'In het begin lijkt het net zelfmoord' _J 'Ik heb hard moeten knokken' 'AZC moet kop erbij houden' Kranstauber heeft goede hoop: ij[ Piket pakt Zwitser in Leidse student deelnemer in Garmisch Foreholte hoopt op komst Kecskeméthy Belangrijke taak voor John Bosman bij Ajax en Oranje: VRIJDAG 19 DECEMBER 1986 SPORT PAGINA 13 ALPHEN AAN DEN RIJN - Het kwartet waterpoloploegen dat vol gend jaar in februari aan de play offs gaat deelnemen staat nage noeg vast. Kampioen VZC, AZC en vrywel zeker HZC/De Robben vor men vertrouwde gezichten. De ver rassende debutant Polar Bears is de nieuwkomer in het elitegroepje. Zo moet de finale er na zaterdag, wanneer de laatste ronde van de re guliere competitie wordt afge werkt, qua bezetting uitzien. Zijl/ LGB, dat de kans niet meer in ei gen hand heeft, grijpt er daarom waarschijnlijk net naast. De Leidenaars kunnen zich nog wel plaatsen als HZC/De Robben van hekkesluiter AZPC verliest. Dat moet uitgesloten worden geacht. Het tweede alternatief voor Zijl/LGB, dat zelf de punten bij Zian moet pakken, is een hele gro te nederlaag van Polar Bears bij DZV. Maar het verschil in doelsal do is dermate groot, dat die kans ook nihil is. Kortom: Zijl is na het vertrek van Stan van Belkum naar AZC gedoemd om in de degrada tie-poule te acteren. Fred Kranstauber, coach van AZC, gelooft ook niet meer in de kansen voor de streekrivaal. "Dat redden ze niet meer. En eigenlijk is dat best jammer als je kijkt naar de uitslagen die ze gemaakt hebben". De Leidse ploeg was dit seizoen bijvoorbeeld in staat om zowel VZC als AZC in eigen bad beentje te lichten. En ook de remise tegen HZC/De Robben mocht er zijn. Maar de concurrenten voor de vier de plaats, Polar Bears en HZC/De Robben, blijken over de hele rit over iets meer inhoud te beschik ken. De focus is op de laatste speel dag daarom vooral gericht op de topper in Veenendaal tussen VZC en AZC. Déér staan namelijk grote belangen op het spel. Beide ploe gen hebben behoorlijk afstand ge nomen van de nummeïs drie en vier in de competitie. Aangezien de tot nu toe behaalde resultaten in de play offs blijven meetellen, kan nu al geconcludeerd worden dat de ti telstrijd weer een tweestrijd tussen de rivalen van vorig jaar wordt, waarbij de twee overige deelne mers op een incidenteel succesje mogen hopen. "Het wordt morgen in dubbel opzicht belangrijk voor ons. Win je van VZC, dan sta je drie punten voor en heb je twee onderlinge wedstrijden gewonnen. En dan heb je het voordeel datje straks de laatste wedstrijd thuis speelt. Het gaat dus heel duidelijk om de eer ste plaats en een gunstige uit gangspositie voor de play offs", er kent Kranstauber het gewicht van de kraker in het Valleibad. De Hagenaar rekent er op dat zijn ploeg weer zal weten te pieken. Hij moet een voorbehoud maken, want eerder in het seizoen lieten zijn spelers hem wat dat betreft al eens in de steek. "We spelen dit sei zoen heel wisselvallig en in twee wedstrijden hebben we het koppie er niet bij gehouden. Tegen Polar Bears en Zijl/LGB hebben we on nodig verloren. Als dat niet ge beurt zou zijn, zou de competitie nu al beslist zijn geweest. Het ech te AZC heb ik tot nu toe alleen thuis tegen HZC/De Robben ge- Kranstauber is ondanks de kop positie dan ook niet tevreden over 'zijn' AZC, dat wel veel talent in de ploeg heeft maar de mogelijkhe den nog niet optimaal benut. "Het is misschien flauw om daar nu op terug te komen, maar de jongens zijn het hele jaar al met polo bezig. Ik constateer dat ze het een beetje zat zijn en moeilijk tot extra dingen GRONINGEN (ANP) - Natio naal jeugdkampioen Joris Brenninkmeijer en Jeroen Pi ket zijn het schaaktoernooi om het