'Dat Haagse circuitje dreigt je zo in te pakken' Industrie meer betrokken bij 4e Eureka-conferentie Reportage Dokter De Regt maakte actieclub van huisartsenvereniging Suriname nog maar aan begin van drama Nee blijft nee bij Duits Pax Christi DINSDAG 16 DECEMBER 1986 PAGINA 11 ALKMAAR - Huisarts Hans de Regt (51) treedt op 1 ja nuari af als voorzitter van de Landelijke Huisartsen Ver eniging (LHV), de belangenorganisatie van 6000 huisartsen. Hij wordt opgevolgd door de vice-voorzitter, A. M. C. van de Zandt. De Regt leidde de acties in mei dit jaar. De Regt (links) drukt zijn opvolger Van de Zandt de hand. "Geen e naam". De Regt begon 21 jaar geleden met zijn praktijk in een van de betere buurten in Alkmaar. In die tijd werd nog duidelijk onderscheid gemaakt: links de ingang voor de ziekenfondspatie'nten, rechts kon den de particuliere patie'nten on gemerkt naar binnen. Zij werden met voorrang geholpen. De Regt is daar snel mee opgehouden. Eén deur en consult volgens afspraak. door René Torley Duwel Huisarts te Alkmaar, onderhan delaar in Den Haag. De Regt moet die middag om twee uur bij minis ter De Koning (sociale zaken) en staassecretaris Dees (WVC) zijn voor overleg over de tarieven voor particuliere patiënten. Al drie jaar is hij kind aan huis in Den Haag en bij de media. "Ik geniet daarvan. Pure ijdelheid, in de schijnwerper» staan, publiciteit, dat streelt. Veel huisartsen kunnen tot hun pen sioen volstrekt gelukkig zijn met alleen hun praktijk, ik krijg het van zo'n vooruitzicht apebenauwd". Elke twee weken bespreekt hij met zo'n 40 Alkmaarse collega's voorkomende zaken. "Zeer goed, in je eentje raak je snel geïsoleerd. Gelukkig werken huisartsen steeds meer samen. Dat heb ik in mijn LHV-tijd ook geleerd, daar voor was ik een echte solist, nu ben ik aan samenwerken verslaafd." "Ik schrik regelmatig wakker van de problemen, zoals met die acties in mei. Dat was klasse! Dat zegt toch wel iets over de hele groep. Huisartsen zijn geen actiefi- guren, maar omdat onze zeer rede lijke wensen niet werden ingewil ligd, ging 90 procent op de banken. Dan gaat het niet eens zozeer om het geld, hoe gek dat ook klinkt. Acht van de tien huisartsen laten dat door hun vrouw regelen." Tarieven De tarieven voor particuliere pa tiënten - daar ging het bij de acties dit vooijaar om - moeten fors om hoog, is de overtuiging van De Regt. "Anders zakt een huisarts ge middeld zo'n dertig mille onder het norminkomen van 139.000 gulden per jaar. We hebben niet de illusie dat het tarief in e'e'n keer van 23,70 naar 34,50 gulden gaat, wat zou moeten. Maar De Koning heeft in mei toezeggingen gedaan en daar aan zullen we hem houden." Het voorzitterschap is volgens De Regt een volledige baan, maar toch moet je voor deze functie een gewone huisarts hebben, geen pro fessionele bestuurder. Als huisarts kom je makkelijker bij de politiek binnen. Ik vind dat je ook aan den lijve moet ondervinden waartoe het beleid leidt. Toch moet je op passen voor het bestuurdersge- voel, da's dodelijk. Je wordt zo door dat Haags circuitje ingepakt. Dat gevoel van: hé, ik behoor tot het clubje. Daarom is verversing nodig. Langer dan driejaar houd je dit niet vol. Ik stap er echt uit, af scheid is afscheid, ik wil geen fos siel worden." Zijn voorzitterschap heeft hem een paar honderd patiënten ge kost. "Die mensen zeiden: een dok ter voor halve dagen is niks. Die leegloop is gestopt nadat ik regel matig op de tv kwam. Men begreep wat ik deed. Ze zeiden: en je pakt die Van der Reijden, hoor., 's Och tends de praktijk en dan tot elf, twaalf