Een grossier in vakantiewoningen Grootouders willen kleinkind zien 'Iksch F ZATERDAG 13 DECEMBER 1986 EXTRA PAGINA 29 Net een slapstick, op dat braaklig gende stuk grond waar straks de 220 vakantiebungalows van 'Noordzee- park Ouddorp aan Zee' moeten ko men. Projectontwikkelaar René Coltof (32) maakt een kort draaiend polsgebaar richting containerkeet, duim en wijsvinger tegen elkaar, en zijn medewerker komt aansnellen. De man blijft op bedeesde afstand in de buurt, en dat is maar goed ook, want vijf minuten later heeft Coltof hem wéér nodig. Hij is op de foto gegaan met een maquêtte. Die moet terug op zijn plek in het verkoophok. Als hij komt aanlopen, licht hij 'l model even op en maakt oog contact. De medewerker schiet terstond te hulp, zodat de gastheer de handen vrij krijgt voor het bezoek. Zo kwiek als de medewerker zijn klus jes doet, zo rap ontwikkelt René Coltof zijn projecten. Allemaal tweede wonin gen, voornamelijk in Zeeland, in minde re mate op Texel en in Zuid-Holland. In twee jaar tijd heeft hij 2000 huizen ver kocht en vervolgens gebouwd. Hij heeft plannen voor nog eens 3000 stuks, waar onder vakantieparken met golfbanen in Den Helder en op Texel, samen 700 hui- i zen. Over drie, vier jaar moeten die er zijn. Omzet: 120 miljoen per jaar. Hausse En zo is de razende René Coltof de ver oorzaker van een hausse in de verkoop van vakantiewoningen. Tot 1979 waren op dat gebied bekende namen actief als Buitenstee (een dochter van de Heide- mij) en Jarino. Maar die staakten hun ac tiviteiten onder druk van de economi sche recessie. Die is nu kennelijk voor velen voorbij. Het 'Noordzeepark Ouddorp aan Zee' heeft op dit moment nog weinig van een park. Een stuk grasland, doorkruist met smalle kronkelige asfaltwegen. Hier en daar piept het gele uiteinde van een flin ke plastic buis tevoorschijn; riolering. Elders in het gras steken grijze elektrici teitskabels de kop op. „Wegen en leidingen zitten er al jaren in. Heeft de vorige eigenaar gedaan. Zo heb ik het terrein gekocht. De bank waarvan het was, heeft er tien miljoen verlies op geleden. Ik vraag me dan af, waarom die het niet een paar jaar eerder van de hand heeft gedaan, met minder verlies. Maar ja, ik kan ervan proflte- Het is een onderdeel van Coltofs werk wijze. Hij koopt voor zachte prijzen plannen op die vroeger zijn voorbereid maar nooit uitgevoerd vanwege de eco nomische teruggang. Met protesterende mensen, dwarsliggende groepen heeft hij daardoor niet te maken en voorberei dende werkzaamheden zijn onnodig. Zo kan hij snel bouwen en dus heeft hij wei nig renteverlies. Vervolgens verkoopt hij alle wonin gen, dan pas bouwt hij. „Dal heeft twee voordelen", legt René Coltof uit. „Ik draai niet op voor de financiële lasten van voorraden en de kopers hoeven niet jarenlang op een bouwplaats te zitten, wat wel het geval is wanneer je in ge deelten bouwt". Snel Het verkopen moet, in Coltofs visie, snel gebeuren. „Daarom schud ik poten tiële kopers wakker. Ik heb een markt gekwéékt door goede, zeer actieve recla mecampagnes". Als oorzaak van de ko persstaking begin jaren tachtig noemt hij: „Toen werd er niet verkocht omdat niemand op zijn verkooptechniek lette. Als er een bungalow te koop was, werd er een bord voor gezet met een telefoon nummer erop en dan moesten de kopers zich maar aanmelden". Volgens de projectontwikkelaar