'Mogelijk bouwfouten in De Camp' Weer reünie van 'Leidse regiment' Besluit over verhuizing van Sole Mio uitgesteld Directeur Mulder van Woningbouwvereniging Leiden Commissie verwacht in Valkenburg 300 leden van t oude vierde PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 5 DECEMBER 1986 LEIDEN - De directeur van de woningbouwvereniging Leiden, A. Mulder, sluit niet uit dat er bouwfouten zijn gemaakt bij het complex in De Camp. De woningen werden begin dit jaar opge leverd. De bewoners had den veel klachten over man kementen aan de woningen. De woningbouwvereniging beloof de de bewoners de problemen op 14 november te hebben verholpen. De WBL heeft die belofte aan de bewoners niet gestand gedaan. De WBL hoopt nu voor het einde van dit jaar de kleinere mankementen verholpen te hebben. De ernstiger klachten (zoals vqchtplekken) wor den nog nader onderzocht. De be woners overwegen een gedeelte van de huur in te houden. Dat er het een en ander mankeer de aan de woningen in De Camp kwam werd duidelijk bij de festivi teiten rond de oplevering van de 40.000ste woning op 26 augustus van dit jaar. Boze bewoners hingen hun vlaggen halfstok en verspreid den pamfletten met daarop "Kin deren Bouwen Mooier", een va riant op de naam van de bouw maatschappij in kwestie KBM (de Katwijksche Bouwmaatschappij). "De gemeente kan beter eens een feestje beleggen bij de eerste keer dat er een woning goed opgeleverd wordt", meent Cees Haneveld, die met Marja Vis en Herman Stik- voort het bewonerscomité vormt. Lekkages Volgens Haneveld is een groot deel van de klachten van de bewo ners nog steeds niet opgelost. De Onderzoek naar andere alternatieven OEGSTGEEST/NOORDWIJK - Het besluit over de toekomstige vestigingsplaats van de Noord- wijkse reumatologische kliniek Sole Mio is met een half jaar opge schort. Er moet eerst een onder zoek worden gedaan naar de finan ciële, organisatorische, verpleeg kundige en onderwijskundige as pecten van de verhuizing. Dat be sloot de districtscommissie voor de volksgezondheid gisteren tij dens een vergadering in het psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest in Oegstgeest. Het hoofd van de Noordwijkse kliniek, A. Cats, gaat de komende weken een lijst opstellen van eisen waaraan een reumakliniek moet voldoen. De Stichting Samenwer kende Instellingen Gezondheids zorg Leiden en omstreken (SSI- GEL) benadert vervolgens alle zie kenhuizen in de regio om te inven tariseren in welke ziekenhuizen de kliniek mogelijkerwijs kan worden ondergebracht. Uiteindelijk brengt de SSIGEL advies uit aan de dis trictscommissie. Omdat de behandeling in de reu makliniek onder te verdelen is in verzorging en revalidatie zal ook worden bekeken of de kliniek wel licht bij twee instellingen kan wor den ongebracht. Als mogelijke ves tigingsplaats voor het revalidatie- deel van de kliniek wordt het Kat- wijks Zeehospitium genoemd. De districtscommissie bleek gis teren in overgrote meerderheid van mening dat het niet mogelijk is met de gegevens die nu op tafel lig gen, een verantwoord besluit te ne men. "Noch de financiële gevolgen van de verhuizing, noch de toe komst van het onderwijs is vol doende onderzocht. Er moeten meer gegevens boven tafel ko men", aldus R.L. Kamermans die in de districtscommissie de parti culiere ziektekostenverzekeraars vertegenwoordigt. Voorafgaand aan de vergadering riep A.L. Engelman, voorzitter van de Nederlandse Bond van Reuma patiëntenverenigingen, de dis trictscommissie op de reumakli niek niet zo maar bij een normaal ziekenhuis onder te brengen. En gelman toonde de vergadering een filmpje waaruit bleek welke pro blemen reumapatiënten bij verple ging in een normaal ziekenhuis te genkomen. Engelman: "De