Geen nieuwe kans voor Europa-tv Masson gooit met modder Drugssmokkelaar vrijuit: rechter acht rectaal onderzoek onwettig Akkoord over rechten tekstbundels onderwijs 'Privacy kind beter regelen na scheiding' Diosynth ontkent illegale lozingen CDA-kamerlid gekapitteld over 'belediging' Gemengde reacties op plan om vaarbewijs niet in te voeren VRIJDAG 5 DECEMBER 1986 BINNENLAND DEN HAAG (GPD) Minister Brinkman (WVC) voelt niets voor voortzetting van Europa-tv. Hij schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. D66-kamerlid Wolffen- sperger had er bij de minister op aangedrongen Europa- tv toch nog een kans te geven. HAARLEM (ANP) - De rechtbank in Haarlem heeft gisteren een 37- jarige Spanjaard vrijgesproken» omdat de rijkspolitie op Schiphol hem ten onrechte rectaal heeft on derzocht. Volgens de rechtbank staat de wet zo'n inwendig onder zoek niet toe. De Spanjaard werd eind juli dit jaar op Schiphol aan gehouden op verdenking van drugssmokkel. Na rectaal onder zoek vond de politie daarna een ons heroïne in zijn lichaam. De rechtbank is het eens met de advocaat van de Spanjaard, mr. P. Brouwers. Die stelde tijdens de zit ting dat de man nooit rectaal on derzocht had mogen worden, om dat de wet alleen onderzoek één het lichaam toestaat. De officier vah justitie, mevrouw mr. P. Kool schijn, was echter van mening dat inwendig onderzoek in sommige gevallen wel is toegestaan. Zij eiste een gevangenisstraf van vier maan den onvoorwaardelijk. De rechtbank is van mening dat het rectale onderzoek een ernstige inbreuk is geweest op de privacy van de man. Het bewijs is onrecht matig verkregen, en de verdachte moet daarom worden vrijgespro ken, zo oordeelt de rechtbank. De officier van justitie is tegen het vonnis van de rechtbank in ho ger beroep gegaan. De douane op de luchthaven Schiphol heeft een 38-jarige Chi nees uit Singapore aangehouden die niet minder dan 35.388 diaman tjes in zijn anus had verstopt. De soms zeer kleine diamantjes zaten in een aantal 'balletjes' verpakt en hadden een waarde van driekwart miljoen gulden, aldus een woord voerder van de douane. Wil hij de diamantjes terugkrijgen zal hij eerst een boete van 86.000 gulden moeten betalen. De Haarlemse officier van justi tie, mr. F. Slits, heeft gisteren we gens drugssmokkel een onvoor waardelijke gevangenisstraf van vier jaar geëist tegen een 31-jarige man uit Colombia. De man werd 26 oktober dit jaar op Schiphol gear resteerd met bijna drie kilo cocaï ne, die verstopt zat in pakken kof fie en een slof sigaretten. s bestemd voor Italië. De verdachte zou voor het transport vijfduizend dollar belo ning hebben gekregen. Met dat geld had hij zijn discotheek in Co lombia nieuw leven hebben willeh inblazen, zo vertelde hij. De uit spraak is op 18 december. In Alkmaar is gisteren een 43-ja- rige man uit Limmen veroordeeld tot 7 jaar en 1 maand gevangenis straf met aftrek van voorarrest en 800.000 gulden boete. De recht bank achtte de man schuldig aan handel in hasj, heroïne en cocaïne en de export daarvan naar de Ver enigde Staten, alsmede aan vuur wapenbezit zonder machtiging. De man kondigde aan "vrijwel zeker" tegen het vonnis in beroep te zul len gaan. Een 56-jarige Chileen is gisteren door de rechtbank in Haarlem ver oordeeld tot vier jaar gevangenis straf wegens cocaïnesmokkel. De man werd 1 oktober dit jaar op Schiphol gearresteerd met drie ki lo cocaïne in zijn koffer. De Chi leen voerde aan dat hij dacht dat er propagandamateriaal tegen dicta tor Pinochet in de koffer zat. Een collega-taxichauffeur had hem dat verteld. Hij zou voor het transport naar Europa 1500 dollar belonining hebben gekregen. Brinkman is echter niet van plan nieuwe initiatieven te ontwikkelen om Europa-tv