uur de LHV. Ik ben er 24 uur per dag mee bezig, maar het is wel ontzettend boeiend. Alleen tij dens het spreekuur denk je er niet Verdriet De Regt zegt nog 14 jaar verder te moeten als huisarts, vanwege het geld. "Een hele tijd. Daar heb ik een ambivalent gevoel over. Ik zit hier 21 jaar, je hebt banden ge kregen met een groot aantal men sen. Je kent opa en oma en de kleinkinderen, alle relaties. Je weet dat die vrouw ineens weer verdriet heeft, vanwege de dood van haar man vijftien jaar geleden. Die gegevens staan in je bol en op de kaart. Dat is het ijzersterke van de Nederlandse huisarts. Wij pra ten over: mij'n huisarts. In Duits land en Frankrijk gaat men met oorpijn naar de specialist, niet naar de huisarts." "In het begin was ik onthutst als ik een klacht niet lichamelijk kon verklaren, nu is het een kick om de oorzaak buiten het lichaam te ont dekken; een slecht huwelijk, een moeilijk kind. Dat is wel de helft van mijn zieke patiënten. De sa menleving staat niet toe dat ie mand niet werkt omdat hij een pro bleem heeft. Dan vreet je dat pro bleem maar op totdatje er buikpijn van krijgt. Dan krijg je een etiket 'ziek' opgeplakt en mag je ook van iedereen ziek zijn. Je ziekte wordt gelegitimeerd als je in het medi sche circuit zit, pas dan mankeer je wat. Maar als je er eenmaal in zit, dan word je ook ziek. Als je lang zoekt, vind je altijd wel wat." De regering wil tot 1990 zeshon derd miljoen gulden bezuinigen op de volksgezondheid, onder meer via het invoeren van eigen bijdra ges en eigen risico's. "Laten we dat er in godsnaam niet inpeuteren, daarmee houd je de mensen weg. De politiek zegt dat de mensen zo kostenbewust worden. Als ik dat hoor, word ik echt des duivels. Als of mensen voor hun lol naar de dokter gaan! Men zou eens in de VS moeten kijken, daar lopen 25 miljoen mensen onverzekerd rond, omdat ze het niet kunnen betalen." "Het kan goedkoper, ook bij de huisarts. In Alkmaar zijn huisartsen die per patie'nt jaarlijks voor 140 gulden medicijnen voor schrijven, maar ook die dat voor 30 gulden doen. Dat ligt aan de dok i bijdragen c ter. Daarop valt flink te bezuini gen. Zes jaar geleden heb ik voor gesteld de farmaceutische indus trie te verplichten op de verpak king de prijs van de dagdosis te vermelden. De staatssecretaris keek me aan alsof ik een onzedelij ke opmerking had gemaakt." Euthanasie Een nog gevoeliger onderwerp dan, de euthanasie dan. "Dat drukt zwaar op ons, die onduidelijk heid", zegt De Regt. Ik vrees dat de politiek er niet uitkomt. Ik ben niet tegen euthanasie, mits de betrok kene die wens zeer duidelijk heeft uitgesproken. Natuurlijk ben ik met zulke wensen geconfronteerd, ik zit hier al 21 jaar. Of ik er wel eens op ingegaan ben? Zolang de wetgeving onduidelijk is en de po litiek geen besluiten neemt, is dat voor elke huisarts een ongemakke lijke vraag. Nee, daarmee heb ik de vraag niet beantwoord. Zou ik dat doen, dan loop ik het gevaar dat morgen de officier van justitie op de stoep staat'V'Je merkt het aan je patie'nten. Hun vraag is bepa lend in zo'n geval. Laatst zei een van mijn patiënten: Ik wil er niet met u over praten, omdat ik u niet in moeilijkheden wil brengen. Dat werd dus een heel goed gesprek, dat begrijp je wel. Ik praat hier niet makkelijk over, ik ben wat dat be treft geremd. Misschien, misschien praat ik straks makkelijker zonder die LHV-pet op." CAYENNE - Nadat het Nationale Leger van Suriname zich weer meester had weten te maken van de geruime tijd door het Jungle Commando bezet gehouden plaat sen Moengo en Albina, was de al gemene