Ingrijpende opknapbeurt van restaurant aan Steenstraat Niet bestaande notaris op certificaat van videotheek Naam 'In den Vergulden Turk' verdwijnt CERTIFICAAT mm Motie tegen opheffing huisartsengeneeskunde perida UITVERKOOP VRIJDAG 12 DECEMBER 1986 LEIDEN LEIDEN - Het restaurant In den Vergulden Turk aan de Steenstraat krijgt een flinke opknapbeurt en wordt ingericht als een salon an nex grand-café dat zich op een 'breder' publiek richt. Dit is het ge volg van het feit dat de leden van de sociëteit Amicitia, de eigenaar en medegebruiker van het pand, gisteren hebben besloten met twee nieuwe beheerders in zee te gaan. Het contract met de huidige ex ploitant - de brouwerij Allied Bre weries Nederland bv - wordt op 31 december^ beëindigd. Amicitia heeft rond 1950 een ex ploitatie-overeenkomst gesloten met de brouwerij. Dat gebeurde nadat de sociëteit niet voldoende geld en gelegenheid had om het ge bouw goed te beheren. Allied Bre weries - toen nog brouwerij d'O- ranjeboom geheten - richtte de be nedenverdieping in tot restaurant. In 1978 nam het horecabedrijf Wienerwald de helft van het be heer over en kreeg het restaurant een Oostenrijks tintje. Begin vorig jaar trok Wienerwald zich terug, werd de oude naam In den Vergul den Turk weer in ere hersteld en kreeg Allied Breweries weer het volledige beheer. De brouwerij heeft met Amicitia een contract dat tot 31 december 2001 loopt. De brouwerij ziet ech ter niet meer zo veel heil in de ex ploitatie van het restaurant. Ze vindt dat dit niet direct een zaak is voor een brouwerij, maar meer voor een particuliere ondernemer. Amicitia zelf was weinig geluk kig met de wijze waarop Allied Breweries het pand onderhield, zo In den Vergulden Turk aan deJSteenstraat krijg\ Deetman en universiteiten akkoord over bezuinigingen ZOETERMEER - Minister Deet man (onderwijs en wetenschap pen) heeft gisteravond donderd- avond met de universiteiten over eenstemming bereikt over zijn aan gepaste bezuinigingsplannen in de sectoren sociale wetenschappen, letteren, tandheelkunde en genees- In het nog komende bilateraal overleg kunnen zich nog verschui vingen binnen of tussen de univer siteiten voordoen, maar, zo zei Deetman, „Eén ding staat als een paal boven water, de 130 miljoen moet op tafel komen". De universiteiten gingen verder is uit de woorden van sociëteits voorzitter C. Oomen op te maken. "Elke Leidenaar die geregeld langs het restaurant komt, zal daar een oordeel over hebben". Overigens was niet de sociëteit, de eigenares se, verantwoordelijk voor het on derhoud maar beheerder Allied Breweries. Die had deze verplich ting op zich genomen in ruil voor een betrekkelijk lage huurprijs. Of Amicitia een afkoopsom voor het contract heeft moeten betalen, wil de voorzitter van de sociëteit niet kwijt. Leidschen Salon Volgens Oomen is het contract tussen Amicitia en Allied Brewe ries beëindigd met beider instem ming. Met ingang van 1 januari ne men de nieuwe beheerders J.W. Engelvaart en mevrouw S.H. van Hoornsveld de exploitatie over. Beiden werken overigens op dit moment al in het restaurant, zij het in dienst van Allied Breweries. De 'historische' naam In den Vergulden Turk verdwijnt. Het restaurant wordt omgedoopt in In den Leidschen Salon. Wel blijft Amicitia gebruik maken van de bo venverdieping van het pand. Engelvaart en Van Hoornsveld willen het restaurant een flinke fa- ce-lift geven. Zo is het de bedoe ling dat de entree aantrekkelijker wordt gemaakt door op het ver hoogde terras een serre te bouwen. Bovendien wordt de tuin achter het pand opnieuw ingericht, waar bij de beheerders hopen te profite ren van extra bezoekers als de ge meente haar plan uitvoert om tus sen molen De Valk en het Museum van Volkenkunde een pad aan te leggen. Ook zal er langs de singel een nieuw terras worden aangelegd en ondergaat