'Deel Surinaams volk is vogelvrij' VS werken aan Europese raketdefensie Watergate model voor onderzoek Iran-affaire Ex-president gaat verzet bundelen Wat wist Kohl van illegale transactie? Doodstraffen voor moord op ex-premier van Grenada Palestijnse studenten gedood bij onlusten Egyptische officieren beraamden staatsgreep VRIJDAG 5 DECEMBER 1986 BUITENLAND PAGINA 7 SCHIPHOL (GPD) - "Het is verschrikkelijk wat er in Suriname gebeurt. Wat er aan de gang is, is gewoon volkerenmoord. Een groot deel van ons volk, de bosnegers, is vogelvrij verklaard". Dat verklaarde de Surinaamse ex-president Chin a Sen gisteren bij terug komst in Nederland. Hij heeft in Oost-Suriname een politiek contract getekend met rebellenleider Ronny Brunswijk. BONN - De vraag wat de Westduit- se kanselier Helmut Kohl nu pre cies wist van de illegale verkoop door de staatswerf HDW van bouwtekeningen voor onderzeeërs aan Zuid-Afrika blijft ook na een spoeddebat in de Bondsdag giste ren, onbeantwoord. door Hans Hoogendijk De oppositiepartij SPD had het debat geëist om duidelijkheid te krijgen over de vraag in hoeverre Kohl en zijn kanseliersbureau ver wikkeld zijn in deze zaak. De Beierse minister-president en CSU-leider Strauss stelt dat hij sinds 1983 Kohl meerdere keren heeft gevraagd zich voor de ver koop aan Zuid-Afrika in te zetten. Voor een dergelijke levering is een speciale exportvergunning no dig, die echter nooit is verleend. Kohls medewerkers beklemtoon den later dat slechts voorbereiden de besprekingen zijn gevoerd over een eventuele toestemming, zon der dat de werf daar ooit uit heeft kunnen afleiden dat de export oog luikend zou worden toegestaan. Maar dat geloven de sociaal-de mocraten niet en dus probeerden ze Kohl in het debat zo onder druk te zetten dat hij met de feiten - om in duikboottermen te blijven - bo ven water moest komen. Kohl deed er echter het zwijgen toe en liet zijn minister van finan ciën Stoltenberg het vuile werk op knappen. Stoltenberg wist heel lang van niets en pas nadat hij door minister Bangemann van economi sche zaken op de hoogte was ge steld over de plannen van de werf, schakelde hij de justitie in. Maar daar ging het de SPD niet om. De vraag blijft in hoeverre Kohl erbij betrokken was en daar op is nog geen antwoord gekomen, concludeerden de sociaal-demo craten na een verhit debat. Volgens de SPD heeft Kohl in ju ni 1984 met de Zuidafrikaanse mi nister-president Botha over de mo gelijke levering van duikboten ge sproken ondanks het feit dat Bonn het VN-wapenembargo tegen Zuid-Afrika heeft ondersteund. Kohl zou het daarna aan zijn naaste medewerker staatssecretaris Schreckenberger hebben overgela ten de zaak met het ingenieursbu reau IKL in Lubeck en de HDW- werf in Kiel af te handelen. Woensdag dook een geheime brief van het ingenieursbureau en de werf-directeur Ahlers op, waar in staat dat Schreckenberger in ju ni 1984 had laten weten dat 'de kanselier en minister-president Strauss zeer geinteresseerd zijn in de transactie'. De werf en het inge- niersbureau zagen hierin het groe ne licht voor hun verkoopplannen. De staatssecretaris zou verder op 27 juli 1984 hebben meegedeeld dat het contract van kracht kon worden. Een defintieve vergun ning zou na het zomerreces van dat jaar 1984 worden verleend. Duik boten werden niet verkocht, wel kregen de Zuidafrikanen op 6 au gustus voor naar schatting 50 mil joen de bouwtekeningen. Ondanks diverse pogingen van de werf en het ingenieursbureau kwam de for mele toestemming uit Bonn echter niet. De oppositie wil dat de zaak tot