LEIDSCH DAGBLAD Groeihormonen ontdekt Drie Belgische mijnen dicht: 8000 ontslagen Bod KLM op Hilton-hotels Branden gesticht bij twee Makro's TE HUUR Ruding verliest strijd Bij slachting van 100 kalveren in Leiden MultiRent BEL07I-3I000I Gratie voor Hasenfus Herstel van bedrijfsleven zet nog door Akkoord over b ank-cao DONDERDAG 18 DECEMBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 38195 Directeurszetel IMF WASHINGTON (GPD) - Minister Ruding van Financiën heeft de strijd om de directeurszetel van het Internationaal Monetair Fonds ver loren. In de geheime stemming, gisteravond in Washington, ver gaarde de Fransman Camdessus (53) net iets meer stemmen dan Ru ding. Dit meldt het Amerikaanse persbureau AP uit betrouwbare di plomatieke bronnen binnen het IMF. Die kleine meerderheid had Camdessus vooral te danken aan de Derde-Wereld-landen. Vooral de groep landen met een Franse achtergrond stemden voor Cam- Supporter laat hele bezit aan Groningen na GRONINGEN (GPD) - Een on langs overleden supporter heeft zijn hele bezit aan de voetbal club FC Groningen nagelaten. Behalve een woning bestaat de erfenis uit de inboedel, sieraden en enkele tienduizenden gul dens. Voorzitter Renze de Vries toonde zich verrast met de erfenis. Volgens hem is zoiets nog niet eerder voorgekomen. De FC Groningen-praeses be zocht de woning van de suppor ter na bekendmaking van het testament en trof allerlei souve nirs van zijn club aan. De Vries: „Er hing zelfs een foto van mij". Verder was het huis ingericht met een heleboel voet balzaken. Uit de club-administratie bleek dat de trouwe bezoeker nog nooit een seizoenkaart had gekocht. „Vermoedelijk heeft hij steeds een kaartje gekocht", al dus de voorzitter. In het testa ment stond dat hij zijn bezit aan de voetbalclub had nagela ten omdat hij altijd zo had. ge noten van de wedstrijden. Bij Woubrugse werf ontslag voor 12 man (Van een c r verslaggevers) WOUBRUGGE - De Woubrugse jachtwerf G. van Wijk en zoon heeft ontslag aangevraagd voor 12 personeelsleden. De ontslagen zijn het gevolg van de sluiting van de nieuwbouw- en reparatie-afdeling aan de Boddens Hosangweg. Directeur Bouw van Wijk van de jachtwerf gaat zich nu uitsluitend bezighouden met bemiddeling bij aan- en verkoop van nieuwe en ge bruikte schepen. Volgens Van Wijk krijgt zijn bedrijf te weinig or ders om nog langer dp nieuwbouw- en reparatie-afdeling te kunnen handhaven. "Dan moet je maatregelen tref fen. We kunnen niet voldoende op boksen tegen de concurrentie uit het buitenland. De spaarzame wer ven in ons land die nieuwe zeil jachten bouwen, hebben het moei lijk". Bouw van Wijk liet bijna vier maanden geleden nog onder grote belangstelling zijn nieuwste model te water. Een nieuw ontwerp waar mee hij gokte op kooplustige Ame rikanen. Die hebben zich echter te weinig gemeld in Woubrugge. Het nieuwe schip wordt evenals enkele andere modellen vanaf 1 januari door derden vervaardigd, in op dracht van de Woubrugse werf. dessus, maar ook uit andere ont wikkelingslanden was er een zeke re voorkeur voor de Fransman. Minister Ruding wilde gister avond nog geen commentaar leve ren op dit nieuws. Hy zei de IMF- zitting van vandaag te willen af wachten. Officieel wordt de over gebleven kandidaat in de loop van vandaag tot opvolger gekozen van de Fransman De Laroisière. Aan genomen wordt dat Ruding zich voor die stemming als kandidaat zal terugtrekken. Officiële woordvoerders van het IMF en Nederlandse bronnen in en Ruim twee miljard gulden mee gemoeid M inister Ruding. (foto anp> rondom deze organisatie wilden gisteren niets zeggen over de uit slag van de informele stemming. AMSTELVEEN (GPD) - De KLM heeft voor 975 miljoen dollar (zo'n 2,2 miljard gulden) een bod gedaan op de hotelketen Hilton Internatio nal van de Amerikaanse onderne ming Transworld Corporation. De Raad van Toezicht van de KLM moet de overneming nog goedkeu- Transworld maakte vorige maand bekend zichzelf te zullen li quideren nadat de industrieel Ro nald Perelman, topman van het cosmetica-concern Revlon, een bod op de hotelketen had uitge