Verzet tegen verkoop drugs 'De PvdA moet niet de werkelijkheid ontkennen' Kok valt kabinet aan Vrouwenflat in Lelystad Maatregelen tegen computerpiraterij Politie beschuldigt advocaat Norm als wapen tegen kleine criminaliteit' Kandidaatvoorzitter PvdA Marjanne Sint heeft realistische visie: ZATERDAG 13 DECEMBER 1986 ra* mm- WtftTOltï mme 1 wt*J mm: DEN HAAG - Voor de Russische ambcLSsade is gisteravond een herden king gehouden voor Anatoli Martsjenko. Deze Russische dissident stierf, zo werd deze week bekendgemaakt, in gevangenschap. (foto anp>. DEN HAAG (GPD) - In een poging de zogenaamde kleine criminali teit, zoals vandalisme en diefstal, aan banden te leggen, wil het kabi net het besef van de eigen verant woordelijkheid van de burgers ver sterken. Individuele burgers en maatschappelijke organisaties zul len er zelf voor moeten zorgen dat 'de belangrijkste, elementaire nor men worden gehandhaafd'. Deze opvatting zal onderdeel uit maken van het komende actieplan tegen kleine criminaliteit. Het is de bedoeling dat de ministers Kort hals Altes (justitie) en Van Dijk (binnenlandse zaken) het plan rond de jaarwisseling presenteren. Al eerder was aangekondigd dat de overheid de criminaliteit te lijf wil gaan door aanpassingen van de bebouwde omgeving, versterking van de band tussen de jeugd en de ouderen en vergroting van het toe zicht. Daar komt de nieuwe hoofd lijn bij, gericht op het normbesef; bij. Binnenkort wil het kabinet over leggen op welke wijze dit doel het best bereikt kan worden. Daarbij zal ook gekeken worden naar de mogelijkheden op lokaal en regio naal niveau. In elk geval zal de We tenschappelijke Raad voor het Re geringsbeleid worden gevraagd worden een rapport te maken hoe de overheid zich tegenover crimi naliteit dient op te stellen. LELYSTAD (GPD) - Als de over heid een beetje meewerkt, dan ziet het ernaar uit dat Lelystad de pri meur krijgt van een flatgebouw vol vrouwen. Alleenstaand en in groepjes wonend, maar in elk geval zonder man. Bovendien beschik ken die vrouwen op de begane grond van het gebouw over ruimte voor kleine bedrijven. Een feministisch getint project? "Zeker niet", zegt Martine Glaser van de woningbouwvereniging Lelystad, die het allemaal heeft be dacht. "Het idee is gewoon uit nood geboren. Er moest iets wor den bedacht. Twee aantrekkelijk uitziende gebouwen van elk 48 flats aan de Binnendijk in de wijk Lelystad-haven staan al twee jaar leeg. Een stuk of vier flats zijn nog bewoond, maar meer animo is er niet. Ik denk dat het door de lig ging komt. De ver dicht bij het centrum, kiezen voor een stedelijke vorm van wo nen als ze naar Lelystad komen". De twee flatgebouwen zijn gele gen in een landelijk, wat dorps aan doend gebied. Het voor de vrou wen bestemde gebouw staat langs een kanaal. In een dergelijke om geving zouden eengezinswoningen waarschijnlijk een betere keuze zijn geweest. De flats worden dan ook beschouwd als een misreke ning. Er is overigens veel meer leegstand in Lelystad. Glaser schat zo'n veertienhonderd woningen in totaal. De woningbouwvereniging gooi de er een opvallende advertentie in de dagbladen tegen aan: 'Jonge woningbouwvereniging (niet on aantrekkelijk) zoekt veertig slecht- behuisde vrouwen met durf en ideeën. Eén of meer kinderen wel kom. Spannende toekomst samen niet uitgesloten'. Zelf droeg Martine Glaser in de advertentie al een paar ideeën aan voor het woon- en werkproject dat de woningbouwvereniging voor ogen staat: een crèche, een 'klus- sencollectiefeen moestuin, werk plaatsen. Het is de bedoeling dat uitsluitend de flats op de begane grond worden ingericht als