Voorschoten houdt Tindehoeve open USL mag niet failliet 'Toeters en bellen' in Oegstgeester zwembad Bewaking voor kerstdiners Subsidie voor acht maanden Nog geen nutsvoorzieningen in Zoeterwoudse Geerpolder Renovatie achter de rug Zoeterwoude blijft hekken nog lenen. Masson ontkent winst uit verboden nevenfuncties Van Thijn heeft spijt Vuurgevecht Sji'iten en Palestij nen PAGINA 4 STAD DONDERDAG 18 DECEMBER 1986 VOORSCHOTEN - De Voorschotense gemeente raad is gisteravond una niem akkoord gegaan met de subsidieverstrekking aan het noodlijdende, tijde lijk gesloten jongerencen trum De Lindehoeve. Het centrum krijgt geld om met één beroepskracht acht maanden activiteiten te ontplooien in de boerderij, die men per dagdeel huurt. Vóór 1 september neemt de raad een definitieve beslissing aan de hand van de resultaten van een rapport over jongeren-, buurthuis- en ander sociaal-cultureel werk en nadere gegevens over de bezuini gingen van minister Brinkman. Naast deze bekende punten wa ren er ook wat verzachtingen geko men, na gesprekken met het be stuur van De Lindehoeve. Het jon gerencentrum mag de bar beheren om de inkomsten op te krikken en het woord ambtelijke curatoren is vervangen door de term 'ambtelij ke begeleiding en bijstand'. De ambtenaren oefenen een zekere vorm van toezicht uit en hun advie zen kunnen er nog steeds toe lei den dat de tent eerder dicht gaat. Hoewel alle partijen blij waren dat er na lang praten een voorstel op tafel ligt waar het bestuur niet echt tegen is, vonden ze niet alle maal dat het faire kans is. Vooral de PvdA/PPR-fractie was realis tisch op dit punt. "Men houdt de tent open, maar veel meer is niet mogelijk", zei woordvoerder G. Both. En vervolgens somde hij de handicaps op van de stichting: een beperkte subsidie, een stafkracht minder, een bestuur dat verster king behoeft en een weggevallen jongerenraad. De andere partijen verwachten toch wat meer. D66 wil minstens een flinke bijstelling van de menta liteit en verwacht dat snel duide lijk is of de tent goed draait. Het CDA, dat het hele voorstel warm ondersteunt, gaf toe dat De Linde hoeve het niet eenvoudig krijgt. "Er wordt nu wat van De Linde hoeve verwacht", zei de christen democratische wethouder L. Mar selis. Volgens de WD-woordvoer- der Van Gogh moet het centrum zelf bewijzen of het een faire kans is en vervolgens somde hij de oor zaken op die volgens hem geleid hebben tot de "desastreuze situa tie" en de sluiting begin septem ber. Er waren moeilijkheden tussen de verschillende organen door een gebrek aan taakafbakening, de toe komstvisie was niet goed aange past en weinig jongeren ontplooi den initiatieven. Veelbetekend voerde hij hierbij aan dat er al sinds 9 oktober 1985 geen jonge renraad meer is, voor en door jon geren. Evenmin als het CDA en wet houder Marselis gaf hij concreet aan wat er moet gebeuren met het overblijvende geld, nu de gemeen te geen 218.000 gulden uitgeeft maar 93.000 gulden voor de eerste acht maanden én mogelijk wat ex tra voor de maanden daarna. Hij hield het bij de opmerking dat het "de vraag is of dat geld allemaal naar de buurthuizen moet gaan". Kale kikker Aikens (D66) had vooral moeite met de vage passage over de schul daflossing: "Daar klinkt iets uit van: van een kale kikker kun je niet plukken". Over een achterge stelde lening valt met de partij te praten, maar de sanering kan niet op de begroting worden gezet zon der dat de gemeente daarbij een bedrag noemt. Volgens Marselis maakt het allemaal weinig uit. "Als het geld er moet komen, komt het er toch", voerde hij realistisch aan. Voor de rest wilde hij weinig zeg gen over