Voor h goed kerstdiner is meer nodig dan een goed recept Politieke onrust over vliegende radar VROOM DREESMANN OESO: Japanners moeten meer uitgeven BAKKEN DINSDAG 16 DECEMBER 1986 PAGINA 17 LONDEN (GPD) - Sommigen heb ben het al over een nieuwe West- land-affaire. Anderen spreken over een soort „Battle of Britain"; ge wonnen of verloren door de ogen door Haye Thomas en oren, die hoog vanuit de lucht moeten waken tegen vijandelijke vliegtuigen en schepen. Want aan genomen wordt dat de regering- Thatcher deze week nog beslist of die ogen en oren van eigen Britse makelij, dan wel van Amerikaans tussen het eigen Nimrod-radar vliegtuig en het beproefde AWACS-verkenningsvliegtuig van Boeing, is verre van gemakkelijk. Want in het geding zijn niet alleen de nationale trots, werkverschaf fing en miljoenen aan investerin gen, maar ook de buitengewoon kritische normen, die de RAF, de Britse luchtmacht, voor deze kost bare aanschaf aanlegt. De RAF, uitgaande van de meest kritische normen en de taak waar zij de verkenningsvliegtuigen op berekend wil zien - in eigen dan wel Navo-verband - maakt er al- lang geen geheim van dat haar voorkeur uitgaat naar het Ameri kaanse vliegtuig. Aanwijzingen zijn er genoeg dat ook binnen de regering de belangstelling steeds meer overhelt naar AWACS van Boeing, een weliswaar kostbaarder aanschafproject, maar in ieder ge val op papier dik gecompenseerd met tegenorders in Britse indus trieën en andere aantrekkelijke voorwaarden als de regering-That- cher mocht besluiten over de extra kosten van ten minste 500 miljoen pond heen te stappen en AWACS aan te schaffen, ^^ejifgelopenjvekenj^ kampen nog eens diep in de beurs getast. En zijn de twee rivalen el kaar in pagina's grote advertenties te lijf gegaan. Het voorspel tot het grote werkelijke gevecht, dat nu pas goed tot de politieke arena is doorgedrongen. Met alle gevolgen vandien. Zowel van de zijde van Labour als van de Conservatieven wordt krachtig aangedrongen op de aanschaf van het eigen Nimrod waarschuwingssysteem. En meer dan 70 Lagerhuisleden hebben daarvoor een motie ondertekend. Ook andere tekenen wijzen erop dat het tandvlees omhoog gaat en de regering-Thatcher enige bittere confrontaties te wachten staat. Bij wijze van voorproef heeft het vooraanstaande socialistische par lementslid Gerald Kaufman al la ten weten dat het kiezen van de Boeing neerkomt op een demon stratie van geen vertrouwen heb ben in de eigen Britse industrie. „Opnieuw maakt mevrouw That cher een kniebuiging voor presi dent Reagan. Zij maakt van Enge land steeds meer een Amerikaanse poedel". Aan het eigen Nimrod-radarsys teem is ongeveer tien jaar gewerkt. De kosten: bijna een miljard pond Sterling uit de belastingpot. PARIJS (GPD) - De economische groei van Japan moet in de toe komst vooral tot stand komen via een grotere binnenlandse vraag en niet meer zoals in de afgelopen ja ren door de export. Dat betekent onder meer dat de Japanse consu menten meer moeten uitgeven en dat de bedrijven meer moeten in vesteren. Daardoor zal het zeer gro te overschot op de handelsbalans van rond 82 miljard dollar in 1986 op den duur worden teruggebracht tot een meer aanvaardbaar peil. Dat is goed voor de Japanse econo mie en de wereldeconomie. Dit schrijft de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO, waarbij 24 industrielanden zijn aangesloten) in haar jaarlijkse rapport over Ja pan. De aanhoudende hoge koers van de yen en de kennelijke be hoefte om kunstmatige bescher ming van de markten in de wereld tegen te gaan, zijn volgens de OE SO sterke prikkels om de binnen landse vraag in Japan aan te jagen. Welke maatregelen daartoe precies dienen te worden genomen, blijft een kwestie van Japan zelf. Maar de OESO vindt wel dat de kans op een succesvolle overgang naar een door de binnenlandse vraag gelei de economische groei aanzienlijk groter wordt door internationale samenwerking. Hoe kan de binnenlandse vraag vergroot worden? De OESO vindt het moeilijk om dat in details aan te geven. Volgens de economen van de Parijse organisatie is het be langrijk dat de werking van de markt verbeterd wordt door het wegnemen van allerlei regels en obstakels. Daartoe behoort