Reagan verslagen door zijn eigen wapen: de tv Fokker 100 schakelt piloot bijna uit Achtergrond Tijdsdruk groot bij afwerken testprogramma's Miljoenen voor restauratie van orgel VRIJDAG 12 DECEMBER 1986 PAGINA 17 WASHINGTON (AP) - Als er een wapen is dat Ronald Reagan, The Great Com municator, in zijn voordeel heeft weten te gebruiken, dan is het wel de televisie. Maar de president begint nu te ontdekken dat het zich ook tegen hem kan ke ren. Een maand geleden barstte in alle hevigheid het schandaal los rond de levering van wapens aan Iran en de daaraan gekop pelde betaling van de con trarevolutionairen in Nica ragua. door David Espo 'Irangate' of 'Contragate' is nu da gelijks nieuws. Het Amerikaanse publiek kan de hoorzittingen van het Congres live op de televisie vol gen, terwijl de hoogtepunten nog eens te zien zijn tijdens de prime time nieuwsuitzendingen. Aldus wordt een niet aflatende stroom negatieve berichten boven het hoofd van Reagan uitgestort, nog afgezien van het wantrouwen, het giswerk en de al dan niet verkapte beschuldigingen die dat nieuws met zich meebrengen. Voor Iran-Contragate kregen te genstanders van Reagan zendtijd om te vertellen wat er niet deugde in het Witte Huis, maar het publiek trok zich daar niets van aan en was het alweer vergeten als Ronnie zelf de beeldbuis weer vulde. Sinds zijn beëdiging in 1981 heeft de vroegere acteur vakbekwaam van het medium gebruik gemaakt om zich te profileren als een krachtige leider met een verenigde regering waarmee niet viel te spotten. Drama Met veel gevoel voor drama richtte hij zich direct tot het volk wanneer het Congres hem weer eens dwars dreigde te zitten. De opiniepeilingen, de belangrijkste politieke graadmeters van' Ameri ka, lieten voortdurend zien dat Reagan een populaire leider was en zou blijven. Het levensechte te levisiedrama is echter van èen orde die Reagan als president nog nooit gezien heeft. De afgelopen weken hebben zijn televisie-optredens weinig indruk gemaakt. Reagan sprak het volk di rect toe, verscheen op een chaoti sche persconferentie en herhaalde zijn woorden nog eens voor de ca mera. Maar het enige effect was dat het vertrouwen in de president vol gens de opiniepeilingen met een recordaantal van 20 punten daalde. Terwijl opiniepeilers de vinger aan de pols van de Amerikaanse burger houden, spannen de presi dent en zijn medewerkers zich tot het uiterste in om de crisis te be zweren. "Ik ben hier niet om vra gen te beantwoorden, maar ik wil jullie er wel aan herinneren dat ik het was die het allemaal openbaar maakte", zo probeerde Reagan het woensdag, toen hij tijdens een fo tosessie met vragen werd be stormd. Fouten Tot nu toe is de president er niet in geslaagd het publiek van zijn on schuld te overtuigen. Zaterdag pas gebruikte hij zijn wekelijkse radio praatje om voorzichtig toe te geven dat er "fouten" waren gemaakt, maar er is niets dat erop wijst dat hij er nog in zal slagen het tij te doen keren. Integendeel. De verho ren zullen nog maanden gaan du ren en alleen de eerste paar dagen leverden al voor Reagan belasten de verklaringen op:- Oud-veilig heidsadviseur John Poindexter doet een beroep op het Fifth Amendment om zichzelf niet te be lasten. - Poindexters assitent kolonel Oliver North, gekleed in uniform van de mariniers en volgehangen met lintjes, doet hetzelfde. - Minister Shultz vertelt dat hij tegen de wapenleveranties was. Hij zegt dat er bewijzen zijn dat Iran achter de anti-Amerikaanse aansla gen in Libanon zat, waarbij in 1983 honderden slachtoffers vielen. Ook