NAVO wil raketten nog niet uitbannen Verdeeldheid onder leiders verlamt Vietnam Reagan: 'Regeren gaat door' Slotverklaring ministers: Franse krant: Vijftien miljoen franc losgeld voor gegijzelden iinse guerrilla's schenden bestand Druk op Amerikaanse president neemt toe Duitse kerncentrales in grote moeilijkheden Staking in Brazilië Waldlieim naar Japan Politieagent pleegt bankoverval Werknemers kerncentrale omgekomen ZATERDAG 13 DECEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 BRUSSEL (GPD) - Binnen de NAVO bestaat nog steeds verdeeldheid over het Amerikaanse voorstel de Sowjet-Unie te gaan onderhandelen over een uiteindelijk volledige vernietiging van alle intercontinentale PARIJS (AP) - De Franse regering heeft 15 miljoen franc losgeld (5,1 miljoen gulden) aan de ontvoer ders van een cameraploeg in Bei rut betaald. Dat bedrag zou hebben gezorgd voor de vrijlating van twee van de vier leden van de ploeg op voorwaarde dat Frankrijk bepaal de politieke beloften aan Iran deed. Dat heeft het Franse dagblad Libération gemeld. De links-georiënteerde krant liet weten dat, ondanks de herhaalde verklaringen van premier Chirac dat Frankrijk alleen van land tot land zou onderhandelen, de rege ring zaken heeft gedaan met ont voerders. Twee Libanees-sji'iti- sche zakenlieden in Ivoorkust zou den hebben bemiddeld, evenals kernraketten. Verder dan een vermindering van die raketten met de helft i meeste bondgenoten nog niet gaan. Dat bleek gisteren aan het slot van toe dat over dit uitgangspunt van de halfjaarlijkse bijeenkomst van de Amerikanen verschillen van de NAVO-ministers van buiten- mening bestaan. 'Sommigen zijn landse zaken in Brussel. In het voor, anderen hebben hun reserves slotcommuniqué wordt wel steun en weer anderen zijn sterk tegen', uitgesproken voor de in Reykjavik Volgens NAVO-secretaris-gene- besproken halvering en de totale raai lord Peter Carrington hebben uitbanning van alle middellange- de bondgenoten dat einddoel 'nog afstandsraketten in Europa, maar niet opgegeven'. Shultz benadruk- over verdergaande stappen wordt te echter dat ook na zo'n totale eli- gezwegen. minatie van intercontinentale ra- ketten de Verenigde Staten be hoefte zouden kunnen hebben aan het behouden van enkele strategi sche systemen, al was het maar als veiligheidsklep tegen eventuele Met name Groot-Brittannië en derde landen die over dergelijke Frankrijk, de twee Europese kern- wapens zouden kunnen gaan be- machten, en West-Duitsland heb- schikken. ben zich tegen het opnemen van Bovendien hebben de Verenigde die laatste doelsteling verzet. Deze Staten een 'verzekeringspolis' no- grote Europese NAVO-landen vre- dig, voor het geval de afspraken zen dat door het vervallen van de door de Sowjet-Unie zouden wor- Amerikaanse strategische kern- den geschonden. De Amerikanen macht als beschermende 'paraplu', beschouwen met name hun strate- de militaire koppeling tussen Eu- gische defensie initiatief (het ruim- ropa en de VS gevaar loopt. tedefensie-programma) als zo'n Deze landen vinden de halvering verzekering. dan genoeg. 'Over de rest De bondgenoten spraken nog ro?1 Chiracs chef-staf Michel Roussin. Ook publiceerde Libération i Vijf jaar willen de verklaring van Roussin, ze het bericht ontkende. „Dit is al lemaal totaal oryuist," aldus Rous sin. „Er klopt niets van." Kort na de beëdiging van Chirac, bracht deze een bezoek aan Ivoor kust voor besprekingen met presi dent Felix Houphouet-Boigny. Maar volgens Libération had Chi rac daar ook ontmoetingen met de Libanese zakenlieden Nagib Zaher en Ibrahim Baroud. De twee zakenmannen slaagden erin om met de ontvoerders in con tact te komen, zo schrijft Libéra tion, en vier dagen later ontving de premier korte brieven van de vier gegijzelden. Zo werd het bewijs ge leverd dat het contact via de zaken mannen goed was en daarvoor be taalde de regering 500.000 francs (ongeveer 172.000 gulden). Vervolgens maakten de Fransen twee gebaren: de uitwijzing van de Iraanse oppositieleider Massoud Rajavi en een uitnodiging aan Iraanse vice-premier Ali Reza Moayeri. De Fransen spraken