Occulte machten waren door Friesland JB^^^BULAG^AjnjE^EIDSCH/ALPHEN^AGBLA^ Sonja's seances baren dominees veel kopzorgen ZATERDAG 13 DECEMBER 1986 EXTRA PAGINA 19 Het noordoost-Friese landschap met aan de horizon het dorpje. Lioessens: toneel van duistere machten. (foto p.ui j«hss™/gpd> door Robert van de Woestijne Sonja de Vries (41) houdt al een aantal jaren 'séances' in Noord-Holland en Friesland. Ze zegt een instrument van de engelen te zijn. Die engelen kwamen drie jaar geleden in haar leven, om precies te zijn op 8 juli 1983. Daarvoor had Sonja al 'mystieke' ervaringen beleefd, die zij moeilijk kon thuisbrengen. Na 8 juli 1983 werden de ervaringen concreter. Vanaf dat moment maakte zij kennis met de engelen Elendras, Roravyanus, Andreus en anderen, afkomstig uit de hogere lichtsferen. Via Sonja geven zij boodschappen aan de mensen door. Het leven van Sonja is er daarna niet gemakkelijker op geworden. Zij vergelijkt het wel eens met dat van de apostelen en de profeten en noemt zichzelf een gedrevene. Maar er is meer. Sonja geeft niet alleen boodschappen van de engelen door. Uit naam van de engelen geneest zij mensen van allerlei kwalen. Dat zeggen tenminste zij die zich genezen achten na een behandeling van Sonja te hebben gehad. Het grote ideaal van Sonja is de mensheid van kanker te verlossen. Een moeilijke opdracht. Op dit gebied heeft zij dan ook nog geen successen geboekt. Wel heeft haar begeleiding erin geresulteerd dat kankerpatiënten in de laatste fase dertig procent minder pijn zouden hebben gehad. Een vorm van stervensbegeleiding, aldus Sonja. Keer op keer legt Sonja er de nadruk op dat zij het allemaal niet zelf doet. De engel Roravyanus, die altijd bij haar is, legt haar woorden in de mond. Onder inspiratie van die engel spreekt zij uit wat de patiënt mankeert en wat er aan de hand is. Sonja doet dit werk overigens niet pro deo. De engel bepaalt ook wat er voor een behandeling betaald moet worden. Het tarief varieert van driehonderd tot duizend gulden per behandeling. Kostendekkend, volgens Sonja. Het is niet de eerste keer dat de engelen zich manifesteren. Een zekere Jozef Rulof bijvoorbeeld, die in 1952 overleed, beschouwde zichzelf als een medium voor de meesters aan gene zijde. Rulof sprak evenals Sonja over zeven duistere en zeven lichtsferen aan gene zijde. Elendras, een van de engelen die door Sonja de Vries spreekt, is afkomstig uit de zesde lichtsfeer. Rulof geloofde in reïncarnatie. Ook Sonja de Vries is daarvan overtuigd. In totaal zou Sonja in Nederland op dit moment zo'n vierduizend patiënten en sympathisanten hebben. Onder hen zijn ook nogal wat kerkmensen. Er is daarom veel oppositie tegen haar van officiële kerkelijke zijde. Een aantal ex-patiënten heeft zich tegen haar gekeerd. Zij beweren dat Sonja een pseudo-genezeres is, uit op winstbejag. Van genezingen zou niet echt sprake zijn. Zij zou ex-patiënten onder druk zetten en vervloeken. Anderen zeggen echt baat bij haar behandeling te hebben. Er is zelfs een steungroep opgericht, de Apostel Andreus Stichting. Doelstelling van deze stichting: 'de verbreiding van Gods woord onder de mensen, zoals geopenbaard door instrumenten in Zijn dienst'. De stichting steunt, waar mogelijk, Sonja's werk. De stichting is nu bezig om in Friesland een zelfstandige behuizing voor Sonja te vinden, van waaruit haar activiteiten gecoördineerd kunnen worden. Sonja zelfwas niet bereid om enig commentaar te geven. Wel spraken wij met een aantal zeer bezorgde dominees. Een herfstdag, ergens in het noordoosten van Friesland. Het land zucht onder de striemende zweepslagen van de wind. Bo men bewegen mee in een onafge broken ritme. Heen en weer, heen en weer. In de verte ligt het dorpje Lioessens. Een vredig landschap, waar de dingen in harmonie met elkaar lijken te zijn. Maar het oog aanschouwt niet alles wat er is. Er is meer tussen de grauwe hemel en de zwarte aarde van het Friese land. Onzichtbare gestalten bewegen zich door de oneindige ruimte aan