zegt hij dat Reagans bewering dat Iran zich niet meer met terrorisme bezighoudt niet waar is, omdat Iran achter de ontvoering van drie Amerikanen in Libanon zou zitten. Dat gebeurde dit najaar, na de eer ste drie wapenleveranties. - Oud-veiligheidsadviseur Ro bert McFarlane weerspreekt eerde re officiële verklaringen en zegt dat president Reagan al in augustus 1985 instemde met de wapenle veranties aan Iran. Verkiezingen Al deze ontwikkelingen doen zich dan nog voor op een moment dat de twee partijen in het Congres zeer voorzichtig met elkaar om gaan en de affaire niet tot binnen landse politieke 'issue' willen ma ken. De inlichtingencommissie van de Senaat heeft zijn hoorzittin gen tot dusver bovendien achter geslóten deuren gehouden, zodat in ieder geval een deel van de be lastende verklaringen de televisie niet haalt. Maar volgende maand krijgen de Democraten de meerderheid in de 'Ronnte' in de regen in de tuin van zijn Witte Huis. Voor het eerst ervaart de ex-acteur de negatieve kanten van publiciteit. Senaat en het is niet uitgesloten dat dan ook de senaatsverhoren op turn voor de nieuwe presidentsver- Irangate vrijwel zeker e kiezingen dichterbij, waardoor nepunt zal worden. SCHIPHOL - Het grootste risico dat een testvlieger bij Fokker persoonlijk loopt? "Ontzettend moe worden en ruzie thuis". Lichtelijk overdreven wellicht, maar het is waar: de tijdsdruk baart de bemanning van de Fokker 100 meer zorgen dan het vliegen zelf. Bijna 24 uur per dag en 7 dagen in de week zijn de medewer kers van het vliegbedrijf op Schiphol-Oost bezig met de voorbereiding en uitvoering van een groot aantal test- en proefvluchten met de twee nieuwe toestellen. door Wim Bank Volgend jaar wacht de aflevering van de eerste Fokker 50 en Fokker 100 en dat is niet mogelijk zonder luchtwaardigheidsbewijs. De proe ven met de Fokker 50 zijn inmid dels zo goed als afgerond, maar met de Fokker 100 moet nog in lut tele maanden een lang testpro gramma worden afgewerkt. In to taal moeten er zo'n 1200 vlieguren met het nieuwe toestel worden ge maakt, voordat de Rijksluchtvaart dienst de begeerde verklaring af geeft. Dat gebeurt volgens plan pas op 26 oktober 1987. Hoewel het in principe om een nieuw toestel gaat, is de Fokker 100 voor Henk Themmen, Wim Hu- son en technicus Wim Burgers nauwelijks onbekend. "Vergeet niet dat we er al twee en een half jaar op vliegen", legt co-piloot Hu- son uit: tijdens een langdurige trai ning op de flight-simulator (vlucht- nabootser) hebben de vliegers bij na alle kanten van het vliegtuig le- ren kennen. De eerste echte vlucht, van twee uur, had plaats op 30 no vember en verliep naar volle tevre denheid. Na ruim twee uur te hebben ge vlogen, besloot captain Themmen op Schiphol een automatische lan ding te maken. Zoiets was in de luchtvaarthistorie nooit eerder ver toond tijdens de luchtdoop van een nieuw vliegtuig. "Het was mooi weer en de omstandigheden waren goed. Bovendien was het toestel zeer handelbaar en stabiel", ver klaart Themmen achteraf het be sluit dat vlak voor de landing werd genomen. "De geautomatiseerde cockpit werkt zeer gemakkelijk. Dit is een vrijwel volledig automa tisch vliegtuig". De Fokker 100 mag dan ook, met zijn met beeldschermen en compu ters uitgerüste cockpit, eventjes als het modernste vliegtuig ter wereld door het leven gaan. Pas over enige tijd zal het Europese consortium Airbus die koppositie overnemen, als de A 320 op de markt komt. Het trio Henk TAemmen, Wim Huson en Wim Burgers (van links naar rechts): tevreden, maar