Wegloophuis gaat over enkele weken weer open Vier maanden celstraf geëist tegen medewerker Freewave B en W vinden bezwaren tegen bouw 84 woningen Schubertlaan ongegrond Organisatie heeft wijziging ondergaan Komst van openbare basisschool 'Boerhaave' definitief Vijftiende Huizingalezing in Pieterskerk 'Veroordeling maakt niets uit' Zes draaibanken voor Soedan Commissie buigt zich maandag over bouwplan Bekeuringen voor rijden door rood Lange huwelijkstrouw ZATERDAG 13 DECEMBER 1986 LEIDEN LEIDEN - Het Wegloophuis, een huis waar jongeren tussen 14 en 2D jaar tijdelijk kunnen worden opge vangen, krijgt een laatste kans. En kele weken geleden ging het dicht, maar op het ogenblik wordt er hard aan gewerkt om het zo spoe dig mogelijk weer open te stellen. Dat het moest worden gesloten komt niet alleen door gebrek aan vrijwilligers. Volgens Rob van Ho ve en Luuk Schenkes, die samen met Dennis van Klaveren de orga nisatie weer op poten zetten, waren er ook problemen met de vroegere LEIDEN - De oprichting van een openbare basisschool in het Boer- haavekwartier is definitief. De meerderheid van de provinciale commissie van cultuur (waaronder onderwijs ressorteert) schaarde zich gistermiddag achter het be sluit van Gedeputeerde Staten om de stichting van de school goed te keuren. Over de komst van een openbare school in het Boerhaavekwartier is nogal wat beroering ontstaan. Er is in die wijk nog een school geves tigd (de- protestants-christelijke Leidse Houtschool) en die vreest dat er te weinig kinderen in de wijk wonen om twee scholen te bevol ken. Ook had de Leidse Hout- school bezwaren tegen de door de werkgroep openbare basisschool gevolgde procedure. Er zouden ou ders van kandidaat-leerlingen door oprichters onder druk zijn gezet om hun handtekening ondef* de aanvraag voor de school te zetten. Een aantal ouders zou die handte kening weer ingetrokken hebben. Opmerkelijk genoeg bestreed een bestuurslid van de de Leidse Houtschool, mevrouw K. Geloven- Groen, dat het bestuur van de school angst heeft om leerlingen te verliezen. "Daarvoor is onze school veel te goed", zei het bestuurslid. Mevrouw Geloven gaf verder aan dat het voornaamste bezwaar te gen de komst van een openbare ba sisschool is dat de Leidse Hout school wellicht met ruimtegebrek te kampen krijgt. Het ministerie van onderwijs ziet namelijk moge lijkheden om de openbare school onderdak te verschaffen in de kleuterschool van de Leidse Hout school aan de Antonie Duycklaan. De leerlingen die daar nu onder wijs krijgen, zouden dan in het hoofdgebouw van de school onder gebracht moeten worden. "Het hoofdgebouw van de school is ech ter moeilijk aan te passen aan gro tere leerlingenaantallen", meent het bestuurslid van de Leidse Houtschool. Dat de openbare basisschool in het Boerhaavekwartier, die op 1 augustus van start moet gaan, in éen gebouw van de Leidse Hout school ondergebracht wordt, is overigens nog niet zeker. Het is ook mogelijk dat er een nieuw ge bouw tot stand komt. Het hoofd van de gemeentelijke directie on derwijs, P. Peters, heeft vier moge lijke lokaties in gedachten. Ko mende week bekijken ministerie van onderwijs en de gemeente de mogelijke vestigingsplaatsen. Lezing Ir. B.P. Hageman geeft donder dag een lezing met dia's over 'Geologie in het dagelijks leven' in de kapelzaal van het K&O-ge- bouiv aan de Oude Vest 45. Aan vang 20.15 uur. Kaarten zijn da gelijks af te halen bij K&O. "Ons vaderlandse landschaps beeld werkt niet bepaald prikke lend op onze geologische nieuws gierigheid. De uitgestrekte, vrij wel volmaakt gladde gebieden in het westen en noorden en de zwakgolvende zandgebieden in Brabant en Oost-Nederland heb ben op geen stukken na de geolo gische inspirerende werking van zovele van onze geliefkoosde ver re vakantieoorden", zo wordt de lezing toegelicht. Het lijkt er op dat "dit gat in ons cultuurpatroon langzamer hand ernstige gevolgen gaat heb ben voor ons beleid met betrek king tot vele vormen van onze na tuurlijke rijkdom". organisatiestructuur. "Die was ho rizontaal. Dat