Kans op vertraging bij bouw van parkeergarage 'Radio West is het eerste elftal' Vakcentrales willen overleg bij bezuinigingen universiteit Verkeersdrempels in gedeelte Morsweg 'Sportief bewegen' voor wethouders perida Samenwerldng universiteitsbladen Kloosterpoort versierd 1 VRIJDAG 19 DECEMBER 1986 'ST LEIDEN Als gemeente vervuilde grond niet kwijt kan: LEIDEN - Voor de opslag van ver vuilde grond in een drijvende con tainer, zoals nu bij het Wernink ter rein gebeurt, is geen hinderwetver gunning nodig. Dit schrijft wet houder Peters van milieu in ant woord op vragen van raadslid R. van Lint (Links Leiden). De wet houder stelt verder dat de inspec tie van volksgezondheid dezelfde mening is toegedaan. De vervuilde grond is in de con tainers. opgeslagen omdat die niet naar de speciale opslagplaats voor vervuilde grond in Roomburg kan worden overgebracht. De gemeen te beschikt nog niet over een geldi ge hinderwetvergunning voor dat depot. Volgende week behandelt de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur de be zwaren die zijn ingediend tegen het verlenen van de hinderwetver gunning. De voorzitter zal nog voor het eiiide van het jaar uitspraak doen over het schorsingsverzoek. Van Lint vraagt zich af of, als de grond niet naar Roomburg kan worden gebracht, er dan geen hin derwetvergunning noodzakelijk is. De termijn die de grond dan in de container opgeslagen blijft, is dan aanmerkelijk langer. In zijn antwoord aan Van Lint schrijft de wethouder verder dat als de mogelijkheid om grond in het depot in Roomburg op te slaan vervalt, 195 woningen niet kunnen worden gebouwd. Bovendien zou er een budget van vele miljoenen voor de woningbouw verloren De wethouder spreekt in zijn schriftelijke beantwoording van de vragen van Van Lint de vrees uit dat de bouw van een parkeergara ge aan het ir. Driessenplein vertra ging kan ondervinden, wanneer het depot in Roomburg niet ge bruikt kan worden. Ook is hij bang dat het provinciale budget voor de bodemsanering van de Zijloever en het Zoutkeetterrein dan vervalt. Tijdens de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, verkeer en milieu zei Pe ters dat de gemeente echt in de problemen zou komen als de voor zitter van de afdelingen voor de ge schillen van het bestuur het schor singsverzoek zou toewyzen. Alle fracties betuigden overigens hun instemming met het beleid dat door de wethouder was gevoerd met betrekking tot het depot in Roomburg en de bodemsanering in de stad. Het hoofd van de directie milieu, G. in 't Veld, zei in antwoord op vragen van CDA-fractie medewer ker P. Klück dat de vrees van de omwonenden van het depot in Roomburg dat de grond niet naar de provinciale opslagplaats bij de Moerdijk overgebracht kan wor den, ongegrond was. De bewoners van de wijk Meerburg zijn bang dat de gemeente met de vuile grond blijft opgescheept, omdat de op slagplaats in Brabant alleen ver werkbare grond zou accepteren. Als de gemeente de grond niet kwijt kan, zou het tijdelijk karakter van het depot - de gemeente heeft een periode van maximaal vijfjaar LEIDEN - In het gedeelte van de Morsweg tussen Rijnzichtbrug en a Lage Morsweg komen verkeers- drempels en wordt een 30-kilome- terzone ingesteld. Over een jaar wordt bekeken of deze verkeers maatregelen inderdaad effect heb ben gehad. De verkeersintensiteit moet in die periode zijn terugge bracht van 2500 naar 1500 auto's per etmaal. Alleen D66 en Links Leiden ble ken het gisteravond tijdens de ver gadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, verkeer en milieu niet eens te zijn met het voorstel van het college van B en W op dit punt. Zowel J. Hoekema D66 en R. van Lint (Links Leiden) wilden dat het betreffende gedeel te van de Morsweg (Morsweg II in ambtenarenjargon) afgesloten zou worden door paaltjes bij de Lage Morsweg. Beide raadsleden wezen op het financiële voordeel dat dit plan met zich meebracht; er zou den geen