KRUISWOORD OPLOSSING ZATERDAG 13 DECEMBER 1986 EXTRA PAGINA 31 POP bijdragen: Bart Jungmann Wim Koevoet Ariejan Korteweg Jaap Visser The Kinks Observaties in de kantlijn 'Think Visual' (London) Al twintig jaar «peelt Ray Davies de rol van buitenstaander die het leven van alledag observeert met een scherp oog voor modegril len. Daarover schrijft hij liedjes die door zijn groep The Kinks worden gespeeld. Twintig jaar geleden waren het de 'alom gerespecteerde man nen' en de 'toegewijde volgelin gen van de mode' waarop hij zijn pen richtte. Nu is de lichaam staal onderwerp van pen en pa pier. Op de hoes van hun 24ste lp is een gespierde vrouw in gym- pakje afgebeeld. Ze heeft een po se aangenomen die geraffineerd het middën houdt tussen het to nen van haar spieren en het beeld 'De Denker' van Auguste Rodin. In het titelnummer 'Think Visual' zingt Davies over dit teken des tijds, waarin uiter lijk vertoon het halve werk is. Zo laat hij ook de opkomst van vi deotheken niet ongemerRt voor bijgaan en plaatst ze als droomfa- briekjes in grauwe arbeiders buurten. Het komt er in elk geval op neer dat de tijden zijn veranderd, maar The Kinks niet. Ook in mu zikaal opzicht klinkt 'Think Vi sual' zeer vertrouwd. Net als bij eerdere platen heb ik op het eer ste gehoor al een vijftal favoriete nummers eruit gepikt en ook bij nadere beluistering kan de rest me niet bekoren. Daartoe behoren zeker de bij dragen van broer Dave Davies, die - er verandert echt niets - weer twee nummers mocht leve ren. De composities hebben wei nig om het lijf en in tekstueel op zicht verbleken ze bij de stijl bloempjes van Ray. BJ Fatal Rowers Meeloeien uit volle borst Younger Days' (WEA) Als het over Fatal Flowers gaat, wordt tegenwoordig al snel ver wezen naar de binnenbeat uit de jaren zestig: Q65, Bintangs, Mo tions, Golden Earrings. Dat is niet alleen flauw, maar ook on rechtvaardig. Want alles wat aan de binnenbeat rammelde, zit bij Fatal Flowers degelijk in elkaar: composities, zang, uitspraak van het Engels en produktie. Hun mini-LP was één van de beste debuten van het vorige jaar. Op de LP 'Younger Days' gaan ze op dezelfde voet voort. Iets van de kracht van het de buut is ingeleverd voor meer af wisseling. Die sfchuilt in de com posities, maar ook in de toetsen- bijdragen van Cor Willemse. De zang is behoorlijk verbeterd, zo als vorige week ook al tijdens het optreden in Leiden bleek. En Dirk Heuff is hard op weg om één van de meest stijlvolle roek- gitaristen van het land te wor den. Ze steken niet onder stoelen of banken waar ze hun inspiratie vandaan halen. De hoes verwijst naar die van 'Aftermath' van de Stones en het gitaarspel in 'Now here to lay my head' zit vol met citaten van Jimi Hendrix. Maar ze voegen er genoeg eigens aan toe; luister maar' naar het grim mige 'Good Enough' of de sfeer volle ballade 'Ballroom'. Niet alle nummers halen dat niveau, maar de plaat bevat genoeg potente muziek, geschikt om hard te draaien en uit volle borst mee te loeien. De band is in muzikaal opzicht uitgegroeid tot de even knie van tal van Amerikaanse bands in hetzelfde genre. Nu nog een goede tekstdichter zien te vinden, want de teksten hangen van de platitudes aan elkaar. AK The Triffids Opgelucht adem halen 'In the pines' (Megadisc) The Triffids zijn terug naar de natuur geweest. In termen van popmuziek betekent dat zoiets als: terug naar de acht sporenstu- dio. Ze bivakkeerden in een hou ten keet in het eenzame westen van hun geboorteland Australië en namen daar een aantal liedjes op. Wat mij betreft leggen ze in de presentatie wat al te veel de na druk op de gebrekkige omstan digheden waarin ze hebben ge werkt. Verhalen over vriendelij ke boerenfamilies, die eten kwa men brengen en en passant een koorpartijtje