Europees kampioenschap voor junioren goed begonnen. Beiden wonnen donderdag te Groningen hun eerste partij. Brenninkmeijer moest tegen de Turk Günay het Blumen- feldgambiet bestrijden. De Ne derlander kwam met voordeel uit de opening. In het midden spel besliste hij de partij met een kwaliteitsoffer. Piket kwam tegen de Zwitser Spy- cher in het voordeel van twee lopers. Dat gebeurde, nadat hij in de Saemisch-variant van het Konings-Indisch een dame-of fer had gebracht. Vervolgens bracht Piket de witte koning in moeilijkheden. Spycher vond daarna geen sluitende verdedi ging meer. te bewegen zijn. Het echte plezier in het spelletje is moeilijk terug te vinden. Aan de andere kant: de in stelling moet er toch zijn. Maar als het dan weer gaat, zwakt het on- middelijk weer af. De spelers den ken er te gemakkelijk over. Soms zie je ze allemaal opfleuren, maar doorwerken doet dat niet maar toch als ze er moeten zijn, dan zijn ze er. Daarom heb ik best goed hoop. We krijgen het alleen maar moeilijk als we het koppie er niet bijhouden". De AZC-trainer is van plan om zijn spelers de komende twee we ken vrij-af te geven. "Ik wil ze dan niet in het water zien". Daarna pakt de Alphense ploeg op 9,10 en 11 januari de draad weer op tijdens het Van Haselen-toemooi in Amersfoort. Eind januari staat er een trainingsweekeinde met Duis burg op het programma. Vervol gens wordt het bekertoernooi afge werkt om ten slotte de play offs in te duiken. Met, als het aan Kranstauber ligt, een veilige voorsprong op VZC. Beide toppers kunnen voltallig aan het karwei (aanvang: 19.15 uur) be ginnen. Ewoud van Winsen is na zijn schorsing weer van de partij bij AZC en aan de andere kant heeft Ton Buunk zijn waterpolo- cap weer omgedaan. De verwach ting is dat het Vallei-bad voor deze gelegenheid nog eens ouderwets zal volstromen. WIM VAN WANROOY LEIDEN (ANP) - De Nederlandse inbreng tijdens het traditionele schansspringtoernooi in Garmisch-Partenkirchen op nieuwjaarsdag beperkt zich dit keer niet tot een recht streekse televisie-uitzending van de NOS. Voor het eerst in de geschiedenis hebben de organisatoren een Nederlander tot de wedstrijd, tellend voor de wereldbeker, toegelaten. Het gaat gaat om de 22-jarige Gerrit Jan Konijnenberg uit.... Leiden Te midden van de complete we- mijn studie kan besteden", vertelt Flinke klap de schansspringer. De Leidse student is zo'n beetje Om zijn techniek buiten het win de enige, die zich in Nederland se rieus met het schansspringen bezig houdt. Geboeid door de jaarlijkse televisiebeelden besloot de ski-fa- naat ruim twee jaar geleden zijn wintersportvakanties met het niet ongevaarlijke skispringen te vul len. „Maar je hoeft er geen lefgozer voor te zijn", benadrukt hij. "Je moet wel een beetje durf hebben. In het begin lijkt het zelfmoord, maar je went op eeri gegeven mo ment aan de hoogte". Op zijn kamer 'nieuwjaars-pose reldtop suist de 22-jarige student uit Leiden op de eerste dag van het nieuwe jaar de steile 90-meter- schans af in de hoop enkele secon den later zijn skilatten zonder pro blemen tegen de veilige aardbo dem te drukken. De oorspronkelijk uit Den Dol- der afkomstige, maar sinds een jaar in het hartje van Leiden (Oude Singel) woonachtige Konijnenberg kan zich op dit moment nog niet druk maken over zijn eerste optre den voor een wereldwijd publiek. De eerste-jaars student bestuurs kunde aan de universiteit van Lei den heeft zijn voorbereiding op de happening in Zuid-Duitsland deze week onderbroken om in Leiden een tentamen af te leggen. Gisteren is hij afgereisd naar Sankt Moritz om deel te nemen aan de kerstwed strijden. „De sport is moeilijk met mijn studie te