Gerrit Taverne is het zat 'Ik hoop in het zadel te sterven' 'Kerstcantatorium met echt kindje in kribbe ZATERDAG 13 DECEMBER 1986 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 15 HOOGEVEEN (GPD)- Hoe zou het toch met dominee Taverne zijn? In zijn statige herenbehui zing in Hoogeveen zit Ne derlands vurigste papenha ter, oud en der dagen zat, te wachten op de voorzeide 'Derde Wereldbrand'. Do minee Gerrit Taverne (83), voorganger van het Presby- teriaal Hervormde Kerkge nootschap in Hoogeveen, heeft een roerig leven ach ter de rug. Herhaaldelijk kwam hij in het nieuws van wege zijn uitzonderlijke ideeën. Vooral de manier waarop hij telkens de aan val opende op de Kerk van Rome baarde - zachtjes uit gedrukt - nogal opzien. De laatste tijd is het wat stil gewor den rond Taverne. Hij gaat gebukt onder de last der jaren, maar dat belet hem niet elke zondag nog twee keer voluit te preken voor zijn slinkende aanhang. Die preken zijn doortrokken van diepe neer slachtigheid. Want het kan niet goed gaan met de kerk. Taverne ziet klaar en duidelijk het einde van deze wereld naderen. Over enige jaren al gaat ze te gronde in een allesomvattende oor log. Daarbij zal vrijwel de hele mensheid voor eeuwig verloren gaan. Hoop is er slechts voor een klein groepje getrouwen, verspreid over de ganse wereld. De witgrijze prediker rekent ook zichzelf en zijn klein kuddeke tót deze uitverkorenen. Zij zijn de laat- sten die de lijn van de Reformatie a la Calvijn - de vrijmaking van het vervloekte roomse juk - hebben doorgetrokken tot in de huidige tijd. Hun wacht in het komende Armageddon een grootse taak: korte tijd zullen ze zijn bekleed met de kerkelijke wereldheer schappij. Boete Dominee Taverne. In zijn lange leven is over hem een dossier van grote omvang gegroeid. Knipsels uit kranten en paginagrote verha len uit tijdschriften schetsen het beeld van een boeteprediker die geen middel schuwde om Gods brandende toorn óver deze aardse poel des verderfs uit te roepen. Hij is zonder twijfel een spreker met talent, bezondigt zich niet aan galmende kanselretoriek, spreekt zijn gehoor toe op vlakke toon, met hier en daar wat lichte stembuigin gen. Zo te zien alles uit het hoofd en bij een enkele hapering zich ver ontschuldigd: "Mijn geheugen wordt slechter. Ik heb moeite de lijn te blijven volgen. Neem me niet kwalijk, christenen". Onder zijn preek ouden van da gen maar ook kinderen. In doodse stilte wachten ze op de binnen komst van hun herder en leraar. Als hij binnenkomt blijft hij een poos - in gebed verzonken - aan de voet van de katheder staan. Erg moeilijk om in de hier samengeko men, bescheiden gelovigen toe komstige wereldheersers te zien. Een orgel heeft de gemeente niet. Zwaar en slepend is de gemeente zang. Donkere bromstemmen, een paar tonen te laag, een krachtige vrouwenstem daartussen. De preek in het Roode Kruis-ge- bouw aan het Kaaplaantje in Hoo geveen is in feite een samenvatting van een eerder gesprek met domi nee Taverne. Onheilspellend, want het hart dezes volks is dik gewor den en zij hebben met hun oren zwaarlijk gehoord en hun ogen hebben zij toegedaan. Alles cirkelt om het naderende wereldeinde. Oorlog en dood, chaos en verwoes ting. Gelukkig voorziet hij direct na afloop van de chaos nog een Dui zendjarig Vrederijk. Waarom is de dominee dan toch zo mismoedig? Omdat, naar zijn bevinden, de wa re kerk, op een enkel restant na, kapot is. Taverne heeft overal op de wereld, tot in Amerika toe, ge zocht en gezocht, maar niets ge vonden. Dat betekent, dat maar weinigen aan het Wereldgericht zullen ont komen. Dat stemt, hoe billijk hij de grote eindafrekening op zichzelf ook vindt, tot droefenis. Voor de dominee zit er niets anders op dan met zijn handjevol getrouwen de tijd vol te maken, hier en daar mis schien nog een enkele bekering tot stand brengend. Daarom blijft hij preken. Uit roe ping. "Zolang ik kan dge ik het. Maar ik hoop in het zadel te ster ven. Dat ik niet kom te liggen. En ik hoop en verwacht dat ik voordat