'Verkeersobstakels kunnen zo niet' Wethouder: 'bouwfouten in Vlietwijk worden hersteld' Zes ontslagen bij Verto Politiek Wassenaar haalt uit naar graaf Discussie over Leiderdorpse maatregelen laait weer op Proef op Vrouwenweg voorlopig gehandhaafd Wassenaars WD- raadslid vertrekt Duizendste baby in Leiderdorps ziekenhuis Maak haast met overleg zwembad' PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 16 DECEMBER 1986 Agenda VOORSCHOTEN - Eventuele bouwfouten bij het groot onder houd in de Voorschotense wijk Vlietwijk, worden hersteld. Dit heeft wethouder J. Visser (PvdA PPR) gisteravond beloofd aan de actievoerende bewoners van 116 gemeenteflats aan professor Eyk- manhof, professor Lorentzlaan, professor Kamerlingh Onnesplant- soen en professor Einthovenlaan. Wanneer het de fout is van de aan nemer, moet hij voor de kosten op draaien. In andere gevallen, wan neer de situatie ter plekke goed werk onmogelijk maakt, wil Visser best met de raad praten over een extra krediet. Aan de vooravond van zijn eerste bezoek aan de wijk, gaat hij daar nog niet van uit. De laatste jaren heeft de gemeente flink wat wonin gen opgeknapt en gerenoveerd en dat ging volgens de gemeentebe stuurder en huisbaas goed. De (zelfde) aannemer leverde prima werk af en bewoners zouden van het begin tot het eind betrokken zijn geweest bij het project. Even tuele klachten "konden altijd wor den verholpen" en voor aanvullen- Bij dit project was het niet an ders en drukten ambtenaren bewo ners op het hart de problemen voor te leggen tijdens de opleveringsfa se, waarin twee van de acht blok ken nu zitten. Het pakte anders uit. Bewoners klaagden vorige week, voor de oplevering, luidkeels bij journalisten over slordig werk, slecht gedrag van werklui, een ge brek aan overleg en het schrappen van beloofde posten. "Men geeft ons de tijd niet", rea geert Visser verongelijkt. Direct herstellen is volgens hem, gezien de schema's, niet mogelijk: "We hebben met 116 woningen te ma ken en niet met 116 maal 1 wo ning". Daarnaast hebben volgens hem veel problemen te maken met "een verschillende beleving". Be woners verwachten vaak verbete ringen, terwijl de gemeente bij groot onderhoud denkt aan inci denteel herstel zodat de woningen er weer aanvaardbaar uitzien. Dus: een deur wordt niet geschilderd wanneer hij nog netjes is en som mige dingen worden pas hersteld ze echt kapot zijn. Later in het gesprek is hij bereid wat duidelijker het boetekleed aan te trekken en dieper in te gaan op de noden van juist déze bewoners. "Je zou best kunnen stellen dat we met deze buurt - dat bedoel ik niet zo hoor: buurt - anders hadden moeten werken. Als je echt cliënt gericht denkt, wordt je mogelijk wat eerder wakker. Maar een appa raat heeft nu eenmaal een vlieg wielwerking: het blijft op de gewo ne wyze doorwerken". De aanwezige coördidator heeft het daar een beetje moeilijk mee. Deze ambtenaar heeft nooit nega tieve geluiden opgevangen en met individuele bewoners een goed contact. Alleen op 24 november kreeg hij wat klachten, toen hij be woners meedeelde dat heel kri tisch wordt bekeken wat de ge meente in de portieken gaat doen. Maar dat zou niets nieuws zijn: de gemeente was "van begin af aan al van plan om alleen betonwerk en bestaand schilderwerk te herstel len". Volgens een ambtenaar hebben sommige wijkbewoners duidelijk op die boodschap ingespeeld door schuurdeuren en andere LEIDERDORP - De Verenigde Touwfabrieken (Verto) in Leider dorp heeft gisteren voor zes werk nemers ontslag aangevraagd bij het arbeidsbureau. Bonden en on dernemingsraad zijn