Drie varianten in nota over woningbouw in De Zanderij 'Eerst de club, dan resultaat' Kritiek huisartsen op beleidsplan Minimaal 840 huizen in Katwijks tuinbouwgebied Een kwart eeuw tafeltennis in Hazerswoude: VRIJDAG 12 DECEMBER 1986 REGIO LEIDEN PAGINA 21 KATWIJK - In de bebou wingsplannen voor het Kat wijkse tuinbouwgebied ZanderijAVesterbaan wordt uitgegaan van een woon wijk met minimaal 840 en maximaal 1330 woningen. Dat blijkt uit een discussie nota over de toekomstige inrichting van deze laatste grote bouwlokatie in de kustplaats. De Katwijkse gemeenteraad kan een keu ze maken uit drie bebou wingsvarianten Alleen in het 'minimale' bebou wingsmodel, dat uitgaat van 840 woningen, blijft er in Zanderij/ Westerbaan een behoorlijk gebied beschikbaar voor de tuinbouw. In het 'modale' bebouwingsmodel gaat het slechts om een strook langs de provincialeweg S-l en in het 'maximale' model, met 1330 woningen, moeten de tuinders vol ledig uit het gebied verdwijnen. Uit de discussienota blijkt ver der dat er hoge kosten moeten wor den gemaakt om van Zanderij/ Westerbaan een woonwijk te ma ken. Dat houdt in dat de grond voor de woningen in dit gebied aanmerkelijk duurder zal zijn dan in de Katwijkse nieuwbouwwijk Rijnsoever. Ook komen er relatief veel woningen per hectare en zal slechts de bouw van een klein aan tal woningwetwoningen mogelijk zijn. Voor een goede exploitatie van dit gebied moet worden uitge gaan van 20 procent woningwet woningen, 40 procent premie koopwoningen en 40 procent vrije- sectorwoningen. De gemeente zal voor elk bebou wingsmodel het totale gebied van 51 hectare moeten aankopen en voor een aantal van de huidige tuinders vervangende grond moe ten zoeken. De aanleg van een rondweg brengt eveneens hoge kosten met zich mee, evenals de geluidisolerende maatregelen voor de woningen die het dichtst bij de provincialeweg komen te liggen. Dit laatste geldt overigens alleen als wordt gekozen voor de maxi male bebouwingsvariant, die daar mee per woning veruit het duurst Eigendom De Katwijkse gemeenteraad heeft in de afgelopen periode in principe besloten Zanderij/Wester- baan (geheel of gedeeltelijk) op te offeren aan woningbouw. De kust plaats heeft, zo blijkt uit de prog noses, in de jaren negentig nog be hoefte aan 1877 nieuwe huizen en voor bouwactiviteiten op dergelijk grote schaal is alleen het huidige tuinbouwgebied nog beschikbaar. De nieuwbouwwijk Rijnsoever zal in 1990 zijn volgebouwd en op an dere plaatsen in de gemeente kan slechts op kleine schaal worden ge bouwd. Om de bebouwing van Zanderij/ Westerbaan te laten aansluiten op de afronding van Rijnsoever moet op korte termijn worden begonnen met de ontwikkeling van een defi nitief plan. Waarschijnlijk in 1992 zou dan de eerste paal kunnen wor den geslagen. Afhankelijk van de keuze voor het aantal woningen kan dan tot 1996, 1998 of het jaar 2000 worden gebouwd. In Zanderij/Westerbaan is mo menteel nog een groot aantal tuin ders actief. Tot de groep van in to taal 62 grondgebruikers behoren 33 beroeps- en 12 volkstuinders. Van de eerste groep hebben er 23 te kennen gegeven dat zij in aan merking willen komen voor ver vangende teelgrond. Daarbij staat het vrijwel vast dat deze vervan gende grond in Katwijk öf niet voorradig is, óf van een mindere kwaliteit zal zijn. Bepaalde gedeel ten van Zanderij/Westerbaan gel den, zo hebben onderzoeken uitge wezen, als de beste tuinbouwgrond van ons land. Momenteel is 66 procent van de grond van Zanderij/Westerbaan ei gendom van de familie Van Wasse- naer van Catwijck, die deze perce len aan tuinders heeft verpacht. Tien procent is eigendom van vier grote tuinders