be drijfsruimten. Indien nodig zuilen- ze daartoe worden verbouwd. Veel reacties gehad? "Veertig, uit alle leeftijdsgroe pen en uit alle delen van het land, van Roermond tot het hoge noor den. Een beeldhouwster, een fiet- senmaakster, een schrijfster, maar ook een gepensioneerde verpleeg ster die graag in een collectief wil len wonen. Inmiddels heeft zich ook een gezondheidscentrum dat er in de buurt zit zich gemeld voor een paar van die benedenflats en dat vind ik best in de opzet passen. Hoe staat het gemeentebestuur te genover deze plannen? "We krijgen alle medewerking. Maar er zijn nog problemen. De flats op de begane grond worden onttrokken aan de woonbestem ming, en daarvoor is goedkeuring Rijk draait op voor kosten berging Olaf ENSCHEDE (GPD) - Het ministerie van verkeer en waterstaat geeft toe dat het 'uiterst dubieus' is of de kosten van de in augustus geborgen coaster 'Olaf op de eigenaar verhaald kunnen worden. Pogingen om de onkosten vergoed te krijgen, zijn vastgelopen om dat de eigenaar van het op de Kaaiman-eilanden gere gistreerde schip onvindbaar is. Dat betekent dat de overheid opdraait voor de gemaakte kosten. Het lich ten van de 'Olaf was deze zomer noodzakelijk, omdat volgens een woordvoerder van het ministerie de Noordzee door de lading vliegas met vervuiling werd bedreigd. Zegslieden in scheepvaartkringen schatten de ber- gingskosten op 4,5 tot 6 miljoen gulden. Zy menen dat Rijkswaterstaat juridisch gezien geen argumenten heeft om die op de eigenaar te verhalen, omdat achter af duidelijk is geworden dat het bergen van het schip niet nodig was. Het wrak van het schip bracht de scheepvaart niet in gevaar en de lading was slechts in geringe mate schadelijk voor het milieu. Restauratie weer open AMSTERDAM - Jarenlang is er actie voor gevoerd, gisteren was het eindelijk zover: het 'Grand Café Restaurant le Klas' werd weer geopend. In mei 1982 werd deze vermaarde eetzaal gesloten. De Nederland se Spoorwegen kon de al al lan ge tijd onrendabele exploitatie niet langer voor zichzelf verant woorden. Daarvoor in de plaats kwam een zelfbedieningsres taurant op een ander gedeelte van het eerste perron. Amsterdammers, maar ook belangstellenden van buiten de stad, konden zich niet vereni gen met deze louter door eco nomische motieven ingegeven beslissing. Er werd een stich ting opgericht onder de naam 'Redt de restauratie van het Centraal Station te Amster dam'. Na vier jaar is hun red dingspoging geslaagd. (foto anp). nodig. Het wordt een ingewikkelde kwestie rond het behoud van sub sidie. Maar uiteindelijk moet dat in het kader van dit experiment wel haalbaar zijn. Verder zoeken we subsidiering uit de emancipatie- pot. Uiteindelijk willen we met een kant en klaar plan naar de gemeen teraad komen. En als één van die vrouwen nou met een man gaat samenwonen? "Dat is niet de bedoeling. Het gaat duidelijk om huisvesting voor vrouwen die permanent of tijdelijk onder elkaar willen zijn, die wat steun van elkaar willen ondervin den. Gescheiden vrouwen bijvoor beeld, of studerenden. De mensen moeten overigens niet denken dat het hier een onneembare vrouwen vesting moet worden, waar de toe gang voor mannen is verboden. Als de bewoonsters mannen willen ontvangen, moeten ze dat zelf we ten". CDA/WD contra rechter DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van CDA en WD in de Tweede Kamer verzet zich tegen de mogelijkheid van ongestrafte verkoop van soft drugs. De regeringspartijen reageren 'Lubbers vertrouwt ministers niet' NIJ VERDAL (GPD) - PvdA-leider Wim Kok meent dat de eenheid in het kabinet ver te zoeken is. Op een