met die ont slagaanvraag akkoord gegaan. Aanvankelijk zou de Verto in Leiderdorp 23 man willen ont slaan. De directie kondigde enke le maanden geleden aan dat daar van zes via natuurlijk verloop en zeventien door ontslag zouden verdwijnen. Nu blijkt echter dat een aantal werknemers uit eigen beweging, 'natuurlijk verloop' dus, is ver trokken. Waardoor het aantal ge dwongen ontslagen beperkt blijft tot zes. De 'pijn' wordt over een non*-! af>lelineen verspreid, al dus een woordvoerder van de di rectie van de Verenigde Staalfa brieken in Ridderkerk, waarvan de Leiderdorpse Touwfabrieken onderdeel uitmaakt. Door het verdwijnen van de 23 arbeidsplaatsen in Leiderdorp plus 44 elders in het land moet het bedrijf weer rendabel worden. Het kwam halverwege dit jaar in moeilijkheden doordat er minder orders binnenkwamen. Volgens de woordvoerder van de directie ligt er inmiddels een "deugdelijk sociaal plan" klaar de ontslagen werknemers. FNV-man Antonis, die werknemers onderhandelde met de directie, was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. DINSDAG Leiden Schouwburg - De Voorziening met 'De magische spiegel van Hashiwazam', 20.15 uur. Leidse Plein AZL - kerstconcert Leidsch Politie Muziek Gezelschap, 20 Oud-Katholieke kerk - Zoeterwoudse- singel, oecumenisch avondgebed, 19- 19.30 uur. Oegstgeest Aula Rijnlands Lyceum - Apollolaan, show door leerlingen, 19.30 uur. Voorschoten de Clubhuis SVLV - Jul. van Stolberglaan, ningen kapot te trappen. Visser wil daar niemand op aankijken, maar geeft toe dat er sprake is van tegen vallers. Ook de niet-voorziene ver vanging van standsbuizen, vaak aangetast door wasmiddelen, WASSENAAR - Wassenaarse ge drukt op de begroting. Of er ruimte meenteraadsleden, wethouders en genoeg is in de begrote 4.650.000 de burgemeester hebben gister- hij. In ieder geval belooft hij de betrapt bij het illegaal aanleggen i post wordt overschre- gl ij baan in de Tikibad-to- den het niet betekent dat elders ren. Burgemeester P.H. Schoute moet worden geschrapt. noemde de handelwijze van de di- LEIDERDORP - "Die verkeersobstakels bij de Span- jaardsbrug, dat kan niet meer zo. We maken ons als ge meente Leiderdorp ongeloofwaardig". Aldus verzuchtte WD-raadslid De Waard gisteravond tijdens de gemeente raadsvergadering over de onlangs aangebrachte verkeers- belemmeringen op de Van der Valk Boumanweg, ter hoogte van de Spanjaardsbrug/Zijldijk. Weliswaar zijn die obstakels er met door het egaliseren van de midden toestemming van de gemeenteraad geleiding of het experiment moet neergezet, maar volgens De Waard "buitengewoon kort duren". "Per- zagen ze er op papier heel anders soonlijk gezegd vind ik dat het ex- uit dan nu in werkelijkheid. "Er is periment leidt tot grote moeiljjkhe- een onoverzichtelijke situatie ont- den"- De Waard, en met hem staan. De rijbaan van de Van der PvdA-raadslid Langendorf, pleitte het punt zo snel moge lijk weer te bespreken tijdens de vergadering van de raadscommis sie verkeer. Sluis Valk Boumanweg is veel te smal voor wat er nu ligt. Voor een vrachtwagen is het nu vrijwel on mogelijk om via de brug rechtsaf de Van der Valk Boumanweg op te slaan. En het was onze bedoeling om het verkeer af te remmen, niet om het de automobilist volstrekt HJüM - onmogelijk te maken op de weg te avond weer de nodige stof opwaai- rijden, aldus De Waard, die vorige en tijdens de raadsvergadering, week had staan kijken toen een WD-raadslid De Waard hield een vrachtwagen vijf minuten lang vurig pleidooi om de enkele maan stond te steken om via de belem- den geleden aangebrachte