Einde kernstop Russen in zicht Contacten Reagan-North vaag Hervatting bij volgende VS-proef Rellen in Alma Ata na benoeming partijleider Linh moet economie Vietnam hervormen Sowjet-rapport hekelt gebreken rechtssysteem Bokassa: geen opdracht voor executies VRIJDAG 19 DECEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 MOSKOU (Rtr/ANP/DPA) - De Sowjet-Unie zal haar eenzijdige stop op kernproeven beëindigen bij de eerste kernproef die de VS houden na 1 januari. Dit staat in een regeringsverklaring uit Moskou, die gisteren is gepubliceerd door het Sowjetpersbureau Tass. DEN HAAG (ANP) Een groep studenten is woensdagavond en gisteren in Alma Ata, de hoofdstad van Kazachstan, de straat opge gaan om te demonstreren tegen de besluiten van het jongste partij congres in deze zuidelijke Sowje- trepubliek. Dit heeft het officiële persbureau Tass gisteren gemeld. Volgens het persbureau waren de studenten opgestookt door „natio nalistische elementen". Tass voegde eraan toe dat „vech tersbazen, nietsnutten en andere asocialen" van de situatie gebruik hebben gemaakt om tegen de ver tegenwoordigers van de justitie op te treden. Tijdens de demonstra ties gingen een levensmiddelen winkel en een aantal auto's in vlammen op. Het persbureau meldde verder dat in partijorganen over de onlus ten is gesproken en dat de acties van de studenten daar zijn veroor deeld. De plaatselijke autoriteiten hebben de orde in de stad hersteld, aldus Tass, dat eraan toevoegde dat de winkels open zijn en dat het openbaar vervoer normaal functio neert. Het is volgens waarnemers voor het eerst dat het officiële persbu reau melding maakt van nationa listisch getinte demonstraties in de Sowjet-Unie. Naar wordt aangeno men heeft de uitbarsting van ge weld te maken met de benoeming deze week van een etnische Rus tot partijleider van de republiek Ka- zachtstan. Gewoonlijk is de party- leider lid van de grootste bevol kingsgroep binnen een republiek en wordt een Rus als tweede man benoemd. De nieuwe partijleider van de Centraalaziatische republiek Ka zachstan is Gennadi Kolbin, die daarvoor partijleider in de stad Oeljanovsk en tweede man van de Sowjetrepubliek Geörgië is ge weest. De vertrekkende partijlei der was Dinmoechamed Koenajev, een etnische Kazach en jarenlang een vertrouweling van Leonid Brezjnev. Naar verwachting zal Koenajev tijdens de komende zit ting van het Centraal Comité in Moskou ook zijn zetel in het Polit buro verliezen. Hoewel in het Westen weinig doordringt van het nationaliteiten- vraagstuk in de Sowjet-Unie, is wel bekend dat het in de jaren '70 tot ernstige ongeregeldheden kwam in de Sowjetrepubliek Georgië. In het voorstel voor een nieuwe grondwet voor die republiek was het Georgisch niet als nationale taal opgenomen. Na rellen in de hoofdstad Tbilisi werd het omstre den deel van het grondwetsvoor stel door de centrale autoriteiten teruggenomen. Het Tass-communiqué over de onlusten in Alma Ata werd gister avond voorgelezen in het belang rijkste Russische televisiejournaal. Er werden geen filmbeelden bij ge toond. De Sowjet-Unie zou willen door gaan met haar stop die geldt sinds 6 augustus 1985, maar kan dit niet voor onbepaalde tijd doen zolang de VS naar militair overwicht blij ven streven en doorgaan met proe- Zij roept de VS ertoe op direct onderhandelingen te openen in welke vorm dan ook om een einde te maken aan alle kernproeven, al dus de verklaring. Er mogen op het ogenblik in de wereld krachtens internationale verdragen alleen nog ondergrond se