LEIDSCH DAGBLAD Reagan verzweeg decreten 4* Massale ontslagen bij T&D/Verblifa? Tegenvallers doen hogere belastingopbrengst teniet Ruim 9% minder in twee jaar Katwijks drietal gepakt na gewapende overval Goedkeuring wapenleverantie bleef geheim voor Congres Opruimen vliegtuigbom in Leidsehendam probleemloos verlopen Politie-invallen bij BNG en VNG DINSDAG 16 DECEMBER 1986 OPGERICHT 1 MAART 1860 R8193 Na zes dagen toch melkakkoord BRUSSEL (ANP) - De Eu ropese ministers van land bouw hebben vanmorgen na meer dan zes dagen ver gaderen ingestemd met een aanzienlijke verlaging van de melkproduktie in de EG. Kern van het akkoord is een verlaging met 9,5 procent in de komende twee jaar. De stemming in de ministerraad heeft een voorlopig karakter, om dat er nog geen beslissing is geno men over de aanpak van de rund- vleesproduktie. Sommige lidstaten hebben gezegd hun eindoordeel te laten afhangen van een akkoord over de verlaging van de interven tieprijs voor rundvlees. Hierover werd vanmiddag nog verder on derhandeld. Behalve door het opleggen van lagere quota willen de ministers de problemen op zuivelgebied aan pakken door minder geld uit te ge ven aan het opkopen van over schotten. Zo zal de interventie van magere melkpoeder in de winter maanden worden opgeschort en krijgt de Europese Commissie ook buiten die periode de bevoegdheid om aankopen van boter en melk poeder te verminderen. Duitsland, Ierland, Denemarken en Luxem burg hebben om die rede» tegen gestemd. De Europese Gemeenschap hoopt een deel van de quotaverla ging (drie procent, gespreid over twee jaar) te bereiken via een vrij willige opkoopregeling voor melk veehouders die hun bedrijf eraan geven. Boeren die een beroep doen op deze regeling krijgen 7 jaar lang een uitkering van ongeveer 15 cent per liter ingeleverde melk. De resterende 6,5 procent (5 in 1987 en 1,5 in 1988) moet worden bereikt door quota tijdelijk op te schorten. Daar staat een uitkering van ongeveer 25 cent per liter ge durende twee jaar tegenover. Lid staten mogen dit in het eerste jaar aanvullen tot 30 cent. Nederland en Belgie waren fel tegen deze mo gelijkheid. De Bondsrepubliek eis te tevergeefs dat het nationale ex traatje ook in het tweede jaar zou mogen worden uitbetaald. VLIEGRAMP (AP) - Een fout van de piloot is de oorzaak van het neerstorten van een Russisch vliegtuig afgelopen vrijdag by Ber lijn. Bij de ramp kwamen 70 van de 82 inzittenden om het leven. Officieel onderzoek heeft vol gens het Oostduitse persbureau ADN aangetoond dat de piloot van de Toepolev-134 de aanvliegregels van hét vliegveld Schönefeld over trad. Het toestel verkeerde in tech nisch goede staat. Van de 12 over levenden bevinden zich er nog twee in levensgevaar. Alle 9 be manningsleden kwamen bij het ongeluk om het leven. nieuw moest worden opgebouwd. In totaal zullen in de hal meer dan 1.250.000 dominostenen worden opgezet. Volgens een woordvoerder van het team dat zich bezighoudt met de recordpoging is de harde wind oorzaak geweest van de lekkage. "De regen sloeg onder de golfpla ten en een enkele druppel is al rampzalig". Al het mogelijke is vandaag gedaan om nieuwe lekka ge te voorkomen. Omdat er enige ruimte is het schema zit, is de datum waarop de recordpoging direct op de televisie wordt uitgezonden (27 december) niet in gevaar gekomen. "Wij gaan er nog altijd vanuit dat het oude re- 25.000 stenen om. Dat betekende cord van de Japanners dat staat op dat nog gisteravond de gehele Be- 1 miljoen stenen door ons zal wor- tuwe - het thema is Nederland - op- den verbroken", aldus de zegsman. Tegenslag in Lisse Dominostenen omgevallen door lekkage (Van een onzer verslaggevers) LISSE - Studenten die in de Lisse- se Stassenhal een record aantal do minostenen willen opzetten heb ben gisteren met een flinke tegen slag te kampen gehad. Als gevolg het dak vielen 'Met een kale kop kan ik niet trouwen LONDEN (DPA) - De 25-jarige Darren Bowles uit Londen wil de zich voor zijn huwelijk zo fraai mogelijk maken en vond dat hij daarvoor zijn bruine haar blond moest verven. De uitwerking was desastreus: een paar uur voor de plechtigheid was al zijn haar uitgevallen. Het feest werd afgelast. 