'VS en contra's zijn partners in misdaad We willen uit die illegaliteit Affaire Iran blijkens studie topje van de ijsberg Turkse confectie-ateliers bundelen krachten 'Huting was voorbarig' PAGINA 6 MAANDAG 8 DECEMBER 1986 Reportage Sociale premies "Om zekerheid te hebben over de afdracht van alle sociale pre mies, stel ik me voor dat de op drachtgevers zelf de sociale lasten en premies inhouden en recht streeks afdragen. Zodat onze ate liers ook geen enkele kans hebben om daarvan bijvoorbeeld de lonen uit te betalen. Er zou dan ook een commissie moeten komen die daarop toezicht houdt Een com missie met drie mensen uit de Fe- necon, de Federatie van Neder landse Confectiebedrijven en drie mensen van onze organisatie". Wat zijn eigen organisatie betreft wil Yasser ook heel sterke regels die er toe moeten leiden dat bedrij ven die onder de prijs duiken, of die op andere manieren malafide zouden werken, onvoorwaardelijk uit de Tuboc gestoten worden. Een goede controle op die praktijken zou bewerkstelligd kunnen wor den door een nieuw te ontwerpen factuur, waarop duidelijk prijs en aantallen vermeld staan en die zo wel bij de ateliers als bij de op drachtgevers te controleren moet zijn. "Dan moet de controle bij de op drachtgevers alleen ook heel ade quaat zijn. Want we moeten wel af van het imago dat het juist de Turkse ateliers zijn waar geknoeid wordt. Dat is in het verleden mis schien wel zo geweest, maar de grootste knoeiers zaten natuurlijk in het Confectiecentrum. Daar loopt een mafia rond die voor een redelijke prijs orders binnenhaalt en voor guldens lager uitgeeft aan de loonateliers. Die steken zonder een hand uit te steken tonnen per jaar in hun zak. Ook die praktijken moeten dan onmogelijk worden". Hoge functionarissen van de Amerikaanse regering heb ben de afgelopen jaren grove misdaden gepleegd om de kas van de anti-sandinistische contra-revolutionairen, vrijheidsstrijders in de opvatting van president Reagan, te kunnen spekken. Een zeer gedocumenteerde studie, opgesteld in opdracht van senator John Kerry van Mas- sachussets, meldt als conclusie dat zowel contra's als Amerikaanse regeringsfunctionarissen zich schuldig hebben gemaakt aan "de handel in verdovende midde len, het wit-wassen van zwart geld, overtreding van douane-wetten en wapensmokkel; gewelddadige acties, inclusief moorden, samenzwering en corruptie". De ogen van het Amerikaanse Con gres zijn plotseling geopend door de illegale wapenzending aan Iran en het feit dat 10 a 30 miljoen dollar van de geboekte winst door kolo nel Oliver North, de inmiddels ont slagen tweede man van de Natio nale Veiligheidsraad, werd doorge sluisd naar de contra's. North en zijn directe chef, generaal Poin- dexter, zijn in eerste instantie aan gewezen als de twee zondebokken. Toch gaat het in feite om alledaag se praktijken sinds Reagan begin 1981 het Witte Huis betrad. door Rob Sprenkels Een van de regeringsfunctiona rissen die in het rapport van sena tor Kerry van misdaden wordt be schuldigd is de van de ene op de andere dag wereldberoemd gewor den kolonel North. Het gaat in feite om een opeenvolging van wild- west-stories. Ze werden naar bo ven gehaald door een speciale werkgroep onder leiding van Da vid McMichael, een vroegere ana list van de inlichtingendienst CIA. Hij heeft zes maanden gesnuffeld Cocaine Vanaf 1983 verhandelden twee Cubaanse Amerikanen, René Cor- bo en Felipe Vidal, duizenden ki lo's Colombiaanse cocaine. Corbo en Vidal hadden hun hoofdkwar tier in het noorden van Costa Rica, op een terrein van John Huil, een Amerikaanse