Steeds Diaconessenhuis gedwongen 'patiëntenhotel' te sluiten Oproep aan huisartsen: boycot Academisch Ziekenhuis Leiden HOE KOOPJE EEN SIERAAD \A\MONET ENGEEFJEERTWEE CADEAU? Werkeloosheid Leidse regio in november iets toegenomen Als gevolg van bezuinigingen BIJ DE BIJENKORF BEN JF. BETER AF Auto's botsen na beide door groen licht te zijn gereden DINSDAG 16 DECEMBER 1986 LEIDEN LEIDEN - De 'hotelafde ling' van het Diaconessen- ziekenhuis gaat eind deze week dicht. Op zichzelf is dat een jaarlijks weerkeren de gebeurtenis: vóór de kerst gaan de 'lopende pa tiënten' naar huis. Het ver schil is echter dat na Nieuw jaar geen ambulante patiënt meer in de hotelvleugel zal rondlopen. Want die wordt voorgoed gesloten. Uit hét oogpunt van bezuinigin gen, zo geven dr. M P. Hennink en drs. C.P. Leijte, respectievelijk di recteur patiëntenzorg en directeur bedrijfsvoering van het Diacones- senziekenhuis toe. "Door de bezui nigingen kom je in de situatie dat door Annemiek Ruygrok je met minder personeel toch meer verpleegbehoeftigen moet behan delen. Door sluiting van de locaire afdeling, zoals wij de hotelafdeling liever noemen, kunnen we maxi maal gebruik maken van de perso nele bezetting. De afdeling zal ove rigens op kleinere schaal, geïnte greerd in andere afdelingen, wor den overgeplant. Zij zal dan 'ambu latorium' gaan heten en 14 tot 17 bedden tellen". De oorspronkelijke hotelafde ling komt leeg te staan. "Zonde", vinden beide directeuren. Zij den ken dan ook aan mogelijkheden om die 23 lege kamers anders te gaan gebruiken. "Sole Mio in Noordwijk, de kliniek voor patiën ten met reumatische aandoenin gen moet worden verplaatst. Er zal nog worden geformuleerd aan wel ke eisen een nieuwe voorziening moet voldoen. Het voordeel van de afdeling in het Diaconessenhuis is dat het een accommodatie met een hoge privacy is". UTRECHT - De scheidend voorzit ter van de Landelijke Huisartsen Vereniging, W.J. de Regt, heeft de huisartsen in de regio Leiden opge roepen, geen patiënten meer te ver wijzen naar het Academisch Zie kenhuis Leiden, tenzij dat medisch onverantwoord is. Hij noemde dat nodig om een rampzalige ontwikkeling in de kiem te smoren. Daarmee doelde De Regt op het besluit van het vol gens hem overwegend uit specia listen bestaande bestuur van de Leidse medische faculteit, in het kader van de door minister Deet- man opgelegde bezuinigingen, de vakgroep huisartsgeneeskunde op te heffen. De Regt ziet dit besluit als het eerste deel van een 'scenario' dat een onaanvaardbare verenging van de medische studie tot gevolg zal hebben en een halvering van het aantal universitaire huisartsinsti tuten. Zo'n ontwikkeling is vol gens hem volledig in strijd met het beleid dat is gericht op versterking van de functie van huisartsen in de gezondheidszorg. Een woordvoerder van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden noem de de oproep van de scheidende voorzitter van de LHV „onterecht en onrechtvaardig". Overigens staan volgens deze woordvoerder de bezuinigingen bij de vakgroep huisartsgeneeskunde nog ter dis- „Het is bovendien een zaak van de universiteit. Maar de patiënten dreigen nu door de oproep van De Regt de dupe te worden", aldus de woordvoerder van het AZL. „Ze kunnen nu niet vrijelijk een zie kenhuis kiezen. De patiënten wor den nu de dupe van een besluit van de Leidse universiteit en uiteinde lijk natuurlijk van het beleid van minister Deetman van Onderwijs". Vanavond beraden de huisartsen uit Leiden en omgeving zich in het Leidse Diaconessenziekenhuis over de