sluis ter meringen zijn route te kunnen ver- hoogte volgen. "Uiteindelijk besloot de bestuurder maar om de busbaan op te rijden. Toen stond er inmid dels wel een file van honderden meters". Volgens het WD-raadslid moet er of meer ruimte worden gemaakt Smeden Mali krijgen hulp VOORSCHOTEN - De jumela- ge Voorschoten-Kita heeft 15.000 gulden van de Voorscho tense VAM gekregen om in Ma li leslokalen/werkruimten voor smeden in te richten en enkele 15-daagse bijscholingscursus sen te organiseren. Omdat de gift zeer waarschijnlijk wordt verdubbeld door het ministerie van Ontwikkelingssamenwer king kunnen twee lokalen bijna volledig worden ingericht. Het Voorschotense bedrijf schonk het geld omdat men "wat mate rialen over heeft van de verbou wing" en het project zou pas sen in de doelstellingen. de Dij kgravenlaan nog eens kritisch onder de loep te ne men. De Waard: "Die dingen zijn bedoeld om de verkeersveiligheid te vergroten. Maar ik zie steeds grote hoeveelheden glas liggen als ik er langs rijd. De vraag rijst in hoeverre de verkeersveiligheid er door wordt bevorderd", aldus het WD-raadslid, dat wilde weten hoeveel aanrijdingen er op het punt plaatsvonden voordat de sluis was aangebracht en hoeveel erna. Overigens vond De Waard het cu rieus dat lang niet alle omwonen den blij blijken te zijn met de ver keersmaatregel. Zo ligt er op het gemeentehuis een brief van de Haaghuishof-bewoners die bol staat van de kritische kanttekenin gen. Verkeerswethouder Den Boeft verklaarde binnenkort een ant woord te zullen geven op die brief. Volgens hem worden er een paar suggesties in gegeven om de sluis aan te passen die het waard zijn te worden bekeken. Den Boeft was best bereid de hele Van der Valk Boumanweg-problematiek weer eens in commissieverband te be spreken. Vooruitlopend daarop wilde hij nogmaals benadrukken dat het hier om een experiment gaat. "Men kan bepaalde zaken dus snel bijstellen, maar, wat belangrij ker is, die obstakels liggen er om te beoordelen of ze voldoen aan de verlangens die in de raad leefden. De schrik slaat me om het hart als lik nu in de raad een zekere twijfel meen te bespeuren". Het was, zo verklaarde de wethouder, de raad geweest die voor het beleid heeft gekozen om de Van der Valk Bou manweg van het vele (sluip)ver- keer te ontlasten. Dat kan niet met vriendelijke woorden, maar alleen met maatregelen die het verkeer belemmeren. Waarna De Waard verklaarde niet het beleid te willen aanpak ken, maar wel obstakels die niet - De g°ed zijn aangelegd. En: "Als in de proef met het eenrichtingsverkeer PraktUk blijkt dat alles alleen maar tijdens spitsuren op de Leids/Zoe- tegenovergestelde bewerkstel- terwoudse Vrouwenweg wordt dan beoogden, dan zouden voorlopig tot 1 maart gehandhaafd. we onze beslissing moeten her- Er was sprake van dat de borden overwegen zouden worden weggehaald zodra de reconstructie van de op- en afrit van de rijkweg een feit was: de pro vincie verwachtte dat de dagelijks terugkerende files op het 'ver keersplein' bij de Europaweg daar na aanzienlijk zouden slinken. Waarmee er voor de automobilis ten geen noodzaak meer zou zijn om via de Vrouwenweg te 'slui pen'. Maar er is nu besloten het eenrichtinggebod te handhaven, temeer daar de (donkere) winter maanden voor de deur staan. Op 1 maart wordt de proef geëva lueerd. Dan weet de provincie ook of de reconstructie van de op- en afrit inderdaad het beoogde effect heeft gehad. Overigens legt Rijkswaterstaat momenteel de laatste hand aan die reconstructie. Er moeten nog ver keerslichten worden geplaatst. LEIDERDORP/REGIO - In het Freke-\ Leiderdorpse St. Elisabeth Zieken huis is afgelopen weekeinde de duizendste baby van 1986 geboren. Een meisje, Senia, dat zondag avond om kwart voor negen het le venslicht zag. Een mijlpaal volgens de gynae cologen en directie van het zieken huis. Het is jaren geleden dat men de duizendste haalde. Vandaar dat Volgens het Leiderdorpse zie kenhuis beginnen inwoners van de Leidse regio vandaag de dag later aan een kind. Daardoor krijg je het zogeheten 'inhaal-effect'. Ook zijn er nogal wat ouders die besluiten een derde kind te 'nemen'. Eenzelf de ouders van de nieuwe wereld- de tendens bespeurt het Leidse burger, het Voorhoutse echtpaar I. Diaconessenhuis. Overigens hand- ZOETERWOUDE/LEIDEN WASSENAAR - De Wassenaarse gemeenteraad heeft gisteravond afscheid genomen van Hans Dijk stal, die twaalf jaar deel uitmaakte van de WD-fractie. Dijkstal ver trekt omdat hij het raadslidmaat schap niet meer kan combineren echter m één gebouw hebben. Dat is precies waar ik destijds bang voor was. Ik zou het zeer betreuren als nu 'de Paauw' niet als bestuurs centrum behouden zou blijven", aldus het vertrekkend raadslid. Opdat de gemeente toch de Paauw met zijn werkzaamheden als lid zal behouden, schonk hij de ge- de Tweede Kamer. meente twee pauwen, die door bo- de's werden binnengedragen. "Ze zijn niet voor kerstmis bedoeld", zijn ver- Namens het college bedankteBH burgemeester Schoute het vertrek- voegde Dijkstal'nog kende raadslid, dat gedurende vele haal toe. jaren wethouder was. Schoute kon het niet nalaten om even zijn stok- paardje te berijden en het Tweede een fervent voorstender is Inbraak in Voorschoten VOORSCHOTEN - Een kleurente levisie met afstandsbediening, een videorecorder en drie bankbiljet- dieke grap, ten van duizend gulden elk. Dat is stal's motie de buit van een inbraak, gisteren het drinken tussen vier uur 's middags en half gaderingen, zeven 's avonds gepleegd in een woning aan de Voorschotense Hoogkamer. Dé inbrekers zijn binnengeko- stelling uit zijn raadsperiode: het Kamerlid voor te houden dat "de gemeente de basisdemocratie is en dus géén lagere overheid, maar lo kale overheid". Na zijn toespraak overhandigde hij Dijkstal een bo kaal en een bloemetje, VVD-frac- tievoorzitteer Aptroot had, bij wij- ze van grap, een ander presentje in petto: enige pakken karnemelk. Kennelijk was dit bedoeld als lu- verband met Dijk- stal's motie voor afschaffing van i koffie tijdens ver- het overschakelen op karnemelk. In zijn dankwoord kwam Dijk stal nog even terug op één teleur- behoud van "de Paauw" als be stuurscentrum. "Nu heeft Wasse naar drie pauwen te behouden", gaf hij als reactie op het beeldscho ne gevederde geschenk. Dijkstal: geen tijd meer vanwege het werk in de Tweede Kamer. (archieffoto) ste zaak van de wereld vindt, ont actisch en buitengewoon brutaal". De WD liet weten niet te willen meewerken aan de uitbreiding van het Tiki-bad. Wijzend naar het be zoek van Staatsraden, waarbij bleek dat Tikibad en toren nu al drie tot vier meter hoger zijn dan mag, stelde fractievoorzitter Ap troot stelde voor om alle attracties na te meten en de uitvoering van plannen dagelijks te controleren: "Dit bedrijf vraagt gewoon om zul ke hinderlijke bureaucratische controles", aldus de liberaal. Dit verzoek sluit wonderwel aan op de plannen van B en W. Zij wil len de controles verscherpen "om te voorkomen dat ons vertrouwen opnieuw zal worden beschaamd en dat bovendien uw eigen overtre dingen in procedures door u te- gens ons worden misbruikt". Het CDA leek het een goed idee toeristenbelasting