grootgrondbezitter in Costa Rica die al vaker in direct verband met de CIA is genoemd. Uit de documentatie blijkt dat de cocaine werd verkocht in de Ver enigde Staten. Met de winst kochten Corbo en Vidal tonnen wapens, explosieven en munitie, oorlogstuig dat vanuit landen als Israel en Zuid-Korea werd verstuurd en via Honduras, Guatemala en El Salvador beland de op de terreinen van Huil, op dat moment zo ongeveer de peetvader van contra-leider Eden Pastora. Douanebeambten sloten hun ogen; topfunctionarissen als kolonel Oli ver North en zijn assistent Robert Owen legden de nodige contacten. In 1984 werd er op de terreinen van Huil een geimproviseerd vliegveld geconstrueerd. Omdat Eden Pastora zich bleef verzetten om samen te werken met contra's die de door de CIA waren gerecruteerd onder de vroegere Nationale Garde van dictator So- moza werd een plan gesmeed om hem te vermoorden. Maar Pastora ontsnapte op 30 mei 1984 op het nippertje aan de moordaanslag. Uit het rapport blijkt dat Vidal en Carbo, Huil, Adolfo Calero (de hoogste baas van de contra's), .Ro bert Owen, de gepensioneerde ge neraal John Singlaub en Tom Po sey (de door Reagan beschermde baas van een huurlingenorganisa tie uit Alabama) op zijn minst ieder één keer aanwezig zijn geweest bij samenzweringen die eind 1984. be gin 1985 werden gehouden in Mia mi, Houston, en Memphis. Tijdens die gesprekken werd Le wis Tambs, op dat moment de Amerikaanse ambassadeur in Co lombia, als een van de hoofdschul digen aangewezen voor het feit dat de Colombiaanse autoriteiten ver schillende cocaine-fabrieken had den ontmanteld die de voor de con tra's gebruikte drugs aanleverden. Er werd daarom 1 miljoen dollar op het hoofd van de Amerikaanse ambassadeur gezet, iéts wat onder ede is bevestigd door Jesus Garcia, een Cubaanse balling die door de contra's was uitgenodigd om mee te doen aan de actie. Ook beraamden de samenzweer ders een nieuwe aanslag op Eden Pastora. Beide moorden zouden moeten worden toegeschreven aan de sandinisten. Volgens het rap port werd er zelfs rekening meegf- houden dat er op die manier wel licht een directe Amerikaanse in terventie tegen Nicaragua zou kun nen worden geprovoceerd. Dat de plannen uiteindelijk niet werden uitgevoerd kwam waar schijnlijk door de steeds grotere AMSTERDAM - Naar schatting een kleine zestig Amsterdamse confectieate- liers van Turkse oorsprong hebben zich verenigd in de op te richten vereniging Tu boc. Doel van die vereni ging is om de ateliers uit de sfeer van illegaliteit en zwart werk te halen. In Am sterdam zijn naar de schat ting van de Turkse initia tiefnemers alleen al 13.000 landgenoten werkzaam, waarvan de helft illegaal in ons land verblijft. door Huub Klompenhouwer Yasser A. (een fictieve naam, de Turkse gemeenschap is voorzich tig met het in de openbaarheid pra ten over de wantoestanden in de confectiewereld) is een van de ini tiatiefnemers. Hij is flink ge schrokken van de golf van publici teit die er rond de illegale en semi- illegale ateliers is ontstaan. "Ik ben de laatste om te zeggen dat we aan Turkse kant ook geen fouten ge maakt hebben. Maar nu dreigen wij de zondebok te worden voor wat ik voorzichtig wel als de mafia van het Confectiecentrum wil beti telen. Dat kan niet. Niemand die zich wil realiseren in welke hoek wij geduwd zijn". Hij wijst op zijn werkplaats. Er werken zo'n twintig Turkse man nen en vrouwen, een enkele Neder lander. "Ik kan hier met 35 werken. Daar heb ik ook werk voor. Maar hoe kom ik daar aan? Van het arbeidsbureau heb ik zeg ge en schrijve twee sollicitanten