Nieuwbouw Infotheek komt in Leeuwenhoek 'Inspraak bij maatregelen Morsweg ging veel te ver' Leidse politie gaat wijkgericht werken met teams van 30 man 'Stedelijk' zet zich in voor Salomoneilanden Behoefte in onderwijs aan docenten economie AGINA 4 LEIDEN DINSDAG 16 DECEMBER 1986 Activiteiten geconcentreerd in Leiden LEIDEN - De Infotheek gaat een hoofdkantoor openen in de Leeu wenhoek. Het Leidse computerbe drijf is nu gevestigd aan de O ver rijn in Leiden en heeft verschillen de vestigingen elders in het land. Het is de bedoeling dat alle filialen opgeheven worden en de firma wordt geconcentreerd in Leiden. De Infotheek krijgt in het scien ce-park in de Leeuwenhoek de be schikking over een bedrijfsruimte van 8700 vierkante meter. Er zullen 200 mensen aan de slag gaan (het huidige personeelsbestand be draagt 140). Met de bouw van het kantoor is een investering van ze ven miljoen gulden gemoeid. De Infotheek kondigde al enkele maanden geleden aan op zoek te zijn naar een nieuw onderkomen. Directeur en oprichter W. van Leenen bekeek onder meer Rijs wijk, Leiderdorp en Sassenheim als mogelijke vestigingsplaatsen. Uiteindelijk viel de keus op het science-park in de Leeuwenhoek. "De locatie is aantrekkelijk in een representatieve omgeving. Leiden is een redelijke kantorenstad. Wij wilden juist niet op een industrie terrein terecht komen", aldus di recteur Van Leenen. Erfpacht Volgens Van Leenen is het voor zijn bedrijf juist aantrekkelijk dat Leiden de grond in erfpacht uit geeft. "Wü hebben geen enkel pro bleem met erfpacht, integendeel wij vinden het plezierig. Wij hoe ven nu geen financiering voor de grond te vinden". De Infotheek heeft niet bewust gekozen voor een plaats in het science-park. S. Groenewegen van de afdeling economische zaken van de gemeente Leiden juicht de komst van het bedrijf in de Leeu wenhoek wel toe. "Het is prettig voor de bedrijven dat er een bedrijf is dat hardware levert en ook trai ningen en cursussen op informati- cagebied verzorgt". Het nieuwe hoofdkantoor van de Infotheek is ontworpen door het architectenbureau Van Veldhoven en partners. De gevel van het ge bouw zal bestaan uit blauw spiege lend glas. Achter een kantoorge deelte wordt er een bedrijfshal op getrokken. Deze zal wat vormge ving en materiaalkeuze lijken op de kantoorruimte. Beurs Het computerbedrijf Infotheek werd in 1981 door W. van Leenen opgericht. De activiteiten van de firma begonnen met de verkoop van computers aan bedrijven. In middels behoren ook een groot handel en een postorderbedrijf tot de Infotheek groep. Sinds vorige maand zijn aandelen van het be drijf genoteerd op de parallelmarkt van de Amsterdamse effecten- bëurs. De Infotheek boekte over 1985 een winst van 1,8 miljoen gulden bij een omzet van 30 miljoen. De prognose voor 1986 is dat de winst 3,5 miljoen bedraagt en de omzet is gestegen tot 63 miljoen. De opbloei van het bedrijf in vijf jaar tijd lijkt een sprookje. Van Leenen: "Hoe we het gedaan hebben? Daar zou ik een lang verhaal over kunnen vertellen. Laat ik het kort houden: we doen de juiste dingen op het juiste moment. Wij hebben door de intrede van personal computers te maken met een unieke situatie. Daar hebben we van geprofiteerd door heel hard te werken". LEIDEN - Over sfeer gesproken., zowel binnenshuis als buitenshuis ei want dat belast de nekspieren teveel. De bewoners van het pand Lingestraat 74 (rivierenbuurt) hebben zich wel bijzonder ingespannen om het n beetje gezellig te maken. Een fraai winters landschap op de eerst etage. Dus niet van al te dichtbij bekijken, (foto Wim Dijkman). LEIDEN - De leiding van het Leid se politiekorps kiest voorlopig voor wijkgericht werken. In een nota kondigt commissaris Mostert aan dat Leiden opgedeeld zal wor den in drie districten. Teams van 30 agenten zullen dan ieder een deel van Leiden onder hun hoede krijgen. Op deze manier hoopt de politie een betere efficiency te be reiken. De splitsing van taken gaat niet zo ver als in Amsterdam en Haarlem, waar wijkteams ook re cherchetaken uitvoeren. Mostert wil de plannen binnen enkele maanden doorvoeren. De plannen v Parkeren mogelijk door aankoop maandkaart LEIDEN - Bedrijven en personen die niet in het "parkeerrestrictiege- bied" gevestigd