de schuld van 70.000 en het grote gemeentelijke aandeel daarin (45.000 gulden). Voor ver rassing zorgde een brief van orga nisator Simon Platteel en Gé Bey, de inmiddels opgetapte beroeps kracht met tijdelijk dienstverband. Zij willen samen een stichting op richten die de boerderij omtovert tot een multi-functioneel centrum met kunst, cultuur, jazz, klassiek, pop, disco, theater, volksdansen, toneel, workshops en praktische en creatieve cursussen. Ook oude ren en wijkbewoners kunnen hier terecht, evenals tafeltennissers, biljarters, darters en kaarters. Omdat de activiteiten op com merciële leest zijn geschoeid hoeft de stichting geen subsidie van de gemeente. Ze is zelfs bereid de schulden over te nemen. Voor waarde is wel dat de gemeente een jaarlang garant staat voor het sala ris van de overgebleven beroeps kracht, Harry Zweekhorst. De brief was op het laatste moment verspreid en de politici kwamen niet verder dan de aanbeveling dat deze suggestie moet worden mee genomen in het brede onderzoek. ZOETERWOUDE - De kans dat bewoners van de Zoeterwoudse Geerpolder snel van aardgas en een ondergrondse elektriciteits leiding worden voorzien, is zeer klein geworden. De gemeente Zoeterwoude en het energiebe drijf hebben berekend dat een en ander 250.000 gulden zou moeten kosten, een slordige 20.000 gulden per aansluiting. Dat is de duur, oordelen burgemeester en wet houders, die nu hebben voorge steld te wachten. Mocht er in het Geerpolder-gebied een keer wor den gewerkt, bijvoorbeeld aan de wegen, dan kunnen de benodigde kabels voor de nutsvoorzieningen wel meteen de grond in, aldus het gemeentebestuur. Aanleiding om de zaak te onder zoeken zijn klachten van Geerpol- der-bewoners over de vele storin gen aan de elektriciteitskabel. Blikseminslagen, vogels die er te genaan vliegen, draden die sprin gen tijdens vorstperiodes: er is al tijd wel wat. De bewoners ver zochten het energiebedrijf dan ook de kabel onder de grond te stoppen. Waarop het bedrijf liet weten dat alleen te willen als er tegelijkertijd gas- en riolerings buizen in de grond worden ge stopt. De gemeente Zoeterwoude zal wel bij het energiebedrijf aan dringen op een intensieve contro le en onderhoud van de kabel in de Geerpolder. WASSENAAR - In de Wasse- naarse Jerusalembuurt is giste ren de laatste van 119 gezins- en zes bejaardenwoningen op geleverd. Het werd een klein feestje omdat de bewoners zeer tevreden zijn over de goed opge zette renovatiewaarover eerst anderhalf jaar is onderhan deld. De 92 mensen die al cen trale verwarming hadden, be talen tegenwoordig minder huur omdat de bijna massaal aangelegde nieuwe verwar ming goedkoper is. Vanaf eind januari werden de witte huizen in de buurt tus sen Langstraat en Van Zuylen van Nijeveltstraat voorzien van een nieuwe, geïsoleerde voorgevelkunststof kozijnen en ruiten. Binnen kwamen er meetkasten, extra aansluitpun- ten en werden - waar nodig - douches, keukens en toiletten van tegels voorzien. Bovendien werden hier en daar nieuwe plafonds en moderne keuken blokken geplaatst. Tijdens de werkzaamheden verhuisden al leen de bejaarden naar wissel woningen, vijf bewoners sloten geen renovatie- maar een on derhoudscontract en merkten dat vooral in de woningen. ZOETERWOUDE - Voorlopig zal de gemeente Zoeteiwoude nog 'leentjebuur' moeten spe len als ze voor bepaalde evene menten dranghekken nodig heeft. Burgemeester en wet houders moesten gisteravond, tijdens de raadsvergadering, een voorstel om zelf dranghek ken aan te schaffen terugne men. De raad vond het welis waar een goed idee om die hek ken aan te kopen, maar ze hikte aan tegen het