wil zeggen dat ieder een zich zowel met het beleid als met de begeleiding van de bewo ners kon bemoeien. Kwalitatief was dat niet vol te houden". Nu worden concessies aan die structuur gedaan. Er is een beleids groep samengesteld en er is een aparte uitvoerende groep. Tussen die twee groepen wordt steeds in tensief overleg gepleegd. "Dat zal de kwaliteit van de hulpverlening ten goede komen. De belasting van de hulpverleners wordt zo vermin derd". Het drietal werkt ook aan meer openheid naar buiten toe. Er zal meer voorlichting worden gege ven. "Het moet duidelijk zijn dat het Wegloophuis er niet is om ou ders van weggelopen jongeren te pesten. En aan de andere kant is het ook geen hotel voor die jonge- Jongeren die bij het Wegloop huis aankloppen, zijn in de meeste gevallen rechtstreeks uit een con flictsituatie gevlucht. "Vaak wer den ze thuis geestelijk of lichame lijk mishandeld; was er sprake van incest. De hulpverleners nemen bij binnenkomst direct contact op met de kinderpolitie, die vervolgens de bezorgde ouders op de hoogte kan stellen yan het feit dat hun kind voorlopig veilig onderdak is". Ten Hove: "Maar er is geen ver- volgoplossing. Maximaal kunnen ze hier twee maanden blijven, maar vervolgens dreigen ze weer in het circuit, de straat, terecht te ko- Wat het drietal betreft zou het huis, mits er op dit moment vol doende vrijwilligers zijn, direct weer open kunnen. "We gaan niet in het wilde weg werven. Dat heeft geen zin. We gaan stagiaires van so ciale opleidingen aanspreken, voorlichting geven op scholen. Op die manier hopen we aan het beno digde aantal te korpen. Vrijwilli gers hier moesten tot voor kort hun tijd verdelen in beleid en uitvoe rende taken. Dat hield in dat ze ook klussen aan het huis moesten op knappen en dergelijke. In de nieu we structuur is dat niet meer het geval. Ze zullen er louter zijn voor de hulpverlening". Instellingen als het Wegloophuis zijn dringend nodig, aldus het drie tal. "Eigenlijk is één wegloophuis in Leiden niet voldoende". Maar om het draaiende te houden is een groot probleem gebleken. Vandaar dat het huis nu een laatste kans krijgt. Ook al, omdat eind 1987 door het ministerie van wvc een landelijke evaluatie over het reilen en zeilen van de wegloophuizen zal worden gehouden. Van dat onder zoek hangt het af of er opnieuw subsidie zal worden verleend. Vóór die tijd moet het Leidse Wegloop huis weer volop draaien. Door de nieuwe organisatiestructuur heeft het, volgens het drietal, een grotere levensvatbaarheid gekregen. Nu de vrijwilligers nog. Wie interesse heeft kan voor informatie op werk dagen tussen elf en vier uur bellen naar 134311 (Wegloophuis) en 's avonds naar 140281 (vragen naar Karin). LEIDEN In de Pieterskerk is gisteravond de 15de Huizing a-lezing gehouden, vernoemd naar de historicus en cultuurfilosoof Johan Huizin- ga en georganiseerd door de faculteit der letteren van de Leidse univer- steit, NRC-Handelsblad en de Maatschappij der Nederlandse Letterkun de. Oud-hoogleraar, oud-lid van de Hoge Raad en essayist H. Drion sprak na een inleidend woord van NRC-hoofdredacteur W. Woltz voor een zeer groot gehoor over 'Elite problemende spanning tussen gelijkheidsideaal en sociale hiërarchie'. Hij ging onder meer in op elitevorming, de relatie tussen elite en macht en die tussen intellectuelen en macht. In voorgaande jaren zijn lezingen gehouden door onder anderen Karei van het Reve, Renate Rubinstein, Robert Darnton, Harry Mulisch en Michael Howard. Het is de bedoeling dat alle 15 lezingen gebundeld worden uitgegeven. (foto Henk Bouwman) LEIDEN - De Leidse Instrument- makersschool vierde gisteren het 85-jarige bestaan. Ter gelegenheid van dat jubileum schonk de leer lingenvereniging van de vakoplei ding zes draaibanken plus een schaaf- en een boormachine aan Soedan. Instrumentmaker Rob van Schie nam het materiaal sym bolisch in ontvangst aangezien hij binnenkort voor langere tijd naar Soedan zal gaan om les te geven aan technici in dat ontwikkelings land (zie foto Holvast). De