de laatste oorlog begint weg mag. Dat ik die niet meer hoef mee te maken. Eerlijk gezegd hoef ik ook niet naar het Vrederijk. Ik ben het zat". Kruistocht Gerrit Taverne werd na een korte carrière als bankemployé predi- 'kant, en wel van de hervormde ge meente in het Groningse Ten Boer. In 1951 ging hij naar Hoogeveen. Daar begon zijn barre kruistocht tegen alles en iedereen. Hij weiger de een nieuwe kerkorde te tekenen en werd geschorst en in 1956 als hervormd predikant afgezet. Zwa re bedenkingen had hij tegen een kerk onder leiding van een synode. Hij erkent slechts het gezag van een classis, een samenwerkings verband tussen een aantal gemeen ten. In Hoogeveen werd hij de grondlegger van de Presbyteriaal Hervormde Kerkgemeenschap, die wordt bestuurd door ouderlingen. Overigens is Taverne 'absoluut tegen kerkscheuring'. Hij is, zegt hij, gewoon met de kerk verder ge gaan. Aanvankelijk kreeg hij een flink deel van de gemeente mee. Enkele jaren geleden werd na een intern conflict het toch al ernstig ingekrompen kerkgenootschap nog verder uiteengereten. Sinds dien spreekt Taverne van 'mijn vij anden van de Slootweg', doelend op de plaats waar de afvalligen hun kerkdiensten houden. In het westen des lands zit ook nog een aantal sympathisanten. In IJsselmuiden is ook een kerk. Daar is Tavernes zoon Gerrit, die geheel in het voetspoor zijns vaders treedt, dominee. Ook voor een handjevol gelovigen. De jongste zoon Frans, die evangelist was in België, vond enige jaren geleden bij een tragisch ongeval met zijn hele gezin de dood. Dochter Wil- helmina woont bij haar ouders en staat vader met raad en daad ter zij de. Taverne is overal op tegen. Te gen de grondwet omdat hij alleen de bijbel als leidraad zegt te erken nen. Hij gaat niet ter stembus en is tegen de militaire dienst, weigert zijn aow en wordt - hoe is het mo gelijk, vraag je je af - onderhouden door zijn kuddeke. Niets moet hij hebben van de mode. Die zet alleen maar aan tot zedeloosheid. Dominee erkent, dat hij ook om persoonlijke redenen daarin voorzichtig moet zijn. Hij heeft een scherp oog voor het vrou welijk schoon. "Tot mijn eigen be derf'. Taverne slaat de handen voor het gezicht om daarmee voor te doen hoe hij op straat zijn ogen placht te beschermen tegen kwalij ke instralingen. Van de vrouwelijke emancipatie moet hij niets hebben. "De vrouw zal niet naast maar tegenover haar man staan, in een dienende rol". Tegen de gereformeerden is hij omdat die heulen met 'Rome', te- gén de vrijzinnigen, vanzelfspre kend ook tegen het communisme. Hij toornt over de televisie, "dit in strument van de duivel'. De radio wordt in één adem mee geban vloekt. Tegen inenting en verze kering. Zijn auto liet hij indertijd niet verzekeren. Een goed woord heeft hij echter voor de Noord-ierse dominee Pais ley. Die is een goeie kennis van hem. 'Op bijbelse gronden' is hij vóór instandhouding van de apart heid. Taverne grijpt terug naar het verhaal over Noach, de man die in de ark met zijn gezin de zondvloed overleefde. Een zoon van Noach waagde het de oude man te bespot ten toen deze dronken in zijn wijn gaard lag. Sindsdien is het nage slacht van deze zoon vervloekt tot in lengte van dagen en gedoemd om de nazaten van de andere zo nen tot knecht te ziin. Taverne weet het heel zeker: de goede zonen verwekten het blanke ras, de slechte zoon werd de vader van alle kleurlingen. Pas in het Vr^dejrijk kunnen de verschillen uit de weg worden geruimd. "Tot zolang moet Zuid-Afrika de apart heid handhaven". Rome Maar vóór alles heeft de oude Ta verne het gemunt op de Kerk van Rome. De dominee is zo te zien een rustig man, in zijn zwarte streep jespak. met zijn helderblauwe ogen. Een man die zijn gasten vriendelijk ontvangt, aandachtig luistert naar zijn gesprekspartner en gemakkelijk formulerend ant woord geeft. Daarom is het wel even schrikken als hij losbrandt over 'de katholieken'. De paus is zonder enige twijfel de anti-christ. De Kerk van Rome is niemand minder dan de 'grote hoer' uit het boek