D 'Flodder': al bij voorbaat kruit verschoten Glimlach bij romantische film FILMHUIZEN 'Down bij law': komische blik op Amerikaanse samenleving 'Speurneuzen' mist warmte van de Disney-klassiekers Ferris' baaidag biedt weinig vertier VRIJDAG 19 DECEMBER 1986 BIOSCOPEN TELEVISIE (OP)NIEUW 'Legal Eagles' - Luxor, Leiden en Ci ty, Katwijk 'Speurneuzen' - Luxor, Leiden en Euro, Alphen 'Flodder* - Lido, Leiden en Euro, Al phen 'Ferris Bueller's day off - Lido, Lei den 'Karate Kid 2' - geslaagd vervolg op film over talentvolle karateleerling, City, Katwijk. BLIJVERS 'Howard' - buitenaardse eend be landt op de wereld, Lido, Leiden The Hitcher' - Rutger Hauer in ster ke rol van wraakzuchtige lifter, City, Katwijk 'Ruthless People' - grove komedie met Bette Midler en Danny DeVito in glansrollen, Lido, Leiden en Euro, Al phen 'The Mission' - meeslepend melodra ma over missiewerk, Trianon, Leiden 'Heartburn' - niet bijster geslaagde relatiefilm met sterren Streep en Ni cholson, Lido, Leiden 'Running Scared' - lachfilm met Gre gory Hines als politieman, Euro, Al phen en City, Katwijk 'Top Gun' - Amerikaanse straaljager piloten in opleiding, Lido, Leiden. SEXFILMS 'Hot Lips' - Rex, Leiden. NACHTFILMS 'Gevallen door harstocht, gered door liefde' - Rex, Leiden. 'Running Scared' - Euro, Alphen. 'Floddert' - Euro Alphen. 'Junge Madchen, heisse Körper' - Eu ro, Alphen 'Sexfeestjes' - Euro Alphen. DEN HAAG 'Crocodile Dundee' - Asta (463500), aL 'Top Gun' - Asta, al. 'Jumping Jack Flash' - Asta, al. 'Color Purple' en 'Labyrinth* - Baby lon (471656), al. 'Ruthless People' - Babylon, al. 'Heartburn' - Babylon, al. 'Ferris Buellers day off - Cineac (630637), al. 'Biggies' - Cineac, aL 'Down and out in Beverly Hills' - Ci neac, al. 'Asterix contra Caesar* en 'Amadeus" - Euro (667066). 'Flodder' - Metropole (456756), al. 'Un homme et une femme, twintig jaar later' Metropole, al. 'About last night' - Metropole, 12 jr. 'The Mission' - Metropole, al. Youngblood' - Odeon (462400), al. 'Running Scared' - Odeon, 12 jr. 'Howard' - Odeon, al. 'Flodder' - Odeon, al. 'Brandend Verlangen' - Le Paris (656402), 18 jr. 'Striptease' - Le Paris, 18 jr. 'Nasty Nurses' - Le Paris, 18 jr. AMSTERDAM Top Gun' - Alfa (278806), aL "Death of a salesman' - Alfa, 16 jr. 'Crocodile Dundee' - Alfa, al. 'Betty Blue' - Alfa, 16 jr. The Shooting Party' - Alhambra (233192), al. 'De Speurneuzen en Amadeus' - Al- m hambra, al. 'Fantasia' en 'Un homme et une fem me' - Alhambra, al. 'Ruthless People' - Bellevue Cinera ma (234876/266227), al. 'Labyrinth' en 'Color .Purple' - Cinera ma, al. 'Jumping Jack Flash' - Calypso (266227/234876), al. 'Aliens' - Calypso, 12 jr. 'Looking of mr. Goodsex' - Centraal (248933), 18 jr. 'De Speurneuzen' - Cineac, (243639), al. '8 millions way to die' - Cineac, 16 jr. 'Hannah and her sisters' - Cinecenter (236615), al. 'De rode kus' - Cinecenter, 16 jr. 'Abel' - Cinecenter, al. 'Out of Africa - Cinecenter, al. 'Ferris Buellers day off - Cinema (151243), al. 'Ruthless People' - Cinema, al. 'Running Scared' - City (234579), 12 jr 'Ferris Buellers day off - City, aL 'De Speurneuzen' - City, al. 'Asterix contra Caesar' - City, al. 'Howard' - City, al. 'Youngblood' - City, al. 'Biggies' - City, al. 'Down and out in Beverly Hills' - City, al. 'II Conformista' - Kriterion, (231708), 16 jr. The Birds' - Kriterion, 16 jr. 