verkeersdrempels aange legd hoeven te worden. Wethouder Peters betwijfelde dat laatste. Volgens hem zou het verkeer nog steeds met hoge snel heid van de straat gebruik kunnen Bijzonder hoogleraar milieukunde LEIDEN (ANP) - Het Wereld Na tuur Fonds (WNF) zal per 1 januari 1987 een bijzondere leerstoel voor milieukunde vestigen aan de Rijksuniversiteit Leiden. Gisteren is dr. H.A. Udo de Haes tot bijzon der hoogleraar in deze post be noemd. De Haes is wetenschappelijk di recteur van het centrum voor mi lieukunde in Leiden en zal die po sitie ook in de toekomst blijven vervullen. De benoeming tot bij zonder hoogleraar is voor vijf jaar en heeft een ruim gestelde onder wijsopdracht die alle facetten van de milieukunde omvat. ADVERTENTIE 2e KERSTDAG "ZALIG ZITTEN" BIJ DE MAKERS ZELF! 'Trouwens het hele jaar maken wij zitmeubels op maat die "zalig" zitten. Tijdens de Kerstshow introduceren wij onze nieuwe collectie, f Kerstshow 20/12 - 3/1 ('A ma. t/m zo. open 10-17 u. y le Kerstdag gesloten. ]i 1 januari gesToten. II 2e Kerstdag open 11 -16 u. toegezegd - in gevaar komen. In 't Veld was echter van mening dat ook de grond, waarvan de ver wachting is dat die binnen vijf tot tien jaar verwerkt kan worden, door de opslagplaats bij de Moer dijk geaccepteerd zal worden. Verwondering Klück sprak verder zijn verwon dering uit dat een vertegenwoordi ger van de wijkvereniging op 1 de cember op de hoogte was gesteld van het feit dat de gemeente was begonnen met het storten van ver vuilde grond in het depot. De ge meente had namelijk in de eerste procedure voor de Raad van State gesteld dat de buurtvereniging door het storten van de grond niet 'rechtstreeks in haar belang was getroffen' en daarom doonde voor zitter van de afdeling rechtspaak niet ontvankelijk verklaard moest worden. Volgens de directie milieu was echter afgespoken met de be woners dat het buurthuis als con tactadres zou fungeren. x-raadslid, overhandigde gistermiddag in het bowlingcentrum aan de Boshuizer- oan de brochure 55 plus en sportief bewegen' aan de wethouders De la Mar en LEIDEN - Toos Fallaux, laan de eerste exemplaren Tesselaar. De brochure is bedoeld om ouderen wegwijs te maken op het gebied van de sport. Welke mogelijkheden zijn er allemaal in Leiden? "Een handige wegwijzer", zoals Toos Fallaux het gistermiddag uitdrukte. De presentatie vond overigens plaats tijdens een bowlingdag die was georganiseerd door de stichting Diensten centrum voor Gecoördineerd Bejaardenwerk. Stichting in oude panden NBBS LEIDEN - De panden Rapenburg 8 en 10, waarin tot voor kort het kan toor van de NBBS was gevestigd, zijn verhuurd aan de Stichting Re search voor Beleid. Waarschijnlijk zal de stichting er nog vóór de jaar wisseling haar intrek in nemen. De Stichting Research voor Be leid in Leiden heeft in het kader van het onderwijsvoorrangsbeleid (OVB) een literatuurstudie verricht naar de ontwikkeling van nul- tot vierjarige kinderen en de factoren die daarop van invloed kunnen zijn. Aangezien in de onderwij s- voorrangsgebieden relatief veel kinderen voorkomen uit etnische minderheidsgroepen is aan de ont wikkeling en de ontwikkelingsmo gelijkheden van deze allochtone kinderen uitdrukkelijk aandacht besteed. Rapenburg 8 en 10 zijn tussen 1668 en 1673 gebouwd. De monu mentale waarde van de panden wordt onder meer bepaald door de bakstenen gevel met rechte kroon lijst, gestoenen en gebeeldhouwde hard stenen deuromlijsting. DIEFSTAL - Uit een bedrijf aan de Lammenschansweg werden in de nacht van woensdag op donder dag 18 stuks gereedschap - boor machines, zagen - alsmede kleding gestolen. De totale waarde is nog niet bekend. De dader(s) kwamen binnen door een ruit uit te r Plannen voor samenwerldng met Omroep Rijnland werking". Van den Ende denkt daarbij in eerste instantie aan het uitwisselen van onderwerpen en aan het verwijzen naar eikaars pro gramma's tijdens de uitzendingen. Hulpstudio DEN HAAG - Radio West, naast radio Rijnmond de tweede regio nale omroep in Zuid-Holland, be gint op 2 januari met de eerste uit zending. De eerste twee maanden zullen in het teken staan van ken nismaking eri zelfpromotie. Alle 62 dorpen en steden in de regio zullen in januari en februari bezoék krij gen van journalist Thijs Lieffering, die elke dag van deze uitstapjes verslag doet in een uitzending tij- De regio waarin radio West de trom gaat roeren loopt van Noord- wijk tot Schoonhoven, van Naald wijk tot Alphen aan den Rijn en van Den Haag tot Woerden. In dat uitgestrekte gebied, de noordelijke helft van de provincie Zuid-Hol land, kunnen de mensen elke dag via de radio geïnformeerd worden maken. "Het is mogelijk dat de be woners dan na een jaar vragen of er toch drempels kunnen komen". Afslaan [Kr. Spieringweg 565, Vijfhuizen (Haarlem). Tel. 02508-1044. In Vijfhuizen zitten de makers zelf. besloot gister avond het kruispunt Dr. Lelylaan/ Morsweg zo af te sluiten dat er geen autoverkeer meer mogelijk is van of naar de Morsweg. Het CDA was het met die maatregel niet eens. Fractiemedewerker P. Klück vond dat het mogelijk moet zijn dat verkeer op de Dr. Lelylaan wel rechtsaf de Morsweg in slaat. Ook wil hij het verkeer afkomstig van de Morsweg de mogelijkheid ge ven rechtsaf de Lelylaan op te gaan. De WD wilde alleen met dit voorstel akkoord gaan als verkeer aan het einde van de Morsweg bij de Dr. Lelylaan de mogelijkheid zou hebben te keren. Peters zegde toe dat (vracht)verkeer die gele genheid zou krijgen. L. Geradts (PvdA) was er tegen dat er op het kruispunt Dr. Lely- laan/Morsweg verkeerslichten voor voetgangers en fietsers ko men. Geradts was bang dat er een onveilige situatie zou ontstaan. Hij vreesde dat automobilisten op weg naar de Churchillbrug de verkeers lichten niet op tijd zouden opmer ken, omdat zij op dat punt niet on der het spoorwegviaduct vandaan komen. De PvdA sprak zich dan ook tegen het opstellen van ver keerslichten op dat punt uit. Alarmsystemen van slag door windstoten LEIDEN - Door de enorme wind stoten van de afgelopen raakten verschillende alarmsystemen van slag: de politie moest diverse keren voor niets uitrukken. Door de storm werden ook twee bomen ontworteld: er viel een boom op de IJsselmeerlaan en op de grens van Leiden en Oegstgeest bezweek het hout ook. In de Johan de Wittstraat kwamen dakpannen naar bene den: van een auto brak de achter ruit en het dak werd gedeukt. Activiteiten voor Tanzania LEIDEN/KATWIJK - In de ver schillende vestigingen van scho lengemeenschap Rhijnwijck zijn woensdag en gisteren activiteiten ontplooid ten bate van het" zieken huis in het plaatsje Sumve in Tan zania. Daartoe waren de schoolge bouwen aan de Toussaintlaan en de Turkooislaan in Leiden en de vestiging aan de Krom in Katwijk opengesteld voor alle belangstel lenden. Er werden tal van spel letjes gedaan met het doel geld in te zamelen ten behoeve van het zie kenhuis. PLUNDEREN - Op de Jan van Houtkade werd vanochtend om streeks zeven uur een 25-jarige man op heterdaad betrapt, terwijl hij bezig was met het plunderen van een auto. De man werd betrapt door de eigenaar en een paar ande re mensen die in de nabijgelegen koffietent zaten. De dader zat al in de auto toen zij arriveerden. Piet van den Ende: "Partijdigheid te Waarom is dit initiatief geno men? Behalve dat de overheid het een goed plan vindt, denkt ook hoofdredacteur en directeur Piet van den Ende van Omroep Holland West de luisteraars aan radio West gekluisterd te krijgen. Volgens hem is er een toenemende behoef te aan snelle informatie. "De men sen willen belangrijke gebeurtenis sen in hun omgeving op de voet door Saskia Stoelinga volgen. Radio West is snel en zit dichtbij de luisteraar". Hij komt met wat voorbeelden: "Waarom zouden de mensen tot maandag middag moeten wachten om de sportuitslagen van de regio te le zen, terwijl de radio dat al op zater dag of zondag kan