kernproeven worden uitge voerd. Deze proeven mogen bo vendien niet sterker zijn dan 150 kiloton. De eenzijdige stop door de Sow jet-Unie is sinds augustus 1985 viermaal verlengd en werd de laat ste maal verlengd tot 1 januari 1987. Naar in de regeringsverklaring in Moskou staat, is het besluit om de eenzijdige stop te beëindigen bij de eerste proef die de VS na die da tum houden uitsluitend ingegeven door overwegingen in verband met veiligheid. De VS hebben sinds het begin van de Sowjetstop 24 proe ven uitgevoerd en „als deze situa tie voortduurt kan de veiligheid van de Sowjet-Unie en haar bond genoten^ ernstig worden ge schaad". De Sowvjet-Unie is ook bereid om te onderhandelen over stopzet ting in fasen, waarbij een tijdelijke beperking van het aantal en van de sterkte van explosies kan worden overeengekomen. In de verklaring worden de VS ervan beschuldigd door het afwijzen van een stop op kernproeven naar militair over wicht te streven. Dat is de ware re den van de Amerikaanse houdïhg. De proeven dienen ook om het Amerikaanse plan voor ruimtede- ADVERTENTIE Jaap Kooy's Tuincentrum, Het Kerstdorp Kerstbomen van 60 cm tot 5 meter. Buitenland kort Militaire hulp De Verenigde Staten sturen met spoed militaire goederen naar Tsjaad om de regering van Habre te steunen tegen aanvallen van Li bische troepen in het noorden van het land. De wapenhulp heeft een waarde van 15 miljoen dollar (on geveer 35 miljoen gulden. De hulp wordt gegeven op een dringend verzoek van de Tsjadische rege ring. Drugsvangst Russische douanebeambten hebben vorige maand de grootste drugsvangst aller tijden in de Sow jet-Unie gedaan. In een lading ro zijnen, die voor West-Duitsland was bestemd, werd 1,2 ton hasjiesj aangetroffen. De drugs zouden een waarde vertegenwoordigen van zo'n 70 miljoen gulden. Staatsbezoek De leider van de communisti sche partij in Polen, generaal Jaru- zelski, zal van 12 tot 14 januari een officieel bezoek aan Italië brengen op uitnodiging van de Italiaanse premier Craxi. Verwacht wordt dat Jaruzelski tijdens zijn bezoek paus Johannes Paulus zal uitnodigen voor een bezoek aan Polen in juni volgend jaar. Hersentumor CIA-directeur Casey heeft giste ren een operatie ondergaan waar bij een kwaadaardig gezwel uit zijn linker hersenhelft is verwijderd. De 73-jarige Casey maakt het goed. Hij had deze week moeten getui gen voor verschillende congres commissies die de Iran-contra-af- faire onderzoeken. Politie-inval Bij een politie-inval in een luxe appartement in de Colombiaanse hoofdstad Bogota zijn gisteren vijf mensen door politiekogels om het leven gekomen. De politie ver moedde dat ze in drugs handelden en betrokken waren bij de moord aanslag op een redacteur van een vooraanstaand dagblad. Duizen den politieagenten en soldaten hielden een klopjacht in Bogota op de twee mannen die van een motor de hoofdredacteur van El Especta- dor, Guillermo Cano, doodschoten toen hij woensdagavond op weg was naar huis. ADVERTENTIE In het Kerstdorp te Lisse vindt i een ongelooflijk aantal kerstgroepen. fensie volgens het Strategische De fensie Initiatief (SDI) te ontwikke len. Het Amerikaanse argument dat niet is te controleren of men zich aan een stop houdt is wel erg ver gezocht. De Sowjet-Unie is bereid tot de scherpst mogelijke maatre gelen om naleving te kunnen con troleren. Het valt „ten zeerste te be treuren" dat de VS nooit een posi tief antwoord op het Sowjetinitia- tief hebben gegeven, aldus de ver klaring. De Amerikaanse regering rea geerde op de aankondiging