gehad, beiden zonder ook maar enige ervaring. Aan de andere kant schat ik het aantal illegale Turken in Amsterdam op zeker 7500. Die mensen willen wel werken. En dan bedoel ik niet, zoals in het verle den, voor een hap rijst, maar voor een normaal salaris". "Zo heb ik zelf ook altijd de men sen behandeld. Verzekering, alles voor ze betaald. Toen de politie een keer binnenviel, moest alle perso neel mee. Legaal en illegaal. "Ja meneer', zeiden ze toen, 'u hebt het allemaal voor elkaar. Alleen zijn ze toevallig wel illegaal in ons land en dat mag niet'. Ze werden het land uitgewezen. Wat moet ik dan? Er is een categorie die wel wil werken, maar illegaal is en aan de andere kant zijn er bijna geen Nederlan ders die wel in een loonatelier wil len werken". Slechte mensen Yasser A. heeft geen moeite de hand in Turkse boezem te steken. "Net als onder Nederlanders heb je ook slechte mensen onder de Tur ken hier. Die dachten, we zijn met een stuk of vijf, dan kunnen we wel een ateliertje beginnen. Ze huur den machines en namen werk aan. Bijna voor niets. Want ja, ze zagen het als een welkome aanvulling van hun uitkering. Daar is in de confectiewereld handig gebruik van gemaakt. Maar die praktijken, daar willen wij niks mee te maken hebben". Vanuit het confectiecentrum krijgen de loonateliers van fabri kanten en tussenpersonen de or ders voor prijzen waarvan iedereen met gezond verstand kan weten dat die niet mogelijk zijn als alles bonafide geregeld is. "Als ik er aan denk kan ik nog kwaad worden, maar het is niet anders. Er worden met de loonateliers prijzen afge maakt die schandalig zijn. Wij krij gen voor het werk soms nauwelijks genoeg om zelfs maar de sociale lasten voor het personeel te beta len". Yasser bestrijdt dat de consu ment veel duurder uit zal zijn als alles volgens de wet zou geschie den. "Dat hoeft absoluut niet. Want kijk, als wij bijvoorbeeld een bla zer maken, dan zal dat inclusief stof zo'n 35 gulden kosten. Dat is dan echt een hele kale prijs. Dan ga ik in de winkel kijken en dan kom ik diezelfde blazer tegen voor 140 gulden en duurder. Dan zeg ik: waar blijft die winst? Ze komen bij mij met dikke Mercedessen voor rijden en hebben het liefst nog dat je alles ook nog zwart doet. Dan kun je gegarandeerd zijn van een vaste opdracht voor zo'n tweedui zend stuks in de week. Ja, ook voor de grote warenhuizen. Maar ik ver dom dat". Gezond Een diepe zucht. "We willen nu als een sterke organisatie praten met economische zaken hier in Amsterdam, met het arbeidsbu reau, met de vreemdelingendienst en met de belastingdienst. Dan wil len we onze problemen voorleg gen. En proberen in goed overleg tot een gezonde bedrijfstak te ko men. De eerste vraag die we zullen stellen, is of men vindt dat de loon- confectie een belangrijke werkge legenheid is in Nederland. Ik denk van wel, want er zijn zeker zo'n 60.000 mensen in werkzaam. Als we dus constateren dat die be drijfstak belangrijk is, zullen we ook moeten zorgen dat zo'n tak de kans krijgt om gezond te worden". "Ik wil met de Tuboc bereiken dat wq helemaal bonafide kunnen werken. Er moeten minimum-ta rieven kómen voor het werk, waar door geen van ons dan reden heeft om bijvoorbeeld zwart of onverze kerd te werken. Niemand van ons mag dan ook onder die prijzen dui ken om toch een order te pakken.' De handel moet dat ook weten. Ook de grootwinkelbedrijven. Als het hen ernst is, zouden zij bijvoor beeld kunnen afdwingen dat het werk alleen aan de bij de Tuboc aangesloten bedrijven geplaatst mag worden". Blijft de vraag hoe het werk uit te voeren