oproep van De Regt. Hetzelfde geldt voor het zuster huis dat voor een deel niet wordt benut. Veel leerling-verpleegkun digen wonen liever elders in de stad dan intern in een ziekenhuis. De directeuren zouden daar ook het liefst iets willen vestigen dat gebruik zou kunnen maken van de outillage en de infrastructuur van een ziekenhuis. Gedacht wordt aan een Verwante sector als een ver pleegtehuis. Maar ook dat moet worden bekeken. Nog even zijn er in de hotelafde ling 23 bedden beschikbaar voor patiënten die niet aan bed gekluis terd zijn. Op riante eenpersoonska mers. Patiënten die voor een paar dagen ter observatie in het zieken huis moeten verblijven, die op nieuwe medicamenten moeten worden ingesteld of die na een in greep nog onder controle blijven, kunnen hier terecht. Slechts een verpleegkundige is nodig om de patiënten te verzorgen. Verder zijn er vijf zes hostessen om de gasten op te vangen. Nu is de situatie in het zieken huis zo, dat op diverse afdelingen veelal bedden leegstaan. Om een economische bedrijfsvoering mo gelijk te maken, wordt de locaire afdeling nu gesloten en over een aantal afdelingen verdeeld. Aan het begin van de gang zal een zaal voor locaire patiënten worden ge bruikt, de overige zalen zijn voor 'gewone patiënten'. Het personeel van de locaire afdeling wordt even eens herplaatst. Dr. Hennink: "De locaire patiënten komen nu op rui me vierbedskamers met in het midden een grote eettafel". De pri vacy wordt op deze manier welis waar ingeperkt, maar voor patiën ten die vaak al van een 'gewone zaal' afkomen zal dat niet zó'n be zwaar zijn. De vleugel van het diaconessenhuis waar op de derde etage he. ondergebracht dat binnenkort dus dichtgaat. Bezetting Hennink: "Allerwege zie je de tendens van opnameduurverkor ting. Dat betekent dat klinische zorg zoveel mogelijk moet worden beperkt tot de mensen die de ver pleegkundige zorg hard nodig heb ben". Waar nu in het Diaconessenzie kenhuis een bezettingsgraad van 80 85 procent is, wordt gestreefd naar een bezetting van 90 procent. Hennink: "Dat betekent dat je een betrekkelijke leegloop tijdens het weekeinde moet vermijden". Een betere afstelling van de vakanties van het personeel, ook van de spe cialisten, zal niet alleen een effi ciënter gebruik van de ziekenhuis afdelingen tot gevolg hebben, het bespaart ook geld. "Watje hiermee uitspaart, hoeft niet ergens anders te worden bezuinigd". In dit kader denken beide direc teuren aan een betere verdeling van het dienstrooster: "De arbeids duurverkorting (ADV) is moor dend gebleken voor een zieken huis. Daarbij kómt nog dat leer ling-verpleegkundigen nog veel dagen op de centrale school moe ten doorbrengen. Dat betekent een leegloop af en toe. Dat en de adv versterken elkaar: op papier heb je een groot aantal verpleegkundi gen, maar in de praktijk is dat niet het geval. Er worden steeds hogere eisen aan roostertechnieken ge steld". Energie Ook in de civiele dienst moet an derhalve ton worden bezuinigd. Een voorbeeld daarvan is, aldus drs. Leijte, de schoonmaakdienst: door die intern te regelen en geen bedrijf van buitenaf in te schake len wordt dat bedrag bijna ge haald. "De bezuinigingen moeten ook worden gehaald uit energiebe sparing. En het pesoneel wordt ge stimuleerd kostenbesparende ideeën te ontwikkelen. Om een voorbeeld te noemen: door een an der soort kussen te gaan gebrui ken, dat eenvoudiger te reinigen is, kan 10.000 tot 13.000 gulden per jaar worden bespaard", aldus di recteur Leijte. Ook een 'dure' afdeling als radio logie wordt strak