uit Moskou met de mededeling: „of de Sowjets proeven nemen of niet is alleen hun zaak". Een woordvoer der van het Witte Huis Albert Bras- hear herhaalde het standpunt van Washington dat aansluiting door de VS bij de stop door de Sowjet- Unie niet in het belang is van de veiligheid van de VS en hun bond genoten. Het westen is nog steeds afhan kelijk van het afschrikkingsvermo gen van kernwapens. Zolang dit het geval is moeten kernwapens ook worden beproefd. Volgens de Washington Post staat de volgende Amerikaanse kernproef op stapel voor 29 janua- De woordvoerder van het Witte Huis wees ook op de Amerikaanse voorstellen voor een totale stop op kernproeven, die al lang op tafel liggen. Zij voorzien in een stapsge wijs, parallel programma, in het kader waarvan proeven eerst wor den beperkt en dan geheel stopge zet. Maar eerst dienen in Amerikaan se ogen de bestaande verdragen ter beperking van ondergrondse kern proeven en van proeven voor we tenschappelijke doeleinden te wor den ondertekend. Daarnaast die nen controlemogelijkheden te wor den verbeterd en is voor zo'n pro gramma ook overeenstemming over ingrijpende vermindering van aanvallende kernwapens nodig. MIAMI - Een zwaaiende Eugene Hasenfus verlaat met zijn echtgenote Sally het vliegtuig dat hem van Nicara gua naar Miami in Florida heeft gebracht. De Amerikaan, die in Nicaragua tot een gevangenisstraf van 30 jaar was veroordeeld wegens wapentransport voor de tegen de regering vechtende Contra's maar aan wie door president Ortega gratie was verleend, zal overigens voor diverse commissies van het Amerikaanse Congres moeten verschijnen. Volgens senator Dodd, aan wie Hasenfus in Nicaragua was overgedragen, willen de volks vertegenwoordigers graag vragen stellen over de betrokkenheid van Hasenfus bij de militaire bevoorrading van de Contra's. Op die wijze zou wellicht ook meer duidelijkheid verkregen worden over de rol van het Witte Huis en of Washington een directe hand heeft gehad in de militaire bevoorrading van de rebellen in een tijd. dat het Congres dergelijke hulp had verboden. (f0to AP) HANOI (AFP/Rtr/UPI) - De Viet namese communistische partij heeft de 71-jarige Nguyen Van Linh gisteren gekozen tot nieuwe partijleider. Zijn verkiezing werd bekendgemaakt op de slotzitting van het zesde en nu al historisch genoemde partijcongres van de Vietnamese partij in Hanoi. Linh is de opvolger van secreta ris-generaal Truong Chinh die woensdag samen met nog twee topfunctionarissen zijn ontslag in diende. De nieuwe partijleider staat bekend als voorstander van economische hervormingen. Hij was lange tijd partyorganisator in de ondergrondse communistische beweging in het kapitalistische Zuid-Vietnam. Ook werden op de slotzitting van het partycongres een nieuw Polit buro, Centraal Comité en Partij se cretariaat gekozen. Het nieuwe Po litburo telt 14 leden, één minder dan het vorige. Daarentegen is het Centraal Comité met 21 leden uit gebreid tot 173 leden. De verkiezingen van de partijor- BRANDBOM - In de havenstad Guayaquil in Ecuador zijn gisteren vijftien schoolkinderen met brand wonden in het ziekenhuis opgeno men, nadat een onbekende man een brandbom in een bus had ge gooid. Het interieur van de bus brandde volledig uit en van enkele kinderen vatte de kleding vlam. Enkele scholieren, in leeftijd variërend van 12 tot 17 jaar, wisten te ont snappen via raampjes, terwijl an deren probeerden de brand te blus- ganen vormden de afsluiting van het vierdaagse congres, dat wordt gezien als een mijlpaal