te behouden. Hij schrijft dat handhaving van de Ne derlandse deelname in het project volgens de oorspronkelijke opzet "onaanvaardbaar" is, omdat die te veel geld kost. De ervaringen met Europa-tv en de conclusies van het bureau McKinsey dat in op dracht van de NOS de gang van za ken bij Europa-tv heeft doorgelicht hebben dit duidelijk gemaakt, aldus de bewindsman. McKinsey geeft zelf een andere mogelijkheid om Europa-tv voort te kunnen zetten. Volgens het or ganisatiebureau heeft de zender recht van bestaan als het kijkcijfer van 0,7 procent opgekrikt kan wor den tot ruim twee procent. Deze' verdrievoudiging van de belang stelling zou alleen mogelijk zijn als de uitzendingen voor de helft uit sportevenementen bestaan. De minister vindt dat daarmee niet wordt voldaan aan de oor spronkelijke reden om Europa-tv op te zetten. Verspreiding van de Europese cultuur wordt dan name lijk ingeruild voor puur commer ciële programmering. Ee minister twijfelt aan de haalbaarheid van aanzienlijk hogere kijkdichtheid en noemt ook de investering van tien miljoen gulden die de NOS dan moet doen "een zeer substan tiële aanslag" op het omroepbud- get. De bewindsman meent dat het satelliet-kanaal via welk Europa-tv verspreid werd, het beste gebruikt kan worden voor technische expe rimenten. Het kanaal is tot februari beschikbaar en mag niet onderver huurd worden. AMSTERDAM (ANP/GPD) - De krijgen daarvan ieder de helft. Koninklijke Nederlandse Uitge- Bond KNUB hebben vandaag In oktober van dit jaar bereikte de HBO-raad de uitgeversbond overeenstem- oveseen- ming met de dertien universiteiten komst getekend over tekstbundels in ons land over de auteursrechten, ('readers') samengesteld uit delen dit nadat de rechter zich van eerder verschenen boeken en produktie tijdschriften ten behoeve van het sproken. Al hoger beroepsonderwijs. De versiteiten betalen al enige tijd vergoeding readers had uitge- 1985 werd een over eenkomst gesloten met de Open Universiteit. w De uitgevers zijn erg blij met de i auteursrechtelijk beschermde overeenkomst omdat nu het prin- AMSTERDAM - Op de perrons van de NS-stations zullen nieuwe vertrekborden worden geplaatst, na geslaagde proeven in Arnhem en Amersfoort. De oude borden werden te duur en vroegen te veel onderhoud. De nieuwe borden geven de reiziger meer informatie. Deze foto is genomen op het Centraal Station in Amsterdam waar .monteurs bezig zijn met het verwisselen van de borden. (foto anp> teksten. De regeling met de HBO-raad i cipe dat er auteursrecht betaald moet worden, is erkend. dezelfde als die met de universitei- KNUB-woordvoerder: "'Het is ten. De overeenkomst met de prachtig sluitstuk OSS (ANP) - Diosynth bv, een werkmaatschappij van Akzo Phar- ma in Oss, ontkent de beschuldi gingen over illegale lozingen die af gelopen woensdag door een woordvoerder van de provincie Noord-Brabant zijn geuit. Volgens het jaar directeur mr. F. Vekemans houdt HBO-scholen werkt met terugwer- waarin de Berner-conventie - die kende kracht vanaf 1 september, het auteursrecht internationaal re- zodat over alle boeken die dit stu- geit - 100 jaar bestaat', diejaar worden gebruikt auteurs- Om hoeveel geld het gaat, is nog rechten betaald worden. Voor dit niet duidelijk. Maar volgens de noemde Diosynth Diosynth zich nadrukkelijk lozingsvoorschriften in geldende vergunningen, provinciewoordvoerder plichte voorzieningen te treffen om de uitstoot van giftige stoffen te be perken. Daardoor worden de bo dem, het grondwater en de lucht vervuild, aldus de woordvoerder. Onlangs nog heeft "het water schap proces-verbaal opgemaakt nadat een waterzuiveringsinstalla tie moest worden stilgelegd, omdat wuuraigers van de provincie, de gemeente Oss, de arbeidsinspectie, het