gebudgetteerd. Bij de medische staf is een groeiend begrip te constateren. Ook de medici verlenen hun mede werking aan de bezuinigingen: "Wat is de prijs van geneesmidde len, vragen ook zij zich af. Is het duurste medicijn wel altijd het bes te? Tot en met oktober van dit jaar hebben wij een ton minder aan me dische middelen besteed, terwijl het aantal behandelde patiënten is gestegen", aldus directeur Hen nink. Het Diaconessenziekenhuis heeft de afgelopen tien jaar het aantal patiëntenbehandelingen omhoog zien gaan. Oorzaak daar van is onder meer de veroudering van de bevolking. Het aantal pa tiënten boven de 65 jaar is de laat ste tien jaar verdubbeld. Boven dien zijn meer ziekten beter behan delbaar. Hennink: "Dat is eigenlijk een trieste zaak: het ziekenhuis zit in de lift, terwijl dat uit het oog punt van bezuinigingen niet kan". ADVERTENTIE Monet IDat gaat zo: als u nu op de Monet-stand in de Bijenkorf voor 126.- een prachtige gedraaid collier van 22 krt verguld goud koopt, krijgt u de bijpassende armband t.w.v. 63.- cadeau* Stelt u hierop geen prijs, ontvangt u de helft ir Extra kerstkoopavonden in alle filialen op 22 en 23 december. In Rotterdam bovendien op 18 en 19 december en in Den Haag. Eindhoven en Arnhem ook c LEIDEN - De werkeloosheid in de Leidse regio is in de maand no vember licht gestegen. De stijging is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan seizoensinvloeden. Over het gehele jaar gerekend is de werkeloosheid in Leiden en om streken gedaald met 726. De werkeloosheid onder de vrouwen in het rayon Leiden daal de met 46. Daar stond weer een stij ging van 113 in het rayon Lisse te genover. De stijging van de werkeloosheid onder vrouwen in de bollenstreek is een rechtstreeks gevolg van seizoensinvloeden; de daling van het aantal vacatures in Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Grot Waar kunnen toeristen naar toe als het regent en het dus beslist niet leuk is om door Leiden te wandelen? Naar een museum, inderdaad. Of naar het café. Maar zo veel mogelijkheden zijn er niet, meent VW-directeur Hugens. "Leiden heeft een tekort aan slecht-weer-voorzieningen", zegt de toeristenlokker in vakjargon. Om die /eden heeft Hugens een ideetje gelanceerd, dat wil zeggen: het plan spookt al een tijdje door z'n hoofd en nu moet onder meer de werkgroep 'Lei den de moeite waard' maar eens bekijken of een en ander ook kan worden uitgevoerd. Wat wil Hugens? De Burcht uithollen, dat wil hij. "Er zijn in het verleden wel meer plannen geopperd voor De Burcht. De meeste ideeën had den betrekking op overkappen. Best leuk, maar volgens mij is er een beter idee: een grot maken onder de heuvel". Is die man nou helemaal gek geworden, zullen sommige men sen zich afvragen. Een grot ma ken! En dan komt er in die grot zeker zo'n duister restaurantje waarin je broodjes Leidse kaas kunt eten. Of nog erger: een sprookjesgrot, zo'n Hans en Grietje geval. Aan een sprookjesgrot heeft Hugens inderdaad gedacht, maar er zijn meer mogelijkheden, ver telt hij. "Je kunt in die grot ook theaterstukken laten opvoeren". Valt niet te vrezen dat het his torische karakter van De Burcht wordt aangetast door deze Walt Disney-achtige plannen? Hugens zegt van niet: "Het mooie van een grot is natuurlijk dat er aan de buitenkant hele maal niets verandert. De Burcht blijft gewoon De Burcht, alleen onder de grond gaat zich het een en ander afspelen". Binnenkort moet de eerder ge noemde werkgroep zich maar eens over het plan buigen, aldus Hugens. "Er moet sowieso wat met De Burcht