Aantal werklozen lager dan gedacht Kamer steunt ambtenarenbonden OP EEN GEWONE ZAKENREKENING KRIJGT U AUTOMATISCH EEN HOGERE RENTE BIJ EEN HOGER SALDO. nutsspaarbank s Door 'bestandsvervuiling' Vrijer luchtverkeer in Europa nog ver weg Ruding wil aandeel in Postbank en DSM kwijt Samenwerldngsgezandheid kost KNOV-voorzitter zijn functie DINSDAG 16 DECEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 i gisteren DEN HAAG (ANP) - De werkloosheid in ons land lag vorig jaar ruim een kwart miljoen lager dan de opgave van de arbeidsbureaus. Dat is naar voren gekomen uit de arbeids- aau rawiii^.„. vwuijaai wiiwtw krachtentelling over 1985 van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die gisteren door echterp^ee^posiüêfbêshiit wor- gllch ^ooreitterschap.' Vanaf f ja- het ministerie van economische zaken is gepubliceerd. BRUSSEL (GPD) - Het overleg in de EG over het vrijer maken van het luchtverkeer binnen de Ge meenschap is gisteren volledig vastgelopen. Door blokkades van enkele landen kon over het pakket met voorstellen van de Europese Comissie geen overeenstemming worden bereikt. De Nederlandse minister Smit- Kroes (verkeer) verklaarde na af loop van het beraad in Brussel somber te zijn over "de wil van sommige EG-landen om het lucht verkeer te liberaliseren". Vóór di verse punten was wel een meerder heid te vinden, maar die was niet groot genoeg om besluiten te kun- zindheid ken. De echte voorstanders van libe ralisering zijn Nederland, Ierland en Groot-Brittannië. De grote te genstanders Denemarken, Grie kenland, Spanje en Portugal. Die vrezen vooral dat hun nationale luchtvaartmaatschappijen in de dan losbrekende concurrentieslag ten onder zullen gaan. Smit-Kroes heeft haar hoop ge- lcuhtvaartoverleg onlosmakelijk vestigd op de volgende minister met elkaar zijn verbonden, kan raad, komend voorjaar, onder Bel- sluit wor- den genomen wanneer men het nuari worden immers de besluit- over alles eens is. En die eensge- vormingsregels in de EG Omdat alle onderdelen derd, waarna geen unanimiteit meer vereist is en dus meerder heidsbesluiten mogelijk worden. Intussen moeten echter nog en kele van de tegenstanders van de liberaliseringsvoorstellen worden omgepraat. Die voorstellen betref fen twee hoofdzaken: het verlagen van de vliegtarieven in Europa en het anders verdelen van de vliegca- paciteit op de routes binnen de EG, waardoor meer concurrentie tus sen de luchtvaartmaatschappijen mogelijk wordt. Nu is de capaciteit op de meeste routes binnen de EG nog gelijk v#>rdef>ld over de luchtvaartmaat schappijen van twee landen. In het EG-voorstel zouden volgend jaar al landen niet eerder mogen ingrij pen dan nadat een van de twee maatschappijen meer dan 55 pro cent van de vliegcapaciteit heeft verworven. De ministers werden het gisteren niet eens over een verruiming van de mogelijkheden voor kleinere, regionale maatschappijen om een groter deel van de Europese vlieg- markt te verwerven. Volgens mi nister Smit-Kroes is 'een unieke kans om de regionale maatschap pijen te helpen om zeep geholpen'. De verruiming van de verkoop van extra-goedkope vliegtickets bleek momenteel ook al niet haal baar. Het gaat daarbij om het schrappen van minimum-verblijfs duur voor Apex-tickets, het verla gen van de minimumprijs voor vluchten tijdens 'stille' uren en het versoepelen van de boekingsvoor- waarden. Volgens het CBS is het verschil de GAB's. Werkgevers en werkne- zogenoemde vervuiling van het mers hebben samen de bereidheid werklozenbestand van de arbeids- uitgsproken de werkloosheid met bureaus. Daar stonden vorig jaar 500.000 terug te dringen in 1990. neer deze geen betaald werk ver richt, in een recente periode actief naar werk heeft gezocht en op kor te termijn voor werk beschikbaar 773.400 werklozen ingeschreven op Ook het kabinetsstreven is gericht is. In Nederland worden zoek dat baan van 20 uur of op 200.000 werklozen minder meer. Het CBS telde weliswaar jaar. 750.700 werkloze personen, maar Volgens een globale definitie v nader onderzoek leerde dat hier- de internationale arbeidsorgani van slechts 512.000 ingeschreven tie ILQ is iemand werkloos wj waren