combineren. Het is slechts een paar maanden mogelijk van de sneeuwhellingen te profite ren. In de periode van december tot en met april probeer ik zoveel Konijnenberg zijn mogelijk wedstrijden te volgen. (foto anp) houdt in, dat ik weinig tijd aan LEIDEN - Vlak voor het begin van de competitie hoopt het bestuur van de Voorhoutse handbalvereniging Foreholte een dubbelslag te slaan. De nieuwkomer in de eredivisie stelt serieuze pogingen in het werk om bonds coach Jan Kecskeméthy aan te trekken. Naast de komst van de bondsoe- fenmeester hoopt de clubleiding op versterking van de nationale toppers Carla Kleintjes (VNL Geleen), Diana Niemandsverdriet (EMM) en Lauia Robben (Niloc), die de Tsjechoslowaak naar Foreholte zullen volgen. Of Kecskeméthy daadwerkelijk aan de slag gaat bij de nieuwkomer in de eredivisie hangt af van het bestuur van het Nederlands Handbal Verbond. Het NHV beslist maandag of Kecskeméthy, die schermt met aanbiedingen uit West-Duitsland, de nationale selectie blijft trainen of dat hij zich partti me met de jeugdopleiding moet gaan bezighouden. Hoewel de speelsters van Oranje de Tsjechoslowaak graag als coach behouden, ligt het in de lijn der verwachting dat de huidige mannencoach Ton van Linder samen met Jan Tuik de leiding krijgt over de Nederlandse vrouwenploeg. Het bestuur van het NHV is van mening dat Kecskeméthy niet meer bestand is tegen de spanning die het werken op het hoogste niveau met zich meebrengt. Dat zou de weg voor Foreholte vrijmaken om de 55-jarige bondscoach aan te trekken. "Alles is afhankelijk van het besluit van het NHV", aldus Forehelte- penningmeester Jan van der Geest, spreekbuis bij afwezigheid van voorzit ter Van de Wissel. "Als Kecskeméthy helemaal weg gaat bij het NHV, dan wordt het moeilijk om hem naar Voorhout te halen, maar gaat hij zich inderdaad met de jeugdopleiding bemoeien, dan is de kans groot dat hij hier komt werken. Dan kan hij door de bond aan ons worden uitbesteed". "Het wordt dan een dubbelfunctie", zegt Van der Geest van Foreholte, dat tijdens het voorbije wereldkampioenschap de contacten heeft gelegd met de bondstrainer. "In'die constructie is het financieel aantrekkelijk om hem naar ons te halen. Hij gaat dan immers als parttimer aan de slag en dat maakt het goedkoper". Voor het bestuur van Foreholte, dat de competitie zondag met een uit wedstrijd tegen Quintus begint, was het slechts een kleine stap om Kecske méthy te polsen, want de kersverse eredivisionist en het NHV hebben dezelfde sponsor (Datateam). Van der Geest: "We hebben met deze spon sor de kans om het professioneel aan te pakken. In plaats van tegen degra datie te vechten, hopen we, als het doorgaat, bovenin mee te draaien". De mogelijke komst van Kecskeméthy betekent niet dat Wim Geerlings, de huidige trainer van Foreholte, moet opstappen. "Beide trainers gaan naast elkaar functioneren", aldus Van der Geest. "De slechte gezondheid van Kecskeméthy laat niet toe dat hij tijdens wedstrijden op de bank zit. Geerlings zal dus blijven coachen. Maar hij gaat zich verder wel met het eerste team bemoeien en hij zal ook een deel van de jeugdopleiding voor zijn rekening nemen. Geerlings heeft er geen enkel probleem mee. We hebben hem vanaf het begin ingelicht", aldus Van der Geest, die de komst van het drietal Kleintjes, Niemandsverdriet en Robben niet kon bevesti gen. Wim Geerlings was wel al op de hoogte van de mogelijke komst van die speelsters. "Die namen worden inderdaad genoemd. Gaat het door dan worden we er een stuk sterker op", aldus Geerlings. "Ik zie de samenwer king met Kecskeméthy zitten. Van de vier avonden dat we trainen zal hij er tweè keer bij zijn. Dat