Winter koning in Groningen Opkikkertje voor Israel OASE moet twee punten afstaan Docos in de eredivisie MAANDAG 8 DECEMBER 1986 PAGINA 13 Veiling bij NAC Eradus in spoor van Jan Reker Duel tegen Vires overspelen Zege op FC Den Bosch Dubbele promotie voor tafeltennisclub Geenmakkievoor arbiter Eygendaal Supporters slaan ruiten in Koppie erbij houden ORT GRONINGEN (GPD) - Een blunder van Claus Boekweg bedierf uiteindelijk alles voor FC Groningen. Halverwege de tweede helft ging de verdediger zo knullig in de fout, dat het voor Aaron Winter een koud kunstje was om doel treffend uit te halen. Binnen 120 seconden herhaalde de invaller dat kunststukje. Vanuit het achterveld arriveerde hij precies op tijd om de voorzet van Van 't Schip parman tig achter doelman Storm te koppen. Dat Peter Boeve, ook al een invaller, twee minuten voor afloop met succes de verste hoek opzocht en Ajax daarmee op 0-3 bracht, was pijnlijk voor FC Groningen maar gaf het klasseverschil tussen beide ploegen aardig weer. FC Groningen had gistermiddag geen schijn van kans om de koplo per van de eredivisie beentje te lichten. Behoudens het eerste kwartier, toen Eykelkamp en Ver- kuyl dicht bij de openingstreffer waren, had Ajax weinig te duch ten. De kleumende Menzo zag de aanvallend machteloze Groningers nooit dichter dan op 30 meter van het Ajax-doel naderen. Hij behoef de maar één keer in actie te komen en hoefde zodoende voor de derde achtereenvolgende keer geen te gentreffer te i Geldbuidel Maar als FC Groningen, dat eer der in de competitie Ajax op 0-0 hield, al niet meer in staat is om de Ajacieden serieus aan de tand te voelen, wie dan wel? Dat zegt alles over de krachtsverhoudingen in de eredivisie, maar net zo veel over de kwaliteiten van de ambitieuze top club uit het Noorden. Na 18 wed strijden hebben de Groningers 16 BREDA (ANP) - Bij de eerste- divisisieclub NAC wordt mor gen een veiling gehouden in opdracht van de fiscus. De be lastingdienst heeft beslag laten leggen op de roerende goede ren van de club, omdat NAC sinds geruime tijd een flinke belastingschuld heeft. Overigens bezit de Bredase club, die al weken met interne problemen kampt, weinig roe rende goederen. Volgens een woordvoerder van de slecht presterende vereniging kan er niet meer worden geveild dan een wasmachine, enkele kan toormeubelen en de inboedel van spelershome en bestuurs kamer. De belastingdienst ging tot de beslaglegging over, omdat NAC tegen eerder gemaakte af spraken in, niet begonnen is met het afbetalen van de schuld. Het precieze schuldbe drag van NAC werd niet be kend gemaakt. punten gehaald, de helft van Ajax en slechts drie meer dan aartsri vaal Veendam. Het is dat de noor delijke FC nog uitzicht heeft op een plaats in de derde ronde van het UEFA-Cuptoernooi, anders zou de kritiek in het Oosterpark al lang de kop hebben opgestoken. Rob Jacobs, de dit seizoen in Groningen debuterende trainer, voelt de bui kennelijk hangen en heeft zich daarom maar bij voor baat voor het teleurstellende com petitieverloop ingedekt. In het pro grammablad verschool de Rotter dammer zich gisteren achter de smalle selectie en bekritiseerde hij het gedwongen vertrek van Ronald Steenge en Pieter Huistra uit het Oosterpark. Op Houtman en De Koek heeft Jacobs het al evenmin begrepen. De twee aanvallers vatte hij samen onder de noemer „voet- baltechnisch en -tactisch matig" om er vervolgens op te wijzen dat „FC Groningen niet helemaal mijn team is", en dat "ik als debuteren de trainer de doorlopende contrac ten heb gerespecteerd". Voorzitter en geldschieter Renze de Vries weet dus wat hem te wachten staat en kan er dus alvast rekening mee houden dat hij op nieuw de geldbuidel