op de bodem wordt uitgezocht. Voorlopig is dat nog niet gebeurd deze onverkwikkelijke ent Chin a Sen kondigde aan het ver deelde Surinaams verzet in Neder land te willen verenigen achter Brunswijk. In Oost-Suriname heeft Chin a Sen afgelopen zondag avond met Brunswijk een overeen komst gesloten. De ex-president noemde het 'een voorlopige poli tieke parapluie' boven de militaire acties van Brunswijk. Het contract, dat ook ondertekend is door Brunswijk, spreekt ook over het herstel van de democratie in Suri- Chin a Sen deed een beroep op Nederland om de diplomatieke SAINT GEORGE'S (AFP) - Een voormalige vice-premier van Gre nada, Bernard Coard, en 13 ande ren zijn gisteren in het proces rond de op 19 oktober 1983 gepleegde moord op premier Maurice Bishop door een jury schuldig verklaard. De rechtbank veroordeelde hen vervolgens tot de galg. Onder hen zijn de vrouw van Coard en de voormalig legerbevelhebber gene raal Hudson Austin. Maurice Bishop, die premier was van een uiterst linkse regering, werd vijf dagen na een door Coard uitgevoerde staatsgreep door een menigte betogers bevrijd. Hij en 10 aanhangers werden echter door het leger doodgeschoten. Op 25 oktober zetten Amerikaan se mariniers en militairen van vijf Caribische landen voet aan wal. Of ficieel werd gezegd dat de gouver neur-generaal, Sir Paul Scoon, om buitenlandse interventie had ver zocht. De operatie werd op 3 no vember beëindigd, nadat zich ver scheidene gevechten hadden voor gedaan met Cubaanse adviseurs op het eiland. Buitenland kort Moordzaak Palme Leiders van de Zweedse opposi tie eisen van de regering volledige opening van zaken omtrent het on derzoek naar de moord op ex-pre- mier Olof Palme. Een aantal parle mentariërs wenst dat politiecom missaris Holmer van zijn taak als leider van het onderzoek wordt ontheven. Twaalf rechercheurs hebben zich Uit ongenoegen over de wijze waarop Holmer leiding geeft reeds teruggetrokken. Palme werd in februari 's avonds op straat in Stockholm doodgeschoten. On danks intensieve naspeuringen is er nog geen verdachte gearres teerd. Cipiersstaking De gevangenbewaarders in de hoofdgevangenis voor terroristen in Noord-Ierland, Maze in Belfast, zijn gisteren weer aan het werk ge gaan. Zij waren dinsdag gaan sta ken omdat één van hen was ge schorst omdat hij op zijn werk had geslapen. Dé staking leidde tot op roer onder de gevangenen die meu bels waren gaan vernielen en rui ten waren gaan stukslaan omdat zij niet meer werden gelucht. De sta king eindigde na intensieve ge sprekken met de directeur van de inrichting. De geschorste cipier is nog niet teruggenomen in dienst. Mensenrechten De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren Afghanistan, Chili en Iran veroor deeld wegens schending van de mensenrechten. In de resolutie over Iran werd verontrusting uit gesproken over het feit dat de Iraanse autoriteiten zich schuldig maken aan standrechtelijke execu ties en martelingen. Ook de Chi leense autoriteiten worden be schuldigd van marteling. De Af ghaanse autoriteiten wordt verwe ten zeer straf tegen opponenten en vermeende opponenten op te tre den waarbij geen enkel respect voor de mensenrechten wordt ge toond. ADVERTENTIE druk op Bouterse te vergroten en over te gaan tot het verlenen van fïnancieel-economische en huma nitaire hulp aan de mensen in Oost-Suriname. Hij is voorts van mening dat de Nederlandse rege ring het verzet nu officieel moet er kennen. Politiek Den Haag heeft ge schokt gereageerd op de gebeurte nissen in Suriname. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) maakt zich grote zorgen over de ontwikkelingen in Suriname. Maar de minister blijft voorzichtig met zijn reacties om de in Suriname verblijvende Nederlanders niet in gevaar te brengen. WD-woordvoerder drs F.W. Weisglas vindt dat het tijd wordt dat de Verenigde Naties een onder zoek in gaan stellen naar de moord op de burgers. Zijn CDA-collega Aarts noemde de berichten die hfj hoorde verschrikkelijk, maar wacht op nadere informatie. De PvdA'er Knol vindt dat Bouterse zich de laatste dagen van zijn meest slechte kant heeft laten zien. Hij vindt bovendien dat Bouterse niet meer de man kan zijn die een democratie in Suriname kan her stellen. Politiek Den Haag vraagt zich echter af hoe ver Chin a Sen nu kan gaan in zijn steun aan het jungle commando van Brunswijk. Het in nemen van politieke standpunten over de gang van zaken in Surina me wordt geaccepteerd. Maar het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft al laten weten dat aktieve steun aan de gewapen de strijd, bijvoorbeeld door het le veren van wapens, niet wordt geto lereerd. Als dat gebeurt, zo werd opgemerkt, zal justitie ingrijpen. In Surinaamse kringen in Neder land is gemengd gereageerd op het bezoek van Chin a Sen aan Oost- Suriname. André Haakmat, de oud vice-premier van Suriname, is het met de reis absoluut oneens. Hij meent ook dat de reis door Bouter se als een regelrechte provocatie is opgevat en dat hij daarom ook de noodtoestand in Oost-Suriname liet uitroepen. „Er is nodeloos ge- Pn „BI vaardigden zuilen Haakmat. Maandag vertrekt een delegatie ^^aantan i het Internationale Rode Kruis naar Suriname om er de mensen rechten te inspecteren. Stefan Zei ler, topman van het Rode Kruis in Zuid-Amerika, zal de inspectie uit voeren. Hij zal gevangenen bezoe ken die zowel door het leger als door het commando van Bruns wijk worden vastgehouden. Hij wil ook de burgerbevolking bezoeken. WASHINGTON (GPD/AFP/Rtr.) - De Senaat en het Huis van Af- eigen instellen voor onder zoek naar de geheime wapenle- het doorslui- de opbrengst daarvan naar de contra's in Nicaragua. De De- meerderheid mocratische en Republikeinse De voorzitter fractieleiders in de Senaat en het Huis hebben daarover stemming bereikt. 1973 de Watergate-affaire moest uitzoeken. Dat leidde destijds tot het gedwongen aftreden van presi dent Nixon. Overeenkomstig de uitslag van de Congresverkiezin gen van dit najaar zijn de Demoera- beide commissie de Senaats- de inlichtingen- tuige-verklaringen 'te weigeren. Sommige Congresleden hebben geklaagd dat de weigering van North en Poindexter ingaat tegen Reagans belofte om volledige me dewerking te verlenen aan het on derzoek. De Washington Post meldde gis teren dat de nieuwe nationale vei ligheidsadviseur van president diensten, David Durenberger, Reagan, Frank Carlucci, een gehei- deed een beroep op president Rea- me operatie tegen het marxistische De commissies krijgen gelijkbare opdracht als de c sie onder senator Sam Ervin, die i: gan zijn medewerkers aan te spo ren tot medewerking aan het on derzoek van het Congres. Het werk van deze commissie is vastgelopen op de weigering van twee hoofdfi- bewind in Zuid-Jemen heeft geleid die op een totale mislukking uit liep. Carlucci werd vorige week door Reagan benoemd na het aftre den van Poindexter. Volgens de guren, admiraal Poindexter en lui- Washington Post kreeg hij in 1979, tenant-kolonel North, om verkla ringen af te leggen. Beiden beroe pen zich op hun grondwettelijk recht om te zwijgen en geen uit spraken te doen die belastend kun nen