voorstel om er een afdak voor te bouwen. Zo'n beschutting kost 10.000 gulden. Zonde, oordeelde men, spaar dat geld maar voor urgentere zaken. Laat die hekken maar gewoon buiten liggen of leg er een zeiltje overheen. Burgemeester Houdijk hield een heel betoog om duidelijk te maken dat de hekken veel lan ger meegaan als ze wel onder een afdak liggen opgeslagen, maar hij moest bakzeil halen. Het voorstel zal nu eerst weer worden besproken in de raads commissies. OEGSTGEEST - Het overdekte deel van zwembad Poelmeer krijgt een zonnehemel en -terras. De ge meenteraad van Oegstgeest maak te gisteravond een einde aan de discussie zij het dat duidelijk werd dat eigenlijk alleen het CDA en thousiast is over de nieuwe zwem badvoorziening. Desalniettemin zijn B en W erin geslaagd de bezwaren die in diver se commissies werden geuit, weg te nemen. D66 'er Vissers gaf dat, als eerste, direct toe. Zo is geregeld dat het peuterbadje dat zal ver dwijnen als de terrassen met kunstmatig zonnelicht er komen, in zijn oude glorie zal worden her steld als het zonneterras flopt. Te vreden toonde de raad zich ook met de clausule die B en W in het contract met de voor alle kosten opdraaiende leverancier hebben opgenomen en waarin B en W de mogelijkheid wordt geboden zelf te bepalen dat de voorziening uit het bad moet worden verwijderd. Sommige kritiek is echter geble ven. PvdA'er Bosman bij voor beeld bekende nog altijd moeite te hebben met het feit dat het ener gieverbruik in het bad nu weer zal stijgen terwijl er juist allerlei voor zieningen zijn getroffen om dat verbruik te temperen. "Maar mijn ideologie mag een ander niet ver hinderen in de kunstzon te gaan liggen". PPR'er Van Eisen zal vermoede lijk nooit op het terras plaatsne men, zo sarcastisch was hij over "al die toeters en bellen en kermisat tracties die toch niet op kunnen te gen een zo laag mogelijke prijs van het toegangskaartje". De radicaal eiste dat er duidelijke afspraken worden gemaakt over de instruc ties aan de bezoekers opdat nie mand te lang in het kunstzonnetje blijft liggen. De radicaal zette net als de anderen grote vraagtekens bij de compensatie van het ener gieverbruik door de verwachte stij ging van het aantal Poelmeergan- gers. D66'er Poelmans bracht de vraag 'Waar gaan we met het bad de ko mende jaren naartoe?' naar voren. "Nu een toeter, straks een bel? En zo, ja, welke bel?". Volgens hem is de zonnehemel plus accessoires nu een produkt van adhocbeleid. Hetgeen wethouder Kohlbeck (PvdA), die de zieke 'zwembadwet houder' Van Veen (CDA) waar nam, bestreed. "Wij beperken ons niet tot de ontvangst van toevallig passerende verkopers van zonne hemels. Wij hebben al die jaren de kosten geprobeerd te drukken en de bezoekersaantallen op te schroeven. En dat is aardig ge lukt". Totaal privatiseren, zoals Kohlbeck Van Elsens voorstel noemde, gaat de wethouder te ver. Wel wil hij, zoals Kuntze (WD) vroeg, na verloop van tijd meewer ken aan een evaluatie van de zon- neHemel. Bevalt die evaluatie de raad'niet, dan moet de leverende firma de zaak inpakken en wegwe zen, zo maakte de nors reagerende gemeenteraad duidelijk. BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE ROTTERDAM (ANP) - De faillis sementskamer van de Rotterdam se rechtbank heeft gisteren het ver zoek afgewezen van de Amerikaan se rederij United States Lines (USL) om het faillissement uit te spreken. USL is door de rechtbank niet ontvankelijk verklaard, omdat het Amerikaanse bedrijf aan het verzoek een aantal beperkingen had verbonden, die de Nederland se wet niet kent. Zo zouden de bevoegdheden van de door de rechtbank te benoemen