Onbereikbaar zijn is onmogelijk in de VS Telefoon-manie kent er geen grenzen ZATERDAG 13 DECEMBER 1986 EXTRA PAGINA 27 Telefoneren, Amerikanen doen het maar al te graag. Met elkaar bellen is in de loop der jaren uitgegroeid tot een ware liefhebberij en dat heeft geleid tot het vreemdsoortigste scala van telefoonstellen dat op de wereld te vinden is. Telefoons in de vorm van een bierblikje, waterdichte telefoons voor onder de douche, telefoons die kwakend laten weten dat er iemand belt, telefoons die je opdrachten kunt toeroepen - de Amerikaanse fantasie kent geen grenzen bij het bedenken van steeds weer nieuwe toestellen. Laatste snufje: de Pregaphone, waarmee je tedere woordjes kunt fluisteren tegen een ongeboren vrucht. 1telefoon die je om je oor kunt hangen; 2: de 'Hotlips' telefoon; 3: een beeldtelefoon; 4: deze telefoon laat kwakend weten dat er wordt gebeld; 5: waterdichte telefoon voor in bad of onder de douche; 6: telefoon voor mensen met een slecht geheugen - je tikt de gewenste naam in en het daarbij beho rende nummer wordt automatisch gedraaid; 7: de 'Stockbroker - je roept 'dokter' en hij draait zelf het nummer; 8: een piano als telefoon - door de toetsen aan te slaan draai je de gewenste nummers. (foto gpd> Niemand hoeft Uncle Sam het ad vies te geven ,,'ns wat van zich te laten horen". In de Amerikaanse huizen staan gemiddeld meer dan twee telefoontoestellen waarmee wordt gebeld bij het leven - totaal een half miljard telefoontjes per dag. Telefoneren is in de VS dan ook een feest. Niet alleen kan de consument kie zen uit een waarlijk verbijsterend en zeer uiteenlopend assortiment toestellen met de mooiste electronische grappen, de telefoondienst zelf is ook zeer met z'n tijd meegegaan. Wie in de States een telefoonaanslui ting aanvraagt (iets dat doorgaans bin nen enkele dagen z'n beslag vindt) krijgt de beleefde vraag of „de nieuwe klant wellicht prijs stelt op onze speciale dien sten". Dat zijn er vier voor een bedrag van 3,5 dollar (acht gulden) per dienst per maand. Zo kun je vragen om speed dia ling, een service die je de mogelijkheid geeft om tot 30 nummers te programme ren. Twee toetsen indrukken en je tele foon draait uit zichzelf razendsnel de 13 nummers waarmee je het kantoor in Den Haag aan de lijn krijgt. Call waiting is ook handig. Terwijl je belt laat een beschaafd piepje weten dat iemand anders probeert je te bellen. Even op de haak drukken en je krijgt de opbeller aan de lijn; nog even op de haak drukken en je bent weer verbonden met je oorspronkelijke gesprekspartner. Twee tegelijk Met twee mensen tegelijk bellen. Dat kan, dank zij Three-Way Calling, een dienst die bijvoorbeeld de kersverse va der uit het dilemma helpt wie het eerst van de geboorte op de hoogte moet wor den gebracht: ouders of schoonouders. Je bel t ze gewoon allebei tegelijk. Ten slotte is er nog de dienst die call forwar ding wordt genoemd. Daarmee kun je je telefoon zo programmeren dat deze, als er voor je wordt gebeld terwijl je afwezig bent, je telefoontjes automatisch door verbindt met het nummer waar je wél bereikbaar bent. Dat kunnen vrienden zijn, de kapper, of de tennisclub. In toenemende mate gaan de Ameri kaanse telefoonmaatschappijen er ook toe over telefoons en computers te laten samenwerken. Zo is het mogelijk om vliegtickets te bestellen zonder dat je ooit met iemand praat. Het gaat als volgt: nadat je het nummer van de vlieg maatschappij hebt gebeld, krijg je een bandje