zijn voor henzelf. Reagan zei tegen verslaggevers dat iedereen het recht heeft om ge- De woordvoerder van de Amerikaanse president, Larry Speakes, heeft zijn ontslag genomen. Volgens Speakes is er geen enkel verband tussen zijn ontslag en de zich voortslepende Iran-affaire. De 47-ja<rige Speakes, die vijfeneenhalf jaar presidentieel woordvoerder is geweest, gaat per 1 februari werken bij een grote makelaarsfirma. (foto anp> Havel geschaduwd WENEN (AP) - De Tsjechoslo- waakse toneelschrijver Vaclav Havel staat weer 24 uur per dag onder politietoezicht sinds hij vorige maand onderscheiden werd met de Erasmusprijs. Dit is vernomen in kringen van Tsjechische emigranten in Oos tenrijk. "Hfj wordt permanent geschaduwd en bij zijn huis in Praag staat een politiebusje met een paar agenten van de veiligheidspolitie erin", zo ver klaarde een zegsman. Iedereen die Havel wil bezoeken moet zijn paspoort tonen. toen hij nog onderdirecteur i CIA was, van de toenmalige natio nale veiligheidsadviseur Zbigniew Brzezinski de opdracht een gehei me operatie tegen het marxistische bewind in Zuid-Jemen op touw te zetten. Doel van de acties, waarvoor pre sident Carter toestemming had ge geven, was een einde te maken aan de aanvallen vanuit Zuid-Jemen op het pro-westerse Noord-Jemen. Met medewerking van Groot-Brit- tannië en Saoedi-Arabië recruteer- de Carlucci dertig Jemenieten die pas na het begin van hun training te horen kregen dat zij voor de Ver enigde Staten werkten. De CIA-operatie liep echter uit op een fiasco. Na twee jaar voorbe reiding werden 13 agenten naar Zuid-Jemen gezonden voor een aanslag op een brug, maar de groep werd onmiddellijk gearresteerd. Tien van hen werden ter dood ge bracht nadat zij onder martelingen hadden toegegeven dat zij voor de CIA werkten. De overige drie kre gen 15 jaar gevangenisstraf. TEL AVIV - Bij onlusten op de door Israël bezette Westelijke Jor- daanoever zijn gisteren twee Pale stijnse studenten gedood en raak ten er elf gewond, van wie twee ernstig. Nadat Israëlische veilig heidstroepen een sit-downstaking voor de Birzeit-universiteit nabij Ramallah met traangas had uiteen gedreven, volgde enkele uren later opnieuw een demonstratie, waar bij op naar schatting 200 studenten met scherp werd geschoten. Volgens een legercommandant openden de Israëlische soldaten het vuur, omdat zij door de studen ten met stenen en flessen zouden zijn bekogeld. Op een door het col lege van bestuur van de universi teit belegde persconferentie in Oost-Jeruzalem gistermiddag ver klaarden verschillende hooglera ren dat het leger zonder waarschu wing op de menigte studenten had geschoten, nadat de Palestijnen opnieuw hadden geprobeerd een hoofdweg langs de campus van Birzeit te blokkeren, dit keer met brokken rotssteen. Verder beweerden de Palestijnse academici, dat het ruim een uur had geduurd voordat gealarmeer de ambulances de gewonden ter plaatse eerste hulp konden geven. De chauffeurs van de ziekenwa gens zouden als verklaring voor de vertraging hebben gegeven dat zij door het leger waren tegengehou den. Ook zouden Palestijnse bloed donors, die zich naar het zieken huis hadden begeven waarnaar de gewonden waren gebracht, met ge weld van de ingang zijn verdreven. Van de zijde van het Israëlische le ger zijn al deze beschuldigingen weersproken. Het is nog niet duidelijk voor welk doel de Palestijnse studenten van Birzeit gisteren wilden demon streren. Maar volgens sommige waarnemers ter plaatse was het protest gericht tegen de zogenaam-' de 'kampoorlog' in Libanon, waar bij