Kandidaten voor de Ster van Bethlehem Het 'raadsel' is nog geenszins opgelost Nieuwe kerk Katwijk eeuw oud ZATERDAG 20 DECEMBER 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 13 (GPD) Er zijn voor sterren kundigen zo ongeveer even veel vragen te beantwoorden als er sterren zijn. Een van de meest indringende vragen ont stond bijna twintig eeuwen ge leden en wel ongeveer gelijktij dig met de geboorte van Chris tus: de Ster van Bethlehem. Wat was de aard van dit na tuurverschijnsel; was het een supernova, een ongewoon hel dere komeet of een samenspel van heldere planeten? Compu ters lijken de oplossing van het raadsel een heel klein beetje dichterbij te hebben gebracht. Volgens een heel oud geschrift be stegen drie Babylonische priesters in het aan de Euphraat-rivier gele gen plaatsje Sippar eens op een avond de trappen van hun kolossa le tempel om getuige te zijn van het tevoorschijn komen van de eerste sterren. Gewoontegetrouw deden ze dat elke avond maar juist die be wuste avond verwachtten ze, zo luidt de tekst van het geschrift, iets bijzonders. Al enige weken hadden ze gezien hoe de heldere planeten Jupiter en Venus elke avond dichter bij el kaar kwamen te staan. De priesters zagen hierin een voorteken van iets bijzonders dat stond te gebeuren. Zij hadden er in die tijd nog geen idee van dat alle planeten, net als de aarde, om de zon draaien en dat het soms wel gebeurt dat sommige planeten, bezien vanaf de aarde, voor of achter elkaar langs bewe gen en het aan de hemelkoepel dan net lijkt of ze pal naast elkaar staan. Maar die avond bestegen ze de trappen van hun tempel met hoog gespannen verwachtingen en daar in werden ze niet teleurgesteld. In het Oosten, zo vermeldt de kro niek, was de maan opgekomen en in het Westen straalde de planeet Venus en vlak daarnaast, wat min der helder, de planeet Jupjter. Het schitterende tweetal daalde, naar mate de uren vergleden, statig naar de horizon toe. Tot hun grote verrassing zagen de priesters dat beide hemellicha men elkaar vlak boven de horizon zo dicht waren genaderd, dat ze met het blote oog niet meer apart konden worden gezien! Laag in het Westen vormden beide planeten één schitterende ster licht weerspiegelde in het water van de Euphraat. Zo'n ster, zo'n te ken, hadden de priesters nog nooit waargenomen; dit moest wel een zeldzame avond zijn. Dankzij de moderne computers en het feit dat de banen van de pla neten alsmede de storingen die zij onderling op elkaar kunnen uitoe fenen, heel precies bekend zijn, kunnen we, terugrekenend, achter halen welke avond dat is geweest. Op het computerscherm in een ka mer van het Amerikaanse Jet Pro- pulsion Laboratory zagen mede werkers in 1976 het antwoord op flitsen: het was de avond van de 17- de juni in het jaar 2 vóór Christus. Sedertdien stelt een toenemend aantal onderzoekers zich de vraag of het niet deze zeer zeldzame sa- menstand van twee heldere plane ten is geweest die voor de Ster van Bethlehem werd aangezien. Maar waarom zou het bijvoorbeeld niet ook een supernova, een ontploffen de ster, kunnen zijn geweest die weken of misschien wel maanden lang als een fonkelende toorts aan de hemel prijkte? Vreemd Met die mogelijkheid heeft men wel rekening gehouden; alleen is het vreemd dat we in de richting waarin men tweeduizend jaar gele den die heldere ster zag niet de res tanten zien van het uiteengereten sterrenlichaam in de vorm van gril lig gevormde, lichtende en snel uit dijende nevelflarden. Het gebeur de weliswaar tweeduizend jaar ge leden maar ons hele planetenstel sel heeft in die tijd 'slechts' onge veer anderhalf lichtjaar afgelegd in de ruimte. Astronomisch gespro ken zitten we dus nog dicht bij de plaats waar we ons tweeduizend jaar geleden bevonden, en datzelf de geldt voor de vele sterren in on ze 'omgeving'. Een supernova lijkt daarom niet waarschijnlijk. Een ander soort hemellichamen vormt ook een aantrekkelijke kan didaat voor de Ster van Bethle hem: een 'staart-ster' of ook wel komeet genoemd. Niet zo een als die van Halley die ons begin dit jaar een bezoek bracht, maar