verwachting dat Bouterse nu zou doorstoten naar Langetab- betje, het stroomopwaarts aan de Marowijne gelegen basiskamp van Ronnie Brunswijk. Tot nu toe is die aanval uitgebleven. door Leonie van Bladel Een reden hiervoor kan liggen in het feit, dat de stroom vluchtelin gen uit het oosten van Suriname nog steeds aanhoudt. Om de veili ge overtocht van die mensen te ga randeren, heeft de Franse regering aan de overkant van Langetabbetje een groep goed bewapende mari niers geïnstalleerd. Bij het beschieten, of anderszins in gevaar brengen van vluchtelin gen, zullen zij in actie komen. Dat risico nu zal Bouterse niet willen nemen. Na eerdere grensinciden ten tussen Suriname en Frans Guyana op de Marowijne, hebben de Fransen geen enkele twijfel la ten bestaan over hun militaire aah- wezigheid op het Franse deel van de Marowijne. Van dichtbij kon worden geconstateerd dat er een perfecte samenwerking is tussen de op het water en land opererende Franse militairen. Een andere reden voor het uit blijven van een aanval op Lange tabbetje is dat de Surinaamse rege ring een diplomatiek offensief is begonnen om de zuiveringsactie in het noordoosten van Suriname voor het wereldforum te rechtvaar digen. Het opnieuw in gevaar bren gen van vluchtelingen zou deze po ging al bij voorbaat onderuit halen. Dat wil echter niet zeggen, dat Bouterse de aanval op Langetab betje kan opgeven. Wü hij de acti viteiten van het Jungle Commando verder beperken, dan zal hij het centrale punt van de aanvoerlijn naar het binnenland moeten afsnij den. Het Jungle Commando, dat heb ben verslaggevers kunnen consta teren, heeft zich stevig genesteld in het gebied dat over land naar Lan getabbetje voert. 'De jongens van Ronnie Brunswijk', zoals ze soms met enige vertedering worden ge noemd, zijn echter slecht bewa pend. Daarentegen zijn ze wel ge wend aan ontberingen, en bezitten moed en motivatie, die door de moord op de Marrons alleen nog maar is toegenomen. De jungle is hun natuurlijke omgeving. Ze zijn er als een vis in het water. Het getalsmatig heel wat sterke re leger van Bouterse is goed ge voed, goed betaald, maar weinig moedig en gemotiveerd. Tot nu toe is gebleken dat men de voorkeur geeft aan de veiligheid van de Cas- cavel (pantserwagen) boven het opereren buiten de bescherming ervan. Bouterse kan Langetab betje, wil hij nogmaals niet al te veel militairen verliezen, alleen vanuit de lucht aanvallen. De voor dit doel bestelde gepant serde helikopter in West-Duits- land, van waaruit wel veilig valt te opereren, werd door snel handelen van minister van buitenlandse za ken, Van den Broek, niet geleverd. Dat betekent een tijdelijke patstel ling in de oorlog tussen het door een militaire dictatuur geregeerde Suriname en de vrijheidsstrijders van het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk. Beide partijen zoeken nu op de wapenmarkt om aan het doorslag gevende militaire materieel te ko men. Het Jungle Commando heeft wat dit betreft door haar jonge be staan van zes maanden een achter stand in ervaring. Tot nu toe is er geopereerd met buitgemaakte wa pens op het Nationale Leger. De politieke arm van het Jungle Com mando in Nederland heeft op dit vlak nog weinig bijgedragen. Wordt dat op korte termijn niet in gevuld, dan is er het grote risico dat het Commando op eigen gezag verder gaat. De verklaring van Moengo, tus sen ex-premier Chin a Sen, Eddie Jozefzoon en het Jungle Comman do, dreigt dan een papieren vodje te gaan worden. Een belemmeren de factor is ook dat de politieke arm zich niet in criminele milieu's wil