gebeuren. De heuvel schijnt in slechte staat te verkeren qua constructie. Als men nu een reconstructie-plan gaat bedenken, kan er misschien ook eens worden gekeken naar mijn voorstel". Wat zijn de levenskansen van dat plan? "Ik weet het niet. Ik heb verder nog niets bestudeerd. Zoals ik al zei: het is een plannetje. Wat de financiële consequenties zijn: geen idee. Misschien kan het wel niet. Misschien stort de hele Burcht wel in elkaar als je een grot aanlegt. Maar als het wel kan, nou, dan lijkt het me een leuk plan om uit te voeren". Een grot onder de eeuwenoude Burcht in Leiden. Dat lijkt Hugens van de WV wel Verhuisd Nog hangt er een lucht van rotte eieren. Alsof het instituut voor parasy- tologie de eierkweken heeft laten staan. Maar die lucht schijnt te worden veroorzaakt door een niet optimaal werkende riole ring. Voor de rest is er niets aan de hand op Rapenburg 33. Het pand, waar je vroeger terecht kon voor inenting tegen gruwe lijke tropische ziekten, biedt nu huisvesting aan een drietal insti tuten van de Leidse universiteit: het Bureau Buitenland, het Ne derlands Onderzoekscentrum voor het recht in Zuid-Oost Azië en het Caraïbisch gebied en de Nederlandse Raad voor Juridi sche Samenwerking met Indone- Eigenaar van het pand, de Leidse Stichting Studenten Hui vesting, bewoont de tussenver- dieping. Via een schot is die ver dieping afgescheiden van de ove rige bewoners. "Wij pasten er toevallig als een lappendeken in", aldus Wouter Teller van het Bureau Buitenland. Rapenburg 33 kent een lange geschiedenis. Het pand bestond al in de vijftiende eeuw. Toen was het een klooster. In het be gin van deze eeuw, inmiddels al in bezit van de Leidse universi teit, werd het Instituut voor Tro pische Geneeskunde er geves tigd. Dat bleef lange tijd zo. Tot voor een jaar. De universiteit had het pand inmiddels aan de Stichting Stu denten Huivesting verkocht. Die wilde het deels zelf gebruiken, voor een ander deel verhuren. In afwachting van de bouwvergun ning stond het leeg en werd ge kraakt. Via de rechter werden de krakers er na verloop van tijd uit gebonjourd en zo kon de univer siteit weer, maar nu als huurster, het vroegere bezit terugkrijgen. Het gebouw is prachtig op- gknapt. Zelfs de omloop in de bi bliotheekzaal is gehandhaafd. De drie universitaire instituten zit ten er overigens al sinds januari van dit jaar in. Maar pas nu ge ven zij voor genodigden een ope ningsfeestje. De drie instituten hebben een verleden vol verhuizingen achter de rug. Zo was Bureau Buiten land eerst aan de Stationsweg ge vestigd, vervolgens werd domici lie in Noordeinde 50 gevonden en nu dan, samen met de andere, op Rapenburg 33. "En hier groeien we eigenlijk ook al weer uit", aldus Teller. Een toekomsti ge verhuzizing is opnieuw niet uitgesloten. Hulpdienst Wie wil weten wat kerst in Leiden beurt op het gebied tijdens de omgeving ge- kerst- inns, samenkomsten en zamen- zang, kan zich wenden tot de te lefonische hulpdienst'. Het tele foonnummer: 071-125202. "Overigens... onder het motto: een gesprek van mens tot mens, blijft de telefonische hulpdienst altijd voor u bereikbaar". Einde Zo dit was het, voor dit jaar dan. Steeds zal in deze ongetwijfeld steeds kouder wordende maand niet meer in de krant verschij nen. Maar niet getreurd: begin volgend jaar verschijnt de ru briek weer, als vanouds vier keer per week. U kunt ons dan weer benade ren met uw tips en suggesties. Zo lang die maar geen betrekking hebben op gebroken benen, op gelopen tijdens onverantwoorde afdalingen in winterse