Fel verzet 'Ouders op Herhaling' tegen bundeling Bonte stoet van schrijvers in nieuwe studentenalmanak Commissie verlangt meer projecten centraal wonen Wethouder boos over uitlatingen Walenkamp Meer bevoegdheden voor Leiden op gebied van monumentenzorg actief in vrije tijd I WD twijfelt aan nut studiereis Sowjet-Unie ambtenaar Duivesteyn Van Rienk Kamer tot Fons Rademakers; LEIDEN - In het Groot Audito rium van het Academiegebouw werd gistermiddag het eerste ex emplaar van de Almanak '87 over handigd aan de plaatsvervangend rector magnificus Prof. dr. J. Ris pens. De almanak die een dichtre gel van Lucebert als motto mee kreeg - brullende lineaal wordt de mens als men geen lijn trekt tussen rechtop lopen en kruipen - heeft als thema 'Tussen de regels'. door Wim Brands Eén van de sprekers gistermid dag was burgemeester Goekoop. Regels zijn net als lakens, zei hij, je moet er tussen leven. Waarmee de burgemeester aangaf welke toon zijn redevoering had. Hij wist van geen ophouden meer. "Het feit dat ik de almanak net heb ontvangen en aangenomen wil overigens niet zeggen dat-ie niet in beslag wordt genomen", eindigde hij, doelend op de almanak die en kele jaren geleden uit de roulatie werd genomen. Over het gekozen thema schrijft de redactie in het voorwoord: "De mens is toch maar een vreemd we zen. Hij belast zich met een enorm netwerk van regels en normen om er vervolgens over te te discussië ren, te meieren en ze - al dan niet stiekem - te overtreden. Volgens de regels denkt niemand, leeft nie mand. En wat is interessanter dan het gebied tussen goed en fout. waar het eigenwijze wezen z'n pri- vé-chaos ordent...". "Ze voeren de schrijvers ons dan ook door de kronkelige grachten van hun geest. Echter, dat wat ze schrijven zal nooit helemaal ge kuist zijn van uw interpretaties en associaties, dat wat ze denken krij gen ze nimmer volmaakt op papier. Tussen de regels is ruimte om te lezen... om te leven". Waarna het doek opgaat en een stoet van schrijvers, dichters en Ontheffing gronddepot Roomburg niet geschorst LEIDEN - De Raad van State heeft het verzoek van de Stichting Meer burg, om schorsing van het besluit van de gemeente Leiden om zich zelf een vrijstelling te verlenen voor de voorschriften van het be stemmingsplan Roomburg, niet ontvankelijk verklaard. Eenzelfde verzoek van Roomburg Watersport werd afgewezen. De gemeente Leiden was al be gonnen met het overbrengen van verontreinigde grond naar het tij delijk afvaldepot Roomburg, maar werd door de voorzitter van de af deling van de geschillen van be stuur van de Raad van State ge maand daarmee te stoppen. De voorzitter vond dat eerst een be sluit moest worden genomen over het schorsingsverzoek van de om wonenden. Vette buit in gestolen portemonnee ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 26-jarige Boskoopse bouwvakker mist sinds gisteren zijn portemon nee met daarin zijn rij- en kente kenbewijs, vijf betaalkaarten, twintig eurocheques met pasje en 150 gulden aan contant geld. De portefeuille werd op een on bewaakt ogenblik gestolen uit een bouwkeet aan de Van Leeuwen - hoekweg op het Alphense indus trieterrein Molenwetering. De Bos koper is daar aan het werk voor een bouwbedrijf. GEKNEUSDE RIBBEN - Slechts enkele gekneusde ribben heeft een 36-jarige werknqmer van Alpha Muurverffabriek in de Van Foreestlaan in Alphen gisteren overgehouden aan een val in een lege vloeistoftank. Het bedrijfsongeval gebeurde toen de enkele meters hoge verfmengtank niet meer in wer king was. De lichtgewonde Alphe- naar is voor onderzoek overge- bacht naar het Rijnoordzieken- huis. geïnterviewden ten tonele ver schijnt. Niet alles is even interes sant, hoewel daar direct aan dient te worden toegevoegd dat de Almanak '87 zonder meer de beste van de laatste jaren is. Vooral de interviews met buiten landse correspondenten van het NOS-journaal zijn aardig. Hetzelf de geldt voor het interview met de filmmaker Fons Rademakers. Een paar uitspraken van deze Braban der: "Als je zweert dat je geen ta lent hebt, dan ben je er zeker van datje bij