Tk heb mijn doel bereikt' Arnold Mühren blij met uitverkiezing 5 U T 'Brombeer' aan ketting gelegd Streep door plannen Sparta St. Niklaas terug Start Tour peperduur Terug in selectie Nederlands elftal Maradona: 'Real zoekt nu sponsors Egbert van t Oever stopt na kwart eeuw als schaatstrainer Amerikanen boos over zeilsucces Nw-Zeeland VRIJDAG 12 DECEMBER 1986 SPORT PAGINA 13 ZEIST (ANP) - De Ajacied Arnold Mühren is door bondscoach Rinus Michels opgenomen in de voorlo pige selectie van achttien spelers voor het kwalificatieduel uit de Eu ropese titelstrijd tegen Cyprus, op 21 december in Limassol. Zondag avond zal de bondscoach de selec tie terugbrengen tot zestien man. Arnold Mühren kwam viere neenhalf jaar geleden voor de laat ste keer uit voor Oranje. De Volen- dammer, toen nog spelend voor Ipswich Town, maakte deel uit van het elftal, dat op 25 mei 1982 op Wembley met 0-2 van Engeland verloor. Na die nederlaag was zelfs geen reserverol meer voor hem weggelegd. De 35-jarige spelmaker van Ajax lijkt de man om het pro bleem aan de linkerkant van Oran je op te vangen. In de laatste twee duels speelde de rechtsbenige Ro nald Koeman als linkshalf. Mühren werd toen niet opgeroepen, omdat Michels ervan uit ging, dat de acht voudige international geen zin meer had aan het Nederlands elftal mee te werken. Voor Arnold Mühren betekende de plaats in de voorlopige selectie van Oranje een aangename verras sing. „Natuurlijk waren er afgelo pen weken geruchten. Het Neder lands elftal heeft behoefte aan een linksbenige middenvelder. Ik ben blij dat Michels mij heeft opgeroe pen, alhoewel er ook andere spe lers op die plaats kunnen functio neren. Erwin Koeman kan even eens aan de linkerkant spelen. En ik heb leeftijd tegen, dus de uitver kiezing was toch een kleine verras sing", aldus de 35-jarige Ajacied. De Volendammer, die acht inter lands achter zijn naam heeft staan, werd woensdagavond door bonds coach Rinus Michels benaderd met de vraag of hij interesse had weer voor Oranje uit te komen. „Vol gens de coach waren er wat kleine misverstanden, waardoor ik niet eerder ben opgeroepen. Die zijn in tussen uitgepraat. Tegen Cyprus krijgt Oranje waarschijnlijk enige ruimte en dan is een type-speler als ik welkom. We hebben alleen over de komende interland gesproken. Wat er daarna gebeurt, weet ik niet. Dat is afhankelijk van de vorm", vertelde Mühren. Mühren is niet de enige "nieuwe ling", die Michels in vergelijking met de laatste interland tegen Po len (0-0) heeft opgeroepen; ook Er- win Koeman (KV Mechelen) en Gerald Vanenburg (PSV), vorige week uitblinker in het Olympisch elftal, zijn opnieuw geselecteerd. In de selectie ontbreekt topscorer Marco van Basten, die zich volgen de week laat opereren aan het en kelgewricht. Nederland speelt volgende week woensdag een oefenwedstrijd te gen het nationaal amateurelftal, dat begin januari een trip maakt naar de Antillen. De achttien spelers zijn: Silooy, Spelbos, Rijkaard, Wouters, Bos man, Van 't Schip en Mühren (Ajax), Van Breukelen, Ronald Koeman, Vanenburg, Gullit en Van der Gijp (PSV), Hiele, Troost en Tahamata (Feyenoord), Van Tiggelen (Anderlecht), Erwin Koe man (KV Mechelen) en Suvrijn (Roda JC). Schorsing handbalcoach ROTTERDAM (ANP) - De plannen van de Rotterdamse eredivisieclub Sparta om op het terrein van Xerxes een nieuw stadion te bouwen met behulp van „terugploeggel- den" van het ministerie van welzijn, volksgezondheid em cultuur zijn voorlopig van de baan. Tot die conclusie zijn het bestuur van Sparta en verte genwoordigers van de gemeen te Rotterdam gisteren in een overleg gekomen. Het pro bleem is dat Sparta de financie ring van het nieuwe stadion niet rond heeft kunnen krijgen, en ook geen bouwvergunning AMSTERDAM (ANP) - Igor Toertsjin, de coach van het vrou- wenhandbalteam van de Sowjet- Unie, is voor de rest van het toer nooi om het A-wereldkampioen- schap naar de tribune verbannen. Toertsjin werd gisteren in een ex tra zitting van de tuchtcommissie van de IHF (internationale hand balfederatie) geschorst