zongen, foto's van het zestal in de natuur, maar wat doet het er allemaal toe. Per slot krijg je de plaat nu ook weer niet cadeau bij een zak drop. Het is ook maar net wat je gewend bent. De prachtige muziek van Link Wray werd opgenomen in het kippenhok in zijn achtertuin en er zijn zoveel beginnende bands die hun muziek in verge lijkbare omstandigheden opne- Afgezien van dat koketteren met de eenvoud is het een mooie plaat met authentieke liedjes. Je hoort er het wordings- en rij pingsproces doorheen. Sommige liedjes verkeren nog in het sta dium van de eerste aanzet, ande ren zijn al een heel eind gearran geerd. De drums klinken als de bekende koekblikken en de far mers joelen lustig mee. De bom bast, die sommige stukken op hun vorige plaat 'Born Sandy Devotional' verstierde, is in deze ambachtelijke omgeving achter wege gebleven. Zo wordt de plaats van elektronische toetsen hier bijvoorbeeld door een piano ingenomen. The Triffids haalden in Australië opgelucht adem, en dat is aan deze plaat af te horen. AK Mighty Lemon Drops Nieuwe kleren van de keizer 'Happy head' (Chrysalis) The Mighty Lemon Drops zijn binnengehaald als de band die de lamgeslagen Britse pop tot nieuw leven zouden kunnen wekken. Zwaar overdreven alle maal. De keizer heeft gewoon weer eens een nieuwe doorkijk- bloes gekregen. Ze lijken werkelijk als twee druppels wa ter op Teardrop Explodes van zes jaar geleden. Draai deze 'Happy Head' maar eens na 'Kili manjaro' en je zul# horen dat het merendeel zo van de nummers van de ene op de andere plaat zou kunnen overspringen. The Mighty Lemon Drops ma ken wat je noemt echte pop. Twaalf nummers van tussen de tweeënhalf en vier minuten, met een keurige kop en staart. Meest opvallende kenmerken zijn de heldere, soms striemende slaggi taar, de lichtvoetige solo's, de licht pathetische zang en de op .de voorgrond tredende bas. De teksten gaan absoluut nergens over en worden geteisterd door een blijkbaar onbedwingbare be hoefte om te rijmen. Die gebiedende, zeurende, op dringerige stem van zanger Paul Marsh kan weerstanden oproe pen, maar mits je van het genre houdt valt er muzikaal weinig op deze plaat af te dingen. Met nog iets meer water bij de wijn kun nen deze Drops heel populair worden. Persoonlijk vermoed ik dat ze het een beetje achter de ellebogen hebben, zeker als ik die artistiekerige foto op de hoes zie,. Laat de Drops maar schui ven, in 1987 halen ze vast en ze ker de Europarade. AK Peter Hammill Professor legt zijn theorie uit 'And close as this'. (Ariola) Peter Hammill alleen op de pia no. Zo'n plaat heb ik altijd al wil len hebben. Tijdens zijn vorige tournee had hij alleen maar een vleugel bij zich en naar ik heb be grepen gaf hij daarmee de meest indringende concerten die hij ooit heeft gegeven. 'And close as this' was het nog nooit eerder ge weest. En dat wil in het geval Hammill echt heel wat zeggen. Met zijn in feite afgrijselijke stem, zijn fantastische teksten en de overdonderende rauwheid van zijn muziek is hij in staat om de luisteraar minstens een uur in gepeins achter te laten. 'And close as this' valt toch te gen. Uit een hoesopschrift waar ik niet alles van begrijp wordt duidelijk waarom Hammill toch niet zo naturel klinkt als mocht worden verwacht. Hammill heeft lopen klungelen met 'computer sequences' en wat al dies meer zij. Dat is fout één geweest. Ten tweede zijn zijn vocalen niet wat ze doorgaans wel zijn. Hoe vaker ik de plaat draaide, hoe nadrukkelijker het beeld van een analyserende, emotieloze academicus die na boek nummer zoveel maar weer eens achter de vleugel was gekropen, zich op mijn netvlies vastpinde. Bijna al le acht de stukken zijn in feite lo- vesongs. Maar het klinkt alsof een professor zijn nieuwe theorie ontvouwt. De academicus