'Want met een kale kop kan ik niet trouwen", aldus Darrel. (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK - Drie Katwijkers zijn gisteravond door de politie aange houden na het plegen van een ge wapende overval op een benzine station in de kustplaats. Onder be dreiging van een vuurwapen had het drietal de beheerder van het tankstation aan de Hoorneslaan de dagopbrengst afhandig gemaakt. De Katwijkers, alle drie onge veer twintig jaar oud, vertrokken na de overval te voet. Ze konden worden gearresteerd na een tip van een voorbijganger die had gezien dat de jongens zich ter hoogte van het Katwijkse gemeentehuis aan het omkleden waren. De politie was inmiddels al van de overval op de hoogte gesteld en had met assistentie van korpsen uit de omliggende gemeente de uit valswegen afgegrendeld. WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse senaatscommis sie, die 'Irangate' uitpluist, heeft ontdekt dat president Reagan in december 1985 en januari 1986 zijn handteke ning zette onder enkele decreten voor levering van Ame rikaanse wapens aan Iran, zonder dat het Congres het wist. In deze stukken wordt mét geen woord gerept over het overmaken van de opbrengst aan de contra's in Nicaragua. Voorzitter Durenberger zei vannacht dat de commissie van plan is opheldering over de decre ten te vragen aan Donald Regan, stafchef van het Witte Huis. Regan zou vanmiddag om half vier door de commissie aan de tand worden gevoeld. Ook minister van buitenlandse zaken Shultz zal nog vandaag ach ter gesloten deuren worden ge hoord. Tot dusver was de commi- sie slechts op de hoogte van één stuk dat Reagan op 17 januari on dertekende om de clandestiene le verantie van Amerikaanse wapens aan Iran mogelijk te maken. Die beslissing is niet - zoals de wet vereist - aan het Congres mee gedeeld. CIA-directeur William Ca sey zweeg daarover op voorstel van een jurist van de inlichtingen dienst. Inmiddels blijkt dat informatie over de geheime Amerikaanse wa penzendingen naar Iran het afgelo- (fotoGPD) pen weekeinde is gestolen uit een advocatenkantoor in Californië. (foto ANP) Dokter W.J. de Regt maakt actieclub van huisartsen vereniging, want 'dat Haagse circuitje dreigt je zo in te pakken'. PAGINA 11 Christelijke onderwijzers willen bezuinigingen zichtbaar maken. PAGINA 5 Mislukte aanslag op Fran se oud-minister Peyrefitte. PAGINA 7 Aantal werklozen lager dan gedacht. PAGINA 9 Adelheid Roosen over het vijftal van Purper: 'In kwaliteit zijn we gelijk waardig'. Onrust in Deventer Vers stokbrood? "Neem tijdig voorgebakken stokbrood of Petit Pain". Broodbakker Christiaan de Witt BV Winkelcentrum 'De Kopermolen'28 2317 PB Leiden - Merenwijk LEIDSCHENDAM (ANP/GPD) - gen 300 woningen ontruimd. De r De opruiming van de bij riolerings- i deuren van de woningen i werkzaamheden gevonden Engel- de Leidschendamse Zeehelden- vliegtuigbom op de Leidschen- wijk mochten gesloten blijven. De damse Broekweg is vanmorgen zonder problemen verlopen. Kort na de middag is de 250 pond zware bom op een crossterrein in Leid- aanrichten, schendam tot ontploffing ge bracht. Demontage van de bom ter windstoten en de verwachte, uitgebleven slagregens zou den aanzienlijke schade kunnen Het dosier werd ontvreemd uit het kantoor van een advocaat die optreedt voor Albert Hakim, een zakenrelatie van Richard Secord, een gewezen generaal-majoor van de Amerikaanse luchtmacht. Hakim en Secord waren volgens het lopende onderzoek sleutelfigu ren bij het in het geheim verkopen van wapens aan Iran. (Zie ook pagina 7) Bomaanslagen in Barcelona plekke ontsteking in de bom was gezakt, In alle vroegte werden Maar de bewoners