wegens zijn gedrag in het duel Sowjet-Unie- Hongarije. De Russische trainer, nu al befaamd in Nederland als scheldende brombeer, maakte de Deense scheidsrechters Mortensen en Knudsen woensdag in Apel doorn uit voor „zwijnen". Toertsjin werd na eerdere vermaningen en waarschuwingen tenslotte gedis kwalificeerd. Toertsjin wordt vandaag in Den Haag tegen de DDR en in de slot wedstrijd zondag in Rotterdam vervangen door Michail Loezenko. In tegenstelling tot Toertsjin is de ze vroegere international in staat een handbalwedstrijd te volgen zonder al te veel emoties te tonen. Loezenko, de in Moskou wonende assistent van Toertsjin, zal in de twee resterende duels echter wel door zijn baas worden „gesouf fleerd". Het stemvolume van de trainer-coach is daarvoor ruim vol doende. „Die scheidsrechters moe ten toch dronken geweest zijn om De plannen moesten voor 1 januari compleet zijn, omdat die datum de uiterste grens vormt voor het aanvragen van de terugploegbijdrage. Via de ze regeling zou de rijksover heid door het inzetten van werkloze bouwvakkers bij de werkzaamheden een bedrag van drie miljoen gulden bijdra gen. Sparta had al uitstel gekre gen voor de aanvrage van 1 no vember tot 1 januari. In de voorziene plannen is de terug ploegbijdrage onontbeerlijk omdat die een aanzienlijk deel van de kosten zou dekken. De huidige behuizing van Sparta, Het Kasteel op Span gen, moet in december 1992 ontruimd zijn. De club heeft hiervoor een aanzegging gekre gen van de gemeente, omdat voor dat terrein een stadsver nieuwingsproject op stapel staat. Het ligt in de bedoeling van de gemeente om er wonin gen te bouwen en een park aan te leggen. De gemeente houdt vooralsnog aan de ontruiming in 1992 vast, aldus een woord voerder. Diego Maradona (archieffoto ap> MADRID (Reuter) - Volgens de Argentijnse voetbalster Diego Ma radona wil zijn club Napoli hem liever vandaag dan morgen kwijt. De topvoetbalier deed die verkla ring gisteren in een interview in het Spaanse dagblad El Pais. De geruchten in Italië worden steeds sterker dat de kleine baltovenaar aan het einde van dit seizoen naar Real Madrid vertrekt. In november bezocht Maradona op uitnodiging van Ramon Mendo- za, de steenrijke voorzitter van de door Leo Beenhakker getrainde formatie, een wedstrijd van de ploeg in het Bernabeu-stadion. Toen verklaarde de ster van de we reldtitelstrijd in Mexico, dat hij niet van plan was tussentijds de huidige lijstaanvoerder van de Ita liaanse serie A te verlaten. Het con tract van de Argentijn loopt tot ju ni 1988. Volgens Maradona, wiens eerde re optreden in Spanje bij Barcelo na op een fiasco uitliep, zouden al leen Juventus en Real Madrid de vraagprijs -ongeveer vijfentwintig miljoen gulden- op tafel kunnen leggen. „Napoli zou echter nooit toestaan dat ik voor een andere Ita liaanse club ga spelen. Real is mo menteel bezig met het vinden van sponsors, die mijn komst mogelijk kunnen maken", aldus de lieveling van het Napolitaanse publiek. Volgens voorzitter Mendoza van Real zijn de uitlatingen van Mara dona nogal voorbarig. „Maradona is een grote voetballer, Real is een grote club. Die twee zouden uitste kend bij elkaar passen, maar er zijn nog geen concrete stappen in die richting gedaan." LISSE (GPD) - Egbert van 't Oever is en blijft een rare snijboon. Zes jaar geleden werd hij amper au sérieux geno men, toen de Lissenaar zijn degradatie van de mannen- kernploeg naar de gewestelijke vrouwen van Noord-Hol- land/Utrecht becommentarieerde met: „Ik vind het niet erg, want ik begin aan een nieuwe uitdaging". Diezelfde Van 't Oever verraste langs weer iedereen met zijn a; kondiging, dat hij na dit seize een punt zet achter zijn trainerscar rière. Niet de mededeling op zich, als wel het moment waarop hij met 'schaatspensioen' gaat, mag verba zingwekkend heten, omdat hij na enkele anonieme jaren juist de laatste tijd met zijn gewestelijke formatie nadrukkelijk aan de weg timmert. Egbert van 't Oever: „Eigenlijk wilde ik na het afgelopen seizoen al stoppen. Maar juist in de