waterschap de Maaskant en de Inspecteur voor de Volksgezond heid. Daar spraken de betrokken autoriteiten hun grote bezorgdheid uit over de gang van zaken bij Dio synth. Directeur Vekemans van Dio- nog daarin stoffen van Diosynth waren synth zegt de beschuldigingen in terecht gekomen. Dat proce: ïling t hoge mate te betreuren. "Wij studiejaar is het tarief nog 2 cent. Het loopt op tot 2,5 cent per pagina duele student maximaal enkele in 1988. De uitgevers en de auteurs guldens per jaar extra. KNUB kost het akkoord de indivi- grootste vervuilers i cie". Het bedrijf z ben nagelaten or i de provin- t nu toe heb- i aantal ver- de officier van justitie in Den Bosch, dat de betreffende autoriteiten op Afgelopen woensdag vond op deze wijze de publiciteit zoeken. het provinciehuis in Den Bosch overleg plaats tussen vertegen- Van der Burg geeft af op joodse kamerleden in interview Hierdoor dreigt een goed overleg onmogelijk te worden", aldus Ve kemans. Hij erkent dat Diosynth "een belangrijke factor is in de re gionale milieu-problematiek". "Of wij een van de grootste vervuilers van de provincie zijn kan ik niet beoordelen. Ik heb geen vergelij kingsmateriaal", aldus de direc teur. DEN HAAG (ANP) - De geschei den vader van een dochter die bij haar moeder woont, moet niet zo maar informatie over het kind kun nen opvragen bij artsen, hulpverle ners of anderen die daar beroeps halve over beschikken. Dat stelt de Emancipatieraad naar aanleiding van een wetsvoorstel van minister Korthals Altes (justitie). De minister wil het recht op in formatie in de toekomstige wette lijke regeling over omgangsrecht vastleggen, maar de Emancipatie- Euthanasie in rk-ziekenhuis in Enschede ENSCHEDE (GPD) - In het En- schedese rooms-katholieke zieken huis De Stadsmaten hebben twee artsen deze week vrijwillige eutha nasie toegepast op een ongenees lijk zieke man van 79 jaar. De GG GD heeft hiervan de politie in kennis gesteld, waarna de zaak in handen is gegeven van de officier van justitie in Almelo. Volgens dokter Jannink van de GG GD ging het om een patiënt wiens lichamelijke toestand achteruit ging. Hij zou ondragelijk hebben geleden en het ziektever loop gaf geen enkel uitzicht meer op verbetering. "Er is heel veel met de man gepraat. Hij wilde dood gaan. Er is contact geweest met een familielid en de man heeft pas torale bijstand gehad", aldus dok ter Jannink. Volgens haar zijn wel vaker ge vallen van euthanasie "in alle openheid en zorgvuldigheid" voor gekomen, die telkens ook naar de officier van justitie zijn gegaan. Ze zijn echter niet in de openbaarheid gebracht. Officier van justitie in Almelo mr. De Groot verklaarde dat op de gebruikelijke wijze zal worden on derzocht of de artsen zorgvuldig hebben gehandeld dan wel of er sprake is van een strafbaar feit. "Wat het laatste betreft, die indruk heb ik vooralsnog niet", zei hij. raad vindt dat in strijd met de pri vacy van het kind en van de verzor gende moeder. De raad wil dok dat er een richtlijn komt voor de om gang van vaders met hun dochters in gevallen van incest. De voorge stelde omgangsregeling kan bete kenen dat meisjes in geval van in cest toch bij hun vader op bezoek moeten, aldus de raad. Oneens is de raad het met het voorstel om de verwekker van een kind de mogelijkheid te bieden het kind als het zijne te erkennen, ook als de moeder dit niet wil. De toe stemming van de moeder moet on verkort in de wet worden gehand haafd, aldus de raad. In het wetsvoorstel wordt het on derscheid tussen gehuwde en on gehuwde ouders in een aantal op zichten weggenomen. Zo krijgen gescheiden en ongetrouwde ou ders de mogelijkheid om te kiezen tussen gezamenlijk ouderlijk gezag of gezag door een van beiden. Het gezag over