat vorige week het ha- venoverleg over een oplossing voor het teveel aan havenwerkers tussen werkgevers en werknemers is vastgelopen. De Triton-partners hadden als eis gesteld dat bij het havenoverleg een akkoord moest worden gesloten over het wegwer ken van het overcompleet op korte en lange termijn alsmede over fle xibilisering van de arbeid in de ha ven. Dat is dus niet gelukt. Volgens Brongersma ziet het er nu "somber" uit voor Triton. Als er niet voor oudejaarsdag alsnog een oplossing wordt gevonden, "zullen wij op 31 december een beslissing nemen die naar alle waarschijnlijk heid het niet doorgaan van Triton inhoudt". Volgens de Furness-woordvoer- der heeft de Vervoersbond FNV wel "positieve stappen" gedaan, maar desondanks "onvoldoende aanreiking gedaan om tot een op lossing te komen". Districtsbe stuurder P. Rosenmöller van de Vervoersbond FNV zegt daarente gen dat de werkgevers "alles aan grijpen om hun rendement te ver beteren over de ruggen van de werknemers". Er is volgens hem sprake van een "gecoördineerde aanval" van de werkgevers op de bond. Rosenmöller: "Het zint niet ie dereen dat de vervoersbond er in deze sector die niet best draait, in slaagt ontslagen te voorkomen wat te danken is aan de houding van de mensen. Werkgevers vinden dat de bond maar eens op z'n gezicht moet". Volgens Rosenmöller is de kans op de vorming van Triton al verke ken. "Zekerheid geven de con cerns niet, maar het is overduide lijk". Wat de bond betreft had het nieuwe bedrijf wel gesticht kun nen worden. "Wij hebben oplossin gen aangeboden voor de korte ter mijn en willen onderhandelen over wat er op lange termijn moet gë- beurën. Dat vinden de werkgevers onvoldoende. Voor ons zijn er na tuurlijk grenzen. De werkgevers moeten ook een stap doen, maar voor hen is het alles of niks". ROTTERDAM - Het hoofdkantoor van Smit Internationale i gekregen. De contouren van het gebouw doen duidelijk aan dit i Rotterdam heeft een wel zei van een sleepboot denken. Bonden naar rechter over Heineken-cao AMSTERDAM (ANP) - Vier van de vijf vakbonden die be trokken zijn bij de cao voor het Heineken-personeel hebben een kort geding tegen de bier brouwerij aangespannen om dat de Heineken-directie hen wil uitsluiten van het overleg over een nieuwe cao: die voor het hoger personeel. "Onbe hoorlijk", noemde juridisch medewerker J. Urlings van de Industriebond FNV, een van de vier eisers in het kort geding, de opstelling van Heineken. Het geding dient op 30 decem ber voor de president van de rechtbank in Amsterdam. Tot nu toe zijn er voor het ho gere Heineken-personeel nog geen collectieve afspraken over de arbeidsvoorwaarden. Na ja renlang overleg heeft het be drijf de bonden onlangs laten weten een aparte cao voor deze groep werknemers (zo'n 1300 mensen) te willen afsluiten. Heineken wil hierover echter alleen met de Vereniging van Middelbaar en Hoger Perso neel bij Heineken onderhande len, aldus Urlings. De Indus trie- en Voedingsbond CNV, de Unie BLHP, de Dienstenbond FNV en de Industriebond FNV mogen niet meepraten. BRUSSEL/WASHINGTON (GPD) - Het nieuwe jaar begint vrijwel ze ker met een nieuwe handelsoorlog tussen de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap. De Ame rikaanse president Reagan weiger de gisteren in te gaan op het ver zoek van de EG om in het handels conflict tussen beide continenten een adempauze van een maand in te lassen. door Hans de Bruin Vanaf 1 januari zullen de Ameri kanen nu heffingen gaan leggen op een groot aantal Europese produk- ten. De EG heeft al laten weten zich in dat geval genoodzaakt te zien hetzelfde te doen met Ameri kaanse landbouwprodukten. Met beide strafmaatregelen zijn tiental len miljoenen guldens gemoeid. De Amerikanen zullen Europese chocolade, kaas, ham, likeuren, groenten, bier en olijven bij invoer in de VS extra gaan belasten. De Europese 