een hele heldere met een lange lichten de staart die aan de hemel een adembenemende aanblik bood. Een van de punten die voor een ko meet pleiten is dat de Ster van Bethlehem 'ergens naar toe leek te wfjzen', alsof daar aan de hemel een lichtende richtingaanwijzer stond. Maar toch reppen de schaar se berichten uit die tijd meer van een ster, een puntbron van licht dus. Het blijft dus gissen. Filosoferen Astronomen filosoferen al heel lang over de ware aard van de Ster van Bethlehem, en dat wordt nog eens extra bemoeilijkt omdat som mige belangrijke dateringen niet kloppen met enkele beschreven hemelverschijnselen rond die tijd. Zo stierf de jaloerse koning Her- odes, die na Christus' geboorte meteen bevel gaf om alle mannelij ke zuigelingen te doden, in feite juist voordat Christus geboren werd! Als tenminste... de notities van de in de eerste eeuw na Chris tus levende joodse historicus Fla- vius Josephus juist zijn. Hy be schreef, wellicht niet zonder ge noegen, uitgebreid de ziekte en dood van Herodes (die waarschijn lijk aan een vorm van kanker leed) en vermeldde daar en passant bij dat vlak voordat Herodes het lood je legde 'de maan verdween en weer verscheen aan een wolkenlo ze sterrenhemel'. Tegenwoordig heet zo'n verschijnsel een totale maansverduistering waarbij de maan tijdelijk in de schaduw van de aarde vertoeft. Dankzij computergegevens van alle posities tussen 4000 jaar vóór Christus en 3000 jaar na Christus van maan en planeten, een enorm werk dat tussen 1976 en 1986 door Amerikaanse en Franse onderzoe kers werd voltooid, kon worden achterhaald dat Flavius Josephus het moet hebben gehad over de to tale maansverduistering in de nacht van 9 op 10 januari in het jaar 1 vóór Christus. Het monumentale Amerikaans-Franse werk leverde nog enkele interessante samen- standen van heldere planeten op die optraden rond de tijd dat Chris tus geboren werd, en ook die staan kandidaat voor de Ster van Bethle hem. Kepler Behalve de al genoemde samen- stand in de avond van 17 juni in het jaar 2 vóór Christus, die de Babylo nische priesters zo verbaasde, stonden de planeten Jupiter en Sa- turnus in het jaar 7 vóór Christus Een van de vele tekeningen die rond de verschijning van de 'Ster z werden gemaakt. i Bethlehem' door latere kunstenaars gedurende bijna zeven volle maan den vlak bij elkaar aan de hemel. Van die zeldzaam lange samen- stand maakte de beroemde Johan nes Kepler aan het begin van de ze ventiende eeuw al melding en in 1977 vond de Engelse onderzoeker Clark tot ieders verrassing dat er in kerkelijke geschriften, daterend uit het jaar 1285 na Christus, al ge wezen werd op dat lange verblijf van Jupiter bij Satumus. Zeven honderd jaar geleden kon men dus ook al goed rekenen! Daarnaast zijn er tussen de pla neten Jupiter, Mars, Mercurius en Venus nog samenstanden opgetre den in de jaren 1,4 en 6 na Christus maar die oogden lang niet zo spec taculair als die van de Babyloni sche priesters die twee van de hel derste planeten als het ware zagen samensmelten. Overigens is on langs gebleken dat juist die 'Baby lonische' samenstand van alle he melverschijnselen toch wel de 1 meest serieuze kandidaat is voor 6e Ster van Bethlehem. De Amerikaanse onderzoeker Roger W. Sinnott raakte zeer gein- teresseerd in deze materie en ging na in welk sterrenbeeldjde Venus- Jupiter-combinatie zien in de avond van de 17e juni van het jaar 2 vóór Christus bevond. Dat blijkt, zo schrijft Sinnott in het toonaan gevende sterrenkundige maand blad 'Sky and Telescope' van de cember 1986, in het sterrenbeeld Leeuw te zijn geweest. Leeuwewelp De schitterende 'ster' moet zich hebben opgehouden halverwege voor- en achterpoten van de Leeuw. Sinnott wijst er verder op dat al in 1911 de Duitse student Al fred Jeremias het sterrenbeeld Leeuw in verband bracht met en kele voorspellingen in bijbeltek sten. Zo staat er in Genesis-49: 'Ju- dah is een leeuwen-welp... de Scep ter zal Judah niet verlaten, noch zal de Wetgever zich van tussen zijn voeten verwijderen, totdat Shiloh komt...' Deze tekst is weliswaar erg