„Wie ben ik om iemand die een abortus wil, daarom te veroordelen?" 'Huizenkopers hebben deskundige hulp nodig' Antoinette van Pinxteren krijgt Freezerring Consument Konsumenten Kontakt moet verdwijnen Voor de negende keer MAANDAG 8 DECEMBER 1986 MONGOLEN Het is zondagmiddag. Wij waden door de bladeren van het park in de buurt van ons huis. Meer mensen zijn op het idee gekomen om een wandeling te maken. Neus aan de grond, gaan honden hen voor. Honden die soms plotseling hun snuit tussen de panden van je jas steken. Daar moetje om lachen van hun bazen. Alles goed en wél, maar mijn man heeft zoiets op klaarlichte dag en onder het oog van derden nog nooit durven doen. De herfst. Als de blaadjes van de bomen vallen. Het is een vreemd seizoen. Als om het gemis aan zonlicht te compenseren maakt de natuur zich doorzichtiger. Zo komt het dat we al van een afstand drie mensen kunnen zien naderen. Een man, een vrouw en - tussen hen in - een jongen. Een mongool. "Een ongelukkige jongen", zeg ik, als het drietal ons is gepasseerd. "Ongelukkig? Hoe weet jij dat?", antwoordt mijn man. Inderdaad. Waarom zou zo iemand ongelukkig zijn? Ik heb deze 'wreed gekapte' medemensen, zoals Adriaan van Dis mongolen eens heeft getypeerd, meer zien lachen dan de zogenaamd normale mensen. Hun 'afwijking' mag dan met een deftige naam het 'syndroom van Down' heten, ze zijn het niet. Elke morgen als ik naar mijn werk toe Fiets kom ik er een tegen. Hij zal zo'n jaar of dertig zijn. Draagt steevast een blauw trainingspak. Hij is de enige die me op die grijze ochtenden altijd vrolijk toezwaait. Hebben de automobilisten dan toch gelijk als ze naar hun voorhoofd wijzen wanneer ik weer zit te dromen op de fiets? Herkent de jongen in mij misschien een verwante geest? Ongelukkige jongen. Het klinkt wel erg humaan, maar het is in wezen de wil tot kleineren die je zoiets doet zeggen. Mongolen zijn spelbrekers. Ze houden zich niet aan onze normen. Ze leven in een wereld waarin wij geen toegang hebben, in een eigen universum waarin je ook nog op gevorderde leeftijd je tong mag uitsteken tegen elkaar. En dat druist tegen onze gedragscode in. Hoe raadselachtig die wereld is werd mij duidelijk uit een experiment dat eens in Amerika is uitgevoerd. Taalonderzoekers hebben daar eens een aantal mongolen eenvoudige zinnetjes laten opschrijven. 'Gisteren had ik niets. Nu heb ik zelfs dat niet meer', zo luidde een van de teksten. Toen ik dat las was ik verbluft. 'Simpelen van geest', zo worden mongolen wel genoemd, maar dit is pure poëzie. Filosofen hebben eeuwenlang halt gehouden voor het niets. Deze mongool laat het achter zich. Zijn ballpoint wordt een soort metafysische polsstok waarmee hy over de melkweg springt. Het klinkt misschien provocerend, maar ik heb soms het idee dat mongolen het leven beter door hebben dan wij. Dat zij welbewust niet willen meedoen aan de 'rat-race' en ons in de maling nemen. Een collega vertelde mij onlangs een anecdote die mijn argwaan daaromtrent versterkte. Hij moest met de bus mee. Toen hij bij de halte aankwam, zei hij vriendelijk 'goeiemorgen' tegen de wachtenden. Onder hen bevond zich een mongoloïde jongen, 's Avonds, toen deze collega met dezelfde bus weer naar huis wilde terugkeren, net voor het moment waarop hij op de treeplank wilde stappen, werd hij op zijn schouder getikt. Verbaasd keek hij om. 'Dag meneer Goeiemorgen', zei de mongool. De gezichten van mongolen zijn heel wat leniger dan die van ons. Ik heb er eens een met zijn onderlip een kruimel uit zijn wenkbrauwen zien plukken. Bij zo'n tafereeltje zie je mensen altijd beschaamd een andere kant op kijken. Raar, vind ik dat. Wat onder hun kin komt, trachten deze 'normale' mensen door fanatiek te trimmen in perfecte conditie te houden, maar dat hun gezicht lenig blijft, dat vinden ze maar bijzaak. Ik zal u eerlijk vertellen: ik oefen elke avond voor de spiegel in het trekken van gezichten. Dat is nodig. Doe je zoiets niet, dan wordt je lach op den duur een omgekeerde snik. Ik heb eens een keer mogen rondkijken in een sociale werkplaats waar mongolen kartonnen dozen maakten. Iemand die zoiets dag in dag uit moet doen, zal zich al gauw gaan vervelen. De mongolen niet. Zij zaten te fluiten onder hun werk. Vooral één meisje. Ze leek wel