Oecumenische bank: niet geven maar lenen 'Ik ben blij dat ik hem goed geholpen heb' Welzijn van geldvragers staat voorop ZATERDAG 6 DECEMBER 198G GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 AMERSFOORT (GPD) Niet ge ven, maar lenen. Dat is het motto van de EDCSde 'alternatieve bank' die de Wereldraad van Ker ken elf jaar geleden in het leven riep. Vierde de EDCS vorig jaar het tweede lustrum, dit jaar is het de beurt aan de Nederlandse Ver eniging tot steun aan de Oecumeni sche Ontwikkelingscoöperatie (NVOC) om haar 10-jarig bestaan te herdenken. Een echt jubileum is het natuurlijk niet, maar een kas plantje als de EDCS moet iedere ge legenheid aangrijpen om op de voorgrond te treden, zal het NVOC- bestuur gedacht hebben. En dat ge beurde dan zaterdag met een confe rentie in Utrecht. De betiteling 'kasplantje' is wel op z'n plaats voor de oecumeni sche 'bank'. Het idee van een finan ciële instelling die niet het eigen belang van de kapitaalverschaf fers, maar het welzijn van de geld- vragende instellingen voorop zet, is in ons economisch systeem 'we reldvreemd'. Toch zitten de proble men ook aan de vraagkant. Bij het jubileum vorig jaar werd geklaagd dat er onvoldoende projecten wor den ingediend om de geldstroom van kerken en particulieren te ver werken. Voor een belangrijk deel zijn die problemen terug te voeren op de obstakels die het internationele geld- en handelsverkeer en de wet geving in veel ontwikkelingslan den opwerpen voor een alternatief bankje als de EDCS. Het gevecht is dikwijls dat van David en Golitah, Zacht De EDCS (de letters staan voor Oecumenical Cooperative Deve lopment Society) wordt gedragen door honderdvijftig kerken, voor het merendeel lid van de Wereld raad. De coöperatie stelt op zoge naamde 'zachte voorwaarden' ka pitaal ter beschikkking aan ont wikkelingsprojecten. Het geld wordt geleend vanuit de gedachte dat lenen meer recht doet aan de eigenwaarde van mensen in ont wikkelingslanden dan geven. Geen liefdadigheid, maar rechtvaardigheid, wordt in EDCS- kringen dikwijls gezegd. „Iedere cent is welkom, maar in principe werk ik liever voor mijn geld dan dat ik het krijg", zei Eduardo Cruze uit Uruguay, één van de vele kleine ondernemers in de Derde Wereld die de coöperatie de afgelopen ja ren kon helpen. Bovendien, en dat is een belangrijke kant van de EDCS, kunnen kerken dan hun geld beleggen op een manier die past bij hun geloof en idealen. Ds. Van der Zee, secretaris van de Ne derlandse Raad van Kerken, zei vo rig jaar bij het jubileum dan ook: „De EDCS stelt de kerken een aan tal intrigerende vragen. Wat doen ze met het geld dat ze hebben? Is dat in overeenstemming met wat ze altijd verkondigen over de kerk van de armen?" De opvoedende waarde van het */n de ontwikkelingslanden wordt bijna alle katoen met de hand ge plukt. (foto archief) initiatief werd ook onderstreept door ds. Heinz-Joachim Held, de Westduitse voorzitter van het hoogste bestuursorgaan van de Wereldraad, het Centraal Comité. Hij zei bij het jubileum vorig jaar: „De EDCS is een unieke plaats voor de kerken om in praktijk en theorie een les te leren van een oe cumenische economie, die we nog niet hebben, maar waaraan we wel dringend behoefte hebben". In Nederland heeft de EDCS van het begin af op veel steun en sym pathie mogen rekenen. Het is dan ook niet toevallig dat het kantoor van de bank in Amersfoort is ge vestigd. De Nederlandse regering was zo vriendelijk de 'bank' belas tingvrijdom te garanderen. De NVOC werd opgericht om de Nederlandse steun te bundelen. Naast kerkgenootschappen kun nen namelijk ook plaatselijke ge meenten en parochies, kerkelijke instellingen en particulieren geld beleggen in de coöperatie. Een aandeel kost vijfhonderd gulden. In Europa, de VS en Canada zijn daartoe steunverenigingen opge richt. Zij leveren aanzienlijk meer kapitaal dan de officiële kerkelijke aandeelhouders van de EDCS, waarmee wordt aangegeven dat de bank er nog niet in geslaagd is veel kerkelijk kapitaal los te weken. Elk van de steunverenigingen is aandeelhouder en alle aandeelhou ders hebben, ongeacht hun belegd kapitaal, één stem. In Amerika be staan zes steunverenigingen en in West-Duitsland zelfs zeven. Vooral in de VS is het opvallend hoeveel rooms-katholieke instellingen geld belegd hebben in de EDCS. Maar ook de lutheranen en