'Geld gaat naar de hardste schreeuwer' Geen behoefte aan Hoog Catharijne in Oegstgeest 'Continuïteit jongerenwerk in gevaar' Buurthuizen in de problemen PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 8 DECEMBER 1986 Agenda VOORSCHOTEN - Wanneer de ge meente Voorschoten deze maand geen beslissingen neemt over de subsidie aan jongerencentrum De Lindehoeve en de beroepskrach ten bij de buurthuizen, draait de zaak volledig in de soep. Dit stelt het Jongerenoverleg Voorschoten (JOV) in een brandbrief aan de ge meenteraad van Voorschoten. Wanneer het jongerencentrum niet snel kan draaien 'krijgen de continuïteit een zodanige knauw dat een ernstige belemmering voor het verder functioneren als open jongerencentrum wordt opgewor pen', aldus de brief. Bovendien moet dan een van de beroeps krachten, Gé Bey, per 23 december ontslagen worden. Volgens zijn (welzijns) CAO moet zijn tijdelijke dienstverband dan namelijk wor den omgezet in een vaste aanstel ling. Echter, zonder een sanering van de 70.000 gulden schuld, is die beslissing niet mogelijk. Een soortgelijke situatie dreigt te ontstaan bij de buurthuizen, waar de voorlopige aanstelling van de jongerenwerkers 14 februari af loopt. Wanneer er niet snel een be slissing valt, gaan de werkers vanaf begin januari hun forse tegoed aan vakantie opnemen. De continuïteit van het werk loopt hierdoor gevaar (zie grote verhaal). Veel reden voor de vertraging ziet het JOV niet. Begin oktober was het gevraagde evaluatierap port over de buurthuizen klaar, maar tot nu toe heeft de raadscom missie voor welzijn er geen woord aan gewijd. 'In verhouding tot de terechte bloemen voor ambtenaren bij de begrotingsbehandeling, is dit wat wrang', aldus de brief, waarin wordt aangestipt dat ook het opstellen van het evaluatierap port veel tijd heeft gekost. Hebben de jongerenwerkers van d!e buurthuizen nog hoop, de be roepskracht van De Lindehoeve gaat er al vanuit dat hij wegmoet. Ook wanneer er geld op tafel komt, zou het bestuur kiezen voor een goedkopere, nieuwe kracht. Amb tenaren hebben dat volgens hem sterk geadviseerd: de gemeente zou alleen voor 1987 een soort garantie kunnen geven. De andere beroepskracht, Harrie Zweek- horst, heeft wel een vaste aanstel ling. Beroepskracht Bey uit Barne- veld heeft veel meegemaakt in zijn jaar bij De Lindehoeve. In het al lerprilste begin staakten medewer kers over beloningen, daarna wa ren er veel discussies en weinig ac- tiveiten. Begin september sloot het bestuur zonder overleg met de staf De Lindehoeve en daarna meldden de beroepskrachten zich zeven we ken ziek. Zowel bedrijfsvereniging als de sociaal-medische dienst steunden het tweetal hierin. VOORSCHOTEN - De Voorschotense buurthuizen hebben het moeilijk. Buurthuis Vliet- wijk zit zonder huisvesting, nu de ijsclub de huur heeft opgezegd en het onderkomen van de andere buurthuizen is niet bepaald solide. Er is geen geld voor het vervangen van kapotte voorzieningen als videorecorders en activiteiten die wat inhoud kunnen geven aan het jongerenwerk, zoals kampen en goede lezingen, schieten er bij in. De twee jongerenwerkers voor de buurthuizen vinden bovendien dat ze te weinig kunnen doen in hun twintig uur: "Het is echt gaten vul len. We moeten naar twee maal veertig uur". De activiteiten in de herfstvakantie konden niet door gaan en aan het lokken van alle leeftijdsgroepen komen ze niet toe. Dit betreuren ze omdat dat naar ve le kanten zou doorwerken: wan neer ouderen iets leuk vinden, la ten ze ook hun kinderen eerder langskomen. Deze beperkte be langstelling heeft zeker ook met de huisvesting te maken. Gebouwen zoals het Vlietwijkse ijsclubge