knopjes van de lift zitten te hoog voor rolstoelhou ders, de zeepautomaat bij de wc is niet op mensen met reuma aan de handen berekend en de automati sche deuren van de lift sluiten te snel. Een reumapatiënt kan alleen goed worden behandeld op een aparte reuma-afdeling". Volgens J.C.H. Kool, directeur van het Regionaal Ziekenfonds Al phen-Leiden (RZLA), was het film pje 'gezocht' en werd hiermee ont erecht de beschuldigende vinger op het ziekenfonds gericht. Het RZLA kwam enkele weken gele den met het plan om Sole Mio bij het Alphense ziekenhuis onder te brengen. Dit idee veroorzaakte nogal wat opschudding omdat het ziekenfonds het plan in de open baarheid bracht zonder eerst de geëigende instanties daarvan op de hoogte te brengen. Kool: "De patiëntenvereniging doet net alsof het ziekenfonds al leen naar de financiële kant van de verhuizing kijkt. Dat is niet zo. Wij kijken eerst naar de belangen van de patiënten". Niet alleen de manier waarop het plan om naar Rijnoord te verhui- zèn is gelanceerd, ook de uitwer king van het idee heeft de afgelo pen weken veel kritiek losge maakt. Zo zou er te weinig aan dacht zijn besteed aan de onder wijskundige aspecten. De Noord wijkse kliniek is nauw verbonden met de reumatologische afdeling van het AZL. Reumatologen van de Leidse universiteit krijgen hun opleiding in zowel Noordwijk als Leiden. Volgens het hoofd van de kliniek, A. Cats, is de king die tussen het AZL en Rij noord zou moeten ontstaan (in ver band met de opleiding) niet vol doende uitgewerkt. Opleiding O.J.S. Buruma, vertegenwoordi ger van de opleidingen in de ge zondheidszorg, stelde gisteren dat de toekomstige reumakliniek aan hoge eisen moet voldoen. "In Sole Mio leren de reumapatiënten ge bruik te maken van speciale voor zieningen. Het is heel belangrijk dat ook aan dit revalidatieaspect veel aandacht wordt besteed bij de opleiding van reumatologen. Zo wel voor de patiënten als voor de studenten is het dus noodzakelijk dat de toekomstige kliniek over dergelijke voorzieningen be schikt". Het feit dat er ook in de toekom stige reuma-afdeling reumatologen moeten worden opgeleid, stelt vol gens het hoofd van de kliniek eisen aan het aantal bedden dat de afde ling minimaal moet hebben. "Als er minder dan 30 bedden zijn, is de zelfstandigheid van de reuma-afde ling niet voldoende gewaarborgd. Het opleidingsaspect verwatert dan binnen de korste keren". Juist omdat het aantal bedden aan een minimum is gebonden, kan de kliniek niet zomaar bij elk ziekenhuis worden ondergebracht. De bedden die op de reuma-afde ling komen worden in mindering gebracht op het totaal aantal bed den dat een ziekenhuis mag heb ben. Overigens duurt het zeker nog drie jaar voor er werkelijk met de verhuizing zal kunnen worden be gonnen. Het gebouw van Sole Mio in Noordwijk is hard aan een op knapbeurt toe. Cats wist gisteren te vertellen dat de 'huisbaas' van Sole Mio, het Preventiefonds, be reid is het komende jaar voor 200.000 gulden aan het gebouw te vertimmeren. belangrijkste gebreken aan de wo ningen - waarvan de eerste al be gin dit jaar werden opgeleverd - zijn: lekkages van dak en douche, gaten in het metselwerk en slechte afwerking van muren en plafonds. Na de protestactie van de bewo ners in augustus verklaarde de wethouder van volkshuisvesting, Tesselaar, dat de mankementen snel zouden worden verholpen. De woningbouwvereniging schreef in een brief aan de bewoners dat alles op 26 september rond zou zijn. "Dat dat niet gelukt is, is niet zo verwonderlijk", meent Haneveld, die aan de Lange St. Agnieten- straat woont. "De gemeente, aan nemer en woningbouwvereniging zijn pas op 24 september om de ta fel gaan zitten om de zaak te be spreken. Dan kan je