de presbyte rianen doen volop mee. Zes miljoen De NVOC, die een bescheiden kantoortje heeft aan de Emmakade in Leeuwarden, is verreweg de grootste aandeelhouder van de co öperatie. Zij telt zo'n 1800 leden die samen goed zijn voor een beleg ging van meer dan zes miljoen gul den. Een behoorlijk bedrag, want in totaal beschikt de EDCS over een kapitaal van bijna veertig mil joen gulden. Naast de NVOC zijn de meeste Nederlandse kerken aandeelhou der van de EDCS. De belangstel ling voor de coöperatie is altijd het grootst geweest in de Nederlandse Hervormde Kerk. Twee jaar gele den kwam de hervormde diakonie van Langezwaag (in Friesland) de eer toe om met een belegging van maar liefst 10.000 gulden het 'her vormde' miljoen in de EDCS vol te maken. Zo'n vijfhonderd hervorm de gemeenten, 400 via de diakonie en 100 via de kerkvoogdij, doen mee via de Generale Financiële Raad. Voorzitter van de EDCS is pro fessor dr. Wil Albeda, die een paar jaar geleden oud-staatssecretaris Van Rooyen opvolgde. Hij leidt de jaarlijkse algemene vergadering, die dikwijls samenvalt met de bij eenkomsten van het hoogste be stuursorgaan van de Wereldraad van Kerken, en heeft verder met het bestuur het toezicht op de staf van de EDCS. Directeur van de co öperatie is de Amerikaans Douglas V. Brunson, die ruim een'jaar gele den de eerste directeur Adrian St. V. Wijemanne uit Sri Lanka op volgde. Latijns-Amerika De EDCS heeft sinds haar op richting een dikke dertig projecten geholpen met leningen. De meeste daarvan zijn te vinden in Latijns- Amerika. Dit jaar moest tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergade ring geconstateerd worden dat de EDCS inmiddels ook haar eerste mislukte project heeft. Het gaat om een project voor een viskwekerij in Hongkong, dat werk en inkomsten moest opleveren voor 250 families. Projecten die wel goed lopen zijn onder meer een meubelfabriek van Marokkanen die in België als gast arbeiders hebben gewerkt, een gar- nalenkwekerij in China en een coö peratief confectiebedrijf op de Westbank van de Jordaan, krediet- coöperaties in Ecuador en Uru guay, een viskwekerij in Indonesië en een project van kleine bijenhou ders in Turkije. Vanuit de steunverenigingen, die samen in de persoon van NVOC-voorzitter mevrouw Ted Strop-Von Meijenfeldt een eigen bestuurslid hebben in de EDCS, is wel eens teleurstelling uitgespro ken over de geringe kerkelijke steun die de coöperatie ontvangt. Het is nooit de bedoeling geweest dat lokale groepen en gemeenten en particulieren via de steunver enigingen het meeste kapitaal zou den verschaffen. De kerken zelf hadden over de brug moeten ko men met hun pensioenfondsen en andere grote reserves. Nu de beleggingen van de kerr ken in verband met de kwestié- Zuid-Afrika actueler zijn dan ooit, komt vanuit EDCS en NVOC op nieuw de vraag op tafel hoe kerken met hun geld omgaan. Het wordt tijd, vindt mevrouw* Strop, dat de kerken een anderp houding aannemen dan die van 'ik stond erbij en ik keek ernaar'. Ook van de Wereldraad van Kerken, no ta bene de verwekker van de coö peratie, verlangt mevrouw Strop al jaren meer serieuze aandacht voor de EDCS. De coöperatie heeft de potentie in zich (alsmede de pré tentie) om meer te worden dan al leen een symbool van hoe geld ook gebruikt kan worden. Om het vraagstuk van de eu thanasie in eigen kring bespreek baar te maken vroeg de redactie van het tijdschrift 'Nederlandse Religieuzen' aan een broeder, op schrift te stellen hoe de laatste maanden van het leven van zijn vader zijn verlopen. ('Nederland se Religieuzen' is een gezamenlij ke uitgave van Samenwerking Broedercongregaties in Neder land, Samenwerking Monialen Belangen en Samenwerking Ne derlandse Vrouwelijke Religieu zen). De vader van 'broeder Jos' had na goed overleg met de arts, en met zijn vrouw en zoon ge vraagd een spuitje te mogen krij gen om een eind. te maken aan een uitzichtloos leven. Vraag van de redactie aan broeder Jos was, hoe hij daar nu over denkt. Zijn verhaal volgt hier. "Ruim een jaar voor zijn ster ven kreeg vader te horen dat er geen kans op herstel meer was. Hij had een ernstige vorm van botkanker en had pijn. Ook al werken ze dan met spuitjes en pillen, de pijn blijft. De uitzicht loosheid ook, ondanks alle goede zorgen van moeder en de men sen in het Sint Jozef-ziekenhuis. Vader werd daar