storten. Terwijl in kringen van het Jungle Commando men bereid is 'de wapens bij de duivel zelf te halen'. Gebrek aan geld zou er niet zijn. De Marrons (bosnegers) hebben voor dit doel in een eerder stadium al hun goud aan Brunswijk gege ven. Bouterse kent de kanalen waarlangs wapens moeten worden aangeschaft ongetwijfeld veel be ter. Bij democratische landen zal hij, gezien de schending van de mensenrechten in Suriname, op problemen stuiten. Hij zal zich dan moeten wenden tot extremere lan den als Libië of Cuba, en daarmee de relatie met de Verenigde Staten in gevaar brengen. Dat zou hem even ver van huis brengen. Door gebrek aan de juiste wa pens aan beide kanten, zal de sta tus quo in Suriname zich op korte termijn niet doorslaggevend kun nen veranderen. Ook klimatolo gisch is de tijd ongunstig. De regen komt met bakken uit de hemel, een situatie die voor zowel het regulie re leger als de guerrilla weinig kan sen biedt. Onder deze omstandig heden is wel de verwachting, en dat heeft het Jungle Commando de laatste tijd al enigszins geprakti seerd, dat de strijd meer op de man zal worden gericht, en daardoor veel wreder zal worden. Het Suri naamse drama is nog maar net be gonnen. STOCKHOLM - De technologie- ministers van de meeste EG-lan- den, enkele neutrale landen in Noord- en Midden-Europa en Tur kije zijn vandaag in Stockholm be gonnen aan een ministers-confe rentie over het technologie-project 'Eureka'. Voor Nederland neemt vice-pormier De Korte deel aan de conferentie. door Marien van den Bos Het is inmiddels.de vierde minis ters-conferentie in het kader van Eureka, sinds de Franse president in de zomer van 1985 met het idee kwam om met vereende Europese krachten een stimulans te geven aan nieuwe technologische ont wikkelingen in ons werelddeel. In tegenstelling tot het enorme Ame rikaanse investeringsprogramma om een militair defensiesysteem in de ruimte te ontwikkelen (SDI, po pulair ook wel Star Wars ge noemd), zou Europa zich vooral op niet-militaire technologie moeten storten. Een grens die overigens in met name de elektronica vaak moeilijk te trekken is. Maar naast elektronica kunnen vrijwel alle disciplines in Eureka aan bod ko men: biotechnologie, nieuwe mate- Projecten In tegenstelling tot veel initiatie ven in Europa kwam Eureka op merkelijk snel van de grond. Na een eerste conferentie in Parijs, een tweede in Hannover en een derde, eerder dit jaar in Londen, is er inmiddels een vast Eureka-se- cretariaat in Brussel actief en zijn zo'n zeventig projecten waarin be drijven en instituten uit de Eureka- landen samenwerken min of meer van de grond gekomen. Wanneer op de aanstaande conferentie in Stockholm alle ter tafel liggende projecten worden goedgekeurd loopt dit aantal op tot boven de honderd. Nederlandse bedrijven zijn dit keer goed vertegenwoordigd bij de projecten. Meest in het oog sprin gend daarbij is de samenwerking van Philips, het Westduitse Sie mens en het Franse Thomson voor een volgende fase in de race om de micro-chips. Terwijl het eerdere project van Philips en Siemens sa men (met steun van de beide rege ringen) om chip-onderdelen te ma ken die kleiner zijn dan een dui zendste millimeter, het zogenaam de Mega-project, behoorlijke vor deringen maakt, moet al weer ge werkt gaan worden aan een vol gende generatie, die de drie bedrij ven 'Jessi' hebben genoemd (Joint European Submicron Silicon Ini tiative). Jessi is een van de pro gramma's die in Stockholm moe ten worden gedgekeurd en van een 'Eureka-stempel' worden voorzien. Aanmoedigen Speciale fondsen ter ondersteu