'Auto maakt Rome kapot' royale tuin in Alphen aan den Rijn Uitlaatgassen schaden monumenten en kunstschatten 1 pffpütfl Huurprijzen van f739- en f772,50per maand (exkl. resp.f 18-enf 22rservicekosten) I op 01 Myk !uf. met tuttiiïitjffo. ZATERDAG 20 DECEMBER 1986 Vóór alles hebben Italianen hun auto's lief. Ze dwepen zo nadrukkelijk met hun vervoermiddelen dat ze er volledig aan voorbij gaan dat hun omgeving erdoor in verval raakt. Met name in Rome en in Florence worden de monumenten en kunstschatten onherstelbaar aangetast door de luchtvervuiling, veroorzaakt door de rijdende statussymbolen van de Romeinen en Florentijnen. Een noodkreet: „Deze steden gaan kapot aan de auto's. En het ergste van alles is dat het mag van de politiek". door Ary Jassies Er gaat geen dag voorbij dat Rome niet wordt ontsierd door een kilometerslan ge file van autoblik. Terwijl grote groe pen Japanners onverstoorbaar hun muntjes werpen in het heldere water van de vermaarde Trevi-fontein, wordt als gewoonlijk de omgeving bijna on leefbaar gemaakt door de geluidhinder van massaal geclaxonneer. Bruno, al ja ren één van de meest vooraanstaande stadsgidsen van Rome, wijst zijn gehoor op een paleisachtige gevel, verpakt in een dikke laag roet. „Kijk eens naaf achteren, maar schrik niet", waarschuwt de veertiger, van oor sprong stammend uit Florence. „Tien jaar geleden was dit gebouw nog grijs, twintig jaar geleden zelfs nog wit". Zijn gezicht verraadt ergernis. Zo gaat het met alle bouwwerken en monumen ten, mokt hij. „Rome wordt kapot ge maakt door de auto's. En het ergste van alles is dat het mag van de politiek". Hoofdpijn In de Italiaanse hoofdstad bestaat het wagenpark uit zo'n 1,5 miljoen auto's. En aangezien de doorsnee Romein niet geneigd is zijn auto voor de deur te laten staan, levert een wandeling veelal een licht gevoel van misselijkheid en een on bedaarlijke hoofdpijn op. „Het hele antieke centrum van de mooiste stad de wereld is onder een laag roet bedekt. Wat de barbaren eeuwen lang niet konden, doet nu het autover keer", zegt Bruno. De meeste inwoners van de Italiaanse hoofdstad accepteren de immense uitstoot van giftige uitlaat gassen als een gegeven dat het gemotori seerde bestaan van vandaag nu eenmaal met zich brengt. Neem de gerant van een bekend hotel, hij mag gerust als de ver tolker van de stem des volks worden be schouwd. Rome is nu eenmaal een grote, grote stad, verklaart hij op koele toon. En wie last krijgt van hoofdpijn, die slikt gewoon een paar tabletjes. Zo simpel is dat. Het zou overdreven zijn te stellen dat het Romeinse Rijk aan het begin staat van de definitieve ondergang. Maar niet voor niets houden de dagbladen met vet te koppen de 4 miljoen inwoners gere geld voor dat „onze monumenten ten onder gaan". Daar blijft het bij. Van een gerichte aanpak van het voortwoekerende kwaad is vooralsnog geen sprake. Men kan slechts gissen naar het antwoord op de vraag waarom ,er in deze stad met zijn culturele erfgoed geen autovrije zones worden gecreëerd. Romeinse stede bouwkundigen volstaan met de bewe ring dat de rampzalige situatie het direc te gevolg is van de achterlijkheid op het gebied van het openbaar vervoer. De mi lieuvriendelijke trolleys zijn van de weg gehaald. Met slechts 2400 autobussen wordt er een gebrekkig functionerend openbaar-vervoersnet in stand gehou den, terwijl de twee metrolijntjes met een totale reikwijdte van 26 kilometer al evenmin een oplossing voor het pro bleem bieden. Ter vergelijking: Parijs heeft een metronet van 200 