moesten wel DEN HAAG (GPD) - Het tekort Pas in 1989 zal een kentering op- van de staat zal de komende jaren treden verwacht het Centraal Plan groter zijn dan waarop werd ge- Bureau. In 1990 zou het financie- mikt. Weliswaar liggen de belas- ringstekort de 5,25 procent kunnen tingopbrengsten dit jaar zeker bedragen die het kabinet zich bij twee miljard gulden hoger dan in zijn aantreden ten doel stelde de begroting was geraamd, maar De hogere opbrengst v, daar staan weer tegenvallers tegen- lastingen komen dit jaar over die het voordeel volledig te- deel uit de inkomstenbelasting niet doen. Voor 1988 wordt nu een maar in het bijzonder uit de grote tekort verwacht van 7,4 procent stijging van autoverkopen MADRID (GPD) - Barcelona is de onmogelijk omdat de tijdelijk weg. Die eis had het EÖC afgelopen nacht opgeschrikt door twee hevige bomexplosies. In het centrum ontplofte de eerste bom bij het kantoor van de Franse drankfirma Paul Ricard. De explo sie was zo hevig, dat alle ramen van een kantoorgebouw van 24 verdie pingen sneuvelden. Kort daarop ontplofte een twee de bom in de drukke straat bij een meubelzaak. Van toevallige voor bijgangers raakten er 28 door de Er gingen al jaren geruchten dat rondspringende scherven gewond, in wie 5 ernstig. De aanslagen zijn vermoedelijk het werk van de Baskische afschei- (Explosieven Opruimingscom mando van de luchtmacht) gesteld. Van angst voor een voortijdige ex plosie was geen sprake. Kort na half elf konden de eerste bewoners al weer naar hun huizen terugke ren. Ook konden de treinen toen weer rijden en werd Rijksweg 4 (Den Haag-Amsterdam) weer voor het verkeer opengesteld. het nationaal inkomen. Wisselvallig Eerst opklaringen en vooral vannacht nog enkele buien. In de namiddag of avond vanuit het westen opnieuw re gen. Minimumtemperatuur van 5 gra den aan zee tot rond het vriespunt plaatselijk in het binnenland. Middag- temperatuur rond 6 graden. Vrij krach tige, aan zee en op het IJsselmeer af en toe harde wind, eerst westelijk, mor gen draaiend naar zuidwest. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: half tot zwaar be wolkt en tot en met zaterdag enkele toenemende handel in huizen. Oorzaak van de wat tegenvallen de ontwikkeling zijn de aanhou dend lage prijs van de olie en de lage dollarkoers. Zij zijn er schuld Dan zou ook het moment aanbre ken waarop uitvoering zou moeten worden gegeven aan een motie van de Tweede Kamer om de tijdelijke verhoging (met 9 cent) van de ben- zine-accijns terug te draaien. Bij de de be- 'teruggeef-operatie' wordt overi gens behalve aan het weer verla gen van de benzineprijs ook aan een verlaging van de inkomstenbe lasting gedacht. i bom in de straat lag, gemeentewerkers vonden hem pas toen de riolering werd vervangen. Het gaat om een Engelse vliegtuig- dingsbeweging ETA, bom, destijds afgeworpen om het zogenoemde Hofpleinlijntje op te blazen, de spoorwegverbinding tussen Den Haag en Rotterdam Hofplein. A *1 Voor de opvang van de bewoners AmCFlKcicUlSe eiS en hun huisdieren was een nabijge- BONN <DPA>W^uitse Bonn verwerpt DEVENTER/HOOGE- VEEN (GPD) - Bij het ver- pakkingsbedrijf Thomas sen Drijver-Verblifa in Deventer staat opnieuw een forse reorganisatie op sta pel. Daarbij zouden rond de 1200 arbeidsplaatsen verlo ren gaan. Volgens vak bondswoordvoerders be staat er een gerede kans dat de vestiging in Hoogeveen waar 750 personen werken grotendeels buiten schot blijft. Directie en vakbonden praten van middag over de uitwerking van de reorganisatie. Thomassen Drij ver met zeven vestigingen en ruim 7000 werknemers kampt door een stagnatie in de afzet van ruwe olie, de dalende prijs en een negatieve dollarkoers met name in de blik- sector met grote afzetproblemen. Afnemers in Afrika en het Midden- en Verre Oosten zitten te krap bij kas om ingeblikte zuivel- en melk- produkten te kopen. Berichtgeving over de dreigende ontslagen heeft voor grote onrust en verrassing gezorgd. Dat er een reorganisatie op stapel stond was bekend, maar vakbonden en on dernemingsraden zouden hierover in de loop van deze week worden ingelicht. Een en ander is waar schijnlijk in een stroomversnelling gekomen door het mysterieuze bod eind vorige week van de Ame rikaanse grootaandeelhouder Con tinental Can. Voor de twee miljoen aandelen, die het Amerikaans bedrijf nog niet in handen had, werd op de Amsterdamse beurs 80 miljoen gulden geboden. De directie van T.