ontzettend moe en ruzie thuis (foto anp> Nieuwe ontwikkelingen volop in de vliegtuigwereld, die wel gevol gen voor het werk van een piloot. "De vlieger wordt eigenlijk een soort systeemmanager", erkent Themmen. Hoewel veel van het gedrag van een nieuw vliegtuig aan de hand van computerberekeningen en windtunnelproeven kan worden vastgesteld, blijven de testvluch ten onontbeerlijk. Alleen in de praktijk immers kan alles onder dei meest extreme omstandigheden worden beproefd. "We gaan tijdens de testvluchten soms zover dat we in situaties komen waarin een vliegtuig bij een luchtvaartmaat schappij normaal nooit terecht komt". De grenzen van wat mogelijk is, worden benaderd, soms bijna over schreden. Zo gaat men bijvoor beeld tot het punt dat de vleugels geen draagkracht meer hebben en het toestel in een 'spin' kan raken en als een baksteen naar beneden komt. Voor het geval dat zo'n situa tie zich echt zou voordoen, zijn in de Fokker 100 twee raketten ge bouwd. Die kunnen worden afge schoten om het toestel weer be stuurbaar te maken. Maar ze zijn tot nu toe niet nodig geweest. Tijdens dergelijke vluchten met een hoog risico zijn trouwens al leen de twee vliegers en technicus Burgers aan boord. Normaal ge sproken vliegen er nog enkele technici mee die de uitgebreide meet- en regelapparatuur aan boord bedienen. De computers, meetsystemen en vluchtrecorders leggen alle vluchtgegevens vast. Daarnaast wordt een deel van de belangrijkste gegevens direct naar een grondstation doorgeseind, zo dat technici op Schiphol-Oost de vlucht van seconde tot seconde kunnen volgen. De meet- en regelapparatuur in het toestel is ontwikkeld door het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart laboratorium (NLR), in samenwer king met Fokker. Het systeem maakt het mogelijk het testpro gramma in de relatief korte perio de van een jaar te voltooien. Tech nici van het NLR en van de Rijks luchtvaartdienst volgen de proe ven in dat jaar nauwgezet. Voorspoedig De eerste 15 vlieguren met de eerste Fokker 100 zijn voorspoedi ger verlopen dan verwacht. Toch hoeft men niet te rekenen op een versnelling van het program- ma."Een versnelling is nauwelijks mogelijk. We zijn blij als we alles Foto boven: de Fokker-100 tijdens een testvlucht. Onder het met meet-, regel- en computerapparatuur volgestouwde ruim. (fotoANP) binnen de gesteide tijd afronden", aldus Themmen. In de loop van fe bruari komt het tweede prototype gereed. Beide toestellen moeten zo'n 11 uur per week vliegen. Dat lijkt niet veel, maar daarbij komt op zijn minst nog het dubbe le aantal uren aan voorbereiding en nabespreking van de vluchten. Verder is er tijd nodig voor onder houd aan de toestellen. In de prak tijk komt het erop neer dat de me dewerkers de hele week werken. "We plannen op 6, maar het komt meestal neer op 7 dagen", aldus Themmen. Naast het in aanbouw zijnde tweede prototype is er inmiddels ook begonnen met de bouw van toestellen in serieproduktie. De eerste toestellen daarvan zullen in de loop van volgend jaar nog wor den ingezet bij een aantal proef vluchten. De aflevering van de eer ste echte Fokker 100 aan Swissair staat gepland voor eind november 1987. Voorlopig werkt Fokker in een produktietempo van twee toestel len per maand. Dat wordt lang zaam opgevoerd naar drie en uit eindelijk moeten er jaarlijks 46 toe stellen uit de produktiehal rollen. "Die hoge produktie is mogelijk dank zij de order van GPA", aldus een woordvoerder. Deze nieuwe leasemaatschappij, waarin de vliegtuigfabrikant ook zelf deel neemt, bestelde