niet verwach ten dat de gebreken op 26 septem ber zijn verholpen". Vervolgens schreef de WBL op 24 oktober aan de bewoners dat op 14 november de problemen zouden zijn verholpen. Omdat dat op die datum nog steeds niet was ge beurd, belegden de bewoners een vergadering met de gemeente en de woningbouwverening. Deze bij eenkomst, waarbij 22 van de 32 be woners aanwezig waren, had deze week plaats. Tijdens de vergade ring is de bewoners toegezegd dat de kleinere mankementen voor 19 december zullen zijn verholpen. Dit betreft dan verkeerde elektri citeitsaansluitingen, een losse toi letpot en problemen met de centra le verwarming. Over de structurele bouwfouten moet nog overleg Jazzfestival LEIDEN - Het Key Town Jazz Fes tival wordt volgend jaar op 17 ja nuari voor de achtste maal in de Stadsgehoorzaal gehouden. Het Festival vormt de traditionele af sluiting van de Leidse Jazzweek. Het grootste deel van het program ma van het Key Town Festival is inmiddels bekend. Optredens wor den gegeven door Mr. Acker Bilk en de Paramount Jazz Band en Chris Barber's Jazz and Blues Band uit Engeland; de Amerikaan se zangeres Dee Daniels en het trio van slagwerker Bruno Castellucci; het Jazz Band Ball Orchestra en de Prowizocka Dzez Bed uit Polen; de Ellen H. Band en Bernard Berk- hout's Swingmates. Subsidie Club '58 LEIDEN - De leden van de raads commissie financiën zijn gister avond akkoord gegaan met het voorstel van het gemeentebestuur om club '58, de ontspannigsorgani- satie voor verstandelijk gehandi capten, een eenmalige subsidie van 20.000 gulden te geven. Het geld is is bedoeld om een deel van het exploitatietekort van de stichting te dichten. Dat tekort is inmiddels opgelopen tot 30.000 gulden en werd onder meer veroor zaakt door de verhuizing naar een duurder pand in Leiden. Irritatie De irritatie van bewoners betreft niet alleen het niet nakomen van afspraken door de woningbouw vereniging. De huurders zijn be paald niet tevreden over de manier waarop de afgelopen tijd getracht is reparaties te verrichten. Hane veld: "Het is voorgekomen dat er bij een bewoner bij wie het dak lekte, een reparateur binnenstapte die vervolgens vier gaten in het dak boorde en weer weg ging. In mijn woning hing de voordeur scheef. Er kwam iemand langs die even aan de deur ging hangen en vervolgens vond dat het wel in or de was. Het is de manier waarop reparaties worden uitgevoerd die irriatie veroorzaakt". Een andere bewoner, Vincent Versteeg, vindt dat er al bij de bouw zeer slordige fouten zijn ge maakt. "In een woning lekte de gasaansluiting op twee plaatsen. In een andere woning zit het plafond er scheef in, weer ergens anders loopt het balkon schuin af, waar door het regenwater de woning binnenloopt. Dat kon wel verhol pen worden als de bewoner wel even de door hem aangebrachte betonverf van het balkon haalde". Het bewonerscomité denkt niet dat de problemen rond de wonin gen in De Camp snel uit der wereld zullen zijn. Haneveld: "Kijk eens wat een enorme stapel papier ik hier heb over de hele affaire. Ik ben bang dat de hele zaak zich nog wel even zal voortslepen". C. Haneveld, bewoner van de Lange St. Agnietenstraat: "De gemeente moet maar een feestje organiseren wanneer de eerste woning goed wordt opgeleverd". (foto Jan Holvast) Amnesty De Leidse werkgroep van Am nesty International organiseert komende week een grote boeken- en platenmarkt en vier schrijf- avonden. De boekenmarkt begint zondag in De Waag en is geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Ook op woens dag (zelfde tijden), donderdag avond (19.00-22.00 uur) en vrij dag (14.00-20.00 uur) is de boe ken- en platenmarkt in de Waag geopend. Elke keer is er aanvoer van nieuwe boeken en platen. Op