vertellen? Een wethouder die in de krant vertelt wat zijn plannen zijn, kan via de radio direct worden geconfron teerd met vragen van luisteraars. Is er 's middags een grote brand in een van de plaatsen geweest, de re gionale radio kan daarover onmid dellijk een reportage brengen". Bondgenoot Van den Ende, die een groot deel van zijn arbeidzame leven bij Het Vrije Volk en de VARA heeft door gebracht, meent dat de regionale omroep ook heel veel voor heeft op de landelijke omroep in Hilver sum. "Door dat versnipperde be stel en al die verschillende omroe pen is het daar haast niet meer mo gelijk om nog echte radioprogram ma's te maken". Radio West moet volgens hem alle bewoners, on geacht geloof of politieke voor keur, op de wenken gaan bedie nen. "Partijdigheid en vooringeno menheid moeten te vuur en te zwaard worden bestreden. Het woord objectiviteit moet weer ach ter de horizon vandaan komen", al dus de 53-jarige hoofdredacteur die nog heel wat idealistische plan nen in petto heeft voor Radio West. Ook de bestaande lokale en streekomroepen in Leiden, Delft en Gouda passen in zijn plannen. Van den Ende noemt Omroep Rijnland (Leiden) een natuurlijke bondgenoot. "We houden immers allebei van hetzelfde vak. Dan maakt het niet uit of je professional of amateur bent. Zie onze struc tuur als een aantal elftallen die tot dezelfde voetbalclub behoren, waarvan Radio West het eerste elf tal is. Dit laatste wil ik overigens met grote bescheidenheid opmer ken, want op dit moment zijn die zogenaamde lagere elftallen soms geoefender dan Radio West". Van den Ende streeft dus naar een nauwe samenwerking? "Ja, dat is ook in onze statuten, vastge legd. De eerste contacten daarvoor zijn ook al gelegd. We moeten nu zo snel mogelijk gaan zoeken naar een praktische vorm van samen- De plannen zijn groots. Maar Ra dio West moet het voorlopig doen met een tijdelijke studio in kleuter school aan de Van Vredeburchweg in Rijswijk. Na een jaar kan er wor den verhuisd naar de aangrenzen de Marianto Mavo, die tegen die tijd zal zijn omgebouwd tot een volwassen studio. Dat eerste jaar is de opzet noodgedwongen beschei den gehouden. Met slecht één klei ne studio kun je niet al te veel bok- kesprongen maken. Van hulpstu dio's in Gouda en Leiden is voorlo pig ook nog geen sprake. "Dan zul len we eerst over een veel groter budget moeten beschikken". In tegenstelling tot de streekom roepen beschikt Radio West over professionele krachten. Van de En de denkt dat ondanks het beperkte budget zijn omroep aan het eind van 1987 over 25 mensen in vaste dienst beschikt. Maar dan moet de door de overheid gesubdieerde re gionale omroep ook alle dagen in de lucht zijn en 25 zenduren per week verzorgen. In de periode van van januari tot maart zal er doordeweeks dus al leen het middagprogramma van Thijs Lieffering zijn en korte nieuwsbulletins om 9.00, 10.00 en 11.00 uur. Hoe het zendschema en de inhoud van de programma's er in maart, na die twee kennisma kingsmaanden, precies gaan uit zien, is nog niet bekend. Van den Ende is daarover met zijn team nog druk aan het onderhandelen. "We £ijn net bij elkaar. Ons uitgangs punt is: programma's maken die de regio voor alle bewoners laat le ven. Groot nieuws, klein nieuws en service-informatie in allerlei vor- LEIDEN - De gezamenlijke vak centrales, vertegenwoordigd in de 1 overlegorganen van de Leidse uni versiteit en het Academisch Zie kenhuis, dringen er in een brief aan de adviseur van minister Deet- man (onderwijs) voor de bezuini gingsoperatie geneeskunde op aan te worden betrokken in de plan nen, omdat die ingrijpende gevol gen zullen hebben voor het gehele personeel. In hun brief aan prof. De Wied zeggen de vakcentrales het te be treuren dat het advies aan hem, af komstig van de beide dekanen, is gegeven met de instemming van de beide Colleges van bestuur zon der vooraf - zoals gebruikelijk is - de overlegorganen te hebben geïn formeerd. Ook