het interieur een flinke gedaantewisseling. De Wiener- wordt omgedoopt tot In den Leidschen wald-entourage, die nog steeds (foto Holvast) aanwezig is, zal verdwijnen. In de plaats daarvan komt een 'frissere', ietwat nostalgisch aandoende in richting. Volgens Engelvaart zal In den Leidschen Salon voortaan niet alleen een restaurant zijn, maar on der meer ook een café en lunch- counter. De verbouwing begint half januari en zal naar verwach ting 2,5 maand duren. De kosten voor de verbouwing, die volledig voor rekening van de exploitanten komen, zullen om en nabij de 200.000 gulden bedragen. NIET OVERDRAAGBAAR - - Lucky Lotto Loterijspel - - Hartelijk gefeliciteerd met Uw certificaat, dat u recht geeft op 25 x fl. 2,50 KORTING Ik verklaar hierbn er persoonluk op toegezien te hebben, dat alle geluknummers bij mij bekend gemaakt zl|n. Tevens heb ik gekontroleerd, dat lers ook werkelijk per poat Nolans: V. Y. Roquas te 's-Gravenhage Met kleine lettertjes staat op het certificaat aangegeven: "Ik verklaar hierbij er persoontijk op toegezien te hebben, dat alle geluknummers bij mij bekend gemaakt zijn. Tevens heb ik gecontroleerd, dat alle winnende nummers ook werkelijk per post zijn verzonden". Getekend: notaris V.Y. Roquas te 's-Gravenhage. Onverzekerd kunde van het wetenschappelijk onderwijs. De universiteiten stemden in het overleg met de minister niet alleen LEIDEN - De Leidse politie heeft in met de voorgestelde bezuiniging in de afgelopen nacht een kente- van 130 miljoen gulden, maar ook kencontrole gehoude. In totaal met Deetmans verdeling daarvan werden 255 auto's gecontroleerd; over de instellingen en per discipli- 19 bleken onverzekerd te zijn. Deze week werden tot nu toe in totaal 1027 auto's gecontroleerd. Ruim tien procent bleek onverzekerd te zijn. LOOD EN ZINK heeft aangifte gedaan w w van lood en zink van een pand akkoord met de verder te volgen de korevaarstraat. Volgens de poli- doende tie bedraagt de schade ongeveer restaurant 10.000 gulden De sociëteit Amicitia onderhan- delt met de gemeente Leiden over verlenging van het erfpacht con- De gemeente tract. Dat loopt officieel af in het diefstal jaar 2003. Oomen vindt een tijd spanne procedure en de sociale beleidska ders voor personeel en studenten, LEIDEN - Een niet bestaande no taris heeft toegezien op de verzen ding van "geluksnummers" door een Leidse videotheek. Op een re clamecertificaat van Videogigant Jumbo wordt een verklaring afge drukt van V.Y. Roquas, die notaris in Den Haag zou zijn. Navraag bij de Koninklijke Notariële Broeder schap leert dat achter deze naam geen geregistreerde notaris schuil gaat. Twee inwoners van Leiderdorp, J. Schrage en F. van Overmeire, hebben over deze gang van zaken een klacht gedeponeerd bij de offi cier van justitie. Die zou mogelijk tot vervolging van de eigenaar van het bedrijf kunnen overgaan we gens valsheid in geschrifte. De Leiderdorpers hebben ook de Reclamecode-commissie op de hoogte gesteld. In hun brief schrij ven de Leiderdorpers dat "nu de naam van de notaris niet juist is ge bleken, er ook twijfels rijzen over de inhoud van de op het certificaat gedane mededeling". Op het certi ficaat suggereert het videobedrijf dat alle klanten per post een waar debon hebben ontvangen. Volgens een woordvoerster van het Koninklijke Notariële Broeder schap is het naar zijn weten nog nimmer voorgekomen dat bij een reclamecampagne een niet be staande notaris wordt opgevoerd. De eigenaresse van het videobe drijf, mevrouw Brons, zegt zich niet gerealiseerd te hebben iets on toelaatbaars te hebben gedaan. "Ik Opgelicht tijdens vakantie LEIDEN - Een Leidenaar heeft aangifte gedaan van diefstal en valsheid in geschrifte. Tijdens zijn afwezigheid - van mei tot begin de cember verbleef hij in het buiten land - onderschepte iemand zijn 16 tot 17 jaar