met Moayeri over de financiële onenig heid tussen de twee landen. Twee weken later werden Philip pe Rochot en Georges Hansen van het Franse televisiestation Anten ne 2 vrijgelaten. Maar om dat te be reiken, aldus Libération, beloofde de regering ook om het tripartite- akkoord van Damascus te onder steunen. Op 2 maart liet Chirac in het openbaar weten dat het ak koord een goed uitgangspunt voor de oplossing van de Libanese kwestie was. Met de ontvoerders zou een los prijs van 15 mihoen franc zijn afge sproken. Premier Chirac heeft in middels een verklaring doen uit gaan waarin hy alle verdenkingen van Libération ontkent. „Chirac daagt iedereen uit om de door de schrijver van het artikel aangedra gen zaken te bewijzen. door Hans de Bruijn willen ze nu niet denken', zei diplomaat op het NAVO-hoofd- kwartier. Alleen de Nederlandse minister Hans van den Broek heeft zich in de bijeenkomst duidelijk uitgesproken voor het verwijderen van alle strategische raketten, waarvoor een tweede fase van vyf jaar nodig zou zijn. Daarover is in oktober in Reykja vik gesproken tussen de Ameri kaanse president Reagan en Sow- jet-partijleider Gorbatsjev. De Amerikaanse minister George Shultz gaf op een persconferentie uit dat zo snel mogelijk ge werkt moet worden aan een akoord over de vernietiging van al le middellange-afstandswapens (LRTNF) uit Europa. 'De kans op vooruitgang op dat terrein mag niet tot gijzelaar gemaakt worden van andere daarmee niet verbon den kwesties', zo werd gesteld. De ministers stellen dat een eventueel akoord daarover niet voorbij mag gaan aan de bestaande onevenwichtigheden tussen de NAVO en het Warschaupakt op het punt van de kernraketten voor de korte afstand. Een akkoord over LRTNF-wapens moet een ver plichting bevatten om vervolgens met onderhandelingen over die korte-afstandswapens te beginnen. Sommige NAVO-landen vinden dat zelfs een voorwaarde, waaron der geen LRTNF-akkoord moge lijk moet zijn. Maar minister Van den Broek heeft zich daarover soe peler uitgelaten. Minister Shultz liet zich nogal schamper uit over de Sowjet-Unie De Filippijnse commissie die toe- naar aanleiding van de dood in de ziet op de naleving van het bestand gevangenis van de dissident Ana- tussen guerrillastrijders en het re- toh Martsjenko. Volgens hem her- geringsleger, is gisteren bijeenge- innert die gebeurtenis er weer aan komen om zich te beraden over be- met wat voor land we als westerse schuldigingen van de militairen bondgenoten te maken hebben, dat communistische rebellen het Om die reden voelt Shultz op dit twee dagen oude bestand hebben moment weinig voor het Sowjet- geschonden door wapens mee te voorstel om een speciale mense- nemen naar een dorp waar zij een rechtenconferentie in Moskou te bijeenkomst hielden.Donderdag houden. 'Dan moeten we het eerst marcheerden ongeveer 50 guerril- eens zlJn over de uitgangspunten, lastly ders van het Nieuwe Volksle- Daarvoor is een verandering in het ger door het dorp San Juan, onge- gedrag van de Sowjet-Unie nodig, veer 40 km ten westen van Manila. Het gebeurde rond Martsjenko is Volgens de militairen hadden de daarvoor geen goed teken', aldus rebellen met de mars een afspraak de Amerikaan, geschonden dat zij zich niet gewa- Shultz heeft in een gesprek met pend in bevolkingscentra zouden zUn Spaanse collega dreigende taal vertonen.Romeo Capulong, een laten horen, naar aanleiding van de advocaat van de rebellen, zei dat de geluiden die in Spanje opgaan om mars geen duidelijke schending de Amerikaanse militaire aanwe- betekende omdat de twee partijen zigheid in dat land sterk te beper- nog niet overeen waren gekomen ken- Als de samenwerking niet kan wat precies onder een „bevolkings- worden voortgezet, overwegen de centrum" moet worden verstaan. VS om zich helemaal uit Spanje te- De rebellen vinden dat zij het recht ruê te trekken, zo heeft Shultz la- hebben wapens te dragen in gebie- ten weten. 