cryp tisch maar toch ook heel opmerke lijk want op die bewuste avond trad de samenstand tussen Jupiter en Venus immers inderdaad tus sen de 'leeuwen-voeten' op. Sinnott deed verder nog een in teressante ontdekking in een in 1953 uitgekomen boek over joodse symbolen gedurende de Grieks- Romeinse tijd. Daarin staat een af beelding van een uit de eerste eeu wen na Christus daterend amulet of heiligen-steen. De amulet laat een leeuwen-figuurtje zien met tus sen voor- en achterpoten een ster, precies op de plaats waar Venus en Jupiter zich in de avond van de 17e juni in het jaar 2 vóór Christus op hielden. Is dat slechts een opmerkelijk toe val? Het lijkt haast te mooi om waar te zijn. Het 'raadsel' is nog geenszins opgelost vooral ook om dat 17 juni heel iets anders is dan 25 december! Nog steeds blijft de vraag on beantwoord wat er 1986 jaar gele den nu precies gebeurde aan de he mel. Of was het 1988 jaar geleden? pasgeboren Jezus. Di Bondone gebruikte als 'Ster van Bethlehem' de komeet van Halley die in 1301.was verscht nen (bovenaan). Het schilderij werd in 1303 gemaakt. De Nieuwe Kerk aan de Voor straat in Katwijk aan Zee bestaat 100 jaar. Op 12 januari 1887 werd ze, nadat er twee jaar aan was ge bouwd, plechtig in gebruik geno- Voor de toen snel groeiende ge meente was een groot kerkgebouw nodig. Dacht men eerst dat de Nieuwe Kerk de groei kon opvan gen en de Oude Kerk aan de Boule vard kon worden verkocht, op 27 februari 1924 werd de vergrote Ou de Kerk opnieuw in gebruik geno men, na een aantal jaren als pak huis dienst te hebben gedaan. Het eeuwfeest zal op woensdag 14 januari worden gevierd. Een commissie, waarin verschillende colleges van hervormd Katwijk aan Zee zijn vertegenwoordigd, is bezig met het voorbereiden van een herdenkingssamenkomst. De herdenking zal tevens het begin zijn van een gezamenlijke actie om én de Nieuwe Kerk én de Oude Kerk te restaureren. Kerst. De jonge organist Dick van Sinderen uit Wassenaar zal zo wel op eerste als tweede kerstdag het Hagerbeer-orgel van de Pie terskerk in Leiden bespelen. Beide bespelingen zijn om 2 uur. Het pro gramma is afgestemd op het kerst gebeuren. De Pieterskerk is deze twee dagen (en normaal ook de weekeinden) open voor bezoek van half 2 tot 4 uur. De toegang is aan de noordkant (Muskadelsteeg). Shell. De Nederlandse steun groep 'Predikanten voor predikan ten in Zuid-Afrika' vraagt de presi dent-commissaris van Shell in een brief of het voor deze onderneming geen tijd wordt zich uit Zuid-Afri ka terug te trekken. De predikanten (hervormd en gereformeerd) twijfelen aan de mo rele en economische argumenten van Shell om in dat land te blijven. "De morele gedragscode van de Europese Gemeenschap, die Shell wil naleven, heeft slechts gunstige gevolgen voor 3 procent van de zwarte werknemers in Zuid-Afri ka", zegt de steungroep. Boven dien wordt, volgens haar, de EG- code door Shell niet overtuigend toegepast. Shell was niet bereid de brief van de predikanten tijdens de deze week in Den Haag gehouden anti- apartheidsdemonstratie in ont vangst te nemen. Het bedrijf wil eerst de vragen bestuderen, zodat het principe van hoor en weder hoor kan worden toegepast. "De brief werd nu zomaar afgegeven aan een functionaris", zegt Shell in een reactie. (De steungroep 'Predikanten voor predikanten in Zuid-Afrika' is vorig jaar ontstaan na het verschij nen van een pagina grote adverten tie in enkele kranten waarin Ne derlanders steun betuigden aan Zuidafrikaanse gevangenen). Aandelen. De lutherse staats kerk van Zweden is begonnen met het verkopen van haar aandelen in ondernemingen die zaken doen met Zuid-Afrika. De kerk zegt zich hiertoe verplicht te voelen na haar veroordeling van de apartheid en de herhaalde vermaningen aan de Zuidafrikaanse regering. Het aan delenbezit dat voor verkoop in aan merking komt heeft een beurs waarde van f 33 miljoen. Taizé. De traditionele bijeen komst voor jongeren van de oecu menische broederschap van Taizé is dit jaar van 29 december tot 2 januari in Londen. Er worden 25.000 deelnemers uit heel Europa verwacht. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Bouhuys, 11.45 studentenekklesia; Ma- rekerk 10 ds. v. Niel, Rijnsburg, 3 kerst feest jeugdwerk; Maranathak. (L. Mors- weg) 10 ds. Kramer; Oecumenische ge loofsgemeenschap De Regenboog (Me- renwijk) 10 ds. Hortensius; Kooikapel (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Wolthaus, Zoe- terwoude, 5 ds. Rietveld, kerstfeest met kinderen; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schouten; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Terlouw-Sterk. Diako- nessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. Achterberg. Ende geest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vre- deskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surina- mestr.) 10 ds. G. W. Rijksen, Sassen- heim, gez. dienst, 10.30 (in zaal) dienst voor doven, hr. J. Storm; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. zie herv. v. gemeente; 110 ds. Baas, S.heim; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijn dijk) 10 kand. mevr. M. R. Limburg- Klokke. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steen- schuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 leesdienst, 7 ds. De Gier. Geref. Gem. in Ned. (Kooikapel Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 prof. dr. Adriaan- se, O.geest. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. H. Koehorst. Evangeliecentrum-Pinkster- bew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) zo. 10 evang. Zijlstra, 7.30 gospelzang avond. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 rev. D. L. Richards. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u.). Nieuw- Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 11; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 Cot); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 dienst. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel. Geref. Kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. v. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 6.30 ds. Hofman, Ouderkerk aan de Amstel. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Jonkman, 5 ds. v.d. Gronden, Broek op Langedijk, aange paste dienst; Kruiskerk 10 ds. Samson, R.dam; Opstandingskerk 10 mevr. ds. J. Broeyer-Bogers, Utrecht, 6.30 ds. Jonk man; G. Herderkerk 10 ds. Verheul, 5 ds. Moll; De Bron 9.15 ds. Moll, 10.15 en 6.30 ds. Taselaar; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Koudstaal, Baarn. Geref. Kerk Mar.kAk 10 ds. Boer, ha, 6.30 ds. Wilschut, ha; Salv- .kerk 10 ds. Lamme, Delft, ha, met do ven, 6.30 ds. Boer, ha. Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Wil- lemstr.) 9.30 en 4.30 kand. J. Mudde, Apeldoorn. Chr. Geref. Kerk (Grijpen- steinstr.) 9.30 en 4 0 ds. v.d. Meij. Oud- Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. A. v.d. Berg, 6.30 ds. C. de Jong. Volle-evang.gem. ('De Ark'. Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. A. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Christengemeente 'De Hoek steen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7, laatste zondag van de maand 5 u. Re- monstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 4.30 kerstgezinsdienst, dr. Meijering. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron z 7, Z i 11 BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Vergunst, Zoetermeer, 6 ds. Boer. Ge- ref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Pettinga. In 'De Tas' 4.30 oe- cum. kerstzangdienst. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 10 ds. v. Ede, Apeldoorn, 6.30 ds. Wieman; Bethl.kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Cats, Aalsmeer. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Huisman, H.wou- de. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. H. Scholten. Geref. Gem. (Sta tionsweg 17) 10 en 6.30 leesdienst. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 5 ds. J. v. Andel, Capelle a.d. IJssel. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3.30 ds. Rietdijk. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Christ. Eek en Wiel, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v.d. Woude, Was senaar. Rk Kevk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, 5 kinderkerstfeest. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Bos, Bennebroek. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 kand. v. Lange- velde, Apeldoorn. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. A. J. de Jong, Lei den, 6 prof. dr. v.d. Beek, di. 23 dec. 7 nam. kerstviering clubs en kinderkerk; Ontm.kerk 10 ds. J. C. Schuurman, Bar- neveld, bevestiging ds. A. B. Sloof, 3 ds. Sloof, intrede. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Ge ref. Kerk 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. Koster. Rk Kerk zat. 7, zo. 10, ma. 7.30 nam. biechtviering. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. v. Sliedregt, 6 ds. Drieber gen; O. Kerk 10 ds. Sjollema, 6 ds. Ho- vius; Ichthusk. 10 ds. Schuurman, 5 ds. Vroegindewey; Pniëlk. 9.30 ds. Hovius, 6 ds. Sjollema; Maranathakerk (Rijnsoe ver) 10 ds. G. Jukema, Leerdam, 6 ds. Visser. Overduin 2.15 ds. v.d. Beld.- Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen- college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. D. C. Nicolai, O.geest. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. Koster, 5 ds. Kersten; Triumfatork. 10 ds. Kersten, 5 ds. v.d. Horst. Geref. K. Vrijg. 9-30 en 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 ds. A. v.d. Heuvel, 7 ds. G. de Lange. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Ge ref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle- evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J, A. Visser, doopdienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Quak, Vianen, 7 ds. De Goe de, Waarder. Geref. Kerk 10 dr. Bade, 7 zie herv. gemeente. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. Doesburg; Hoofdstr. 10 drs. S. Koopmans, L.dorp; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman, 6.30 volkskerstzang. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wijk- geb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7, 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt, zie ook geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 volkskerstzang in 't Spant. Rk Kerk zat. 7. zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 ds. Bos wijk, 5 ds. Wijngaarden, N.-Vennep. Ge ref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 3 ds. Grut ter. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 zie chr. geref. kerk, 5 leesdienst, br. J. Velt- kamp. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. Carlier. Geref. Gem. 10 en 4 ds. l>n Boer. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.45 hr. J. v.d. Berg. Rk Kerk: Aga- thakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpol der zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 11; Engelbew. zat. 7, zo. 10. di. 23 dec. 8 nam. kerstconcert. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Pan- nekoek, Amerongen, 6.30 ds. Eijsenga. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 5 avondge bed. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 7 ds. Boiten, Schiedam. Remonstr. Gem. kerstviering jeugd en zondagsschool. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Rietveld, Overberg, 6.30 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 ds. Middelkoop, Mij drecht, 6.30 hr. H. S. Wolf, Alphen, club jeugddienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. Schreuder, 7 ds. Bruin, Gouda. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. C. van Duyn, Hei- en Boeicop; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg; Sole Mio 9 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v.d. Plas, Zwijndrecht. Geref. Kerk Buurt kerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, 3 familie- kerstconcert 'The Seaside Singers'; Vin- kenl. (Binnen) 10 ds. Ribberink, Rijns burg, 7 ds. Kuiper; Stichtingskerk 11 hr. liegemeente 'Shalom' (geb. 'Buiten zorg', Zeereep) 10. Rk Kerk Zee iat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7 met boetevie ring, zo. 10 en 11.30,22 dec. 1 u. kerstvie ring met ouderen, 7 kerstzang, 23 dec. 7 nam. boeteviering. NOORDWIJKERHOUT: Dórpsk. 