curator moeten worden beperkt tot de activa van USL, die zich op Ne derlands grondgebied bevinden. De curator zou niet de beschikking kunnen krijgen over goederen van USL in het buitenland. Volgens de Nederlandse faillisementswetge- ving is dit niet mogelijk. Volgens woordvoerster L. van der Heem van de Vervoersbond FNV heeft de Amerikaanse hoofd directie van USL deze instructies gegeven, omdat de rederij zo veel mogelijk geld van uitstaande vor deringen naar de Verenigde Staten over wil laten maken. Aangezien de vestiging in Rotterdam een fi liaal van USL is en geen zelfstandi ge rechtspositie heeft -het is geen vennootschap naar Nederlands recht- kan de rechtbank de rederij alleen failliet verklaren voor dat deel waarop de Nederlandse wet geving van toepassing is. Hieron der vallen echter ook de vorderin gen die USL-Rotterdam in het bui tenland heeft. De Amerikaanse moedermaat schappij van USL, McLean Indus tries, valt momenteel onder het zo genaamde "chapter 11", een status die te vergelijken is met de Neder landse surséance van betaling. Als gevolg van de financiële proble men besloot USL eind november alle diensten op West-Europa te Openbaar vervoer DEN HAAG (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) krijgt van CDA, WD en de kleine rechtse partijen de ruimte voor ex tra tariefsverhogingen voor het openbaar vervoer in 1987. Een mo tie van de PvdA'er Castricum kreeg alleen de steun van de ande re linkse fracties. Voor 1987 is de verwachting dat de prijs van de kaartjes in het openbaar vervoer omhoog gaat met 3 procent (waar bij 1 procent btw-verhoging is in begrepen). De regeringsfracties, gesteund door SGP, GPV en RPF, legden zich neer bij Smits conclusie uit haar overleg met de bestuurders van de vervoermaatschappijen, dat er voor 1987 weinig ruimte is te verwachten om de tarieven buiten schot te laten. beëindigen en de vestigingen te sluiten. De 125 personeelsleden van het kantoor in Rotterdam wer den op staande voet ontslagen. Dit ontslag is inmiddels door de presi dent van de Rotterdamse recht bank ongeldig verklaard. Boven dien moet USL de salarissen over december en de kerstgratificatie uitbetalen. De directie van USL heeft woensdag bij de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) een collectieve ontslagaanvraag in gediend. Volgens Van der Heem biedt dit de bond de mogelijkheid om met USL te gaan onderhande len over een reorganisatieplan en een afvloeiingsregeling. Aan de hand van de resultaten van die on derhandelingen, waarvoor de wet een maahd de tijd biedt, zal de di recteur van het GAB tot een beslis sing komen. MAASTRICHT (GPD) - Mr. Drs. E. Masson heeft gisteren tijdens het ABP-proces ontkend dat hij als directeur beleggingen en hoofd fi nancieel beheer van het Algemeen Burgerlijke Pensioenfonds forse bedragen heeft bijverdiend dank zij hem verboden nevenactivitei ten. Volgens justitie heeft Masson in deze periode als ambtenaar ette lijke tonnen ten onrechte opgestre ken, door middel van zijn De Heem bv en later Hamez Anstalt. In 1969 kwam Masson geheel be rooid terug bij het ABP, als hoofd financieel beheer. In 1976 werd te gen Masson een justitieel onder zoek ingesteld omdat hij geld zou hebben ontvangen van ir. J. van Zon van de Hollandse Beton Groep in ruil voor adviezen. Zijn aanstellingsbrief verbood hem op dat moment nevenaktiviteiten. Masson hield gisteren echter staande dat hem geen neven-akti- viteiten maar neven-funkties wer den verboden. "En die had ik niet", voegde hij eraan toe. Masson is in die tijd nog bij de minister op het matje geroepen vanwege het justi- tie-onderzoek in 1976. Vermoed