METONZE VERMOGENSHYPOTHEEK HEEFT U MEER GELD IN HUIS DAN U WELLICHT DENKT. Curatoren Ogem gaan procederen Duitse rentestijging verwart Damrak Uitzendkracht werkloos op roostervrije dagen Sociaal" Fraudeurs via 'omkering van de bewijslast' ontmaskerd nutsspaarbanks ZATERDAG 13 DECEMBER 1986 ECONOMIE PAGINA 9 Tenzij bankensyndicaat overstag gaat ROTTERDAM (ANP) - De bewindvoerders van Ogem BV bereiden een procedure voor tegen de banken, die zich indertijd naar hun mening ten onrechte extra zekerheden verschaften ten nadele van andere crediteuren. Het gaat om onderpanden met een waar de van f 100 miljoen. Dit staat in het periodiek verslag van bewindvoerders. Dammam-project hun verzoek aan de rechtbank De bewindvoerders hebben in het verleden altijd aangedrongen op een faillissement van Ogem BV. omdat zij dan op een deugdelijke manier de 'actie Pauliana' kunnen inroepen. Dit houdt in dat zij om nietigverklaring van de hypothe ken vragen omdat er bij de banken sprake was van een onverplichte actie waarbij zij zich extra zekerhe den verschaften. De banken hebben zich altijd te- de surséance van betaling gen een faillissement verzet. Be windvoerders hebben enkele ge sprekken met het bankensyndi caat gevoerd, waarover voorlopig geen mededelingen worden ge daan. Hangende de voortgang van deze gesprekken kan een procedu re tegen het bankensyndicaat wel degelijk worden ingesteld en een dagvaarding is in voorbereiding. De afwikkeling van een overeen komst tussen Ogem en TBI/Vijver- bos over twee vorderingen van Ogem inzake afrekening van aan Vij verbos verkochte deelnemin gen wordt thans opgehouden door op de boedel, de weigerachtigheid van de ABN - In juni besloot de rechtbank de de agent van het bankensyndicaat - zaak aan te houden tot oktober en de transactie ter goedkeuring voor dan snel knopen door te hakken, te leggen aan het syndicaat. Be- Inmiddels was Ogem hard bezig windvoerders hebben in deze zaak geconstateerde gebreken aan het ning werd gehouden met de sinds 1973 dalende concjunctuur, het De curatoren/bewindvoerders management niet in staat is beleid van het Ogem-concern beschikken uit te stippelen en stipt te doen uit- overigens over informatie waaruit voeren en commissarissen nooit kan worden afgeleid dat de Saoedi- toekomen aan een van hun kernta- sche overheid het zogenaamde Hi- ken, namelijk het zorg dragen voor rab-project in Dammam binnen- een goed functionerende directie, kort zal overnemen. Op grond hier- is het onmogelijk een dergelijke van hebben de bewindvoerders droom te realiseren, aldus het ver slag. Zowel bestuurders als commissa rissen en ook de extern accountant (Dijker en Doornbos) kunnen wor den aangesproken op het feit, dat de jaarrekeningen over 1976 tot en met 1980 een oiyuist beeld geven van de werkelijke situatie bij Ogem's projectontwikkeling, waar binnen tien jaar f 200 miljoen werd verloren. Dat het mistasten op zo'n grote schaal gebeurt en zo algemeen nog geen actie ondernomen gezien de komende actie tegen de banken. NS-personeel niet in voor verdere ATV UTRECHT (ANP) - Uit een door de NS gehouden enquête blijkt dat het spoorwegperso neel niet in is voor verdere ar beidstijdverkorting. Thans wordt er bij de NS 38 uur per week gewerkt en dat le vert al veel knelpunten (grotere werkdruk, problemen met op nemen verlof) op. Vierentachtig procent wil geen cent extra inleveren voor verdere atv. Wat de NS-leiding betreft mag zelfs de 40-urige werkweek weer terugkomen. Kort Zakelijk Ogem om te zetten in een faillisse ment ingetrokken. In mei van dit jaar waren de be windvoerders van Ogem BV van mening, dat aan de sinds januari 1982 durende surséance van beta ling een eind diende te worden ge maakt. Hiertegen kwam fel ver weer van de Ogem-bestuurder en de Nederlandse Credietverzeke- ring Maatschappij NCM De laatste 6C_ t C11 aiBC11ICCI1 was bang dat by een faillissement ongewoon, evenals het feit, dat zo de door haar verleende garanties weinigen in de bestuurlijke regio- verloren zouden gaan, die zy dan nen getracht hebben ten goede by vervolgens zou moeten verhalen te sturen 'Ogem-bouwer' Fibbe blijkt niet goed raad te hebben ge weten met