de televisie wordt aange- En: "Ik vind dat naar Zuid-Afri- ka gaan moet kunnen, maar ik vind het eerder schandelijk om naar Moskou te gaan, want dat is het walgelijkste systeem dat mensen ooit bedacht hebben". Er zijn ook gastschrijvers aange trokken. Eén van hen schrijft: "Bij het begrip Tussen de regels' zal men gewoonlijk allereerst aan 'tus sen de regels lezen' denken. Ik heb echter een veel verdergaande erva ring met dit begrip". Wie kan dit nu zijn? Was getekend Rienk H. Kamer. Even verderop staat een zeer korte beschouwing van Moszko- wicz. Senior. Hij voerde overigens ook gistermiddag het woord. De advocaat schrijft: "De taak van de advocaat is dan, zijn cliënt zo goed, zo veilig mogelijk tussen de klip pen, 'tussen de regels', door te lei den. Zinvol werk, waar de advo caat zich volgens de regels mee pleegt bezig te houden". Op eenzame hoogte staat onder tussen Willem Wilmink, de dichter en kinderboekenschrijver. Van hem werd het gedicht Vader opge nomen. En dat gedicht is beslist de kers op de taart. vader kocht ooit een verzameld werk een bundel gedichten van degelijk merk. bij wat hij mooi vond zette hij strepen een enkele keer een uitroepteken. bij tijd en wijle herlees ik die zeer summiere biografie: in een code van strepen en stippen steeg het water hem naar de lippen. VRIJDAG 12 DECEMBER 1986 Plaatsvervangend rector Rispens ontvangt uit handen Ploum de eerste universitaire almanak voor het jaar '87. LEIDEN - CD A-fractievoorzitter Walenkamp heeft zich met zijn uit lating dat de handelwijze van de werkgroep openbare basisschool Boerhaavekwartier naar manipula tie riekt, de ergernis van wethou der van Dongen van onderwijs op de hals gehaald. Hij doet dit vol gens haar op basis van onjuiste standpunten van de Leidse Hout- school. Van Dongen zei dit gisteren in de raadscommissie voor onderwijs naar aanleiding van vragen die D66-raadslid J.Th. Hoekema over de kwestie stelde. Hoekema wilde weten of er tussen de gemeente en de Leidse Houtschool onvoldoen de overleg is geweest, zoals de ou derraad van de school in een brief heeft gesteld. Van Dongen be streed dat ten zeerste. "Vrij snel nadat het initiatief van de ouders in het Boerhaavekwartier, de Vo gelwijk en de Raadsherenbuurt was ontstaan, hebben we een ge sprek gehad met de directie en het bestuur van de Leidse Houtschool. Het is verder aan de school om de ouders in te lichten", aldus Van Dongen. Ze wees erop dat destijds ook de CDA-fractie met de aanvraag voor de openbare school akkoord was gegaan en dat die bij het nemen van dat besluit op de hoogte was de weinig gunstige prognoses en de mogelijke gevolgen voor de positie van de Leidse Houtschool. "Maar in dit besluit zijn niet de prognoses het zwaartepunt ge weest, maar het door een grote groep ouders verlangd onderwijs". De wethouder zei niets te weten van het intrekken van hun handte keningen door 12 ouders, zoals de Leidse Houtschool heeft gesteld. Ze sloot niet uit dat het hier om handtekeningen gaat die de werk groep, om te weten hoeveel men sen in de wijken openbaar onder wijs willen, in november 1985 heeft opgehaald. De leden van de werk groep weten evenmin iets van het intrekken van handtekeningen on der de officiële aanvraag die begin 1986 zijn opgehaald, omdat geen van de ouders hen daarover heeft benaderd. echtg. van G.J.J. Mokveld; H.J. Stem (1931) man; E.S. Rooseboom (1923) man; W H. Taconis (1888) man. Gehuwd: A.V. Henzen en S.H.J. Ra demaker; E.L.H.M. van de Loo en L.K.M.C. Niemer; R.P. de Regt en J. de Bang om eigen gezicht in een centrale organisatie kwijt te raken LEIDEN - De stichting Ouders op Herhaling wil vooralsnog niet deel nemen aan de centrale organisatie voor basiseducatie waar in 1989 al le activiteiten op het gebied van deze vorm van volwassenonder- wijs moeten zijn ondergebracht. Ouders op Herhaling vreest dat zij door het instellen van één organi satie haar eigen gezicht kwijtraakt en twijfelt aan de noodzaak ervan. De organisatie stelt de eventuele deelname aan de centrale organisa tie afhankelijk van de waarborgen die de