'Een gastland kan een den die onder hun controle staan, situatie laten ontstaan die het niet i zich onder de bevolking te bege ven. De militairen zijn het daarmee oneens. „Dit speciale incident is een zeer duidelijke schending van de overeenkomst", zei minister van defensie Rafael Ileto. Buitenland kort Raketten verloren Een MIG gevechtsvliegtuig van de luchtmacht van India heeft deze week per ongeluk tijdens een oe- fenvlucht twee luchtdoelraketten van Russische makelij laten vallen boven de noordoostelijke deelstaat Assam. Er ontstond paniek onder de inwoners. Volgens een woord voerder van de luchtmacht ging het het om Sidewinder-raketten, door de Navo Atolls' genoemd. Spaanse kolonels Het Spaanse ministerie van de fensie heeft twee oud-kolonels vrij gelaten, die vastzaten voor het be ramen van een staatsgreep aan de vooravond van de algemene ver kiezingen van oktober 1982. Het ministerie verklaarde dat Luis Mu- noz Gutierrez en José Crespo Cus- pinera driekwart van de hun opge legde straf van zes jaar hadden uit gezeten. Het drietal werd destijds een week voor de geplande staats greep gearresteerd. Voedselvergiftiging In twee verzorgingstehuizen aan de Noordspaanse kust zijn acht be jaarden overleden aan voedselver giftiging, zo heeft het dagblad La Vanguardia in Barcelona bekend gemaakt. Nog 49 bejaarden zouden in het ziekenhuis zijn opgenomen. Op 7 december nuttigden de acht slachtoffers en 155 andere bejaar den gehakt met groenten. Een van de acht slachtoffers overleed in het ziekenhuis, waar salmonella-ver giftiging als doodsoorzaak werd vastgesteld. langer de moeite waard maakt om grote bedragen in te steken'. Politie vecht met studenten ROME (AP) - Tijdens een de monstratie van studenten by de Universiteit van Rome heeft de politie gisteren traangas ge bruikt om demonstranten te verspreiden, die met stenen en flessen gooiden. Twee agenten en één student raakten ge wond. De vechtpartijen braken uit aan het einde van een betoging van 7.000 studenten, die daar mee wilden protesteren tegen de onderwij somstandigheden in Italië. Tevens wilden zij hun solidariteit betuigen met de studenten in Frankrijk. Volgens ooggetuigen werden de moeilijkheden veroorzaakt door een groepje van ongeveer 150 extremisten, die zich van de demonstratie afscheidden en naar de ingang van de uni versiteit renden, maar daar stuitten op de politie. Zij beko gelden de politie met allerlei projectielen, maar trokken zich na ongeveer een half uur terug door zich weer onder de gewo ne betogers te mengen. Na on geveer twee uur was de rust weergekeerd, aldus de politie. WASHINGTON (AFP) - President Reagan heeft gisteren gezegd dat hij zich door de kwestie Iran-Con- tra's niet zal laten afhouden van re geren. De affaire is het grootste schan daal waardoor Reagan tot nu toe is getroffen, maar hij ontkende in een toespraak tot een groep nieuwge- kozen volksvertegenwoordigers dat dat invloed zal hebben op de laatste twee jaar van zijn ambtster mijn. „Er is nog teveel te doen en er staan nog teveel zaken op de agen da die nog niet zijn afgemaakt", zei hij. De president bevestigde op nieuw dat er „fouteazijn gemaakt" en hij zei niet te zullen rusten „tot het Amerikaanse volk alle feiten kent". „Maar laat ik dit zeggen", ver volgde hij, „wij kunnen en zullen ons er niet van laten weerhouden door te gaan met het proces van re geren". De oproepen aan het adres van president Reagan om in de Iran- contra-affaire zo snel mogelijk vol ledige opening van zaken te geven nemen toe. Tegelijkertijd is men in politieke kringen van mening dat het Witte Huis niet by machte lijkt BONN - De 20 Westduitse kern centrales krijgen binnen twee jaar grote problemen om hun radioac tief afval kwijt te raken nu de rech ters in Münster hebben besloten dat de tussenopslagplaats in Ahaus niet mag worden gebouwd. Een woordvoerder van het mi nisterie voor milieu- en reactorze kerheid zei gisteren, dat het afval- deze opslag probleem op drie manieren kan zich nog in e worden opgelost. In de eerstë plaats meer opslag in Gorleben, in de tweede plaats opvoering Uit de reacties van het ministerie werd duidelijk dat de uitspraak van de rechters in Münster, rege ring en exploitanten van kerncen trales onaangenaam heeft verrast. Het hele