dat je verzoekt je telefoonnum mer in te drukken. Daarmee worden je naam en adres bekend. Door wéér op de toetsen te drukken geef je vertrekda tum, aankomstdatum, gewenste tijd van vertrek, aantal personen en bestemming op. Als je ophangt is je reservering voor 1 plaats op vlucht NY11 van Washing ton-National naar New York-La Guardia „De opdracht was een onderzoek in te stellen naar vermeende onregel matigheden bij de buitenlandse ves tiging van een Nederlandse firma. Eenmanspost. Aardige vent. Werkte 24 uur per dag voor de zaak. Char mante echtgenote, leuk gezin, ik heb nog nooit zo'n mooie flat ge zien". "Maar de man stak toch de contante verkoop in zijn zak. Zei tegen zijn vrouw dat ze in Nederland zo tevreden over hem waren dat dat wel mocht. Uit geld gebrek hoefde hij niet te stelen. Integen deel. Toen ik hem had verteld wat ik kwam doen, wilde hij echter niets meer zeggen". „Zo hebben we die bewuste dag uren zwijgend tegenover elkaar gezeten in zijn kantoor. Uiteindelijk kwam de be kentenis. Hortend en stotend, nadat ik had ontdekt dat hij een extreem duur horloge droeg dat hij nooit zou hebben kunnen kopen. Toen moest zijn vrouw worden ingelicht. Hijzelf durfde niet. Eerst vreselijk huilen. Daarna vroeg ze hoe ik haar man zo ver had gekregen. Ik vertelde van het horloge. Toen begon ze door haar tranen heen te lachen. Weet u. zei ze, hij heeft in onze boot nog een veel duurder horloge. Een onderwaterhorlo ge. En weet u wat de grootste giller is? Hij kan niet eens zwemmen..." Een van de vele verhalen uit de bijna 25-jarige praktijk van de 55-jarige privé- detective G. H. Hoffmann sr. uit Amster dam. Dilemma Zelf een intern onderzoek beginnen of de politie waarschuwen, dat is het di lemma waarvoor veel bedrijven zich ge plaatst zien bij interne fraude, diefstal of andere malversaties. Op eigen houtje in gezette onderzoeken stranden vaak. Men komt te snel tot voornamelijk sub jectieve conclusies en emotionele beslis singen. Eventuele medeplichtigen wor den ongewild gewaarschuwd en houden zich verder koest, waardoor de zaak uit eindelijk maar half wordt opgelost. Ook de politie is geen graag geziene gast bin nen bedreven. De sterke arm doet wei door Henk Dam op 12 december 's ochtends om negen uur gemaakt. Ook bankzaken kun je via de met een computer verbonden telefoon doen. Een computerstem vertelt je wat je kunt doen: op welke toets je moet drukken om te weten of er nog geld op je reke ning staat, en hoe je geld moet overma ken. Weer een andere dienst stelt aan zie kenhuizen verbonden artsen in de gele genheid thuis de laatste gegevens van hun patiënten (bijvoorbeeld cardio- grammen) elektronisch op een schermpje te krijgen zodat hij kan be slissen of hij snel naar het ziekenhuis moet, dan wel de zuster kan vragen om de patiënt twee aspirientjes te geven. In alle vormen De diensten van de telefoonmaat schappijen mogen al behoorlijk futuris tisch klinken, het valt weg vergeleken bij wat de fabrikanten van telefoons alle maal hebben uitgedacht. Amerika mag in dit opzicht met recht het land van de onbegrensde mogelijkheden worden ge noemd. Telefoons zijn er in alle vormen en ze zijn overal: op boten, in auto's, aan boord van vliegtuigen en in de trein. Te lefoons hebben het leven in de VS ingrij pend veranderd: het is niet langer moge lijk onbereikbaar te zijn. Dat er op het vlak van telefoons zoveel kan en mag, is in de eerste plaats te dan ken aan een beslissing van het Opperste