de schrijfavonden wordt dit keer voor 3 vrouwen geschre ven: Ivy Cikiswa Gcina, leidster van de Port Elizabeth Vrouwen organisatie, en Janet Cherry vooraanstaand lid van de End Conscription Campaign (ECC), beiden uit Zuid-Afrika. Zij zijn zonder aanklacht of vorm van proces vastgezet krachtens de na tionale bepalingen onder de noodtoestand die sinds 12 juni van dit jaar van kracht is. De ECC is een op het christendom ge baseerde organisatie van blan ken die zich verzetten tegen de dienstplicht van blanke mannen in de Zuidafrikaanse Verdedi- gings Strijdkrachten. Ook voor Sofya Belyak, een 32- jarige rooms-katholieke vrouw uit de Sowjet-Unie, kan worden geschreven. Zij zit een straf uit van 5 jaar plus 5 jaar interne verbanning, onder meer wegens deelneming aan 'anti-maat schappelijke godsdienstige acti viteiten'. In 1993 zal zij vrijko men. De schrijfavonden worden gehouden op donderdag 11 de cember (Westerkwartier, Ten Ka- testraat 10a, 20.00 uur en in het LISC, le Binnenvestgracht 22, 18.00 uur), op vrijdag 12 decem ber in de openbare bibliotheek Merenwijk (10.00 uur), op dins dag 16 december (Clubhuis Mati- lo, Zaanstraat 126, 20.00 uur). In de Kopermolen (Merenwijk) is er op donderdagavond 11 de cember en zaterdag 13 december een kerstmajkt voor Amnesty. Kerstconcert Op dinsdag 16 december zal het Leidsch Politie Muziek Gezel schap een kerstconcert verzorgen op het Leidse Plein in het Acade misch Ziekenhuis. In deze evene mentenruimte, die voor iedereen vrij toegankelijk is, zal de Brass Band onder leiding van dirigent Cees Brugman in een program ma van anderhalf uur proberen kerstsfeer te brengen. Behalve be kende kerstliedjes worden ook andere werken die met Kerstmis te maken hebben ten gehore ge bracht. Aanvang 20.00 uur. VALKENBURG/LEIDEN - Het schijnt wel eens te zijn voorgekomen dat de wachtcommandant van de voor malige Morspoortkazerne in Leiden in de nachtelijke uren een reünieganger in 'kennelijke staat' onder het biljart aantrof. Uren nadat de laatste gasten naar huis waren vertrokken en een ongeruste echtgenote naar de kazerne had gebeld. "Maar dat is al lang geleden, de meesten zijn hun wilde haren inmiddels wel kwijt. Trouwens, iets dergelijks kwam gelukkig maar zelden voor". Voorzitter J.G. Crabbendam van de reüniecommissie vertelt met twinkelende oogjes over de bij eenkomsten van het infanteriere- giment 't Oude Vierde. Volgende maand - op 10 januari - staat in sportzaal De Terp in Valkenburg weer een dergelijke bijeenkomst op het programma. door Kees van Kuilenburg De eerste reünie van het be faamde 'Leidse' regiment werd in de jaren vijftig gehouden. Een groot aantal voormalige militai ren trof elkaar jaarlijks bij de herdenkingen van, de gevallenen in Valkenburg en in Dubbeldam bij Moerdijk. "Dat zijn uiteraard geen gezellige ontmoetingen, omdat je in gedachten onwille keurig teruggaat naar die ver schrikkelijke meidagen van 1940", zegt Crabbendam. Na afloop van één van die bij eenkomsten werd besloten om ook eens buiten die plechtige herdenkingen om bij elkaar te komen. Niet alleen leden van het infanterieregiment die in de Val kenburg, Dubbeldam of in Indië hadden gevochten waren wel kom, ook de oudere lichtingen van het 'vierde' mochten komen. "Op die eerste reünie waren nog vier Rl'ers van lichtingen van kort na de eeuwwisseling pre sent", aldus Crabbendam. Het was een bijeenkomst die zo in de smaak viel dat werd besloten om eens in de twee of drie jaar bij elkaar te komen. Napoleon De geschiedenis van het be faamde regiment gaat ver terug in de geschiedenis. Het 'vierde' werd op.9 januari 1814 opgericht. Een jaar later maakte het regi ment deel uit van de troepen van Prins Frederik in de strijd tegen