regeringsconcept voor de nucleaire kringloop is door deze beslissing aan het wankelen ge bracht. Alleen in Gorleben is een tussenopslagplaats gebouwd, maar zoutlagen bevindt proefstadium. Woordvoerders van verscheide ne kerncentrales deelden desge vraagd mee dat zij 1 verkoop aan Frankrijk en in de bije toekomst in de problemen te lopige opslag op komen nu zij hun uitgewerkte de kerncentrales brandstofstaven niet in Ahaus kwijt kunnen. derde plaats voorlopige opslag op de terreinen zelf. „De geloofwaardigheid van de president staat op het spel" en dat kan zijn macht gedurende de laat ste twee jaar van zijn ambtstermijn in gevaar brengen, zo schreef Ro bert Dole, de fractievoorzitter van de Republikeinen, in een gisteren door de Washington Post gepubli ceerde brief. Dole vindt dat de waarheid „nu en niet na een maan denlang onderzoek" boven tafel moet komen. In dat kader deed hij een beroep op twee van de hoofd rolspelers in de affaire, vice-admi- raal John Poindexter en zijn vroe gere medewerker luitenant-kolo nel Oliver North, naar de president te gaan en hem „alles te vertellen" zodat „de geloofwaardigheid van de regering hersteld" kan worden.' Poindexter nam in verband met de Iran-zaak ontslag als nationale veiligheidsadviseur en North werd ontslagen. Beiden zijn inmiddels verscheidene malen door onder zoekscommissies van het Congres gehoord maar hebben met een be roep op de grondwet geweigerd hun mond open te doen. Larry Speakes, de woordvoerder van het Witte Huis, zei gisteren dat Reagan hoopt dat de twee een „mogelijk heid vinden om zich zo snel moge- RIO DE JANEIRO/DEN HAAG (UPI/ANP) - Honderdduizenden Brazilianen zyn gisteren niet op hun werk verschenen uit protest tegen de door de regering afgekon digde prijsverhogingen. Het was de eerste algemene staking in Bra zilië sinds maart 1985, toen aan 21 jaar militair bewind een einde kwam. Burgerpresident José Sar- ney noemde de staking een „actie van de minderheid" en een slag in het gezicht van het land en de rege ring. lyk uit te spreken". De president wil zich evenwel niet direct inmen- gen omdat de zaak door het Con gres wordt onderzocht en de be noeming ophanden is van een on afhankelijke onderzoeker. BRUSSEL (BELGA) - Een agent van de Brusselse gemeentepolitie heeft een bank in de Belgische hoofdstad overvallen. Hij maakte 100.000 frank buit (circa 5.400 gul den). Tijdens zijn vlucht gijzelde hij een gehandicapte vrouw en trof met zijn wapen een man levensge vaarlijk in de borst. De bankrover werd uiteindelijk door collega's overmeesterd. De overval vond plaats in de Brusselse randgemeente Ander- lecht bij een filiaal van de Fami- bank. De 33-jarige gewapende agent stapte het bijkantoor binnen en eiste geld. De overval werd ge registreerd door een video-camera in het pand. Met een speurhond van de poli tie werd de schuilplaats van de da der gevonden. In een woonhuis in Brussel bleek de agent een gehan dicapte vrouw te gijzelen. Een an dere bewoner van het pand wilde de vrouw te hulp schieten en vuur de met zijn karabijn op de ban kovervaller die in een been werd getroffen. De agent schoot terug en verwondde de man levensgevaar lijk in de borst. De politie die het huis had om singeld besloot op het moment van de schietpartij het pand binnen te dringen. Zij wisten hun collega te WENEN (AP) - De Oostenrijkse president Kurt Waldheim heeft van Japan een uitnodiging ontvan gen voor een officieel bezoek aan dat land. Dit heeft het bureau van de president gisteren laten weten. Het zou de eerste uitnodiging voor een staatsbezoek zijn sinds Wald heim, die ervan wordt beschuldigd zijn oorlogsverleden te verbergen, in juni tot president werd gekozen. Irmgard Klein, de woordvoerster van Waldheim, verklaarde dat het bezoek aan Japan naar verwacht niet vóór 1988 zal plaatsvinden. Zij wilde echter niet precies zeggen waarom en volstond met de mede deling dat de exacte datum voor het bezoek en enkele andere de tails nog moeten worden bepaald. Eerder verklaarde de Oostenrijk se president dat hij in de eerste 12 maanden na zijn ambtsaanvaar ding geen