zichzelf. Enerzijds wil de hij zijn droom npjagen, anders- zijds bereikte hem de vele alarme rende signalen van binnen en bui ten het bedrijf bereikten. Het verslag acht alle bestuurlijk betrokkenen verantwoordelijk voor de desastreuze gang van za ken, maar concludeert dat formele onzorgvuldigheden niet alleen door velen zijn begaan maar wel in het bijzonder door Fibbe, De Bak ker en Koopmans. Regeling Intussen lijkt er een oplossing in de maak voor het al jaren slepende conflict tussen Ogem en Neder- horst die vorderingen op elkaar menen te hebben. Ogem heeft een claim van 34 miljoen bij het faillie te bouwconcern gelegd, waardoor de afwikkeling van het faillisse ment bij Nederhorst ernstig wordt vertraagd. Andersom heeft ook Ne derhorst het nodige tegoed van Ogem. De staat die eveneens by de zaak is betrokken, lijkt thans bereid te zijn mee te werken aan een oplos sing. Volgens het periodieke ver slag van de bewindvoerders van Ogem is de landsadvocaat tussen beide partijen gaan staan. Er is een minnelijke schikking getroffen, die nog in details moet worden uit gewerkt. auwproject te herstellen en hoe wel het Saoedische ministerie van huisvesting nog niet tevreden is over de waterdichtheid van de da ken van de parkeergarages heeft een onderzoekscommissie thans toegezegd een positief advies uit te brengen aan de minister om het project over te nemen. Hierop hebben de bewindvoer ders besloten hun verzoek tot op heffing van de surséance in te trek ken. Op 15 januari wordt een credi teurenvergadering gehouden, die over verdere verlenging dan wel fallissement zal oordelen. Aan de hand van deze beslissing kan de rechtbank daarna een optimale af weging maken. Dromen najagen In het periodieke curatoren-ver slag over de periode september 1985 tot en met 5 december 1986 valt tevens te lezen dat de project ontwikkeling Ogem niet de fortui nen heeft gebracht, waarvan Fibbe droomde, waar Udink aan werkte, De Bakker naar keek, Koopmans tegenin toverde en financieel di recteur Bothof al lang van had ge zegd dat het er niet in zat. Voor een bedrijf waar geen reke- ROTTERDAM (GPD) - Een Braziliaans vrachtschip met aan boord een lading koffiebonen wekt op zich geen bevreemding in de Rotterdamse haven. Maar wel als datzelfde vrachtschip (in dit geval de Rio Acre) geen zakken vol met koffiebonen uitlaadt, maar juist met 400 containers vol koffiebonen wordt bevoorraad ten behoeve van het thuisland Brazilië, toch het koffieland bij uitstek. Aangezien het Zuidamerikaanse land te kampen had gehad met misoogsten, zag men zich gedwongen koffie te importeren. (foto gpdi Bedrijfsvereniging in het ongelijk gesteld UTRECHT (ANP) - Een uitzend- hanteert als uitgangspunt mand werkloos is als hij „j dat kracht die van 24 december 1984 tot 1 januari 1985 niet kon werken omdat in het bedrijf waaraan hij was uitgeleend in het kader van de arbeidstijdverkorting (atv) collec tief roostervrije dagen werden op genomen, heeft over die periode recht op een werkloosheidsuitke ring. Dit heeft de Centrale Raad van Beroep bepaald in het hoger beroep dat de Nieuwe Algemene Bedrijfsvereniging had aangete kend tegen een uitspraak van de Raad van Beroep in 's-Hertogen- bosch. Deze raad had de bedrijfs vereniging, die een uitkering had geweigerd, ook al in het ongelijk gesteld. De bedrijfsvereniging vond dat de man niet werkloos was. Ze voer de aan dat „atv-tijd" per definitie geen arbeidstijd is en dat in die tijd dus ook geen sprake kan zijn van werkloosheid. De Centrale Raad bete kende mate niet in een voor hem normaal te achten omvang werk heeft". Het gaat dus om het ar beidspatroon van de individuele In de strijd tegen uitkeringsfraude worden steeds meer middelen geoorloofd. Staatssecretaris de Graaf wil de mogelijkheid openen notoire fraudeurs met een „omke ring van de bewijslast" aan te pak ken. Wanneer het sterke vermoeden bestaat dat de uitkeringsgerechtig de de zaak tilt, zouden bedrijfsver eniging of sociale dienst van de be trokkene moeten kunnen vragen aan te tonen dat deze eerlijk han delt. Het sociale zekerheidsrecht wordt voor een groot deel bewaakt door de Raden van Beroep. De pro cedures