Gerechtshof dat in 1977 de beperkingen die er nog bestonden op de aankoop van telefoons onwettig verklaarde.Tot dan toe had de nationale telefoonmaatschap pij American Telephone and Telegraph Company (AT&T) aankopen van tele foons weten te ontmoedigen door de klanten te verplichten speciale dure bij behorende apparatuur te kopen „om te voorkomen dat er schade aan de tele foonlijnen" zou worden toegebracht. De rechter zei dat dat onzin was, en dat was het ook, dus vanaf dat jaar had ook in het telefoonverkeer het kapitalisme vrij spel. Niettemin bleven direct na de rech terlijke uitspraak de meeste mensen hun toestellen nog keurig van AT&T huren, zoals in al die jaren daarvoor. Daarin kwam verandering toen in 1983 AT&T haar monopolie verloor. De rech ter - alweer - besliste dat het niet in het algemeen belang was dat één enkele te lefoonmaatschappij het gehele net be heerste. De regionale (binnen één tele foondistrict werkende) maatschappijen werden afgesplitst en zelfstandig ge maakt, en wat toen nog overbleef van AT&T mocht op de interlokale en inter nationale markt concurreren met nieuw opgerichte maatschappijen. Daarmee was het vertrouwde beeld van één telefoonmaatschappij waarbij je nig tot niets op het gebied van civiel rechtelijke zaken. Daarnaast is de kans groot dat de zaak breed uitgemeten in de openbaarheid komt. Hoffmann Bedrijfsrecherche BV be hoort tot de grootste bureaus op dit ge bied in Europa. De organisatie heeft 21 bedrijfsrechercheurs in dienst, bestaat sinds 1962 en is gevestigd aan de Am sterdamse Van Leijenberghlaan. Het be drijf werkt internationaal. De rapporten van Hoffmann worden weliswaar door geen enkele rechterlijke macht erkend, maar kunnen voor de rechter onder ede worden bevestigd. Meestal worden de rapporten echter, gezien het vertrouwe lijke karakter, intern door directies afge handeld, waarbij de betrokkenen over het algemeen eieren voor hun geld kie- De detectives van Hoffmann lijken in niets op de snelle speurders die we van de televisie kennen. Geen scheurende Ferrari's, geen wapens. Het motto van Hoffmann sr. is: Brains, not guns. Zijn mensen beschikken over een keurige middenklasse auto met mobilofoon, fo- to-apparatuur en een paar zakken vol nuttige elektronica, om bijvoorbeeld vergaderruimten te 'sweepen' (controle ren op afluisterapparatuur). Personeel sadvertenties voor nieuwe detectives zul je nooit in kranten aantreffen. Het aan trekken van personeel geschiedt op re commandatie. Als inkt Fraude en diefstal komen in iedere branche voor. En steeds vaker. Volgens Hoffmann is het een verkeerde politiek om geconstateerde onregelmatigheden in bedrijven maar op hun beloop te la ten. Eenmaal begonnen malversaties "vlekken als inkt door", zo leert de prak tijk. Onmiddellijk ingrijpen, dat is vol gens hem het beste. De zaak op zijn be loop laten is de oplossing niet. De dader kan zijn extra 'inkomsten' al gauw niet „Wijdvertakte fraude- of diefstalsyndi caten ben ik bijna nooit tegengekomen. Onze 'tegenstanders' zijn eenzame die ven en fraudeurs bij bedrijven. Of perso neelsleden die met elkaar een 'handeltje' hebben opgezet Mensen met wie ik niet je toestellen huurt verdwenen. Zo werd een psychologische drempel overschre den: nog steeds kun je bij bedrijven als AT&T huren, maar gaandeweg gingen de Amerikanen hun toestellen liever ko pen. Doe-het-zelf Daar was - en is - alle aanleiding toe. Allereerst is het een kwestie van prijs. Voor 15 dollar kun je in