gemeenteraad voor het be houd van de identiteit van de af zonderlijke instellingen kan geven. Dat bleek gisteravond tijdens de raadscommissie voor onderwijs. waar de nota basiseducatie werd behandeld. Ouders op Herhaling zet grote vraagtekens bij de me ning van het college van B en W dat het onderbrengen van alle acti viteiten bij één organisatie in het belang is van de (toekomstige) cur sisten. Het beleid van de gemeente is erop gericht in Leiden op het ge bied van de basiseducatie, waaron der onder meer alfabetisering, taal cursussen en Open School-projec- ten vallen, een meer samenhan gend aanbod van activiteiten te krijgen. Bovendien moeten de acti viteiten evenwichtig over de stad worden verspreid en gaan drie of vier instellingen met een heel breed aanbod werken. Gedacht wordt aan Ouders op Herhaling, Troef en het Leids Volkshuis. Lei den telt thans ruim 20 instellingen en organisaties die zich met basise ducatie bezighouden en weinig tot niet samenwerken, waardoor het aanbod teveel is versnipperd. Centraal Om aan die ongewenste situatie het hoofd te bieden, is volgens het college een centrale organisatie no dig. Bovendien heeft de gemeente maar beperkt geld beschikbaar voor de basiseducatie. Werken met één organisatie betekent dat het personeel en de middelen zo effi ciënt mogelijk kunnen worden ge bruikt. Ouders op Herhaling, die op zich wel voorstander is van be tere samenwerking, vreest echter dat zo'n grote organisatie dermate "onpersoonlijk" is, dat mensen juist worden afgeschrikt om zich voor basiseducatie aan te melden. Voorts is de stichting het niet eens met de spreiding van de activitei ten; Ouders op Herhaling biedt heel veel alfabetiseringscursussen aan omdat daar in Leiden-noord de meeste behoefte aan is. De organisatie wordt geheel ge steund door haar cursisten, die de gemeente door middel van vragen en brieven hebben laten weten veel waarde te hechten aan de on afhankelijkheid van Ouders op Herhaling. Bovendien bestaat de kans dat cursisten, wanneer de groepen in hun wijk vol zijn, voor de basiseducatie naar een andere deel van de stad moeten of op een wachtlijst komen. Iets waar tegen zij fel tegen gekant zijn. Tijdens de gisteravond gehou den raadscommissie voor onder wijs, waar de nota basiseducatie aan de orde kwam. lieten de cursis ten dat ook nog eens verbaal we ten. De emoties liepen daarbij soms hoog op. Zo meende een cur siste dat "jullie achter de tafel, die wel allemaal hebben geleerd en ge studeerd, ons onze tweede kans willen afpakken. Wij worden niet serieus genomen". de tweede kans af te nemen. Ik be treur dat het overkomt alsof wij Ouders op Herhaling willen afbre ken". Ze zei het op zich terecht te vinden dat instellingen voor zich zelf knokken, maar dat er op die manier van een betere afstemming van het aanbod niets terecht komt. "Dat is alleen te bereiken als ieder een bij elkaar gaat zitten". Projectgroep Wethouder Van Dongen i het geenszins de bedoeling 1 dat Met uitzondering van het CDA en de SP toonden alle fracties zich gisterayond voorstander van het instellen van één centrale organisa tie. Wel plaatste J.Th. Hoekema (D66) vraagtekens bij het voorstel van het college om van die organi satie een stichting te maken. Dat is niet de meest democratische vorm, steldé hij. Hoekema zou graag een opzet zien die het midden houdt tussen een vereniging en een stich ting. Hij zei de mogelijkheden te zullen bekijken en bij de behande ling van de nota in de gemeente raad in januari een voorstel te doen. Een voorstel stelde hij ook in het vooruitzicht over de eigen identi teit van de instellingen. Behalve Ouders op Herhaling zijn ook an dere organisaties beducht voor verlies daarvan. Iets wat volgens het college niet het geval hoeft te zijn, onder meer omdat elke instel ling toch haar eigen sfeer heeft en een eigen karakter aan het werk kan geven. Maar waar de grenzen liggen, is onduidelijk omdat dat, zo stelde wethouder Van Dongen, iets is wat de centrale organisatie moet uitmaken. Die moet bij voorbeeld bepalen of een instelling al dan niet zijn