bij de arbeidsbureaus voor een baan van 20 uur of meer per week. Het CBS meent dat het verschil van 261.400 (veel groter dan aan vankelijke schattingen van onder meer Sociale Zaken) grotendeels samenhangt met de zogenoemde bestandsvervuiling. Die ontstaat onder meer doordat werklozen weera^he'tweritziin ïocia DENHAAG<ANP>V°°rminister le Zalcen a^role^t difoverigens teel gegevens volgens verschillen de werkloosheidsbegrippen gepu bliceerd, die echter alle tot op zeke re hoogte bij de ILO-richtlijn aan sluiten. thans scherper. Bij de arbeidskrachtentelling heeft het CBS in 1985 volgens wat de gangbare definitie wordt ge noemd 5.115.000 werkenden en 751.000 werklozen waargenomen, samen de beroepsbevolking. Daar naast telde het CBS nog 3.911.000 personen tussen de 15 en 65 jaar die niet tot deze twee groepen be horen. Volgens het CBS is de werkeiyk- heid "minder zwart-wit" dan deze indeling doet veronderstellen. Tus sen de werklozen en de personen die niet tot de beroepsbevolking behoren bestaat een geleidelijke overgang. Zo zijn er 97.000 perso nen die zeggen naar werk te zoe ken maar niet aan de precieze voor waarden van de werkloosheidsde finitie te voldoen. Voorts zijn er 277.000 personen die weliswaar niet zoeken maar wel bereid zijn een baan te aanvaarden. Daawiaast zijn er 244.000 werkenden die on vrijwillig in deeltijd werken. Bij de strijd om het werkelijke werkloosheidscijfer zijn het vooral de werkgevers die op de bestands- vervuiling hameren. De vakbewe ging wil echter ook rekening hou den met hierboven genoemde drie groepen. In hun opvatting zou de werkloosheid zelfs hoger uitko men dan het huidige cijfer van de Handelsoorlog even opgeschort BRUSSEL (ANP) - Het gevaar van een regelrechte handelsoorlog tus sen de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten is nog niet ge weken. Maar het is niettemin min der waarschijnlijk dat zo'n oorlog al op 1 januari zal uitbreken. De ministers van buitenlandse zaken hebben maandag in Brussel de Eu ropese commissie namelijk ver zocht verdere onderhandelingen met Washington te voeren en, zo mogelijk, voor 1 februari een op lossing te bereiken. De ministers hebben echter toch ook een stok achter de deur gehou den. Als er geen oplossing uit de bus komt en Washington vervól gens eenzijdige maatregelen zou treffen tegen Europese produkten, gaat de EG in de tegenaanval. Kort Zakelijk Dollar De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren op de Europese valutamarkten met ruim een cent gedaald. Er werd op de wissel markt in Amsterdam een officiële middenkoers vastgesteld van 2,2765 gulden tegen 2,2875 gulden op vrijdag. Later op de dag veran derde daar weinig aan. De dollar sloot op 2,2770 gulden. Fermenta De raad van bestuur van het Zweedse chemie- en biotechnolo- gieconcern Fermenta is dit week einde afgetreden nadat een ac countantsbureau de resultaten van het concern in twijfel heeft getrok ken. De effectenbeurs van Stock holm heeft zondag in een reactie hierop aangekondigd een onder zoek in te stellen naar de financiële positie van Fermenta. De handel in aandelen Fermenta op de beurs is vanaf gisteren voor onbepaalde tijd opgeschort. VPRO De VPRO hoeft niet terug te ko men op de bewering, dat het effec tenkantoor Green Tree een nieuwe dekmantel is van het omstreden kantoor First Commerce Securi ties. De president van de recht bank in Amsterdam, mr. J. As- scher, had eerder in een kort ge ding de omroep wel veroordeeld tot een rectificatie. In een nieuw kort geding, aangespannen door de VPRO, kwam de omroep met nieu we feiten over banden tussen beide kantoren en schortte mr. Asscher in feite zijn vonnis op. bij de uitvoering van de plannen tot verkoop van staatsdeelnemin- 1990 is. De "krapgeldpolitiek" van de Bondsrepubliek leidt tot de ho ge rente in Nederland, wat weer een nadelig effect op het investe- gen in bedrijven, de Postbank en ringsniveau kan hebben. Ruding hoopt dat de Bondsrepubliek, na de komende Bondsdagverkiezin- koord is voorzien in het afstoten gen, voor enige opluchting zal kun- totaal 1.850 miljoen gulden nen zorgen. Ten aanzien van de btw-tarieven ontstond