wordt dat Masson als ambtenaar toch doorging met zijn privé-akti- viteiten via De Heem. "Nee, uitgesloten", zei Masson. "Ik daag iedereen uit aan te tonen dat dat zo is. De Heem had ik 'kalt- gestellt' Wel gaf Masson toe dat hij zaken bleef doen via zijn maat schappij Hamez Anstalt in Liech tenstein. Doch de ABP-verdachte bestreed dat dit een voorzetting zou zijn geweest van De Heem. Het proces wordt op woensdag 7 janua ri 1987 voortgezet met het derde en laatste deel van de telastelegging, de gang van zaken rond het Weena- gebouw in Rotterdam. De gemeenteraad van Nieuwe- gein heeft gisteravond op voorstel van Ben W besloten via de recht bank in Maastricht een miljoen gulden te vorderen van het ABP. omdat dit verplichtingen niet zou zijn nagekomen. Het gaat om het aantal parkeerplaatsen bij het nieuwe stadscentrum City Plaza. Volgens de gemeente heeft het ABP zich verplicht tot de aanleg van 120 parkeerplaatsen extra. Het zou een afkoopsom moeten beta len als het op 1 juli 1985 niet aan deze verplichting had voldaan. Het ABP meent dat het zich wel aan de afspraken heeft gehouden en het weigert te betalen. AMSTERDAM (ANP) - Burge meester Van Thijn van Amsterdam heeft tegen minister Van Dijk van binnenlandse zaken zijn spijt be tuigd over zijn commentaar op het gesprek met Van Dijk enkele we ken geleden dat „een te persoonlij ke dimensie" heeft aangenomen. Dat gebeurde gisteren tijdens een ontmoeting tussen beide bestuur ders, zo deelde de gemeente na af loop mee. Het gesprek kwam tot stand na dat Van Thijn de houding van de minister in nogal harde bewoor dingen had bekritiseerd, toen het overleg over de problemen bij de Amsterdamse politie begin novem ber mislukte. De Amsterdamse burgemeester zou onder andere ge zegd hebben dat met Van Dijk „geen zinnig gesprek mogelijk is" en dat de man „net een grammo foonplaat, zo'n ouwe op 78 toeren Van Dijk en Van Thijn hebben volgens de gemeente geconsta teerd dat zij „met elkaar verder moeten". Zij zijn van mening dat bij verder overleg geen belemme ringen van persoonlijke aard een rol mogen spelen. BEIROET (AP) - Beiroet is giste ren opnieuw het toneel geweest van zware gevechten gekomen tus sen strijders van de sji'itische Amal-beweging van de Libanese minister van justitie Nabih Berri en leden van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO) van Yasser Arafat. De Libische leider kolonel Moammar Ghaddafi heeft Amal er van beschuldigd een door Israël gesteunde mini-staat te willen creëren in het zuiden van Libanon. Amal-strijders beschoten het Pa lestijnse vluchtelingenkamp Cha- tilla in West-Beirut met tanks. Pa lestijnse guerrilla's beantwoord den dit vuur met mortierbeschie tingen van de sji'itische sloppen wijken rondom het kamp. Bij de gevechten, die ongeveer twee uur duurden, kwamen twee mensen om het leven en raakten er elf ge wond. Beide partijen beschuldigen elkaar ervan de gevechten te zijn begonnen. De Libische leider Gadhafi riep donderdag "alle Libanese nationa listen op zich aaneen te sluiten om te voorkomen dat Libanon aan stukken wordt gescheurd". De op roep van Gadhafi werd verspreid door het Libische persbureau JA- NA. Hiermee lijkt Gadhafi de Libi sche rol van bemiddelaar in het Li banese conflict te hebben opgege- Een Libanese vrouw, die werkte voor het Kinderfonds Unicef van de Verenigde Naties is gisteren in Beiroet door vier gemaskerde mannen doodgeschoten, heeft een woordvoerder van de VN bekend gemaakt. Het slachtoffer is de 41- jarige Nabila Brier, die tien jaar lang werkzaam is geweest in het Unicef-kantoor in Beirut. Direc teur James Grant van Unicef ver oordeelde