zonder gebruik te maken van illegalen, als. anderen niet te vinden zijn. Yasser: "Die 7500 ille galen zijn een feit. Iedereen weet ook dat het heel moeilijk is om de ze mensen weer kwijt te raken. Er zijn verschillende mogelijkheden. Legaliseren als ze werk hebben, is een mogelijkheid. Een tussenop lossing is om ze te gedogen wan neer wij helemaal volgens de Ne derlandse wetten in dienst hebben. Als we voldoen aan de minimum lonen, sociale premies etcetera. Dat is eerlijk". aversie binnen het Amerikaanse Congres tegen alles wat met de contra's te maken had. De pogin gen van Reagan om de hulp aan de anti-sandinisten te legaliseren en alle andere operaties mochten niet in gevaar worden gebracht. Drugsmokkelaar In 1982 werd er op aandringen van een functionaris van het Witte Huis een drugssmokkelaar vrijge laten. Het ging om Barry Seal die eerder dat jaar was opgepakt van wege het bezit van verdovende middelen. Seal had al verscheide ne keren aangeboden om in ruil voor zijn vrijheid diensten te verle nen aan de Amerikaanse dienst voor drugsbestrijding, de DEA. Met medewerking van de DEA bleef Seal echter actief óp alle ni- veau's, vooral gebruikmakend van zijn contacten met de drugsmafiosi in Honduras en Colombia. In juni 1984 vervoerde hij voor Jorge Ochoa, een van de belang rijkste Colombiaanse cocaine-mag- naten, een lading cocaine naar Louisiana. Het opmerkelijke was dat de tussenlanding dit keer niet moest worden gemaakt op de ter reinen van Hull in Costa Rica, zoals gebruikelijk was, maar in Mana gua. Ochoa zou de benodigde rege lingen hebben getroffen met de sandinisten. Zo gezegd, zo gedaan. Seal landde in Managua maar kon vervolgens niet opstijgen wegens mechanische problemen. Om het vliegtuig te kunnen repareren moest de cocaine worden uitgela den. Wat de sandinisten niet wisten was dat de CIA aan boord van het toestel, een C-123, een geheime ca- mera had gemonteerd om het uitla den van de cocaine in de Nicara guaanse hoofdstad te kunnen Oliver North: zondebok. filmen. En om het bewijs tegen de sandinisten compleet te kunnen maken nam Seal ook nog een tele foongesprek op met een zekere Fe- derico Vaughan, naar het heet een naaste medewerker van Tomas Borge, de sandinistische minister van binnenlandse zaken. Vermoord De DEA, de drugbestrydings- dienst, had het bewijs eigenlijk te gen Ochoa willen gebruiken, maar het Witte Huis, dat in een felle strijd was gewikkeld om het Con gres te overtuigen van de noodzaak om de contra's te steunen, greep zijn kans om een band te kunnen leggen tussen de drugssmokkel en de sandinisten. De informatie 'lek te uit' naar de rechtse Washington Times. Een wogdende Ochoa loofde 2 miljoen dollar uit voor de executie van Barry Seal, die inmiddels voor alle Amerikaanse diensten nutte loos was geworden alsnog werd be recht voor het drugsbezit uit 1982. Seal werd veroordeeld totP- zes .maanden voorwaardelijke gevan genschap die hij moest doorbren gen in een herberg van het Leger des Heils in Baton Rouge, Louisia na. Zonder wapens en zonder lijf wachten was Seal een eenvoudige prooi. Op 19 februari van dit jaar, Seal had er toen net de eerste maand op zitten, werd hij in Baton Rouge vermoord door mensen van Ochoa. Een van hen is geïdentificeerd als Jose Coutin, iemand die vaak ge zien is op de hacienda van John Huil, de Cl A-agent.in het noorden van Costa Rica. "Er zijn veel mensen - contra's, grote handelaren in verdovende middelen en zelfs functionarissen van het Witte Huis - die de gevol gen hadden kunnen ondervinden van zijn getuigenis en die zeker blij zijn met