het kind betreft onder meer het toezicht op diens vermo gen. De Emancipatieraad vindt dat verzorging van het kind en het ver mogensbeheer niet gesplitst beho ren te worden. De raad zou graag zien dat er, in geval van echtschei ding, ook gezamenlijk gezag moge lijk is voor samenwonenden, dus voor één van de 'echte' (juridische) ouders en een vriend of vriendin. Sporen gevonden 13e eeuwse burcht KROPSWOLDE (GPD) - Onder zoekers van het Biologisch Ar cheologisch Instituut van de Rijks universiteit van Groningen hebben bij Wolfsbarge (bij Kropswolde) de resten gevonden van een vermoe delijk vroeg dertiende eeuwse ron de burcht. Van luchtfoto's was reeds bekend dat hier een gebouw gestaan moet hebben, maar het was niet duidelijk waar het om ging. Het archeologisch onderzoek werd verricht door drs. H. A. Groe nendijk. Hij vond aanwijzingen voor een stelsel van drie concentri sche grachten en wallen met een totale diameter van 115 meter. DEN HAAG (ANP/GPD) - CDA- fractieleider De Vries heeft zijn ex cuses aangeboden voor uitlatingen van het CDA-kamerlid Van der Burg in het weekblad Vrij Neder land. Van der Burg had in verband met de kwestie Rost van Tonnin gen gesproken over 'de joodse lob by, geconcentreerd rond kamerle den als Weisglas, Van der Bergh en Schaefer'. Deze lobby zou volgens Van der Burg het CDA-voorstel hebben getorpedeerd, om in de toekomst staatspensioen te ont houden aan Tweede-Kamerleden die zich onwaardig gedragen. Het CDA wildé vorige week tij dens het debat over het pensioen van de weduwe Rost van Tonnin gen via een tussenvoorstel probe ren de Tweede Kamer op één lijn te krijgen. Dat mislukte jammerlijk, omdat het merendeel van WD- en PvdA-kamerleden vasthielden aan een wetswijziging om de uitkering aan de weduwe zo snel mogelijk ongedaan te maken. ADVERTENTIE Jaap Kooy's Tuincentrum Het Kerstdorp. Kerstbomen van 60 cn tot 5 meter. Volgens Van der Burg hebben WD en PvdA via hun joodse ka merleden Weisglas (WD), Van der Bergh en Schaefer (PvdA) inge speeld op "populisme en het ge zonde Volksempfinden". De be trokken kamerleden reageerden woedend op die beschuldiging. Schaefer sprak voor de AVRO-ra- dio gisteren over een schandalige uitlating, "waarmee de Tweede Ka mer op een verschrikkelijke ma nier is beledigd". De betrokken kamerlden vroe gen via hun fractievoorzitters CDA-fractieleider De Vries om op heldering over de uitspraken van Van der Burg. Zij wilden niet met de CDA'er zelf praten. De Vries maakte gisteren mede namens Van der Burg zijn excuses aan PvdA-fractieleider Kok. Kok zei dat zijn fractie de kwestie zeer ernstig had opgevat. Een aanvan kelijke verklaring van Van der Burg, dat zijn woorden niet beledi gend waren bedoeld, werd door PvdA noch door WD voldoende geacht. Daarop volgde beraad tussen PvdA en WD, vervolgens tussen WD-fractievoorzitter Voorhoeve en CDA-fractievoorzitter De Vries Het Tweede-Kamerlid Van der Burg (CDA).( foto ANP) en uiteindelijk tussen De Vries en Kok. Nadat Van der Burg afstand had genomen van zijn woorden en zijn excuses had aangeboden, zei den WD en PvdA de kwestie als afgedaan te beschouwen. In het interview spreekt Van der Burg zijn verbittering uit over het verloop van het debat over het pen sioen van weduwen van NSB-ka- merleden. Over de veranderende mening van zijn eigen fractie zegt het kamerlid: "Ik had voor de frac tievergadering nog gezegd dat ze het ambtelijk rapport over de zaak moesten lezen. Maar ik merkte la ter dat de meeste leden dat niet hadden gedaan". "In de fractie hoorde je ook kre ten als: het hoogste recht kan ook het hoogste onrecht worden. Tja, er zijn mensen bij die alleen lagere school hebben en dan is het'moei lijk discussiëren". In een reactie zei Van der Burg