Nederland is puzzelgek Kampioenschap via de doorloper 'Griep mag wel van mij, maar waarom kanker als het ook tanker kan zijn' Jopie Roos uit Nieuw-Vennep beste puzzelaar ZATERDAG 20 DECEMBER 1986 PAGINA 21 Jopie Roos uit Nieuw-Vennep is het le vende bewijs dat de Nederlandse kam pioen woordpuzzelen geen taalkundige hoeft te zijn. Veertig jaren puzzelerva ring blijkt een betere basis voor het win nen van de eerste Open Nederlandse Puzzelkampioenschappen dan een suc cesvol afgesloten hogere beroepsoplei ding. Twee maanden geleden sleepte de 53- jarige huisvrouw voor de ogen van 499 mededingers de plexi-glas bokaal van organisator Puzzelsport weg. Met daar mee tevens een videoset en een eervolle vermelding in de Nederlandse uitgave van 'Guinness Book of Records'. De paplepel kwam er net niet aan te pas, maar Jopie Roos is wèl van kindsaf opgegroeid met diagrammen, zwarte blokjes en synoniemen. "Op de leuning van zijn stoel zittend keek ik over de schouder van mijn vader mee in het Denksportboekje1', herinnert zij zich. "Als veehandelaar had hij een drukke baan. Zijn enige hobby was puz zelen. Hij werd altijd wat ongeduldig als de jongen van de boekhandel, die maan delijks Denksport bracht, te laat was". Ze toont een door de tijd getekend boekwerk: een naslagwerkje voor puzze laars, dat haar vader indertijd aanschaf- te. "Hij had een stuk of zes, zeven uit deze serie. Er stond van alles in: goden en godinnen, aardrijksundige namen, beroepen, noem maar op. Ik heb ze laatst bijna allemaal weggegooid. Eentje heb ik achtergehouden". Vaders toever laat heeft plaats gemaakt voor de Dikke Van Dale, de Grote Nederlandse Larous- se Encyclopedie en Verschuyls Puzzel Encyclopedie. Doorloper Samen met haar puzzelvriendin schreef ze in voor het kampioenschap, dat in het Utrechtse Jaarbeurs Congres centrum werd gehouden. De deelne mers werden onderverdeeld in vier cate gorieën. Jopie Roos wierp zich op de doorlopers. Via een gemakkelijke eerste ronde kwam ze al snel in de volgende reeks terecht. "Die tweede ronde werd toch wel moeilijker. Toen ik mijn papier tje inleverde, was me net iemand voor. Ik dacht: 'daar ga je'. Ik was dan ook stomverbaasd toen bleek dat ik uitein delijk toch de categorie doorlopers had gewonnen". In de finaleronde trof de Nieuw-Ven- nepse de winnaars van de categorieën cryptogrammen, kruidwoordraadsels en 'all-round'. "Het was moeilijk. Af en toe moest ik flink met mijn gummetje vlak ken. Bij een doorloper dacht ik dat die staat van de VS Alaska moest zijn, maar het was toch mooi Nebraska. Ik had het heel dun met potlood ingevuld". Met nog één spelonderdeel te gaan, stond Jopie Roos tien punten achter 'op die man van all-round'. Vijfentwintig losse letters, die in een magisch vierkant gerangschikt moesten worden tot hori zontaal èn verticaal vijf dezelfde woor den van vijf letters, bracht de beslissing. "Ik heb hem nog in mijn hoofd zitten. Als u wilt kan ik hem zo noemen: 'zadel', 'aroma', 'dogma', 'emmer' en 'laars'. En dat was goed. De man van all-round bleef steken bij 'zomer'. Tja, dan kom je er niet uit". Niet verslaafd Elke dag zegt Jopie Roos haar boekje wel even te pakken. Soms voor een kwartiertje, vaak voor iets langere tijd. "Ik kan me wel voorstellen dat mensen er verslaafd aan raken. Ikzelf ben dat niet. Daarvoor ben ik nog niet oud ge noeg. Ik heb nu mijn clubjes: badmin ton, gymnastiek, de vrouwenvereniging. Genoeg te doen". "De kunst van het puzzelen? Begin nen bij één horizontaal en, als je die niet weet, twee horizontaal proberen. Ik krijg thuis wel eens te horen van: ze zit weer te