'Body Girls' - Parisien (248933), 18 jr. 'Down by law', - The Movies (245790), 16 jr. Tokyo Ga' en 'Manner' - The Movies, 16 jr. 'Diva' - The Movies, 16 jr. 'About last night' - Tuschinski, (262633), 12 jr. 'Flodder' - Tuschinski, al. 'Howard' - Tuschinski, al. Target' - Tuschinski, 16 jr. 'Legal Eagles' - Tuschinski, al. The Mission' - Tuschinski, 12 jr. 'Heartburn' - De Uitkijk, al. 'Abel* van Alex Warmerdam over een enigszins wereldvreem de jongen draait tot en met zon dagavond in het Filmhuis LVC. Abel wordt na een ruzie uit huis gezet en zwerft voor het eerst van zijn leven alleen door de stad. Ontmoeting met de minnares van zijn vader (Annet Malherbe) verandert Abels leven (21.15 uur). Op eerste en tweede kerstdag zal in het LVC 'Time Bandits' van Terry Gilliam als kerstfilm draaien. In die film een aantal sterren (John Cleese en Michael Palin van Monty Python, en Sean Connery, maar de hoofdrol len zijn voor een zestal dwergen (22.15 uur). Na de kerst is het Filmhuis tot en met 6 januari ge sloten. In Het Kijkhuis staan deze week twee films op het program ma. Eén daarvan is 'Down by law'. De ander is 'Trois hommes et un couffin', een komedie van Coline Serreau die draait tot en met woensdagavond (19.30 en 21.45 uur). Drie vrijgezellen wor den opgeknapt met de zorg voor een pasgeboren baby. Gaandweg krijgen ze er aardigheid in. Bij K O draait dinsdagavond 'Rear window' van Alfred Hitch cock. In deze luchthartige thril ler tuurt een persfotograaf, aan huis gekluisterd door een gebro ken been, om zijn tijd te doden door een telelens naar de overbu ren. Dan ontdekt hü een moord (20.15 uur) Zoals gebruikelijk overtreft het filmaanbod gedurende de kerst dagen in alle opzichten de ruimte in deze rubriek. De week hink- stapsgewijs volgend komen we allereerst 'Oliver' tegen. Morgen avond (18.55 uur) op BBC 1 en een kerfstfilm bij uitstek. Het be treft hier de verfilming uit 1968 met Mark Lester in de titelrol. Carol Reed heeft er een overtui gende en ontroerende musical van gemaakt. Op Duitsland 1 die avond 'Un der Fire'. Een spannende film over een fotograaf (Nick Nolte) die in het Nicaragua van Somoz zijn werk probeert te doen en daarbij voor een keuze komt te staan: solidair zijn of nieuwsga- ren (22.20 uur). 'Kaos', het cinematografische hoogtepunt van 1985, komt zon dag op Nederland 2 aan bod. De eerste twee delen van dit vijfluik worden om 22.48 uur uitgezon den. De gebroeders Taviani verfilmde met 'Kaos' een aantal verhalen van Pirandello. Op BBC 2 die avond 'AU that jazz' van Bob Fosse. Roy Scheider speelt hierin een choreograaf, zo bezeten van zijn werk dat hij tij dens een repetitie een hartaanval krijgt. Een waarschuwing die hü nauwelyks ernstig neemt (23.25 uur). 'Gandhi' was vier jaar geleden de grote winnaar van de Oscar uitreiking. Richard Attenbo- rough maakte van het leven van Mahatma Gandhi, de grote stry- der voor vrede, een groots opge zette film. Ben Kingsley speelt de titelrol (maandag, België Frans, 20.00 uur). Tranen met tuiten werden in 1970 by 'Love Story' gehuild. Ryan O'Neal speelt een sympa thiek type dat verliefd wordt op een even sympathiek meisje, ge speeld door Ali MacGraw. On danks ouderlijk verzet houdt de relatie stand tot zich een vreselij ke ziekte aandient (21.20 uur, België 2). John Huston wist voor zyn musical 'Annie' Albert