ning van het onderzoek in de Eure- ka-projecten zijn er vrijwel niet. De bedoeling van Eureka is het aan moedigen van samenwerkingsver banden in Europa op het gebied van de industriële research. De lan den waar de betrokken bedrijven gevestigd zijn moeten vervolgens bepalen of er financiële steun van de overheid voor beschikbaar is. In Nederland is er wel een potje op de begroting van economische zaken van 25 miljoen gulden voor zoge naamde 'haalbaarheids-studies', en nog eens 5 miljoen op de begroting van onderwijs en wetenschappen. Maar van grootscheeps subsidië ring kan in dit verband geen spra ke zijn. De directeur voor het technolo giebeleid van het ministerie van economische zaken, De Bruine, ziet overigens wel mogelijkheden in de toekomst meer geld ter be schikking te krijgen voor Eureka- projecten, wanneer de belangstel ling uit het Nederlands bedrijfsle ven zo groot blijft als de laatste maanden het geval was. Wanneer op basis van een haalbaarheidsstu die het nut van een project is aan getoond moeten er immers ook mogelijkheden zijn om z'n project verder van de grond te krijgen, al dus de topambtenaar van het mi i de Voor veel bedrijven is het gebrek aan geld een reden om Eureka links te laten liggen. Technologie- programma's van de Europese Ge meenschap als Esprit, Race en Bri- te zijn financieel immers veel inte ressanter. Al hebben de ministers van de Twaalf ook juist in deze we ken voor Kerst de grootste moeite deze EG-fondsen zelfs maar op het oude niveau te handhaven, laat staan te verdubbelen, zoals het da gelijks bestuur van de EG, de Eu ropese Commissie, heeft voorge steld. Een tweede nadeel van Eureka ten opzichte van de nationale of EG-programma's is soms ook de marktgerichtheid waar de projec ten aan moeten voldoen. Waar de EG vooral het basis-onderzoek on dersteunt, gaat het bij Eureka veel eerder om het klaarmaken van de nieuwe techniek voor een speci fiek produkt. "De onderzoekspro gramma's die van echt strategisch belang zijn voor mijn bedrijf, daar mee loop ik natuurlijk niet naar het Eureka-secretariaat", aldus on langs een woordvoerder van een groot concern dat overigens wel op andere terreinen in Eureka zit. Op die manier zou Eureka er ech ter ook een nieuwe, meer politieke, functie bij kunnen krijgen naast het aanjagen van samenwerking op onderzoeksgebied. Wanneer 19 Europese ministers immers hun goedkeuring geven aan een be paald project, zeggen ze daarmee in feite dat wat er in de toekomst aan produkten uitrolt, het wel de Europese normen en standaarden stelt. Een toekomstige superchip op basis van het 'Jessi-programma' staat sterker tegenover eventuele Amerikaanse of Japanse vindin gen, dan wanneer het een produkt van een bepaald Europees bedrijf alleen was. Industriëlen Om politiek en bedrijfsleven op dit terrein nader tot elkaar te bren gen heeft de Zweedse voorzitter van de conferentie morgen een in formeel gesprek met enkele voor aanstaande Europese industriëlen •ingelast. De eveneens Zweedse Volvo-directeur Gyllenhammar heeft daar, als voorzitter van de 'Roundtable of European Indus trialists', een belangrijke rol in ge speeld. Philips-topman Wisse Dek ker is ook een vooraanstaand lid van deze club, maar zal in Stock holm niet deelnemen aan het ge sprek, zo liet een woordvoerder in Eindhoven weten. Op de conferentie zal tenslotte besloten moeten worden of de poli tieke sturing van Eureka op deze voet voortgezet zal worden. De Korte is er in ieder geval tegenstan der van dat, nu het secretariaat in Brussel is ingewerkt en de nationa le coördinatoren ook