wat op Koningin Wilhelmina. Bij elke doos die uit haar handen kwam, werd ze vrolijker. Tot op het moment dat een man in een grijze stofjas de vruchten van haar arbeid kwam ophalen. Ze begon te stampvoeten. Te snikken. Door haar tranen heen schreeuwde ze: 'Ze zijn nog leeg! Ze zijn nog leeg! Waar moeten lege dozen heen?' ANGELA PINNEBERG Twee weken nadat kloosterzuster Antoinette van Pinxteren hoorde dat ze op 12 december de jaarlijkse Harriët Freezerring van het maandblad Opzij ontvangt, is ze pas een beetje gewend aan alle drukte die al die belangstelling van de media met zich meebrengt. „Het is druk, want het gewone werk gaat ook door. Bovendien ben ik niet gewend aan al te veel belangstelling voor mijn persoon, maar nu het zover is, vind ik het ook erg leuk. Alles wat je je leven lang gedaan hebt, komt nu via hartverwarmende brieven en andere reacties in een paar weken bij je terug". onder redactie van Raymond Peil en Conny Smits De consumentenorganisatie Konsumen ten Kontakt gaat in zijn huidige vorm verdwijnen. Voorlichting, klachtenbe handeling en vergelijkend warenonder zoek zullen in de toekomst uitsluitend door grote broer de Consumentenbond worden gedaan. Wat overblijft is de pres siefunctie van KK op de politiek. Ook het blad van de consumentenorganisa tie, Koopkracht, verdwijnt. De personeelsleden van Konsumen ten Kontakt zijn het niet eens met het voornemen van het bestuur om een deel van de werkzaamheden af te stoten. "De nieuwe constructie houdt in feite in dat je pressie moet gaan uitoefenen zonder de daarbij behorende middelen en mo gelijkheden. Die zijn weggevallen", al dus directeur Donia van KK. Van de driehonderd studenten burger lijk recht in Leiden die een huis hadden gekocht, had er maar één van tevoren even in het kadaster gekeken of er nog bepaalde verplichtingen op de grond rustten. En dat zijn dan nog mensen, die beter hadden moeten weten. Hoeveel andere kopers zullen er ooit aan den ken? Niemand, schat de Leidse hoogle raar burgerlijk recht, prof. W. M. Kleyn. Terwijl aan sommige huizen juridische ongemakken zitten die het woongenot net zo kunnen verstoren als een lek dak. "De Nederlandse huizenkoper is slecht beschermd tegen zijn eigen on kunde", aldus Kleyn. En hij bekent het niet graag, maar hijzelf heeft als kandi daat-notaris ook niet gecontroleerd wat het bestemmingsplan was van de grond waarop de woning stond die hij wilde kopen. En een bestemmingsplan is dan nog maar één van de dingen die achteraf kunnen tegenvallen. De koper onderte kent meestal een contract, waarin staat dat hij het gekochte aanvaardt met alle lusten en lasten. Wat de lasten betreft, daar willen kopers nog wel eens te laat achterkomen. Volgens Kleyn, die al ja ren lang pleit voor een bétere bescher ming van kopers van onroerend goed, ontstaan juist over juridische zaken vaak problemen achteraf. Kopers laten de woning meestal wel bouwkundig onderzoeken, want ieder een ziet de gevaren van een lek dak of een verzakte fundering. Maar wie staat er nou bij stil dat sommige gemeenten idiote bepalingen kennen, zoals de ver plichting om je tuin goed te onderhou den of de heg op een hoogte tussen 1 meter en 1 meter 20 te houden? Of dat het verboden is om een antenne op het dak te zetten? En als de buurman het recht heeft om door je tuin naar zijn grond te lopen, is het leuk om dat niet pas te ontdekken als je topless in de tuin ligt te zonnen. Deskundige Als koper heb je eigenlijk ook niet de tijd en de kennis om dat allemaal uit te zoeken. Daar heb je volgens Kleyn een deskundige voor nodig. De regelingen en plannen zijn wel te vinden, in het ka daster of het openbaar register van de gemeente, maar'het gaat om juridische taal waar de leek volgens Kleyn meestal niet uit komt. Helemaal onbeschermd is de koper overigens niet. Zo is de verkoper aan sprakelijk als hij bij de verkoop zaken verzwegen heeft die hij had moeten of kunnen weten. Alleen is de grens van wat hij had moeten weten niet altijd even makkelijk te trekken. Iemand die nooit een bedrijf aan huis heeft willen beginnen, zal vaak niet weten of de ge meente daar toestemming voor geeft en hoeft dus niet ter kwader trouw te zijn als hij daar niets over zegt. Verrassing Volgens de Hoge Raad heeft de koper zelf ook enige