zijn een luisterrijke plaats voor de parken en een sfeervolle architectuur van de wo ningen zeker niet minder belangrijk. „Een concurrerende prijs en aantrekke lijke verkoopvoorwaarden doen de rest", zegt hij. Voor een stuk grond, dat normaal ge sproken 50.000 gulden kost, kan hij 20.000 gulden rekenen, simpelweg door dat hij er goedkoop aankomt. „Het ver schil tussen die twee bedragen komt voor rekening van degene van wie ik koop". Vervolgens neemt hij genoegen met vele malen een klein voordeel, in plaats van weinig keren veel winst: „Wat ik verkoop voor 150.000 gulden heeft me 115.000 tot 120.000 gulden gekost". Dank zij een vast contact met één bankinstelling hoeven kopers slechts 10 procent eigen geld te hebben en kan hij Hij beantwoordt volledig aan het type van de razende zakenman. Bené Coltof (32), pro jektontw ikkelaar in vakantiewoningen. Tot voor kort een niet zo courant artikel, maar sinds Coltof de markt besprong is er geen houden meer aan. In twee jaar tijd gingen er2000 als broodjes over dë toonbank,en de volgende 3000 zijn 'zogoed als verkocht'. Desnoods geeft Coltof er een Fiat Panda bij cadeau. De basis van zijn formulé: voor een zacht prijsje plannen opkopen die ooit zijn voorbereid maar nooit uitgevoerd vanwege de economische teruggang. Teruggang? "Welnee, niemand lette toen opzijn verkooptechniek". doof Jos van der Meer een lage hypotheekrente aanbieden, zo vervolgt hij zijn succesverhaal, dat zon der het rode potlood te hanteren kan die nen als tekst voor een schriftelijke cur sus management. Auto's Om zo snel mogelijk een stapel van handtekeningen voorziene koopcontrac ten op zak te hebben, heeft Coltof deze zomer auto's weggegeven. De eerste 80 kopers van een vakantiehuis in 'Noord zeepark Ouddorp aan Zee' kregen een Fiat Panda. Dat werkte zo goed dat hij er nóg 40 bij bestelde. Voor de overige ko pers waren er een dames- en een heren fiets. Toch ook nog leuke cadeautjes. Coltof ontkent dat zijn klanten dat geld uiteindelijk zelf betalen. „Ja, na tuurlijk wordt het uitgesmeerd over de prijs van die 220 huizen. Maar de post renteverlies wordt kleiner, doordat de huizen bij zo'n actie sneller van de hand gaan. Voor het bedrag van de rente heb ben nu 120 mensen een auto". Hij verkocht volgens eigen zeggen in Ouddorp 140 huizen in twee maanden tijd. Echter: bij projecten waar geen Panda's in de aanbieding waren, ging de verkoop niet minder razend. Op dit punt moet de redenering van Coltof dus wor den gerelativeerd: de renteverliezen in Ouddorp waren niet minder, terwijl het bedrag voor de aanschaf van de auto's ook nog eens op tafel moest komen. Coltof geeft zelf het overzicht van de snelheid van verkopen elders, dat deze kritische noot onderbouwt. Juni 1985 verkocht hij 63 bungalows in Cadzand- bad binnen een maand tijd, terwijl de ge middelde prijs van anderhalve ton niet bepaald zacht was. Twee maanden later begon het adverteren met 142 geschakel de en 20 vrijstaande bungalows in 't Zwin. Zoals bij elk project waren er dui zenden geïnteresseerden, drie weken la ter was hij los. Eveneens in nog geen maand tijd deed hij het afgelopen vooijaar 170 vakantie huizen in Vrouwenpolder van de hand, nadat de vorige eigenaar van het project, een verzekeringsmaatschappij, er tien jaar over had gedaan om 60 huizen af te stoten. „Maar ja", glimlacht Coltof, „die