'vergelding' betreft nieu we heffingen op Amerikaanse tar we, rijst en maisgluten (veevoer). De Amerikaanse sancties zijn het gevolg van de toetreding van Span je en Portugal tot de EG, per 1 ja- ADVERTENTIE Kerstdorp in Lisse, tijdens de koopavonden feeëriek verlicht, adembenemend, meer dan 10.000 lichtjes. nuari van dit jaar. Daardoor moes ten de Verenigde Staten plotseling invoerrechten gaan betalen om goederen die zij voordien vrij naar beide Iberische landen konden uit voeren. Het betret hier EG-heffin- gen aan de buitengrenzen van de Gemeenschap. De Amerikanen hebben die wij ziging steeds scherp bekritiseerd. Zij betogen dat de Amerikaanse exporteurs van vooral mais, gierst en soya door de heffingen jaarlijks een verlies van 500 tot 800 miljoen dollar lijden. Die cijfers worden door de Europese Commissie, het dagelijks EG-bestuur, echter een slag in de lucht genoemd. In Brus sel wordt er bovendien op gewezen dat de VS door de uitbreiding met Spanje en Portugal nu juist meer industriële produkten kwijt kan. De Amerikanen weigeren echter die beide handelsstromen naast el kaar te zien. Zij eisen daarom af zonderlijke compensaties van de Europese Gemeenschap voor de Amerikaanse landbouwexpor- teurs. De EG heeft die eisen vorige week - toen een hoge Amerikaanse delegatie in Brussel kwam onder handelen - 'te hoog en onge rechtvaardigd' genoemd. Wanneer de Amerikaanse sanc ties zullen ingaan is nog niet be kend, maar de regering in Was hington heeft 1 januari genoemd als de dag waarop de Europeanen over de brug zouden moeten zijn gekomen. Een woordvoerster van de Europese Commissie zei giste ren dat de Europese tegenmaatre gelen zullen ingaan op dezelfde dag dat de Amerikaanse sancties van kracht worden. LEEUWARDEN (ANP) - De Coö peratieve Melkprodukten Bedrij ven Noord-Nederland ohtkomt niet aan een aanpassing van het on langs met de vakbonden overeen gekomen ondernemingsplan en daarmee gedwongen ontslagen. Dit heeft directievoorzitter ir. S.W. Meihuizen van Noord-Nederland gisteren in Leeuwarden gezegd naar aanleiding van de jongste EG- maatregelen. Het enkele weken geleden afge kondigde ondernemingsplan be helst de sluiting van vier zuivelfa brieken en het verlies van 350 ar beidsplaatsen, zonder dat daarbij gedwongen ontslagen vallen. Over het plan van uitvoering van het on dernemingsplan worden momen teel nog met de bonden gepraat. Volgens de bedrijfsleiding van Noord-Nederland betekent de pro- duktiekorting van 9,5 procent dat Zuivelconcern kan ontslagen niet uitsluiten Noord-Nederland op jaarbasis 200 miljoen kilo melk minder ontvangt van haar leden. De zuivelonderne ming moet echter op dit moment al 1,5 tot 4 miljoen kilo melk per week bijkopen. Volgens Meihuizen heeft Noord-Nederland dankzij de superheffing de laatste maanden een structureel tekort aan grond stoffen. "De melkaanvoer daalde tot beneden het niveau dat voor de voorziening van reguliere markten was benodigd", aldus de voorzit ter. Na de jongste maatregelen vreest de directie in de toekomst veel grotere problemen als het be drijf de reorganisatieplannen niet aanpast. Meihuizen zei te verwach ten dat de melkprijs die het bedrijf in 1987 aan de leden betaalt, lager wordt dan in voorgaande jaren. De Voedingsbond FNV heeft woedend gereageerd op het drei gen met gedwongen ontslagen. "Als Noord-Nederland die wil doorvoeren staan de werknemers voor die tijd al op straat, maar dan om de bedrijven vanaf de buiten kant gade te slaan", aldus een woordvoerder. Hij zei dat er dan op een grootscheepse staking kan worden gerekend. ADVERTENTIE In het Kerstdorp te Lisse vindt u een ongelooflijk aantal kerstgroepen. Kerstkaarten De stadspostdiensten ondervin den geen hinder van de kortingsac tie van de PTT waarbij kerst- en nieuwjaarskaarten binnen het streekpostgebied van de afzender tegen korting verzonden kunnen