zijn zij niet te spreken over het feit dat het advies over de hoofden van het betrokken perso neel en zonder nader overleg is uit gebracht. Dat de leden van de fa culteitsraad geneeskunde onder embargo het bedoelde advies heb ben ontvangen en, naar de mening van de vakcentrales, niet naar be horen hun functie hebben kunnen uitoefenen in de faculteitsraadver gaderingen op 3 december, betreu- De vakcentrales achten het van het grootste belang dat de overle gorganen hun vastgestelde onder- nandelings- en overlegbevoegdhe- den naar behoren kunnen uitoefe nen. "De gang van zaken in de af gelopen jaren bij de verwerking van de taakverdelingsaanslag ge neeskunde voor universiteit en Academisch Ziekenhuis heeft aan getoond dat dit niet vroeg genoeg door ons onder de aandacht kan worden gebracht". LEIDEN - De Leidse universiteit gaat samen met de Technische Universiteit Delft en de Erasmusu- niversiteit Rotterdam onderzoeken of er een nauwere samenwerking tussen deze drie universiteiten tot stand kan komen. Al jarenlang is er contact tussen de drie colleges, maar de drie Zuidhollandse uni versiteiten willen daaraan een meer gestructureerde vorm geven. In dit verband zal ook het voor stel van Delft, om de drie opinie bladen van de universiteiten te doen fuseren, worden onderzocht. Volgens mr. K. Cath, voorzitter van het College van Bestuur van de Leidse universiteit, betekent dat voorstel niet dat er één blad voor de drie universiteiten zal komen. "Het gaat er meer om dat er geen driedubbel werk wordt gedaan. Nu zoekt nog elke redactie voor zich zelf uit wat er uit Zoetermeer en Den Haag tot ons komt. Dat kan. centraal gebeuren. Er is zelfs wei eens over gepraat om dit landelijk te regelen, maar dat zou nu nog te ver gaan". Volgens Cath vullen de drie uni versiteiten elkaar aan. "Er is spra ke van een zekere concurrentie, maar die is er niet in die mate zoals bijvoorbeeld tussen Leiden en Utrecht. Vandaar dat overleg over een zeer nauwe samenwerking". Dat die samenwerking wordt inge geven door de bezuinigingen van hogerhand, ontkent Cath niet. "Maar door met eigen voorstellen te komen, hopen we in de toe komst sterk te staan". Kerst-Inn Vrijdag 19 december is de slui tingsdatum van opgaven voor deelname aan de kerst-inn voor 55-plussers in het nieuwe buurt huis 'De Pancrat'. Er zijn nog een paar plaatsen vrij. Aanmelden kan onder meer bij het Diensten centrum Binnenstad aan de Ho- gewoerd 65, tel: 143503. Overigens zei de voorzitter van het College van Bestuur gisteren tijdens de vergadering van de Uni versiteitsraad dat minister Deet- man niet zal ingrijpen beneden het niveau van studierichtingen: "Dat betekent dat de kaarten voor kin dergeneeskunde en klinische psy chologie niet slecht liggen. Dat zijn immers onderdelen van studierich tingen", aldus Cath. Kerstconcert Het Chili Front Leiden organi seert op zondagmiddag 21 de cember een kerstconcert in de grote zaal van het Leidse Volks huis aan de Apothekersdijk 33a in Leiden. Het concert begint om 14.00 uur. Aan het kerstconcert wordt medewerking verleend door het blazersensemble Wind kracht Tien en Cönjuhto Yaravi. Toegangskaarten voor het kerst concert zijn nu al te verkrijgen bij het Leidse Volkshuis, K O aan de Oude Vest, de Wereldwin kel aan de Steenstraat en het Chi li Front Leiden, Herensteeg 5. LEIDEN - Twee jongens hebben een muur bij de Kloosterpoort gis teren op eigentijdse wijze versierd door er een levensgrote graffiti op aan te brengen. En dit gebeurde nu eens niet illegaal, maar - sterker nog - in opdracht van de gemeente Leiden. De twee jongens, Ronald de Romijn (18) en Jeroen Visser (17), trokken de aandacht van de ge meente nadat ze in opdracht van winkeliers graffiti-beschilderingen hadden gemaakt op winkelluiken. De beiden hebben voor karwei 1200 gulden gekregen, 600 gulden voor spuitbussen en 600 voor 'arbeids loon'. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3