bouwde kleine huizen met eenvoudige platte daken en vroeg wel een flinke prijs". Een ander voorbeeld: in juni be gon hij met de verkoop van een kleine tweehonderd huizen in De Cocksdorp op Texel, in augustus waren er 160 ver kocht, het ruwe werk aan de eerste hon derd is voor Kerstmis af. Signaal Het eerste project dat hij eind 1984 zelf ontwikkelde, 300 huisjes in Nieuwvliet- bad, liep al niet minder snel. In twee maanden tijd waren ze weg, voor het eerst vooral aan Nederlandse kopers. Dat was voor Coltof het signaal dat het weer kon op de vaderlandse markt. Voor die tijd had hij op verschillende plekken in Zeeland ruim driehonderd bestaande vakantiewoningen opgekocht en ra zendsnel doorverkocht. Aan Duitsers. Hij was op het idee van die handel ge komen door de verkoop van het huis van zijn ouders in Den Helder, eind jaren ze ventig. In Nederland lag de huizenmarkt op z'n achterste en daarom adverteerde hij in Duitsland. Er dienden zich tien ko pers aan. Toeristen. „Ik dacht toen: waarom kopen die een woonhuis voor hun vakantie, waarom geen recreatiewo ning? Die bleek niet te koop". Kort daar op kocht hij zijn eerste huisje. „Nu bouw ik eigen parken". Zijn troetelkind van dit moment is een plan op de Kabbelaarsbank tussen Schouwen-Duiveland en Goeree-Over- flakkee. Port Zélande, is de naam die hij ervoor bedacht. De bank, als werkeiland gebruikt bij de aanleg van de Brouwers- dam, ligt op de grens van Zuid-Holland en Zeeland. „De mooiste lokatie die ik heb weten te bemachtigen", meent hij. „Aan drie kanten Grevelingenmeer, aan één zijde Noordzee". Hij bouwt er een hotel en winkels bij, een zeeaquarium en een museum over de oude tram van Hellevoetsluis. Alle maal bestemd voor de verkoop, evenals de 700 vakantiehuizen die er komen. Een klein bericht in dagbladen over de ze plannen, zo zegt hij met zijn bijna emotieloze stemgeluid, leverde 500 reac ties op van belangstellenden. „Deze maand verstuur ik 50.000 bro chures. Iedereen die ooit informatie vroeg krijgt die elke keer weer, ook de genen die hebben gekocht; ze kunnen een beter huis willen. In februari zijn er info-dagen, in maart heb ik er - denk ik - een paar honderd verkocht, in mei vol gen de advertentiecampagnes, in juni moet het park zijn uitverkocht. Is dat niet zo, dan doe ik het niet goed". Lovend Zoals Coltof het vertelt, is het bijna te mooi om waar te zijn. Brokken lijkt hij desondanks niet te maken, de instanties waarmee hij contacten heeft, zijn lovend over hem. „Hij maakt zijn beloften waar", zegt Zeeuws provinciebestuurder J. Vente- vogel. „Coltof is zeer zakelijk. Niet slim, nee. De grens tussen slim en belazeren is niet altijd even helder en dat laatste doet hij niet", zegt A. C. Bontebal, directeur van de provinciale VW Zeeland. „Hij heeft een leuke manier van verkopen, bouwt gevarieerd en goed, legt helder uit hoe het met de financiering gesteld is". J. Fraapje van de Rabobank voegt er aan toe: „Die man heeft een kennis van zaken, dat is geweldig". Maakt Coltof dan helemaal geen fou ten, zelfs geen kleintjes? Toch wel. Be halve dat zijn verklaring over de Panda's en de renteverliezen niet helemaal wa terdicht is, valt er ook wat af te dingen op de volgende mededeling: „Concur- Ze is broodmager. Slapen doet ze al vier jaar niet meer goed. Toen is het plotselinge gevecht tussen haar en haar eigen zoon