onvol- credit cards. Volgens de politie de continuïteit vah het werd de Leidenaar voor 12.000 gul den opgelicht. Er is een onderzoek ingesteld. de sociëteit - die 220 jaar bestaat - te waarborgen. Prins Zal prins Willem-Alexander, de oudste Oranje-telg, volgend jaar september in Leiden komen stu deren? En zodoende een familie traditie in ere houden? Want zijn grootmoeder en moeder hebben aan de Leidse Universiteit gestu deerd. Dus waarom zou Willem- Alexander dat ook niet doen? De kroonprins houdt kennelijk van geheimzinnigheid, want hij hult zich in nevelen. In Utrecht hadden ze al gehoopt dat hij zou komen. Want bezocht de kroon prins niet geregeld discotheek Cartouche? Maar de Rijks Voor- lichtings Dienst heeft die hoop al de bodem in getorpedeerd. Utrecht wordt het zeker niet. Vorig jaar oktober is de prins tijdens de 3 oktoberfeesten in Leidse kroegen gesignaleerd. Voer voor speculanten. Proefde de prins alvast het Leidse sfeer tje? Vooralsnog is het duister. Maar binnenkort, zo laat de RVD weten, zal hij zijn keuze bekend maken. De inschrijving voor het studiejaar staat tenslotte Dr de deur. In januari zullen het zeker weten. Volkstuin Langs luisterrijke paden met na men als Violierenlaan, Lelielaan en Dahlialaan en huisjes met ont hullende opschriften als Moe ders stoofpot, Het hutje van Putje en Uitkomst voert de weg naar de kantine van volkstuin vereniging Ons Buiten. Aan de rand van de Merenwijk liggen hier zo'n 450 tuinen win- terklaar te zijn. De huisjes wor den opgeschilderd en het be stuur van de vereniging is bezig de waterleiding te vernieuwen. Een hele klus. Maar daarvoor zijn we niet ge komen. De persoon om wie alles draait is H.J. Haarlem, voorzitter van de vereniging. Op zichzelf niets bijzonders, maar de heer Haarlem is al 25 jaar bestuurslid, waarvan de langste tijd voorzit ter. Met twee onderbrekingen weliswaar. Maar toch. Waar het verenigingsleven vaak de mist in gaat door ruzies, haat en nijd, is 'Ons Buiten' een zee van rust. Vandaar dat er op 20 december in 'eigen huis', de kantine dus, een receptie voor Haarlem wordt gehouden. En of dat niet genoeg is: de volkstuinvereniging bestaat op 2 januari volgend jaar 30 jaar. Haarlem is jaren geleden de ge lukkige pachter van een volks tuin geworden. Opgeleid voor de bloemsierkunst, kon hij na zyn diensttijd 'wegens bestedingsbe perking' niet aan de bak komen in zijn vak. Hij ging bij de PTT werken, maat bloemen en plan ten bleven hem trekken. Van daar die volkstuin. En al snel werd hij gevraagd om in het bestuur plaats te ne men. Dat was in de zomer van 1957. In het ngjaar van dat jaar was hij voorzitter. Twee keer is het bestuur 'aan de wandel gegaan'. De eerste keer, omdat de contributieverho ging niet zo goed viel bij de le den. Daar heeft Haarlem toen een foelje op gevonden: de con tributieverhoging ging niet door, maar de grondhuur wel. Daar had niemand bezwaar tegen. Zo kwam de vereniging toch aan de nodige inkomsten. En het be stuur kon weer plaats nemen. De tweede keer was er een ak kefietje met het bestuur van de Leidse Bond van Amateurtuin ders. Dat was te bevoogdend. Ook dat is weer in het reine geko- Volkstuin (2) Haarlem zal niet lang meer voor zitter zijn. In maart 1988 stapt hij op. "Dan kan ik tenminste weer eens echt van mijn tuin gaan ge- k Voorzitter Haarlem van volkstuinvereniging 'Ons Buiten': "Het is hier net een dorp". nieten". Nu gaat er enorm veel tijd in het besturen zitten. Zyn opvolger heeft hij al uitgekozen: W. Teske zal het worden. "Kijk, voor een bestuursfunctie moetje op een bepaalde manier logisch kunnen denken. Ik zoek ze, met goedkeuring van de leden na tuurlijk, zelf uit. Als iemand zich aanmeldt voor een tuin, dan ob serveer ik hem zo een jaartje. Dat zou weieens een goeie kunnen zyn, denk ik dan. Na een jaar wordt hij voor het