vorige winter begon mijn ploeg goed te rijden. Ze vroegen of ik nog een jaartje wilde aanblijven. Ik ben in gegaan op dat verzoek, omdat ik de meiden niet wilde laten zakken. Waarom ik juist in zo'n succesvolle periode stop? Ach, er is een tijd van komen en een tijd van gaan. Dat klinkt als een dooddoener, maar het is wel zo. Ik zou gerust nog twee jaar kunnen blijven, maar geen tien jaar meer. In juni word ik 60. Op zo'n leeftijd moetje aan ver trekken denken. Je moet niet wachten tot ze zeggen: hé ouwelui, sodemieter eens op". „Vergeet ook niet, dat ik al vanaf '81 bij deze groep zit. Als je zo lang met elkaar optrekt, is de kans groot dat er kleine irritaties ontstaan. Die kunnen uitgroeien tot grote ruzies. Ik wil dat voor zijn. Een andere re den is, dat ik altijd op zoek ben ge weest naar iets nieuws, naar ande re uitdagingen. Toen ik in 1981 in dit gewest begon, moest ik vanaf de grond alles opbouwen. Nu staat er een gevestigde ploeg. Ik heb mijn doel bereikt. Daardoor valt te gelijkertijd een belangrijke prikkel weg. En op mijn leeftijd heb ik geen zin meer om weer met iets nieuws te beginnen. Dat heb ik al zo vaak gedaan. Het rare is, dat ze me zes jaar geleden voor gek ver klaarden, toen ik na de kernploeg periode in het gewest begon. Nu vinden ze me weer gek, omdat ik ermee stop. Het is ook nooit goed". De acht vrouwen verrasten begin deze week hun coach, toen ze on verwacht huize Van 't Oever be zochten met een doos gebak. „Ik was op 9 december precies 25 jaar schaatstrainer. Ik ben in 1961 be gonnen, toen de Jaap Eden-baan in Amsterdam open ging. De meiden wilden dat jubileum vieren. Ik vond dat geweldig. Het tekent de sfeer in de ploeg. Er bestaat een ge weldige onderlinge band. Het lijkt soms wel een beetje op een groot gezin". Van 't Oever was zelf geen onver dienstelijk schaatser. In de jaren vijftig maakte hij een aantal win ters deel uit van de kernploeg. Als trainer is hij op alle niveaus actief geweest. In 1963 en de periode '77- '81 begeleidde hij de mannenkern- ploeg. „Hoogtepunten zijn voor mij niet altijd automatisch de grote successen geweest. Natuurlijk, de wereldtitel van Hilbert van der Duim was fantastisch, maar ik heb net zo veel plezier beleefd aan de tijd dat ik trainer was van de B-ju nioren Jos Valentijn, Johnny Olof en Klaas Vriend. Het was echt leuk om van nabij mee te maken, hoe die jonge gasten langzaam maar ze ker doorbraken". SINT NIKLAAS (ANP) - De failliete voetbalclub Sint Niklaas neemt vanaf komend weekeinde weer in de tweede klasse aan de Belgische competitie deel. De rentree volgt op een gisteren ge nomen uitspraak van de Belgische handelsrechtbank. De voet balclub werd voor zeven miljoen franken (350.000 gulden) opge kocht door de vleeshandelaar Theo Rooms en zijn vennoot Jo- seph de Cock. Een week geleden had de handelsrechtbank de voetbalclub failliet verklaard. Er was een schuld van zo'n zestig miljoen franken. Nieuwe eigenaar Rooms werd in oktober voor zitter van de club. Hij besloot al snel de boeken bij de handels rechtbank neer te leggen in een poging tot sanering. Verschillen de competitiewedstrijden werden uitgesteld. Na wekenlang ju ridisch steekspel werd hij voor een gering bedrag de nieuwe eigenaar en kunnen de poorten van het stadionnetje opnieuw worden geopend. Dit laatste tot vreugde van de andere clubs in de tweede klasse. Zij pleitten alle voor behoud van de club. Subtop „Hetzelfde was het geval met de lichting Yep Kramer, Hilbert van der Duim en Frits Schalij. Ik had ze al in Jong Oranje onder mijn hoede en ging tegelijk met hen over naar de kernploeg. En ik maak nu weer een hoogtepunt mee in het gewest. Ik begon met een meidengroep, die niets waard was. Nu zitten ze bij de nationale top en sommigen zelfs bij de internationa le subtop. Het nationaal sprint kampioenschap van Petra Mool- huizen was voor mij vorig seizoen een mijlpaal. Drie jaar eerder had ze nog het advies gekregen om vanwege haar rotte knie te stop pen". Tegenover die plezierige episo des staat één dieptepunt: de