KOM OP DE GROTE SEAT SHOW EN WARM HU AAN DIT NIEUWS UIT SPAN WMEim Vierboet-school wapent zich tegen vandalisme Kinderen leren zich redden in het water Met stalen haken en pinnen Bijzondere kerstduik WIE NU EEN SEAT KOOPT, KRIJGT MEER DAN EEN PIEK CADEAU. DE NIEUWE SEAT MARBELLA. DE NIEUWE SEAT IBIZA 5-DEURS. DINSDAG 16 DECEMBER 1986- NOORDWIJK - "We vin den het zelf vreselijk dat we de school op deze afschrik wekkende manier moeten beveiligen. Het is met bloe dend hart dat we dit enge hek hebben laten plaatsen. Het kon echter niet anders. Alle maatregelen die tot nu toe tegen het vandalisme zijn getroffen, hebben geen enkel effect gehad". Dat zegt J. de Jager, directeur van de protestants-christe lijke basisschool De Vier- boet aan de Stakman Bosse- straat in Noord wijk. Onlangs is er boven de muur die de binnenplaats van de school afsluit van de openbare weg een stang met roterende weerhaken aange bracht. De muur is door de scherpe punten een onneembare barrière geworden. Ook boven de twee poorten die toegang geven tot de fietsenstalling en een tweede bin nenplaats, zijn dergelijke stangen aangebracht. De regenpijpen zijn 'beveiligd' door naar beneden ge richte ijzeren pinnen. De Jager erkent volmondig dat de roterende weerhaken er uiter mate afschrikwekkend en beang stigend uitzien. "We moesten wel harde maatregelen treffen. Het ziet er nu zo eng uit dat kinderen het wel uit hun hoofd laten om over de muur te klimmen. Omdat ze voor heen wèl op de muur stonden te springen, denk ik dat met de weer haken de situatie uiteindelijk veili ger is geworden". Vernieling De Jager weet een lange lijst van zaken op te noemen die de afgelo penjaren bij herhaling door vanda len zijn vernield. De vernielingen worden overigens niet aangericht door schooljeugd, maar door iets oudere kinderen. Deze klommen volgens De Jager over de school muur en konden zich dan, onzicht baar voor de buitenwereld, op het schoolgebouw uitleven. "Vooral het dak moest het ont gelden. De kinderen klimmen erop en trappen de kokers van de lucht verversing kapot. Daardoor ont staat er lekkage. Het is al meerdere keren voorgekomen dat we, voor we met de les konden beginnen, eerst met emmers en dweilen aan de gang moesten. Ook deurklin ken, speelwerktuigen, ruiten en zelfs regenpijpen worden ver nield". In de afgelopen jaren is er vol gens De Jager voor duizenden gul dens schade aangericht. Op dit mo ment krijgt het dak een grondige opknapbeurt die ongeveer 65.000 gulden kost. De Jager: "Normaal gaat de dakbedekking 40 jaar r en de school is pas 13 jaar oud. Het gaat te ver om te zeggen dat het be lopen van het dak en slaan van ga ten erin de enige reden is dat de opknapbeurt nu veel eerder moe ten plaatsvinden, maar dit is wèl een belangrijke oorzaak". De school heeft tot nu toe de kos ten van de reparaties zelf kunnen dragen. De directeur zegt nadruk kelijk dat dit vooral te danken is aan de inzet van de ouders. "Een groep ouders heeft heel veel repa raties uitgevoerd. Voor de kleinere vernielingen hoefden we dus al leen materiaalkosten te betalen. De reparatie van het dak en de regen pijpen hebben we echter uitbe steed en dat loopt dan snel in de papieren". Surveilleren Het besluit om de school met ro terende weerhaken te beveiligen tegen ongewenste bezoekers is, zo vertelt De Jager, niet van de ene dag op de andere genomen. Toen enkele jaren geleden de school door vandalen werd ontdekt, zijn in eerste instantie minder ingrij pende maatregelen getroffen. De Jager vertelt dat hij de strijd tegen het vandalisme begonnen is met Het hek met de roterende weerhaken op de Noordwijk. het veelvuldig surveilleren buiten de schooluren. Dat was echter niet afdoende. "Andere scholen hadden aardige resultaten met het gebruik van nat- blijvende verf. Wij hebben het ook geprobeerd maar bij ons leverde dat niets op. De kinderen worden een beetje vies als we de muur