ervaar ik als positief. Het is een vakman en daar moetje gebruik van maken". „Ik heb alles zelf moeten uitzoe ken. In Nederland zijn er op dit ge bied geen deskundigen. Ook niet bij de Nederlandse Ski Vereniging. Ik ben voornamelijk afhankelijk van aanwijzingen van buitenland se springers en trainers, die ik bij internationale wedstrijden ont moet". Ondanks de geringe trainings mogelijkheden en de gebrekkige begeleiding valt er een duidelijke vooruitgang te bespeuren in zijn springtechniek. Vorig jaar bracht Konijnenberg het Nederlands re cord op 65 meter. Met die afstand overbrugde hij het oude record van Jan Loopuit, gevestigd in 1932 met één meter. Een week geleden sprong de student in St. Moritz tien meter verder: 75 meter. „Het gaat met iedere sprong be ter. De praktijk is het enige dat telt. Het vlieggevoel is nu eenmaal niet na te bootsen. Maar ook de afzet- techniek vergt veel training. Bij een schans van 90 meter heeft de afzettafel een lengte van ongeveer acht meter. De snelheid van de springer ligt rond de negentig kilo meter per uur. Dat betekent, dat er ongeveer eenderde van een secon de overblijft om de juiste afzetplek te kiezen. Daarnaast moet de bewe ging vlekkeloos verlopen. Lukt dat niet, dan kost dat meters en pun ten. Niet de kracht, maar de sou plesse bepaalt het eindresultaat", aldus Konijnenberg, die tot nu toe één keer verkeerd terecht kwam en daar slechts wat lichte kneuzingen aan overhield. ADVERTENTIE Wij geven u kerstideeën in J Kooy's Kerstdorp. De sfeer huis moet u zelf maken. ZEIST (GPD) - Twee keer eerder pas bracht het Neder lands elftal een bezoekje aan het eiland Cyprus. Geen reeks om met tradities voor de dag te komen, maar opval lend is wel dat de ploeg beide malen door de mazen van het net glipte dank zij de oprisping van een spits, die niet als vaste Oranje-klant stond aangeschreven. een cruciaal moment in het onbe sliste (0-0) gevecht. Het afgelopen half jaar is aan Bosman bepaald niet geruisloos voorbij gegaan. Juist in een fase, waarin de goalgetter frustraties dreigde over te houden aan het bankzitten, raakte zijn loopbaan in een stroomversnelling. „In het vooijaar was ik nota bene rond met Anderlecht, nadat ik eerder in het seizoen al gevraagd had om te mo gen worden uitgeleend. FC Utrecht was toen nog even in de markt, maar Ajax hield de boot af. Achteraf ben ik blij dat ik ben ge bleven", zegt Bosman, die op 20 november 1983 debuteerde in De Meer en zich pas dit seizoen verze kerd weet van een vaste plaats. ADVERTENTIE Op 29 april 1981 debuteerde de toen 33-jarige routinier Kees van Kooten met het winnende doel punt; precies twee jaar geleden liet de al min of meer afgeschreven Pe ter Houtman zich als matchwin naar fêteren. Het draaiboek lijkt geschreven voor Johnny Bosman, zondagmiddag op Limassol in het EK-kwalificatieduel de vervanger van Marco van Basten. „Maar Bosman zie ik niet als een soort breekijzer", weerlegt Rinus Michels een vergelijking met Bos man en diens voorgangers op het eiland. De bondscoach wenst ge woontegetrouw de elf namen niet prijs te geven, maar over het op stellen van Mühren en Bosman doet hij niet geheimzinnig. Bos man zelf heeft zo zijn ideeën over het te voeren strijdplan. „Ik ver moed dat ik samen met Gullit in het centrum kom te spelen en dat we ook met twee echte buitenspe lers beginnen. Cyprus zal wel puur defensief voetballen, het is dus zaak dat we met zoveel mogelijk voorin te vinden zijn". Cruciaal Het wordt zondag de tweede in terland waarin de 22-jarige Ajacied zijn ploegmaat Van Basten moet doen vergeten. Deze ondankbare job werd hem ook al op 30 april in de schoenen geschoven, toen Oranje