zal moeten trekken. Het eerste schot voor de boeg heeft Jacobs al gelost met zijn opmerking dat Michel Boerebach van Go Ahead Eagles bovenaan z'n verlanglijstje staat. Zo langzamer hand zou De Vries zich echter moe ten afvragen of de weg die FC Gro ningen nu al jaren bewandelt ooit zal uitmonden in die zo begeerde plaats bij de top-drie. Volgens Ja cobs mag Feyenoord dit seizoen echter „geen probleem zijn" en re kent hij nog immer op de derde plaats op de ranglijst. Cynisme Afgaande op de prestaties tot nu toe benadert het cynisme van ma nager Ton van Dalen („Voorlopig- kunnen we beter naar onderen kij ken") echter heel wat dichter de waarheid dan het (geveinsde?) op timisme van Jacobs. Het kan de trainer van FC Groningen toch niet ontgaan zijn dat de ploeg technisch een straatlengte achterstand heeft op een handvol eredivisieclubs en dat het team aanvallend volstrekt onder de maat is. De enige die daarop een uitzondering maakt is René Eykelkamp, ook gistermid- ROTTERDAM (GPD) - „Sinterklaas is het land nog niet uit", zo schreef doelman Jan van Grinsven de 3-2-neder- laag van FC Den Bosch in de Kuip toe aan de goedgeefs heid van Egbert Mulder. De fluitist deed, volgens Van Grinsven, Feyenoord in blessuretijd een strafschop ca deau, maar 's avonds voor de buis zal de lange keeper die beschuldiging wel weer haastig hebben ingeslikt. André Hoekstra, de onhandige in valler van de Rotterdammers, werd na een onzuivere terugspeel bal van voorstopper René van Eek heel duidelijk door Van Grinsven aangetikt. Wèl is het de vraag of de door Tahamata benutte penalty een rechtvaardige eindstand op het scorebord bracht. De eerste com petitiezege van Feyenoord sinds anderhalve maand kon namelijk niet de vormcrisis verdoezelen waarin de ploeg nog altijd ver keert. Het lijkt intussen budgettair zelfs te gewaagd om de vier licht masten te ontsteken. Het gevecht om de derde plaats trok met 9197 man weer eens vijfduizend minder toeschouwers dan de begroting toelaat. De trouwe aanhang zag een aardige partij totdat in het laatste kwartier de duisternis inviel. Zelfs het zicht van FC Den Bosch-trainer Theo de Jong leek belemmerd. „Ik voel me bestolen", waren ook voor hem de druiven zuur. „Een ver standige scheidsrechter fluit voor het einde bij die scrimmage. Er stond een mooie uitslag op het bord, er waren 92 minuten ge speeld. Maar Mulder wist het toch nog te verknallen". Zijn voormalige chef Israel greep de schemer aan om een di plomatieke lezing te berde te bren gen. „Eerlijk gezegd heb ik niet ge zien wat er zich voor die goal af speelde. Het was al te dónker", hield de geplaagde trainer, die met nog één wedstrijd voor de winter stop een opkikkertje goed kon ge bruiken, zich buiten de discussie. „De bedoeling was om de derde plaats weer te grijpen, we moesten vandaag hoe dan ook winnen. Maar ik moet toegeven dat het veldspel inderdaad beter kan". De technische baas in de Kuip, die de laatste weken doorgaans, niet te spreken was over zeven of acht spelers van zijn elftal, kon dit keer toch de namen van een paar zondebokken doorstrepen. Alleen Jos van Herpen, die tegen zijn ou we ploegmakkers stijf van de zenu wen stond, en René Hofman pres teerden ondermaats. De lichtpun tjes waren Mario Been, bij wie een lichte vormverbetering viel te con stateren, en Toni Roth. De jongste aankoop leek een kwartier na rust zelfs de beslissing te hebben gefor ceerd toen hij zijn ploeg op 2-1 zet te, maar in zijn vreugdedansje bles seerde de Hongaar zich lelijk aan de enkel. Hij moest zich laten ver vangen door Monkou. Met Roth verdween ook de rust uit het spel van de Rotterdammers, die vooral in het eerste kwartier van de wedstrijd fraaie kansen