bouwtje zijn zó koud, donker, scheef en onooglijk dat geen oude re zich daar thuis voelen. Een gesprek met jongerenwer kers Jaap Bruijn en Bart Nobbe die in Voorschoten allerminst een gespreid bedje vonden. Bij hun aantreden, 15 februari dit jaar, had den zij geen huisvesting, geen in ventaris en geen extra geld. "Men wilde ons in De Lindehoeve stop pen en verder wel zien", zeggen ze. "Onze aanstelling was duidelijk een ad-hoc beslissing. Het Jonge ren Overleg Voorschoten had zó lang om jongerenkrachten ge zeurd, dat de politici dachten: het zal wel nodig zijn". Geen beleid Al snel werd duidelijk dat er niet echt sprake is van een gemeente lijk welzijnsbeleid. "Wie het hardst schreeuwt in Voorschoten, krijgt geld", bemerkten de twee. Ook za gen ze "dat vijf jaar vooruitdenken door Paul van der Kooij hier al erg ver is". De gedachten van wethouder en amtenaren over het jongerenbeleid zouden voorts 'mager' zijn: "Een echte discussie over wat de gemeente belangrijk vindt, is er nooit". Na wat geklaag versierde wel zijnswethouder L. Marselis snel een ruimte achter de huisdrukke rij, in het pand naast het gemeente huis. Ambtenaren brachten notu len van raadsvergaderingen en daarop gebaseerde verordeningen. Aan de hand daarvan moesten de beroepskrachten zo snel mogelijk de eerste begroting indienen. Het luisterde nauw omdat "de gemeen te precies wil weten wat alles kost, tot aan postzegels toe", aldus Bart Nobbe. Ook waren ze veel tijd kwijt met het overleg over nieuwe huisvesting van buurthuizen, het steeds maar warmhouden van plannen, het aftasten van de moge lijkheden en ander gepraat. Het is vaak weinig tastbaar en de buurthuizen klagen dan vaak dat "ze die jongerenwerkers nooit zien". De twee begrijpen dat best, al wonen ze steevast alle bestuurs vergaderingen bij en 'doen' ze drie maal per week inloopmiddagen of -avonden. Hier kunnen jongeren theedrinken, kletsen over school, kaarten, tafeltennissen, scrabbelen Alle buurthuizen hebben zulke activiteiten. In het inmiddels ge sloten Vlietwijk was het bijna ie dere avond raak, buurthuis Bosch- geest/Bloemenwijk heeft één in loopmiddag en Noord-Hofland twee. Daarnaast organiseert Boschgeest/Bloemenwijk timmer- avonden voor jongeren en zijn er in buurthuis Noord-Hofland darts avonden, waar Bart en Jaap erg en thousiast over doen: "Daar zijn zo'n 20 jongeren van 20, 21 jaar steeds zelfstandiger geworden. Pri ma. Ze hebben nu hun eigen club". Niet samen Helaas hebben de jongerenwer kers geen tijd om samen de inloop- dagen samen aan te pakken en goed uit te bouwen: de een in de soos, de ander ronselend door de wijk. Ze zouden dan wat extra pu bliek en vrijwilligers kunnen trek ken. Op de activiteiten komen nu gemiddeld zes (Noord-Hofland. Boschgeest/Bloemenwijk) tot 25 (Vlietwijk) jongeren. Het aantal vrijwilligers is door dit kleine aan tal vrijwel nihil ("Wie wil er nou helpen in een lege tent?"). En dat betekent weer dat de beroeps krachten zich nog niet kunnen te rugtrekken om de zaak van afstand te begeleiden, zoals eigenlijk de be doeling is. Toch zijn ze niet geheel ontevre den. Per buurthuis zijn vaste kern en van zo'n 20 tot 40 jongeren en er zit volgens hen "duidelijk een stij gende lijn in". Zo kwamen deze herfst in Noord-Hofland zo'n tien jongeren binnen van 12 tot 14 jaar. Wat ze precies willen, is onduide lijk. Het zou moeilijk te peilen zijn in deze wijk en bovendien willen tense buurthuizen hebben maal beperkte mogelijkheden. Zo zijn er weinig mogelijkheden om de groepen echt saamhorig, ac tief en meer open te maken. Er is gewoon geen geld voor goede dis cussies over cultuurverschillen, vormingstoneel, lezingen