ook privatisering van overheidsbedrij ven. DEN HAAG (ANP) - Het Neder lands Christelijk Werkgeversver bond pleit ervoor dat gepensio neerden over hun aanvullende pensioen premies volksverzekerin gen (onder meer aaw, aow) gaan betalen. Daardoor zullen de netto pensioenen (aow plus aanvullend pensioen) lager uitvallen dan nu het geval is, maar blijven de kosten van de pensioenen in de toekomst beter betaalbaar. Volgens algemeen-directeur Weitenberg van het NCW, die dit gisteren in Den Haag zei, dreigen die kosten door met name de ver grijzing op te lopen van 19 procent van het premieplichtig inkomen nu tot 40 45 procent in 2030. "Met deze verdubbeling dreigen we vast te lopen, tenzij de bakens op korte termijn worden verzet", aldus Wei tenberg, die zich vooraleerst ver zette tegen "welke greep in de pen sioenkassen dan ook". Voorstellen van minister Ruding (financiën) om reserves bij de fond sen via premieverlaging aan de economie ten goede te laten ko men, dreigen de pensioenvoorzie ning in de gevarenzone te brengen, aldus Weitenberg. Een SER-ad- viesaanvrage over premieverlaging NCW wil premieheffing op aanvullend pensioen vinden de werkgevers ten onrechte gedaan. Om de betaalbaarheid in de toe komst veilig te stellen moet vol gens Weitenberg niet langer een netto-pensioen (aow plus aanvul lend pensioen) van veelal tussen de 90 en 100 procent het doel zijn, maar netto-pensioeninkomsten van 80 a 85 procent. Dat kan wor den bereikt door premieheffing over de aanvullende pensioenen. Weitenberg sprak van ",een bijdra ge van solidariteit bij de financie ring van de volksverzekeringen". Teneinde de aow-financiering vei lig te stellen zou een deel van de aow uit de algemene middelen moeten worden betaald. Dat kan volgens Weitenberg door bij voor beeld lagere onderwij slasten (ont groening) over te hevelen naar de ouderdomsvoorziening (vergrij zing). Weitenberg pleitte voorts voor het loslaten van de veel voorko mende pensioenregeling op basis van het eindloonsysteem. De pen sioenhoogte wordt daarin bepaald door het loon dat in de drie jaar voor de pensionering wordt ver diend. Door de toeneming van fle xibele arbeidspatronen (contrac ten per week, maand of jaar; per project, waarbij verschillende in- korrienshoogten worden gehaald) is het eindloonsysteem niet langer ideaal en moeilijk inpasbaar. Bo vendien zullen bestaande regelin gen blokkades vormen voor flexi beler arbeid, aldus Weitenberg. Zijn voorkeur ging dan ook uit naar opbouwsystemen, waarin rechten worden opgebouw die overeenkomen met de feitelijk ge werkte tijd en het daarbij verdien de inkomen. Wisselingen in ar beidsduur en inkomen kunnen dan beter worden gevolgd. Weiten berg meende dat de opgebouwde rechten wel waardevast moeten zijn, via een aanpassingsmethode. Poëzie - 'Achter de waterval', gedichten van T.van Deel. Querido, prijs 25,-. - 'Onze dagelijkse droom', gedichten van Hans Arp. Querido. prijs 29,50. - 'Fractaal', gedichten van Leo Vroman. Querido, prijs 25,-. - 'Bos in 't rot', gedichten van B.Zwaal. Querido, prijs 25,-. - 'Keizerin van Europa', zo heeft de uit gever van het boek de bundeling ge noemd van de ontboezemingen van ach tentwintig schrijvers en dichters over Amsterdam. Vondel zei eens over Neer- lands hoofdstad 'Zij die als Keizerin de kroon draagt van Europe'. Querido, prijs 15,-. - 'Tot hier toe' is een meer dan 600 blad zijden dikke bundel van gedichten en liedjes, die Annie M.G.Schmidt van 1938 tot 1985 schreef voor toneel, radio en televisie. Querido, prijs 42,50. Science fiction - 'Lure', het derde en laatste boek - na 'Keerkringen' en 'Bidahinne' - van de Deidre-triologie van Wim Gijsen. In dit slotstuk van het science fiction trio blijkt dan eindelijk overduidelijk dat Deidre echt de vrouw is, die vrede moet brengen. Meulenhoff, prijs 17,50. Diversen - 'Euthanasie: tussen wet en geweten' door Ben van Aken bevat een aantal aangrijpende ervaringen nuchter te benaderen gespreksstof, maar wel een materie die schreeuwt om een standpuntbepaling döor overheid, medici en politici. Bruna, prijs 24,50. STAKING - In België zijn giste ren de werknemers van particulier sleepbootondernemingen voor on bepaalde tijd in staking