de States al tele foons kopen, hoewel dat toestellen zijn waarmee wel heel gauw iets mis gaat. Maar voor 30 tot 40 dollar heb je een heel behoorlijk apparaat. Daar komt bij datje ze overal kunt vin den. Er zijn aparte telefoonwinkels, maar daarnaast hebben vrijwel alle grote warenhuizen afdelingen (doorgaans naast de stereo-apparatuur en de tv's) waar je telefoons in een bonte verschei denheid kunt aanschaffen. Aansluiten doe je zelf, want dat is in principe een kwestie van een stekkertje in een kon- taktdoos steken. Je hebt vrij spel. Doe-1 het-zelf zaken verkopen telefoondraad, kontaktdozen en wat dies meer zij zodat je zelf je tweede, derde of vierde telefoon kunt aansluiten. Jan de Sleutelaar is ko ning. Maar de voornaamste reden waarom de verkoop van telefoons zo'n hoge vlucht heeft genomen is dat er zo veel verschillende zijn. Voor elk interieur is er wel een bijpassend toestel te koop, en elk toestel komt met z'n eigen arsenaal aan elektronische grappen. Zeer gewild is de draadloze telefoon. Dank zij een kleine ontvanger en een kleine zender zijn hoorn en toestel met elkaar verbonden en zo is het mogelijk om met de hoorn (met antenne!) in de hand helemaal achterin de tuin te gaan staan en toch met moeders te praten. De draadloze telefoon is niet nieuw, zelfs zo 'oud' dat hij in Amerika aan een come-back bezig is. Want.aan het begin van de jaren '80 werden de draadloze te lefoons grof verkocht, een vraag die in 1985 diep inzakte, om dit jaar weer te stijgen. Leentjebuur Dat komt omdat de eerste generatie draadloze telefoons niet vrij van proble men was. Sommige telefoons bleken elektronisch bestuurde garagedeuren te openen. Op andere kon je radiozenders horen. Weer andere stelden je buurman in staat met zijn draadloze hoorn en van uit zijn tuin vanaf jouw toestel en dus op jouw kosten naar Hongkong te bellen. Het was allemaal een kwestie van golf lengten en storingen daarop. Nu heeft de Federal Communications Commission nieuwe golflengten speciaal voor draad loze telefoons aangewezen. Storingen komen nu haast niet meer voor, en elek tronische beveiligingen hebben een de finitief einde gemaakt aan telefonisch leentjebuur spelen. En dus zullen er dit jaar naar schatting weer 4,5 miljoen draadloze toestellen (te het minste medelijden voel. Ik ben in al die jaren nog nooit iemand tegengeko men die stal voor een echt goed doel. Ik ben ook nog nooit een echt zielig geval tegengekomen. Ik loop al jaren met een briefje van duizend gulden op zak om dat uit te reiken aan de eerste echte zie- lepoot die ik ontmoet". „Fraudeurs en dieven zijn helemaal niet zielig. Het gaat altijd om het geld en ook heel duidelijk om de egotrip. Ik heb het na zo'n onderzoek wel eens aan de mensen gevraagd. Vertel my nu eens: je gen een gemiddelde prijs van 150 dollar) worden verkocht, tegen 4 miljoen vorig jaar. Spoedig, zo luidt de verwachting, zal de in '84 bereikte top van 6,3 miljoen draadloze toestellen worden ingehaald. De draadloze toestellen vormen met deze cijfers een flink déél van de totale telefoonmarkt. Dit jaar zullen er naar schatting een kleine 30 miljoen toestel len worden verkocht, een markt die goed is voor 1,2 miljard dollar (2,7 mil jard gulden). Het is geen wonder dat het op een der gelijk omvangrijke markt flink dringen is. De fabrikanten zoeken het daarbij vooral in meer mogelijkheden. Zo kan tweederde van de telefoons die in de eer ste helft van dit jaar werden verkocht, door één druk