kilometer, Londen beschikt zelfs over een net van ondergrondse lijnen met een lengte van 400 kilometer. „Als ik met de bus naar mün werk ga, ben ik bijna drie uur kwijt. Vandaar dat ik met de auto ga, dan ben ik nog geen twee uur onderweg", vertelt Bruno, in Rome toch niet de meest fanatieke auto bezitter. Uit een recent onderzoek van de poli tie blijkt dat een inwoner van Rome ge middeld drie uur per dag in zijn auto doorbrengt. De gemiddelde snelheid van het voertuig bedraagt zes kilometer per uur. Alarmerend Maar niet uitsluitend en alleen het slechte functioneren van het openbaar vervoer wordt door de gemiddelde Ita liaan aangegrepen als alibi om met zijn auto in de file te gaan staan. Er zijn des kundigen die beweren dat de auto in zuidelijke landen geldt als hèt status symbool waarin men zich dient te ver plaatsen. Er daar valt iets voor te zeggen, want je hoeft in Rome maar op een ter ras te gaan zitten om te horen wat de Ita liaan zoal bezighoudt. Tien tegen een dat de gesprekken over auto's gaan. En als het woord luchtvervuiling al eens valt, dan zal nooit de eigen auto daarmee in verband worden gebracht.Vorig jaar keerden wetenschappers met alarme rende berichten terug uit de antieke we reld die in onze tijd verkeersader en par Het Colosseum in Rome 'ingeblikt' door auto's. "Het is de schuld van de politiek". keerhaven mag zijn. Zij lieten niet na te verklaren dat het Colosseum, de Triomf bogen, het complete Forum Romanum in de laatste vijfentwintig jaar meer te lijden hebben gehad van het onstuimig gegroeide autoverkeer meer geleden dan in de vijfentwintig eeuwen daar- Wie is schuldig aan het dulden van de ze barbarij van de auto? „Het is de schuld van de politiek", meent stadsgids Bruno. „De heren die hiervoor verant woordelijk zijn, zitten in de ministeries, in de regeringsgebouwen, in het parle ment, kortom in de gebouwen die staan in het centrum van de stad. In de nabij heid van de mooiste pleKjes, in de buurt van de mooiste winkels, het uitgaansle ven en de dure restaurants. Nooit zullen ze doen wat ze eigenlijk zouden móéten doen: verhuizen naar nieuwe gebouwen in een buitenwijk. Nooit zullen ze hun dure limousines opgeven waarin ze zich als keizers laten rondrijden. Dat is onbe staanbaar. Nooit zullen ze dus doen wat eigenlijk hun plicht is: het voorbeeld ge ven aan anderen door de auto afschaf fen". Florence De stadscultuur verdwijnt, waar de auto verschijnt. De nalatenschap van twintig jaar rijden in de file laat zich ook in Florence waarnemen. Allereerst be kruipt iedere bezoeker van de pronkstad van de Renaissance een gevoel van over weldiging bij het zien van de immense, door Brunelleschi (1377-1446) gebouwde koepel op de oude Dom met zijn zwart witte gevels! „Ik ben terug onder de koe pel", zei Michelangelo als hij uit Rome terugkeerde en op de heuvels boven de Arno de stad van de Medici met zijn rode wonderkoepel diep onder hem zag lig gen. Helaas ziet Rino, de stadsgids uit Florence, zich genoodzaakt zich in min der lyrische bewoordingen over de koe pel te uiten. „Het is na al die eeuwen on voorstelbaar, maar de realiteit van nu is dat de koepel begint te splijten. En dat door het eeuwige gedreun van het au toverkeer". De toestand in Florence komt in meer dan één opzicht overeen met die in Ro me. Ook in Florence hebben de kranten vol gestaan over de gevolgen van de luchtvervuiling voor de monumenten. Het grootste dagblad schreef ooit een enquête uit teneinde de mening van de Florentijnen over de ontluistering van de bouwwerken