te gaan heffen wanneer het bezoekersaantal aan het park niet onder de kritieke 1,25 miljoen blijft. De PvdA-fractie vindt het "unfair dat Duinrell de gemeente de zwarte piet toespeelt" en weigert, samen met D66 en de burgemeester, het attractiepark weer vergunningen te gaan verle nen. De zogeheten bevriezing, voorgesteld om rustig overleg mo gelijk te maken, moet blijven. D66 verbaast zich over de toon die de directie in haar brieven aan het ge meentebestuur aansloeg: "Die toon hoort niet helemaal in deze tijd thuis". Bij al deze kritiek, raakte het col lege-voorstel om de overlast rond het park in te dammen een beetje op de achtergrond. Toch was er brede steun voor de uitbreiding van de parkeergelegenheid, de aanleg van een parkeerlus, het ma ken van extra uitritten en de verbe tering van wat kruispunten in de buurt. WOENSDAG Leiden Kapelzaal K&O - kinderfilmvoorstel ling, 14.30 uur. Marekerk - kerstzangavond, m.m.v. koor Vox Jubilans uit Waddinxveen, 20 20 l Filmhuis LVC - Breestraat 66, twee films: 'Club de Femmes', 20 uur; 'Het Afscheid', 22.15 uur. Voorschoten Cultureel Centrum - Marijkelaan 4, Pop pentheater Wellus N' karromobiel', 14.30 i Zoeterwoude Dorpskerk - adventszangdienst, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 12 tot vr 19 decem ber door: Apotheek Aloë, Levendaal 161, Leiden, tel. 120502. Apotheek Beker, Lijtweg 5, Oegstgeest. tel. 155482. Wassenaar krijgt centrum voor vacatures WASSENAAR - Wassenaar krijgt het komend voorjaar zijn Vacature Informatie Centrum, waar plaatse lijke en niet-plaatselijke werkge vers hun vacatures presenteren. Waar het VIC komt, is nog niet be kend. Gestreefd wordt naar een plaats in de buurt van een winkel centrum, waar het centrum min stens een jaar gaat (proeOdraaien. Uit een enquête onder 680 plaat selijke bedrijven is gebleken dat zeker 230 bedrijven hun vacatures bij het VIC willen aanmelden en er komen nog steeds nieuwe toezeg gingen binnen. Het nieuwe initia tief wordt georganiseerd door het Wassenaarse bedrijfsleven, de ge meente en het Gewestelijk Ar beidsbureau. De twee laatste par tijen steunen het financieel. De werkwijze wordt toegespitst op de wensen van het bedrijfleven en komt in januari ruimschoots in de publiciteit. Voor alle duidelijk heid: werkzoekenden worden door het VIC niet geregistreerd. Bloemen en cadeaus voor de duizendste baby in Leiderdorp. Links de gelukkige ouders, geflankeerd door vlnr) de gynaecoloog, grootmoeder en directrice. <foto Holvast) der Meer gisteren een haaft het aantal bevallingen zich daar jaarlijks rond de zeven-, acht honderd. Volgens een woordvoer der van de directie is het aantal be vallingen ook in Leiden iets toege nomen na een jarenlange 'depres sie'. Dat in net Diaconessenhuis niet zo'n hausse is te bespeuren als in Leiderdorp komt volgens het di rectielid doordat het Leidse zie kenhuis in een agglomeratie zit met een wat oudere bevolkings groep. LEIDERDORP - De brief snel mogelyk nieuwe plannen te waarin het bestuur van het Lei- ontwikkelen". derdorps zwembad de gemeen te schrijft het voor gezien te houden is bij de meeste raads leden allerminst goed gevallen. De meesten toonden gister avond tijdens de raadsvergade ring hun verbazing, dan wel hun boosheid over de brief, die is geschreven omdat de raad met één stem verschil het voor stel voor een vernieuwd, zeven mijjoen kostend, zwembad complex heeft weggestemd. Waardoor volgens het bestuur een aanvaardbare exploitatie van 'De Does' niet meer moge lijk is. Het bestuur biedt het beheer van 'De Does' aan de gemeente Leider dorp