verantwoordelijkheid. Het hoeft hem niet allemaal op een pre senteerblaadje aangereikt te worden. Hij moet bijvoorbeeld zelf in het bestem mingsplan kijken. Blijkt achteraf dat de woning gesloopt moet worden ten be hoeve van een wijkpark, dan is dat het pech van de koper. Kwaliteit van dubbel glas vaak slecht In meer dan een kwart van alle gevallen is dubbel glas zo slecht geplaatst dat het zonder direct ingrijpen geen lang leven beschoren zal zijn. Omdat ook vaak slech te of onderhoudsgevoelige materialen en plaatsingssystemen zijn gebruikt, is in een derde van de gevallen op korte termijn onderhoud nodig om het dubbel glas luchtdicht te houden en condensvorming te voorkomen. Dat is de conclusie die de Consumentenbond trekt uit meer dan honderd in specties die bij wijze van steekproef in het hele land zijn uitgevoerd. De bond vreest dat de uitkomsten van het onderzoek nog maar een topje van de ijsberg zijn. Dagelijks komen bij de Consumentenbond klachten binnen over problemen met dubbel glas. Uit die klachten blijkt dat de tienjarige garantie die vaak op dit soort beglazing wordt gegeven, in veel gevallen een wassen neus is. De fabrikant kan de garantieclaim afwijzen omdat het glas niet volgens de voorschriften is geplaatst, terwijl de glaszetter zich weer vaak beroept op 'gebrekkig onderhoud'. De bond noemt het opvallend dat vooral bewoners van eigen woningen de dupe worden'van dubbel glas dat niet in orde is. In veertig procent van de geval len ontstaan er bij deze groep problemen, terwijl dat bij huurwoningen opgaat voor tien procent van de woningen met dubbel glas. Nu de gasprijs is gedaald, is het aanbrengen van dubbel glas trouwens nog minder rendabel dan voorheen, zo zegt de Consumentenbond. Alleen wanneer de kozijnen toch aan vervanging toe zijn, is het nog aan te raden. door Patricia van der Zalm Huis te koop: te wei nig steken kopers hun licht pp bij kadaster of in bestem mingsplan- foto's GPD) Kopers later zich bij een belangrijke aankoop als een huis te weinig terzijde staan door een deskundige, vindt Kleyn. Die deskundige kan een makelaar, een notaris of bijvoorbeeld de Vereniging Eigen Huis zijn. De notaris wordt op dit moment pas ingeschakeld als de koop gesloten is, maar hij kan ook al ingescha keld worden om van tevoren zaken uit te zoeken. Het inschakelen van een deskundige kost wel iets meer. Maar het bespaart vervelende verrassingen en als de make laar of notaris de zaken niet goed uitge zocht blijkt te hebben, dan kun je de schade als koper altijd op hem verhalen. Zuster Antoinette i i Pinxsteren "Het echte liefhebben kan alleen ontstaan door het beleven van crisis. (foto Harrie Timmermans) LITERATUUR in Leiden op Nieuwe Rijn 13 bij f£> BOEKHANDEL KOOYKER De Harriet Freezerring, een onderscheiding voor een vrouw of groep vrouwen die zich belangeloos 'aan de ba sis' inzet voor bewustwor ding en emancipatie van vrouwen, wordt dit jaar voor de negende keer uitgereikt. Eerder ging de ring naar Mo nique Möller, Blijf van m'n Lijf Amsterdam, Mathilda Blank, Thea Ferwerda, Laura Bauduin, Vereniging tegen seksuele kindermishande ling binnen het gezin, Jeanne Brouwer en Maviye Kara- man. De uitreiking heeft plaats op 12 december om drie uur in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. „Het is niet gemakkelijk het feminisme in het kloosterleven te introduceren. Het staat haaks op wat zusters altijd als ideaal hebben gezien: gehoor zaamheid, nederigheid en dienstbaarheid. Ik probeer uit te dragen dat God niet oproept tot onderdrukking, maar tot vrijheid. Dat ieder mens op zijn eigen benen moet durven staan", zei Antoinette van Pinxteren (zuster Francesco) in een interview met Opzij van deze maand. Ondanks datje fe minisme nou niet direct in ver band zou brengen met een le ven in een klooster-orde, vond Opzy de loopbaan van zuster Francesco toch 'emanciperend en bewustmakend' genoeg om haar dit jaar de onderschei ding, genoemd naar de negen jaar geleden overleden schrijf ster/publiciste Harriët Freezer, te overhandigen. Omdat werklieden bezig zijn met het repareren van haar voordeur, ontvangt mevrouw Van Pinxteren me verderop in het centrale zuster huis, gelegen aan een rustig plein tje achter de St. Janskerk in Den Bosch. Het is een oase van rust, he