eigen naam mag behou den of een eigen administratie kan blijven voeren. Hoekema stelde daarop dat de gemeenteraad daar voor bepaalde uitgangspunten moet vaststellen, hetgeen werd on dersteund door C. Vergeer van de SP. Ook het CDA pleitte voor be houd van de eigen identiteit van de instellingen, "want er is vaak jaren lang voor geknokt om een eigen imago op te bouwen", aldus CDA'er W. Bleijie. Wanneer de gemeenteraad de no ta in januari heeft vastgesteld, wordt een projectgroep in het le ven geroepen die zich over de in stelling van de centrale organisatie gaat buigen. In juni moeten de eer ste plannen rond zijn, in 1988 komt al het personeel in dienst van de organisatie. De basiseducatie is in principe bedoeld voor mensen met lagere school en een paar jaar ver volgonderwijs en heeft tot doel hun basiskennis te vergroten en te verbreden en hen inzicht te geven in hun eigen positie in de samenle ving. Dat gebeurt door het vergro ten van taal- en Tekenvaardigheid, sociale vaardigheid en oriëntatie op en 'toeleiding' naar vervolgon derwijs dat op de basiseducatie aansluit. LEIDEN - Er komen meer Leidse bouwwerken van na 1850 op de Rijksmonumentenlijst. In een be stuursovereenkomst die de ge meente Leiden volgende week sluit met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, wordt bepaald dat de gemeente een inventarisatie gaat maken van de monumentale bouwwerken van na 1850. Panden die in aanmerking komen voor een plaats op de lijst zijn de Zeevaart school, de Boommarktschool en het pand Stationsweg 23-25. Het sluiten van de bestuursover eenkomst houdt ook in dat de ge meente formeel meer zeggenschap krijgt over de monumentenzorg. Volgens Ch. van der Weijden, het hoofd van de directie stadsvernieu wing, verandert er echter weinig aan de al bestaande situatie. "In Leiden is er de afgelopen 12 jaar een systeem opgebouwd waarbij een particulier door ons wordt be geleid, wanneer hij een monumen taal pand aankoopt. Wij nemen hem bij de hand en maken met hem de 20 tot 30 benodigde stap pen langs de verschillende instan ties. Ook de particulier heeft de weg gevonden om een monument op te knappen. Daarvan zie je in de stad het resultaat". Bij dit door de gemeente gehan teerde systeem berustte de beslis singsbevoegdheid over de subsi dies en de uitvoering van het werk echter nog bij de Rijksdienst. Deze bevoegdheid komt nu in handen van de gemeente. Het rijk contro leert alleen achteraf nog de hande lingen van de gemeente. Open Huis De Lucas van Leydenschool aan De Vliet en de Marnix van St. Aldegondeschool aan de Lan- gegracht houden maandag van 16.00 tot 17.00 uur een 'open huis'. Dit ter gelegenheid van het feit dat in het architectencafé in so ciëteit De Burcht over deze beide e scholen wordt gesproken. Bingo Speeltuinvereniging Zuiderkwartier houdt volgende dinsdagavond een bingo in haar onderkomen aan de Anjelier straat. Het gaat om een speciale editie die in het teken van de kerst staat. Aanvang: 20.00 uur. Gymnastiek In het Huis op de Waard, het verzorgingstehuis aan de Kaar- semakerslraat 2, vinden een tweetal activiteiten plaats in sa menwerking met het Diensten centrum Binnenstad. Voor oude ren boven de 55 jaar die in het Huis op de Waard wonen of nog zelfstandig in een eigen woning wordt service geboden in de vorm van een pedicure en ouderen- gymnastiek. Nadere informatie kunt u krijgen bij het Diensten centrum Binnenstad, Hogewoerd 65, tel. 143503. De sjoel en klaver- jasavonden van het Dienstencen trum zijn overigens verplaatst van de maandagavond naar de maandagmiddag. Op donder dagmiddag kunt u gratis advies krijgen bij uw breiwerk. Strandloop De Leidse Atletiek Vrienden kring 'Holland' organiseert op zondag 14 december weer een strandloop over 2, 4,8 en 16 kilo meter. Inschrijving: op laatste parkeerterrein links, Wassenaar- se Slag. Start: 11.00 uur precies. Bingo Speeltuinvereniging 'Rondom de Maredijk' houdt op maandag 15 december een bingo-avond in het clubgebouw. Aanvang: 20.00 LEIDEN - Er komen meer moge lijkheden voor centraal wonen in Leiden. De raadscommissie