verschil van inzicht tus sen enerzijds PvdA en WD en an derzijds het CDA. Overheveling van alle voedings- en geneesmid- Voor 1987 levert het geplande be drag van 250 miljoen geen proble men op. De moeilijkheden begin- delen naar het lage tarief kan, vol- PARIJS - Journalisten van het Franse persbureau AFP zijn sinds donderdag in staking uit protest tegen pas in 1988 en 1990, als er res pectievelijk 500 en 750 miljoen gul den aan staatsaandelen moet wor den afgestoten, aldus de minister van financiën gisteren tijdens het debat over de begroting van finan ciën in de Tweede Kamer. De voorbereiding voor deze ver kopen moet al in 1987 worden ge troffen, hoewel het kabinet over Postbank en DSM nog niet heeft besloten. Intussen is wel duidelijk geworden dat de aanvankelijke op zet om het bedrag uit het afstoten van staatsdeelnemingen èn extra afzet van aardgas te verkrijgen, is verlaten. Ruding toonde zich tijdens het begrotingsdebat niet somber over de groei van de wereldhandel. He laas heeft de rentedaling in Neder land zich niet voortgezet en "zitten we nog een heel eind af van de ge wenste 3,5 procent in 1990". Op dat punt is nog niet veel bereikt, al duurt het nog wel even voor het gens PvdA en WD, budgettair reorganisatieplannen die 300 arbeidplaatsen zullen gaan kosten. De reorganisatie is bedoeld n het bureau te beperken. neutraal gebeuren door het lage ta rief met 1 procent te verhogen. Aanvankelijk stond ook het CDA op dit standpunt. In een eerder in gediende motie van WD en CDA werd aangedrongen op verlaging van de btw op geneesmiddelen en levensmiddelen. Maar intussen produceerde staatssecretaris Ko ning (financiën) een notitie waarin hij de mogelijkheid van een uni form btw-tarief aankaartte. Hij liet de uiteindelijke beslissing echter aan de kamer voerder Reitsma wil nu eerst over deze notitie met Ko- Dijk (binnenlandse zaken) gisteren ning van gedachten wisselen. Een in grote meerderheid gevraagd niet aantal zaken is door de staatssecre- alleen met de ambtenarenbonden taris duidelijk verwoord, maar een te praten over de invulling van de aantal andere zaken roept bij het 270 miljoen gulden die hij beschik- CDA nogal wat vragen op. Als eer- baar heeft gesteld voor 1987, maar ste reactie zei Reitsma dat zijn frac- ook over de hoogte van dat bedrag, tie het meest voelt voor een verho- Anders is er geen sprake van "open ging van de btw op koffie, thee en en reëel" overieg, vonden PvdA OPEC-akkoord lijkt dichtbij GENEVE (UPI/Rtr/DPA) - De Or ganisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) is het gisteren nog niet eens geworden over een pro- duktiebeperking die moet leiden tot een stijging van de olieprijs tot achttien dollar per vat (van 159 li ter). Er zal dinsdagmiddag verder worden gepraat. De kans dat er op korte termijn een akkoord zal wor den bereikt lijkt groot, zo valt op te maken uit uitlatingen van verschil lende ministers. Tijdens de twee uur durende ver gadering van gisteren is een voor stel van Saoedi-Arabië ter sprake gekomen om het huidige, tot eind dit jaar geldende produktieplafond van zeventien miljoen vaten per dag te verlagen met 7,25 7,5 pro cent. Het nieuwe maximum is be doeld voor de eerste negen maan den van dit jaar. Kleine olieprodu centen als Ecuador, Gabon en Qa tar zouden hun produktie niet be hoeven te verlagen. Het gaat er nu om de produktie- beperking te verdelen over de ove rige lidstaten. Het grootste pro bleem daarbij is de rivaliteit tussen de oorlogsrivalen Iran en Irak. Van Dijk praat alsnog over financiële ruimte in '87 zeep- en wasmiddelen. WD. Het CDA sloot zich daar in de loop van het debat bij aan. Van Dijk zei te beseffen dat het overleg ook zal moeten gaan over die financiële ruimte. Maar hij voegde er aan toe de bonden al tij dens het mislukte overleg over de periode '86-'87 te hebben laten we ten geen kans te zien meer geld vrij te maken. "Meer zit er echt niet in", herhaalde Van Dijk gisteren. Toch wilde hfi op voorhand ook niet he lemaal uitsluiten dat zich tijdens het komende overleg een situatie kan voordoen, waarin hij zich op hieuw in het kabinet zal moeten beraden. De minister beriep