opgenomen en geopereerd. Tot tweemaal toe. Na de eerste operatie leek het in eens beter te gaan. Maar toen stortte zijn lichaam in. Hij moest naar een verzorgingshuis om daar te liggen wachten op de dood. Thuis vonden we dat niet de beste oplossing. Vader wilde graag thuis sterven. En zo werd het dan ook geregeld. We maak Broeder Jos over het levenseinde van zijn vader ten een bed voor hem klaar in de voorkamer. Uitzicht op straat en bomen. Elke dag een wijkver pleegster over de vloer en moe der kontinu aan zijn bed. Mijn ouders zijn gelovige men sen. Enigszins traditioneel, maar toch voldoende open voor niey- we zaken in de kerk. Ik ben in ons gezin de enige religieus. Broers en zusters kijken in ker kelijke zaken wat tegen mij op. Jos weet daar alles van, die is van de kerk. Ik heb dat nooit zo ge voeld, maar in situaties als een uitzichtloos leven komt dat in volle omvang op je boterham te recht. We hadden goede gesprekken met moeder. Nee, vader mocht niet weg. Hij wilde immers thuis overlijden? Vlak na zijn thuis komst - hij had toen nog een half jaar te gaan - werd er al gespro ken over bedienen. De pastor deed het in de woonkamer. We waren er allemaal by en het was heel ontroerend. Vader vond het de mooiste dag van zyn leven. "Ik heb nu weer een schone lei. Ik voel me helemaal gereed om te gaan". Maar dat bleek niet zo. Vaders berusting maakte plaats voor op standigheid toen het almaar er ger werd. Hij voelde, dat hij ons tot last werd. Hij voelde ook, dat het nooit meer goed kon komen. En daar lag hij over te piekeren. Ik had het bij mijn vele bezoeken duidelijk in de gaten: er werd ge sproken over actieve euthanasie. Moeder leed er verschrikkelijk onder. Ze hield zich goed, maar kon het niet aanzien dat haar lief zo leed. Ze vroegen me om sa men met moeder en vader over euthanasie te praten. Ik vond het wel vreemd, dat de anderen er wat langsheen leefden. Ik mocht het doen. Toen we er met vader over be gonnen, bleek dat hij er al heel serieus over had gedacht. "Ik heb altijd gedacht dat ik dft niet wil: die afbraak van mijn leven, anderen tot last zijn, weten dat het eindeloos lang kan duren, en vooral niet weten hoe slecht ik geestelijk nog ga worden. Ik wil dat het leven wordt beëindigd". Moeder moest in de keuken verschrikkelijk huilen. Maar ook zij vond dat het de beste oplos sing was. Ik voelde me tussen twee vuren in staan. Leven beëindigen is onafwendbaar. Het komt nooit meer terug. Je neemt een besluit dat nooit meer te cor rigeren is. *"We hadden allemaal het gevoel dat het goed was geweest". Maar het bésluit groeideIk heb er verschrikkelijk veel over nagedacht. En ik vond dat de be slissing van mijn vader de juiste was. Als een mens het zélf wil, dan moet je hem die ruimte ge ven. Zélf besloot hij met deze vrouw te trouwen. Zélf nam hij (foto Wim Dijkman) t het besluit van baan te verande ren. Zélf maakte hij uit hoe hij met zijn kinderen omging. Ik be sloot nu zijn wil te helpen vol brengen. We spraken met de dokter. Hij heeft ons grote vertrouwen. Hij zette ons op de wereld en hielp vader en moeder bij hun ziektes en kwaaltjes. Toen hij ons ver zoek hoorde - vader vroeg het hem na een onderzoek, waar al leen moeder bij was - respecteer de hij dat. Hij vroeg of vader er met de pastor over had gespro ken. Dat werd bevestigd. "Dan maakt u zelf uit wanneer het gaat gebeuren. Ik zal het voor u doen". Zei de dokter. Vader was hem voor zijn open medewerking erg dankbaar. Het was alsof de spanning en zorg van hem afvielen. Hij wist dat hij een goed besluit had genomen. Na een pijnlijke aanval, die hij overleefde, kwam er een periode van rust in het ziekteproces. "Ik denk dat ik morgen de dokter laat komen", zei nij tegen moe der. "Laat de kinderen maar ko- We hebben allemaal heel rustig afscheid van hem genomen. Ie der op zijn beurt ging de kamer in. Met ieder had hij een fijn ge sprek. Hij bedankte, gaf nog een raad en was gelukkig. Ook de kleinkinderen zei hij gedag. Net een veijaardagsvisite. Tegen mij zei hij dat hij blij was dat het allemaal zo was gelo pen. Hij maakte zich zorgen om moeder. Ik stelde hem gerust. We omhelsden elkaar en ik ging de kamer uit. Toen kwam moe der. En daarna de dokter. Ieder een was weg. Ik was alleen met moeder in de keuken. Na een kwartier kwam de dokter bij ons terug. "Mevrouw, uw man is