Openbaring. En overal waar Rome een kerk bouwt, bouwt de duivel een kapelleke. In zijn opgewonden leven heeft Taverne een paar keer rooms-ka- tholieke erediensten verstoord om dat deze werden gehouden in een hervormde kerk. Als een moderne beeldenstormer drong hij een kerk in Den Haag binnen, klom op de kansel en hield de geschrokken ge lovigen de Heidel bergse catechis mus voor die spreekt over de 'paapse mis' als over een 'vervloek te afgoderij'. Volgens Taverne is het voorzegd, dat 'Rome' - hersteld van de won den die de Reformatie sloeg - nog één keer naar de macht zal grijpen. "Het maakt daarbij gebruik van het wapen der oecumene en zal bo vendien samenspannen met de communisten". Nog vóór deze eeuw is afgelopen zou de derde wereldoorlog begin nen. "Het zal gaan als de bliksem. Kent u Openbaring 16? Ik zou dat, De oude Taver ne: "Weinigen zul len ontkomen". (foto GPD) als ik u was, nog eens nalezen. De drie onreine geesten uit de afgrond worden losgelaten en zullen elkaar naar de keel vliegen. De wereld machten zullen tegen elkaar op staan, en de eerste die eraan gaat is 'Rome'. De hoer wordt dan ver brand. vermoedelijk door de com munisten". "Nee nee, namen van landen kan ik u niet geven. Wel dit: waar schijnlijk zal Amerika als expo nent van het onder roomse invloed staande Westen mét Rome tenon- der gaan. De communisten - een maal aan de macht - zullen pogin gen in het werk stellen om de jo den en christenen uit te roeien. Dan grijpt Christus in en krijgen we een nieuw Vrederijk. Dat zal duizend jaar bestaan. Let wel: op déze aarde, die dus niet, zoals velen menen, bij het Laatste Oordeel ver nieuwd zal worden". Voordat het zover is, krijgt het kleine groepje getrouwen dat er nu nog is de macht, om deze in het Vrederijk over te dragen aan het volk van Israël. "Zo zie ik dat. Het oude joodse volk - toch het volk van God - wordt volkomen in eer hersteld en zal het Vrederijk bestu ren. Na afloop van deze duizend jaar worden we opnieuw beproefd en zullen we met God terugreizen naar de oorsprong aller dingen. Hoe dat is, dat vermag geen mens te begrijpen". Naakt Hoe dat Vrederijk eruit zal zien? "Welnu, toevallig heb ik daar de laatste tijd mijn gedachten over la ten gaan. We zullen er naakt lopen, denk ik, omdat er geen neiging tot onzedelijkheid meer zal zijn. Er zal ook geen techniek meer zijn. Al die rommel kan dan weg. En ik heb het sterke vermoeden dat we zul len kunnen zweven. Deze dingen haal je niet zomaar uit de bijbel. Daar hebt u gelijk in. Ik verkondig hier dus ook geen leerstellingen. Dit zijn slechts mijn particuliere gedachten". En hoeveel mensen zullen het Vrederijk eens binnengaan? Tbverne: "Heel weinig, kan ik zeggen. Ik dacht, dat één op de dui zend al heel wat is. Ik heb dat wel eens als ik op straat loop. Dan zie ik al die mensen, en ik weet: ze gaan allemaal verloren. Dat is heel erg". Verbazing gaat over in verbijste ring als je deze kleine grijsaard hoort praten over wat hem en de zijnen nog steeds bezighoudt. Op kerstavond, 24 december om 8 uur, zal in de Oude Kerk in Am sterdam een 'kerstcantatorium' van Willem Vogel worden uitge voerd met medewerking van een echt kindje in de kribbe, namelijk de jongste zoon van het koster sechtpaar van de kerk. Als in het kerstcantatorium de herders zijn vertrokken op weg naar Bethlehem, krijgen de deelne mende kinderen een kaars in de hand om achter de Ster aan het ho-, ge koor van de kerk rond te gaan, al zingend 'Er is een kindeke gebo ren op aard'. Aangekomen bij de Mariakapel treffen ze daar de stal aan met Jozef en Maria en het kindje. Daar zingen ze: 'Hoe leit dit kindeke hier in de kou'. Heel toe passelijk, want het is dan echt koud in die zeer grote Oude Kerk. Als ze dit alles gehoord en gezien hebben, gaan ze terug naar hun ou ders en wordt de liturgie vervolgd en afgesloten. Medewerking aan deze dienst verlenen de Sweelinck-cantory on der leiding van de cantor-organist Willem Vogel en de liturg ds. J. H. van Beusekom. Op de hurken "Een gemeente die