van de Anne Frank Stichting en NVSH en recreatieve kampen. Terwijl in Lei den deelnemers aan zo'n kamp een tientje per dag moeten betalen en tochten naar het Evoluon vijf gul den kosten, dienen Voorschotena ren de volle mep op te brengen. Toen de jongens van Boschgeest/ Bloemenwijk hun kamp hadden, haakten sommigen door geldge- gericht. Het laatste buurthuis draait op cursussen en heeft in de statuten staan dat ze mensen van wieg tot het graf wil begeleiden, zo goedkoop mogelijk. Het jongeren werk is hier gewoon een onderdeel De jongerenwerkers bij de buurthuizen Jaap Bruijn (l) en Bart Nobbe r) voor het gebouwtje waar zij uiteinde lijk. onderdak vonden: "We kunnen niet die activiteiten organiseren waarmee je jongeren samensmeedt". (foto Wim Dijkman) de beroepskrachten niet te veel zend gulden over voor activitei- verwachtingen wekken. Voorscho- ten". Dat dit krap is, blijkt wel uit een Vlietwijks voorbeeldje. Bui tenlandse jongeren willen een tim- merclub. De beroepskrachten vin den dat een prima idee. Maar: "ge reedschap kost schatten met geld". Samen: "Eigenlijk verwacht de ge meente dat je de bierpomp lekker open zet. Maar dat vertikken wij. Je kunt niet de ene dag jongeren een delirium laten zuipen en ze de volgende dag iemand voor honder den guldens laten vertellen hoe slecht alcohol is". Gelukkig blijven de bezoekers actief. In Vlietwijk willen de meis jes een meidensoos om zich eens los te maken van de dominante brekaf! Andërërstortten üch op jongens die. zoals in zoveel jonge- Leiden Raadhuis, Breestraat Gemeenteraads vergadering, 20 i Schouwburg, Oude Vest 45 - Voorpre mière van 'Agnes van God', 20.15 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat Film 'Abel', 19.30 uur. Oegstgeest De Roode Leeuw, Dorpsstraat 55 - Ver gadering WD Oegstgeest met spreek beurt kamerlid De Grave, 20.30 uur. Film 'Abel', 19.30 i Vrouwentelefoon sexueel geweld, van daag bereikbaar van 14-17 uur. tel. 126844 Bureau voor rechtshulp. Herengracht 50 - Spreekuur van 10-12.30 uur, tel. 123942. Instituut Burgerraadslieden. Breestraat 92 - Spreekuur op afspraak tussen 11- 12.30 uur, tel. 254142. Leiderdorp Muzenhof, Gordijnsingel 4 - Volksdan- sinstuif voor mensen boven de 50 jaar. 14 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 5 tot vr 12 decem ber door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Stevenshof, Petr. Moensweg 56, Leiden, tel. 313234. Jongen (13) ernstig gewond OEGSTGEEST - Een 13-jarige het geheel. Het bestuur had Oegstgeester jongen' is ernstig ge- dan ook liever beroepskrachten ge- wond geraakt toen hij afgelopen had voor alle leeftijden. zaterdag rond half zes op de Abt- Noord-Hofland startte als jonge- spoelweg ter hoogte van de Lange renbuurthuis, maar ging zich bre- Voort werd geschept door een au- der oriënteren. Het buurthuis heeft to. De automobilist, een man uit een bloeiende klaverjasclub en or-- Bodegraven, kon de plotseling ganiseert af en toe feestelijke we- overstekende jongen niet meer ken met lentelopen en al. Voor cur- ontwijken. Hij werd met een sche- sussen is geen ruimte, men heeft delbasisfractuur en een hersenk- het niet in de vingers en weet niet neuzing naar het ziekenhuis ge- of er wel behoefte aan is in de wijk. bracht. autowassen en collecteren. Geen geld "We zijn erg afhankelijk rencentra, bepalen wat er gebeurt. Bovendien liet een van hen weten een kindermiddag te willen star ten. "Hoe dat zou moeten wist ze iJan- niet. Maar dat eigen initiatief is te Beton en Anjerfonds", zegt klasse". Bart: "Iedereen zegt dat Jaap. Hij vindt dat erg onterecht: het moeilijke jongeren zijn, uit de de straat sociaal zwakkere lagen