Finney te strikken. Diens aanstekelijke hoofdrol en het overvaarde de buut van Aileen Quinn maakte de film een paar jaar geleden in Ben Kinsley als mahatma Gandhi. (fotoGPD) Nederland tot een groot succes, terwijl 'Annie' elders flopte. Donderdag een herkansing om- 16.10 uur op BBC 1. Op dezelfde zender 'Educating Rita', een film die in Nederland juist wei nig succes had in vergelijking met elders. Julie Walters wil zich als eenvoudig meisje ontplooien en wendt zich daartoe tot een drankzuchtige Michael Caine (23.40 uur). Ook al op BBC 2, maar dan een dag later, de uitstekende film 'The Verdict'. Paul Newman speelt hierin een drankzuchtige (alweer eentje) advocaat die zich zelf hervindt in een schünbaar hopeloze zaak. James Mason is prachtig als zijn gehaaide tegen stander (23.15 uur). Dezelfde Newman is om 22.55 uur te zien op Duitsland 1 in 'Harry and Son'. Hierin vertolkt hij de rol van een uitgerangeerde kraan drijver die zyn frustraties afrea geert op zyn zoon (Robby Ben son). 'Flodder'; regie: Dick Maas; hoofdrollen: Nelly Frijda, Huub Stapel en Tatjana Si- mic; theaters: Lido, Leiden en Euro, Al phen De schatjes van de familie Gisberts hebbell school gemaakt. Büna drie jaar nadat zü onder leiding van re gisseur Ruud van Hemert hun vil- lawijk op stelten zetten, is nu de beurt aan de lieverdjes van ma Flodder. Wéér wordt een sjieke buurt door terrorisme ontregeld, wéér komt er een militair aan te pas om zaken recht te zetten en wéér is de tennisbaan trefpunt van snobisme. Slechts één opmerkelijk verschil. In 'Schades' kwam de guerrilla van binnenuit, waren het de rebelleren de kinderen. Ditmaal zün het men sen van buitenaf die in het geweer komen. De familie Flodder dus, by wijze van experiment in een keurig milieu gedropt. Van de bedoelde aanpassing komt uiteraard niets. Als een onbe kende apensoort worden de Flod ders besnuffeld door de nuffige eli te en die arrogante kennismaking wordt met harde hand beant woord. Waarna een ware oorlog uitbreekt: jongste dochter Toet re kent met haar kakkerige leeftijdge nootjes af, Johnny pakt de jonge heren van de tennisclub aan en ma Flodder sleurt haar buurvrouwen door de SRV-wagen. Pas als John ny eenmaal trouwplannen maakt met één van die buurvrouwen, is dat aanleiding voor enige toenade ring en tevens de inleiding tot een knallende afsluiting. De al snel te signaleren gelyke- nis met 'Schatjes' doet 'Flodder' geen goed. Het is toch jammer en Dochter Kees (Tatjana Simic), zoon Kees (René van 't Hof) en Johnny (Huupt Stapel) achter het stuur. teleurstellend dat Dick Maas origineel debuut ('De Lift') laat vol- gaan. Nog filmmakers Dick Maas voorge- Dat laatste is overigens minder gen door een film die zo vlug zyn kruit heeft verschoten. Want ook in de tegenstelling arm-rijk zyn veel i paar jaar gele- erg. Op dat thema blijft variëren den stonden Eddie Murphy en Dan mogelyk en dat zal ongetwyfeld Aykroy<i in 'Trading Places,' zoda- nog vaak gebeuren. En wat de nig tegenover elkaar. overeenkomst met 'Schatjes' be treft: dat zal Maas persoonlyk wei nig deren. Met 'Flodder' gokt hy vooral op het buitenland. De villa- wyk die hy creëerde voor 'Flodder' heeft niets Nederlands en alles van de suburbs, de buitenwyken, die we van de Spielberg-films kennen. Tot in detail, zoals de nummerpla ten van de auto's, is eraan gedacht elke associatie