en het restant be hoort toe aan een aantal kleinere gebruikers. De gemeente Katwijk heeft momenteel al 17 procent van het gebied in haar bezit. De gemeente wil alle grond in dit gebied aankopen, ook wanneer wordt gekozen voor gedeeltelijke bebouwing. In dit geval zullen de resterende percelen opnieuw wor- den uitgegeven aan de tuinders die Rondweg in aanmerking willen komen voor vervangende grond. geschikt om aan de grote vraag naar huizen te voldoen. Belangrij ke nadelen zijn echter dat de tuin bouw volledig uit het gebied zal moeten verdwijnen en de hoge kosten voor geluidwerende voor zieningen voor de huizen langs de provincialeweg. Nadelen In de discussienota worden de verschillende bebouwingsvarian ten voor Zanderij/Westerbaan uit gebreid beschreven, zonder dat de gemeenteraad tot een bepaalde keuze wordt geadviseerd. Elke va riant heeft zijn specifieke voor- en nadelen. Zo is een voordeel van het 'minimale' model, met 840 wonin gen, dat ongeveer 20 hectare grond beschikbaar blijft voor de tuin bouw. Ook voor het behoud van het landschappelijk karakter van het gebied is deze variant het meest geschikt, al moet volgens de gemeente wel worden bedacht dgt de tuinders de mogelijkheid krij gen een groot deel van hun grond te benutten voor de teelt in kassen. Een ander voordeel is dat de kos ten van dit bebouwingsmodel be trekkelijk laag zijn. Een belangrijk nadeel van deze variant is echter het geringe aantal woningen. De bouw van 840 hui zen betekent niet echt een oplos sing voor de grote behoefte aan huizen die in de jaren negentig nog te verwachten valt. De 'modale' variant kent, met 1100 woningen, dit nadeel niet. De huizen zijn verder redelijk goed in het bestaande landschap in te pas sen. Het gevolg van de hogere be bouwingsdichtheid is wel dat er slechts een beperkt gebied voor tuinbouw overblijft, een strook van 13 hectare direct langs de pro vincialeweg. Gezien de ligging is het volgens de discussienota de vraag of deze grond uiteindelijk wel voor tuinbouw zal kunnen worden gebruikt. Het maximale model gaat uit van 1330 woningen en is dus het meest onwijk kan vol gens de discussienota het best be reikbaar worden gemaakt door de aanleg van een rondweg aan de rand van de duinen. Deze weg zou op de provincialeweg S-l moeten worden aangesloten ten zuiden van de Molenwijk, op de plaats waar ook de provincialeweg S-4 (Katwijk-Leiden) zal beginnen. In het zeedorp zou deze rondweg moeten uitkomen op de Meeuwen laan. Het gebied Zanderij/Westerbaan in Katwijk. In de jaren negentig wordt op de huidige tuinbouwgrond een woonwijk met 840 tot 1330 uioningen gebouwd. "oio Wim Dukmani Vraagtekens bij aantal toekomstige praktijken in Katwijk KATWIJK - De Katwijkse huisartsen hebben kritiek op het ontwerp-beleidsplan dat de gemeenten Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg hebben opgesteld voor de vestiging van nieuwe prak tijken. De art^n vinden dat zij in de plaatselijke vesti gingscommissie onvoldoen de zijn vertegenwoordigd en zetten ook vraagtekens bij de berekening van het aantal toekomstige huisartsenpraktijken in de kustplaats. vier nieuwe huisartsen als elke be staande praktijk wordt verkleind tot 2350 patiënten. Volgens de art sen is echter het aantal beschikba re patiënten niet zo groot als de ge meente aangeeft. "Er is onvoldoen de rekening gehouden met het feit dat een groot aantal mensen in plaatselijke verzorgingstehuizen en andere instellingen verblijft, en daar al volledige medische verzor ging geniet. Hetzelfde geldt voor de militairen die in de gemeente wonen. Dat zijn patiënten die er niet zijn en ook nooit komen", al dus huisarts