van de be volking. Maar ze maken er wel wat van. Ze zijn trots op werk en buurt en zij zelf in de Paus Johannes- beurt dat wel en krijgen buurthui- school met het buurthuis begon- o'n vijf tot zes keer zoveel sub- Ook in het ijsclubgebouwtje sidie. Maar ja, zij hebben hun sub- deden ze veel: ze onderhielden het de ongunstige tijd opkwamen, kre- wandelgangen wérd veel geregeld, gen het afgelopen jaar 14.750 gul- Was Vlietwijk een jongeren- den. Als je huur en energie er af- buurthuis, Bloemenwijk/Bosch- haalt. blijft nog geen anderhalf dui- geest ziin iuist op de wat ouderen Kerkvliet wint cycle-cross ZOETERWOUDE - Organisator J. v.d. Geest had het goed gezien. De wielerveldritten in de Zoeterwoudse Geerpolder en aan het Molenpad trokken de vorige jaren erg weinig publieke belangstelling. Gisteren had hij voor de Don Bosco-cycle-cross een parkoers uitgezet in en om het Loetheveld. Deze centrale plaats was duidelijk een succes, want er waren veel mensen gekomen om de veldrijders aan het werk te zien. Het circuit was zo uitgezet, dat de toeschouwers de renners vrijwel steeds in het, oog konden houden. Deze rit was de eerste van het seizoen die-meetelt voor het Super Prestige Klassement van Zoeterwoude. Helaas ontbraken en kele coryfeeën van het vorige seizoen, zoals Kees Janmaat (enkelblessu re), Henny v.d. Maat (ziekte) en Ben Versteegen (vakantie). Toch namen er 19 renners deel. Het zware veld stelde hoge eisen aan hun uithoudings vermogen. Nadat Theo van Leeuwen enkele ronden met ruime voor sprong aan kop had gereden, haalde Kees Kerkvliet hem sterk rijdend in en hij werd winnaar. Eindstand: 1. Kees Kerkvliet, 2. Theo van Leeuwen, 3. Jos van Teylingen. OEGSTGEEST - "Oegstgeest staat weer met beide benen op de grond, complimenten voor de in sprekers", vertolkt het CDA- raadslid Hellinga zo'n beetje een algemeen gevoelen in bestuur derskringen over het verloop tot dusverre van de inspraak over de De Kempenaerstraat en omge ving. Lagen er aanvankelijk nog al drastische plannen op tafel, uitvoering van het thans voorlig gende 'concept-basisplan De Kempenaerstraat e.o.' zal zeker niet leiden tot het ontstaan van een Hoog Catharijne in het dorp. Al na twee bijeenkomsten bleek dat de middenstand, verenigd in Oegstgeest Actief (OA) en de be woners daar net zo min als de ge meenteraad, behoefte aan heb ben. door Wim Koevoet De flink opgetuigde inspraak procedure, in september begon nen, duurt nog tot augustus 1987 voort. Maar nu al is sprake van enig resultaat, bestaande uit ge noemd concept-basisplan. In de procedure zijn ook diverse etap pes opgenomen waarin raads commissies hun zegje moeten doen over de stand van zaken van dat moment. Vanavond is de beurt aan de commissie midden standszaken om dat te doen. De verwachting is dat de midden stand massaal zal uitrukken, richting raadszaal. Een poging tot weergave van de stand van zaken en van de standpunten van de vele betrok kenen in deze ontzettend inge wikkelde discussie. Met de inspraak tot dusverre is een zekere overeenstemming be reikt over de volgende doelein den: f Er moeten mogelijkheden worden geschapen voor winkels om zich te vestigen aan de noord zijde van het Terweeplein. De Markthof moet gevuld met een "trekker" in de food-sec tor, alsmede met kleinere win kels. De fotowinkel in de De Kem- penaerstraat-entree van de Markthof slopen opdat een meer De Oegstgeester De Kempenaerstraat. Vanavond wordt druk over gepraat. Wim Dijkman) in het oog springende entree kan worden gerealiseerd. Aan de kant. van het Terwee plein kunnen "rug-aan-rug-" of "doorloopwinkels" komen. De diverse raadsfracties heb ben geen onoverkomelijke