dood van Coby Borst, die enkele maan den geleden tijdens een training op de racefiets verongelukte. Coby Borst maakte deel uit van de ploeg van Van 't Oever. „Haar overlijden is een zwart stuk in mijn carrière". Doordat de pupillen van Egbert van 't Oever zich zo op de voor grond hebben geplaatst, krijgen de wedstrijden om de Kraantje Lek- trofee van het komende weekeinde in Haarlem een extra dimensie. De ze confrontatie geldt als eerste se lectie voor het Europees Kam pioenschap. De klasseringen van Kraantje Lek en de individuele af standskampioenschappen (begin januari) worden bij elkaar opgeteld om de ploegen voor EK-allround en WK-sprint samen te stellen. Van 't Oever: „Wie in Haarlem slecht rijdt, kan het wel vergeten, of er moet nog een wonder gebeuren. Het is erop of eronder". De Noordhollands/Utrechtse combinatie wordt de laatste tijd al de alternatieve kernploeg ge noemd. Niet zo verwonderlijk met snelle rijdsters als Petra Moolhui- zen, Ingrid Haringa, Els Meijer, Ina Steenbruggen en Christina Aaf- tink, die bijna allen vooral op' de sprint een geduchte concurrent zijn voor de kernploeg van Dinus Vos. Deze drijft voornamelijk op de allroundsters Yvonne van Gen- nip en Marieke Stam. De gemini- Nils Luger overleden LEIDERDORP (ANP) - Geheel onverwacht is gisteren in Leider dorp de 55-jarige Nils Luger, voor zitter van het Koninklijke Neder landse Watersport Verbond, overleden. De heer Luger was sinds november 1982 voorzitter van de bond. Hij was tevens voor zitter van de commissie Breed Overleg Watersportrecreatie, die zich voornamelijk bezig houdt met veiligheidszaken in de watersport. De functie van de heer Luger wordt voorlopig waargenomen door onder-voorzitter Lagerweij. maliseerde equipe van Vos zal ook nog eens rekening moeten houden met Thea Limbach, die uit is op sportieve revanche, nadat ze drie kwart jaar geleden uit de kern ploeg werd gezet. Confrontatie „Voor de buitenwereld levert de confrontatie tussen de ploeg van mij en die van Vos natuurlijk prachtige verhalen op. Maar ikzelf zie het als een gewone individuele wedstrijd en niet als een strijd tus sen twee ploegen. Ik heb niet de behoefte om te laten zien dat mijn team beter is. Het is mooi meege nomen als myn meiden leuk pres teren, maar meer ook niet. Ik ben er wel op tegen dat rijdsters van mij tussentijds worden overgehe veld naar de kernploeg. Stel dat Petra Moolhuizen in Haarlem op vallend presteert en daarna een uit nodiging krijgt voor de kernploeg, dan zal ik haar adviseren daar niet op in te gaan. Ze zou dan tussen het wal en schip vallen. Wij zitten midden in een trainingsopbouw, die afgestemd is op de wedstrijden in begin januari. Als Moolhuizen zou moeten overstappen, wordt haar hele programma verstoord", aldus het (schaats)manusje van al les, wiens activiteiten niet ophou den bij de Noordhollands/Utrecht se grens. Hij is ook nog 'regelaar' voor de KNSB, ploegleider bij de marathonschaatsploeg van Robert Vunderink - die volgens Van Oe ver in Heerenveen wellicht een aanval gaat doen op het werelduur record van Hilbert van der Duim - en in de zomer coördinator van een wielerformatie, waartoe onder an deren Ingrid Haringa en Petra Moolhuizen behoren. Het hardlopen (onder meer de 100 kilometer van Winschoten) schoot er door het vele werk de laatste jaren bij in. Van 't Oever: „Door al die dingen blijf ik voorlo pig nog volop betrokken bij het schaatsen. Ik mag dan stoppen als trainer, maar men blijft me heus wel tegenkomen op de ijsbanen. Wees daar maar niet bang voor". zo'n absurde beslissing te nemen", brieste de man uit Kiev toen hij van de schorsing vernam. In prin cipe is het mogelijk tegen de be slissing in beroep te gaan. Dat kost de handbalbond van de Sowjet- Unie dan wel 700 gulden. Het Nederlands handbalteam speelt vanavond in Arnhem al om half zeven tegen Joegoslavië. Aan vankelijk stond het duel voor half negen op het programma, maar de reglementen bepalen dat beslis sende wedstrijden in een groep alle hetzelfde aanvangstijdstip moeten hebben. De Sovjetunie