gene zijde van het leven. Soms worden die krachten zichtbaar voor ons als ze bezit nemen van men sen. Zijn het goede of kwade mach ten? Zijn het engelen uit de hogere sferen van het licht? Of zijn het de monen? Sonja de Vries uit De Rijp in Noord-Holland zegt dat het engelen zijn, die van haar bezit hebben geno men. elendras, Roravyanus en An dreus: mooie gestalten met blonde haren en prachtige witte gewaden aan. In de séances die zij regelmatig in Friesland houdt, helpt en geneest Sopja uit naam van de engelen men sen die haar om hulp vragen. De en gelen zijn uit God, zegt zij. Predikan ten zetten echter grote vraagtekens bij de activiteiten van Sonja. De on rust in het domineescorps groeit naarmate steeds meer gemeentele den zich bij Sonja aansluiten. Op de kansels klinkt nu het woord tegen Sopja. Sommige predikanten bewe ren zelfs dat Sonja des duivels is. Sónja maakt gebruik van kwade machten, zeggen zij. Sterker nog, vol gens hen is de strijd tussen het kwade en het goede opnieuw in alle hevig heid ontbrand. De strijd in de aardse gewesten heeft zich verplaatst naar noordoost-Friesland. Het gaat er hard aan toe. Iets vreemds Na zijn komst in Anjum, nu twee jaar geleden, viel het de hervormde predikant Ockels al snel op dat er iets vreemds aan de hand is in Noordoost- Friesland. „Ik had een roeping voor Anjum. Waarom wist ik niet. Ik vond het zo op het eerste gezicht een bij zonder rustig dorp. Later kwam ik er achter dat er bij de mensen hier veel meer onder die rustige oppervlakte leeft. De mensen zijn bijzonder ge voelig voor het occulte. Ik kwam er achter dat mensen hier vaak naar magnetiseurs en strijkers gaan". Nu maakte de predikant zich daar in het begin niet zo druk om. Maar sinds ongeveer een jaar wordt hij in Apjum en in zijn eigen hervormde ge meente geconfronteerd met een groeiend aantal aanhangers van Son ja de Vries, de genezeres die uit naam van de engelen werkt. Ds. Ockels heeft een uitgesproken mening over de activiteiten van Son ja de Vries. Haar werkzaamheden zijn uit den boze. Wat Sonja vertelt, strookt niet met de bijbel en kan daarom niet uit God zijn, zegt Ockels- .„Genezen uit naam van de engelen. Het mocht wat", zegt Ockels. „In de bijbel staat: Ik de Here ben uw gene- Sonja is gevaarlijk, vindt ds. Oc kels, want als zij haar macht niet van God krijgt, dan krijgt zij die van de duivel. Mensen die zich met haar inla ten lopen gevaar. Volgens Ockels ra ken mensen hun geloof kwijt. „Er is sprake van een vervlakking". Waar om Sonja juist kerkmensen aantrekt? „Zij hanteert een taal die heel dicht bij de bijbel ligt. Ze verleidt mensen. Ze geneest mensen in naam van de engelen, ze houdt bijeenkomsten waarbij ze zelfs de geest van Jezus aanroept. Daar zitten hervormden en gereformeerden bij. Ik kan daar met mijn verstand niet bij". Macht Sonja heeft de macht om mensen te genezen. Daar twijfelt Ockels niet aan.„Hoewel ik me wel eens afvraag of die genezing blijvend is. Het is fijn als je lichamelijk geneest, maar als je geestelijk naar de knoppen gaat is het veel erger. Ik ben ervan overtuigd dat de duivel kan genezen. En ook dat ie dat heel graag doet om mensen onder zijn invloed te krijgen". De gereformeerde predikant B. Terpstra uit Dokkum zit iets verder van het vuur. Toch was hij een van de eersten die vanaf de preekstoel voor Sonja waarschuwde. „Ik was de eer ste predikant in Dokkum die het be noemde. Naderhand werd ik door mensen opgebeld, die zeiden dat dat heel bevrijdend werkte. „Gelukkig is er iemand die het durft te zeggen". Nu ben ik daar ook vrijer in dan som mige collega's in plaatsen waar de Sonja-beweging veel groter is. Dat brengt ze in een moeilijk parket. Uit pastorale bewogenheid durven ze geen stelling te nemen, bang om mensen van zich te vervreemden". Evenals Ockels vindt Terpstra in de bijbel geen enkel aanknooppunt voor de praktijken van Sonja de Vries. „Zij heeft niets met de bijbel te maken. Ik houd het op de categorie valse Chris tussen. Ik heb de gemeente gewaar