op de knop het laatstge- draaide nummer draaien. Veel telefoons bieden de mogelijkheid tot automatisch draaien (waarbij je dus één toets indrukt om een heel nummer te krijgen), en je kunt ze doorgaans op mute („stom") zetten als je even niet wilt dat de andere kant geluid aan jouw kant kan horen. Opdrachten Maar dat is allemaal kinderspel verge leken bij de werkelijk geavanceerde toe stellen. Zo is, voor het bedrag van 249 dollar (570 gulden) de Voice Dialler in de handel die reageert op gesproken op drachten. Met andere woorden: je hoeft maar: „bel het kantoor" naar je toestel te hebt een goede baan, thuis is alles goed. Waarom dan in hemelsnaam stelen of frauderen? Het antwoord was bijna al tijd: het geld was wel belangrijk ge weest, maar het stelen en rommelen gaf zo'n kick. De spanning brak de sleur. Eindelijk eens echt geld bij je hebben. Zo veel, dat je je vrouw een collier kon schenken. Of een rondje kon geven aan het hele café". „Vreemd genoeg worden de daders zelf vaak niet of nauwelijks beter van hun malversaties. De met diefstal of fraude verkregen goederen en/of het roepen en het ding begint het nummer van je werk te draaien. Zeg „Chez Hen ri" en je telefoon draait het nummer van je favoriete restaurant. Het toestel praat bovendien terug. Op een bevel zegt hij wat het nummer is van je advocaat, en je kunt 'm ook zo zetten dat-ie fluisterend, alleen voor jou ver staanbaar, terwijl je belt laat weten hoe veel minuten je al gepraat hebt. Leuk? Niet minder leuk is de videote lefoon waaraan een klein cameraatje en een scherm zit. Aan de rechterkant van het scherm zie je wat jouw camera ziet, aan de linkerkant wat de camera aan de andere kant van de lijn ziet. Beelden kunnen met een snelheid van 1 per seconde via de telefoonlijn worden verzonden. Op dezelfde manier kunnen ook grafieken, ontwerpen en dergelijke worden doorgegeven, die desnoods met een klein printertje kunnen worden af gedrukt. Kosten: 3300 gulden en 2300 gulden voor de printer. Meer: de waterdichte telefoon. De hoorn van dit draadloze type telefoon kan letterlijk in het zwembad vallen, hij komt niet alleen bovendrijven maar blijft het bovendien doen. Ideaal, aldus de makers van dit 340 gulden kosten toe stel, voor bij het wassen van de auto of onder de douche. Filteren Voor de mensen met slechte geheu gens voor cijfers is er een telefoon met geld werden in de vele duizenden zaken, die wij in de loop der jaren onderzoch ten, zo snel mogelijk omgezet in een stuk interrelationele status. In een sfeer tje van: kijk-es wat een goeie jongen ik ben. Vanuit dat oogpunt zijn de meeste dieven en fraudeurs dus loute^ meelij wekkend". „Statistisch gezien word je nauwelijks rijk van fraude. Je mag dan enige tijd behoorlijk wat geld verdienen, maar dan volgt de ontdekking. Mogelijk gevolgd door gevangenisstraf en vervolgens een uitkering. Want lekker aan de slag raak je in de meeste gevallen niet meer. Als je een sommetje maakt, blijkt dat je vanaf de periode datje ging werken tot je 65ste nauwelijks boven het minimumloon uit komt. Daarnaast zijn de meeste frau deurs en dieven vrij intelligent. De meesten waren in staat geweest een glanzende carrière te maken. Maar dat duurde nu juist te lang, neem ik aan". Onverklaarbaar „Welke sekse het meest fraudeert? De meeste fraudeurs die wij tegenkomen zijn mannen. Maar dat is niet zo verwon derlijk. Want van oudsher werken er meer mannen. Pas in het laatste decen nium zijn er veel meer