met deze smurrie insmeren, maar dat maakt ze niets uit". De ergenis en het verlies van tijd en geld gingen de laatste tijd zo zeer een rol spelen dat het school bestuur de gemeente om een finan ciële bijdrage vroeg voor de bevei liging van de school. Toen die een maal was toegezegd was het schoolbestuur vastbesloten in één keer korte metten met het vanda lisme te maken. De Jager: "We moesten nu wel afdoende maatregelen treffen. De gemeente stelt immers maar één keer een subsidie beschikbaar. Zouden we nu weer halve maatre gelen hebben getroffen, dan zou de school op termijn zelf weer voor hoge kosten moeten opdraaien". Jammer vindt hij het wel. "We proberen op alle mogelijke manie ren de school zo kindvriendelijk mogelijk te laten zijn. Dit enge hek ziet er nou niet bepaald kindvrien delijk uit. Maar echt, we konden echter niet anders". ALPHEN AAN DEN RIJN - Geen aanval op de procedure, maar een aanvulling. En ook: een antwoord op vragen uit de praktijk. Dat is wat de Alphen- se Sportstichting vóór heeft met de cursus zelfredzaamheid voor kinderen van 2,5 tot 4 jaar. Op de eerste maandag van het nieuwe jaar krijgt een dertigtal peuters in het bijzijn van een van de ouders de eerste van een reeks lessen, die hen be wust moet maken hoe te han delen bij een onvrijwillige tui meling in vijver, meer of sloot. In de leeftijdsgroep tot vier jaar vallen naar verhouding de meeste verdrinkingsslachtoffers. In vijf maanden tijd zijn de aan de sport ALPHEN AAN DEN RIJN - On derwatersportvereniging Atlan tis neemt zaterdag de traditione le kerstduik. Vorig jaar demon streerden de duikers hun kun sten nog in een tank op de markt, komende zaterdag wordt van de Rijnkade bij de Alphense brug de Ryn ingedoken. Om de kerstduik zo interessant mogelijk te maken, komt het be roeps duikbedrijf 'De Holland- sche Duiker' uit Den Helder naar Alphen. De Noordhollanders to nen onder meer een aantal nostalgische duikpakken, uitrus tingen die weliswaar verouderd zijn maar waarmee nog regelma tig wordt gedoken. Zaterdag hij sen enkele Alphense duikers in die outfit. Sommigen duiken zelfs met een zogenaamde kope ren helm, waarvan één zelfs nog door een kopersmid met de hand is vervaardigd. Opvallend aan de oude duik pakken is het enorme gewicht. De duiker heeft daardoor een be perkte bewegingsvrijheid. Onder water valt dat echter wel mee, omdat het gewicht daar stukken minder is. Zuurstof krijgt de dui ker van de kant af toegediend via een lange slang. Daardoor is er voortdurend contact tussen de man onder water en de mensen op de kant, zelfs zó dat de duiker de gesprekken die boven water worden gevoerd geheel kan vol gen. Uiteraard worden ook de mo derne, lichte pakken geshowd. Publiek mag die zelfs passen. At lantis komt ook met een schip naar de Rijn, waarop duikappa- ratuur zoals radar en diepteme ter zijn te bezichtigen. Sportstichting geeft zwemcursus aan peuters stichting verbonden zweminstruc- teurs de jonge cursisten van plan zoveel kennis bij te brengen dat zij in noodsituaties zelf uit het water kunnen komen. De kinderen ken nis laten maken met het element water, het spelenderwijs bijbren gen van voldoende begrip, erva ring en koelbloedigheid om daar in positieve zin op te reageren en het ondersteunen en vervolmaken van drijf- en voortbewegingstechnie ken, daarmee kan dat doel worden bereikt. De eerste drie maanden van de cursus gaat dat in nauwe sa menwerking met een van de ou ders. "Via hen proberen we de za ken over te brengen op het kind. De laatste twee maanden, als de kinderen vertrouwen in de instruc teurs hebben, willen we de kinde ren van hun moeder of vader los koppelen. Of dat lukt, weten we niet, want daar hebben we niet ge noeg ervaring mee", aldus direc teur G.H. van Winsen van de Al phense Sportstichting. Dat laatste betekent ook dat de initiatiefnemers de ouders niet kunnen garanderen dat hun kind 'slaagt'. Op