worden. Dit zegt voorzitter K. Blokker van Netpost, het samen werkingsverband van stadspost diensten in Nederland. Om voor het speciale PTT-tarief van 33 cent in aanmerking te komen moeten minimaal 25 kaarten tegelijk wor den gestuurd. Boereninkomen Het reële inkomen van de boeren in de lidstaten van de Europese Gemeenschap is dit jaar met ge middeld 1,6 procent gestegen. Vo rig jaar was het inkomen nog met gemiddeld vijf procent gedaald. Er is echter sprake van belangrijke verschillen tussen de lidstaten. In sommige landen ging het inko men, onder meer onder invloed van het slechte weer, flink achter- Union De fietsenfabriek Union in Nieuwleusen verwacht na jaren van verlies in 1987 een winst van één tot twee ton. Dit heeft presi dent-commissaris Ing. G. de Hom van dit bedrijf gisteren in Zwolle verklaard tijdens de aandeelhou dersvergadering naar aanleiding van het verslag over 1985. In dat jaar verloor Union nog ruim acht miljoen gulden. De firma denkt 1986 af te sluiten met een nadelig saldo van acht ton. In deze laatste volle beursweek van het jaar stonden de meeste effectenbeurzen al duidelijk in het teken van de kerststemming. Althans wat de omzetten betrof, want de meeste koersontwikke lingen waren gedecideerd neer waarts gericht. Dat had alles te maken met de naderende kerst dagen, want direct daarna wordt het nodig de boeken af te sluiten en de balans op te maken. Vooral in hausse-jaren - wat 1986 on danks vele aarzelingen en teleur stellingen toch nog is geweest - gaat het naderende jaarultimo meestal gepaard met fikse koers dalingen. Vele beleggers vinden het dan raadzaam al te specula- door C. Wagenaar tieve posities af te bouwen en zelfs helemaal op te ruimen en dat geeft doorgaans de nodige verkoopdruk. Voor Amsterdam was daar de ook in december aanhoudende stroom van teleur stellende bedrijfsberichten nog bij, alsmede de licht oplopende rente op de geldmarkt en de eveneens afbrokkelende obliga- tiemarkt. De stemming was deze week hier te lande bepaald flauw, want na vier dagen handel stond de al gemene beursindex acht punten lager dan vorige week vrijdag en bij de lokale markt gingen er zelfs tien punten verloren. Ook stemmingsindex was tlauw met een verlies van vier punten. Wall Street was verdeeld met een gering saldoverschil over een aantal opeenvolgende dagen. In New York was vooral de tech nische factor de derde vrijdag van december, die in deze week viel, van een groot belang. Op el ke derde vrijdag van de maand lopen namelijk vele optiecon tracten af. En dat klemde nu des te meer vanwege de laatste derde vrijdag van het jaar. Een andere factor die voor Wall Street een belangrijke rol speelde was het OPEC-beraad dat, in tegenstelling tot de ver wachtingen, toch nog in een sle pende sfeer terechtkwam. Het niet tot een besluit kunnen ko men van een gezamenlijke pro- duktiebeperking van alle OPEC- landen frustreerde steeds meer olieministers, maar uiteindelijk kwam men toch tot een afron ding. Voor Wall Street is het be langrijk te weten waar men met de olieprijzen aan toe is, zowel voor wat de dollar betreft als de importdruk en de eigen olie-in dustrie. - De dollar wist zich redelijk goed te handhaven op het vorige week ingenomen peil van f2,27, dank zij de bekende jaarulti- motransacties van de buiten landse dochters van de Ameri kaanse multinationals. Die ko pen voor het jaareinde door gaans op grote schaal dollars om zo de dividenden naar de moe dermaatschappijen in de Ver enigde Staten over te maken. Dank zij de weerstand van de dollar wisten de internationals in Amsterdam zich deze week nog het meest staande te houden. De olies wisten er te weinig raad met de OPEC, wat overigens ook gold voor de oliemarkt. Aanvan kelijk stegen daar de prijzen om dat gerekend werd op een spoe dig akkoord. Maar gaandewg vervloog die hoop en begonnen de