bestuur ge vraagd. Meestal gaat het goed. Maar soms ga je ook wel de mist Zegt dat hij moet oppassen 'niet de fout van de voorzitter van de 3 October-Vereeniging te maken'. Dus een werkloze tim merman is welkom in het be stuur van Ons Buiten? "Allicht, want die heeft veel tyd". Er zijn allerlei commissies op gericht in de loop der tijd. Die houden zich bezig met het reilen en zeilen van wat toch wel een dorp (15 ha.) in een stad mag worden genoemd. "Zo heeft de horecacommissie het beheer van de kantine. Om de horeca niet dwars te zitten is die alleen op zaterdagen open tot vier uur". Van alles wordt er georgani seerd. Zo houdt de Leidse bloe men-, planten- en fruitteeltclub Mater Sprenger bloemschikkam- pioenschappen. Mater Sprenger, moeder wie? Vanwaar die naam? Dat blijkt een verhaal op zich zelf. "In de Hortus werkte een man, Johan Mater. Die stichtte een dahliaclub. En dan had je ir. Sprenger, die een fruitteeltclub stichtte. En op 2 januari 1987, dus op de dag dat onze vereni ging 30 jaar bestaat, gingen die twee clubs een fusie aan. Van daar dat Mater Sprenger". Volkstuin (3) Haarlem leert nog elke dag. "Nie mand is volleerd, dan zou je de kermis op kunnen gaan. Als uniek geval". Dat leren doe je bij zo'n vereniging van elkaar. Er worden planten, stekken en za den uitgewisseld. Het is net een grote familie. Met onderlinge twisten. Soms. "Meestal over de kinderen. Maar daar bemoeien wij ons als bestuur niet mee. Be halve als het de spuigaten uit loopt". De belangstelling voor de volkstuinen neemt wat af. Waren de wachtlijsten vroeger 130 na men groot, nu staan er gemid deld maar zo'n 30 op. Als je in de zomer een volkstuin aanvraagt, kun je er zeker van zijn in januari in aanmerking te komen. "Het verloop is groot. Veel mensen zien je zomers lekker onder een parasol in de tuin zitten. Denken dan, dat zou ik ook wel willen. Maar ze vergeten dat er zeker 12 uur werk per week in zo'n tuin gaat zitten. Dat valt dan tegen". Ook de kosten zijn niet voor ie dereen te betalen. "Toch gauw een tientje per week. Als je nu nagaat dat 65 procent van ons le denbestand uit uitkeringstrek kers bestaat, dan kun je nagaan dat die elke cent opzij moeten leggen. Daar zou het gemeente bestuur iets aan moeten doen. In de financiële sfeer althans. Ver der niets dan goeds over dit ge meentebestuur. Zeker met de ge meentelijke diensten is het goed samenwerken. By de directie groen kan ik by wijze van spre ken mijn ontlasting op tafel de poneren. Om het netjes uit te drukken". krijg zelf ook geregeld van die din gen in de bus. Ik heb daarop de drukkerij opdracht gegeven ook zoiets voor mij te maken. De druk ker heeft de naam van zijn vrouw gebruikt, dat vond-ie een mooie naam. Het certificaat zag er zo wel aardig uit en ik heb me niet gereali seerd dat ik er moeilijkheden door kon krijgen. Het zal 99 procent van de klanten ook weinig kunnen schelen of die notaris nu wel of niet bestaat, die zyn er alleen maar in geïnteresseerd hoeveel korting ze krijgen". Volgens mevrouw Brons is de - dan wel niet door de notaris gecon troleerde - verzending van kor tingscertificaten wel uitgevoerd. "Ik heb m'n klanten niet beduveld. Ik kan aantonen alle klanten een kortingscertificaat te hebben ge stuurd. Ik ben zelfs bereid de ver zendlijst te publiceren". LEIDEN - De deelnemers aan de Initiatiefnemer tot de motie was nascholingscursus voor huisartsen dr. W.J. de Graaff, regionaal coör- van de Leidse universiteit, de zoge- dinator van de Stichting Deskun- naamde Boerhaavecursus, hebben digheidsbevordering huisartsen in gisteren in een motie hun veront- de regio West-Nederland. De rusting e sproken bestuur v nister om de vakgroep geneeskun- tijk', "die gisteren en vandaag "i de op te heffen. "Deze daad doet collegezaal van het Laboratorium verontwaardiging uitge- Graaff, die