en schoondochter begonnen. De inzet was en is nog steeds: het zien van haar kleinkind. Want vanaf 1982 heeft de jonge oma P. Houtveen (50) uit Rotterdam haar klein zoontje Barry niet meer echt gesproken of gezien. Hij woont gewoon thuis bij z'n vader en moeder op nog geen tien minu ten lopen van z'n oma. De school is zelfs nog een paar minuten dichterbij. Alleen daar ziet ze hem wel eens in de klas zit ten of op het schoolplein spelen. Maar het geven van een kus of een cadeautje, zoals met Sinterklaas, is voor haar ver boden. Z'n eigen vader en moeder ver hinderen dat. Tot groot verdriet van de grootmoeder. Voor de 68-jarige mevrouw J. Jansen, ook uit Rotterdam, is het allemaal nog veel erger. Die heeft al 10 jaar haar klein kind helemaal niet meer gezien. Al die jaren heeft ze 'm niet één keer op schoot,, kunnen nemen of gewoon 's met hem naar de dierentuin kunnen gaan of pan nekoeken eten. Ook verjaardagen gin gen voorbij als elke andere dag in de week. Erover praten gaat haar moeilijk af. Soms zit ze te snotteren. Dat deed ze ook toen ze eerder dit jaar op de Belgische televisie een oma hoorde vertellen over haar succesvolle strijd om haar kleinkin deren te kunnen ontmoeten. „Dat ver haal was voor mij het licht na jarenlange duisternis", zegt mevrouw Jansen. Het gaf haar, na zoveel moedeloze jaren, on verwacht nieuwe moed. Zoiets moet hier toch ook mogelijk zijn, dacht ze. Ze plaatste een adverten tie die voor haar gevoel een ongekend groot aantal reacties losweekte. Zo'n 180 brieven kwamen er binnen. Mevrouw Jansen: „Het verdriet van grootouders is onvoorstelbaar groot. Dat blijkt uit al die brieven, onverschillig of ze goed zijn ge formuleerd of ortbeholpen geschreven. De omvang van het probleem is veel gro ter dan veel mensen vermoeden. Die 180 brieven vormen nog maar het topje van de ijsberg. Wie weet hoeveel opa's en oma's jarenlang tegen de bierkaai heb ben moeten vechten". Omdat het contact met haar dochter en schoonzoon is verbroken, is ze niet alleen haar kinderen kwijt, maar ook haar kleinkinderen. Mevrouw Jansen over de oorzaak van de familieruzie: „Die weet ik niet. Om het op z'n Rotter dams te zeggen: ze motte me niet meer. Zo heb ik het door de telefoon te horen gekregen. Dan knap je helemaal af, na tuurlijk". Echtscheiding is volgens mevrouw Houtveen, de voorzitster van de inmid dels in het leven geroepen Stichting Grootouders-Kleinkinderen, de belang rijkste oorzaak van de verbroken contac ten. „De vrouw krijgt bijvoorbeeld de kinderen. De vader moet soms al veel moeite doen om zijn kinderen nog te kunnen zien. De grootouders worden helemaal buitengesloten". Van jaloezie is ook vaak-sprake, zoals ook in haar geval. „Wanneer een zoon gaat trouwen en het contact met z'n ou ders is goed, komt het voor dat de vrouw de ouders van haar man verbiedt om de kinderen te zien. Zo wil zij haar man en zijn ouders uit elkaar drijven. Om de harmonie in zijn huwelijk te behouden, kiest de zoon de zijde van zijn vrouw". Ook een schoondochter uit een ander land kan nare gevolgen hebben. Een van de oma's schreef de stichting: „Mijn schoondochter is een buitenlandse. Ze heeft in Nederland geen familie en vindt daarom dat haar man ook maar zonder familie verder moet leven. Mijn zoon heeft in de loop der jaren elk contact met zijn broers en zusters en met ons verbro ken. Wij mogen