in de 56-jari- ge geschiedenis van de Vietname se communistische partij. Op het congres nam de partijleiding de verantwoordelijkheid op zich voor het falen van de Vietnamese eco nomie. Na het aftreden van party leider Truong Chinh, premier Pham Van Dong en het vooraanstaande Polit- buro-lid Le Due Tho, kregen giste ren nog drie Politburo-leden ont slag, onder wie de minister van de fensie, generaal Van Tien Dung. Daarnaast moesten ook het hoofd van de politieke arm van de partij in het leger, generaal Chu Huy Man, en het Politburo-lid To Huu het veld ruimen. Vo Chi Cong, een voorstander van hervormingen die volgens waarnemers de meeste kans maakt de nieuwe premier te worden, schoof in de rangorde bin nen het Politburo op van de acht ste naar de derde plaats. Hij komt nu meteen na de minister van bin nenlandse zaken, Pham Hung. Generaal Vo Nguyen Giap, die het Franse leger in 1954 bij Dien Bien Phu een verpletterende ne derlaag toebracht en ook in de strijd tegen de Amerikanen een grote rol speelde, keerde terug in het Centraal Comité. Giap is nu de laatste van de Vietnamese oorlogs helden die nog actief is in de partij top. Westerse diplomaten noemen de wijzigingen in de partijleiding de belangrijkste politieke gebeurtenis in de geschiedenis van de Vietna mese party, die in 1930 door Ho Chi Minh werd opgericht. Volgens hen markeert het zesde partijcon gres het einde van de invloed van de orthodoxe partijfunctionaris sen, die sinds 1930 aan het hoofd van de partij hebben gestaan. De veranderingen in de partijtop duiden op de mogelijkheid van in grijpende economische hervor mingen, maar of die in de naaste toekomst hun beslag zullen krijgen en hoever zij zullen gaan, is vol gens de diplomaten nog onzeker. Het dichtbevolkte Vietnam is een van de armste landen ter wereld en de afgelopen tijd is de partij meer en meer onder druk komen te staan om het schrijnende gebrek aan voedsel en andere primaire le vensbehoeften aan te pakken. Het partijcongres gaf op de slot zitting zijn goedkeuring aan een rapport van de afgetreden partylei- der, Truong Chinh, waarin onge zouten kritiek werd geuit op het politieke en economische wanbe leid van partij en regering. In het rapport waarschuwde Chinh dat Vietnam het gevaar loopt de om- WASHINGTON (AP/ANP) - De Amerikaanse minister van justitie Edwin Meese zegt dat hij nu de be schikking heeft over meer gede tailleerde informatie inzake de overdracht aan Nicaraguaanse re bellen van de winsten van de ge heime wapenleveranties aan Iran. Volgens hem is luitenant-kolonel Oliver North nog steeds de enige sleutelfiguur in de transactie. Eerder had Meese beweerd dat hij niet had kunnen achterhalen welke weg het geld van de wapen- verkoop gevolgd heeft en dat hij niet zeker wist of de Contra's het' geld werkelijk ontvangen hebben. Het Witte Huis is er veel aan gele gen om president Ronald Reagan niet tè nadrukkelijk in verband te brengen met luitenant-kolonel Oli ver North. De twee zouden volgens woordvoerder Larry Speakes el kaar slechts zelden hebben gespro ken. Een medewerker van het vroegere lid van de Nationale Vei ligheidsraad North bestrijdt echter deze bewering. Speakes zei woensdag dat North hooguit 20 ontmoetingen heeft ge had met Reagan in de jaren '85 en '86 en dat ook nog alleen in grotere gezelschappen. Maar een medewerker van North die anoniem wenste te blijven liet weten dat North regelmatig ont moetingen heeft gehad met Rea gan en vaak zelfs na de officiële werktijd in het Witte Huis. Hoe vaak en in