draaibanken stonden in een kelder van de school. Ze werden niet meer gebruikt. "Hoewel ze nog wel goed zijn", aldus een verte genwoordiger van de leerlingen- vereniging gistermiddag. "Daarom wilden wij ze opknap pen en aan Soedan schenken. We kregen daarvoor ook toestemming van de directeur. Hij vond het zelfs goed dat we de banken in school tijd opknapten". Tijdens de viering werden er ook twee zogenaamde Musschenbroek- medailles uitgereikt. Ze werden overhandigd aan prof. Van den Handel en prof. Taconis, die bei den aan de school waren verbon den. Prof. Van den Handel vertelde dat hfj zeer blij was met de medail le. Hij vond het vooral leuk dat hij 'm kreeg samen met zijn vroegere collega Taconis. "Wij hebben im mers veel samen gedaan: samen draaibanken bekeken en samen beslist of er al dan niet ijsvrij kon worden gegeven". Prof. Taconis zei in zijn dank woord dat hij zichzelf altijd had be schouwd als de software van de Leidse Instrumentmakersschool. "Wat zoveel wil zeggen als: niet je handen hoeven te gebruiken". LEIDEN/DEN HAAG - De officier van justitie heeft gisteren een ge vangenisstraf van zes maanden geëist, waarvan twee voorwaarde lijk, geëist tegen een 21-jarige Lei- denaar. De man wordt ervan ver dacht betrokken te zijn bij de acti viteiten van de Leidse radiopiraat Freewave. Omdat hij al eerder voor piraterij was veroordeeld, dreigt bovendien een eerder uitgespro ken voorwaardelijke gevangenis straf van een maand omgezet te worden in een onvoorwaardelijke straf. Tegen een andere verdachte, een 22-jarige Leidenaar, werd wegens zijn mogelijke betrokkenheid bij Freewave een boete van 500 gul den en een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee weken geëist. De hoofdverdachte zou in ieder geval drie maal actief bij radiouit zendingen van Freewave zijn be trokken. In februari werd hij door de politie gesignaleerd terwijl hij bezig was een antenne aan te slui ten. De verdachte ontkende dat niet, maar beweerde wel met de ra dio-uitzending die op zijn activitei ten volgde, niets te maken te heb ben. Het tweede feit waarvan de Lei denaar werd beschuldigd, was be trokkenheid bij de rechtstreekse uitzendingen die Freewave in au gustus verzorgde vanaf een brade rie in de Haarlemmerstraat. De ver dachte bekende inderdaad inter views op straat te hebben afgeno men, maar dacht dat die vraagge sprekken op band werden opgeno men en pas later zouden worden uitgezonden. Een winkelier die eerder tegen de politie had ver klaard, gezien te hebben dat de verdachte radio-apparatuur in een pand in de Haarlemmerstraat aansloot, trok die verklaring giste ren schriftelijk weer in. Politie rechter Van der Graaf had weinig vertrouwen in die schriftelijke me dedeling: "Hoeveel heeft u hier voor betaald", wilde hij weten. In september had de verdachte per auto een Freewave-medewer- ker naar een flat in de Arendshorst (waar de politie vele malen zendap paratuur van Freewave heeft aan getroffen) gebracht en geclaxon neerd toen de politie arriveerde. Plaag De officier van justitie, mevrouw Klopper-Gerritsen, constateerde dat de vele malen dat de piraat uit de lucht was gehaald, niet hebben geholpen. Zij vindt de radiopiraat een "ware plaag, al zal niet ieder een Freewave als een plaag erva ren". Bii haar eis van zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, hield zij rekening met het feit dat Freewave een com merciële zender is. Volgens de offi cier strijken de exploitantén van Freewave 20.000 gulden per maand op. Zij wilde echter geen hoge geldboete eisen. "Dat zal de ver dachte alleen maar stimuleren ztfn activiteiten voort te zetten". De advocaat van de radiopiraat, Van Angeren, vroeg vrijspraak voor de verdachte. Hij achtte het niet bewezen dat zijn cliënt ook werkelijk met de radio-uitzendin gen te maken heeft gehad. De verdachte zelf wilde de offi cier de illusie ontnemen dat een strenge straf wel een einde zou ma ken aan de activiteiten van de ille gale Leidse zender. "Het maakt voor een organisatie als Freewave echt niet uit of er hier nu iemand