niet op de hurken kan zitten verliest de kans om jeugd en jongeren met zich te laten meegroeien. De uitdaging van de jeugd aan de kerkelijke ge meente is of deze soepel genoeg is om met de jeugd nieuwe wegen te gaan in deze tijd van grote culture le en maatschappelijke veranderin gen". Woorden van ds. H. Hogenhuis gisteren in Leusden op een sympo sium ter gelegenheid van zijn af scheid als predikant in algemene dienst van de Gereformeerde Ker ken voor het jeugd- en jongeren pastoraat. Hij sprak over 'De jeugd als uitdaging voor de kerk'. Hogenhuis pleitte voor een ge-, meente die het durft een jong ge zicht te tonen. Ze zal 'geweldige kansen' missen als ze het niveau van jeugd en jongeren niet weet te bereiken. Hij illustreerde dat met deelne ming van kinderen aan het avond maal. "Als de liturgie niet wordt aangepast, doen de kinderen een paar keer mee, maar steeds meer laten het afweten omdat het nieu we eraf is". Het wordt hoog tijd, meent Hogenhuis, dat jongeren hun eigen bijdrage en inhoud kun nen geven aan verschillende on derdelen van de liturgie, "zodat ze aan den lijve ondervinden wat het is de lof van de Heer te prijzen en uit de nood tot de Heer te roepen". Noordwijk. De serie muzikale vespers in Noordwijk wordt mor genavond om 7 uur voortgezet in de Vinkenlaankerk. Het vesper koor onder leiding van Theo Tobé zingt mee. Voorganger is ds. W. van der Lee; Leiderdorp. Morgenavond half 7 begint in de Dorpskerk te Leider dorp een cantatedienst met mede werking van het Leiderdorps Ka merkoor en -orkest onder leiding van Wim van Meeuwen. Uitge voerd wordt het Magnificat* van Durante. Voorganger in deze dienst is ds. J. van den Bom. Leiden. Op woensdag 17 de cember om 8 uur wordt een kerst zangavond gehouden in de Mare- kerk. Medewerking verleent het hervormd gemengd koor 'Vox Ju- bilans' uit Waddinxveen onder lei ding van P. Stolk. Koor- en samen zang worden aan het orgel begeleid door Cor van de Wijngaard. J. Stol- ze speelt op de trompet. De heer J. Goedhart uit Nieuwkoop zal de verbindende tekst verzorgen. Zelfstandig Het oecumenisch opinieblad 'Hervormd Nederland', een uitga ve van Boekencentrum in Den Haag, wordt 1 januari financieel zelfstandig en ondergebracht in een aparte stichting. De redactie is daar blij mee, omdat op die manier het ideële karakter van het blad ook in de exploitatie meer tot zijn recht kan komen. Alle inkomsten en uitgaven val len voortaan onder eigen beheer. Daardoor wordt de financiële basis van het weekblad verstevigd en ontstaat er, zo verwacht men, ruim te voor investeringen. Het her vormde synodebestuur staat ach ter de zelfstandigwording van het blad. Misbruikt. "Inderdaad, in het verleden hebben wij dé bijbel mis bruikt ter rechtvaardiging van de apartheid". Deze uitspraak deed de modera tor (adviseur) van de 1,7 miljoen blanke leden tellende Nederduits Gereformeerde Kerk van Zuid- Afrika, Johan Heyns, in een inter view met het Duitse 'Algemeen Zondagblad' in Hamburg. Zonder omwegen verklaarde Heyns, dat deze kerk nu onvoorwaardelijk openstaat voor mensen van elke huidskleur. Naar zijn zeggen heeft de in oktober in Kaapstad gehou den synode "alles veranderd en be sloten tot een nieuw begin". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Bouhuys, 11.45 studentenekklesia; Ma- rekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. A. J. de Jong; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool stra, ha; Oecumenische geloofsgemeen schap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. De Mey-Meulendijk en pastoor v. Well, 11.15 ds. De Mey; Kooikapel (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta, mmv cantorij; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Stevens hof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 bijeenkomst Leger des Heils. Diakonessenhuis elke zat. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. v. Achterberg, Lei den, gez. opendeurdienst mmv koor uit Katwijk; Oude Vest 10 dr. v.d. Zwaan; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrij dingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Verdoom; Meren- en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Kooikapel Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Siregar-Emck, A.dam. Doops- gez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pie- terskerkstr.) 10.30 ds. De Clercq. Baptis- tengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 evang. Korff, 10.30 evang. Sussenbach. Evangeliecentrum-Pinksterbew. (Beth- lehemskerk Lammermarkt) zo. 10 en wo. 8 evang. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u.). Nieuw-Apost. Kerk (H. Rynd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst. Christelijke Weten schap (Steensch. 6) 10.30. Genootschap der Vrienden ('Quakers') eerste zondag van de maand 10.30 (Rapenburg 6). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30,10.30Vfn 11.20. Oud- Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10, behalve tweede weekeind van de maand, dan zat. 7.30 nam. gez. oud-kath.-anglicaan- se dienst. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7. zo. 11; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7. zo. 9.30; Steenschuur zat. 7. zo. 8.30. 10, 11.30. 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Cats, Aalsmeer. Geref. Kerk 10 ds. v. Wijngaarden, 6.30 ds. Smink, Schoonhoven. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.30 ds. Roos. Utrecht. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. v.d. Heiden. 5 ds. Ter Bals; Kruiskerk 9 ds. Taselaar; Opstandingskerk 10 prof. dr. Berkhof, Leiden, 6.30 ds. v.d. Heiden, cantate dienst; G. Herderkerk 10 ds. Verheul, ha, 5 ds. Nieuwenhuis, ha; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis, ha, 10.15 ds. Taselaar. ha, 6.30 ds. Taselaar, ha; Ashram (Mars diep) 10 ds. Mulder, ha; Driehoome 7 nam. ds. Mulder; Oudshoornse kerk 10 mevr. ds. C. Furnee; Sionskerk (Me teoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.15 sa menzang adventsliederen, 6.30 ds. Ou wendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut. 6.30 ds. Boer; Salv.kerk 10 ds. Boer, 6.30 ds. v.d. Berg, Bodegraven. Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, 4.30 ds. Horsman, Dordrecht. Chr. Ge ref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 en 17 dec. 7.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt- .gem. (Molenwerfstr. 1) 10 evang. v.d. Sande, 6.30 ds. Koekkoek, in rk Bonifa- ciuskerk, mmv Gert en Hermien. Bapt- .gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. J. A. Jongejan, 6.30 hr. N. v. Geme- ren. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr Hendrikstr. 54) 10 hr. B. Knoester. Pink stergem. (school Batestein 16) 10. Chris tengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Be thel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7, laatste zondag van de maand 5 u. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meijering. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 9 en 11. Raad van Ker ken: 5 nam. oecum. dienst in remonstr. kerk Van Mandersloostr. 36. pastor A. Haket. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 Vlasblom, Boskoop, ha, 6.30 ds. De Haan, Hilversum, ha; Salv.kerk 10- en 6.30 ds. v.d. Hoef. ha; Bethl.kerk 10 en 6.30 ds. Wieman. ha. Geref. Kerk 10 ds. Elderman, 6.30 ds. Wilschut, Alphen. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 kand. J. van Benthem, 3 ds. Room. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. Allan, Heerlen. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma. 6.30 ds. Carp, Bleis- wijk, jeugddienst; De Stek 9.30 ds. v.d. De gereformeerd-vrijgemaakte kerk in Voorschoten. (foto wim Dijkman) Pol. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. Davidse, Zevenhuizen. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst. 3 ds. Bac. HAZERSWOUDE Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 ds. Trouwborst. Vlaar- dingen. Geref. Kerk 10 ds. Huisman. 