aan. Dat aanbod is geldig tot 28 februari 1987. Is per 1 maart geen bevredigend antwoord van de gemeente ontvangen, dan zal het bestuur de liquidatie van het zwembad inzetten. Personeel wordt dan ontslagen en het over dekte bad wordt na het wintersei zoen definitief gesloten. Het bui tenbad volgt na het komend zo- Burgemeester en wethouders van Leiderdorp hebben, bijna drie weken na het ontvangen van de brief, nog geen standpunt over de kwestie ingenomen. De meeste raadsleden bleken dat gisteravond wel te hebben. Zo kon CDA-raads- lid Roest zich de teleurstelling van het zwembadbestuur heel goed voorstellen, "maar bestuurlijk is dit niet aanvaardbaar. Er echter van uitgaande dat de soep niet zo heet wordt gegeten én dat het zwembadbestuur zijn verantwoor delijkheden kent, pleit ik ervoor zo Van der Zande (PPR/PSP) was ronduit verbaasd. Toen de raad vo rige maand het voorstel om het zwembad aan te passen en er een sporthal naast te zetten behandel de, klonk het bestuur nog zo mild. 'Sans rancune' en: 'We blijven meedenken', zou het die avond, voordat er werd gestemd overi gens, hebben geklonken. Van der Zande: "Toen ik die brief zag dacht ik: dit staat er haaks op. Er zijn toch andere mogelijkheden? Bur gemeester en wethouders moeten zo snel mogelijk actie onderne- Molkenboer (PvdA) was ver baasd dat "de kapitein het vastge lopen schip voortijdig wil verlaten, nog voordat de bemanning van boord is en het schip is vlotgetrok- ken". Hij had geen andere verkla ring voor de brief dan dat het zwembadbestuur de raad voor het blok heeft willen zetten. "Men dropt de zaak gewoon op het ge meentehuis!" Waarna wethouder Huigen uit legde dat de brief nog in beraad is, maar dat er wel een ambtelijke werkgroep is ingesteld die naar al ternatieven gaat zoeken. Ze hoopt begin januari de mogelijkheden bekend te maken. Een aantal raadsleden vond dat te laat. Van der Zande (PPR/PSP) eiste vervolgens een harde toezeg ging van het college dat er op een bepaalde datum een gesprek met het zwembadbestuur zal worden gehouden. Burgemeester Brugge- man hield het er op dat men zich "op heel korte termijn zal bera den". door het slot open te wrikken niet doorgaan van de uitbreiding van de tuindeur van het huis. Ver volgens hebben zij de hele woning bjk is gekozen raadhuis de Paauw. "Uiteinde huisvesting VOORSCHOTEN - 'Namens vele Voorschotenaren' antwoordt Voorstraat-bewoonster Klimbie niet zomaar te willen zoeken naar een nieuw plekje voor de dierenwei-dieren. In een brief aan B en W, die om alternatieven hadden gevraagd, schrijft zij dat het haar en vele anderen juist te doen was om een mooi stukje groen in het centrum van het dorp. Het zou tevens een prettige 'ademplek' zijn, vc 'Dorpswei' niet te vervangen van binnen en buiten het cen trum. Het argument dat op het dorpswei-plekje langs de Ko ninklijke Marinelaan woning wetwoningen moeten komen, vindt de Voorschotense niet zo sterk. 'De grote behoefte aan so ciale premiewoningen is niet van het laatste jaar', voert zij aan. 'In voorgaande jaren was bekend dat aan deze vorm van woning bouw ook al een schreeuwend te kort was. Het is dan ook jammer dat aan deze behoefte in voor gaande jaren niet meer optimale aandacht en zorg is gegeven (in wijken zoals Adegeest, Bosch geest en Bijdorp)'. Zij hoopt dat de gemeenteraad deze week op zijn standpunt zal terugkomen. LEIDSCH JËk DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 ma.-vrij. 18.00-19.30 za. 13.00-14.00 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,20

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2