vankan- tieoorden. U bent gewaarschuwd! de bloembollensector. Directeur Van der Zwet van het arbeidsbu reau Lisse: "Bij de grote bedrijven is het najaarsinpakken afgelopen, in januari gaat dat weer van start. Dan gaan die bedrijven weer men sen aantrekken". In andere beroepsgroepen daal de de werkeloosheid verder. In het onderwijs nam het aantal werkelo zen, gerekend over de beide rayons, met 34 af, in de administra tieve sector met 40. Het gewestelijk arbeidsbureau verwacht dat de trage daling van de werkeloosheid zich in de ko mende maanden zal voortzetten. "De seizoensinvloed kan voorlopig nog voor enige versluiering van de ze ontwikkeling zorgen", aldus het arbeidsbureau. Het aantal uitschrijvingen bij het arbeidsbureau bedroeg in novem ber 1261. Volgens het arbeidsbu reau is dit in een indicatie voor een hoge activiteit op de arbeidsmarkt. In totaal waren er aan het einde van de maand 558 vacatures bij de twee arbeidsbureaus aangemeld. Daarvan staan 89 banen langer dan drie maanden geregistreerd. Een deel hiervan betreft "moeilijk ver vulbare vraag".Het totaal van 558 vacatures is overigens beduidend meer dan het aantal vanvorig jaar. In november 1985 registreerde het arbeidsbureau 331 vacatures. Het totaal aantal ontslagen dit jaar bedraagt ongeveer 1350 in het rayon Leiden en 350 in het rayon Lisse. Dit getal is in Leiden in be langrijke mate beïnvloed door de collectieve ontslagen bij Aramco en HCG. Directeur Tibbe van het arbeidsbureau Leiden denkt dat zonder de ontslagen bij deze twee bedrijven het aantal ontslagen naar recordlaagte gedaald zou zijn. "En kele jaren geleden hadden we nog te maken met 2500 ontslagen per jaar". Volgens Tibbe leidt het instorten van de oliemarkt en de daling van de dollarkoers niet alleen tot mas sale ontslagen. "Je merkt dat er bij tal van bedrijven een of twee men sen hun baan kwijt raken". Werkeloosheidsontwikkeling in de verschillende gemeenten die tot het gebied van het Gewestelijk Ar beidsbureau Leiden behoren: Mannen Vrouwen okt. 1986 nov. 1986 Alkemade 128 .137 83 84 Katwijk 477 527 184 186 Leiden 3915 3912 2155 2116 Leiderdorp 332 334 208 208 Oegstgeest 225 224 158 158 Rijnsburg 89 89 50 48 Valkenburg 24 22 11 9 Voorschoten 283 283 196 189 Warmond 66 62 32 35 Zoeterwoude 65 70 61 58 Overige 1 Rayon Leiden 5604 5660 3138 3092 Hillegom 226 235 163 207 Lisse 191 224 163 203 Noordwijk 375 409 228 240 Noordwijkerhout 141 154 107 120 Sassenheim 129 126 132 133 Voorhout 73 73 38 41 Overige 1 1 Rayon Lisse 1135 1221 832 945 Totaal Gewest 6739 6881 3970 4037 LEIDEN - Een 20-jarige vrouw uit Oegstgeest moest gisteravond om streeks kwart over zes met een bot breuk naar het AZL worden ver voerd nadat zij op de Boerhaave- laan betrokken was geweest bij een botsing. De vrouw wilde links af slaan, het licht stond op groen, maar aangezien zij in een file stond, kon ze op een bepaald mo ment niet doorrijden. Het licht aan de andere kant was inmiddels op groen gesprongen, met als gevolg dat een botsing met een 30-jarige Leiderdorper ontstond. Volgens de politie zal de rechter moeten bepa len wie schuldig is. DIEFSTAL - Uit een bedrijfspand aan de Rooseveltstraat is in de nacht van zaterdag op zondag 17 vierkante meter wit marmeren te gels gestolen. De dader(s) kwamen binnen door een ruit te vernielen. In november brachten dieven ook al een bezoekje aan het bedrijf. Toen werd 40 vierkante meter ge stolen. De politie kon niet vertellen wat de totale waarde van de gesto len tegels is.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3