5 ds. Buikema, Zw.dam. Rk Kerk: dorp zat. 7. zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7. zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7. zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, 5 ds. Fernhout. Alphen. Avond maal. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. Rienks, avondmaal. Parkwijk/Maar- tensheem 7 nam. ds. Rothfusz, avond maal. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Driebergen, 6 ds. Bouman, Scheveningen; Ontm.kerk 10 ds. Aarents, 6.30 prof. dr. v.d. Beek, in terkerkelijke evangelisatiedienst. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. De Jong; O. Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. Driebergen; Ichthusk. 10 ds. Hovius, 5 ds. Aarents; Pniëlk. 9.30 kand. v. Velzen, 6 ds. Vroe- gindewey; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. v. Sliedregt, 6 ds. Schuurman; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid; De Hoek steen (Burgersdijkstr.) 10 dovendienst, hr. P. J. Dijkdrent. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frede- rikdreef 15) 10 ds. A. Dronkers, Leiden. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. Kersten, 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 10 ds. v.d. Horst, 6.30 opendeurdienst in Ont m.kerk. Geref. K. Vrijg. 9-30 leesdienst, 3 ds. Grutter. Ned. Geref. K. (aula Beste- vaer-mavo) 9.30 en 7 kand. F. Bruintjes. Chr. Geref. K. 10 en 5 leesdienst. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 en 7.30 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 dr. Bade, 7 ds. Ger mans, S.heim, gez. jeugddienst. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Ge ref. Kerk Dorpsk. 10 ds. v.d. Bom, 3 nam. met gehandicapten, ds. Boven berg, Leiden. 6.30 ds. v.d. Bom, cantate dienst mmv Leiderdorps Kamerkoor en orkest: Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen. Leythenrode 10 ds. W. de Leeuw. Elis- .ziekenhuis 9.30 ds. Brommet, 11 hoog- Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. v.d. Kooi, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30. 9.30 en LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. Delhaas, Middenmeer, jeugddienst. Geref. Kerk 10 kand. mr. Vreugdenhil, Koudekerk, 7 zie herv. gemeente. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4.30 ds. Grutter, ha Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Vos. 5 leesdienst, br. J. Bos. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken, ha. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangeliegemeen te (Heereweg 52a) 9.45 hr. J. Vermeij, ha. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7. zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 11; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 hr. De Haan, Zevenhoven. Geref. Kerk 9.30 ds. Nooteboom, 5 avondgebed. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Slagboom, Katwijk, ha. Re monstr. Gem. 10 dr. Cramer. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 10 ds. J. M. de Mey, Houten, 6.30 ds. v. Andel, Bergschenhoék, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Hoekstra, Amstelveen, 7 ds. Elgersma, Noordwijk. Rk Kerk zat. i 11. ds. v.d. Mey, gez. dienst. Rk Kerk Vic toria zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Stenfert Kroeze, Bilt- hoven, 7 ds. Plomp. Geref. Kerk 10 ds. Plomp. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 9.30 en 4.30 stud. J. Klapwijk, Zwolle. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 dr. v.d. Zwaan. En degeest 10 pater Boshouwers. Volle- evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk z 10.30. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Vreugdenhil, Gouda, 7 hr. J. v.d. Kamp, Beverwijk. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. Koenes, Thr. Schreuder. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. Roetman, Ermelo; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Krispijn, Hillegom, ha, 5 ds. Elgers ma; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v.d. Vel den, Woerden. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper; Vinkenl. (Bin nen) 10 dsJ»Elgersma, ha, 7 ds. v.d. Lee, vesper; Stichtingskerk 11 hr. P. C. v.d. Bos, Katwijk; Sole Mio 9 ds. Kuiper. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 mevr. Broström-Bruin, Roelofarends- veen. Evangeliegemeente 'Shalom' (geb. 'Buitenzorg', Zeereep) 10. Rk Kerk Zee zat. 7. zo. 10.30; Binnen zat 7, zo. 10 hoogmis tgv 50-j. priesterjub. pastoor P. A. v.d. Bosch, geen mis om 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder, Vianen. Ge ref. K. 9.30 ds. De Lange, Aalsmeer, 5 ds. Stam, Leidschendam. Remonstr. Ge meente 10 mevr. ds. Vos-Wiegand, Vlaardingen. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, ha, 7 ds. Eijsenga, Zw.dam. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Lauren- tiuskerk 9.30 ds. Stam, Ter Aar, jeugd dienst, 5 ds. v. Niel; Bethelkerk 9.30 ds. Ribberink. Geref. Kerk Petrakerk 9.30. ds. Snel, 5 ds. Ribberink; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Cziria, 5 ds. Snel; Mar.kerk 9.30 ds. Van Niel, 5 ds. Wilschut, Dordrecht, jeugddienst. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 leesdienst. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. H. Mostert, Zoetermeer. Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 hr. Hoffenaar, 7 ds. Baas. Geref. Kerk 10 ds. Bras, 7 zie herv. gemeente. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Carlier, Hilver- sum.Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Quar- tel, Gouda, 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 kand. v. Wallinga, L.dorp, 6.30 ds. Schoep, Gouda. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraarzat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG. Herv. Gem. 10 ds. Batelaan, Voorschoten, 6.30 dr. Ver meulen. Geref. Kerk 10 ds. Baayen, 6.30 ds. Cziria, beiden Rijnsburg. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4 ds. A. J. Pol. 11. H VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v.d. Schoot; De Ont moeting (Noordhofland) 10 ds. Blanken.. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 dr. Ver- heule. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-college, Beeth.laan) 9.30 ds. Koorevaar, R.dam, 4.30 ds. v. Sliedregt, Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw, 7 ds. Schouten, Leiden, jeugd dienst. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10.15 en 4.30 ds. Boxman. Aula'gemeenschap Noordhofland 10.30 agapèviering. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Enge land (British school in The Netherlands. J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Den Boer, Bilthoven, 5 ds. Schipaanboord; Hoeksteen 9.30 ds. Schipaanboord, 6.30 ds. Goossen; Be- thelk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Muller, Sluipwijk; Imm.kerk 10 ds. v. Ooster zee, R.dam, 5 ds. T. v. Leeuwen, R.dam. Geref. Kerk Kruisk. 10 en 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 10 ds. Bongers. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.45 ds. Vreugdenhil, Berkel, .2.45 ds. H. Drost, R.dam. Re monstr. Gem. 10 prof. Kuipers, Leiden. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg) 10 en 6.30 leesdienst. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 kand. v. Dis; Kie- vietk. ('Samen op weg') 10 dr. v.d. Kamp, Delft; Messiask. 10 ds. v. Waas- bergen; Dorpscentrum 9.30 kand. v. Dis. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 (zangdienst) ds. v.d. Woude. Ned. Prot. Bond (Kerk- dam) 10.30 ds. Friederich, O.geest. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 prof. dr. v.d. Beek, Valkenburg, 6.30 ds. De Graaf, H.woude, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Aalders. Ned. Prot. Bond (De Wijk) 10.30 ds. Ter Bals. Rk Kerk zat. 7, zo. 10; ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. De Haan, 7 ds. Wegerif, Nieuwkoop. Ge ref. Kerk 9.30 hr. Schreuder, 7 hr. J. Vel- trop, Vianen. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Eijsenga, 6.30 ds. v.d. Kamp, Ryns.wou- de. Geref. Kerk 10 ds. Buikema, 6.30 ds. Huisman, H.woude.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15