püzzelen. De kinderen willen niet met me scrabbelen, want 'zij wint toch al tijd'. Dat puzzelen is een uitdaging voor me: proberen dat diagram vol te krijgen, dat vind ik leuk. Mijn man maakt nog wel eens zo'n opmerking. Niet dat het de spuigaten uitloopt, maar toch... Ik zeg al tijd maar: zo lang het eten altijd keurig op tijd op tafel staat en de overhemden altijd netjes gestreken in de kast hangen, mag hij niet mopperen". Zeshonderd miljoen puzzels worden jaarlijks opgelost. Het Nederlandse volk, vooral het vrouwelijke deel, blijkt gek op kruiswoordpuzzels, cryptogrammen, doorlopers en wat dies meer zij. Het is daarom dringen op de puzzelmarkt. Van de bedenkers blijkt Denksport vooralsnog sterker dan Puzzelsport. Kampioene bij de oplossers is Jopie Roos uit Nieuw Vennep. Zij is Nederlands kampioen woordpuzzelen. door Bert Mol Oplossingen van de laatste puzzel die in deze krant stond, gerangschikt rond de kerstpuzzel die komende week in de krant is te verwachten. een plaats op de Veluwe 'Ede' of 'Epe'. Er ontstaat een conditionering. De puz zeltaai is in die zestig jaar dat zij nu in Nederland gebruikt wordt een zeer be perkt jargon geworden. Wij vinden datje méér kan doen, dat je méér van de men sen mag verwachten. Je mag de puzze laars best confronteren met namen als Khadaffi en Golda Meir als je vraagt naar wereldleiders. Dat hoeft niet altijd Roosevelt te zijn. En waarom niet eens een keer 'Nero' loslaten als je om een wrede heerser vraagt, en 'Amin' gebrui ken? Natuurlijk, is het wennen voor de puzzelaar, maar je maakt het er wel inte ressanter op". Puzzelsport maakt gebruik van een computer voor de samenstelling van puzzels en het zoeken naar geschikte woorden. Peek tikt de codecijfers in, op het beeldscherm verschijnt een com pleet diagram met woorden en omschrij vingen. De machine put uit een geheu gen van 180.000 woorden, ook als bij voorbeeld gevraagd wordt naar een woord van acht letters met als tweede letter een 'e', als vierde een 's', en ga zo maar door. Peek: "Ik kan de computer een moei lijkheidsgraad meegeven. Neem nu bij voorbeeld het woordje 'schijf. De eerste omschrijving die in me opkomt is 'een deel van het damspel'. Die omschrijving geef ik één of twee stippen mee. Maar schijf kan ook 'deel van een vrucht' bete kenen. En zelfs 'een modern opslagme dium'. Die laatste omschrijving zul je dan ook alleen in de moeilijkere boekjes tegenkomen". Leerelement Peek signaleert een zeer duidelijke verschuiving in het gedrag van het pu bliek. "Vroeger werd het puzzelen als niet volwaardig gezien. Misschien dat het te maken had met de calvinistische denkwijze van de meeste Nederlanders. Puzzelen was een kwestie van je vrije tijd nutteloos besteden, de mensen schaamden zich dat ze eraan toegaven. Gauw werd het puzzelboekje onder een kussen van de bank gestopt als de visite de kamer binnenkwam". "Nu is dat heel anders. Mensen ont dekken er een leerelement in, al blijft puzzelen in eerste instantie ontspan ning. Vooral onder de cryptogram-op lossers merk je dat duidelijk. Het is be kend dat mensen de Volkskrant en Else vier kopen om ook juist de puzzels van Jan Meulendijks op te lossen. Wat die man maakt noem ik pure kunst. De wij ze waarop hij zijn cryptogrammen maakt, met weinig anagrammen, asso ciatieve omschrijvingen, associaties, is gewoon zeer knap. De mensen worden gefascineerd door dat type puzzel". Kracht Jan Meulendijks geniet de grootste be kendheid als ontwerper van tv-spelletjes (Weekend-kwis, Puzzel-uur, Vijf tegen Vijf, Prijsje ryk, Babbelonië). Daarnaast maakt zijn bedrijf Win Productions