tevens huisarts te Sas- het voorstel van het senheim is, sprak tijdens de Boer haavecursus 'Vorderingen en prak- de faculteit a ernstig afbreuk aan het vertrou- Fysiologie werd gehouden. i de huisartsen in de medi- "De opheffing van de vakgroep sche faculteit te Leiden", aldus de Huisartsgeneeskunde is een klap motie._ in het gezicht van de beroepsgroep en een ondermijning van de huisartsopleiding aan de Leidse universiteit. Het betekent ook de doodsteek voor het postacade misch onderwijs in de huisartsge neeskunde", aldus dr. De Graaff. Hij zei het voorts absurd te vin den dat aan de ene kant de over heid de Stichting Deskundigheids bevordering financieel steunt om de nascholing van huisartsen te versterken en aan de andere kant afbreekt door de wetenschappelij ke poot van de huisartsgeneeskun de daaronder weg te halen. "Dat het bestuur van de faculteit der ge neeskunde daaraan meewerkt, ge tuigt van een verregaande kort zichtigheid", aldus dr. De Graaff. De stichting zal nu de inbreng van de werkgroep huisartsgenees kunde, waarmee een nauwe sa menwerking bestaat, moeten ont beren. Volgens De Graaff floreert de stichting juist goed door die in tensieve samenwerking. Het be sluit van het bestuur van de facul teit geneeskunde noemde hy dan ook "onvoorstelbaar en pelend" Drijfjacht Naar aanleiding van het artikel van maandag 9 december over hazen jacht in de polder Cronensteijn het volgende. Het veel gehoorde standpunt van de jagersorganisatie is dat de jacht in de huidige omstandigheden no dig is voor een gezonde wildstand omdat predatoren als vos en wolf niet meer voorkomen. Er is iets voor te zeggen, alhoewel de wezel en hermelijn wel degelijk in het be treffende gebied voorkomen. Als de jager verantwoord in wil grij pen, dan moeten toch wel regels van weidelijkheid en van veilig heid van het publiek in acht geno men worden. Als het artikel niet overdreven is (het ware te hopen) dan waren deze waarden ver te zoe- ken.Ik hoop dat van jagerszijde hierop ingegaan wordt. Verder wordt in het artikel vermeld dat volkstuinders op het aanpalende volkstuincomplex last van de ha zen zouden hebben. Het is in dit verband moeilijk om van 'de' volkstuinders te spreken. In elk ge val kan men er toestanden als in het betreffende artikel omschre ven zeker niet mee goedpraten. Mijn persoonlijke ervaring is (mijn volkstuin ligt op een ander com plex, niet ver van Cronensteyn) dat er met hazen best te leven valt. Trouwens ook met de (weidelijke jager) die bij ons zijn revier heeft. Veel meer last hebben wij van ko nijnen en dat pas sinds ongeveer 3 a 4 jaar. Voorheen kwamen deze dieren in onze polder gewoon niet voor, nu wemelt het er van en ik verzeker u dat men met konijnen heel wat meer last heeft dan met hazen. Waar komen deze konijnen zo plotseling vandaan? Heeft ie mand ze misschien uitgezet? Deze faunavervalsing wordt door veel volkstuinders zeker niet in dank afgenomen, wat niet wegneemt dat ook tegen deze dieren niet met met alle middelen opgetreden mag worden. Kort samengevat hoop ik dat het laatste woord over deze ma terie hiermee niet gezegd is. Onze polders, inclusief de daarin leven de wilde dieren, verdienen het om met respect behandeld te worden. H.M Beijne Vijf-Meilaan 131 Leiden ADVERTENTIE 2e KERSTDAG "ZALIG ZITTEN" BIJ DE MAKERS ZELF! Trouwens het hele jaar maken wij zitmeubels op maat die "zalig" zitten. Tijdens de Kerstshow introduceren wij onze nieuwe collectie, r V'* v Kerstshow 20/12 - 3/1 ['■-■ ma. t/m za. open 10-17 u. V J le Kerstdag gesloten. 1 januari gesloten. IJ 2e Kerstdag open 11 -16 u. Kr. Spieringweg 565, Vijfhuizen (Haarlem). Tel. 02508-1044. In Vijfhuizen zitten de makers zelf. ADVERTENTIE bij BOEKHANDEL KOOYKER Nieuwe Rijn 15,16 2312 JC LEIDEN tel. 071-144146

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3