PLO-strijders rond vluchtelin genkampen al elf dagen in hevige gevechten zijn gewikkeld met de milities van de sji'itische Amal-be- weging. Ten gevolge van de situatie in Li banon hadden de bezettingstroe pen al enkele dagen met onrust rond de als PLO-bolwerk bekend staande Birzeit-universiteit reke ning gehouden. Op de hoofdweg tussen Ramallah en het dorpje Bir zeit had het Israëlische leger meer controlepunten opgeworpen dan gebruikelijk. Toen gistermorgen om half negen een Palestijnse le raar bij één van de laatste wegver sperringen voor de universiteit uit zijn auto stapte en demonstratief op de grond ging zitten, begonnen de moeilijkheden. Honderden stu denten volgden het voorbeeld van de leraar. Op een vraag van een Israëlische radioverslaggever, waarom er toch doden waren gevallen, ondanks de legerinstructie in dit soort gevallen op de benen te schieten, antwoord de de commandant: „Het is een probleem bij zoveel demonstran ten goed te mikken. Het was een gevaarlijke situatie voor mijn man nen en dus is schieten hoe dan ook, geoorloofd". CAIRO (AP) - De Egyptische pro cureur-generaal heeft gisteren vier militairen en 29 burgers in staat van beschuldiging gesteld wegens het beramen van een staatsgreep. Procureur-generaal Mohammed el-Guini bracht een aanklacht uit tegen de groep, waarin bepaald werd dat zij in een later stadium terecht zullen moeten staan voor een speciale veiligheidsrechtbank. De aanklacht werd verspreid door het officiële persbureau MENA. De verdachten kunnen op basis van de tenlastelegging veroordeeld worden tot levenslange dwangar beid. In het Egyptische rechtsstel sel komt dat neer op 25 jaar. De vier officieren, die nu in staat van beschuldiging zijn gesteld, zijn reservisten. Er zitten in Egypte in middels ruim 100 extremistische moslims gevangen in afwachting van hun berechting. Zij worden al len verdacht van pogingen de rege ring omver te werpen. Vermissing geleerde wekt argwaan STOCKHOLM (RTR-AFP-DPA) - De Zweedse professor Svante Oden (62), een specialist op het ge bied van het opsporen van onder zeeboten, wordt sinds eind juli ver mist. Dit berichtte gisteren de krant „Svenska Dagbladet" op ge zag van militaire en politiezegslie- den. Oden werkte in opdracht van een bedrijf en het leger aan de ont wikkeling van meetapparatuur, dat de aanwezigheid van onderzee boten zou verradeni Op 30 juli vertrok Oden in zijn eentje in een omgebouwde, met speciale apparatuur uitgeruste vis sersboot uit Grisslehamm vlakbij Norrköping. Twee dagen later werd de boot voor de kust van het Finse eiland Aaland door de kust wacht aangetroffen. Van Oden en de geheime apparatuur ontbrak elk spoor. Volgens de krant hadden de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie belangstelling getoond voor Odens uitvinding. De Sowjet-Unie is er meermalen door Zweden van be schuldigd met onderzeeboten de Zweedse territoriale wateren te zijn binnengedrongen. In 1981 strandde een Sowjetonderzeëer van de Whisky-klasse voor de kust bij de Zweedse marinebasis in Karlskrona. Moskou schreef het geval toe aan een stuurfout. ADVERTENTIE Wij geven u kerstideeën, in Jaap Kooy's Kerstdorp de sfeer in huis moet uzelf maken. BRUSSEL (GPD) - De Verenigde Staten hebben, terwijl in NAVO- verband nog wordt gestudeerd op aard en omvang van de Russische dreiging met ballistische raketten door Hans Geleijnse voor de korte afstand (SRINF), een onderzoek gestart, dat een voor Europa bestemde raketdefensie te gen deze projectielen moet opleve ren. Zeven multinationale indus triële groepen zullen aan