Ham mill overheerst te veel op deze kille plaat. WK Deborah Harry/Blondie. (foto Debbie Harry Blondie wordt vervolgd 'Rockbird' (Chrysalis) Het is niet alleen een tijdje stil geweest rond Deborah Harry, maar de laatste jaren heeft de New Yorkse new wave-vamp zelfs geen enkel teken van (open baar) leven gegeven. Haar terug keer met een vermakelijk solo-al bum mag dan ook net zo opzien barend worden genoemd als haar verschijning in de tweede helft van de jaren zeventig. Als zangeres van Blondie dreef Harry mee op de 'nieuwe golf die de popwereld overspoelde en met nummers als 'Denis' en het meer disco-achtige 'Heart of glass' verwierf zij wereldfaam. Maar na de succesjaren '78 en '79 raakte Blondie in het artistieke slop en in '83 viel de door gitarist/ componist Chris Stein aangedre ven groep uit elkaar. Stein zelf even later ook, want begin dit jaar verklaarde de le vensgezel van Harry in een inter view met Glenn O'Brien langdu rig te hebben geleden aan een zeer ernstige en mysterieuze ziekte die zijn huid veranderde "in de oppervlakte van mars" ("Ik leek wel een lepralijder"). Toen Stein eindelijk weer in staat bleek pen en gitaar ter hand te nemen, kon aan de laatste con tractuele verplichting ten op zichte van Chrysalis worden vol daan. Harry en Stein hebben hun schuld keurig ingelost, want Rockbird is een alleraardigst ver volg op Blondie. De plaat roept zowel herinneringen op aan de Blondie van 'Denis' als aan de Blondie van 'Heart of glass' en bovendien toont Harry aan dat zij ondanks haar beperkte zang capaciteiten toch met heel wat genres uit de voeten kan. Dat is niet in de laatste plaats de ver dienste van de arrangeurs Phil Ashley en Seth Justman (J. Geils Band) die muzikaal maatwerk hebben verricht voor Harry, die zich op 'Rockbird' een vrouw van weinig woorden toont. "In love with love", zo luidt onge veer haar boodschap. Gecompli ceerder moet iemand als Harry het ook niet maken. JV Horizontaal 1. tennisterm, 3. vergissing, 6. rivier in Spanje, 11. een door ijzeroxyde bruin gekleurde kwartssoort, 12! deel van een overhemd, 13, citroen, 14. be gin noch eind hebbende, 16. - plaaggeest, 19. houding, 21. be paalde dolk, 22. van smart ver steende moeder, 23. vogel, 26. - geslacht van zangvogels, 29. - schutsluis, 31. rechtstreeks, 32. biddende vrouwenfiguur, 35. bepaald geweer, 36. traag heid, 37. wild zwijn, 38. herfst bloem, 39. glazen verpakking, Verticaal 1. bepaalde leemgrond, 2. - luchtklep, 4. evenwicht, 5. bij enhouder, 7. mager, schraal, 8. geneesheer, 9. rel, opstootje, 10. ongedurigheid, 15. betaal- plaats, 17. Griekse markt, 18. a- staand deel van een verhaal, ting, 29. (toe)stand, 30. dege- dellijk landhuis, 20. takje, 21. - 25. uitroep van vreugde, 27. - lijk, ordelijk, 33. klimop, 34. - tennisterm, 24. op zichzelf morel, zure kers, 28. opschor- sprookjesfiguur, S0G3QSB0>I<QQHDEBC] EBEHHBHOBiaaBBDB 0*ac<H*s0>>i<otfQ*a □□QÖ0Ë1BËBËBO00Q De prijs van 25,- werd toege kend aan H.F. Verheij-Vaatstra, Leidseweg 188, 2251 LK Voor schoten De prijs wordt de winnaar toe gezonden. Oplossingen onder vermelding van 'Puzzel' voor donderdag op briefkaart of in enveloppe zen den aan Redactie Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den. De Sowjet-Unie is dus toch nog winnaar van de olympiade ge worden. De vooraf zwaar favorie te Russen hebben er hun handen vol aan gehad. In de laatste ron de moesten ze tegen Polen en dat was voor de sportiviteit niet de meest gelukkige indeling. Wat ik van Poolse schakers begrepen heb, wordt de uitslag van sommi ge oostbloklandenwedstrijden in Moskou vastgesteld. Bewijzen kun je natuurlijk niets, maar de Polen lieten zich wel heel mak kelijk afslachten, en met deze 4-0 overwinning bleven de Russen net het benodigde halfje voor op