10 ds. Hemmes, O.geest. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Plomp, oecum. dienst; Pauluskerk 10 drs. I. Eggink-Hoog; Ge meentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. P. Si moons, Driebergen, 7 ds. Friederich. Geref. Kerk 10 dr. v.d. Zwaan. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 leesdienst, 5 ds. Wendt, Bunscho ten. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. Biewenga, Z.meer, 4 ds. De Lan ge, ha. Van Wijckerslooth 4 rector J. Blonk en ds. H. Rijksen. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gepi.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. In Pauluskerk 7.30 nam. adventsdienst, ds. A. H. van Gent, mmv Vredeskerkkoor Katwijk aan Zee. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 hr. W. Volkers, Amstelveen, 5 ds. Aalders. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. (foto Wim Dijkman) ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. Sporthal 'De Tweesprong' 7.30 nam. volkskerstzang. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, ma. 2.30 kerstfeest oude ren. Chr. Geref. K. 9.30 en 2.15 ds. Bouw, ha. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. Wagter; Be- thelkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Ribbe rink; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Cziria; Mar.kerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Riemersma, Loosdrecht. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Chris- tengem. (aula mavo) 10 br. C. Vork, Heerde. Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Koldewijn, De Kaag. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Bras, 7 oecum. kerst-jeugdzangdienst. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11, ma. 7.30 dienst van boete en vergeving. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, 6.30 ds. v. 't Hof. Geref. Kerk 9.30 kand. N. de Reus, A.dam, 6.30 ds. Cziria, Rijns burg. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. Noordw.hout Geref. Kerk 10 hr. Brou wer, Katwijk, 6.30 ds. Oegema. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 4 ds. Heida. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 prof. dr. v.d. Beek, Valkenburg. Hulp en Heil (Schaken- bosch) 10 ds. Honig, ha. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-college, Beeth- •laan) 9.30 ds. v.d. Vlist, Nieuwerkerk a.d. IJssel, 4.30 ds. Groenenberg, Oud- Beyerland. Geref. Kerk 10 ds. De Zwart. 5 ds. v.d. Schoot. Geref. K. Vrijg. (Bach- laan) 10 en 5 ds. Blokland. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30,7.30 boetevie ring; M. Godskerk. zat 7, zo. 10, ma. 7.30 boeteviering. Kerk van Engeland (Bri tish school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Kruimer, Sommelsdyk, 5 dienst; Hoeksteen 9.30 ds. Schaap, Schoonhoven, 3 ds. Roetman, aangepas te dienst, 6.30 ds. Schipaanboord; Be- thelk. 9.30 ds. Marchand, Harderwijk, 5 ds. Goossen; Imm.kerk 10 ds. Onstein, 5 kerstfeest zondagsschool. Geref. Kerk feest kinderdiensten; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. v. Waasbergen; Mes- siask. 10 ds. Steenstra, 4.30 dr. Tukker, Urk; Dorpscentrum 9.30 dr. Tukker. Ge ref. Kerk Zijllaan 10 mevr. ds. Attema-, Roosjen, Nieuwerbrug, 7 ds. Gesink, Noordwijk. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10 ds. M. Roos, Woubrugge. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. 't Hof, 6.30 ds. De Graaff, Nieuwveén. Ge ref. Kerk 9.30 hr. L. v.d. Broek, O.geest, 6.30 ds. Verheul, Alphen. Rk Kerk zat. 7, ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder, Vianen. Geref. Kerk 9.30 ds. Rang, N.-Vennep, 7 ds. Femhout, Al phen. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Rietveld, 5 oecum. adventsvesper in ka pel 'Emmaus'. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Eijsenga. 6.30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 10 kand. v. Wallinga, L.dorp, 6.30 ds. v.d. Berg, Bodegraven.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13