melsbreed misschien vijftig meter verwijderd van wereldse gelegen heden als cafés, modezaken en friettenten. Een andere klooster zuster, al even vriendelijk, brengt koffie en köek. Zuster Francesco geniet van deze, wat zij noemt 'ver deling van taken', die maakt dat ze naar materiële zakenhet eten, de was geen omkijken heeft. „Je wordt vrij gemaakt om het werk te doen waarvoor je geschikt bent". Zeventig jaar is ze. En still going strong. Binnenkort maakt ze vijftig jaar deel uit van de kloosterorde Dochters van Maria en Jozef, die zich van oudsher vooral bekom merde om het lot van gebrekkigen, armen en weeskinderen. De ge middelde leeftijd van de nog reste rende kloosterzusters ongeveer driehonderd, van wie zo'n 75 in Den Bosch is vrij hoog. Er ko men nauwelijks nog jongeren bij. Zuster Francesco: „Ons werk is al tijd vrij onzichtbaar geweest. En de belangstelling voor de kerk is be hoorlijk getaand. In je beste mo menten zeg je tegen jezelf: we zijn er niet voor onszelf. Leken kunnen ons werk prima overnemen. Op slechte momenten vraag je je met spijt af waarom er geen opvolging Avontuur Toen ze in 1937 intrad in het kloos ter, beschouwde ze dat als een ver liefdheid, een avontuur waarvan de uitkomst allerminst zeker zou zijn. De eerste jaren heeft ze zich dikwijls afgevraagd of het een goe de keus was, of het vermogen om kinderen te krijgen misschien toch benut moest worden. Als je in treedt ben je nog geen kloosterzus ter, zoveel werd haar al snel duide lijk. Daar doe je je hele leven over. „Net als in een burgerlijk huwelijk kan het echte liefhebben alleen maar ontstaan door het beleven van crises". Nu, na bijna vijftig jaar (en, als het aan haar ligt, nog wat jaartjes voor de boeg) kan ze terug kijken op een vol leven, dat ze zo 'eerlijk en authentiek mogelijk' heeft geleefd. Een goede keus dus, uiteindelijk. „Ik zou rustig willen dat een dag twee maal zo lang was, dan zou ik nóg meer kunnen doen". Nu is ze nog 'slechts' lid van de landelijke werkgroepen Feminis me en Theologie en Vrouw en Kerk, voorzitster van de sectie Vrouw, Kerk en Samenleving van de Raad van Kerken en redactielid van Vrouwen doen het Woord. Veertien jaar lang gaf ze les aan moeilijk opvoedbare kinderen, la ter stond deze theologe/pedagoge voor de klas op een kweekschool. Nog steeds krijgt ze geregeld uit nodigingen van vrouwengroepen om lezingen te houden en mede zusters, paters en leken weten haar te vinden met vragen en proble men. „Actief zijn is bijna een ereti tel voor me". Kwaad Zuster Francesco noemt zichzelf feministisch. Als ik haar vraag of de bijbehorende kritische houding niet moeilijk combineert met een kloosterleven, waarin gehoorzaam heid en nederigheid passen, zegt ze: „Ik ben dikwijls heel kwaad ge weest als ik merkte dat vrouwen werden achtergesteld of sleeht be handeld. Toen in 1979 twee manne lijke ethici over abortus spraken, zonder daar een vrouw bij te be trekken, heb ik me openlijk ge schaard aan de kant van Wij Vrou wen Eisen. Abortus is geen zaak van alleen mannen; vrouwen, én mannen zijn daarbij betrokken. Dat betekent niet dat ik per defini tie voor abortus ben. Niemand is dat. Daar is het leven te kostbaar voor. Maar wie ben ik om iemand die een abortus wil, te veroorde len? Wie ben ik om te veroordelen dat iemand op dat moment geen andere uitweg zag? En als je de lijn doortrekt: wie ben ik om te veroor delen dat twee mensen van hetzelf de geslacht van elkaar houden? We hebben daar met de Raad van Ker ken intensief over gesproken, om duidelijk te maken met welke vra gen gelovigen soms bij ons komen. Misschien moeten wij ons wel meer verdiepen in de oprechte ge voelens die mensen voor elkaar kunnen hebben. Het belangrijkste is toch dat je leeft volgens de Wet van de Liefde, datje elkaar liefhebt zoals God van ons houdt?" „Er zijn mensen die my dat standpunt verwijten. Sommigen keuren het ronduit af en vinden dat ik moet gehoorzamen aan de kerkleiding. Het is niet echt hoog" opgelopen, maar het zou anders niet de eerste keer zyn dat leden van een congregatie zich afschei den van de kerkleiding. Als men sen in de kerkgemeenschap, de ge lovigen, niet meer begrijpen wat ik zeg, dan pas zal ik moeten ophou den. En niet eerder".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9