voor volkshuisvesting stond gister avond niet negatief tegenover een uitbreiding van deze woonvorm. De raadscommissie wilde zich nog niet uitspreken hoeveel subsidie voor woningwetwoningen (contin genten) volgend jaar voor centraal wonen zal worden bestemd. De ge meente kan in 1987 400 nieuwe wo ningwet-woningen realiseren. Centraal wonen is een woon vorm waarbij iedereen zijn eigen ruimte heeft, maar waarin ook ge meenschappelijke voorzieningen zijn opgenomen, zoals een centrale keuken en eetkamer. Dit jaar heeft de gemeente een centraal-wonen- complex gerealiseerd aan de Gere- straat. In dat pand wonen ongeveer 70 mensen. Probleem bij het centraal wonen is dat de bewoners moeten voldoen aan de gemeentelijke eisen voor woonruimteverdeling. In de prak tijk is het echter zo dat een groep zich gezamelijk inspant om een project te realiseren. Tot die groep behoren dan ook mensen die niet aan de gemeentelijke richtlijnen voldoen: zij verdienen te veel, zijn nog student of wonen niet in Lei den. Volgens wethouder Tesselaar van volkshuisvesting moet de ge meenteraad binnenkort beslissen in hoeverre kandidaten voor cen- traal-wonenprojecten dispensatie kunnen krijgen van de eisen om een woonvergunning te krijgen. Ook dreigt er ongelijkheid te ont staan wat betreft de wachttijd op een woning. In het project Gere- straat bleek dat de bewoners uit eindelijk een jaar eerder een wo ning kregen toegewezen dan de mensen die waren ingeschreven voor een gewone woningwetwo ning. Daarvoor bedraagt de wacht tijd nu drie jaar. Tesselaar meende dat het niet onredelijk was als de kandidaten voor centraal wonen een jaar eerder aan de beurt zijn. "Het is toch zo dat de bewoners heel wat inspanning moeten doen om deze woonvorm te realiseren". Volgens de wethouder komen vooral oudere panden in de bin nenstad in aanmerking om mensen in onder te brengen die gezamelijk willen wonen. In de Stevenshof wordt volgend jaar een centraal- wonenproject voor ouderen gerea liseerd. Daarvoor is intussen een architectenprijsvraag uitgeschre- LEIDEN - VVD-raadslid L. Dries- sen twijfelt aan het nut van een stu diereis naar de Sowjet-Unie, die het hoofd van de dienst sport en recreatie, J. Duivesteyn in oktober van dit jaar maakte Naar aanlei ding van het reisverslag, dat gister- aannemer Stel huizen De Camp aansprakelijk LEIDEN - Het raadslid A. Staken burg (Links Leiden) wil van wet houder Tesselaar weten waarom de aannemer van de woningen in De Camp nog niet aansprakelijk is gesteld. In De Camp bestaan elf maanden na oplevering nog steeds klachten over de woningen. De di recteur van Woningbouwvereni ging Leiden, A. Mulder, heeft al verklaard het niet uit te sluiten dat er bij het project (32 woningen) bouwfouten zijn gemaakt. Wethou der Tesselaar zegde gisteravond tij dens de vergadering van de raads commissie volkshuisvesting toe te onderzoeken waarom de aannemer nog niet aansprakelijk is gesteld. avond aan de raadscommissie volkshuisvesting en sport werd voorgelegd, merkte zij op "niet geïnteresseerd te zijn in de prijs van het braadvlees in Rusland. Over het dagelijkse leven in de Sowjet-Unie zijn wel betere boe ken geschreven". Volgens het raadslid kon het geld dat de excur sie de gemeente heeft gekost, beter besteed worden aan subsidies voor jeugdsport. De opmerkingen van Driessen vielen in slechte aarde bij P. Biegstraaten (CDA). "Maakt u dit soort opmerkingen ook als Nijpels naar Japan gaat", wilde Biegstraa ten weten. De CDA'er vond het juist een goede zaak dat de dienst sport en recreatie zich oriënteert in landen waar het op sportgebied heel anders toegaat. M. van der Molen sloot zich bij Biegstraaten aan. "Het is toch van de gekke dat dit juist uit de mond van de WD moet komen. Boven dien zijn deze opmerkingen node loos grievend ten opzichte van de heer Duivesteyn", meende Van der Molen. Zij dacht dat de excursie naar Rusland juist heel leerzaam kan zyn. "Er zijn daar zeer veel gro te sportaccommodaties en er wordt veel aan recreatiesport ge daan".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4