vrouwen gaan werken. Onder de mannen draagt de groep 50- tot 60-jarigen het meeste risico. Het blijkt meer dan eens dat vertegen woordigers van deze groep op on verklaarbare wijze aan het frauderen of stelen slaan. Vrouwen zyn ook wel be trokken bij malafide zaakjes binnen be drijven. Maar veel meer dan hun manne lijke collega's vanwege een emotionele achtergrond. Dan stelen ze bijvoorbeeld voor een vriendje dat aan harddrugs ver slaafd is". „Voor zover meetbaar, bedraagt de schade voor bedrijven per fraude tussen de 50.000 en 100.000 gulden. Maar het kan ook gaan om veel kleinere bedra gen. Het kan zijn dat de sfeer binnen een bedrijf volkomen verziekt is doordat het personeel eigendommen mist en de baas zo'n zaak kost wat kost opgehelderd wil hebben. Of één branche er echt uit springt? Waar meer dan elders wordt gefraudeerd? Nee. Ieder bedryf heeft zo zyn eigen problematiek. Alles wat je een toetsenbord. Je typt: d-o-k-t-e-r en hij gaat het toepasselijke nummer draai en (dat je uiteraard zelf ooit hebt gepro grammeerd). Het geheugen is groot ge noeg om 200 namen en nummers te ont houden. Weer andere typen zijn in staat bin nenkomende telefoontjes te filteren. Als je door iemand met een bepaald num mer liever niet gebeld wordt, dan pro grammeer je dat nummer in je toestel: het gaat niet eens over, mocht je toch door je ex-vrouw of je lastige buurman gebeld worden. De fabrikanten van telefoons zeggen dat er volgend jaar telefoons met digitale schermpjes op de markt komen waarop het nummer staat dat je hebt gedraaid, en in sommige streken zelfs het nummer van degene die je belt. Eerder handig dan geavanceerd, en bij uitstek geschikt voor kletsmeiers is de Softel waarvan de hoorn aan het oor-ein de is uitgerust met de zachte soort oor- beschermer zoals je die ook wel op kop telefoons bij stereo-apparatuur aantreft. De bedoeling ervan is: je hangt de be schermer om je oor, en dan blyft de hoorn hangen. Zo kun je uren en uren bellen: het oor wordt niet rood van de permanente confrontatie met hard plas tic, en de arm wordt niet moe omdat je geen hoorn hoeft vast te houden. In de categorie „niet handig, niet gea vanceerd, maar wel gek" is de keuze wat je noemt bont. De Mickey Mouse tele foons zijn in dit land al oud nieuws en zijn maar één van de vele fun phones die nu in de handel zijn. Er zijn telefoons in de vorm van reusachtige rode lippen, flesjes Coca Cola, bierblikjes, toekans, komkommers, bananen, sportautootjes, schelpen en raketten. Een aparte ver melding mag de telefoon in de vorm van een piano hebben met genummerde toetsen waarop je de gewenste nummers kunt aanslaan. Doorzichtig Echt „in" by het smaakbepalende deel der natie zijn doorzichtige telefoons van plexiglas met binnenin gekleurde neon- buisjes (1100 gulden), en een 800 gulden kostende telefoon die Parola heet en die je kunt laten zwiepen omdat-ie van rub ber is gemaakt. Voor de liefhebbers van de jacht is er de Duck Phone, een telefoon in de vorm van een, aldus de brochure, „echt hou ten" lokeend. Om ermee te bellen hoefje slechts de eendekop van de romp te scheiden. De toetsen bevinden zich aan de binnenkant. De brochure (in wat de merkwaardig ste regels zijn die ik in lange tijd ben te gengekomen): „U wordt geattendeerd op binnenkomende gesprekken door een prettig elektronisch kwaak-geluid dat op hard, zacht of uit kan worden ge zet. Als extraatje lichten de ogen op als er gebeld wordt". Kan het gekker en smakelozer? Neen. Ja