de ook dit keer weer zeer sterk opererende Engelsen. Kasparov viel tijdens de olym piade vooral op vanwege zijn ac tiviteiten rond de verkiezing van de Fide-president. Hij steunde Lucena in zijn strijd tegen de doortrapte Campones, maar deze had zijn zaakjes weer zeer goed elkaar en de uitslag stond Het Caransatoernooi, Europa's meest vooraanstaande bridge- evenement, heeft inmiddels de 16e aflevering achter de rug. Sportief geslaagd, maar niette min zorgelijke gezichten bij de organisatoren. De sponsors heb ben namelijk afgehaakt en zon der financiële steun van het be drijfsleven zijn dergelijke top- evenementen nu eenmaal niet betaalbaar. Die 16e editie werd gewonnen door HMC-Oostenrijk, de Euro pese kampioenen die graag in Nederland spelen en hier altijd tot topprestaties komen. Het In terpolisteam (Kreijns-v.d. Haar- Leufkens-Westra) hield de race het langst vol. De Hagenaars hadden gedurende vrijwel het gehele toernooi de leiding en werden pas in de allerlaatste ron de door de uiteindelijke win naars gepasseerd. Niettemin een knappe prestatie tussen zoveel Europese topklasse. In de leuke toernooikrant on der redactie van Jaap Veerkamp, beschreef Bep Vriend de lotge vallen van Dicky en Hans Vos, speciaal over uit Afrika om hier een aantal bridgetoernooien te spelen. 765 N A V 10 3 10 \m r\ AVB95 OHB96 W 0 oA AHB10B Z «f732 Q 8732 O V 10 7 3 2 94 Zuid, NZ. Dicky als west open de 1 KI, oost (NZ passen) 1 Ha, west 1 SA, oost 2 Sch (reverse, sterk), west 2 SA, oost 3 KI, waar op west de bieding hoopte te be sluiten met 3 SA. Oost echter was nog niet stil en verhoogde tot 6 SA. Noord kwam uit met Ha LUXEMBURG is op 8 december met de jaarlijkse Caritas-zegels gekomen. De motieven zijn deze keer ontleend aan een 15e eeuws getijdenboek. Uit dit boek, met voorop het wapen van Karei IIL hertog van Lotharingen, zijn van de 39 illustraties die het boek telt de volgende vijf voor de Caritas- zegels gekozen: 6 1 fr., Maria- boodschap; 10 1 fr., verkondi ging aan de herders; 12 2 fr., Christus geboorte; 18 2 fr., aan bidding door de Drie Koningen en 20 8 fr., vlucht naar Egypte. Ook het volgend jaar zullen de beelden op de Caritas-zegels worden ontleend aan dit getij denboek. JERSEY - Het Kanaaleiland Jersey kwam op 17 juni met vijf fraaie zegels ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Natio nal Trust. Op een zegel van lOp zien we Le Rat Cottage, St. Law rence, de eerste woning die in 1937 door de Trust werd verwor ven. Verder: 14p, The Elms, het hoofdkwartier van de Trust; 22p, Morel Farm, woonhuis en boer derij die nog steeds worden be woond; 29p, Quétivel watermo len en 31 p, La Valletta. Op 23 juli verschenen twee ze gels naar aanleiding van het hu welijk van prins Andrew en Sa rah Ferguson. Op de zegels (14p en 40p) het paar in een ovaal dal door een bloemenslinger wordt omgeven. De schilder Edmund Blam- pied (1886-1966) staat centraal op de zevende serie "Jersey Ar tists", die op 28 augustus werd uitgegeven. Getoond worden vijf vrolijke, sfeervolle werken on OOSTENRIJK - Op 24 juli be stond de Oostenrijkse Kamer van Koophandel en Fabrieken 40 jaar. Dit jubileum werd op 2 de cember postaal gevierd met de uitgifte van een 5 s.-zegel (oplage 3,3 miljoen). Afgebeeld wordt de voorgevel van het BWK-gebouw. blamage te Terugkomend op vorige week nog een fragment uit 'the test of time' van Kasparov. De volgende diagramstelling ontstond in de partij Kasparov-Palatnik 1978, na de zetten l.e4 pf6 2 e5 pd5 3. d4 d6 4. pf3 g6 5 lc4 pb6 6 lb3 a5 7 a4 lg7 8 pg5 e6 9 f4 dxe5 10 fxe5 c5 11 0-0 Diagram. Kasparov geeft wit's elfde zet een dubieus teken omdat zwart nu ll...Dxd4 12 Dxd4 cxd4 13 pxf7 0-0 14 pd6 txfl 15 Kxfl ld7 16 pxb7 pa6! had kunnen spelen. Veel sterker is echter 14 ph6! in plaats van 14 pd6. Na 14..1xh6 15 lxh6 txfl 16 Kxfl pc6 17 pa3! pxe518 tel staat wit overwegend. Ook 14..Kh8 15 txfB lxfB 16 lg5 is geen pretje. In de partij volgde na 11 0-0 0-0 12 c3 pc6? (nodig was eerst cxd4) 13 pe4! waarna de zwarte konings stelling een Kasparov behande ling kreeg. wat losse fragmenten uit de titel strijd. Van der Wal-Galperin (ronde 6) 1.35-30 20-25 2.40-35 15-20 3.45-40 20-24 4.33-29 24x33 5.38x29 10-15 6.39-33 14-20 7.44-39 5-10 8.31-27?! 