bracht. Perelman kreeg toen een optie om de Hilton-hotels voor een miljard dollar over te nemen. De Amerikaanse onderneming liet gisteren weten dat Perelman van de optie heeft afgezien en dat hij ook afziet van zijn rechten op betalingen in verband met de ver koop van de hotelketen. Transworld Corporation werd in 1979 losgemaakt van de luchtvaart maatschappij Trans World Airlines en voortgezet als zelfstandige on derneming. Het bedrijf bezit 90 ho tels, hoofdzakelijk buiten de Ver enigde Staten, en heeft niets te ma ken met de Amerikaanse Hilton- hotels. In Nederland staan Hiltons in Amsterdam, Rotterdam en op Schiphol. Voor de KLM kan de ming van de hotelketen een bespa ring opleveren, omdat het perso neel van de maatschappij in het buitenland overnacht in Hilton-ho tels. VONDELLAAN 80,2332 AH LEIDEN. Autoverhuur UTRECHT (ANP/GPD) - Bij twee vestigingen van de zelfbedienings groothandel Makro, in Duiven en Duivendrecht, hebben vanochtend felle branden gewoed. Het gebouw in Duiven werd geheel verwoest, een schadepost van enkele tiental len miljoenen guldens. Bij de vesti ging in Duivendrecht bleef de schade beperkt tot enkele tiendui zenden guldens. In een anonieme verklaring die bij het ANP is afgegeven, wordt de verantwoordelijkheid voor de branden opgeëist door de actie groep Revolutionaire Anti-Racisti sche Actie (RaRa). Deze organisa tie zegt tegen de apartheid in Zuid- Afrika te strijden en stichtte in sep tember vorig jaar al brand bij de Makro in Duivendrecht. Toen ging Heroïnevangst AMSTERDAM (ANP) - Met de ar restatie van vijf uit Hong-Kong af komstige Chinezen heeft de Am sterdamse narcoticabrigade een heroïnebende onschadelijk ge maakt. In totaal werd 8,5 kilo he roïne in beslag genomen. De bende haalde de heroïne uit de zogenoemde Gouden Driehoek in Zuid-Oost-Azië. De harddrug werd gedistribueerd naar onder meer Frankrijk, Duitsland en Zwit serland. Leider was een 34-jarige man. Koeriers brachten de onbe werkte drugs in speciale smok- kelvesten naar een woning in de Stadionbuurt waar de heroïne werd bewerkt. Buien en kouder Veel bewolking en regen-, hagel- of sneeuwbuien. Minimumtemperatuur ongeveer 3, middagtemperatuur om streeks 5 graden. Vrij krachtige, aan de kust en op het IJsselmeer enige tijd harde wind uit westelijke richtingen. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: winterse buien en kou der. Na zaterdag lichte vorst in de nacht en ochtend, vanaf maandag mid- dagtemperaturen om het vriespunt. Vrijdag 19 december 1986 zon op: 08.45 uur, zon onder: 16.28 uur; maan op: 19.08 uur, maan onder: 11.31 Waterstanden Katwijk hoogwater: 05.07 en 17.13 uur; laagwa- ter: 00.38 en 12.56 uur. Hasenfus l zijn vrouw en president Orte ga in het pers centrum nadat de Amerikaan gratie was ver leend. (foto AP) MANAGUA/GUATEMALA-STAD (AP/UPI/Rtr) - De veroordeelde Amerikaanse wapensmokkelaar Eugene Hasenfus is vertrokken uit Managua nadat de Nicaraguaanse regering hem gratie verleende. Bij zijn vertrek uit Managua zei hij: „Vandaag is een grote verrassing geweest, een dag waarvan ik de herinnering voor altijd in mijn hart zal bewaren. Ik wil president Orte ga, zijn staf en het Nicaraguaanse volk bedanken." De Nicaraguaanse president Or tega droeg de Amerikaan over aan de op bezoek zijnde senator Christopher Dodd, die de toestand in Midden-Amerika onderzoekt. Hij sprak van een grootmoedig ge baar'. Het Witte Huis uitte ziin in stemming met de gratieverlening van Hasenfus. De volksvertegenwoordiging in Managua hechtte met 70 tegen 4 stemmen formeel goedkeuring aan Ortega's gratievoorstel. De Ameri kaan was door een revolutionair tribunaal tot 30 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens zijn aan deel in het leveren van wapens en andere voorraden aan anti-Sandi- nistische rebellen. Het voorstel tot vrijlating van Hasenfus was een eigen initiatief van Ortega en geen verzoek van Dodd. „De situatie van Hasenfus vormde slechts een klein deel van myn gesprekken met Ortega," al dus Dodd, die bekend staat als een tegenstander van de Amerikaanse steun aan de contra's. Zanger vindt zijn concert te duur LONDEN - De beroemde Spaanse operazanger Placido Domingo heeft een concert, dat hij gisteravond in het Wem- bley-stadion in Londen zou ge ven, afgezegd. De reden van de- ?e onverwachte annulering was, dat de tenor de toegangs prijzen voor het concert te hoog vond. Het zou Domingo's eer ste concert in Engeland sinds drie jaar zijn geweest. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - In het Leidse slachthuis zijn eind vorige week 100 kalveren geslacht waarvan vrijwel zeker is dat een deel werd ingespoten met verboden groeihormonen. Bij 26 van deze dieren zijn de hormonen aangetroffen. Een contrar-expertise moet hierover absolute zekerheid ver schaffen. De uitslag van dat tweede onderzoek wordt binnenkort verwacht. het pand geheel in vlammen op. De onbekende actievoerders zeg gen in hun verklaring dat de actie ook nu weer gericht is tegen Ma- kro-eigenaar SHV. Volgens RaRa is SHV 'een van de Nederlandse bedrijven, die ongebreideld zaken blijven doen in en met Zuid-Afri- ka'. De branden zijn gesticht met be hulp van brandbommen. De Ma kro in Duiven werd in enkele uren tijd geheel in as gelegd, ondanks de inzet van negen brandweer korpsen uit Duiven, Arnhem, An- gerlo, Zevenaar, Renkum, Rheden en Didam. In totaal 140 brandweer lieden namen deel aan de bestry- ding van de gigantische vlammen zee, die tot ver in de omgeving zichtbaar was. Bij de bluswerk zaamheden raakte een brandweer man gewond. Het nablussen kan nog dagen duren. De brand in Duivendrecht werd snel ontdekt door medewerkers, die 's nachts aan het werk waren. Deze mensen blusten zelf de brand. Een woordvoerder van de Makro noemde de brand in Dui vendrecht een ramp. Er lagen extra grote voorraden opgeslagen in ver band met de komende feestdagen. Vanochtend werd in het bedrijf nog een rookbom gevonden die on schadelijk is gemaakt. De actie groep RaRa had al gewaarschuwd dat in het gebouw nog meer rook bommen verstopt waren. De Ma kro bij Amsterdan is vandaag toch normaal open gegaan. De slacht is in Leiden uitgevoerd op verzoek van de Algemene In spectiedienst. Normaal worden er geen kalveren in het Leidse slacht huis geslacht. De dieren zyn af komstig uit Baarle-Nassau. De in spectiedienst had al enige tijd het vermoeden dat de bewuste vee houders hun dieren met verboden stoffen hadden behandeld. Het gebruik van groeihormonen kan een bedreiging zijn voor de volksgezondheid. Aangenomen wordt dat deze stoffen kankerver wekkend zijn. De keurmeester van het slachthuis kon vanmorgen ove rigens niet vertellen met welke groeihormonen de kalveren pre cies zijn ingespoten. Bij 55 van de 100 aangevoerde kalveren werd geen spoor van hor moon-inspuitingen aangetroffen. Hiervoor waren wel aanwijzingen bij de 45 anderen. Voorlopig zijn de tests positief uitgevallen bij 26 kal veren. Volgens de keurmeester van het Leidse slachthuis hebben de be wuste veehouders de injecties toe gediend op een plaats die tot dus ver niet of nauwelijks werd gecon troleerd: onderin de poten, tussen de hoeven. "De poten werden na de slacht meestal meteen wegge gooid. Die plaats moeten we voor taan dus ook goed controleren", al dus de keurmeester. Een woordvoerder van de Veteri naire Inspectiedienst bevestigt dat er in Leiden een partij van 100 'ver dachte' kalveren is geslacht. Ook hij meldt dat de zaak nog steeds in onderzoek is. Definitieve uitslagen worden niet voor volgende week dinsdag of woensdag verwacht. In Zuid-Limburg werden dezer dagen op een boerderij 13 kalveren ontdekt die waren ingespoten van het verboden groeihormoon DES. De betrokken veehouder heeft een verplichting gekregen de dieren op stal te houden totdat het onder zoek is afgerond. Ombudsman dr. Rang neemt om gezondheidsre denen vervroegd ontslag. PAGINA 5 Spaanse scholieren gaan massaal de straat op. PAGINA 7 Nederlandse vissers mo gen toch meer tong van gen. PAGINA 9 Rinus Michels meent dat privé- en clubbelangen moeten wijken voor Oran je. PAGINA 11 'Houten Kees' (minister Van Dijk) verliest zijn RSV-glans. PAGINA 15 BRUSSEL (ANP) - In de Belgi