zich op de moeilijke financiële positie voor het volgend jaar. Tegen de WD'er Linschoten, die met de PvdA het overleg '87 aan de orde stelde, zei Van Dijk: "Geen belijdenis of mooie woorden over open en reëel overleg kunnen die spanning weg- PvdA en WD vinden dat in het overlég, dat waarschijnlijk binnen kort al van start gaat, ook moet kunnen worden gesproken over de bedragen die het kabinet wil uit trekken voor de arbeidsvoorwaar den bij de overheid in de jaren '88 tot en met '90, wanneer wat meer financiële armslag wordt Linschoten wees de minister erop dat over de hele kabinetsperiode een totale ruimte is van twee mil jard gulden. "Het is niet allemaal kommer en kwel. U hebt onder handelingsruimte". Na afloop van de laatste onder handelingen met de bonden liet Van Dijk weten dat dat hij de ar beidsvoorwaarden voor dit en vol gend jaar eenzijdig zou opleggen. Het bod van de minister beliep een totaalbedrag van 400 miljoen gul den, te besteden in de jaren 1986 en 1987 samen. De bonden wensten met hun eisen niet verder te zak ken dan tot een bedrag van om en nabij 900 miljoen, alleen al over 1986. Over 1987 wilden ze nog niet eens praten als niet eerst de zaken van 1986 waren geregeld. De meerderheid van de Kamer beschouwt 1986 overigens als een DEN HAAG (GPD/ANP) - Een te veel aan samenwerkingsgezind- heid heeft voorzitter mr. Jan A. Oosterhoff (56) van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Ver bond zijn functie gekost. Gisteren kwam hij met de rest van zijn be stuur overeen dat het dienstver band moet worden beëindigd. Oos terhoff heeft de feitelijke uitoefe ning van het voorzitterschap on- middellijk neergelegd. Zijn relatie staan, waarna zich met het KNOV moet nu worden af- scheiding voltrok, gewikkeld. Ruim twee jaar geleden trad Oos terhoff bij de grootste organisatie ondernemers in het midden- Perquin profileerde het KNOV zich als 'de' ondernemersorganisa tie in het midden- en kleinbedrijf. Van samenwerking met de andere organisatie, het Ned. Chr. Onder nemers Verbond (35.000 leden) wil de het KNOV (100.000 léden) niets meer weten. Eerder hadden de twee centrales wel een overlegor gaan en deden ze meer samen. Maar er was meningsverschil ont- volkomen Juist dit jaar was er weer een vorm van overleg op gang geko men. KNOV en NCOV besloten ook een gezamenlijk exportbevor- LONDEN - De drie jaar oude Kent DeMond bestudeert die geheel is opgetrokken uit het meest verkochte speelgoed dit jaar: lego. De levensgrote pop staat deze kerstperiode bij Hamley's, de Londense Regent Street. en kleinbedrijf aan. Hij werd daar derend orgaan op te richten. Oos- met nogal wat fanfare ingehaald terhoff en zijn NCOV-collega Sijko als opvolger van de vermaarde Veninga konden het goed met el- Wouter Perquin, die het KNOV se- kaar vinden. Ingewijden waren dert het ontstaan (uit fusie tussen niet zo verwonderd over de geza- de algemene en de r.k.-organisatie) menlijke opstellingen van NCOV had geleid. Oosterhoff (wiens be- en KNOV in de afgelopen jaren. Zo noeming, gezien zijn achtergrond maakten de twee organisaties nog- bij sommigen toch verbazing wek- ai eens front tegen i" te) was bereid gevonden te beloven staatssecretaris Piet royal guard ten minste twee perioden (dat is nomische zaken). Engeland acht jaar) aan te blijven. Het zijn deze Oosterhoff bleek een heel andere werking die volgens de rest van het figuur dan zijn voorganger. Onder bestuur te veel op de voorgrond waren komen te staan. De verschil len van inzicht "betreffen met na me het positie kiezen ten opzichte van gelijkgerichte organisaties en instellingen", zo liet het bestuur of ficieel weten. Het zei verder te be treuren "dat op deze wijze oen ein de komt aan een periode van sa menwerking in wederzijds respect en waardering". En ook dat het er aan hecht Oosterhoff dank te zeg gen "voor de inzet, waarmee deze in de afgelopen jaren he voorzitter schap van het KNOV heeft ver vuld". Voorlopig neemt mr. Aart Geurt- sen, vice-voorzitter sedert vele ja ren, de leiding waar. Geurtsen is nu regeringscommissaris voor de omroep en was voorheen onder meer Tweede-Kamerlid en Euro parlementariër