met molens en klompen te vermyden. De effecten zijn ook op dezelfde grootscheepse wyze aangepakt als we van de Amerikaanse film gewoon zyn. Maar in 'Flodder' wordt zelfs de grootste ramp met een knipoog ge bracht en dat is dan ook de groot ste charme van de film. In een in terview heeft Dick Maas gezegd dat 'Flodder' moet worden beke ken als een stripverhaal. Het is goed dat in het achter hoofd te houden, want heel zorg vuldig hebben de makers elke nuancering vermeden. De buurt bewoners zyn kakmensen van het ergste soort aan wie je zo snel mo gelijk een hekel moet hebben. Als op een gegeven moment toenade ring valt te bespeuren tussen Toet en een buurmeisje wordt die in de volgende scène meteen en grondig de nek omgedraaid. En zo is ook de rol van Cas Enklaar binnen de per ken gehouden. Hy speelt een buurtbewoner met enig begrip voor de Flodders, maar van teveel (foto pr) begrip is Dick Maas duidelyk niet gediend. Dat is jammer, want op de door hem gepresenteerde karikaturen ben je snel uitgekeken. En een film heb je minder snel uit dan het ge middelde stripboek. BART JUNGMANN 'Legal Eagles'; regie: Ivan Reitman; hoofdrollen: Robert Redford, Debra Winger en Daryl Hannah; theater: Lu xor, Leiden. Wie in de kerstvakantie behoefte heeft aan een gezellig avondje film, komt het best aan zyn trekken £>y de nieuwste film van de producent van 'National Lampoon's Animal House' en de regisseur van 'Ghost- busters', de uit Tsjechoslowakije afkomstige Canadees Ivan Reit- Zyn 'Legal Eagles' wordt aange kondigd als een 'comedy-thriller', maar je moet wel over een erg zwak gestel beschikken, wil je ook maar een moment spanning voe len. Er is eerder sprake van een ro mantische komedie, waarby je on der komedie weer meer een glim lach, dan een dyenkletser moet verstaan. Voor de aangename romance zijn Robert Redford en Debra Win ger verantwoordelijk. Redford is Tom Logan, assistent van de offi cier van justitie en Winger is Laura Kelly, een beginnend advocate. Zy worden met elkaar geconfronteerd door de zaak Chelsea Deardon. De ze Chelsea (Daryl Hannah) wordt verdacht van diefstal van een schil derij dat eigendom is van haar by een brand omgekomen vader. Zoals het een goede romantische film betaamt, moeten de juridische tegenvoeters aanvankelyk niets van elkaar hebben. Zy staat be kend als iemand die er zelfs niet voor terugschrikt een hond als ge tuige op te roepen en voor hèm is een carrière in de politiek wegge- 'Down by law'; regie: Jim Jarmusch; hoofdrollen: Tom Waits, John Lurie en Robert Benigni; theater: Kijkhuis, Lei den 'Down by law' is de nieuwe film van Jim Jarmusch, maar by be zichtiging blykt het blykt vooral de film van Roberto Benigni te zyn. Met clowneske onverstoor baarheid laveert Benigni langs Amerikaans onbegrip en komt als de grote ster van deze film boven drijven. Filmliefhebbers met een goed geheugen herinneren hem mis schien nog van een rol in Bertoluc- ci's 'Luna'. Wie nader met hem wil kennismaken, doet er goed aan het komende filmfestival van Rotter dam te bezoeken. Daar wordt extra aandacht aan Benigni besteed en na het zien van 'Down by law' kan dat initiatief slechts worden toege juicht. Jim Jarmusch heeft Benigni's ta lenten in elk geval optimaal benut. Jarmusch heeft zich de laatste ja ren opgewerkt tot dé Amerikaanse regisseur die afwijkt van het