onze kleinkinderen niet zien. Wij hadden vroeger een erg goed contact met onze zoon. Ik denk dat zijn vrouw daar jaloers op was". „Met mijn zoon is redelijk te praten", zo staat verder in de brief, „maar zij maakt de dienst uit. Ze heeft gedreigd dat als hij weer met ons omgaat, zij naar haar geboorteland teruggaat en de kin deren meeneemt". In een ander geval, zo weet mevrouw Houtveen, is zelfs een grootmoeder voor de deur van haar schoondochter bij een ruzie over het kleinkind zo geslagen dat ze nu aan een oog blind is. Is het verdriet van de grootouders om hun kleinkind groot, niet bekend is hoe dat bij de kleintjes ligt. Mevrouw Hout veen: „Er wordt tegen ze verteld dat opa en oma zijn geëmigreerd of dat ze hun kleinkinderen niet meer willen zien. Ik weet dat m'n eigen schoondochter heeft gezegd dat ik dood zou zijn. Ik ben er weken kapot van geweest toen ik dat hoorde". Mevrouw Jansen: „Wij weten hele maal niet of onze kleinkinderen er ver driet van hebben en hoe zij dat verwer ken. D'r is niemand die ze eerlijk vertelt wat er aan de hand is". Slechte ervaringen heeft ze in dit ver band ook met hulporganisaties als de Kindertelefoon, Kindervuist en Vrou wen bellen Vrouwen. „Het onbegrip voor onze zaak is huizenhoog. Je krijgt steeds te horen dat je zelf wel een 'kreng' van een oma zult zijn. Maar als dat zo zou zijn heb ik dat nog nooit kunnen bewij zen, omdat ik m'n kleinzoon al zo'n lan ge tijd niet heb gezien". Pijn doet het ad vies van de Kindertelefoon dat sommige problemen maar moeten worden opge lost door opa of oma in de arm te nemen. Mevrouw Houtveen: „Het moeilijkst voor me zijn dagen als Moederdag, Sin terklaas, Kerst en Oud en Nieuw. Deze maand is een hel om door te komen. Wat denkt u dat er door me heen gaat als ik een grootmoeder met haar kleindochter tje boodschappen zie doen? Samen een kerstboom kopen. Dat doet vreselijk veel pijn. Het is een wond die nooit meer dichtgaat." Toch gloort er enige hoop aan de hori zon voor in de steek gelaten grootou ders. Wat de Belgische oma heeft bereikt - een via de rechter afgedwongen be zoekregeling met het kleinkind - probe ren ook twee grootouders in eigen land via de rechter te bereiken. De stichting wil in twee proefprocessen, volgende maand in Utrecht en Maastricht, de rechter tot een uitspraak lokken. Mevrouw Houtveen heeft goede hoop dat deze processen kunnen worden ge wonnen. „We beroepen ons op artikel 8 van de Rechten van de Mens van het Eu ropese Hof. Dat bepaalt dat grootouders vanwege een bloedband het recht heb ben hun kleinkinderen te zien. Op die manier zal misschien ook het taboe ver dwijnen dat op dit probleem rust. In veel families wordt het gewoon verzwegen. Ook grootouders verzinnen vaak smoe zen om niet te hoeven vertellen hoe het werkelijk in elkaar steekt"(GPD) Het adres van de SticAting Grootouders Kleinkinderen is: postbus 10294, 3004 AG Rotterdam. renten? Ik heb er geen, zelfs niet een die minder groot is dan ik. Dat is jammer, want van hen zou ik kunnen leren". Geruststellend nieuws voor René Col tof: zelfs een korte rondgang door de we reld van projectontwikkelaars, toeris tenindustrie en makelaars levert al een waslijst van projecten op. Makelaar/ontwikkelaar J. Bij de Vaate - notabene gevestigd pal tegenover het kantoor van Coltof aan de Nieuwe Ha ven te Zierikzee - bouwde de afgelopen