bijeenkomst van zijn partij in Nij- verdal zei hij vanochtend dat pre- mièr Lubbers kennelijk zijn eigen ministers niet meer vertrouwt, dat hij nu al mannen met bandrecor ders het land in stuurt. "Het twee de kabinet Lubbers zit nu zo'il vijf maanden. We rollen van incident naar incident", zei de oppositielei der. Volgens Kok had niemand kun nen vermoeden dat na vijf maan den minister Nijpels zo ongeveer als enige erin is geslaagd nog geen groot publiek rumoer te veroorza ken. "Van het duo De Korte en Voorhoeve, die de rust en orde in de WD moesten herstellen, staat De Korte inmiddels als brokkenpi loot in alle kranten". Maar ook binnen het kabinet is de sfeer niet goed, aldus Kok. WD-bewindslieden staan, ge steund door hun fractie, tegenover de CDA-ministers, die op hun beurt steun hebben van de CDA- fractie. Dat is het grote verschil met Lubbers-I. "Wat de oppositie in vijf maanden al niet vermag te bereiken". Alle incidenten leiden er echter toe dat het kabinet te weinig aan dacht heeft voor het hoofddoel van het beleid: de bestrijding van de werkloosheid. Uiteindelijk betalen de werklozen de prijs, zei Kok. Hij stelde verder vast dat - ondanks eerdere beloften - grote groepen uitkeringsgerechtigden er het ko mende jaar op achteruit zullen gaan. Kritiek uitte Kok voorts op de 'goedkope manier' waarop de CDA-fractie probeert het sociale gezicht nog enigszins te redden. De voorgestelde verhoging van het vakantiegeld voor uitkeringsge rechtigden van 7,5 naar 8 procent hoeft immers pas in 1988 uitge keerd te worden. "In werkelijkheid krijgen deze mensen minder, ter wijl koopkrachtverbetering wordt gesuggereerd", zei Kok. daarmee op een uitspraak van de rechtbank in Groningen. De fractie van de PvdA is het eens met het oordeel van de rechter dat de han del in softdrugs onder strenge voorwaarden aanvaardbaar is. Volgens CD A-woord voerder Gualtherie van Weezei mag de uit spraak van de rechtbank niet lei den tot legalisering van softdrugs. Dat is in strijd met de Opiumwet. Tijdens de onlangs gehouden be handeling van de begroting van het ministerie van justitie uitte Van Weezei scherpe kritiek op de lankmoedige houding van de over heid jegens de verkoop van drugs. Ook de WD is tegen een versoe peling. De liberalen vinden dat de vervolging van handelaars in hard drugs prioriteit verdient. Maar dat mag niet ten koste gaan van de aanpak van de handel in softdrugs, aldus woordvoerder Korthals. De rechtbank in Groningen oor deelde donderdag drie bestuursle den van een jongerencentrum schuldig aan de handel in soft drugs, maar legde de verdachten geen straf op. Volgens de rechter zijn de maatschappelijke normen voor het gebruik van softdrugs de laatste jaren sterk veranderd. De verkoop in kleine gebruikshoe- veelheden door een zogenaamde huisdealer aan personen van 16 jaar en ouder moet kunnen. Het Openbaar Ministerie is in middels tegen de uitspraak in be roep gegaan. Volgens het ministe rie van justitie is de overheid al soepel genoeg. Het beleid van de minister is vooral gericht op de be strijding van harddrugs. Kleine handelaren in softdrugs, die ook zelf gebruiker zijn, worden doorr gaans ongemoeid gelaten. Het komt maar weinig voor dat hande laren in softdrugs worden ver volgd, laat staan veroordeeld. Huurverhoging twee procent DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft besloten om de jaarlijkse huurverhoging per 1 juli volgend jaar vast te stellen op twee procent. Voor woningen die een te lage huur hebben in verhouding tot de kwaliteit kunnen de huurpercenta- ges met twee of vier procent extra omhoog. Deze zogenaamde