schuwd: ga er niet op in, ook niet uit nieuwsgierigheid. Het gevaarlijke is dat je meegesleept wordt in zo'n be weging". Terpstra sluit niet uit dat er van genezingen sprake is. „Maar daar lig ik niet van wakker. Ik kan begrij pen dat als je ten einde raad bent, je je toevlucht neemt tot die beweging, maar daarmee is die beweging nog niet goedgepraat". De predikant uit Dokkum is onge rust over het feit dat ook 'ontwikkel de' mensen zich bij Sonja aansluiten. Terpstra kan dat niet met elkaar rij men. „Geloven doet een appèl op je eigen verantwoordelijkheid. Wat hier gebeurt, onttrekt zich aan je eigen verantwoordelijkheid. Je eigen ver antwoordelijkheid wordt je afgeno men. Je moet je laten manipuleren. Dat is onbijbels". Onder druk Ockels en Terpstra hebben geen kennis gemaakt met Sonja, maar oor delen op basis van verhalen, vooral van ex-patiënten. Die verhalen liegen er niet om. Zo wordt er van Sonja on der meer gezegd dat zij ex-patiënten - die geen baat vonden bij haar behan deling - onder druk zette. Zij zou dreigen met pijn en dood. De heer J. Dijkstra, gereformeerd pastoraal werker in Moddergat, maakte wel kennis met Sonja. Hij woonde samen met de heer Overzet, pastoraal werker in Lioessens, een séance bij in Leeuwarden. „Het was een belachelijke vertoning. Wij wer den opgemerkt en gevraagd een belij denis na te zeggen die in onze ogen helemaal geen belijdenis was. Wij vroegen haar: „gelooft u in Jezus Christus? Maar daar wilde zij geen antwoord op geven. Het eind van het liedje was dat wij nog voor de aan vang van de seance eruit gegooid werden". Dijkstra vindt dat Sonja goed op emoties weet in te spelen. „Zij ge neest, natuurlijk er is meer tussen he mel en aarde. Ik sluit niet uit dat zij in beginsel paranormaal begaafd zou zijn. Maar de manier waarop zij het brengt is misleidend. Mensen die erin trappen kunnen er rare gevolgen aan over houden". Staat het optreden van Sonja de Vries nu op zichzelf of is er meer aan de hand? Ds. Ockels meent het laat ste. De Anjumer predikant, opge groeid in een buitenkerkelijk gezin, stond vroeger heel sceptisch tegen over occulte zaken. Uit eigen erva ring heeft hij echter geleerd dat er meer krachten aanwezig zijn in deze wereld. Volgens ds. Ockels wordt de strijd tussen de kwade en de goede machten momenteel op het scherpst van de snede gestreden. „Wij bevin den ons in de eindtijd, waarover de bijbel spreekt. De duivel doet zijn best nog zo veel mogelijk mensen te verleiden". Waakzaam zijn Er is maar één remedie, zegt Oc kels. We moeten waakzaam zijn en op het terrein van de vijand bezig zijn. De vijand tegemoet treden met de wapenrusting Gods. De strijd gaat met vervloekingen gepaard en die vervloekingen hebben effect. Daar twijfelt de predikant niet aan. Men sen moeten zich daarom teweer stel len tegen de macht van de duivel en dat kan alleen met de bijbel in de hand en de kracht van het gebed. Ook zijn hervormde collega ds. A. B. den Hartog uit Moddergat is die mening toegedaan. „Onlangs preekte ik over Simon de Tovenaar. In die preek stelde ik occulte praktijken aan de kaak. Vanaf dat moment had ik het idee dat er een extra druk over me kwam. Ik had de vijand uitgelokt. Die begon zich meteen te roeren. Er ligt momenteel een zware occulte bedek king over noordoost-Friesland. De krachten zijn sterk. Het is mijn erva ring dat mensen worden tegengehou den om naar de kerk te gaan en de hulp van de predikant in te roepen". Den Hartog schrikt niet van dit soort zaken. Hij heeft al eerder derge lijke dingen meegemaakt. In Wage- ningen, waar hij actief was als evan gelist, heeft hij voor het eerst gepro beerd bij een bezeten jongeman de monen uit te drijven. „Ik heb toen ontzettend voor die jongen gebeden. Hij rolde over de grond en ging letter lijk als een bezetene te keer. Op een bepaald moment schrok ik en ver slapte de kracht van mijn gebed. De jongen zei me toen dat, als ik nog even was doorgegaan, hij helemaal van de demonen verlost zou zijn. La ter is hij overigens