overleden. Hij was een goed mens". Het afscheid in de parochie kerk was mooi. We hadden alle maal het gevoel dat het goed was geweest. De beslissing en de af ronding ervan. Nooit is er een moment van wroeging geweest. Ook bij moeder niet. Ze heeft het wel erg moeilijk gehad in de maanden erna. Maar we hebben haar zo goed mogelijk opgevan gen. En ikzelf ben meer gaan den ken over liefde, leven geven en leven uit handen geven. Met tra nen in mijn ogen denk ik terug aan mijn lieve vader. Met opge heven hoofd zeg ik dat ik blij ben hem goed geholpen te hebben. Ook als religieus". Men z langzamerhand niemand meer is die met betrekking tot euthanasie nog geen stelling heeft betrokken. Toch blijkt dat niet zo te zijn. Le zers van het tijdschrift 'Neder landse Religieuzen' hadden de redactie gevraagd, aandacht te besteden aan ervaringen van re ligieuzen in hun omgang met lij den en dood, juist om de discussie in de gemeenschappen van reli gieuzen over euthanasie te bevor deren. Daar is het blad (postbus 805,5000 AV Tilburg) nu mee be gonnen. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 hr. Henzen, L.dorp, mmv cantorij, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meyers, 5 ds. v.d. Kamp, Bleiswijk; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra mer; Oecumenische geloofsgemeen schap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 pastoor v. Well; Kooikapel (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, ha. 5 ds. Hortensius, ha; Vredesk. (Burggra- venl.) 10 ds. De Mey-Meulendijk; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wijk 'Ste venshof zie na geref. kerk. Acad. Zie kenhuis 9 rk. dienst. 10.15 ds. v. Bei- num. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Vroeginde- wey, Katwijk aan Zee. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Hortensius, ha, gez. dienst; Oude Vest 10 ds. Jansen; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; be jaardenhuis Groenhoven 10 ds. Hem mes, O.geest; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. mevr. Mak-de Heer. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Kooikapel Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) zie Lokhorstkerk (doopsgez.- remonstr.). Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 gez. dienst met luth. gem. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek. Evang. Gemeen schap (Middelstegr. 3) 9 evang. Abspoel, 10.30 evang. De Leeuw. Evangeliecen- trum-Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lammerrharkt) 10 evang. Zijlstra, mmv de 'Continental Singers', wo. 8 evang. Zijlstra, vr. 8 film. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. E. v.d. Molen. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u.). Nieuw-Apost. Kerk (H. Rynd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ontmoeting', Noordhofland V.schoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst. Christelijke Weten schap (Steensch. 6) 10.30. Genootschap der Vrienden ('Quakers') eerste zondag van de maand 10.30 (Rapenburg 6). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30,10.30 en 11.20. Oud- Kath, K. (Zoeterw.singel) zo. 10, behalve tweede weekeind van de maand, dan zat. 7.30 nam. gez. oud-kath.-anglicaan- se dienst. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 11; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. Hoffe- naar. Voorhout. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Pannekoek, Ameron- gen. Geref. Kerk 10 ds. v. Wijngaarden, 6.30 ds. Wilschut. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 3 prof. dr. Velema. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Hoogendijk, ha, 5 ds. v.d. Heiden; Kruiskerk 10 ds. Jonk man; Opstandingskerk 10 ds. v.d. Hei den, 5 dr. Vermeulen, Valkenburg, jeugddienst; G. Herderkerk 10 drs. Brombacher, jeugddienst, 5 ds. Tase- laar; De Bron 9.15 ds. Taselaar, 10.15 ds. Nieuwenhuis, 11 ds. Taselaar en pastor De Graaff, oecum. jeugddienst, 6.30 ds. Moll; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Moll; Oudshoornse kerk 10 ds. Smids, Amers foort; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. G. C. de Jong, Zoetermeer, 6.30 ds. Ou- wendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. Dronkert, Gouda; Salv.kerk 10 ds. Den Heeten, Hoofd dorp, 6.30 dienst in Opst.kerk. Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Wil- lemstr.) 