beter begin nen samen te werken, er zo vaak op hoog politiek niveau vergaderd moet blijven worden. Het is daar om nog maar de vraag of er over een half jaar opnieuw negentien ministers voor dit doel naar Ma drid af zullen reizen. Spanje neemt het voorzitterschap van de Zweden over en is daarmee de eerst aange wezen plaats om een volgende con ferentie te beleggen. Veel zal ook afhangen van de vraag of de minis ters de vaart in Eureka kunnen houden en bureaucratisering kun nen voorkomen. Het bestuur van de Duitse af deling van de internationale rooms-katholieke vredesbewe ging 'Pax Christi' blijft bij zijn standpunt dat in deze tijd paci fisme de enige houding is die bij een christen past. Het herhaalt zijn absolute 'nee' tegen het we derzijdse afschrikkingssysteem van de wereldmachten. "Dat moet nü in praktijk worden ge bracht". Enkele weken geleden werd dit standpunt op een 'vergade ring van afgevaardigden' offi cieel bekendgemaakt. Onmid dellijk kwam er kritiek op, zoals van bisschop Hermann Spital uit Trier, afgevaardigde van de Duit se bisschoppenconferentie voor 'Pax Christi'. Zo'n standpunt kan een rooms-katholieke vre desbeweging niet op eigen houtje innemen, redeneerde hij. Dan moet ze zich duidelijk als 'pacifistisch' presenteren. Het bestuur is het daarmee niet eens. "Wij veroordelen geen mensen die hun dienstplicht ver vullen", zegt het in een nadere verklaring. "We hebben alleen willen zeggen, dat de gewapende macht als onderdeel van het af schrikkingssysteem niet meer te verantwoorden is. Dienstweige ring is wel een voor elke christen geldend zedelijk gebod, maar in laatste instantie geeft ieders ge weten de doorslag. Daaruit volgt, dat de ethische plicht slechts kan gelden voor allen die naar gewe ten geen gewapende dienst meer kunnen doen. Voor alle anderen betekent de uitspraak een uitda ging tot gewetensonderzoek". Uitdrukkelijk zegt het bestuur van het Duitse 'Pax Christi' nie mand te willen uitsluiten. "Juist met het innemen van een klaar en helder standpunt willen wij het gesprek bevorderen om de gemeenschappelijke verplich ting tot uitbanning van het af schrikkingssysteem ook werkelijk na te komen". Andere afdelingen van de rooms-katholieke vredesbewe ging, ook de Nederlandse, zijn niet van plan het Duitse voor beeld te volgen. Zij vrezen ver wijdering van de kerk en van groepen op wier contact, mede werking en medeleven juist prijs wordt gesteld. Vrouw In de Kerk van Engeland (anglicaans) is nu zowel bij de bisschoppen en de overige geestelijkheid als bij de leken een meerderheid vóór de vrouw als priester. Blijkens een enquête van het dagblad 'The Indepen dant' is ongeveer een derde van de lagere geestelijkheid nog te gen, terwijl dat bij de leken nog maar een vijfde is. Van de bis schoppen heeft 68 procent geen moeite met de vrouwelijke pries ter. Er zijn verschillen tussen geestelijkheid en leken over de belangrijkste argumenten vóór de vrouwelijke priester. Zo denkt de lagere geestelijkheid dat de vrouw als priester in over eenstemming is met de wil van God en zich heel goed verdraagt met het christelijk geloof (tegen discriminatie). Voor de leken is een sterk argument dat de kerk zich aanpast aan het moderne le- vén en dat aanvaarding van de vrouwelijke diaken automatisch moét uitlopen op de vrouwelijke priester. Geestelijkheid en leken zijn het erover eens, dat de kerk de bijzondere bijdrage die de vrouw als priester kan leveren nodig heeft. De belangrijke vraag of de wijding van de vrouw een scheu ring teweeg zou brengen in de Anglicaanse Kerk beantwoordt 24 procent