voorhand wordt met circa tien afvallers rekening gehou den, alleen al in verband met ziek tes die kinderen in de betreffende leeftijdsgroep overvallen. Het wordt feitelijk een proefcursus. Niet voor niets worden de instruc teurs ondersteund door een arts en twee studenten van de vakgroep Wijsgerigen en Historische Peda gogiek van de Utrechtse I teit. "Van die mensen willen we horen of we correct handelen", zegt Van Winsen. Hij schat dat het aantal zwemba den in Nederland waar op eenzelf de manier aan zwemonderwijs wordt gedaan op de vingers van één hand is te tellen. "Zestien jaar geleden was Alphen ook een van de eerste gemeenten waar 6-jarigen schoolzwemmen kregen. Ondanks bezuinigingen zijn we daar altijd mee doorgegaan, maar dat ontheft ouders nu niet van de verplichting zo mogelijk eerder met derwijs te beginnen", stelt Van Winsen, die in een toelichting op de cursus zelfredzaamheid overi gens nogal wat kritiek uit op het zwemonderwijs in het algemeen. "Wanneer "wij aan zwemonder wijs uit de zeventiger en tachtiger jaren denken, ontstaat een lichte lijk wrevelig gevoel omdat we nog niet zo heel veel zijn opgeschoten met vele veranderingen die wense lijk worden geacht. Zolang wij niet met ons allen durven erkennen dat wij eindelijk eens af moeten stap pen van het op kortst mogelijke termijn aanleren van kunstjes, zo lang zal het zwemonderwijs niet veranderen. De gemeenten of zwembaden die wel een andere weg hebben gekozen om het zwemonderwijs aan te passen en trachten een antwoord te geven op de kreet van ouders 'leer mijn kind alsjeblieft hoe hij ervoor moet zor gen niet te verdrinken', worden nog steeds versleten voor moder nisten". ADVERTENTIE Nu bi j uw Scat-dealer: een voorpremière van het grote autonieuws van 1987. De nieuwe Seat Marbella en Ibiza 5- deurs. Plus een showroom bomvol feestelijke aanbiedingen. Zoals: een renteloos voorschot tot max. f 10.000-, af te beta len in vier termijnen. Maar dat is nog niet alles. Er hangen nog veel meer cadeautjes in de kerstboom. Kom snel kennis maken met de nieuwe modellen en profiteer van al het voordeel. Gemaakt om heel lang mee te gaan. Daarom tijdloos van vormgeving en ongecompliceerd van constructie, maar met een charme en stijl die voor z'n klasse uniek zijn. Wie de Seat Marbella heeft, wil er ook lang mee rijden. Want het is een uiterst praktische auto, die volop plaats biedt aan vier personen. En z'n bagageruimte is liefst 272 dm3 groot. De door- en door beproefde 900 cc motor, met 4 of 5 versnel lingen is krachtig, zuinig en geruisloos. Wie nü bestelt, heeft al een Seat Marbella v.a. f11.995,-! Een auto die, net als alle andere Seat Ibiza-modellen, nieuwe normen stelt op het gebied van vormgeving en technologie. Maar dat is geen wonder als u ziet wie er allemaal aan deze uitzonderlijke auto hebben meegewerkt: Seat System Porsche voor de zeer geavanceerde krachtbron, Karmann voor het veilige en ruime interieur en Giugiaro voor de schitterende vormgeving Zij maakten van de Seat Ibiza 5-deurs een elegante en praktische auto die in ^ns^sSer^mm-1 AUTOTECHNIEK ZONDER GRENZEN. Alphen a/d Rijn Gabo Autoservice B.V., Kalkovenweg 7, Tel.: 01720-43301. Leiden Autobedrijf Huisman B.V., Levendaal 80, Tel.: 071-144345. Katwijk a/d Rijn Autobedrijf Bellcar, Valkenburgseweg 28a, Tel.: 01718-71961. Hillegom Automobielbedrijf H. Koot, Meerlaan 108, Tel.: 02520-15685. Wijzigingen voorbehouden. Prijzen iticl. BTW, exclusiefajleveringskosten. Het financieringsaanbod betreft een rente-vrije huur- voor het bij inruil bij te betalen bedrag met een maximum vanf10.000,-. Dit aanbod geldt niet voor de Seat Marbella en alleen koopovereenkomst tot 2januari 1988in samenwerking met onzefinancieiingstnaatschappij op de gebruikelijke voorwaarden bij aanschafin 1986en registratie vóór 15januari 1987. Importeur: Pon Car BV, leemstede.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 18