zijn dood", aldus het in het rapport geciteerde commentaar van de Village Voice, een blad uit New York. "De informatie die Bar ry Seal had-kunnen geven is begra ven met zijn lichaam". Hasenfus Het door de sandinisten neerge schoten vliegtuig van Hasenfus, de wapenzending naar Iran en het geld voor de contra's, het zijn be slist geen incidentele gevallen. "Het programma van de contra's, zoals alle undercover operaties, veroorzaakt misdaad, trekt misda digers aan en resulteert in het ver zwijgen van activiteiten die ermee te maken hebben", zo besluit het rapport van senator Kerry. Homofiele theologen: Het Werkverband voor homo fiele theologen is teleurgesteld over de reactie van de hervorm de synode-voorzitter ds. H. Hu- ting op het remonstrantse besluit om ook niet-huwelijkse relaties in te zegenen. Huting sprak aan de ene kant waardering uit voor dit besluit, maar liet aan de ande re kant blijken dat zoiets in de Hervormde Kerk niet aan de or de is. Binnen deze kerk zijn niet- huwelijkse relaties niet gelijk waardig aan het huwelijk, zei Huting, die in dit verband de hu welijksrelatie - in navolging van de bijbel - vergeleek met de een heid tussen Christus en Zijn ge meente. De homofiele theologen ne men het in hun verklaring ds. Huting kwalijk, dat hij met deze uitspraak vooruitliep op de uit komst van een discussie hierover binnen de hervormde Raad voor de zaken van kerk en gezin. "Die discussie wordt door een derge lijke uitspraak gedwarsboomd", vindt het werkverband. "Het is treurig, dat met zulke opmerkin gen homo's opnieuw buiten de kerk wórden gezet, dat hun rela tie als tweederangs wordt be stempeld en dat de kerk als ge heel schade wordt berokkend door wat bürgerlijk geldt voor christelijk te verslijten. Volgens het werkverband heeft ds. Huting op deze manier een handvat verschaft voor het voortduren van discriminatie van homosexuele mannen en vrouwen. De homofiele theolo gen waarderen het remonstrant se besluit juist als 'hoopvol teken van een veranderend denken, en dat in een tijd waarin het erop lijkt dat de duimschroeven van homo-discriminatie in verschil lende kringen weer worden aan gedraaid. IKON-radio besteedde giste ren in de rubriek 'De andere we reld van zondagmorgen' aan dacht aan het remonstrantse be sluit. Het gesprek cirkelde onder andere om de vraag of de homo sexuele wereld op een imitatie huwelijk zit te wachten. Aan de discussie namen deel mevrouw A. A. in 't Veld, de vorige voorzit ter van de Remonstrantse Broe derschap, ds. W. R. van der Zee, secretaris van de Raad van Ker ken in Nederland en mede-au teur van het hervormde rapport 'Herkennning en verwarring' (over kerk en homosexualiteit), en de homo-theoloog R. Maas winkel. Unieke promotie De Vrije Universiteit in Am sterdam beleeft op woensdag 17 december een - wat zij noemt - unieke gebeurtenis. Dan hoopt de 77-jarige gepensioneerde pre dikant G. Morsink uit Aalten te promoveren tot doctor in de god geleerdheid. Zijn promotor is professor dr. C. Augustijn. Ds. Morsink werd in 1909 in Wierden geboren en was achter eenvolgens gereformeerd predi kant in Bergentheim, Andijk, Nijkerk, Leeuwarden-Huizum, Aalten en Halfweg-Zwanenburg. In 1974 ging hij met pensioen, maar werkte nog tot 1978 te Nij- kerkerveen in tijdelijke dienst. In 1980 legde hij aan de Utrechtse universiteit het kandi daatsexamen Nederlandse taai en letterkunde af en twee jaar la ter het doctoraal examen in dit vak aan de Katholieke Universi teit in Nijmegen. Het proefschrit van ds. Mor sink is kerkhistorisch van aard en gaat over Joannes Anastasius