buitenlandse reizen zou ondernemen. De Canadese krant Toronto Star meldde vorige week dat Waldheim door de Nederland se en Ierse regeringen was uitgeno digd voor een staatsbezoek. Beide landen hebben dit echter ontkend. RICHMOND (REUTER) - In een kerncentrale in de Amerikaanse staat Virginia dinsdag twee werk nemers omgekomen toen een pijp leiding barstte en zij kokend heet water over zich heen kregen. Zes mensen liepen verwondingen op, zo hebben functionarissen gisteren meegedeeld. Van de gewonden verkeren er twee in kritieke situatie, aldus een woordvoerster van het ziekenhuis waar zy zyn opgenomen. Twee zyn er ernstig aan toe en de andere twee zyn licht gewond. Het ongeluk gebeurde in de Sur- ry-centrale. Na het ongeluk werd de kerncentrale automatisch stil gelegd. Radio-activiteit is er niet vrijgekomen. UPI/Rtr/AFP - Het naderende con gres van de Vietnamese commu nistische partij vormt de climax van een jaar van massabijeenkom sten, partijvergaderingen en een opvallend openhartige campagne van kritiek en zelfkritiek. De offi ciële media stonden bol van verha len over onzeker opererende oude leiders, corruptie onder partijle den, de ontevredenheid van de be volking en de extreem slechte eco nomische toestand. Ondanks de noodzaak van her vormingen ziet het er niet naar uit dat op het partijcongres, dat maan dag in de hoofdstad Hanoi begint, knopen zullen worden doorgehakt, zo zeggen waarnemers. Daaraan is volgens hen vooral de verdeeld heid tussen de vernieuwingsgezin de en de behoudzuchtige partijlei ders debet. Hun besluiteloosheid werkt verlammend op Vietnam, dat al een crisis doormaakt als ge volg van overhaast doorgevoerde economische maatregelen. De Vietnamese regering heeft de laatste twee jaar pogingen gedaan tot liberalisering van de ondoelma tige planeconomie. Zo werden en kele subsidies verminderd, werd de munteenheid (dong) gedeva lueerd, werden „prikkels" ter aan sporing van de werknemers afge kondigd en werd een aanzet gege ven tot decentralisering van de macht. De maatregelen werkten echter averechts: ze veroorzaakten een stijging van de inflatie tot 700 procent en ontwrichtten het toch al gebrekkige distributiesysteem. De „nieuwlichters" vinden dat de hervorm ingskoers moet worden voortgezet, wil Vietnam de crisis overwinnen. Daarentegen menen de conservatieve kaders dat pas op de plaats moet worden gemaakt om het regeringsapparaat te ver sterken. Daarna kan wat hen be treft de decentralisering worden voortgezet. Aangenomen wordt dat de conservatieven aardig wat invloed hebben, ofschoon het cen trale comité, dat afgelopen week vergaderde over het congres, op de hand leek van de vernieuwers en ook partijleider Truong Chinh ach ter hen staat. Openhartigheid Truong Chinh legde onlangs een verrassende openhartigheid aan de dag, toen hij de groeiende werk loosheid, de grote prijsschomme- lingen en de instabiliteit in het al gemeen, zaken die in een commu nistische staat officieel niet eens bestaan, aan de kaak stelde. De partijleider waarschuwde tegen het verspillen van de Russische steun (a taison van zeven miljoen gulden per dag). Veel diplomaten en experts vatten zijn verklaring echter op als retoriek, die bedoeld zou zijn om de morrende bevol king te sussen. Dé campagne van kritiek en zelf kritiek dient volgens hen eerder als een uitlaatklep en geeft dé partij een idee van wat er onder de bevol king leeft dan dat de partij erdoor aan het wankelen wordt gebracht. Uit verhalen in de media over bij eenkomsten waar zelfkritiek wordt uitgeoefend, zoals in China ten tij de van Mao gebeurde, blijkt hoe de partij de discipline handhaaft. Deelneming is verplicht aan de bij eenkomsten. waarbij 30.000 tot 40.000 kaderleden zijn ingezet en die veel weg hebben van de biecht in de katholieke kerk, aldus profes sor Douglas Pike van de universi teit van Berkeley in Californië. Vo Nguyen Giap - mogelijke terugkeer - De verdeeldheid onder de poli tieke leiders werd aangewakkerd door de strijd om de opvolging van de in juli overleden partijleider Le Duan, en vervolgens door conflic ten om de verwachte