daar verschillen op min stens één punt van die bij de gewo ne (straf)rechter. Politie en justitie moeten de bewijzen tegen dieven, moordenaars en andere overtre ders der rechtsorde „rechtmatig" verwerven. De politie mag niet zelf inbreken om anderen achter de tra lies te brengen. Dat principe kan verstrekkende gevolgen hebben. In de zaak tegen de huisarts van het Haagse bejaar denoord De Terp volgde uiteinde lijk vrijspraak van de beschuldi ging van moord. Reden: het bewijs was gebaseerd op patiëntenkaar ten die door de GG en GD waren overhandigd aan de politie, terwijl de GG en GD die kaarten niet had den mogen meenemen. Aan bewij zen die meespelen in procedures bij de rechter van beroep worden der gelijke zware eisen niet gesteld. Betrokkene is gepakt op het frau deren met zijn ww-uitkering. In de periode 30 november 1981 tot en met 4 april 1982 heeft hij admini stratief werk verricht bij de choco lade-fabriek. Op de wekelijkse vraag van de bedrijfsvereniging of hij in die weken arbeid verrichtte, werd telkens ,Neen' geantwoord. Toen de bedrijfsvereniging de werknemer. Dat geldt ook voor uit- fraude ontdekte, werd de uitkering zendkrachten. Daarom verwerpt prompt stopgezet. Tevens volgde de Centrale Raad het „absolute, voor geen enkele nuance vatbare" argument van de bedrijfsvereni ging. OPEC vermindert produktie GENEVE (RTR) - De dertien landen van de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Landen) zijn het in principe eens geworden over een ver mindering van hun olieproduktie. De produktie zou in het eerste kwar taal van volgend jaar met vijf a tien procent worden verkleind, zo heeft de onderminister van olie van Venezuela, Fernando Santos Alvite, gisteren gezegd. Op het ogenblik bedraagt de OPEC-produktie ongeveer zeven tien miljoen vaten (van 159 liter) per dag. Volgens de Santos Alvite is er gistermiddag een voorlopig akkoord tot stand gekomen tijdens een zitting achter gesloten deuren. De byzonder- heden van een defintieve overeenkomst moeten nog worden uitgewerkt. De voorzitter van de OPEC, minister van olie van Nigerias Lukman, be vestigde dat er wordt gestudeerd op voorstellen voor vermindering van de produktie. Boetebeding De vervoersbonden willen in de cao voor het beroepsgoederenver- voer (60.000 werknemers) een be paling opgenomen zien dat werk gevers die cao-artikelen ontduiken onmiddellijk worden beboet. Het boetebedrag moet naar de mening van de vervoersbonden van FNV en CNV gelijk, staan aan het totaal van de sociale lasten in de periode dat de cao is ontdoken. Daling export Nederland heeft in de eerste tien maanden van dit jaar ter waarde 167,2 miljard gulden aan goederen uitgevoerd. Dat is twaalf procent minder dan in de eerste tien maan den van vorig jaar, toen voor 189 miljard gulden de grens overging. De invoer daalde met 15 procent. Tot en met oktober voerde Neder land voor 154,9 miljard gulden goe deren in. Vorig jaar was dat nog 181,9 miljard. Loonsverhoging De Dienstenbond FNV eist een loonsverhoging van twee procent voor het omroeppersoneel. Die looneis staat centraal op de leden vergadering van 18 december, als de cao-voorstellen worden bespro ken. Modelovereenkomst De Dienstenbond FNV heeft be sloten een modelovereenkomst voor oproep- en afroepkrachten op te stellen, waarmee de hulpkrach ten met hun werkgever afspraken over hun arbeidsvoorwaarden kunnen maken. Dit besluit vloeit voor uit de telefoonactie die een maand geleden zo'n vijfhonderd reacties heeft opgeleverd. Staalbouw gestopt Scheepswerf Stapel in Spaarn- dam, behorend tot het bouwcon cern Volker Stevin, gaat haar staal- bouwactiviteiten in Dintelmond beëindigen. Voor de 41 werkne mers is collectief ontslag aange vraagd. Weer zelfstandig Het Spectrum wordt weer een zelfstandige uitgeverij. Er zal in sa- menwerking met VNU, waarvan Het Spectrum nu nog een dochter is, worden geopereerd op het ter rein van de nieuwe media (databa se publishing) en gezamenlijke produkties. Wat al een paar weken aan het broeden was, werd nu in al z'n consequenties duidelijk. Name lijk de stijging van de korte rente in de Duitse Bondsrepubliek. door C. Wagenaar Die wekt steeds meer