huur- harmonisatie komt dus bovenop de twee procent huurverhoging. In totaal kan de huurverhoging daarmee volgend jaar uitkomen op twee, vier of zes procent. Dit zijn de zelfde percentages die ook dit jaar gehanteerd werden. De huur verhoging is vooral nodig door de gestegen kosten voor beheer en on derhoud van de woningen. Ook de hogere bouwkosten spelen een rol. AMSTERDAM - "Ik zie de Partij van de Arbeid als een brede, voor uitstrevende, hervormingsgezinde volkspartij. We kunnen geen voor hoedepartij zijn, zoals klein links. Dat betekent dat we als we de sa menleving willen veranderen, moeten uitgaan van de bestaande werkelijkheid". Drs. Marjanne Sint (37), die vol gend voorjaar vrijwel zeker tot voorzitter van de PvdA wordt ge kozen, lijkt daarmee een typische vertegenwoordiger van de 'nieuwe zakelijkheid'. Een groep die vooral binnen de PvdA steeds meer aan hangers wint. door Louis Burgers Het revolutionair élan waarmee haar voorganger Max van deh Berg aan de weg timmerde, hoeft men bij haar niet te verwachten. Strijd punten en, andere blokkades op de weg naar een regeringscoalitie al Bij onderhandelingen moet alles bespreekbaar zijn, zolang je jezelf maar in het resultaat kunt herken nen, zo meent mevrouw Sint. Daar mee onderschrijft zij de voornaam ste conclusie van de partijcommis sie die de 'overwinningsnederlaag' van mei heeft geanalyseerd. In lijn daarmee ligt ook haar op vatting dat een goede samenwer king met fractieleider Wim Kok 'essentieel' is. Zij aanvaardt dat Kok en de kamerfractie een andere verantwoordelijkheid hebben dan het partijbestuur. Als partijvoorzit ter werkt zij vêel meer op de wat langere termijn. Sint hoopt nooit voor de keuze van Van den Berg geplaatst te wor men met een zekere tweeslachtig heid. Naast enkele radicaal-socia listische oplossingen droeg het hier en daar ook een tamelijk libe raal karakter. Ondanks deze tegen strijdigheid kwam het rapport vrij wel ongewijzigd terecht in het PvdA-verkiezingsprogramma. Mevrouw Sint gelooft dat de PvdA vooral een antwoord zal moeten geven op de snelle techno logische ontwikkelingen en de daaruit voortvloeiende maatschap pelijke en culturele gevolgen. De huidige ongelijke verdeling van kennis, macht en inkomen dreigt door deze ontwikkelingen verder te verscherpen. Volgens de nieuwe PvdA-voor- zitter, die macro-economie gestu deerd heeft, dreigt een ontwikke ling waarbij de samenleving in twee delen uiteen valt. De kloof tussen de hoogbetaalden, die veel al coördinerend of leidinggevend werk verrichten, en de laagbetaal den voor het uitvoerende werk groeit nu al. Vandaar dat de technologische vernieuwing gecombineerd moet worden met sociale vernieuwing. Belangrijk is verder vooral dat de PvdA een antwoord geeft op de in dividualisering als cultureel ver schijnsel. "Dat is niet alleen een kwestie van financiën, maar gaat veel verder. Het betreft ook de rela tie met de partner of de overheid". "Dat antwoord moet duidelijk maken dat wij de mensen de kans willen geven hun eigen leven te lei den. Als het waar is dat de vrijheid voor de een ophoudt waar de on vrijheid van de ander begint, dan moet de partij zorgen dat daarbij voorrang gegeven wordt aan hen die het het minst gemakkelijk heb ben". DEN HAAG (GPD) - Computer programma's zullen binnenkort ook onder de regels van de Au teurswet vallen. Het kabinet heeft gisteren ingestemd met voorstel len hiertoe van minister Korthals Altes (justitie). Het privé kopiëren van dergelijke programma's zal al leen worden toegestaan indien het oorspronkelijke programma verlo ren raakt of wordt beschadigd. In dat geval mag één kopie