9.30 ds. M. de Jong, ha, 4.30 br. Kleingeld. Chr. Geref. Kerk (Grijpen- steinstr.) 9.30 en 4.30 leesdienst, 10 dec. 7.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Mo- lenwerfstr. 1) 10 ds. Koekkoek, 6.30 evang. Esmeijer. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. C. de Jong, 6.30 hr. J. Strietman. Volle-evang- .gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Ba- testein 16) 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emma- laan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7, laatste zondag van de maand 5 u. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Boer, 6 ds. Abma, Gouda. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Pe- ra. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. De Wilde. Soest, 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. Wegerif, Nieuwkoop; Bethl.kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Elderman. Ge ref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. Blijdorp. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol. 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 ds. v. 't HofT. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 5 ds. v. 't Hoff. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. Boogaard, 10 dec. 7.30 hr. C. A. van Dieren. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.3U en 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Woude, 5 ds. Huisman. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, 5 ds. Rothfusz. Geref. Kerk ('Hoek steen') zie herv. gemeente. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 kand. v. Langevelde, Apel doorn. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon stra. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 dr. L. A. Aarts. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. v. Niel; Ontm.kerk 10 ds. Wagter, 6.30 ds. Aarents. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Ge ref. Kerk 10 en 5 ds. v. Breevoort, ha. Kapel Marinevliegkamp 10.30 vloot- aalm. Buskermolen en vlootpred. Ver- seput. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. Schuurman; O. Kerk 10 ds. Sjollemna, 6 ds. De Jong; Ichthusk. 10 ds. Driebergen, 5 ds. v. Sliedregt; Pniëlk. 9.30 ds. De Jong, 6 ds. Driebergen; Maranathakerk (Rijnsoe ver) 10 ds. Schuurman, 6 ds. Visser. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. Nauta, Leiden, ha. Geref. Kerk Vr.kerk 10 en 5 ds. v.d. Horst, ha; Triumfatork. 10 en 5 ds. Kos ter, ha. Geref. K. Vrijg. 10 en 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer mavo) 9.30 en 7 kand. J. Mudde. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 br. W. van Reijn, Schaesberg, ha. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 kand. mr. Vreug- denhil Geref. Kerk 10 mevr. ds. Attema- Roosjen, 7 zie herv. gem. LEIDERDORP. Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, 6.30 ds. v. Loenen; Hoofdstr. 10 ds. Stegemanf Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Born. Leythenrode 10 pater Poelma. Elis.zie- kenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt .gem. (wjjkgeb. Zijlkw.) 10 dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. Boswjjk, Lisse. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 (zangdienst) ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 ds. Bos wijk, 5 ds. v.d. Kooi, Leimuiden. Geref. K. Vrijg. 9 30 leesdienst, 3 ds. Grutter. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10.45 ds. Brink, Haarl.meer, 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 leesdienst. Evangeliege- *De Pauluskerk (hervormd) in de Lisser Poelpolder. (foto Wim Dijkman) meente (Heereweg 52a) 9.45 hr. E. Schuurman. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 11; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Geer, Woerden, 6.30 dr. Haitsma, Bos koop, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Mulder, Alphen, 5 avondgebed. Chr. Ge ref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. v. Sorge, Rijns- burg. Remonstr. Gem. 10 ds. Knoppers. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. v.d. Kamp, Rijns.woude. Geref. Kerk 9.30 ds. R. E. v.d. Wal, Hou ten, 7 ds. Nieuwenhuis, Alphen. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Smaling, Rijnsburg. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Wijngaar den. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. ORk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze (in geb. 'Beatrix'). Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. Schreuder. 7 hr. A. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. Hovius, Katwijk aan Zee; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg, 5 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 kand. Kuyt. Sole Mio 9 hr. Th. de Bock, Den Helder. Ge ref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 hr. Slofstra. Evangeliegemeente 'Shalom' (geb. 'Buitenzorg', Zeereep) 10. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat 7, zo. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey, gezinsdienst; De Zilk 10 ds. v. 't Hoff. Rk Kerk Victork. zat 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. J. Slob; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 dr. Dirksen, 7 ds. Veenstra. Geref. Kerk 10 dr. v.d. Zwaan. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. De Lange, 4 ds. v.d. Veer, Rijsbergen. Van Wyc- kerslooth 4 ds. H. Rijksen. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 hr. P. C. v.d. Bos, Katwijk aan Zee, 5 ds. v.d. Berg, Bodegraven. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 7 ds. De Graaff, Nieuw- veen. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- dec. 8 nam. in Laur.kerk adventszang- dienst. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 en 5 ds. Baayen, ha; Imm.kerk 8.45,10.30 en 5 ds. Ribberink, ha; Mar.kerk 9.30 en 5 ds. Snel. ha. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. W. de Joode. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. J. v. Duin, ha. Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 10 ds. Ger mans, ha, 7 ds. v. Achterberg, ha. Geref. Kerk 10 ds. Baas, ha, 7 zie herv. gemeen te. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse, ha. Ned. Prot Bond (JuLlaan 17) 10.30 ds. De Clercq, Leiden. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 kand. F. Schipper, Papendrecht, 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Cziria. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr. Vermeulen, 6.30 ds. Gaasbeek, Zeven huizen. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Oege- ma, ha. Vliegkamp Valkenburg 10.30 vlootaalm. Buskermolen en vlootpred. Verseput Geref. K. Vrijg. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. De Zwart, ha; De Ontmoe ting (Noordhofland) 10 ds. De Zeeuw. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ho nig. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-coUege, Beeth.laan) 9.30 en 4.30 ds. G. H. van Kooten. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Schoot, ha, 5 ds. v. Leusden, Leid- schendam. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 9.30 en 3.30 student P. R. Gort. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hoof- laan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Goossen, 5 kand. v. Vuuren; Hoeksteen 9.30 kand. Prins, Driebrug- gen, 6.30 ds. v.d. Meulen, Bolnes; Be- thelk. 9.30 ds. Schipaanboord, 5 ds. Goossen; Imm.kerk 10 ds. Onstein, 5 ds. Joh. Sierat, Leiderdorp. Geref. Kerk Kruisk. 10 ds. Kuiper, Noordwijk, 5 ds. Mondeel; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk 8.45 en 2.45 ds. R. de Boer, Breda. Remonstr. Qem. geen dienst. Oud-Geref. Gem. (Mercu- riusweg 29) 10 en 6.30. WASSENAAR: Herv. Gein. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 kand. v. Dis, 7 ds. v.d. Wóude, opendeurdienst; Kievietk. ('Sa men op weg') 10 ds. L. Bech, Amstel veen; Messiask. 10 ds. C. A. ter Linden, Den Haag; Dorpscentrum 9.30 kand. A. C. Verwey, A.dam. Geref. Kerk Zyllaan 10 ds. Huisman, H.woude, 7 zie Dorps kerk. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10 ds. Fockema Andreae. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. 't Hof, 6.30 dr. De Graaff, Hattem. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Buikema, Zw.dam. Rk Kerk zat 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Leeuw, Maarn. Geref. Kerk 9.30 ds. Elderman, 7 hr. Schreuder. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, ha, 5 adventsvesper. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Poot, Zoetermeer, 6.30 ds. Eijsenga. Ge ref. Kerk 10 ds. Buikema, 6.30 ds. Aal ders. Remonstr. Gem. 10 dr. Meyering.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11