Holly- wood-stramien. Althans dat beeld bestaat in Europa, althans dat beeld bestaat in Nederland. In 'Stranger than paradise' liet hy de Hongaarse Eszter Balint opdraven die voor de 'andere ogen' moest zorgen. Maar haar rol bleef tame- lyk beperkt. Benigni treedt in 'Down by law' veel meer op de voorgrond als de vreemdeling, de buitenstaander die een blik op de Amerikaanse sa menleving werpt. Hy loopt rond met een kleine blocnote, waarop hy staande uitdrukkingen noteert, om ze vervolgens voor te dragen. Een cliché als 'It's a sad and beauti ful world' krijgt door zyn plecht statig maar gebrekkig taalgebruik een nieuwe dimensie. Dankzij 'De Speurneuzen'; tekenfilm uit Disney- studio; stemmen: Paul Haenen en Ton- ny Huurdeman; theaters: Luxor, Leiden en Euro, Alphen Disney's 'Speurneuzen' is losjes gebaseerd op 'Basil of Baker Street', het in de Angelsaksische landen populaire kinderboek van Eve Titus. In zacht-sombere kleu ren getekend, wordt een byzonde- re muizengeschiedenis in het Lon den van de vorige eeuw. verteld. In de schaduw van gewone men sen blykt er ook een door muizen en ratten bevolkt miniatuur-Lon- den geweest te zyn. By de meester- speurder Sherlock Holmes onder de vloer woont byvoorbeeld ene Sherlock Hol-muis. In gezelschap van de gepensioneerde legermuis Dawson is hy een zielig kinder muisje behulpzaam bij het opsnor ren van haar vader, die ontvoerd is door een akelige vleermuis. De zoekactie leidt naar professor Rat- bout Rattatoei, beter bekend als de Koning van het Riool.In dit kinder sprookje over de strijd tussen Goed en Kwaad staan liefst vier re gisseurs op de titellyst vermeld. Hun namen kunnen echter gevoeg lijk worden vergeten, want De Speurneuzen draagt alle sporen van een kolossaal, vakbekwaam en - helaas - onpersoonlyk studio- produkt. De film heeft by lange na niet de emotionele impact van ou de Disney-klassiekers. Ook al valt er af en toe best wat te lachen en zal het verhaaltje voor de kleintjes best spannend zyn. De nasynchronisatie was in de vertrouwde handen van Harry Geelen. Dat zit dus wel goed. ALBERT KOK Ferris Buellers day off; regie: John Hughes; hoofdrollen: Matthew Brode- rick, Alan Ruck en Mia Sara; theater: Studio, Leiden. Na films als 'The Breakfast Club' en 'Pretty in Pink' geldt regisseur John Hughes als de meester van meer geslaagde tiener-films. Ook zyn nieuwste film met de onmoge- lyke titel 'Ferris Bueller's day off is gevuld met zomers tienervertier. Ferris is een fenomeen in Chica go. Iedereen kent deze scholier, die precies doet waar hij zin in heeft en er gelyktijdig in slaagt voor lief en verstandig door te gaan. Ferris is van plan een lekker dagje te spybe- len en het er eens goed van te ne men. Hy weet zowaar zyn saaie 'vriendje Cameron tot actie te be wegen en met de zeldzame Ferrari van diens vader halen ze ook nog even het mooiste meisje van de school op. Het avontuur van de drie spybe- laars dreigt gedwarsboomd te wor den door de directeur van de school. Deze man heeft het gevoel constant voor aap gezet te worden door Ferris, wat natuurlijk ook zo is. Een andere opponent heeft Fer ris in zyn eigen zuster. Zij kan het niet hebben dat broerlief een luize- leventje leidt, terwyl zy by het minste of geringste gepakt wordt. Wie denkt dat Ferris' baaidag aanleiding geeft tot doldwaze avonturen heeft het behoorlijk mis. De