gegaan, uit protest tegen een besluit van de re gering om de slepersbedrijven toe stemming te geven voor een perso neelsinkrimping. De bedrijven wil len het personeel op de schepen met 20 procent terugbrengen, waardoor 120 banen op de tocht komen te staan. - 'De journalistieke verbeelding' onder redactie van Piet Hagen, Lieneke van Schaardenburg en Aleid Truijens is een bundel interviews over de kwaliteit van de verslaggeving in Nederland. Over de grens tussen feiten en fictie. Meer dan 20 professionele waarnemers vertellen over hun beroep. Veen, prijs 20,-. - 'De kitsch van het holisme' door Mi chel Korzec, die is verbonden aan de vakgroep politicologie van de Leidse universiteit. Hij onderwerpt de holisti sche wereld aan een kritisch onderzoek en legt daarbij de zwakke plekken bloot in de betogen van de 'denkers', die be toverd door de Nieuwe Mystiek, het ge zonde verstand hebben verloren. Veen, prijs 19.90. - 'Creatief met kalligrafie' door Lense Elzinga en Julius de Goede, die uitvoe rige suggesties en aanwijzingen geven om op een persoonlijke manier te kalli graferen. Kosmos, prijs 37,90. - 'Groot Amsterdams Kroegenboek', de vijfde (en opnieuw geheel bijgewerkte) editie van dit bekende werk van Ben ten Holder, die daar kennelijk een groot pu bliek veel plezier mee heeft gedaan. Hij noemt maar even meer dan 500 cafés. Amsterdams bekendste kroegenloper Simon Carmiggelt schreef een voor woord. Bruna, prijs 24,50. Proza - 'Wat anders dan vechten en jagen?', de memoires van de Syrische edelman Usama ibn Munqidh (1095-1188). Uit het Arabisch vertaald door J.J.Witkam. Verhalen over hofintriges, jachten, veld slagen en verschrikkelijke ontberingen. In een voor de Arabische wereld onge bruikelijk directe stijl. Na zoveel eeu wen nog springlevend. Meulenhoff. prijs 34,50. - 'Goedenacht', een uit 1984 daterende autobiografische roman van de venijni ge cynicus Abram Terts over zichzelf en zijn alter ego, de zachtaardige Russische literatuurhistoricus Sinjavski. Twee te genstrijdige figuren in één persoon ver enigd. Het verhaal van zijn arrestatie, verhoor en proces in Rusland. Meulen hoff, 45.-. - 'De doorslag' door de Australische au teur Simon Payne gaat weliswaar over een moord - in een openbaar toilet van het stadspark, b.ekend als homo-ont moetingsplaats - maar is geen echte thriller. Zes mannen kennen het ge heim. De schrijver concentreert zijn ver haal vooral op die figuren. De Woelrat, prijs 19,90. Ook in de keuken is goed gereedschap 't halve werk. Bij Vroom Dreesmann vindt u oerdegelijk keukengerei voor uitgekookte prijzen. Onmisbare hulp bij het bereiden van bijvoorbeeld een heerlijk Brabonüa keukenhulpjes. Blikopener met magneet. Kurketrekker, doordraaisysteem. Moulinex grill/bakoven. Met thermostaat, controlelampjes, lijd- schakelaar, rooster, draaispit, bakplaat en 2 handgrepen. O Q Q Zelfreinigend i/A" Bakken. De eigentijdse keuken. Een stap-voor-stap foto-bokboek. Ook met patis serie. Liefst 2000 recepten en rQ Cf) 1000kleurenfoto's. Nu JA Pepermolen. Knoflookpersje. Topmerk Zassenhaus. Eiken kleur.Van Brabantia. Instelbaar van grof tot fijn. 4QQ5 1f)95 Van 12 t/m 30 cm hoog. Vanaf A lv/> Schort Van 100% katoen. In zwart, rood, 4 V95 geel of grijs. IJ. Ovenwanten. QOC Per paar 7. Pannelappen. COC Per paar J, Petra gourmetset. Voor gourmet of raclette. De grillplaat en de 6 pannetjes zijn voorzien van een Teflon anti-aanbaklaag. QQ Warmte-isolerende handgrepen. Braadpannen. Staalemaille i stootrand. Vanaf 24 cm rond Staalemaille met roestvrijstalen Braadsleden. Vooral uw grote braadstukken. 8?5 Blank gesatineerd metaal. 29 cm Aluminium n Vanaf30 cm Aluminium met anti-aanbaklaag. 13?s Emaille braadslede. 36 cm Trancheertang. Om 't gebraden vlees in keurige plakken te snijden. Pyroflam pannenset Probleemloos vanuit de koelkast, hup, op de vlam of de electrische kookplaat. In wit Steelpan met deksel. Vanaf 16 cm rond Kookpan met deksel. Vanaf 18 cm rond Koekepan. 24 cm rond Wildpan. Verrassende variaties met kip en Voor uw braad- en ovenschotels. gevogelte. Vanaf 30 cm rond 4~1 Wies van Linge geeft meer dan 300 4Q90 A— recepten en tips. Nu IA

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17