olieprijzen weer te zakken. De olieaandelen in Wall Street ge raakten onder druk en ook Kon Olie begon op onze beurs terug te lopen. Ook de andere interna tionals brokkelden af. Het mees te terrein gaf de lokale markt prijs, doordat de stroom teleur stellend bedrijfsnieuws ook deze week nog niet ten einde bleek. Schuppen Sgjet ging bijna fail liet, evenals de Friesch Groning- sche Hypotheekbank, als die niet gered zal worden door Aegon. En Van Berkel was weer aanzienlijk dieper in het rood. Ten slotte was er nog een bod op aandelen Tho massen en Drijver op een aan zienlijk lager niveau dan waarop het fonds vorig jaar weer op de Amsterdamse Beurs was gein- troduceerd. Geen wonder dat menig ban kier ertoe werd aangezet bij zijn effectencliénten op verminde ring van de schuld aan te drin gen. Te meer daar meestal voor die kredieten speculatieve effec ten zijn gekocht, die nu getroffen worden door nare bedrijfsberich hWllsEI 1 W E K ten of lorse koersdalingen, i al- loos waren hierdoor de koersda lingen, waarbij het gemiddelde verlies ongeveer vijf procent op de vorige beurswaarde beliep. Tot tien procent verlies of zelfs meer liep het op bij houthandel Pont, Blijdenstein en de Twent- sche Kabel. Daarentegen konden de vorige week enorm weggezak te Hollandia Kloos en Begemann zich weer krachtig herstellen. De Europese Optiebeurs had ditmaal belangrijk meer te doen dan in de vorige werkperiode. De totale omzet aan afgesloten con tracten liep op van 91.500 tot 157.000. Op de meeste dagen trokken de calls voor Kon/Olie liefhebbers. Dinsdag echter viel de grootste omzet aan calls de staatsfondsen toe. Ook in de dol lar gulden opties werden op die dag grote aantallen calls afgeslo ten. Het Europese technologie-pro gramma Eureka begint steeds vastere vorm aan te nemen. De ministers van 19 Europese lan den, die technologiebeleid in de portefeuille hebben, zijn het in middels eens geworden over in totaal 109 onderzoeksprojecten, op het gebied van hoogwaardige technologie. door Raymond Peil Daarbij wordt de koers van Eu reka steeds duidelijker. Er ligt nu een programma waarvoor on geveer tien miljard gulden nood zakelijk is. De deelnemende lan den zijn niet van plan dit enorme bedrag in zijn geheel op te hoes ten. Sterker nog: de Eureka-deel- nemers wil stimuleren, maar liefst niet financieren. In dat licht moet ook de 25 mil joen gulden worden gezien, die minister De Korte met bombarie aankondigde extra in Eureka te willen steken. In verhouding tot het totale Eureka-programma is sprake van een armzalig bedrag je. En dat is niet zo vreemd, want de deelnemende bedrijven zul len het meest de vruchten pluk ken van geslaagde Eureka-pro- jecten. De technologie-ministers zijn het er dan ook over eens eerst wordt gezocht naar kapitaal bij het bedrijfsleven: banken, fond sen voor riskante investeringen (venture-kapitaal) en instellin gen als de Europese Investerings Bank. Voor deze weg lijken goe de perspectieven aanwezig. In september, in Madrid, wanneer Spanje de volgende ministers conferentie organiseert, zullen vertegenwoordigers van de fi nanciële wereld aan de discus sies deelnemen. De hoop op particuliere finan ciering van Eureka-projecten is onder meer sterk gevestigd op West-Duitsland, een land met veel industrie-banken, die zich daartoe ook al bereid hebben ge toond. De aanwezigheid van ven ture-kapitaal zou ook in Neder land en Engeland sterk zijn ver tegenwoordigd. Verder vooruitlopen op de fi nanciering van Eureka is er op dit moment niet bij, omdat maandag in Brussel de twaalf EG-ministers voor de beslissing staan het maximale bedrag vast te stellen voor de technologisch EG-programma's Brite en Esprit. De voorzichtigheid wordt mede ingegeven door het risico dat Eu reka, waarin de EG, de Scandina vische landen, Oostenrijk, Zwit serland en Turkije deelnemen, de EG-programma's zou