stoute fantasie van onze helden rij kt niet verder dan het eten in een sjiek restaurant, een be zoekje aan het museum van mo derne kunst (gewaagd!) en het op zwepen van een optocht met be hulp van een oude Beatle-hit. In tussen is dan ook nog om onduide- lyke redenen een grote actie be gonnen om de ziek gewaande Fer ris te. redden. John Hughes wist blykbaar geen ander middel te vinden het publiek te boeien dan door Ferris steeds al zyn geheimpjes en filosofietjes recht in de camera te laten uitspre ken. Na de aftiteling wordt het pu bliek zelfs door Ferris hoogstper- soonlyk naar huis gestuurd. De weinige leuke grappen en het goede acteren van Matthew Brode- rick gaan in deze onsamenhangen de, inhoudsloze tienerdroom verlo L.E legd. Wanneer de beeldschone Chelsea er in slaagt, Logan te com promitteren, moet deze met be hulp van Laura Kelly zich in de rechtszaal zien te revancheren. Eenmaal veroordeeld tot eikaars gezelschap ontstaat er een relatie, die alleen maar in iets heel moois kan eindigen. De voorspelbare liefdesgeschie denis wordt gedragen door een in trige, die even warrig, als oninte ressant is. Chelsea's vader is mis schien niet per ongeluk bij de brand omgekomen, noch is zijn zeer waardevolle werk daarbij ver loren gegaan. Tom Logan en Laura Kelly raken verzeild in een corrup te en misdadige kunstwereld. Zij worden geholpen door Chelsea, die minder onschuldig is dan ze eruit ziet en door een politieman, die een boef blykt te zyn. Schietpartijen, een enorme ex plosie en een uitslaande brand in het hartje van New York zyn pro- duktionele hoogstandjes waartoe Ivan Reitman zich na 'Ghostbus- ters' blijkbaar verplicht voelt. Het voegt niets toe aan de kwaliteit van het verhaal en het levert geen span nende of komische situaties op. Dat alle kunstwerken in de film echt zyn en dat het een hele presta tie is alles verzekerd te krygen, is ook iets waar het publiek geen boodschap aan heeft. De film in zijn geheel is oogstre lend, dankzij Oscarwinnende 'pro duction'- en 'costume-designers' en de warme fotografie van de ou de rot Laszlo Kovacs. De grote ver dienste van 'Legal Eagles' ligt zoals te verwachten is, geheel bij de ac teurs. De glinsterende oogjes van Redford en de diepe donkere vij vertjes van Winger: een heerlyke combinatie. Robert Redford en Debra Winger tegenover en met elkaar in 'Legal LEONARD ENGEL Eagles'. (foto gpd) Benigni's mimiek en timing werkt het echter vooral komisch, en dat mag ook wel worden benadrukt: 'Down by law' is een onvervalste en geslaagde komedie. Tegenover Roberto staan Zack en Jack. John Lurie en Tom Waits hebben daar, in contrast met de springerige Benigni, twee onver schillige types van gemaakt. Dit drietal leert elkaar kennen in de ge vangenis van New Orleans. Een ge slaagde ontsnappingspoging voert hen naar de moerassen van Louisa- na. Na een paar dagen komen ze aan by een afgelegen huisje. Daar woont een eenzaam Italiaans meis je met wie Roberto al snel trouw plannen maakt. Terwyl hy in het huis achterblyft, trekken Zack en Jack verder. Waarmee een ander cliché over Amerika op originele wyze wordt bevestigd: het gastvrije land met voor iedere vreemdeling een plaatsje. Alleen de autochtonen zyn veroordeeld tot zwerven. Roberto heeft het geluk gevonden. Zack en Jack kijken toe. B.J.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19