onlangs 40 Fokker 100's en nam een optie op nog eens 60 toestellen. Voorlopig richt de meeste aan dacht zich echter op een voorspoe dige afronding van het testpro gramma. Vertraging daarin is niet aanvaardbaar, omdat dan direct de aflevering van het eerste toestel in gevaar komt. "We vertrouwen erop dat we op tijd klaar zijn", aldus een van de topmensen van het vliegbe drijf. Henk Themmen blijft er nuchter onder. "Je moet ook een beetje geluk hebben. Dat is in het hele leven zo". Het bestuur van de hoofdkerk van Hamburg, de Jacobikerk, en de orgelbouwer Jürgen Ahrend uit Leer (Oost-Friesland) hebben een contract getekend voor de restauratie van het wereldbe roemde, bijna drie eeuwen oude Arp Schnitger-orgel in deze kerk. De kosten van de restauratie worden geschat op bijna vier en een half miljoen gulden. Vier or gelbouwers hebben om deze op dracht gestreden. Ahrend is het geworden omdat deze firma een reputatie heeft verworven met de restauratie van Schnitger-orgels. Ze heeft ook het orgel in de Marti nikerk van Groningen gerestau reerd. Het 60 registers en 4324 pijpen tellende orgel in Hamburg is deerlijk in verval geraakt. Het hele historische pijpmateriaal komt voor vervanging in aan merking, terwijl ook de speelta fel en de versieringen van het or gel moeten worden vernieuwd. Voor het bijeenbrengen van het kapitaal is een stichting in het leven geroepen. Die heeft al ruim twee miljoen gulden opge haald, dankzij vrijgevige particu lieren, het bedrijfsleven en de deelstaten Hamburg en Slees- wijk-Holstein. De orgelbouwer, die met ne gen medewerkers deze opdracht gaat uitvoeren, schat dat er 42.000 werkuren in de restauratie gaan zitten. Het werk moet in 1993 worden voltooid, want dan staat het orgel precies drie eeu wen in deze kerk. Dienstweigering. Kerkeraad en bestuur van de evangelische Heilige Geest-gemeente in het Bremer stadsdeel 'Neue Vahr' gaan jonge gemeenteleden die een oproep krijgen voor militaire dienst aanraden dienst te weige ren. Vroeger, zegt het kerkbe stuur, was het al twijfelachtig of gewapende dienst voor een christen een oirbare zaak was, maar dat is nü helemaal onmoge lijk geworden. Kerkeraad en bestuur wijzen op de "alle verhoudingen te bui ten gaande wapenwedloop, die zich nu ook al uitstrekt tot de we reldruimte". "Christenen kun nen geen veiligheidssysteem aanvaarden dat een mogelijke massamoord en wereldwijde hongersnood op de koop toe neemt. Niet de vijand, maar de vijandschap moet worden uitge roeid". Het kerkbestuur wil in gesprek blijven met allen die óf met een slecht geweten óf uit overtuiging wél besluiten tot vervulling van hun dienstplicht. Twee procent. De regionale lidkerken van de Evangelische Kerk in Duitsland zullen vol gend jaar ongeveer f. 110 miljoen afdragen aan de afdeling voor ontwikkelingssamenwerking van deze kerk. Daarmee halen ze bijna het gewenste doel dat de synode vorige maand had ge steld: 2 procent van de inkom sten van lidmaten. Eén regionale kerk (van de Pfalz) haalde zelfs 5 procent. De kerk wil een deel van de op brengst besteden aan 'voorlich ting en bewustwording' in eigen land. De rest gaat naar ontwikke lingsplannen in de Derde We reld. Sekten In West-Berlijn zijn meer dan 500 organisaties van sekten en pseudo-religies actief. In het jaar 2000 zal het aantal leden van de Evangelische Kerk in Duitsland de helft van de bevolking uitma ken. Dat was in 1969 nog 75 pro cent. Die gegevens komen van ds. Thomas Gandow, die zich in West-Berlijn bezig houdt met sekten en levensbeschouwelijke zaken. Niet