I.J.W. Schonenberg gisteravond tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor volksgezondheid. De huisartsen vinden verder dat het aantal vertegenwoordigers van hun beroepsgroep in de nog te vor men vestigingscommissie onvol doende is. De gemeente wil in deze HAZERSWOUDE-DORP - "Top sport is voor mij altijd het middel geweest, nooit het doel. Wil je als club het hoofd boven water hou den, dan moet het verenigingsle ven voorop staan, niet de prestatie. Het klinkt misschien amateuris tisch, maar het succes van een ver eniging is niet te meten aan het aantal behaalde bekers of medail les". Aartjan van der Poel zwaaide van 1974 tot 1984 de scepter over de Hazerswoudse tafeltennisver eniging Avanti. Zaterdag viert de succesvolle club haar vijfentwin tigjarig bestaan. "Het resultaat op zich is niet belangrijk. Wel de wer vende kracht die er van uitgaat". door Alje Kamphuis Hazerswoude, 1951: In een oud schoolgebouw komt de Hazers woudse jeugd bijeen voor een spel letje schaak, dam, biljart of ping pong. Vooral de tafeltennistafel is favoriet. De leden van de Katholie ke Plattelands Jongeren (KPJ), die dit soosgebeuren organiseren, merken dat op en besluiten een ei gen vereniging op te richten. Een plaatselijke geestelijke verzint een toepasselijke naam: Avanti (voor waarts). Acht jongens, waaronder Aartjan van der Poel, leren zichzelf tafeltennissen. "Het was in die tijd pingpongen met de regenjas aan. In het toenmalige gebouw konden net twee tafels staan. Over de juiste afmetingen zwijgen we maar. Met regenachtig weer moesten we een tiental emmers organiseren om het water op te vangen. Het was behel pen, maar je kreeg er mentaliteit door", herinnert Van der Poel zich. In 1958 werden de tafeltennisac- tiviteiten in Hazerswoude stopge zet. Het gebouw moest worden ge renoveerd omdat de tegenstanders weigerden nog langer in een derge lijk slecht lokaal te spelen. T\vee jaar later was de zaal gereed. Van der Poel speelde toen tweede klas junior. Hij kon gaan spelen bij de Leidse tafeltennisvereniging Scyl- la, maar koos voor het opzetten van een vereniging in zijn eigen dorp. Er werd weer leven geblazen in het oude clubje, geboren uit de KPJ- soos. In 1961 start Avanti officieel. Er werd meteen competitie ge speeld. Van der Poel, zestien jaar, gaf training. "Mijn capaciteiten reikten echter niet zo hoog. Ik kon de jongens brengen tot de tweede klas jeugd en daar hield het mee op. Daarom zijn we op zoek gegaan naar een andere trainer. Wim An ker uit Voorschoten heeft de taak Aartjan van der Poel poseert ïn 1976 in de nieuwe hal. 'We maakten toen l hadden geen stuivermaar we kregen toch een lening van drie ton twee jaar op zich genomen, maar hij ging naar Liberia. Toen kwam Ellen Korte. Haar raakten we ook snel kwijt: ze vertrok naar Aruba als bondstrainster. Wim is nog even teruggekomen, maar moest voor z'n werk naar Indonesië. Uit eindelijk is zeventien jaar geleden Gerard Bakker gekomen. En hij bleef. Succesformule Met de komst van Bakker kwa men ook de grote successen. Of dat nu aan Bakker persoonlijk te wij ten is, laat Van der Poel in het mid den. "Met de komst van een vaste trainer zijn we in de lift gegaan, maar de succesformule is driele dig: een goede organisatie met een goede financiële ondergrond, plus het allerbelangrijkste, het enthou siasme van de vrijwilligers. Als die factoren aanwezig zijn, is er een goed fundament voor een prima sportvereniging, waarin talenten een kans hebben zich te ontplooi- Om deze reden werd vijftien jaar na de oprichting een nieuw clubge bouw neergezet. Het kleine zaaltje kon de groei niet aan. Van der Poel: "We groeiden elk