sche Kempen moeten de ko mende twee tot drie jaar drie steenkolenmijnen worden ge sloten. Dat gaat zeker 8000 ba nen kosten. Dicht gaan de mij nen in Eisden, Winterslag, en Waterschei. De twee overblij vende in Zolder en Beringen moeten worden samenge voegd. den geïnvesteerd moeten worden. De produktiecapaciteit die ver dwijnt als gevolg van de drie te sluiten mijnen bedraagt 2,9 mil joen ton per jaar. Een deel van de ontslagen kan worden opgevangen via natuurlij ke afvloeiing. Die wordt de komen de driejaar geraamd op 3000 perso- Binnen MederlaM 'van 24 doe. 16.00 uur tot 2 |an. 8.30 uur. 8 DAGEN HUREN - 6 BETALEN! Kamsteeg Auto Rental Oegstgeest 071-173414 Leiderdorp 071-899212 Voorschoten 071-769307 Katwijk 01718-15141 Dat saneringsplan heeft Thyl Gheyselinck vandaag bekendge maakt. Hij is de man die op ver zoek van de Belgische regering de leiding op zich heeft genomen van de mijnen. Op het ogenblik werken er in de vijf Kempense mijnen ruim 17.000 mensen. Behalve de 8.000 ontsla gen vreest men in de Belgische mijnstreek dat nog eens 4000 men sen in toeleveringsbedrijven zon der werk zullen komen. Voor het sluiten van de mijnen is een bedrag nodig van zo'n 1,5 mil jard gulden. Dat geld moet onder meer op tafel komen voor het dek- ^gVdet^atrgeSebed^0f vpn HaaMp verl'es£cvende bedn, Enquête K.v.K.'s DEN HAAG ((GPD/ANP) - Het ge leidelijk herstel van het Neder landse bedrijfsleven gaat door. On dernemers zijn in meerderheid te vreden over hun rendementen Zijn en voor sociale begeleiding. In de mijnen Beringen en Zolder zal men in de toekomst 3,2 mihoen ton steenkool per jaar blijven pro duceren. Daar zal in tien jaar tijd overigens nog zo'n 300 mihoen gul- AMSTERDAM (ANP) - De bank- werkgevers en drie van de vier be trokken vakbonden hebben van ochtend in alle vroegte, na vier overlegronden, een onverwacht principe-akkoord bereikt over de cao 1987 voor de ongeveer 100.000 werknemers in het bankbedrijf. Evenals bij de vorige cao zijn de werkgevers niet bereid de gemid delde werkweek in het bankbedrijf te verkorten ten behoeve van de werkloosheidsbestrijding. Voor de Dienstenbond FNV is dat aanlei ding om het principe-akkoord slechts als eindbod te beschouwen, waarover de leden moeten beslis sen. De cao 1986 werd eveneens vanwege het ontbreken van afspra ken over de 36-urige werkweek uit eindelijk afgesloten zonder de dienstenbonden van FNV en CNV. De Werkgeversvereniging in het bankbedrijf en de Dienstenbond CNV, Unie BLHP en VKBV (ka derpersoneel) zyn het in beginsel eens geworden over een nieuwe cao, die loopt van januari 1987 tot april 1988. De eenmalige vut-rege- ling voor mensen die voor juli 1927 zijn geboren, blijft in de nieuwe cao van kracht. De reguliere vut- leeftijd blijft op 62 jaar staan. De lonen gaan in deze periode met in totaal 1,25 procent omhoog, terwijl de werknemers een eenma lige uitkering van 1 procent kun nen verwachten. Het jeugdwerk- plan uit de huidige cao wordt ver lengd, waardoor 3.750 jongeren aan een baan worden geholpen, van wie 500 met een leer-arbeidsover- eenkomst. daalde. Het herstel deed zich vooral voor bij kleinere ondernemingen, die de rol van de grotere exportbedrijven deels hebben overgenomen. Voor volgend jaar zijn vooral de kleinere bedrijven iets optimistischer ge stemd. Dat blijkt uit het jaarlijkse on derzoek van de gezamenlijke Ka mers van Koophandel en Fabrie ken onder ruim 50.000 bedrijven. De totale omzet daalde dit jaar met 1,2 procent, maar omdat de prijzen daalden met 3,3 procent is er spra ke van een omzetstijging met 2,1 procent. Vooral de detailhandel profiteert van het koopkrachther stel. Ook in de bouw namen de om zetten weer toe en de dienstverle ning, groothandel en agrarische sector deden het eveneens beter. Ook de werkgelegenheid stijgt weer. In de bouw was de groei het sterkst, evenals in-1985. Groothan del en dienstverlening beleefden eveneens een flinke stijging. Een van de tien ondernemingen denkt volgend jaar meer mensen in dienst te zullen nemen. (zie ook pagina 9)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1