alle sekten zijn vanuit christelijk oogpunt even aan vaardbaar, zei Gandow. Hij noemde bijvoorbeeld de 'New Age'-beweging. "Ook de klassie ke sekten moeten niet worden onderschat. De Jehova's bijvoor beeld hebben ruim 7000 aanhan gers in West-Berlijn". De Evangelische Kerk heeft kortgeleden een informatiecen trum over sekten geopend. Ook is er 'pastorale opvang' voor uit getreden sekteleden. Theologie. De theologische commissie van de Bond van Evangelische Kerken in de DDR (Oost-Duitsland) constateert een verminderde belangstelling voor theologie in de kerkelijke ge meenten. Kerkelijke medewer kers en gemeenten verwachten minder van de theologie als mid del tot oriëntatie. Een commissie zal nagaan wat de gevolgen hiervan zijn voor de toekomst en het getuigenis van de kerk. Ook de hoogleraar theologie Karl-Heinz Bernhardt van de Humboldt-universiteit in Berlijn (DDR) waarschuwt (in het maandblad 'Standpunkt') voor afkalving van het theologisch peil van de gemeenten. De we tenschappelijke beoefening van de theologie in de DDR is, vol gens hem, in veel opzichten ach tergebleven bij het buitenland. "De kerken hebben inzake maat schappelijke vragen nieuwe in zichten naar voren gebracht, maar de theologische grondslag hiervan was vaak onvoldoende". Persvrijheid. Naar aanlei ding van verdere inperking van de persvrijheid door de regering in Pretoria hebben de rooms-ka- tholieke bisschoppen van Zuidelijk Afrika een verklaring uitgegeven waarin de 'volledige onderdrukking van de berichtge ving' bij het voortduren van de noodtoestand 'gevaarlijk' en 'on aanvaardbaar' wordt genoemd. "Het doen en laten van veilig heidsorganen heeft openbare controle nodig", zeggen de bis schoppen. - Vertegenwoordigers van ze ven christelijke stromingen in Zuid-Afrika eisen in een verkla ring opheffing van de noodtoe stand. Onder hen is de voorzitter van de rooms-katholieke bis schoppenconferentie van Zuidelijk Afrika, aartsbisschop Denis Hurley. Zij verwachten dat de noodtoestand het kerst feest zal verstoren. "Voor alle christenen is het vieren van kerstmis vertroebeld doordat zij telkens moeten den ken aan de 500 jongeren die ge vangen zitten. Ook de aanwezig heid van duizenden soldaten in de zwarte woonoorden, de sterke beperking van de vrijheid van meningsuiting en de angst in ve le harten kunnen niet worden ge negeerd". Volgens schattingen van te genstanders van de apartheid werden sinds juni ongeveer 20.000 mensen op grond van de noodtoestand gearresteerd. De helft zit nog steeds gevangen. Fataal Het rooms-katholieke besluit (Nederland) om niet deel te ne men aan de interkerkelijke le denadministratie Sila - per 1 ja nuari 1988 vervalt de kerkelijke aantekening bij de gemeentelij ke bevolkingsadministraties - kan fatale gevolgen hebben voor de organisatie van de kerk. Dat zei juridisch medewerker mr. F. van Spaendonck gisteren voor de KRO-radio. De bisschoppen, meent hij, zijn te optimistisch over het in-, schakelen van vrijwilligers. "Zo kun je nooit tot een sluitend sys teem van ledenadministratie ko men". "Er is geen alternatief voor Sila". Van Spaendonck hoopt dat de bisschoppen alsnog in deze opbouwfase aan Sila gaan meedoen. Hervormde Kerk: aangeno men naar Heumen-Overasselt H. P. van der Horst Boxmeer-Vier lingsbeek; bedankt voor Scheve- ningen G. F. Smaling Rijnsburg. - Overleden: ds. M. K. Drost (63) te Onnen, zendingslector aan de theologische hogeschool van de Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt te Kampen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17