desgevraagd: "Ik wil niet de pers de schuld geven, maar het was een gesprek van uren. Daar zijn deze uitspraken uitgelicht en dat geeft een volstrekt verkeerde indruk van" hetgeen ik héb gezegd". Nog niet bekend is hoe de CDA- fractie de woorden van Van der Burg heeft opgevat, waarmee hij scherpe kritiek leverde op zijn ei gen fractiegenoten. Voorschot op ABP bij de rechtbank «MAASTRICHT (GPD/ANP) - Mr. drs. E. Masson (64) heeft gisteren voor de Maastrichtse rechtbank met modder gegooid in de richting van Bouwbedrijf Wilma. Volgens de ex-ABP-directeur beleggingen 'heeft Wilma voor enkele honder den te bouwen woningen in het stadscentrum van Nieuwegein bij het rijk subsidie-a'anvraag gedaan op basis van veel te hoge stich- tingskosten. Masson deed uit de doeken dat Wilma voor het project Nieuwe gein 'premie-beschikkingen' bij 'het ministerie heeft aangevraagd op basis van 156.000 gulden stich- tingskosten per woning terwijl die stichtingskosten volgens hem ma ximaal 125.000 gulden bedroegen. 'Met het zwartmaken van het bouw bedrijf Wilma wil Masson kenne- .lijk aantonen dat het in 1982 lo gisch was dat Nelissen in deze bouwcombinatie kwam. Rechtbankpresident Wortmann wil weten of Masson in totaal ruim vier ton steekpenningen heeft aan genomen bij de drie ABP-beleg- gingen in Halfweg, Den Haag en Nieuwegein: Bij dit laatste beleg gingsobject van het ABP, het stadscentrum in Nieuwegein, zou LEEUWARDEN (GPD) - Het voornemen van minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) om op 1 januari geen vaarbewijs in te voeren voor de pleziervaart is zeer gemengd ontvangen. Wat de water sportbonden betreft verdwijnt het vaarbewijs liever vandaag dan morgen. Wel vinden zij dat de ple- ziervaarders die kosten hebben ge maakt om het papiertje te verkrij gen, schadeloos behoren te worden gesteld. De schippersorganisaties, de rijkspolitie te water en de water wegbeheerders daarentegen staan over het algemeen sterk afwijzend tegenover de plannen van de be windsvrouw. De secretaris van de Noord Ne derlandse Watersport Bond, Bob Revet, zal er geen traan om laten als het vaarbewijs wordt afge schaft. Hij vindt het een "gekke zaak" dat het bewijs eerst met veel tam-tam wordt aangekondigd en dat men er nu weer mee wil stop pen. "Voor de watersporter vormt zo'n bewijs evenwel een extra be lasting, zonder dat er een nuttig ef- fect tegenover staat. Hoe minder voorschriften er voor de water sport zijn hoe liever het mij is. De praktijk heeft bewezen dat je pok gopd kunt varen als je geen vaarbe wijs hebt". Zijn collega van het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond, Frank Jibben, voert aan dat de wa tersporters voor hun vaarbewijs hebben moeten betalen. Het exa men kost f 125 tot f 130, voor een cursusboek moet f 20 worden be taald, het getuigschrift vraagt een uitgave van f 60. Daar komen dan in verschillende gevallen de kosten van de cursus nog bij als deze niet in verenigingsverband, maar op bijeenkomsten van een opleidings instituut is gegeven. Het KNWV is evenals de NNWB altijd tegen de invoering van een vaarbewijs geweest en is het nu dus in principe niet oneens met het voornemen van de minister. Zo'n 80.000 mensen hebben ondertus sen dat vaarbewijs wel aange vraagd en ongeveer 20.000 hebben het papiertje al in bezit. Als straks inderdaad blijkt dat het vaarbewijs volkomen waardeloos is, zullen de ze mensen schadeloos moeten wor den gesteld, vinden de organisa ties. Dat geldt eveneens voor de or ganisaties zelf, die veel tijd en ener gie en dus geld in deze zaak heb-, ben gestoken. Het watersportver- bond en ook de ANWB hebben daarom over deze kwestie een ge sprek met de minister aange vraagd. Dat zal binnenkort plaats vinden. Organisaties