zijn of wonen, en dus niet over een parkeervergun- ning beschikken, kunnen per 1 ja nuari 1987 een week- of maand kaart aanschaffen. De kosten van zo'n kaart bedragen respectievelijk 45 en 180 gulden. De gemeente zal verder de prijs van een maand abonnement voor het parkeren bij molen De Valk verlagen van 60 naar 50 gulden. Deze maatregelen zijn een uit vloeisel van de evaluatie van het parkeerregime dat op 1 januari van dit jaar bij wijze van proef in een deel van de binnenstad werd inge voerd. Vanaf 1 juni 1987 zal dit re gime in meer wijken gelden. Om de invoering mogelijk te maken in vesteert de gemeente 500.000 gul den, voornamelijk voor de aan schaf van parkeerautomaten en aanpassing van bestratingen. De gemeente wil verder een be zwaarschriftenprocedure opne men in de verordening waarin het parkeervergunningstelsel geregeld wordt. Volgens de gemeente kan tegen de afwijzing van een par- keervergunning geen beroep bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State worden aangetekend. Het is overigens nog niet duidelijk of de afdeling rechtspraak die me ning deelt. Momenteel is er een be zwaar tegen afwijzing van een ver gunning bij de Raad van State aan hangig. Brandweer blust brand Mostert hebben geen steun van de dienstcommissie, de onderne mingsraad van het korps. Die den ken dat de politie de aapdacht meer moet richten op het project gericht werken. Daarbij wordt ge durende korte tijd extra aandacht geschonken aan bijvoorbeeld ver nieling van scholen. In het plan van Mostert blijft overigens het projectmatig werken, in beperkte mate, bestaan. D66-raadslid Langenberg vindt dat de "nota van Mostert "filosofie mist". Volgens Langenberg is het verder doorgevoerde wijkgerichte werken in andere steden een suc cesnummer gebleken. Mostert wees het raadslid erop dat de poli tiekorpsen in de meeste middel grote steden voor een "mengvorm" kiezen tussen projectmatig en wijkgericht werken. Tijdens de vergadering van de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden kondigde Mostert verder aan dat er nog geen verdere stappen onder nomen kunnen worden tegen de golden-tencasino's. In Leiden zijn er van de oorspronkelijke vijf speellokalen nog maar twee ge opend, Holiday Inn en Stardust. Wanneer de Amsterdamse recht bank binnenkort bepaalt dat gol den ten geen behendigheidsspel, maar een kansspel is, kunnen justi tiële stappen tegen de casino's worden ondernomen. Enige politieagenten demon streerden tijdens de vergadering de alcohol-testapparatuur die bin nenkort het blaaspijpje gaat ver vangen. De politie hoopt over niet al te lange termijn ook te beschik ken over een apparaat dat de bloedproef overbodig maakt. Kritiek Eikerbout op gemeente LEIDEN - De gemeente Leiden is eigenlijk veel te ver gegaan met in spraak over de verkeersmaatrege len in de Morsweg. In het verkeers circulatieplan en het bestem mingsplan voor dit gebied, was al lang vastgelegd dat het autover keer in de Morsweg tussen de Rijn- zichtbrug en de Lage Morsweg zou worden teruggedrongen, vertelde Morswegbewoner - en oud-PvdA- raadslid - R. Eikerbout gisteren tij dens de vergadering van de raads commissie voor ruimtelijke orde ning en verkeer. Na een enquête bleek dat de Morswegbewoners en de in deze straat gevestigde ondernemers, verdeeld zijn over verschillende verkeersmaatregelen. Bij wijze van compromis wil de gemeente nu verkeersdrempels in dit gedeelte van de straat leggen. Eikerbout en een aantal andere bewoners be twijfelen sterk of dit het aantal au to's dat door de straat rijdt, vermin dert. Hooguit zouden automobilis ten hun snelheid wat verlagen. Eikerbout deed" daarom gisteren een dringend beroep op de raadsle den om zich te houden aan eerder genomen raadsbesluiten. "Als u uw eigen besluiten niet serieus neemt, hoe kunt u dan verwachten dat anderen ze wel serieus nemen", aldus Eikerbout. Hij voerde aan dat een ambte naar van de gemeènte tijdens een bewonersavond had toegegeven dat verkeerdrempels niets uitha len. Eikerbout sprak er bovendien zijn verbazing over uit dat, terwijl de gemeente in de enquête een flink aantal verkeersmaatregelen voorstelde, het aanleggen van ver- Verzet van WD tegen bouw 84 woningen Schubertlaan keersdrempels