BV in Amsterdam kruiswoordpuzzels en cryptogrammen voor kranten en tijd schriften. Er worden ook puzzelbladen gemaakt. Puzzelsport geeft onder meer Meulendijks Speelse Cryptogrammen en Cryptogrammenbundel uit. De be langstelling voor zijn puzzels is groot. Vooral de bundels zijn binnen korte tijd uitverkocht. Meulendijks houdt het ontwerpen van cryptogrammen in eigen beheer. "Je moet weten wat je met de Nederlandse taal kunt doen. Het maken van een puz zel is hetzelfde als een motor in elkaar zetten. De taal moet je beschouwen als het mechanisme waarop de motor drijft. Je verstand, je creativiteit en je denkver mogen zijn de hulpmiddelen die de zaak draaiende houden". Meulendijks zweert bij cryptogram men. "Je kan een woord een extra di mensie meegeven. De verrassingen ko men los in het spelen met de woorden. De oplosser moet het gevoel ook krijgen van: dat is leuk gevonden. Dat is een woord waar ik niet zo snel op zou zijn gekomen. Ik probeer korte omschrijvin gen te gebruiken. In de kortheid schuilt de kracht van een cryptogram". Hij zoekt voorbeelden om het associa tieve vermogen te verduidelijken. "Ik kwam onlangs terug uit Londen. Zat een beetje in gedachten verzonken. Het woord vliegtuig intrigeerde me, ik pro beerde er een omschrijving voor te vin den. Opeens schoot door me heen: 'luchtpiraat'. Dacht meteen: onthouden Jan, kan je nog wel eens gebruiken". Jopie Roos vertelt: "Ik dacht dat het Alaska moest zijnmaar het was toch mooi Nebraska". (foto gpd> doctorandussen, timmerlieden, recto ren) worden gemaakt, na op fouten. Mudde: "Onze medewerkers krijgen al lemaal een lijstje van wat wel en wat niet mag. De woorden mogen niet te ver ge zocht zijn, gewestelijke termen kunnen we niet gebruiken. Het belangrijkste is dat zo'n puzzel gewoon klopt. Het moet niet zo zijn dat iemand een puzzel maakt en zegt: ik begrijp niet dat ze daarvoor een dergelijke omschrijving geven". De hoofdredacteur wil best even de monstreren hoe een kruiswoordraadsel in elkaar wordt gezet. In recordtempo vult hij de witte vakjes van het diagram. Woorden passend in eikaars verlengde, als een olievlek breidt de puzzel zich uit. Even lijkt de produktie te stokken. Want welke woord van drie letters eindigt op een 'v'? "Ach, je hebt ze wel", put Mud- de uit zijn geheugen. "Neem nou 'lev', een vreemde munt. Maar die dingen worden toch al gauw te moeilijk om te gebruiken". Dus legt de Bulgaarse munteenheid het loodje. Kretologie De boekjes van Denksport staan niet bekend om de meest originele raadsels en omschrijvingen. De oude lengtemaat blijft een 'el', een jong dier is nog steeds een-'lam'. Mudde is zich daarvan bewust. "Het is onzin om, zoals andere uitgevers dat doen, krampachtig te zoeken naar ande re, alternatieve woorden. Dat is kretolo gie. Je kunt in een raadsel geen woorden gebruiken die je nognooit hebt ge bruikt. Je moet de mensen niet confron teren met puzzels die zij niet meer kun nen oplossen. Natuurlijk, bij een kruis woordpuzzel komt weinig creativiteit meer kijken. Maar de mensen kopen de boekjes om de puzzels op te lossen. En als uitgever moet je ervoor blijven zor gen dat het boekje wel blijft verkopen". Om de verkoop niet te stagneren geeft Mudde zijn medewerkers de opdracht de puzzels 'leuk te houden'. "Dat bete kent dus geen ziekten, en geen omstre den namen. Dus geen Hitier. Ik ben dat wel eens in een ander boekje tegengeko men. Dan denk ik: hoe kun je dat gebrui ken? Voor de mensen is puzzelen een vrijetijdsbesteding, ze doen dat voor hun plezier. Waarom zou ik dan bijvoor beeld het woordje 'kanker' of 'tyfus' ge bruiken? Die woorden zijn niet nodig voor het maken van een puzzel. Van 'kanker' kan ik met een simpele ingreep ook 'tanker' maken. 