lie ten liggen. Alleen een kopbal van Tahamata, nota bene de kleinste man van het veld, telde. Nog in de zelfde minuut bracht Ruud Kaiser de teams weer in balans, Feyenoord opnieuw de draad moest zien op te pikken. „Dat lukte niet zo simpel", had ook Israel ge zien. „Na dat doelpunt van Taha mata denk je van een last bevrijd te zijn, maar je doet je ogen even dicht en we hebben al weer een goal om onze oren". Ook op het doelpunt van Roth kon Feyenoord niet lang teren. Tien minuten later kreeg Hendri Krüzen een slordig weggekopte bal van Monkou voor de voeten, waarna de zwervende vleugelspits tot een wanhoopslob besloot. De gelijkmaker (Joop Hiele stond te ver voor zijn doel) viel in alle op zichten uit de lucht. Die meevaller spoorde FC Den Bosch aan en Ben Wijnstekers moest zijn keeper tweemaal op de doellijn assisteren om inzetten van Arthur Hoyer te keren. Feyenoords antwoord beperkte zich tot een buitenspeldoelpunt van Hoekstra, dat aanvankelijk van Mulder groen licht kreeg tot dat hij door een aantal Bosschena ren op het vlagsignaal van grens rechter Hoppe was gewezen, en een volley van diezelfde 'koning kluts' op de deklat. 'Sinterklaas' deed in blessuretijd de rest, al her kende Jan van Grinsven in de ver momming de verkeerde persoon. Niet Egbert Mulder, maarzijn teamgenoot René van Eek ontpop te zich in de gedaante van de Goed heiligman. SASSENHEIM - Het wordt mode in de trainerswereld om na een gewonnen wedstrijd naar huis te lopen. Jan Reker fungeerde vorige maand als trendsetter nadat 'zijn' VW met 3-0 had gewonnen van Feyenoord. Zaterdagmiddag besloot Wim Eradus, trainer van de Lugdunum-vrouwen, vanuit Sassenheim naar Leiden te wandelen, nadat zijn ploeg to taal onverwacht met 1-2 had ge wonnen by Ter Leede. Eradus, die op zondag onder zijn bij naam 'Bluf het doel van Lug- dunum 1 verdedigt, startte zijn voettocht om kwart voor drie. Om kwart over vijf was hij thuis. Onderweg maakte de trainer wel wat 'tussenstops' om de dorst te lessen. ROELOFARENDSVEEN - Handbalploeg OASE moet de op 26 oktober met 13-12 gewonnen competitiewedstrijd in de Derde Divisie G. tegen Vires et Celeritas overspelen. Zaterdag besliste de beroepscommissie van het Nederlands Handbal Verbond dat het protest van de Goudse ploeg definitief moest worden toegewezen. De strafcommissie kwam al eerder tot eenzelfde oordeel, maar OASE liet het er niet bijzitten en zócht het hogerop. Zonder resultaat, met als gevolg waarvan het duel binnen vier weken opnieuw vastgesteld zal wor den. Vires et Celeritas diende destijds een protest in tegen zowel de rode kaart die zijn coach kort voor het einde kreeg voorgehouden alsook tegen een drietal tijdstraffen die te lang geduurd zouden hebben. De coach van de bezoekers werd vanwege zijn commentaar op de leiding weggestuurd. Pal daarna zorgde Helma van der Geest namens OASE voor de winnende treffer. Vires kreeg het gelijk aan zijn zijde omdat de arbiters in hun rapport inderdaad melding maakten van een tijdstraf die 15 seconden te lang zou hebben geduurd. De strafcommissie vond derhalve dat de wedstrijd een onreglementair verloop had gekend. Tijdwaarneemster Marian Jansen op haar beurt vond het maar een merkwaardige zaak. "Geen van beide arbiters heeft mij gezegd dat de eerste tijdstraf te lang duurde. Noch tijdens de wedstrijd, noch daarna. Ze lieten gewoon doorspelen. Vires stond notabene op dat moment met 6-2 voor". ZOETERMEER - De Leidse tafel tennisvereniging Docos zorgde het afgelopen weekeinde voor een ere- ronde in tweevoud. Door het win nen van de beslissende promotie duels in Zoetermeer stapte zowel de mannen (tegen Tempo Team 2) als de vrouwen (tegen Megacles Weert) een trede hoger op de