welke omstandig heden North en Reagan elkaar hebben gezien is een belangrijk on derwerp aan het worden in het on derzoek naar de Iraanse wapen handel en de illegale steun voor de Contra's. De vraag is namelijk wie toestemming heeft gegeven om de 10 miljoen tot 30 miljoen dollar winst uit de wapenhandel door te sluizen naar de Nicaraguaanse Contra's. Ook andere bronnen beweren dat North en Reagan wel vaker contact hebben gehad. Hoewel de president ontkent van te voren iets te hebben geweten van de Iran- Contra-affaire heeft Reagan de suggestie gewekt dat hij een tame lijk nauwe band heeft gehad met North. Kort nadat hy North het ontslag had aangezegd zei Reagan over hem dat hij een nationale held was die „betrokken was bij al onze ac ties: Achille Lauro, Libië". De voormalige Nationale Veilig heidsadviseur Robert McFarlane blijft by zyn verklaring dat, toen hij samen met Oliver North in Te heran was, hij in de veronderstel ling verkeerde dat het overhevelen van de baten uit de Iraanse wapen handel naar de Contra's op bevel van hogerhand gebeurde. Na drie weken onderzoeken en MOSKOU (Rtr) - Het rechtssys teem in de Sowjet-Unie vertoont ernstige gebreken. In enkele geval len zyn door het falen van het rechtssysteem zelfs mensen ten onrechte ter dood veroordeeld. Dit is de conclusie van een officieel Sowjet-rapport, waarvan het Sow- jet-weekblad 'Literatoemqja Gaze- ta' gisteren melding maakte. In het rapport dat onlangs be sproken werd op een vierdaagse plenaire zitting van het Opperste Gerechtshof van de Sowjet-Unie, wordt een ontluisterend beeld ge schetst van het Sowjet-rechtssys- teem. Een van de ernstigste mis standen die in het rapport van de ondervoorzitter van de Opperste Gerechtshof, Jewgeni Smolentsev, wordt opgesomd, betreft de ver oordeling van 14 mensen uit de Wit-Russische stad Vitebsk voor misdaden die zij niet haden bedre ven. Volgens de 'Literatoernaja Gazeta' kregen zij 'uiterste straf fen', een term waarmee doorgaans de doodstraf wordt aangeduid. "Gelet op het feit dat alle ver dachten schuld bekenden, hoewel zij onschuldig waren, kan men zich voorstellen wat zich tydens het vooronderzoek heeft afgespeeld, toen de bekentenissen letterlijk uit de onschuldige mensen werden ge slagen", zo merkt verslaggever Ar- kadi Vaksberg in het artikel op. Daarnaast beschrijft het blad de lotgevallen van een jongen die we gens moord op zijn vader terecht stond. Zijn moeder had zo weinig vertrouwen in de rechters dat zy op eigen houtje een onderzoek be gon en slaagde er tenslotte in de echte daders op te sporen. Volgens het rapport daalt het aantal mensen dat naar de gevan genis wordt gestuurd in de Sowjet- Unie, maar is er vaak sprake van overdreven zware straffen. Zo moest een man uit Oeljanowsk zijn onwil een geleende zonnebril terug te geven bekopen met twee jaar ge vangenis. Voyager halverwege LOS ANGELES (AP) - De Voya ger, het vliegtuig waarmee wordt geprobeerd op één tank non-stop de wereld rond te vliegen, was gis teren bijna op de helft van zijn his torische vlucht Om 13.30 uur Ne derlandse tijd was de Voyager hal verwege Sri Lanka en Oost-Afrika en had toen een afstand van 18.507 kilometer overbrugd. De hele reis bedraagt 40.232-kilometer. Woensdagavond bereikte de Voyager de grens van 18.080 kilo meter. Dat is het record dat een vliegtuig met zuigermotor non stop heeft gevlogen. Het record was 20 jaar oud. "Terwijl wij jacht maken op zo genaamde misdadigers, glippen de echte en gevaarlijkste vijanden door de mazen van het net", aldus