aflossing van de oude garde van historische lei ders, die op het komende partij congres haar beslag zou krijgen. De „nieuwlichters" boekten suc ces met de benoeming van Truong Chinh als opvolger van Le Duan en die van Nguyen Van Linh tot per manent secretaris van het centrale comité, een sleutelpost. Opvolging Het ziet er evenwel naar uit dat de behoudende vleugel andere ver wachte benoemingen voorlopig heeft weten tegen te houden. Het centrale comité zou, zo verluidt in Hanoi, het bijvoorbeeld niet eens zijn geworden over de opvolging van premier Pham Van Dong (80). Het wordt dan ook niet uitgesloten, dat Pham Van Dong gewoon zal aanblijven na het congres en er evenmin veel zal veranderen in het twaalf man sterke politburo. De re den daarvan is, aldus de zegslie den, dat de partijleiding conflicten wil vermijden en geen inbreuk wil maken op de „heilige" regel dat be sluiten eenstemmig worden geno men. Vandaar ook dat zegslieden in Hanoi en Bangkok er niet op reke nen dat op het congres spectaculai re besluiten zullen worden geno men. In plaats daarvan heeft de partij huns inziens gekozen voor het geleidelijk voortzetten van de hervormingen en vervangen van de oude garde. Truong Chinh, die ook al 79 is, werd bijvoorbeeld be schouwd als een tussenpaus, die op het congres zou worden vervan gen. Bij gebrek aan een echte op volger en gezien het zelfverzekerde optreden van Truong Chinh sluit onder meer professor Pike niet uit dat ook hij zal aanblijven als partij leider. In Hanoi wordt ook gespecu leerd over een mogelijke terugkeer van generaal Vo Nguyen Giap. ge zien de ruime aandacht die de offi ciële media de laatste tijd aan hem hebben besteed. De strateeg van de overwinning op de Fransen in Dien Bien Phu (1954), die het einde van het Franse koloniale bewind in Vietnam inluidde, is nog steeds enorm populair, zoals trouwens ook Pham Van Dong. Eerherstel Giap werd op het vorige party congres in 1982 uit het politburo gezet, nadat hy in 1980 als minister van defensie was afgezet. Die val werd toegeschreven aan Giaps ver zet tegen de inval in Cambodja van eind 1978. Zijn mogelijk eerherstel kan wijzen, aldus Vietnam-ken- ners, op een eventuele verandering in de politiek jegens Cambodja. Of ficieel heeft Vietnam laten weten dat de Vietnamese troepenmacht in 1990 uit het buurland zal worden teruggetrokken, zelfs wanneer dan geen politieke oplossing is gevon den voor het conflict, zo zei minis ter Nguyen Co Thach in een inter view met het weekblad Der Spie- De verwachting is dat de Vietna mese aanwezigheid in Cambodja op het partijcongres amper ter dis cussie zal worden gesteld. Dat zelf de geldt voor de betrekkingen met Moskou, dat Vietnam wel nerveus maakt met zijn toenaderingspoli tiek ten opzichte van China. China is Vietnams aartsvijand, zeker sinds de Vietnamese inval in Cam bodja. Hanoi kan het zich niet ver oorloven de Russische politieke en militaire steun te verliezen. Nog afgezien van het belang van de politieke steun van Moskou in een wereld die Vietnam met de nek aankijkt, kan Vietnam de Russi sche economische steun gezien zijn precaire economische toe stand nauwelijks missen. Volgens westerse zegslieden zijn zeker acht miljoen Vietnamezen werkloos. eenderde van de beroepsbevol king, en komen er elk jaar twee miljoen arbeidskrachten bij. Daar naast baart de sterke bevolkings groei van jaarlijks 2,3 procent zor gen. Vietnam behoort tot een van de armste landen ter wereld met een inkomen per hoofd van de be volking van 300 gulden per jaar. De ontevredenheid onder de 60 miljoen Vietnamezen komt dus niet uit de lucht vallen. Het lagere partykader in de provincies irri teert zich aan de traagheid waar mee hervormingen worden uitge voerd. Vooral de jongeren doen van zich spreken, ook binnen de partij waar zij openlijk de almacht van de oude garde betwisten. Als de tydens de mediacampagne be loofde vernieuwingen op het con gres uitblijven, zo zeggen waarne mers en diplomaten in Hanoi, is het risico groot dat de crisis in Vietnam zich zal verscherpen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7