in Eindhoven oefende te gen de Schotten. Bosman kon de verwachtingen niet inlossen, wat hem twee weken later zijn plek te gen West-Duitsland (ook toen bleef Van Basten thuis) kostte. Hij viel in Dortmund even voor tijd in, bleef buiten spel tegen Hongarije, maar kreeg onlangs tegen Polen na rust weer een kans als pinch-hitter. „Ik had de winnende goal op m'n schoen, maar ik treuzelde te lang. Had ik maar ineens geknald", denkt Bosman nog even terug aan Geduld „Het heeft lang geduurd. Zo veel geduld opbrengen valt niet mee, vooral als je bijna iedere halve wedstrijd goed bent voor een doel punt. Maar ja, ik wist eigenlijk van tevoren dat het wel een langdurige geschiedenis zou worden met een man als Marco van Basten voor mijn neus. Ik heb er, denk ik, har der voor moeten knokken dan een speler op een andere positie". In de oneerlijke concurrentie strijd met de Europese topscorer ziet Bosman nu ook wel voordeel tjes. „Het is goed voor mijn ont wikkeling geweest. Ik zal nooit een Van Basten worden, maar ik had wei een voorbeeld waaraan ik me kon optrekken. Met scoren en kop pen heb ik nooit zoveel problemen gehad, maar mijn startsnelheid was bij voorbeeld om te huilen. Toen ik by Ajax kwam liep ik met mijn voeten te veel naar binnen, dank zij de looptraining van Cees Koppelaar is dat verbeterd. Nog al tijd zijn mijn eerste passen te groot, misschien leer ik ook dat nog af. Bovendien ben ik fysiek John Bosman, hier v< moeten doen vergeten. enorm vooruit gegaan. Dat zijn toch zaken waaraan ik keihard heb gewerkt. Ik wilde per se een van de elf worden". Johan Cruijff vond de oplossing halverwege het vorige seizoen. De maestro van weleer haalde Van Basten (in het kader van het zoge naamde 'rijpingsproces') een linie terug, zodat de plek in de punt van de aanval overschoot voor Bos man. „Dit seizoen is het precies an dersom, speel ik vlak achter Mar co", zegt Bosman, op wie deze vondst ook verrassend overkwam. „In de voorbereiding werd me dui delijk dat Cruijff met Marco èn met mij wilde spelen, maar ik dacht aanvankelijk in een ander concept: met z'n tweetjes in het centrum. De eerste drie wedstrijden van het sei zoen tobde ik nog met een enkel blessure, maar thuis tegen PSV kwam ik voor het eerst achter de voorhoede terecht. Het bleek met een te klikken, tot mijn stomme verbazing. Misschien was het voor Cruijff ook een gok, misschien liep hij al lang met dat plannetje rond. Je weet het bij hem maar nooit". Hoewel Bosman zich in theorie wat verder van de vijandelijke goal beweegt, blijkt zijn 'Tor-instinct' daar allerminst onder te lijden. Als tweede keus was hij vorig seizoen (in 17 wedstrijden) goed voor 19 doelpunten; een record dat deze jaargang zeker zal worden gebro ken. Veertien keer deed Bosman tot nu toe vanaf de aftrap mee, 16 treffers nam hij voor zijn rekening, plus nog eens zes goals in het Euro- tersportseizoen op peil te houden ging de jonge sportman in de zo mer naar de kunstschansen in West-Duitsland. „In de ski-atlas zag ik een keer een foto van zo'n kunstschans. Ik dacht meteen: leuk om het een keer te proberen. Ik heb contact gelegd met de men sen daar. Ze vonden het prima als ik een keer langs zou komen. De eerste keer ging het meteen mis. Ik maakte een flinke klap, maar sindsdien is het steeds beter ge gaan". „Andere jaren deed ik in die maanden niets. Dan had ik aan het begin van het winterseizoen een aantal weken nodig om in het juis te ritme te komen. Op de matten- schansen in Sauerland kan ik de afzettechniek trainen en vliegerva- ring opdoen. Voor dat ik met sprin gen begon, deed ik natuurlijk wel aan gewoon skiën. Maar ik ben daar niet extreem vroeg mee be gonnen