lad der van het nationale competitie- gebeuren. De vrouwenploeg ac teert vanaf volgend seizoen zelfs op de hoogste sport (de eredivisie). Dat is voor het eerst in de geschie denis van de Leidse club. Het happy end kreeg zaterdag zijn beslag in het veel besproken Willem Alexandercomplex in Zoe termeer. Het weer voorzichtiog kloppende hart van de Nederland se Tafeltennis Bond was uitgeko zen voor de beslissingswedstrij den. Eindelijk klonk er weer eens het geluid van het vertrouwde ge- pingpong van de kleine balletjes, het zo herkenbare piepen van zo len en het geschreeuw van zichzelf aanmoedigende spelers. Zelfs klonk er het geluid van applaus. Het enige minpunt was dat de vloer overeenkomsten vertoonde met de pas overdekte Thialfbaan in Heerenveen: spekglad dus en vrij wel onbespeelbaar. Uit de eindre sultaten van de beide Docos-teams kon overigens niet worden opge maakt dat de Leidenaars er moeite mee hadden. De vrouwen zorgden zelfs voor een historisch resultaat. Via een verbazend royaal uitgepak te 6-2 overwinning op het toch sterke Megacles Weert werd de overstap naar de eredivisie een feit. Tessa Bröcker, Angelique van den Bos en Marijn Olden waren verantwoordelijk voor de promotie naar het hoogste niveau. Niemand bij Docos had daar overigens op gerekend. De drie vrouwen en hun trainer Ed Fallaux schatten de ont moeting vooraf in als 'onbegonnen werk'. Het pakte allemaal heel an ders uit. Alleen Marijn Olden en Angelique van den Bos leden ver lies. De tegenstanders Marriëtte Willems, Willie Neyens en Ine Geuns-Willems konden tot 3-2 de spanning er in houden. Daarna moest de Weertse ploeg echter af haken en wandelde de Docos, wel iswaar met veel drie-gamers, de eredivisie in. De mannen van dezelfde vereni ging bewezen de derde divisie te zijn ontgroeid. Najaren van gefrus- teerd streven naar het telkens net niet haalbare, pakte Docos nu de zo begeerde titel in de derde divisie en komt dientengevolge volgens seizoen in de tweede divisie uit. In een vijf uur durende strijd werd het tweede team van Tempo Team uit Amsterdam onderuit ge haald. De hoofdrol was weggelegd voor Ronald Rijsdorp, Docos' hoop in bange dagen. Hij won al zijn par tijen. De wedstrijd ging vrijwel ge lijk op. Via 2-2 werd het 4-3,5-3 en 5-4. De wedstrijnd kreeg een thril ler—achtig einde. Ron van Veen kreeg in de slotpartij Frank de Vries tegenover zich. De eerste game verloor Van Veen dik. In de tweede game re vancheerde hij zich door net zo ruim te winnen. In de beslissende derde partij kwam Ron van Veen als winnaar uit de strijd en tilde zijn team daarmee naar de tweede divisie. Oploopje rond Aaron Winter, de i scoorde twee goals. i de wedstrijd in Groningen. De invaller voor Marco i dag verreweg de gevaarlijkste Gro ninger. Samen met Mason en Ver- kuyl, een van de betere vleugelver dedigers in ons land, en Van Dijk viel hij tenminste niet uit de toon. Dat de thuisclub het nooit impo nerende Ajax desondanks bijna 70 minuten in bedwang kon houden, was niet zozeer de eigen verdien ste, maar eerder een gevolg zwakte bij Ajax op de vleugels. Van 't Schip had niets in te bren gen tegen Verkuyl, terwijl i Evenwichtig Ajax moest bovendien de handi cap overwinnen van de vroege af tocht van Van Basten, die zijn er gernis over de arbitrage van Geurds moest bekopen met een enkelblessure. Halverwege de eer ste helft trapte hy wild door in een duel met Roossien en kon tien mi nuten later inrukken. Doordat Rijkaard, geschaduwd door De Koek, permanent ver voor zijn verdediging opereerde, speel de het duel zich voornamelijk af op andere kant hetzelfde gold voor Witschge tegen Mason. Cruijff zag echter andere oorzaken: „We moesten in de eerste plaats