worden vervaardigd. De ministerraad heeft ingestemd met een groot aantal wijzigingen van de huidige wet. Daarmee moet worden bereikt dat piraterij beter kan worden bestreden en voorko men. De wijzigingen betreffen zo wel de strafmaat, indien er sprake is van illegaal kopiëren, als de schadevergoedingen die de au teurs kunnen claimen. Voor het eerst zal in de wet nu nadrukkelijk gesproken worden van computerprogramma's. Ver der wordt in de wet het recht opge nomen op naamsvermelding. Ge- Deetman 'net directeur van oude stempel' KATWIJK AAN ZEE (ANP) - CDA-minister Deetman van On derwijs is gisteravond vergeleken met "een negentiende eeuwse fa brieksdirecteur die zonder enige discussie zijn wil oplegt". Deze typering gebruikte voorzit ter L. Ter Haar van de Protestants Christelijke Onderwijsvakorgani satie (PCO) in zijn jaarrede op de algemene vergadering van de bond in Katwijk aan Zee. Soms hjkt het er volgens hem op dat Deetman "van het onderwijs systeem alleen maar een efficient draaiende instructie- en selectie- machinerie wil maken die voorna melijk ten doel heeft er zo kant-en klaar mogelijke bedrijfsmannetjes en -vrouwtjes uit te laten rollen". Ter Haar waarschuwde Deetman dat als er geen rust in het onder» wijsbeleid komt de mensen het zullen laten afweten. Op zijn minst zou hij toch de medewerking van de leerkrachten nodig hebben om zijn plannen uit te voeren. Het ge brek aan beleidsrust zal volgens Ter Haar leiden tot een enorm ver lies aan motivatie. troffenen zullen voorts in staat worden gesteld af te zien van een schadevergoeding, maar zij kun nen eisen dat degene die inbreuk maakt op hun recht wordt veroor deeld tot afdracht van zijn winst. De maximale straffen zullen ver der verzwaard worden. Voor het opzettelijk ter verspreiding aanbie den van een illegale kopie zal een hoogste straf gaan gelden van zes maanden gevangenis. Geen knikkers chemisch afval DEN HAAG (GPD) - Een proeffa briek waar chemisch afval onscha delijk wordt gemaakt door het in glazen knikkers te verwerken, is voorlopig van de baan. Het minis terie van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieubeheer wil voorlopig geen vergunning voor deze fabriek verlenen. Het D66- Tweede-Kamerlid Doeke Eisma heeft schriftelijk aan minister Nij pels van VROM gevraagd waarom hij niet mee wil werken aan dit ini tiatief. Het kamerlid vindt dat de fa briek er moet komen: „Deskundi gen van TNO zijn zeer te spreken over het idee. Het zou jammer zijn als het ministerie er niet aan wil". Het ministerie erkent dat er in Nederland maar weinig mogelijk heden zijn om niet-verwerkbaar chemisch afval zonder gevaar voor het milieu te verwijderen. Een groot deel wordt afgevoerd naar het buitenland, de rest moet in Ne derland zelf worden opgeslagen. den, die in 1981/82 haast eigenhan dig het kabinet Van Agt-Den Uyl ten val bracht. Hoewel de beslis sing op dat moment (de kiezers lie pen met bosjes weg) de juiste was, plaatst Sint vraagtekens bij de wij ze waarop dat gebeurde. "Maar ik ben een andere persoon, en zou dat dus ook anders aanpakken". En er is nóg een verschil met het optreden van Van den Berg. Voor lopig hoef je van haar geen uitge breide beschouwingen over vrede en veiligheid te verwachten. Zij verheelt niet op dit moment zelfs weinig over de socialistische ge dachten over de Europese veilig heid te kunnen zeggen. "Daar ben ik nog onvoldoende in thuis". Wel heeft zij een oordeel over de wijze waarop de PvdA met het har de afwijzende standpunt ('kruisra ketten, nee') is omgegaan. "We mo gen nooit meer ons zo nadrukke lijk op een standpunt vastleggen. Waar het