in een reactie "deze zin loze moord op een medewerkster van de Verenigde Naties die diep betrokken was bij de verlichting van het lijden van kinderen en moeders in Libanon". DEN HAAG (GPD) - Prof. mr. J.F. Glastra van Loon, voorzitter van de Eerste Kamerfractie van D66, neemt op 24 december het voorzit terschap van het Humanistisch Verbond over van dr. Rob Tiel- man. Hij is door het hoofdbestuur voorgedragen. Rob Tielman is tien jaar voorzitter geweest. ROTTERDAM (GPD) - Deze pijpen, met een doorsnede van meer dan tachtig centimeter, zijn nodig voor de afvoer van verontreinigde baggerspecie die in grote hoeveelheden vrijkomt bij het baggeren van havens en vaarwegen. In het Botlek-gebied, waar deze foto is genomen, wordt een zogenaamde 'slufter' aangelegd, een door dijken omgeven bassin, waarin 150 miljoen kubieke meter slib kan worden opgeslagen (foto anpj UTRECHT (GPD) - Restaurant houders bewaken dit jaar hun kerstdiners in verband met de actie van de groep 'Wild Bevrij dingsfront' die vorig jaar in de kerstnacht voorbereide kerstme nu's verwoestte. De schade be droeg ruim veertigduizend gul den. "Ik ben heel bang dat ons weer zoiets te wachten staat", zegt Huub Kox, eigenaar van res taurant Juliana aan de Amster- damsestraatwèg in Utrecht. Kox heeft nu alle reden om voor her haling te vrezen. De afgelopen twee weken is er vier keer inge broken in de, op een binnen plaats staande, koelcel van het restaurant. Ondanks het feit dat de scharnieren waren verankerd en er drie sloten op de deur za ten, slaagden de daders er in om de box open te krijgen. De etens waren lieten zij ogenschijnlijk onberoerd. "Het lijkt alsof ze al leen willen laten merken dat ze er toch wel in komen", zegt de eigenaar. De afgelopen anderhalve week overnachtte steeds iemand in het restaurant, maar dat mocht niet baten: het breekwerk gebeurde zo geraffineerd dat het de, in het restaurant slapende, bewaker niet hinderde. Nu staat er 's nachts een bed voor de oppasser in de aan de box grenzende keu ken. Bovendien is de koelcel in middels voorzien van een alarm installatie. "Laten we hopen dat we ze te pakken krijgen als ze het weer een keer proberen", zegt Huub Kox. Driehonderd kerstmenu's en honderd vijftig afhaalschotels werden verleden jaar verpest doordat de actiegroep ze met verf en ammoniak had bespoten. De voorraden kaviaar en oesters konden ook worden wegge gooid. Met hulp van collega-res tauranthouders slaagde Kox er uiteindelijk wel in om zijn klan ten een kerstgerecht voor te schotelen. De verzekering dekte net iets meer dan de helft van de schade en verhoogde de premie vervolgens. Om zijn 'vijanden' niet aan te moedigen heeft Kox dit jaar in de advertenties voor de kerstdi ners expres niet over wild ge sproken. Op zijn menu's staan echter wel wildgerechten. "Daar ontkom ik niet aan", meent de restaurateur, "de mensen vragen Ook restaurant Des Pays Bas aan het Janskerkhof was vorig jaar op kerstavond het slachtof fer van het 'Wild Bevrijdings front', zij het dat de schade klei ner was dan bij Juliana. Eigenaar De Gast heeft tot op heden nog niets gemerkt van mogelijke ac ties. Maar hij treft wel zijn maat regelen. De komende nachten bewaakt een ploegje. van vijf man de zaak en tijdens de kerst diners gaat de voordeur alleen open vopr de gasten, van wie De Gast de meesten kent. "Ik denk dat we het in de hand houden", zegt de restauranthou der, "maar voor de zekerheid zet ik nog een brede jongen in smo king bij de deur. Zodra er één on gewenst figuur probeert binnen te komen, gaat hij gekreukeld naar buiten".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4