toch, als je de definitie van „telefoon" tenminste ruim hanteert, want aan de Westkust van Amerika is sinds kort een „telefoon", de Pregaphone, te koop die je in staat stelt te praten met een ongebo ren vrucht. Huh? Jawel. Het toestel ziet er uit als een bovenmaats soort stethoscoop, m*»t dit verschil dat aan het uiteinde dat de dokter normaal gesproken in zijn oren stopt, een trechtertje zit. Door dat uitein de praat je, de andere kant zet je op de buik van een zwangere vrouw. „Praat met je baby voordat hij is geboren!", al dus de wervende instructie bij de Prega phone. „Fluister de tedere woordjes waarvan je weet dat baby ze wil horen. Lees poëzie voor. Lees je favoriete ver halen voor. Laat zachte muziek horen". Voorsprong Er is een stroming in Amerika die zegt datje kinderen zo vroeg mogelijk zo veel mogelijk moet leren. Er zyn moeders die hun kroost op nog geen één-jarige leef tijd al met het alfabet en verantwoorde muziek lastig vallen. Alles met het oog op de jungle van onze hedendaagse maatschappij en het recht van de sterk ste en zo. Voor hen lijkt de Pregaphone bij uit stek geschikt: hun baby's hebben al een voorsprong nog vóór ze geboren zyn. Als ze tenminste willen luisteren, want zoals een in de Washington Post geciteerde wetenschapper onlangs zei: „O, de Pre gaphone zal zeker gevolgen krijgen. Let op mijn woorden: we gaan straks een grote toename zien van het aantal baby's dat met de handjes over de oren geboren wordt". kunt gebruiken is voor fraude vatbaar". Lachend: „In de levensmiddelenbran che wordt het bewijs opgegeten". Volgens Hoffmann zijn er wel meer vaste patronen waarneembaar. Per be drijfstak zijn er dagen aan te wyzen waarop door het personeel meer wordt gestolen. In de levensmiddelenbranche zijn dat de dagen tegen het weekeinde. In de doe-het-zelf-branche steelt men ook op maandag, want dan weet men precies wat men in het weekeinde tekort kwam. Volgens Hoffmann is minder dan vijf tig procent van de Nederlandse bedrij ven goed beveiligd. Of een bedrijf frau degevoelig is, hangt af van de manier waarop het is gegroeid. En ook natuur lijk hoe het geleid wordt. Een autoritair geleid bedrijf is erg fraudegevoelig om dat het personeel niet naar de directie durft te gaan, bang om een grote mond te krygen. Afpersing „Waar ook veel misgaat is in de com merciële onderneming met de directeur die alleen maar met zaken doen bezig wil zyn. Die in zijn hart neerkijkt op zijn boekhouder, die rommelt met cijfertjes. Er ook niets van wil weten omdat je daar niets mee verdient. Die hij in den blinde vertrouwt. Waar je ook wel problemen ziet ryzen, zijn die technische onderne mingen die erg snel 'verticaal' zijn ge groeid. Waar de directeur alleen wil 'peuteren en uitvinden'. Je moet hem beslist niet lastig vallen met administra tie, logistiek of voorraadbeheer. Maar ook bureaucratische organisaties met een autoritaire directie zyn fraudegevoe lig". „Afpersing komt heel weinig voor. Maar daar kunnen ze mij voor uit mijn bed halen. Dat vind ik het smerigste dat er bestaat. De enige goede raad is: licht zelf (of laat een vertrouwenspersoon dat doen) de persoon in die juist niet inge licht mag worden. Laat de storm over je heenkomen. Maar bezwijk onder geen voorwaarde voor afpersing. Voor een in telligente fraude kan ik best nog wel eens zeggen: chapeau! Maar afpersing? Nooit. Dat moet keihard aan de kaak worden gesteld".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27