'Griep' heb ik niet zoveel moeite mee. En 'lijk' gebruiken we ook, want dat is een zeilterm". Leuker Op twee punten overtreft ESKA con current Keesing: op het gebied van de cryptogrammen en op originaliteit van woorden. Twee T-shirts sieren de wan den van het hoofdredactiekantoor van ESKA in Utrecht. Op de buikzijde van het ene shirt prijkt het eerste kruiswoor draadsel dat op 15 februari 1942 afge drukt werd in de New York Times, het tweede shirt geeft op de rugzijde de op lossing op zijn kop. Hoofdredacteur Ton Peek legt uit waarom de kruiswoordpuzzels van Puz zelsport 'leuker' zijn: "Een deel van een boot is bij Denksport altijd 'dek' of 'ra'. Nederland is puzzelgek. Crypto grammen, kruiswoordpuzzels, doorlopers, magische vierkanten, we maken er wat met zijn allen. Ze ven miljoen landgenoten werpen zich jaarlijks op ongeveer zeshon derd miljoen puzzels. Van die zeven miljoen puzzelaars zeggen 2,3 mil joen mensen 'regelmatig' een raad sel op te lossen. Vooral het puzze- lenthousiasme onder vrouwen schijnt geen grenzen te kennen: 56 procent van alle puzzelaars mag zich rekenen tot het vrouwelijke ge slacht. Relatief gezien zijn de raadselliefheb bers in de leeftijdscategorie van 50 tot 65 jaar het sterkst vertegenwoordigd. Net zo relatief gezien zijn de meest fervente mannelijke puzzelaars getrouwd, en de fanatiekste vrouwelijke oplossers öf ge scheiden óf weduwe. De puzzels die zij maken, zijn terug te vinden in de dag-, week- en maandbla den. De belangrijkste opgaveverstrek- kers zijn uiteraard de puzzelboekjes. De oplage van al die puzzelboekjes samen bedraagt jaarlijks tien miljoen stuks. Kruiswoordraadsel- en gemengde boek jes verkopen het beste, daarna de door loper. Het cryptogram wint aan popula riteit, zoals een paar jaar geleden is uit gezocht door een afdeling van Kluwer Publiektijdschriften. Twee uitgeverijen beheersen bijnïfde gehele Nederlandse industrie van puz zelboekjes: Keesing Uitgeversmaat schappij BV uit Amsterdam, die zo'n 70 procent van het totale aanbod voor zijn rekening neemt onder de noemer 'Denk sport'. En ESKA Tijdschriften BV uit Utrecht, die sinds kort de blaadjes van 'Puzzelsport' drukt. Het marktaandeel van ESKA wordt geschat op zo'n 20 procent. Daarnaast opereren nog enkele andere uitgevers in deze branche, zoals Sanders, maar die bijdrage blijft beperkt tot enkele procen ten. Hoewel de twee belangrijkste be drijven geen inzicht wensen te geven in de oplagen van hun opgaven is aan de hand van de cijfers een voorzichtige schatting te maken. Keesing zou dan uit komen op 7 miljoen boekjes per jaar, ESKA op 2 miljoen stuks. Overvolle markt Henri A. Mudde leidt de tienkoppige redactie van Denksport. Uitgever Kee sing introduceerde zo'n zestig jaar gele den het eerste kruiswoordraadsel in Ne derland. "Nog maar enkele jaren gele den brachten we met drie redactieleden 15 boekjes uit. Nee, ik praat liever niet over blaadjes, maar over boekjes: het is een serieuze 'business'. Zeker nu het aantal uitgaven is gegroeid tot 43 stuks. Het laatste half jaar alleen al zijn er tien boekjes bijgekomen. Het is een overvol le markt". Een overvolle markt vraagt om voor zichtig manoeuvreren. De redactieleden kijken de puzzels, die door zo'n zestig free-lancers (dopiinees, huisvrouwen, Ton Peek kijkt de puzzels van Puzzelsport na: "De puzzeltaal is door de jaren heen een beperkt jargon geworden. (foto gpd>

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21