eigenlijk om ging, name lijk de vrede en veiligheid binnen Europa, hebben we niet duidelijk weten te maken". Op sociaal-economisch terrein lykt zij vooral de verpersoonlijking van de taktiek van de kleine stap jes. "Natuurlijk blijft de PvdA de belangen van de minst weerbaren in de samenleving voorop stellen. De uitdrukking 'partij van de ar moede' zie ik als een geuzennaam. Drs. Marjanne Sint: 'ik ben self made' (foto ANP) Maar om de belangen van die groep niet in de waagschaal te leg gen, moeten we invloed kunnen uitoefenen". Self-made Na haar studie economie aan de Universiteit van Amsterdam koos zij in eerste instantie voor een amb telijke loopbaan. Vanaf 1974 werk te zij als beleidsmedewerkster op het ministerie van economische za ken, gevolgd door een vergelijkba re functie op het toenmalige CRM. In 1979 begon mevrouw Sint als redacteur bij het weekblad Inter mediair. In 1981 werd zij uitgever van dit VNU-blad voor hoger opge leid personeel en van het zuster- blad Intermagazine. Maar de om schrijving 'yuppie', de uit de VS overgewaaide beschrijving voor jonge, goed verdienende grotes tadsbewoners, verwerpt ze met alle kracht. Sint lijkt er juist trots op te zijn dat zij het maatschappelijk zover geschopt heeft. "Ik ben self-made. Tijdens mijn studietijd heb ik als werkstudent in mijn levensonder houd moeten voorzien. Dat begrip 'yuppie' zegt mij niets. Het is waar; ik heb een goedbetaalde baan, maar daar werden ook geen op merkingen over gemaakt toen ik actief was bij de Rooie Vrouwen en later als lid van het partijbestuur". De nieuwe partijvoorzitter deed voor het eerst van zich spreken toen zij enkele jaren geleden be trokken was bij het opstellen van het rapport over de 'sociaal-econo mische dilemma's' voor de PvdA. Zij verdedigde het rapport ook op het speciale congres in april 1985. Zij slaagde erin het vrijwel onge wijzigd aanvaard te krijgen. Het dilemma-rapport benaderde de sociaal-economische proble AMSTERDAM (GPD) - De woord voerder van de Amsterdamse poli tie, Klaas Wilting heeft de advocaat van de familie Kok beschuldigd van het verdraaien van feiten. Hij deed dat in een uitzending van STAD Radio Amsterdam. Kraker Leo uit de Staatsliedenbuurt, die ook aan de uitzending deelnam, beschuldigde hij van betrokken heid bij de totstandkoming van te gen de politie gerichte posters. Daarop stond 'Wij pakken jullie'. Leo zei toen dat hij overwoog Wil ting hiervoor een proces aan te doen.Wilting, die niet aan de dis cussie voor de radio had willen meedoen, las wel een verklaring voor. Hij zei dat hij zich 'zeer onge lukkig' zou hebben gevoeld als hij naast de advocaat van de familie Kok, Kersting in één kamer had moeten zitten. Hij vond dat Kerst ing in een uitzending van het NOS- journaal de feiten had verdraaid en de hulpofficier van justitie had be schuldigd. Wilting sprak van 'op zettelijke onjuistheden die een ad vocaat onwaardig zijn'. De politiewoordvoerder zei bo vendien dat hij ook 'absoluut niet' met kraker Leo in één ruimte had willen zijn. Hij verwees daarbij naar de genoemde posters. Ze zijn eerder deze maand aanleiding ge weest tot diverse arrestaties, is gis teren gearresteerd in verband met deze zaak. Wilting keurt de posters ten zeerste af en zei er ook zelf slachtoffer van te zijn geworden. Voorzitter D. Eeken van de Am sterdamse afdeling van de Neder landse Politiebond zei in de uitzen ding, dat de positie en handelingen van de korpsleiding, en vooral van hoofdcommissaris Valken, ter dis cussie moeten worden gesteld. Hy had forse kritiek op de korpslei ding.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5