jaar zo'n tien procent. Op een gegeven mo ment ontdek je dan dat mensen meer mogelijkheden nodig hebben om zich te kunnen ontwikkelen. Mijn keuze destijds was duidelijk: óf we bouwen en geven daarmee talenten een échte kans, óf we stoppen. Nou, we zijn dus gaan bouwen. Al met al hebben we er wel zo'n vijf jaar over geëmmerd. Toen we de knoop doorhakten, maakten we letterlijk een sprong in het duister. We hadden geen stuiver, maar kregen toch een le ning van drie ton". Van der Poel maakt zich nog kwaad als hij aan die tijd terug denkt. De gemeenteraad van Ha zerswoude heeft volgens hem Avanti toen een kwart ton subsidie door de neus geboord. "Er bestond een potje voor aanvullende werken, bedoeld voor bouwactivi teiten van verschillende maat schappelijk getinte organisaties. Onze plannen en tekeningen lagen al enkele weken bij de gemeente, maar niemand deed er iets mee. Toen voor de bouw van Het Anker, een multifunctioneel centrum, subusidie uit dat potje werd aange vraagd, werd het meteen toegewe zen. Voor ons bleef niets over. De gemeente heeft ons letterlijk laten ploeteren. Voor die niet gekregen subsidie halen wij nu nog oud pa pier op. Om de aflossing te kunnen betalen. Ik kan het noch vergeten, noch vergeven". Hoe dan ook, het gebouw "kwam er. In september 1975 werd de eer ste paal geslagen, in mei het jaar daarop was de officiële opening. De keuze om te bouwen is achteraf gezien een goede gebleken. Het ta lent ontwikkelde zich. De succes sen bewijzen dat. Het vrouwen- en mannenteam spelen al jaren eredi visie. Bettine Vriesekoop werd in 1982 Europees kampioen en in het zelfde jaar won ze de Top Twaalf. In 1985 schreef zij dit toernooi tus sen de beste twaalf speelsters van Europa weer op haar naam. Het laatste grote succes van Avanti da teert van dit jaar. Het eerste vrou wenteam won toen het Europa Cup-2 toernooi. Van der Poel denkt bij succes in eerste instantie echter niet aan overwinnen. "Ik denk bij hoogte en dieptepunten niet in termen van winnen en verliezen. Een diepte punt voor mij is als een lid bedankt voor het lidmaatschap. Dat vind ik een persoonlijke nederlaag. Top sport bedrijven is leuk, maar het mag nooit alleen om het resultaat gaan. Veel belangrijker voor een vereniging is de wervende kracht van het succes voor de jonge leden. Mensen indentificeren zich met het resultaat. Als de jeugd ziet dat anderen in de vereniging het ver schoppen, werkt dat motiverend. Ze kunnen zich dan de opoffering getroosten om elke dag te komen trainep. Op die manier moeten de resultaten van de topsporters wor den benut. Dan krijg je pas een échte vereniging". Dat betekende voor Avanti dus dat de top binnen de vereniging kostte wat het kost vastgehouden moet worden. Voor dat doel stapte de tafeltennisclub van haar princi pes af en sloot in oktober 1984 een overeenkomst met een sponsor. Een druivensuikergigant zorgt nu in ruil voor publiciteit voor de fi nanciën. "We moesten deze stap nemen, omdat de technische ont wikkeling van de club sneller is ge groeid dan de financiële. Je kunt dan wel idealistisch blijven den ken, maar dan graaf je je eigen graf. Je creeërt een top die wegloopt omdat andere verenigingen meer te bieden hebben. Als dat zou ge beuren, ontstaat het sneeuwbalef fect naar beneden: de top loopt weg, de trainer raakt gedemoti veerd, de jeugd ziet geen voorbeeld meer en kiest een andere vereni- 'ging. Ten slotte demotiveer je de vrijwilligers, de ruggegraat van de club, om nog langer actie te voe ren. Als je dat op een rijtje zet, vind ik de komst van de sponsor wel verantwoord". Ten behoud van de topsporters werd een tweede principe over boord