juist niet werd ge noemd. Ook vindt hij dat de gemeente te veel zijn oor te luisteren heeft ge legd bij de ondernemers in de straat. Zij vinden dat hun bedrij ven in gevaar komen als auto's niet langer door de straat kunnen rij den. "In het bestemmingsplan is echter vastgelegd dat in deze wijk voornamelijk buurtwinkels moe ten overblijven. Alle andere win kels zouden moeten worden ver plaatst", aldus Eikerbout, die er voor pleitte de Morsweg tussen de Rijnzichtbrug en de Lage Morsweg alsnog af te sluiten. Ondernemer Van der Voort stel de dat niet alleen ondernemers te gen afsluiting van de straat zijn, maar ook een aantal bewoners zelf. Verplaatsen zou niet mogelijk zijn, omdat dat een te kostbare zaak wordt. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening en verkeer vergadert donderdag verder over deze zaak. Een van de sportactiviteiten tijdens 'Survival of the fittest' op het Stede lijk Gymnasium. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Tweeëndertig leerlin gen van het Stedelijk Gymnasium aan de Fruinlaan hebben zichzelf gisteren voor het goede doel 'afge mat'. Tijdens een 'Survival of the Fittest' moesten ze onder meer een reeks gymtoestellen trotserën en aansluitend twee kilometer hardlo pen over de Zoeterwoudsesingel. 'The fittest' bij de meisjes was Pris- ka Fischer uit 3a, die het parcours in 13 minuten en 30 seconden af legde. Mare Schrijver uit 4c won het met een tijd van 11 minuten en 45 seconden van de jongens tot en met 15 jaar, bij de oudste jongens eindigde Maarten Wiggers uit de vijfde klas als eerste met een tijd van 10 minuten en 50 seconden. Het geld dat door mede-leerlin gen en ouders op hen was ingezet, is bestemd voor de Salomoneilan den, die eerder dit jaar werden ge troffen door overstromingen en een wervelstorm waardoor 90.000 mensen dakloos werden. Tot en met vrijdag worden nog meer ac ties georganiseerd, waaronder een kerstshow en een kerstontbijt. in busje LEIDEN - De Leidse brandweer heeft in de afgélopen nacht om streeks kwart voor vier in de omge ving van de Condorhorst een busje moeten blussen dat in lichterlaaie stond. Onderzoek leerde dat het busje was gestolen. Eerder die nacht was er bij de politie een mel ding binnengekomen over het feit dat er in de Merenwijk een paar mensen aan het jakkeren waren met busjes. Volgens de politie be staat er een verband. LEIDEN - De WD is tegen het bouwplan voor 84 woningen aan de Schubertlaan. Dit bleek giste ren tijdens de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. De liberalen zijn niet te gen de bouw van de woningen op zich. Ze hebben trouwens al inge stemd met een eerder bouwplan hiervoor. Dat plan is op aanwijzingen van de welstandscommissie echter zo danig gewijzigd dat de WD er niet meer tevreden over is. De liberalen vinden het op belangrijke onderde len slechter geworden. Bovendien vragen ze zich af of een plan, waar mee de gemeenteraad heeft inge stemd, nog zo belangrijk door de welstandscommissie kan worden veranderd. Ook in een van de bezwaarschrif ten van omwonenden werd dit punt aangevoerd. WD-woord- voerder Bakker zei gisteren dat be zwaarschrift op dit ene onderdeel te ondersteunen. Alle andere be zwaren van de bèwoners wees Bakker van de hand. De bezwaar makers menen onder meer dat de nieuwe woningen te dicht bij de bestaande huizen komen te staan. Verder zijn ze het er niet mee eens dat de gemeente groen opoffert voor woningbouw. De bezwaar schriften werden door de overige raadsfracties in hun geheel onge grond verklaard. Wethouder Peters merkte overi gens op dat de Welstandscommis sie af en toe klaagt dat de gemeen teraad zich veel te veel bemoeit met stedebouwkundige invulling van plannen, iets waarover de wel standscommissie zich moet bui gen. Bingo In buurthuis Op Eigen Wieken wordt op zaterdag 20 december een kerst-bingo georganiseerd. De zaal gaat om half acht open en de eerste ronde is kwart over acht. Plaats van handeling: Val kenpad 2. LEIDEN - Het Gewestelijk Arbeidsbureau in de rayons Leiden, Lisse en Alphen organiseert een opleiding tot leraar economie. Binnen het onder wijs bestaat er een grote vraag naar docenten economie. Nogal wat vaca tures worden door onbevoegde leerkrachten vervuld. De opleiding zal