drie jaar ruim driehonderd vakantiewo ningen in of nabij Zeeland; de huizen zijn doorgaans binnen vier maanden verkocht. Ook de grote bouwer van weleer, Jari no, is weer actief: 70 zomerhuizen in Cal- lantsoog, 240 appartementen op Texel. Zë zijn in aanbouw, in beide gevallen zijn er inmiddels 20 koopcontracten on dertekend. „Na de val van de onroerend goedmarkt aan het begin van de jaren tachtig, leeft de verkoop van tweede wo ningen sinds dik twee jaar weer op", constateert directeur C. F. Baggerman tevreden. „Echt gigantisch is het nog niet wat we doen, maar als er nieu\ mogelijkheden komen, dan bouwen a Aktief Makelaardij Sinke én Komejan uit Middelburg verkoopt vakantiewonin gen voor bouwer A. W. Roose uit Zoute- lande: het gaat om enkele tientallen per jaar, uitsluitend in Zeeland. Daarnaast wisselden het afgelopen jaar via de geza menlijke Zeeuwse makelaars zo'n twee honderd particuliere vakantiewoningen van eigenaar. In het dorp De Koog op Texel zet Be- leggingsbouw BV uit Loosdrecht mo menteel 73 appartementen neer. Make laar C. J. Eelman verkoopt ze, evenals de 36 vakantiebungalows die Texelaar H. Gort heeft laten bouwen op een terrein dat hij bezit in het bosgebied nabij De Koog. Bovendien bemiddelt de eilander, sinds de opleving, jaarlijks bij de ver koop van zo'n veertig, vijftig vakantie bungalows van individuele bezitters. De meest gangbare prijs is een ton, maar hij raakt ook recreatiewoningen van meer dan een half miljoen kwijt. Ook in andere vakantiegebieden zijn projectontwikkelaars aktief. Neem de streek rond de Friese meren. Makelaar dij Friesland is met 17 kantoren een hele grote in het noorden. Ze maakt plannen, zoekt ontwerpers, bouwers en finan ciers, en verkoop vervolgens vakantie woningen. Bij Stavoren verrezen dit jaar op die manier 30 duurdere panden: tus sen 160.000 en 200.000 gulden per stuk. Ze zijn bijna allemaal verkocht. In Lemmer is al een kwart gebouwd en verkocht van een park met 400 bun galows; de gemiddelde prijs is 175.000 gulden. De grond was al bijna twintig jaar in het bezit van de Friesch Gro ningse Hypotheekbank. „Nu eindelijk durft de FGH het aan om iets met de grond te doen", zegt de makelaar. „De Nederlanders kopen weer een tweede huis". Dat blijkt ook uit de individuele trans acties: zo'n veertig per jaar, met name in Lemmer. Bovendien heeft de makelaar dij twee kleinere projecten op Ameland en in Lauwersoog. Hiermee is ook 'Friesland' een concurrent voor Coltof: wie daar koopt, zal ook niet nog eens in Zeeland of op Texel de knip trekken. Toename Wie kopen er nou voor de nodige tien- duizendjes zo'n tweede huis? „Mensen van midden-veertig, vaak met wat meer kinderen, die wat vaker per jaar weg wil len en hun vakanties door dat huisje be taalbaar houden", zegt Coltof. „Veel vrije beroepen zitten erbij, middenstan ders en artsen. Maar ook nogal wat men sen met een modaal inkomen die in een huurhuis wonen en een buitenlandse vakantie te duur vinden". Volgens voorlichter B. Taanman van de Recron (een belangenorganisatie van bedrijven in de recreatieve sector) be vinden zich ook veel oudere mensen on der de kopers. „Die willen buiten wo nen, in een wat kleiner huis. Wij hebben er daarom bij de rijksoverheid voor ge pleit die huizen ook voor permanente bewoning te bestemmen Woningen zo als Coltof ze bouwt, zijn daar prima ge schikt