kunnen doorkruisen. Achterstand De Eureka-landen hebben nu al weer twee jaar geleden de krachten gebundeld voor een Europees antwoord op de enor me Amerikaanse research-in- spanning voor Star Wars, het mi litaire verdedigingssysteem in de ruimte. Europa beoogt daarente gen geen militair doel, maar een poging om de technologische echterstand op de Verenigde Staten en Japan te beperken. Nederland slaat een goed fi guur in de totale Eureka-inspan- ning. Na de conferentie van afge lopen week staan 37 dustriële projecten op de lijst, waarvan acht Nederlandse. In zes andere gevallen doen Neder landse bedrijven een deel van het onderzoek. Dit betekent een deelname van Nederlandse be drijven in 30 projecten van de in totaal 109. Wat de laatste serie van 37 pro jecten betreft, daarin is elektro nicagigant Philips ruim verte genwoordigd. Het bedrijf zag zijn plan voor 'Integrated Home Systems', de ontwikkeling van een controle- en besturingssys teem voor witgoed- en consu- mentenelectronica binnenshuis gehonoreerd, evenals 'Digital Audio Broadcasting' digitalise ring van audio zend- en ontvang- stapparatuur en ook de ontwik keling van een nieuwe generatie chips. Eureka zag tevens brood in 'Demeter' van Philips, het bevor deren van computer-gestuurde cartografie op basis van een uni forme standaard. Samen met Van Dale Lexicografie droeg Philips voorts de ontwikkeling en opzet aan van een data-bank, die geschikt is voor geautomati seerd vertalen. Onder de Nederlandse projec ten die de EG-ministers deze week hebben goedgekeurd zijn ook sensoren die in het mense lijk lichaam kunnen worden in gebracht, van Honeywell Medi cal Electronics. De koolstofmo- noxide laser voor de industrie Advanced Product Automatisa- tion viel ook in de prijzen. In de informatievoorziening is ook een aantal projecten te note ren: 'Atis', de ontwikkeling van een data-bank op basis van kunstmatige jntelligentie ten be hoeve van toeristische informa tievoorziening in Europa, een idee van de ANWB, en 'Tele At las', de ontwikkeling van een me thodiek om atlas-gegevens gedi gitaliseerd te verzamelen, te kop pelen en onder te brengen in een veelzijdige data-bank, van Tele Atlas International bv en de ANWB. 'SSI' omvat de ontwikkeling van een semi-automatjsch, meer talig vertaalsysteem door SSI Nederland bv. 'Ertis' van NOB- Wegtransport richt zich op effi ciënter transport over de grens door gebruikmaking van een hoogwaardig informatie-over- drachtsystëem. 'Improfeed' van IGMB en TNO is bedoeld voor de ontwikkeling van nieuwe methoden voor ver hoging van voedingswaarden van veevoeders, 'Ink Jet Prin ting' behelst de ontwikkeling van een computergestuurd druk- procédé op basis van digitale beeldinformatie door Stork en X-Cel en tot slot is 'Spider' een project om te komen tot een au tomatische produktielijn voor de bewerking van metalen platen in de vliegtuigbouw. De volgende Eureka ministers conferentie wordt in september 1987 in Madrid gehouden. Uit breiding van de activiteiten van Eureka tot bijvoorbeeld de Oost bloklanden zal hierbij (nog?) niet aan (}e orde komen. Eureka- secretaris-generaal Fels meent echter, dat niets dit in de weg staat, als ondernemingen uit Eu reka-landen de samenwerking willen. ADVERTENTIE De hoogste rente èn de meeste vrijheid bereikt u met de Vermogensrekening van de Nutsspaarbank. f 25.000,- Per maand vrij opneembaar, daarboven slechts 0,5% retourrente. Geen retourrente bij aankoop van effek- ten via de Nutsspaarbank. Eerste storting minimaal f 25.000,-. De basisrente bedraagt 3'/4%. Bovendien ontvangt u een bonusrente van 2'/496 over dat deel van uw spaargeld, dat een kwartaal op de rekening 1 A/ heeft gestaan. Samen is dat f O De rente wordt 4 x per jaar uitgekeerd (de effektieve rente kan daardoor zelfs oplopen tot 5,61%).

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9