& D. vreest dat het bod de reor- ganistieplannen zal doorkruisen. GEZIN GEDOOD - Een 15-jarige jongen in China heeft alle vijf le den van een gezin met een bijl ver moord omdat ze hém verdachten van diefstal van geld. In van het dagblad Jilin in Pe king, stond dat Du Defu een win kelier in zijn dorp haatte omdat hij tegen hem had gezegd dat hij had gestolen. Dezer dagen stapte de jongen het huis van de winkelier binnen en doodde alle vijf gezinsleden. Ver volgens vluchtte hij met de trein naar de provinciehoofdstad Changchun in het noordoosten van China. Twee uur na aankomst werd hij op het centraal station aangehouden. binet heeft de Bij de prognoses voor de komen- de jaren is geen rekening gehou- elders teduur den met eventuele hogere belas tingopbrengsten zoals dit jaar. Men dat de inkomsten die de staat houdt er rekening mee dat, net als uit het aardgas ontvangt, langere dit jaar, ook in de toekomst even- 1 1989 wordt tuele extra inkomsten kunnen wegvallen door tegenvallers. kaanse onderminister van landse zaken, Richard Perle, afge ruimd. Het vee bleef achter of op stal, omdat worden. wezen, dat de Bondsrepubliek haar defensieuitgaven moet verho- De operatie heeft ongeveer een gen- De woordvoerder, Friedhelm Ost, verklaarde op een persbriefing in Bonn dat Perle aan de realiteit voorbijging. De grote bijdrage van de Bondsrepubliek aan het Wester se bondgenootschap wordt vol gens hem door alle NAVO-partners erkend. iljoen gulden gekost. Het meren deel wordt door het rijk betaald. De gemeente Leidsehendam moet 100.000 gulden bijdragen. buien. Eerst weinig verandering in temperatuur, tijdens het weekeinde UTRECHT (ANP) - Verspreid over mr R. Behling zijn de invallen ge nlSn oïtïi m het gehele land heeft de politie daan op de accountantskantoren Haarlem en Delft. vandaag in opdracht van justitie in Den Haag en Zwolle. Gelijktij- Op de kantoren zijn delen van Woensdag 17 december 1986 huiszoekingen verricht bij kanto- dig werd huiszoeking verricht bij de administraties in beslag geno- zon op: 08.43 uur, zon onder: 16.28 uur; ren van het Bouwfonds Neder- Bouwfonds-dochter Algemene men die betrekking hebben op het maan op: 16.51 uur, maan onder: 10.21 iandse Gemeenten en bij accoun- Nederlandse Woningstichting in justitiële onderzoek naar vals- Waters'anden Katwiik tantskantoren van de Vereniging Hoevelaken en bij de districts- heid in geschrifte en oplichting, hoogwater: 03.56 en 16 03 uur- Iaagwa- van Nederlandse Gemeenten. kantoren van het Bouwfonds in dat sinds maart van dit jaar loopt, ter: 11.57 uur. Volgens de officier van justitie Perle had in een interview met een krant geëist dat Bonn de de fensieuitgaven zou verhogen en Groningen, Zwolle, Amersfoort, daartoe de leningen aan de DDR i verkleinen. Ost zei hierover dat dergelijke ideeën berusten op onbekendheid met aard en omvang van de econo mische betrekkingen tussen beide Duitse staten. Niet het kabinet, maar banken lenen aan de DDR. OP ZOEK NAAR PERSPECTIEF? NEEM NU EEN ABONNEMENT I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaaiïfl '_J per Kwartaal 68.95 per hal» jaar 137.90 per jaar 262.40 w voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! Naam Straal Postcode Plaats Teietoon: U hunt deze bon opsturen naar het Lei 2300 VB Lelden. Ir controle bezorging) opsturen, kunt u ook even bellen: (071)-144941

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1