of zo. Ik geloof pas op m'n dertiende". Zyn opmerkelijke progressie is ook bij de organisatoren van springwedstrijden niet onopge merkt gebleven. De Leidenaar ont vangt steeds meer uitnodigingen voor wedstrijden. „Organisatoren vinden het leuk een Nederlander aan de start te hebben. De moei lijkheidsgraad van de schans be paalt of ik al dan niet inschrijf. Ik kan me geen afgang permitteren. Gaat het een paar keer mis, dan hoef ik nergens meer te verschij nen. Of ze me zien als een stukje folklore? Nee, ze vinden het leuk om een Hollander aan de start te hebben. Maar helemaal serieus word ik denk ik ook niet genomen. Als je aardig springt zy n de andere deelnemers heel enthousiast. Ik ben nog nergens weggestuurd. Ze betalen zelfs geregeld mijn ver blijfskosten." Geld En geld kan de student altijd ge bruiken. De schansspringer rijdt in de winterperiode van toernooi naar toernooi. Zyn hobby kost hem per jaar een slordige dertienduizend gulden. Van de Nederlandse Ski Vereniging ontvangt Konijnen berg een tegemoetkoming van drieduizend gulden. Het resteren de bedrag komt van twee bedrij ven en het Nederlands Olympisch Comité (NOC). „Het NOC is zelfs mijn grootste sponsor. Dat heeft niets te maken met de Olympische Winterspelen in Calgary over twee jaar. Daar richt ik me niet op. Trouwens, er zijn niet eens limieten of normen vastgesteld. Een eventuele uitzen ding naar Canada heb ik dus uit mijn hoofd gezet. Het gaat het NOC vooral om het promotionele effect. Maar misschien maken mijn prestaties in de komende maanden zoveel indruk, dat het Olympisch Comité alsnog een plaatsje voor mij vrijmaakt", houdt Konijnen berg zich voor. Goede richting Een sprankelend optreden in Garmisch-Partenkirchen brengt de schansspringer in ieder geval in de goede richting. Zelf ziet hij zich niet bij de beste vijftig deelnemers scharen, die in de finale mogen uit komen. „Ik ben al tevreden met het feit dat ik kan meedoen. Ik arri veer pas twee dagen voor de wed strijd in Garmisch. Veel oefenmo gelijkheden zijn er niet. Op de dag zelf is er 's morgens een trainings- sprong gepland. Gezien de resulta ten tijdens het vorige evenement lijkt een finale-plaats uitgesloten. Dan moet ik rond de honderd me ter springen en dat staat pas over een jaar op het programma". Een onverwachte finale-positie zou eveneens de plannen van de NOS ernstig verstoren. Net als aan het begin van dit jaar heeft de redactie van Studio Sport de 22-ja- rige Konynenberg uitgenodigd verslaggever Evert ten Napel te as sisteren tijdens de sprongen van de echte grootheden. En dat gaat moeilijk in de lucht of van de steile helling. "Nee, dat geven van commentaar tijens de finale komt niet in gevaar. Dan lig ik er natuurlijk al uit. Het zou al mooi zijn als ik van de hon derd deelnemers er twee achter me zou kunnen houden". pa-Cup- en één in het nationale be kertoernooi. Bosman: „Toch speel ik het liefst zo diep mogelijk, maar met Marco erbij is dit voorlopig de beste op lossing. Volgend seizoen zal het an ders zijn, als Van Basten weg is. Misschien dat Aron Winter dan"4 mijn rol kan overnemen, net zoals afgelopen zondag tegen Roda JC. Zonder Marco mis je wel wat kracht voorin; we zullen tegen die tijd waarschijnlijk weer iets anders moeten uitvogelen". In de rol van aanvallende mid denvelder voelt Bosman zich ove rigens meer gewaardeerd dan voorheen. „Je krijgt al gauw het stempel van de ballenafwachter, maar nu mag ik bewyzen dat ik ook in de combinatie myn man netje sta". ADVERTENTIE Kerstdorp in Lisse, tijdens de koopavonden feeëriek verlicht, v adembenemend, meer dan 10.000 lichtjes.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13