van binnenschip pers in ons land vinden het onbe grijpelijk dat de minister van ver keer en waterstaat van plan is het vaarbewijs voor de beroeps- en ple ziervaart af te schaffen. De konink lijke schippersverenging Schutte- vaer is zelfs verontwaardigd over de plannen van mevrouw Smit- Kroes. Volgens deze organisatie vagen de plannen van de minister in één klap de grote inspanningen van velen weg,'die de veiligheid op het water door het invoeren van een verplicht vaarbewijs hebben bevorderd. De gezamenlijke schippersorga nisaties - ASV. de Federatie van Schippersboriden en dé ONS ka rakteriseren de plannen van de mi nister als kortzicbtiè en wispeltu rig, na jaren van onderhandelen vanuit het standpunt dat het vaar-, bewijs uit veiligheidsoverwegin gen noodzakelijk is. Ook de rijkspolitie te water be treurt het plan om de invoering van een verplicht vaarbewijs af te blazen. De waterpolitie is al jaren lang voorstander van een verplicht vaarbewijs, in de verwachting dat de veiligheid op het water daarmee is gediend, aldus een woordvoer der. "Het gaat ons daarbij vooral om de gelegenheidswatersporter, de jongeman die een rijbewijs heeft en dan denkt dat hij ook wel een speedhgot kan besturen zon der dat hij enige kennis heeft van het vaartuig of van de regels op het water". Bakker met een goed hart.... ZWOLLE (ANP) - Een bakker uit Raalte en de politie van die Sallandse gemeente hebben er de afgelopen nacht voor ge zorgd.dat de kinderen, die in het Zwolse ziekenhuis De Wee- zenlanden worden verpleegd, toch-nog wat lekkers van Sin terklaas in hun schoen hebben gekregen. Eerder die nacht ontdekten personeelsleden van het zieken huis dat er onvoldoende specu laas was voor alle kleine pa tiënten. Ze informeerden onder aodese bij de politie van Zwol le, de meldkamer van de rijks politie in Apeldoorn en de poli tie in Raalte of zij een bakkerij wisten die voor de nodige spe culaas kon zorgen. De politie in Raalte vond die bakker en le verde het baksel in het holst van de nacht af bij het ziekenhuis. ADVERTENTIE Masson volgens de dagvaarding bewust het doorgaan van dit pro ject afhankelijk hebben gesteld van de deelname van het Haarlem se bouwbedrijf J.P.A. Nelissen. Het vermoeden is dat Masson Ne lissen er alleen bij wilde hebben om ruim één ton courtage te kun nen opstrijken. Gisteren werd in zaak tegen Mas son - die van het aannemen van steekpenningen en valsheid in ge schrifte wordt verdacht - Nieuwe- geins PvdA-wethouder Willem Walter Hagenaar (47) door de recht bank verhoord. Van hem ver wachtte men opheldering over de 'gedwongen' bouwcombinatie Wil ma-J. P. A. Nelissen. Masson heeft gezegd dat, niet hij, maar de gemeente Nieuwegein de ze voorwaarde heeft gesteld. Wet houder Hagenaar ontkent dat. Uit een rapport van de zogenoemde kerngroep, die het project bege leidde, blijkt evenwel dat Nieuwe gein niet geheel vrijuit gaat. Masson staat overigens nog steeds zélf terecht wegens het aan nemen van steekpenningen via zijn compaan, de bemiddelaar Van Zon. In totaal incasseerde Van Zon ruim één miljoen gulden 'bemidde lingsgeld' van het Haarlemse bouwbedrijf Nelissen. Dinsdag wordt de zaak tegen .Masson voortgezet. ZILVEREN DUKAAT - Het WD- kan^erlid Joekes heeft het departe ment van financiën gesuggereerd over te gaan tot uitgifte van een zil veren dukaat. De volgens Joekes 'prachtige, klassieke munt' zou de (goedkopere) tegenhanger moeten worden van de reeds bestaande gouden dukaat. Dit niet-wettig be taalmiddel is vooral geliefd in krin gen van verzamelaars. Met zijn voorstel grijpt Joekes terug naar een ver verleden: reeds in 1659 werd op last van de Staten-Gene- raal een zilverèn dukaat ingevoerd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5