voor. Belangrijk argument daar bij is, dat er zo permanente huizen vrij komen op de nog steeds krappe woning markt". Optellen leert dat de afgelopen twee, drie jaar ten minste vierduizend vakan tiehuizen zijn verhandeld. De komende jaren komen daar de 3000 geplande re creatiewoningen van Coltof bij, plus een flink aantal van diens concurrenten. Dat moet wel ten koste gaan van het de laat ste jaren opgekomen verhuurgeweld van Sporthuis Centrum en consorten, is de veronderstelling. „Dat is geenszins het geval", meent di recteur Bontebal van de WV in Zee land. „Het huren gaat eerder nog toene men. Door de vakantiespreiding en doordat de mensen, nu ze er financieel weer wat beter komen voor te staan, va ker een weekeindje gaan bijtanken in een bungalow. Kortom, dat kopen komt er bij. Eigenlijk is het weer terug, nadat het inzakte tijdens de economische ma laise". René Coltof is het met hem eens. „Ik heb een geheel nieuwe markt aange boord", zegt hij. „Het huren blijft. Daar komen de mensen met wat minder geld, die het bovendien prettig vinden dat ze in het park kunnen blijven doordat res taurant, zwembad, bowlingbaan, win kels vlak in de buurt zijn". D. J. Verstoep, medewerker-Zeeland bij de Recron, verwacht echter wel na deel voor de aangesloten verhuurpar- ken. „Coltof maakt kopers lekker door ze een verhuurgarantie te geven. Dat le vert hoe dan ook huurders op, en die ko men niet meer bij onze leden". Bouwvergunningen Rest ten slotte de vraag of de verkoop- markt niet ooit verzadigd zal raken. Col tof zegt op z'n minst nog vier jaar in zijn huidige tempo te kunnen doorbouwen. „Daarna zal het niet het grootste pro bleem zijn dat er geen kopers meer zijn, ik krijg geen bouwvergunningen meer. De provincies willen niet nóg meer grond bestemmen voor de bouw van koop-vakantiewoningen. Zeeland schrijft in zijn vorig jaar verschenen be leidsplan bijvoorbeeld, dat tot 1995 ma ximaal 1300 eenheden erbij mogen ko men. Dat aantal is dit jaar al ruimschoots overschreden". Bontebal (VW Zeeland) verdedigt de beleidslijn van de provincie, die liever bungalowparken bestemd ziet voor de verhuur. „Ik vraag me af of de ontwikke ling die met name meneer Coltof op gang heeft gebracht op den lange duur goed is. De grond moet zo goed mogelijk worden gebruikt en bij verhuur zitten er vrijwel constant mensen in een woning. Die doen boodschappen in het dorp, dus ook de middenstand profiteert er meer van". Makelaar Bij de Vaate denkt dat de markt twee jaar korter 'willig' zal blijven dan waarvan zijn zakelijke overbuur man Coltof uitgaat. „Er lopen twee lij nen naar elkaar toe: rond de tijd dat ie dereen die interesse heeft is voorzien, zijn er ook geen plannen meer. Als de kopers het eerst op zijn, keldert de prijs. Wanneer dat met de projecten het geval is, dan krijgen we prijsstijgingen". Op Texel is volgens directeur Bagger man van Jarino ook vrijwel geen bouw grond meer beschikbaar. „Elders zijn er bouwmogelijkheden genoeg. In Drente, Twente, Limburg, Brabant. Maar daar komt geen koper op af'. Intussen heeft René Coltof zijn plan al getrokken voor de periode na de vier jaar die hem volgens zichzelf nog resten in de recreatieve sector. „Ik wil perma nente woningen gaan ontwikkelen. Ik heb één voorwaarde: wat ik bouw moet mooi zijn, bijzonder".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 29