Vaksberg. Volgens de verslaggever bleek op de bijeenkomst dat de misdaadcijfers niet dalen, zoals in het verleden van officiële kant steeds werd gezegd, maar juist dra matisch gestegen zyn. Vooral de cijfers over gevallen van corruptie en oplichting zijn onrustbarend, al dus de journalist, die klaagde dat het streven van de Sowjet-leider Michail Gorbatsjov naar openheid nog niet had geleid tót openbaar making van de misdaadstatistie ken. Als oorzaak van de misstanden in de gerechtelijke praktijk noemt de 'Literatoernaja Gazeta' het ge brek aan opleiding en ervaring van veel rechercheurs. Bovendien staan de rechters vaak bloot aan politieke druk. In sommige geval len gaat hun afhankelijkheid zelfs zover dat de rechters de plaatselij ke partijleiding bellen voor in structies alvorens het vonnis te vel len aldus het blad. BANGUI (UPI) - De voormalige leider van de Centraalafrikaanse Republiek Jean-Bedel Bokassa heeft gisteren in een volgepakte rechtszaal in Bangui erkend op dracht te hebben gegeven tot arres taties. Maar hij sprak tegen ooit ty dens zijn 13-jarig bewind stand rechtelijke executies te hebben la ten voltrekken. Het proces tegen Bokassa, dat maandag begon, werd gisteren her vat na een schorsing van een dag om zijn advocaten tijd te geven de dossiers te bestuderen over twee leger-officieren die Bokassa vol gens de aanklacht had laten arres teren en terechtstellen. De 65-jari- ge Bokassa, die wordt beschuldigd van moord, marteling, kannibalis me en verduistering van over heidsgelden, ontkent opdracht te hebben gegeven voor de executie in 1973 van Auguste Mbongo, een kolonel die als minister van open bare werken diende, en van majoor Gaston Kongo. In een verklaring by het begin van de zitting zei Bokassa dat als militair leider en staatshoofd hij mogelijk verantwoordelijk was voor misdaden die tydens zijn be wind zyn gepleegd. Maar die wer den volgens hem begaan in het be lang van het land of zonder zijn medeweten. ADVERTENTIE Nguyen Van Linh (foto anpi vangrijke economische hulp van de Sowjet-Unie te verliezen we gens het verspillen van veel hulp. Verder wordt er in het rapport op aangedrongen de bijna twee mil joen leden tellende partij grondig te zuiveren van „verworden en ont aarde elementen". In de afgelopen tien jaar is al eentiende van het ka der uit de partij gezet wegens wan gedrag, aldus het rapport. hoorzittingen tasten de verscheide ne Congrescommissies nog steeds in het duister over de gang van za ken bij het Iraanse wapenschan daal. Als er geld uit de opbrengst van de Amerikaanse wapenverko pen aan Iran naar de Nicaraguaan se opstandelingen is overgemaakt, om wat voor bedrag gaat het dan? En wie is in laatste instantie ver antwoordelijk voor de gehele ge heime en illegale transactie?Leden van de Congrescommissies zeggen dat elk nieuw detail een lawine van vragen opwekt. Luitenant-kolonel North liet gis teren opnieuw weten dat hij niet van plan is te getuigen. „De presi dent heeft er by my niet op aange drongen mijn grondrechten op te geven. Overal op de wereld zijn mensen met hun gezicht in de modder gestorven om deze rechten van het individu te verdedigen", al dus North tegenover journalisten. Pentax spiegelreflex Complete set bestaan de uit P30-body met zoomobjectief (Takumar Bajonet A-3.5-28-80 macro) en Pentax AF 240 zoom-programma- flitser. Automatische spie gelreflexcamera met o.a. program, hand bediening, zelfont spanner en scherp te-diepte controle- knop.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7