be zwaren tegen deze punten. De middenstand evenmin. Wel valt er veel scepsis' te bespeuren als wordt gepraat over de mogelijk heden van het gemeentebestuur om deze punten te verwezenlij ken. Het betreffen hier immers ondernemersaangelegenheden. Verkeer Dan het verkeer. De maatrege len die in het plan worden ge noemd dienen vooral ter voorko ming van een afwikkeling van het doorgaande verkeer in de omliggende woonstraten. Daar toe zou eenrichtingsverkeer kun nen worden ingevoerd in de Juliana- en de Prins Hendriklaan en in het vanuit de Geversstraat gezien tweede deel van de De Kempenaerstraat. De Koningin- nelaan tussen de De Kempenaer straat en de Prins Hendriklaan worden dan afgesloten voor ge motoriseerd verkeer. De WD lijkt, afgaande op de uitlatingen van raadslid Kuntze in de raadscommissie openbare werken akkoord te gaan met de ze toch tamelijk ingrijpende maatregelen. Ook het CDA wil er het sein voor op groen zetten. De PvdA echter trekt de noodzaak van deze maatregelen in twijfel. "Sluipverkeer zal er toch wel blijven", denkt PvdA'er Haas noot. De bewoners zullen er wel tevreden mee zijn. Hun grote angst voor overlast van verkeer dat op weg is naar de winkels of daar vandaan komt, is voor een groot deel weggenomen. Heel anders ligt dat met de Terwee- wegbewoners over wie, als het parkeerprobleem aan de beurt is, straks meer. Wat de winkeliers ervan den ken is nog niet helemaal duide lijk. Van begin af aan is er trou wens nog nooit sprake gev/cest van Oegstgeest Actief-standpun- ten. De winkeliers hebben tot op heden ieder voor zich gesproken en richtten de blikken daarbij nooit verder dan de eerste drie meter voor de eigen winkeldeur. Oorzaak daarvan is simpelweg dat de winkeliers zelf nog altijd niet tot overeenstemming heb ben kunnen komen. Een en an der bemoeilijkt de discussie nog al. De winkeliers staan thans echter onder grote druk, vooral nu de eerste beslissende fasen van de inspraakprocedure zijn aangebroken. Dat is ongetwijfeld de reden geweest van het aan trekken, vlak voor het uur U, van het onderzoeksbureau Frons. Dat heeft van OA de opdracht ge kregen mee te helpen in te spre ken. Ten gemeentehuize werd de door de winkeliers aangevraagde subsidie voor dit onderzoek op gevat als een nogal "brutale" zet, zo valt in het Wilhelminapark te beluisteren. Toch heeft de ge meente "enkele duizenden gul dens" beschikbaar gesteld. Ook het ministerie van economische zaken zou financiële steun heb ben toegezegd. Nog wat meer irritatie ont stond toen OA verzocht om uit stel. De gemeente wilde echter op dit punt geen enkele conces sie doen. De vaart in de procedu re moet gehandhaafd. OA drong er vervolgens bij Frons op aan extra haast te maken. Frons heeft toegezegd op tijd klaar te zijn. Parkeren Behalve het verkeersprobleem en de 'economische' problema tiek is parkeren misschien wel het heetste hangijzer. De diverse fracties, B en W en Terweeweg- bewoners even buiten beschou wing gelaten, is een wel zeer bro ze overeenstemming bereikt De invoering van een nader te bepalen vorm van betaald par keren op het Terweeplein. Parkeren aan twee zijden van de weg langs de Terweeweg tus sen Geversstraat en de De Kem penaerstraat toestaan. Parkeerplaatsen realiseren langs de Endegeesterlaan. Het CDA heeft zich al tegen het tweezijdig parkeren aan de Terweeweg verklaard. De VVD is zelfs "falikant tegen". B en W twijfelen. De tegenstanders we ten zeker dat de toch al smalle Terweeweg dag in dag uit ver stopt zal raken. Bewoners, net over de schrik heen van de aan kondiging dat hun huizen moe ten worden gesloopt ten behoeve van de aanleg van parkeerplaat sen en de