wordt veroordeeld". De politierechter doet volgende week dinsdag uitspraak. T VrnFM rio Ko-ninron «ron bouwplan apart ter inzage wordt nndi?P pphpnrd np wpktandc. wnnprs «tpllpn maar lion motor LEIDEN - De bezwaren van omwonenden tegen het plan om 84 woningen aan de Schu bertlaan te bouwen, zijn niet gegrond. Dat althans vinden burgemeester en wethouders van Leiden. De raadscommis sie voor ruimtelijke ordening buigt zich maandag over de be zwaarschriften. Om het bouwplan voor de Schu bertlaan is het afgelopen anderhal ve jaar al veel te doen geweest. De gemeente presenteerde in de zo mer van 1985 het plan voor - toen nog - 64 woningen. Een groot aan tal buurtbewoners kwam er tegen in verweer. Volgens hen had de ge meente altijd beweerd dat het ter rein waar de woningen moeten ko men, gereserveerd zou blijven voor groen en recreatie-voorzieningen. Bovendien maakten omwonenden bezwaar tegen de wijze waarop de gemeente het plan had gepubli ceerd: namelijk via een overzicht van bouwplannen waarvoor bij het rijk subsidie zou worden aange vraagd. Gebruikelijk is dat elk Een meerderheid van de nenden wilde zich daarom niet uit spreken over de verschillende bouwplannen die de gemeente voor het terrein had voorgelegd. Ze vroeg de raad de behandeling van de plannen uit te stellen. Toch nam de gemeenteraad in februari van dit jaar een voorbereidingsbesluit. De bewoners hadden de klacht dat er te weinig inspraak was gepleegd inmiddels voorgelegd aan de in spraakcommissie. Die gaf de om wonenden gelijk, maar verbond er verder geen gevolgen aan. Ze stap ten vervolgens met hun klacht naar de Raad van State. Die heeft nog geen uitspraak gedaan. Daken Tegen het voorbereidingsbesluit maakten de bewoners eveneens bezwaar. Die werden door de raad ongegrond verklaard. In juli ver leende de provincie een verklaring van geen bezwaar. Daartegen is een bezwaarschrift ingediend. Met het bouwplan zelf is ook het nodige gebeurd. De welstands commissie van de gemeente Lei* den had bezwaar tegen de vorm van de daken van de woningen en het feit dat de voorkant aan de zij de van de Schubertlaan geen aan gesloten geheel was. De gemeente wijzigde de plannen, maar besloot bij de gestapelde woningen het aantal bouwlagen uit te breiden van twee naar drie, waardoor er langs deze laan geen 64 maar 84 woningen zouden moeten komen. Omwonenden maken er nu be zwaar tegen dat de nieuwe huizen veel te dicht komen te staan bij de bestaande flats. Bovendien zou er een tekort aan parkeerplaatsen zijn. Daarnaast handhaven de be woners hun bezwaar tegen het ver dwijnen van een grote hoeveelheid groen in hun wijk. Ook vinden de bewoners dat de gemeente moet wachten met bouwen totdat de be zwaarschriften zijn behandeld door de Raad van State. Volgens burgemeester en wet houders valt het met de afstand tussen de rijen woningen wel mee. Die is niet vijf meter, zoals de be woners stellen, maar tien meter. Bovendien worden de huizen zoda nig neergezet, dat de huidige om wonenden er vanuit hun huis niet tegenaan kijken. Ook komen er volgens het colle ge ruim voldoende parkeerplaat sen. B en W zien geen noodzaak om te wachten op de uitspraken van de Raad van State omdat van een beroep bij deze instantie geen schorsende werking uitgaat. LEIDEN - Bij een verkeerscontro le op de Willem de Zwijgerlaan en de Lammenschansweg zijn gister morgen 20 automobilisten be keurd. Zestien waren door rood licht gereden, de overigen waren niet verzekerd of hadden hun voer tuig nog niet laten herkeuren. LEIDEN - Burgemeester C. Goekoop heeft gisteren het echtpaar D. Par don en E. Pardon-Bavelaar in het bejaardencentrum Robijnzicht in de bloemetjes gezet. Dit gebeurde ter gelegenheid van het 70-jarig huwelijks jubileum van het echtpaar. De beide echtelieden zijn geboren en getogen Leidenaars. De heer Par don (91) heeft 40 jaar lang tot zijn pensioen bij de meelfabriek De Sleutels gewerkt. Mevrouw Pardon (90) was huisvrouw. Beiden wonen sinds drie jaar in Robijnzicht. (foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3