treedt der halve tegen Oost-Duitsland ook aan om half zeven. De wedstrijden in hoofdgroep 2 beginnen wel om half negen. Polen is in Breda eerste gewor den in de troostgroep van het WK. De Poolse vrouwen wonnen de laatste wedstrijd met 22-14 van de Verenigde Staten. In de eindrang schikking van de wereldtitelstrijd eindigden ze op de dertiende plaats. De Amerikaansen werden laatste. Japan won met 16-15 van Frankrijk. FREMANTLE (Reuter) - De "New Zealand" is in de strijd om de voor naamste trofee in de zeezeilerij, de America's Cup, de meest bespro ken boot. Het witte jacht is als eer ste en enige in de twaalf-meterklas- se vervaardigd van glasfiber. Tra ditioneel worden de twaalf-meters gemaakt van aluminium. Na dertig races uit de strijd van de uitdagers, waaruit deze maand een winnaar moet voortkomen die daarna met het beste boot van titel verdediger Australië om de Cup gaat racen, is de sleutel tot succes duidelijk in de hand van de Nieuw- zeelandse ontwerpers. De „New Zealand" verloor voor de Australi sche kust bij Fremantle slechts één keer. De voornaamste concurrent, de „French Kiss", al elf keer. Volgens de geslagen ten kan de boot nooit gebouwd zijn binnen de reglementen van de klasse. Volgens de Amerikaanse zeezeiler Dennis Connor, die in 1983 namens de Verenigde Staten de America's Cup voor het eerst in de geschiedenis verloor aan Au stralië, is de enige reden om zulk materiaal te gebruiken bedrog. „Er zijn 78 boten van aluminium ge bouwd. Als je dan als enige een boot van glasvezel bouwt, om wel ke andere reden dan ook, doe je dat om de regels te omzeilen." Het woord bedrog wenste de in de eli minatieraces achterop geraakte Connor desondanks niet in de mond te nemen. Het glasvezeljacht van Nieuw- Zeeland, met Chris Dickson (25) als jongste schipper van het uitda- gersveld, is door de onderzoekers van het Lloyds Register of Ship ping overigens goedgekeurd. Vol gens Dickson hebben de anderen gewoon de boot gemist en zullen bij de volgende aflevering van de America's Cup zeker twaalf soort gelijke schepen op zee verschijnen. Het bouwen van de boot van glas vezel heeft ook nadelen. De boot kan niet uit elkaar worden gehaald. -Bij de races worden de andere zee- jachten voortdurend aangepast qua trim en opbouw. De formule van de twaalf-meters hebben niets te maken met de scheepslengte of mastafmeting. De limiet wordt samengesteld uit de lengte van de waterlijn, de boot- breedte, de dekhoogte en het zeil- oppervlak. Voor een specifieke na meting moet er materiaal uit de kiel worden gehaald. De Nieuw- zeelandse technici vrezen voor het nemen van een dergelijk monster. Het kan de balans van de boot ver storen. Recordwinst WK ZÜRICH (DPA) - Het eindtoernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Mexico heeft een record winst van ruim negentig miljoen gulden opgeleverd. Het juiste be drag werd door de FIFA, de we reldvoetbalbond, bekend gemaakt. De organsiatoren van het toernooi kregen dertig procent (ongeveer 28 miljoen gulden) van de winst toe gewezen. De 24 deelnemende lan den ontvingen al eerder van de FI FA een bedrag van 500.000 gulden per gespeelde wedstrijd. BERLIJN (SID/DPA) - Het start schot van de 74e Ronde van Frank rijk wordt op 1 juli 's morgens om elf uur in West-Berlijn bij de 'Ge- dachtniskirche' gegeven. De Ber- lijnse Tourplannen kregen donder dag definitief gestalte. De proloog op de Kurfürstendamm gaat over 6,5 kilometer. Het autoverkeer op de Kurfürstendamm wordt volle dig stilgelegd. Een dag later gaat het eerste deel van de eerste etappe negen uur over 105,2 kilometer c van start. De rit voert van de 'Reichstag' naar het 'Rathaus Schöneberg'. Het tweede deel is een ploegentijdrit over 40,8 kilo meter. Op 3 juli verlaat de Tourka ravaan Berlijn en trekt richting Frankrijk. De organisatoren in de 750 jaar oude voormalige Duitse hoofdstad hebben berekend, dat het tweedaagse Tour-gebeuren een slordige 4,5 miijoen D-Mark, zo'n vijf miljoen gulden, gaat kosten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13