komst van een "trek ker", slaan andermaal doodsang sten uit. Wat het betaald parkeren be treft heeft het CDA herhaaldelijk laten weten daar veel in te zien. Op die wijze zou de doorstro ming der parkeerders zijn ge waarborgd en kan de controle op de parkeerduur intensiever zijn. Vast staat nu al dat de contróle laten. De plaatselijke politie, toch al kampend met haar "cre- peersterkte", is niet op de taak berekend, zegt groepscomman dant Gelderblom. Het CDA stelt wel één zeer be langrijke voorwaarde: wordt het betaald parkeren ingevoerd aan de De Kempenaerstraat dan zal men er bij het winkelcentrum aan de Lange Voort ook aan moeten geloven. De christen-de mocraten willen voorkomen dat winkelcentrum als ge volg van parkeermaatregelen een betere concurrentiepositie krijgt dan het andere. Twee kinderen D66'er Poelmans vindt die CDA-stellingname onzin. "Dit kan echt niet. Als één van de twee kinderen stout is, geef je ze toch ook niet allebei een klap?". De PvdA is "ook niet zo vqor be taald parkeren". De WD is er nog niet uit. Mevrouw L.H. Mün- ninghof van de stichting winkel centrum Lange Voort des te meer. Zij stelt vast dat er behoef te aan parkeerplaatsen aan de De Kempenaerstraat is, niet aan 'haar' Lange Voort. Zij is dan ook tegen betaald parkeren aan de Lange Voort. "We kunnen wel proberen solidair te zijn met de De Kempenaerstraat, maar ik denk dat daar andere oplossin gen mogelijk zijn". Een roepende in de woestijn is de PPR'er Van Eisen. De radi caal is het zoeken naar gaatjes voor auto's beu en eist aandacht voor de fietsers die hun tweewie- Ier niet eens behoorlijk kwijt kunnen. Van Eisen wil niet dat het gebied ook maar op enigerlei wijze "een stedelijke structuur krijgt aangemeten". Daar is het gebied helemaal niet op bere kend. Een dorp is een dorp. Het liefst wil Van Eisen het westelijk gedeelte van het plangebied au tovrij maken. "Dat kost parkeerplaatsen, dat weet ik, maar je kunt dan veel meer. Bij voorbeeld een gemeen schappelijk plein creëren. Dan komt er eindelijk leven in de wa re zin des woords. Het gemis aan parkeerplaatsen moet worden opgevangen in de directe omge ving. Verder doe ik de suggestie de Duivenvoordestraat ook af te sluiten". WD-lezingen in Wassenaar en Oegstgeest WASSENAAR/OEGSTGEEST Oud D66-staatssecretaris voor bui tenlandse handel, W. Dik, houdt dinsdag een lezing in Wassenaar. De titel van de voordracht luidt 'Heeft export een politieke dimen sie?'. Dik, die momenteel voorzit ter is van de directie Nederlandse Unilever-bedrijven, wordt naar de Schaapskooi gehaald door de plaatselijke WD-afdeling. De le zing begint om 21.00 uur. In Oegstgeest komen de libera len vanavond bijeen voor een openbare vergadering in café De Roode Leeuw aan de Dorpsstraat. Het Tweede Kamerlid F.H.G. de Grave zal er een spreekbeurt hou den over 'actuele politiek'. Aan vang half negen. Twee inbraken in de regio ZOETERWOUDE/OEGSTGEEST - Inbrekers zyn afgelopen weekein de actief geweest in Zoeterwoude en Oegstgeest. Een huis aan het Zoeterwoudse Julianapark werd gisteren door zocht. Diverse goederen worden vermist. Men kwam binnen door de achterdeur te forceren. Dezelfde manier van binnenko men hielden inbrekers in Oegst geest er gisteren op na in een wo ning aan de Toorenveldstraat. Daar mist men een antieke klok en een aantal oude munten. LEIDSCH ifi< DAGBLAD Hoofdkantoor - Redactie Exploitatie - Produktie Witte Singel 1Leiden Telefoon 071-144941 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Nabezorging 071-123143 ma.-vrij. 18.00-19.30 za. 13.00-14.00 Sleuteltjes 071-143545 Per exemplaar 1,20

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2