gegooid. Ging Avanti er al tijd prat op met eigen kweek suc cessen te behalen, sinds vorig jaar is hiervan geen sprake meer. De Bulgaar Mariano Lukov kwam de gelederen versterken. Hij vertrok weer na een jaar. Nu spelen de Hongaren Tibor Kreisz en Andras Podpinka mee in de competitie. Van der Poel: "Het is bij ons niet zoals bij andere verenigingen dat spelers met het vliegtuig komen om even een wedstrijd te spelen. Kreisz en Podpinka zijn net als ie der andere in eerste instantie ver enigingslid. Als zodanig moeten ze zich ook opstellen. Ik zou me zelfs kunnen voorstellen dat Kreisz met de bus voor het oud papier rond rijdt. Nee, hij heeft het nog nooit gedaan, maar dat komt omdat nie mand het hem vraagt. Of we nu wel of niet in de top meedraaien en wel of geen buitenlanders hebben, het principe is al die vijfentwintig jaar in ieder geval hezelfde gebleven: eerst de vereniging, dan het resul taat". niet meer dan twee huisartsen opnemen. Schonenberg zei gisteravond dat het aantal ver tegenwoordigers minstens op drie moet worden gebracht, zodat elke gemeente in het werkgebied Kat wijk, Rijnsburg en Valkenburg een afgevaardigde in de commissie heeft. Ook pleitte hij voor het op nemen van een vertegenwoordiger van de particuliere ziekenkosten- verzekeraar De Verpleging uit de kustplaats, waarbij een groot aan tal Katwijkers is aangesloten. De huisartsen vinden verder dat de gemeente op een aantal techni sche onderdelen van het vesti gingsbeleid meer moet aansluiten bij de richtlijnen die de landelijke huisartsenverenjging heeft opge steld. De plaatselijke overheid kan sinds kort meer invloe'd uitoefenen op de vestiging van nieuwe huisartsenpraktijken in een ge meente. Voor elke op te zetten praktijk moet de betreffende arts beschikken over een vergunning van het college van burgemeester en wethouders, dat bij het afgeven hiervan wordt geadviseerd door een vestigingscomissie. Deze be staat, behalve uit artsen, uit verte genwoordigers van de wijkverple ging en het maatschappelijk werk, de patiënten en de verzekeringsin stellingen. Katwijk, Rijnsburg eri Valkenburg hebben gekozen voor een gezamenlijke vestigingscom- - missie omdat er tussen de artsen in deze gemeenten al een samenwer kingsverband bestaat. De Katwijkse wethouder H.A. Hietkamp reageerde gisteravond op de kritiek op de samenstelling van deze commissie, door op te merken dat de drie gemeenten er naar hebben gestreefd de groep ad viseurs zo klein mogelijk te hou den. "De vestigingscommissie moet slagvaardig kunnen werken", aldus Hietkamp, "en met een groot gezelschap is dat niet mogelijk". De wethouder rekende voor dat het aantal artsen in de wordt uitgebreid, even als de vertegenwoordiging van de verzekeringsinstellingen, de com missie een groot en log lichaam wordt. Temeer omdat ook de plaat- 1 selijke patiëntenvereniging gister avond aandrong op een grotere vertegenwoordiging in de c De leden van de raadscommissie toonden zich gisteravond niette min verrast door de kritiek van de huisartsen. "Uit het gemeentelijke j beleidsplan concludeerde ik dat er overeenstemming met deze be roepsgroep zou zijn bereikt", zei het CDA-raadslid H.J. van Duijn gisteravond. "Nu blijkt dat er wel degelijk op een aantal punten ver- schil van mening bestaat". Met enkele andere commissiele den meende ook het raadslid M. Nagtègaal-Krijgsman (Gemeente- belangen/D66) dat het college de raadsleden onvoldoende had geïn formeerd over alle standpunten over dit onderwerp en zij deed dan ook het voorstel het beleidsplan pas in januari weer aan te orde te stellen. De komende weken zou den de gemeenteraadsleden dan alsnog alle noodzakelijke