van de bisschoppen met ja, 35 procent van de lagere geestelijkheid en 19 procent van de leken. Als een voornaam argument tegen wijding wordt aangevoerd, dat het contact met de Rooms- Katholieke Kerk en de orthodo xe kerken moeilijker zou wor den. Aids. De Anglicaanse Kerk roept in een gisteren in Londen uitgegeven verklaring op tot sek suele ingetogenheid om de ziek te Aids in te dammen. "Als dit land terugkeert tot de bijbelse in getogenheid in het seksuele ge drag, zal de dodelijke dreiging van Aids spoedig verdwijnen". Feministische theologie ïn een artikel in het interna tionale rooms-katholieke tijd schrift 'Communio' laat aartsbis schop Simónis zich scherp-kri- tisch uit over de 'feministische theologie'. Zoals die nu wordt beoefend ontwricht deze theolo gie het godsbeeld, reduceert zij de figuur van Christus, mis bruikt ze de Heilige Geest en schetst ze een beeld van Maria dat tegengesteld is aan dat in de Heilige Schrift, zegt de kardi naal. Volgens Simonis wordt de fe ministische theologie in beslag genomen door het 'spookbeeld' vaii het seksisme en dreigt ze mensen weg te voeren van God en de kerk. "Vrouwen worden zo opstandig en agressief gemaakt .dat ze de kerk verlaten, man en kinderen meenemend". Simons erkent, dat een aparte 'theologie van het vrouw-zijn' onder bepaalde voorwaarden ze ker recht van bestaan heeft. Maar de feministische theologie is daarvoor 'absoluut onbruikbaar'. "Zij leidt tot bedenkelijke han delwijzen". Een verwijt van de kardinaal is dat feministische theologen geen 'evenwichtige visie' op Maria hebben. Dat heeft twee extre men tot gevolg: sommigen 'ver lagen' Maria tot voorvechtster van zuiver aardse vrouwenbe vrijding, anderen komen tot 'ver bijsterende' uitspraken zoals "'God is door de Geest zélf maagd, echtgenote en moeder geworden". Het beeld van God moet, vol gens Simonis, 'uiteraard manne lijk' zijn. Hij keert zich tegen de 'obstinate stormloop' van femi nistische theologen tegen het va derschap, ook dat van God. "Wié het begrip 'vader' uitbant, tornt niet alleen aan uiterlijke normen en vormen, maar breekt ook de hoekstaan weg onder de levens ordening. Hij roept dan de trieste chaos op van de 'vaderloze maat schappij'. Tegelijk met God de Vader wordt ook de menselijke vader verloochend, alsook de geestelijke vader, zoals paus, priester en biechtvader". Simonis - die overeenkomsten ziet tussen de christelijke leer over de verhouding man-vrouw en de moderne biologie - noemt priesterwijding van de vrouw in zijn kerk iets onmogelijks. "Het man-zijn van Jezus is geen bij komstigheid. Het correspon deert met het leven-gevende as pect van de Vader, die Hem zendt". Hervormde Kerk: aangeno men naar Nijkerk M. Baan Put ten. Gereformeerde Kerken: be roepen te Zwijndrecht S. T. van der Hauw Colijnsplaat-Wissen- kerke. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Lely stad K. Harmanny Ulrum, te Lis- se-Oegstgeest kandidaat J. van Benthem Kampen, te Spaken burg H. J. Boiten Enschede; be- Deken. Het hervormde We- relddiakonaat vraagt de presi dent en de politiechef van het Zuidafrikaanse thuisland Venda in een telexbericht om onmid dellijke vrijlating van de lutherse deken T. S. Farisani, die vorige maand zonder beschuldiging werd gearresteerd. "Wij van onze kant kunnen voor deken Farisa ni bidden. U van üw kant kunt handelen volgens internationaal aanvaarde mensenrechten". Hetzelfde telexbericht ging naar de uiteindelijk verantwoor delijke Zuidafrikaanse ministers van justitie en van recht en orde.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11