17-21 9.43-38 19-24 10.30x19 13- x24 11.37-31 10-14 12.50-45! zie diagram 1. Hier speelde zwart 9- 13 en liep daarmee niet in de val strik: 25-30 34x25 18-22 27x18 12- x43 48x39 14-19 25x23 24-30 35- x24 15-20 4-10 15x13 8x48 41-37 48x25 49-43 25x48 31-26 48x31 26- xl7 11x22 36x18!!! Diagram 2 Dibman-Autar (14e ronde). Hier speelde zwart fou tief 20-25? en verloor als volgt: 53.6-28 25x34 54.23x5 34-39 55.44- x33 32-38 56.5-10! 38x47 (38x29 10-4 met na 29-34 5x22 3-9 22x4 34-39 4-32 39-43 42-38 etc. een scherpe winst) 57.10-15 47x29 58.15x38 18-23 59.38-33 3-8 60.33- 17 en zwart gaf op. Diagram 3. In deze stand gaf John van den Borst tegen Balja- kin op! Na 19 zetten en wit aan zet. door Ton Schipperheyn 6 en het contract lijkt hopeloos. Soms evenwel is het geluk met de stoutmoedigen. West legde Ha B op tafel, die hield, gevolgd door de snit op KI V. Mis, noord aan slag. Klaveren terug werd ge nomen in de hand en nu volgde een schdbpen naar de 10. Ook dat lukte en nu werden achter eenvolgens beide rode azen geïn casseerd en de klaveren. Dat leidde tot: HB4 <?H <C>- 76 N A V 3 - W O v O H B W U O - - Z «f- evenzoveel zegels: lOp, Gathe ring Vraie; 14p, Driving home in the rain; 29p, The Miller; 3lp, The Joy Ride en 34p, Tante Eliza beth. De laatste zegel van 1986 ver schenen op 4 november: drie ze gels in het teken van kerst en vrede. Op een 10p-zegel een duif met een vredestak, twee vogels in een krans van olijftakken^ staan op een 14p-zegel en op een 34p-zegel een vredesduif die uit een, met de handen uit elkaar ge trokken, "oudejaarsavondraket" komt. O 8 O V10 - Ru H bracht noord op de knieën. Hij gooide in arrenmoe de een schoppentje bij waarna via de snit op de heer nog drie slagen in die kleur werden ge maakt. Met de laatste zegel die Oos tenrijk dit jaar heeft uitgegeven (4 december) wordt tevens een nieuwe bijzondere serie ingezet die als titel "de Oostenrijkse ar beiderswereld" heeft gekregen. Op deze eerste zegel in de waar de van 4 schilling (oplage 3,3 mil joen) staat een arbeider in een staalfabriek afgebeeld. IJSLAND - De Landsbanki Is lands bestaat hónderd jaar en te vens is het honderd jaar geleden dat de eerste IJslandse bankbil jetten in omloop werden ge bracht. Deze feiten heeft IJsland op 1 juli herdacht met de uitgifte van twee zegels met op een 13 kr.-zegel (oplage 750.000 stuks) het hoofdgebouw van de bank in de Austurstraeti in Reykjavik, dat in 1924 in gebruik werd geno men en op een 250 kr.-zegel (op lage 250.000 stuks) de achterkant van een 5 kr.-biljet uit 1928. Het 200-jarig bestaan van Reykjavik werd op 18 augustus gemarkeerd door een emissie van vier zegels in waarden van 10 kr.; 12 kr., 13 kr. en 40 kroon (alle in een oplage van 750.000 stuks). Op de 10 kr.-zegel is het eerste uit 1815 daterende zegel van ReyKja- vik te zien. Reykjavik in 1856 wordt op de 12 kr.-zegel ver beeld. Op de 13 kr.-zegel zien we vrouwen die de was doen boven een heetwaterbrort en het nieu we stadstheater van Reykjavik komt op de 40 kr.-zegel voor. Nog twee herdenkingszegels en wel op 29 september ter gele genheid van 80 jaar telefoon op IJsland: 10 kr., telefoonappara- tuur uit de eerste jaren en 20 kr., een deel van een digitale elektro nische telefooncentrale.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 31