te peilen. „En het helpt dus allemaal niets", moet stadsgids Rino in navolging van zijn Romeinse collega Bruno vaststellen. „De politiek in Flo rence doet na wat de politiek in Rome doet. En verder zijn de zakenlieden hier altijd de baas geweest. Vroeger waren het de gilden, nu heten ze alleen anders. Maar met hun kapitaal hebben ze de macht. En ze willen de klanten met hun auto's niet kwijt. En dus blijven de auto stromen komen". De Romeinse rechter Gianfranco Amendola kan daarover meepraten. De man had op zeker ogenblik zozeer de buik vol van de vervuiling en afbrokke ling van Rome dat hij heeft overwogen het historische centrum af te sluiten voor alle autoverkeer. Desnoods met be hulp van de carabinieri. Aanvankelijk kreeg Amendola nogal wat adhesie voor zijn kruistocht tegen de auto, maar nu de rechter zich heeft laten ontvallen dat hij ook de voedselvervuiling in de Italiaan se restaurants wil gaan aanpakken, keert het getij zich al weer tegen hem. Men kan een Italiaan veel verbieden, maar van zijn eten blijft men af. Hein ten Kortenaer, in Italië pondent voor de Gemeenschappelijke Persdienst waarbij ook deze krant is aangesloten, schreef onlangs: „Pas de laatste tijd realiseert men zich dat het zelfde verkeer dat de monumenten lang zaam tot stof verpulvert, misschien ook kwade gevolgen heeft voor hart en lon gen, oren en zenuwen van de Romeinen zelf. Metingen hebben al aangetoond dat door het inademen van de gassen en de vaste stofdeeltjes de veiligheidsgrens voor de menselijke gezondheid in Rome verre is overschreden". 'Iftittf 11 1 p In Alphen aan den Riin -hartje Randstad- biedt het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds een aantal royale 5-kamer woningen te huur aan. In keurige staat van onderhoud, dus u kunt er zo in! U heeft de keuze uit 3 typen in een gezellige, rustige buurt in de woonwijk "Ridderveld". Leven in Alphen Alphen a/d Rijn telt zo'n 54.000 inwoners en beschikt over een daarop afgestemd voorzieningenpakket. Scholen, winkelcentra, sportvelden, maneges, parken, golfbaan, een prach tige surfplas en vele andere rekreatieve voorzieningen maken Alphen a/d Rijn tot een uitstekende "Leefplaats" in het groene hart van Holland. Alle grote steden (Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, Utrecht) liggen bovendien op 30 autominuten binnen handbereik. Kom zelf kijken! Eén van de woningen is ingericht als modelwoning om u een goede indruk te geven van wat het ABP u aan woonkom- fort te bieden heeft. Indeling woningen A. Op de begane grond liggen hal en toilet, een Z-vormige woonkamer met half open keuken. Direkt achter de keuken ligt een aangebouwde berging met terrasdeur. De eerste verdieping telt 3 ruime slaapkamers, een over loop en badkamer met bad en toilet. Op de tweede verdieping is een over loop met bergruimte en een 4e slaap kamer. B. Deze woningen hebben o.a. een door zonkamer, keuken en toilet. Op de eerste verdieping bevinden zich een badkamer met douche, een toilet en 3 slaapkamers. De zolderverdieping bestaat uit een overloop met hobby hoek, bergruimte en de 4e slaapkamer. Voor meer direkte telefonische informatie belt u (tijdens kantooruren) tel. 071-171014 r KOK BEHEER BV liange Voort 13a, 2343 CA Oegstgeest Telefoon: 071 -171014 KOK INFORMATIEBON Ik wil graag informatie ontvangen over de huurwoningen in Ridderveld, Alphen a/d Rijn. De ingevulde bon in een gefrankeerde envelop sturen naar Kok Beheer BV, Postbus 1009,2340 BA Oegstgeest

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 29