Veluanus, die van 1544 tot 15(>0 pastoor in Garderen is geweest en zich later ontwikkelde tot een gereformeerd-bevindelijk theo loog in de lijn van de Zwitserse Reformatie. lir. H. J. Kouwenhoven, die tot mei volgend jaar als voorzit ter van de gereformeerde synode zal optreden, wordt met ingang van 15 mei voorzitter van het Centraal orgaan van de Zending in de Gereformeerde Kerken. Hij volgt ds. R. J. van der Veen op, die nu voorzitter is van het gere formeerde deputaatschap waarin Zending en Werelddiakonaat sa menwerken. Kouwenhoven (56) was ook al voorzitter van de synode van Dokkum (1983 tot 1985). In dat laatste jaar werd hij gekozen tot voorzitter van de synode van Gouda, die volgend jaar afloopt. Sinds 1961 is hij predikant in Vlaardingen. Hervormde Kerk: beroepen te Heumen-Overasselt H. P. van der Horst Boxmeer-Vierlings beek, te Leeuwarden S. van den Oever Dordrecht; bedankt voor Huizen M. Verduin Zeist, voor Zierikzee G. Bos Urk. Gerefor meerde Kerken: beroepen te Best/Oirschot (hervormd-gere formeerd) M. J. Kroon Woud- send/Jutrijp, te Drachten A. S. Rienstra Harderwijk. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Westzaan C. Westerink Den Helder, te Urk T. M. Hofman Ouderkerk aan de Amstel; bedankt voor Dordrecht A. Baars Dundas (Canada). Gere formeerde Gemeenten: bedankt voor Rotterdam-centrum A. Moerkerken Nieuw-Beijerland, voor Apeldoorn R. Boogaard Leiden. Deuren dicht. Hotel Wientjes in Zwolle heeft de huurovereen komst met de stichting 'Evange lieverspreiding' in die stad met onmiddellijke ingang verbroken toen bleek dat het omstreden paar Lucas en Jenny Goeree de wekelijkse samenkomst van gis teren zou leiden; Gevolg was, dat de belangstellenden voor geslo ten deuren kwamen. In een brief aan de voorzitter van 'Evangelieverspreiding' ver wijt de hoteleigenaar het stich tingsbestuur, dat het hem nooit iets heeft gezegd over betrokken heid bij de activiteiten van het echtpaar Goeree. Vandaag zou het evangelistenechtpaar met zijn advocaat overleg plegen over eventuele juridische stap pen. Britten Een opinie-onderzoek van het Engelse blad 'Sunday Ex press' vermeldt als resultaat dat bijna 80 procent van de Britten in God gelooft. Ruim 73 procent vindt dat 'godsdienst' een rol moet spelen in het leven van alle dag. Maar 11 procent gaat elke week naar de kerk, 36 procent van de 1500 ondervraagden nooit en ongeveer de helft van de on dervraagden beneden 55 jaar ty peert kerkdiensten als 'verve lend' en 'ouderwets'. Dagelijks bidt 28 procent, weinigen lezen regelmatig in de bijbel, 53 pro cent beschouwt de kerkelijke lei ders als 'wereldvreemd' en 65 procent wil dat de Anglicaanse Kerk staatskerk blijft. Jaruzelski. De Poolse staats- en partijleider generaal Jaruzels ki gaat binnenkort naar de paus, volgens enkele Italiaanse kran ten vermoedelijk half volgende maand. Aangenomen wordt, dat de paus en de generaal voorna melijk zullen praten over het der de bezoek van de paus aan zijn geboorteland volgend jaar juni. Kernenergie. Na de regiona le kerken van Sleeswijk-Hol- stein-Hamburg en van Kurhes- sen-Waldeck heeft nu ook de Evangelische Kerk van Hessen en Nassau zich uitgesproken te gen vreedzaam gebruik van kernenergie. "De rampen met kerncentrales hebben aangetoond, dat kern energie grote risico's inhoudt, van verhoogde radio-activiteit tot onherstelbare schade aan de gezondheid", zegt de synode in haar besluit. "Er mag alleen dén in de natuur worden ingegrepen als het leven, nu en in de toe komst, niet wordt bedreigd".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6