laten zien dat we fysiek niet voor Gro ningen hoefden onder te doen. Dat ging ten koste van het voetbal. Bo vendien is het natuurlijk niet ge makkelijk voetballen tegen een ploeg die elf man op de eigen helft houdt en 20 meter voor de eigen goal verdedigt". het middenveld. „Ajax", ging Ja cobs later prat op de behoudende instelling die FC Groningen voor het eigen publiek aan de dag legde, „kreeg tot die 1-0 nauwelijks een uitgespeelde scoringskans. Wij trouwens ook niet", voegde hij ef eerlijkheidshalve onmiddellijk aan toe. Het was daarom niet meer dan gerechtigheid dat Winter alsnog het vonnis over de thuisclub velde en hij Ajax daarmee de weg wees naar de tiende achtereenvolgende competitiewinst. „De thuiswedstrijd van zondag tegen Roda JC", liep Cruijff alvast vooruit, „moet in eelk geval wor den gewonnen. De instelling en de inzet is op dit moment optimaal. Maar juist als het goed gaat moetje extra alert zijn. De ploeg steekt nu in elk geval wat evenwichtiger in elkaar dan vorig seizoen. Dat ver klaart ook voor een groot deel de successen tot nu toe. De rust die de spelers straks krijgen hebben ze echter hard nodig, want fysiek hebben ze wel degelijk geleden". LEIDEN - Scheidsrechter Eygen daal uit Den Haag kende gisteren een moeilijk middagje bij het duel tussen de zondagvierdeklassers Randstad Sport en Docos. Tot hal verwege de tweede helft verliep al les probleemloos. Daar kwam even wel verandering in toen Randstad trainer/supervisor Jan Mak zich vanaf de zijlijn nadrukkelijk met de wedstrijd en zijn spelers begon te bemoeien. In eerste instantie wendde Ey gendaal zich rechtstreeks tot Mak om deze te sommeren: "terug in zijn hok te keren". Die vermaning bleek aan dovemansoren gericht. GRONINGEN (ANP) - De politie in Groningen heeft na afloop van de voetbalwedstrijd FC Groningen-Ajax twee supporters van de Amster damse club aangehouden wegens openlijke geweldpleging. Dit heeft de politie gisteravond meegedeeld. De twee, de zeventienjarige T. de H. uit Amsterdam en de negentienja rige W.W.H. uit Hilversum, zijn inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie en zullen via de snelrechtprocedure berecht worden. Zij worden ervan verdacht de ruiten ingeslagen te hebben van een van de bussen waarmee de Ajax-aanhang van en naar het Oosterpark-stadion werd vervoerd. Dat dwong de arbiter tot hardere maatregelen: "Ik heb de Randstad aanvoerder diverse malen ge vraagd zijn trainer achter de af rastering te laten plaatsnemen, want in de dug-out wilde ik hem niet meer zien. Ook dat sorteerde geen effect. Daarop restte mij niets anders dan de wedstrijd te sta ken", aldus Eygendaal. Pas toen koos Mak eieren voor zijn geld en droop mokkend rich ting kantine. Eygendaal hervatte vervolgens het duel. Dit overigens niet, voordat hij Randstad-speler Wim van Gameren van verdere deelname had uitgesloten wegens beledigingen aan zijn adres. Na afloop van de wedstrijd zag de scheidsrechter zich in de be stuurskamer onverwachts voor een tweede maal met 'kwelgeest' Mak geconfronteerd. Daarop pakte Ey gendaal onmiddellijk zijn biezen: "Ik vond de sfeer wat vijandig en had geen behoefte om mijn hande len te moeten verdedigen. Ik ben di rect richting Den Haag vertrok ken." BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Dat had Henk Pieterse, en met hem zijn ploeg Nashua Den Bosch moeten doen, maar erg best lukte dat za terdag niet. Voor het eerst tijdens het bewind van oud-Leiden coach Ruud Harrewijn verloor de lands kampioen basket bal een competi tie-wedstrijd, en dat nog wel van debutant Gronin gen. Een klap in het gezicht der halve voor Pieter se en zijn maten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13