irritatie en ondermijnt het moreel van de be leggers in vele landen. De irrita tie ontstaat omdat vooral de Eu ropese landen al geruime tijd met grote inspanning bezig zijn de rente omlaag te krijgen of te houden. Vooral Frankrijk komt de rentestijging in de Bondsre publiek erg ongelegen omdat door de interne politieke span ningen de franc extra onder druk geraakte. Bovendien is het land bezig met een grootscheepse reorganisatie van het geld- en kredietwezen met de bedoeling dit in het kader van Chirac's libe raliseringsprogramma op een vrijere basis te krijgen. Maar de Bondsrepubliek wor stelt al geruime tijd met een forse geldaanwas. Die is dit jaar de voorgeschreven norm ver voor bij gestreefd en is daardoor de steeds terugkerende zorg gewor den op het om de veertien dagen gehouden donderdagse bankbe- raad. Verwacht wordt dat nog dit jaar de nieuwe normen voor 1987 bekend zullen worden gemaakt en verdere beteugelingsmaatre- gelen genomen zullen worden. Onlangs verhoogde de Bundes bank de beleningsrente voor het bankwezen, wat de korte rente- markt in West-Duitsland deed oplopen en op zijn beurt ook de korte rente bij de buurlanden waaronder ons land, deed stij gen. De opslagrente deed bij de Nederlandse banken weer zijn intrede en ook de Nederlandsche Bank zag zich gedwongen de be leggingsrente iets hoger te stel len. Gelukkig beperkt de rentesty- gingstendens zich tot dusver in hoofdzaak tot de vergoeding voor kort krediet en blijft de lan ge rente nog enigszins buiten schot. Toch kon ook de obligatie- markt zich deze week niet aan de afbrokkeling onttrekken. De in dex kwam beneden de 115. Be gin september werd de jaartop van nagenoeg 120 bereikt. Vorige maand kwamen nog standen voor van bijna 117. Er is dit na jaar dus duidelijk een stagnatie opgetreden op de weg naar lage re rente in ons land. Dit moet ongetwijfeld als een van de belangrijkste oorzaken gezien worden dat de aandelen markt in Amsterdam al maanden aan het kwakkelen is geraakt. Overigens in overeenstemming met haar Westduitse zusters in Frankfurt en Düsseldorf, waar onlangs zelfs het ene laagtere cord na het andere voor dit jaar werd aangeslagen. Zover is het hier nog niet. Maar het is wel op merkelijk dat de algemene beursindex nog altijd een flink eind beneden de jaartop van be gin september ligt, terwijl Wall Street daar deze week nu en dan boven stond. Ook deze week was het weer kwakkelen en heerste er veelal een ongeanimeerde stemming met bijzonder kleine omzetten. Na drie dagen handel stond het algemene beurscijfer een half puntje beneden dat van vorige week vrijdag en lagen de interna tionals er een half puntje boven. De lokale marktindex stond toen op een verlies van anderhalve punt. Na woensdag werd, door een beter Wall Street, dit verlies weggewerkt. De andere beursgroepen kon den hun verliezen ook wegwer ken en de internationals kwa men een paar punten hoger te staan. Gelukkig voor onze beurs reageert niet iedere effectenbe zitter negatief op de hogere ren te. In het buitenland kijkt men daar vaak wat anders tegenaan en is het rentebeloop in eigen land eerder doorslaggevend voor de beleggingsopstelling. Buiten landers bleven dan ook kopen op onze beurs en zorgden ervoor dat de koersbeweging binnen nauwe marges bleef en dus niet te ver afgleed. Er was deze week de nodige sensatie over het bekende hoek- mansbedrijf Van der Moolen dat voor het eerst in de beursge- schiedenis eigen aandelen op de beurs introduceerde. Het piepjonge computer-soft- ware-bedrijf Datex maakte de beleggingsgeesten warm voor zijn overstap van de parallel- markt naar de officiële beurs. En KNP meldde een nagenoeg pro bleemloze start van zijn enorme hypermoderne papiermachine in het Belgische Lanaken. Dit deed de papierfondsen deze week overwegend flink oplopen. Ook vele hoofdfondsen waren een tikkeltje hoger. Hagemeijer steeg 5 procent op de beurswaarde en voor de Verenigde Bredero was een herstel van 10 procent weg gelegd. Maar 10 tot 15 procent la ger waren Fokker, Furness en 1 |:]4ll:ki 1 W E EJ K 7 Koppelpoort. By Hollandia Kloos ging zelfs een kwart van de beurswaarde verloren en bij Begemann een derde. De