wel genezen". Ook in Moddergat was Den Hartog twee keer betrokken bij de uitdrij ving van demonen. „De laatste keer voelde ik ze als het ware door de deur vertrekken". Taken ontstolen Veel mensen die hun heil bij Sonja zoeken zijn ziek en zoeken genezing. Waarom gaan zij niet naar de kerk? Omdat de kerk tekortschiet en te wei nig te bieden heeft. Daar zijn beide predikanten van overtuigd. In de bij bel vindt Ockels een bevestiging van zijn mening. „Jezus riep niet alleen op tot evangelieverkondiging, maar ook tot genezing en het uitdrijven van boze geesten", aldus de predi kant in Anjum. Maar die laatste twee opdrachten worden volgens hem in de kerk niet meer vervuld. Ockels vindt dat geen goede zaak. „In de oude kerk kwam dat veel meer voor. De duivel heeft ons die twee andere gaven ontstolen. Er worden nog steeds mensen gene zen als je maar trouw blijft aan de op dracht en gebruik maakt van de kracht van het gebed". Den Hartog heeft het persoonlijk meegemaakt dat mensen genazen door de kracht van het gebed. „God is er werkelijk. Genezing is vooral be doeld om Gods naam groot te ma ken". Waar schort het dan aan? „Er is tegenwoordig meer kerkgeloof dan Godsgeloof. Men gelooft niet meer dat Gods woord betrouwbaar is. Men sen hebben de schrift losgelaten. Zij nemen de bijbel niet meer serieus. En er is te weinig kennis van de bijbel". Pastoraal-assistent Dijkstra: „La ten de kerken bepaalde zaken liggen? Ik weet het niet. Mensen zoeken naar antwoorden die de wetenschap niet heeft. Ook i kerken hebben die ant woorden niet meer. Dat mag je ook niet verwachten. Als mensen hun ge loof naar de achtergrond verschui ven, dan komt daarvoor toch iets in de plaats. Men hunkert naar de inner lijke beleving". Ockels vindt dat de kerken het ver loren gegane terrein moeten terug winnen en tegelijkertijd krachtig stel ling moeten nemen tegen Sopja. „We moeten duidelijk zijn. Het gaat om Gods gemeente die aangetast wordt. We moeten niet alleen tegen Sonja zijn, maar ook zeggen: haar praktij ken deugen niet. Het kan niet, het mag niet. Het is onbijbels. Je geeft je over aan de tegenstander van God". Ook magnetiseurs en strijkers ho ren niet in de kerk, vindt Ockels. „Die praktijken zijn eveneens onbijbels. Een magnetiseur put uit een andere bron. Dat zou een gemeente niet móe ten pikken". Dijkstra reageert iets voorzichtiger: „We moeten geen hek senjacht organiseren op alles wat al ternatief is. Dat is niet allemaal sata nisch of demonisch". Voedingsbodem Een interessante vraag is waarom Sonja wat Friesland betreft zich juist in het noordoosten over een redelijke aanhang mag verheugen. Ockels denkt dat Sopja de plekken worden gewezen. „De duivel weet heel goed waar een voedingsbodem is". Den Hartog zoekt het eerder in de geschiedenis van de Dongeradelen. „De mensen zijn hier altijd gevoelig geweest voor occulte zaken. Vroeger geloofden de mensen hier in spo ken". Dijkstra denkt aan de aard van de bevolking. „Het heeft te maken met een zekere bevindelijkheid van de mensen. Ik ben zelf opgegroeid in de Wouden. Als mensen daar de stem van God hebben gehoord, zit het wel goed. Aan de andere kant komt het me ook allemaal wat vreemd voor. Ik had meer nuchterheid verwacht van de mensen". De dominees verwachten dat de be langstelling voor Sonja en haar bewe ging een aflopende zaak zal zijn. Terpstra: „Persoonlijk denk ik dat, als we de winter gehad hebben, het afgelopen is met deze beweging. Het is nu allemaal nieuw. Mensen zijn nieuwsgierig". Ook Dijkstra vermoedt dat de be weging na de winter zal dood bloe den. Wat het dan allemaal oplevert? Den Hartog: „Winst. Kerkmensen zijn vaak in slaap gesukkeld. Dit ge beuren wijst op een voorbereiding van verlevendiging van de kerk. We moeten weer waakzaam worden. God wil zijn kerk immers steeds weer ver- Sonja de Vries tijdens een bijeenkomst in Uitwellingergatemidden van patiënten en sympathisanten: gedreven door engelen. (foto gpdj

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19