voor de WD. Des gevraagd zegt hij dat het niet om een bepaald geval gaat. "Het ver schil van inzicht in in de loop van de tijd gegroeid, Er groeide een sfeer waarin je moest constateren dat Oosterhoff verder wilde gaan dan de anderen", zegt hij. Geurtsen geeft toe dat het overleg met het NCOV "niét vlot loopt". ADVERTENTIE vrijheid, veel gemak en een hoog rendement Automatisch, zonder dat u daar iets voor hoeft te doen. Wilt u meer weten over deze nieuwe service? Een afspraak bij één van onze kan toren is zo gemaakt. Daar zijn wij u graag van dienst Goed nieuws voor bedrijven, vereni- kan een hogere trap in de tariefstelling worden gingen, stichtingen en vrije beroepsbeoefenaren, bereikt. Hiermee wordt uw Zakenrekening Tot dusver moest u steeds weer met uw bank tevens Beleggingsrekening, afspraken maken over de belegging van over- De rente wordt maandelijks aangepast tollige middelen op éen aparte rekening. Dat is niet meer nodig. De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kombineert het gemak van betalingsverkeer en Vrije beschikkingsmogelijkheid. Alle betalingsverkeerdienstea Rente over de hoogste PO/ trap maar liefst w /O aan de ontwikkeling op de geldmarkt De Zakenrekening van de Nutsspaarbank kent geen opzegtermijnen, boetes of de voordelen van een getrapte rentevergoeding: andere beperkingen. naarmate het saldo op de rekening hoger is, De Zakenrekening biedt daarmee grote afgedane zaak. Voor de ambtena ren komt het er op neer dat het 'dictaat' van Van Dijk overeind blijft. Het biedt het overheidsper soneel per 1 november een herstel van het vakantiegeld (8 procent in plaats van de sinds enige jaren gel dende 7,5 procent) en verlaging van de pensioenbijdrage van mid delbare en hogere ambtenaren. Akkoord over ontslagen bij Smit-Lloyd ROTTERDAM (ANP) - De zeelie- denbond FWZ en de directie van de bevoorradingsrederij Smit- Lloyd hebben overeenstemming bereikt over het aantal ontslagen dat nodig is om het personeelsbe stand bij de rederij te verminderen. Om het aantal personeelsleden te rug te brengen van 566 tot 389 is ontslag voor 85 werknemers onont koombaar, zo zijn de bond en de directie van Smit-Lloyd overeen gekomen. De ledenvergadering van de FWZ heeft deze overeen komst met algemene stemmen geaccepteerd, zo heeft de FWZ gis teren bekend gemaakt. Aanvankelijk nam de directie van Smit-Lloyd het standpunt in dat het ontslag van 125 personeels leden onvermijdelijk was in ver band met de voorgenomen her structurering. Begin november stelde de FWZ een ultimatum aan de rederij met als voornaamste eis dat er geen gedwongen ontslagen zouden mogen vallen. Toen de di rectie van Smit niet van zins bleek deze toezegging te doen, werden er gedurende twee dagen acties op verschillende schepen van Smit- Lloyd gehouden. Uiteindelijk is de FWZ na her nieuwde besprekingen toch met ontslagen akkoord gegaan, zij het minder dan de directie van Smit- Lloyd aanvankelijk wilde. Uit de overeenkomst tussen de bond en directie blijkt dat de ontslagen zul len vallen onder kapiteins, stuur lieden en eerste en tweede werk tuigkundigen. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) - De aandelen van het verzekeringsconcern Aegon waren vandaag op de Amsterdamse ef fectenbeurs in herstel. Na het forse verlies dat maandag optrad op de aan kondiging dat Aegon een bod wil doen op de aandelen FGH herstelde de koers zich in de ochtend tot f 87, een vooruit gang van f 2,20. FGH daarentegen zak te f 0,90 tot f 15,70. In het algemeen lag de beurs er be hoorlijk prijshoudend bij. De grote fondsen hadden wat steun van de iets hogere dollar en ook van Wall Street, dat na een aanvankelijke duikeling toch nog hoger sloot. Koninklijke Olie lag aan het einde van de ochtend op f 212,20 twee kwartjes hoger. Unilever was f 3 in herstel op f 519,50. Philips, die de vorige dag een fors verlies moest incasseren trok drie dubbeltjes bij op f 44,90. Ook Akzo en Hoogovens waren iets beter. KNP, die tot kwart over elf uit de notering was wegens een grote overne ming in Duitsland, reageerde nog vrij wel niet op dit nieuws.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9