geringe beursanimo was ook merkbaar op de Europese optiemarkt. De eerste vier dagen van de werkweek kwam tot een gemiddeld aantal afgesloten con tracten van 16.000 per dag. De ge hele werkweek bereikte een om zet van 91.500 contracten, een van de laagste cijfers van het jaar. Vorige week werden er nog ruim 153.000 contracten afgeslo ten. Echte uitschieters waren er niet. Opvallend was dat Gist- Brocades zich vrijwel iedere dag in de voorste rijen van de meeste calls wist te plaatsen. ADVERTENTIE navordering van f 14779,64. Tegen de opsporingsambtenaar van de bedrijfsvereniging had de betrokkene de reden tot de fraude onomwonden uitgelegd. Een schuld bij de bank dreigde hem in de pro blemen te brengen, omdat die fi nanciële instelling een incasso-bu reau in de arm had genomen. „Ik heb toen contact opgenomen met Incassobureau Am. Deze deelde mij mee dat ik moest betalen of dat anders tegen mij maatregelen zou den worden genomen". De betrok kene ging bij de chocolade-fabriek werken, na met de medewerker van het incassobureau te hebben afge sproken „dat de verdiensten daar van zouden worden gestort op een geblokkeerde rekening bij de A(bank), zodat dat van mijn schuld zou worden afgetrokken". Voorafgaande aan ae ww-perio- de had de man ook nog een tijdje in de ziektewet gelopen. „Tijdens mijn ZW-periode heb ik tegen dr. M. gezegd dat ik iets om handen had, namelijk administratief werk, voor een chocoladefabriek. Deze heeft verder niet gevraagd wat ik deed en wat ik verdiende". De fraude met de ww-uitkering werd ontdekt, toen declaratiefor mulieren boven tafel kwamen. In de periode 30 november 1981 -4 april 1982 declareerde de betrokke ne maar liefst vijf keer. Die decla ratieformulieren kwamen aan het daglicht bij een huiszoeking bij be trokkene die plaatsvond in het ka der van een andere zaak. En daar mee is het bewijs onrechtmatig, meent de advocaat van de betrok kene. Want: „het bewijs zou niet zijn verkregen indien bij hem geen huiszoeking had plaatsgevonden" en de man had, zonder dat bewijs, „ook geen verklaring behoeven af te leggen". Na enig wikken en wegen zet de Centrale Raad van beroep in Utrecht deze redenering bij in de categorie onzin'. Stringente voor schriften voor wat wel en wat niet mag bij het verweven van bewijzen bestaan er voor de administratieve rechters niet, constateert men. „Wellicht zijn er gevallen denk baar, waarin bij het verkrijgen van bewijsmateriaal inbreuk is gemaakt op de fundamentele rech ten van de betrokkene, als neerge legd in de Grondwet en in een ieder verbindende bepalingen van ver dragen", stelt de centrale Raad. En wellicht dat de inbreuk op de de beroepsrechter de bewijzen niet accepteert. Maar van zo'n inbreuk is in dit geval geen sprake. PETER DE VRIES Dollar stijgt De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren iets gestegen. Gis teren bereikte de munteenheid een koers van 2,2875 gulden. Als u gebruik wilt maken van de financiële ruimte in uw huis, dan is de Vermogenshypotheek dè oplossing. Door de Vermogenshypotheek kunt u langgekoesterde plannen realiseren en toch financiële vrijheid houden. Een voordelige en flexibele op lossing, ook bij uitstek geschikt voor de aankoop van een huis. Alle vrijheid •Geen verplichte aflossingen. VERMOGENSHYPOTHEEK variabele rente C CCW tarief momenteel 0,0 D /O •aflossingen en opnamen vrij. zonder boeterente •betaling per kwartaal achteraf •Vrij afgeloste bedragen kunt u weer opnemen. •Mogelijk als eerste of tweede hypotheek •Vrij krediet tot maximaal vijfentachtig procent van de waarde van uw huis of appartement, mede af hankelijk van uw leeftijd en inkomen. Rente en kosten Het rentepercentage is gekoppeld aan de situatie op de geldmarkt en is daardoor variabel. De afsluitprovisie is eenmalig en bedraagt slechts f 250,-. Advies DeVermogenshypotheekbiedtveelmogelijkheden. Denkt u maar aan de aankoop of verbouwing van een huis, de aanschaf van een boot of caravan, een schenking aan uw kinderen of aan beleggen. Een afspraak bij één van onze kantoren is zo gemaakt. Daar zijn wij u graag van dienst. DE EIGEN HUIS BANK

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9