stukken in hun bezit moeten krijgen. De behandeling van het ont werp-beleidsplan werd vervolgens inderdaad naar januari verscho ven, onder protest van de op de pu- blieke tribune aanwezige huisartsen. "Ik kan het de raads commissie niet kwalijk nemen", al dus woordvoerder Schonenberg, "maar deze zaak heeft eigenlijk al veel te lang gespeeld. Er liggen mo menteel al aanvragen voor nieuwe praktijken, waarvan de beoorde ling steeds moet worden uitgesteld omdat er geen vestigingscommis sie is. Als nu met de oprichting van deze commissie ook de streefda tum van 1 januari niet kan worden gehaald, zouden de aanvragers B en W wel eens kunnen beschuldi gen van onbehoorlijk bestuur". Post gevonden LISSE - De postzak die gisteren bij het steunpunt van de PTT aan de Heereweg in Lisse was ont vreemd is teruggevonden in Zand- voort. De postale recherche stelt momenteel een onderzoek in naar de diefstal. Bekeken wordt ook of er bepaalde poststukken worden vermist. Het staat volgens een woordvoerder van de politie in middels vast dat er geen poststuk ken worden vermist die voor de ge meente bedoeld waren. De ge meente haalt elke dag zelf de post op het hoofdkantoor. Katwijk vraagt in het vervolg meer geld voor industriegrond KATWIJK - De prijs van industrie- grond wordt in Katwijk verhoogd tot 130 gulden per vierkante meter. De raadscommissie voor ruimtelij ke ordening, grondbedrijf en open bare werken is daarmee akkoord gegaan. Tot nog toe betaalden be drijven op het Katwijkse industrie terrein 't Heen 121 gulden per vier kante meter. De verhoging van de grondprijs werd vorige maand tijdens de raadsvergadering al aangekondigd door wethouder J. Bergman. Vol gens de wethouder is bedrijfs- grond in de kustplaats momenteel te goedkoop in vergelijking met de grondprijzen die voor vergelijkba re terreinen in de regio worden ge vraagd. "We moeten de markt waarde van onze grond goed in de gaten houden", aldus Bergman. Die marktwaarde is momenteel gestegen door de enorme verkoop die in 1985 werden be haald. De gemeente verkocht in dat jaar op 't Heen ongeveer 100.000 vierkante meter industrie- grond. Het industrieterrein begint momenteel behoorlijk vol te raken en de gemeenteraad beschouwt de resterende grond dan ook als een 'schaars artikel'. "Onder meer door deze prijsverhoging willen we de uitgifte wat afremmen", zei wet houder J. Bergman gistermiddag in een toelichting op het besluit. De huidige grondprijs van 121 gulden per vierkante meter dateert uit 1981. Bij de verkoop van perce len van 10.000 vierkante meter en meer aan een bedrijf werd de afge lopen jaren verder ook een 'kwan tum-korting' van tien gulden per vierkante meter gegeven. Daarvan hebben onder meer C A. Nobels Machinefabriek en de combinatie Ruigrok/Oostingh geprofiteerd. fomented is op het industrie terrein 't Heen vooral vraag naar kleine percelen grond. Aanrijding op Provinciale weg NOORDWIJK - Een frontale bot sing tussen twee auto's heeft gis teravond rond zes uur voor veel vertraging gezorgd op de Provin ciale weg ter hoogte van Noord- wijk. Een 65-jarige automobilist uit Zandvoort raakte daarbij ernstig gewond. Het ongeluk werd volgens de Noordwijkse politie veroorzaakt door een 21-jarige vrouw uit Noordwijkerhout, die met haar au to vanaf de Van Berckelweg de bocht richting Noordwijkerhout te ruim nam en daarbij frontaal op de auto van de man uit Zandvoort reed. De man werd volgens de politie met enkele beenbreuken overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. De vrouw werd door een arts uit Noordwijk ter plaatse verbonden. De auto's wa ren zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21