in maart 1987 van start gaan. De cursus gaat ruim twee jaar duren. Er wordt op een (dinsdag)avond per week les gegeven. De opleiding vergt daarnaast ongeveer 20 studieuren per week. Om tot de opleiding toegelaten te worden moeten de kandidaten inge schreven zijn als werkzoekende bij het arbeidsbureau. Daarnaast moet men beschikken over een vöoropleiding HAVO, VWO of MEAO. Belang rijk daarbij is dat de cursist over recente kennis van het boekhouden beschikt. De maximum-leeftijd om toegelaten te worden, bedraagt 40 jaar. Het arbeidsbureau zal een capaciteitenonderzoek houden* om kandi daten te selecteren. Kandidaten voor de omscholingscursus moeten zich vpor 10 januari aanmelden bij het informatiecentrum van het arbeidsbureau Leiden, Oosterkerkstraat 1. Op 20 januari wordt een voorlichtingsbijeenkomst gehouden. LEIDEN - Een 52-jarige Leiderdorper moest gisteravond omstreeks kwart voor elf met hoofd- en beetletsel i het AZL worden vervoerd nadat hij op de Kanaalweg tegen achtereenvolgens een lichtmast en een boom gereden. Volgens dé politie raakte de man de macht over het stuur kwijt omdat hij dronken in zijn auto gestapt. Volgens de politie was die auto overigens tótaal vernield. 'De logé', thriller van Francis Dur- bridge door toneelvereniging Tot Ie ders Genoegen. Met: John Donders, Corry van Doorn, Yvonne van Vel- zen, Annemieke Turk, Ton Barn- hoorn, Wil van Leeuwen, Kees Kar man en Lies Beekman. Regie: Ge van Haaren. Gezien op 15 december in de Leidse schouwburg. LEIDEN - Beroemd zijn is ook niet alles. Menig detective of thriller demonstreert deze stel ling op niet mis te verstane wijze. Eveneens geldt dat voor de thril ler van Francis Durbridge, die TIG gisteravond tot genoegen van een goed bezette schouw burg op de planken bracht. Het zoontje van een wereldberoemd artiestenechtpaar wordt ont voerd. Daardoor zijn Robert en Stella Drury, zijn ouders, geheel en al aan de willekeur van de ont voerders overgeleverd. Losgeld wordt er niet geëist; men verlangt dat het echtpaar twee dagen een logé gastvrijheid verleent. De ene ?ogé deugt niet en wordt vermoord. De tweede deugt al evenmin en probeert het plan van zijn voorganger tot een goed einde te brengen. Overbo dig om te zeggen dat het echt paar bij die plannen een hoofdrol speelt. Zelfs de dubbelganger van Robert Drury komt nog even Spanning ontbreekt in thriller 'De Logé' om een hoekje kijken. Dat biedt mogelijkheden voor een dubbel rol, waarmee John Donders, één van de bekendste TIG-leden, op vertrouwde wijze aan de gang gaat. |j Soms biedt het einde van een thriller of detective een geraffi neerde oplossing, waaraan je zelf helemaal niet had gedacht. Alle verwarrende ontwikkelingen vallen in zo'n geval als in een mo zaïek op hun plaats. Een verras sende wending aan het slot bij voorbeeld kent dit stuk niet. Zoiets ligt natuurlijk vooral aan het toneelstuk en nauwelijks aan de spelers. Hun taak is het om het verhaal zo volledig en geloofwaardig mo gelijk voor het voetlicht te bren gen. In het begin als Robert zijn vrouw van de ontvoering op de hoogte moet stellen, lukt dat nog maar moeizaam. Gaandeweg krijgen de spelers meer greep op hun rol (Corrie van Doorn bij voorbeeld), waardoor de spel- prestaties beter worden. Een paar kleurloze rollen, die de gang van zaken in het stuk niet echt beïnvloeden, zijn trouwens moeilijk in te vullen. Van meet af aan moet er eigen lijk voortdurend een gespannen sfeer heersen; er is per slot van rekening een kind ontvoerd. Die angst en spanning komt bij TIG alleen tot uitdrukking, als de tekst van de hoofdpersonen dat met zo veel woorden voor schrijft. Een alternatief is er niet, want het stuk laat voor een relati verende humoristische knipoog weinig ruimte. Maar ook al valt de ontknoping van het toneelstuk wat tegen, de toneelavond van TIG eindigde desondanks op feestelijke wijze. Naast de gebruikelijke huldigin gen was er namelijk speciale aan dacht voor de souffleuse, die al veertig jaar lid van de vereniging is. Een stralende mevrouw Mijni Boom mocht bloemen, lovende woorden, geschenken en een gouden speld van het Neder lands Centrum voor Amateurto neel in ontvangst nemen. WIJNAND ZEILSTRA

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4