deze stu die deelnemen. Philipsdochter Holland Signaal is een van de '29 Europese bedrij ven die bij het project zyn betrok ken. Het studieproject is onderdeel van het omstreden Amerikaanse onderzoeksprogramma naar een ruimtedefensie tegen strategische kernwapens (SDI) en staat ook on der leiding staat van het SDI-bu- reau in Washington. De overeenkomst met de zeven consortia werd gisteren aangekon digd door de Amerikaanse defen sieminister Caspar Weinberger tij dens een pauze in het beraad van de NAVO-defensieministers in Brussel. Elk van de zeven krijgt twee miljoen dollar, het werk moet juni Volgend jaar zijn afgerond. In een tweede fase zullen met 'de beste van deze zeven' contracten worden afgesloten voor ontwerp van systemen en onderdelen er van. Dan zal het echter om aanzien lijk hogere bedragen gaan, aldus Weinberger, maar hij gaf niet aan hoe hoog. Aan produktie van het systeem of onderdelen ervan wordt voorlo pig niet gedacht, aldus de Ameri kaanse generaal Walls, medewer ker van het SDI-bureau in Was hington. De Nederlandse defensieminis ter Wim van Eekelen reageerde la coniek en gereserveerd op het Amerikaanse initiatief. "Het was een nieuwtje voor ons", zo zei hij. "Maar als de Amerikanen er geld in willen steken, okay, dat verplicht ons nog tot niets". Volgens Van Eekelen moet eerst de NAVO-studie naar de dreiging die van deze Sovjet-wapencatego rie uitgaat zijn afgerond. Gisteren hebben de defensieministers tus sentijdse rapportage onder ogen gekregen. Van Eekelen memoreer de dat zijn 'eigen experts' de Russi sche dreiging op dit gebied 'niet erg hoog aanslaan'. Het was hem niet duidelijk welke voorrang zou moeten worden toegekend aan dit project boven andere, zoals aan schaf van moderne conventionele wapens. Hij meende dat de Amerikanen met deze 14 miljoen 'een signaal' afgeven, dat zij zich (met SDI) 'niet alleen om de eigen veiligheid be kommeren, maar ook om die van de bondgenoten'. Hij herinnerde eraan dat de defensieministers en kele maanden terug in Gleneagles hun bezorgdheid hadden uitge- t sproken over de Russische korte- afstandsraketten. Die zorg werd ingegeven door het bijna-akkoord op de top van Reykjavik over het verwijderen uit Europa van alle kernwapens voor de middellange afstand. De Sov jets hebben een groot overwicht aan raketten voor de kortere af standen, zoals de SS21, 22 en 23. Het is de tweede keer dat Wein berger zijn collega's een SDI-sur- prise bereidt. Vorig jaar maart in Luxemburg presenteerde hij (evenals nu eerst aan de pers) een brief waarin de bondgenoten werd gevraagd binnen zestig dagen te reageren op een uitnodiging mee te doen aan SDI. Volgens de Amerikaanse onder minister van defensie Richard Per- Ie is het 'heel normaal' dat de in dustrie al aan het studeren wordt gezet, terwijl er politiek nog geen overeenstemming bestaat, laat staan besluiten zijn genomen. De NAVO-studie naar het Russische SRINF-arsenaal moet dit voorjaar zijn afgerond, zodat de defensiemi nisters het politieke oordeel over de wenselijkheid van invoering van een dergelijke raketdefensie kunnen uitspreken. De Sovjet-wapens, i zowel nucleaire, conventionele als chemische ladingen staan voor een groot d§el opgesteld in enkele Oosteuropese landen. Een defensie tegen deze wapens (in jargon afge kort ATBM) is omstreden. Evenals bij SDI wordt gevreesd dat het de Sovjets zal afhouden van wapenak koorden en aanzetten tot grotere produktie van deze wapens om een eventuele verdedigingsgordel te kunnen doorbreken

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7