Napoleon. Maar aan de strijd te gen de Franse keizer werd niet daadwerkelijk deelgenomen. In 1830, toen België zich losmaakte van Nederland, werd het regi ment belast met de verdediging van Maastricht. Dertig jaar later kwam het regi ment te 'liggen' in Leiden. Die le gering zou meer dan een eeuw duren. Het regiment kreeg dan ook een regionale functie. Het gros van de militairen dat werd opgeroepen kwam dan ook uit de omgeving van Leiden. Crab bendam, die als reserve-officier deel uitmaakte van het 'vierde', vertelt dat in zijn tijd ook veel Schiedammers tot het regiment behoorden. "Merkwaardig, maar wat daar de reden van was weet ik niet". Bij de mobilisatie in 1939 werd het 'Leidse regiment' belast met de verdediging van het vliegveld Valkenburg en de bescherming J.G. Crabbendam: "Belangstelling van de Moerdijkbruggen tegen de Duitsers. In Valkenburg werd een succesje geboekt. Het vlieg veld werd zo fanatiek door het vierde verdedigd, dat de bezetter er geen gebruik van kon maken. "Bij Moerdijk daarentegen was het zo bekeken en moest de on gelijke strijd al snel worden op geven", weet Crabbendam, die zelf van de partij was bij de strijd om deze strategisch belangrijke verbinding tussen Zuid-Holland en Brabant. Een jaar of tien na de bevrij ding werd in Leiden de eerste reünie gehouden. Voor die bij eenkomst en de bijeenkomsten die nog zouden volgen, bestond volgens Crabbendam veel be langstelling van oud-RI'ers. In 1964 gaven zich rond de 1400 reü nisten op, onder wie een man van 101 jaar. De grote belangstel ling bezorgde de toenmalige commandant van de koksschool, kolonel Th. Wessels, veel kopzor gen, weet Crabbendam. "Maar alles verliep bijzonder plezierig, ondanks het grote aantal gas ten". In 1964 was Leiden voor de laatste keer ontmoetingsplaats. De sleutelstad had afgedaan als garnizoensstad en de reüniecom missie moest uitkijken naar een andere plaats voor het houden van de bijeenkomsten. Het werd uiteindelijk Valkenburg, een plaats waar de meeste oud-mili tairen herinneringen aan had den. Volgens Crabbendam wordt de belangstelling voor de reünies gelijkdelijkaan minder. "Dat is begrijpelijk", meent hij. "De meesten zijn inmiddels de zestig gepasseerd en er vallen voortdu rend mensen weg. Dat is een beetje triest, maar als je ouder bent houd je daar gewoon reke ning mee". De kans is dan ook niet uitgesloten dat er op een be paald moment moet worden be sloten om een einde te maken aan de traditie. Opvallend is volgens Crabben dam niettemin dat veel reünisten zich pas op wat oudere leeftijd opgeven. "Kennelijk heb je dan meer behoefte om eens terug te kijken op je leven, dan wanneer je wat jonger bent". Snert Crabbendam verwacht dat er op 10 januari toch zo'n 300 oud- regimentleden naar De Terp in het Rijndorp komen om herinne ringen op te halen en de fototen toonstelling van het 'oude vier de' te bekijken. Evenals in ande rejaren krijgen de gasten ook dit keer weer de befaamde snert voorgezet. Mocht over enkele jaren het besluit vallen om met de reünie te stoppen, dan betekent dat ze ker niet dat daarmee ook aan de historie van het vierde een einde komt. Aan het vaandel van het regiment 'Menno van Coehoorn' in Havelte zijn de cravattes (her inneringen aan de strijd in Val kenburg, Dubbeldam en Java) opgehangen. "Een deputatie van 'Menno van Coehoorn' is ook vaste gast bij de reünies van het vierde. "Je merkt dat die jonge gasten dat ontzettend leuk vin den. We verwachten dat dat ook zij de herinnering aan het vierde levend zullen houden", aldus Crabbendam. Vragen van Vergeer over bouwklachten LEIDEN - Volgens SP-raadslid C. Vergeer vinden bewoners van de Zeeheldenbuurt geen gehoor bij de gemeente over klachten over groot onderhoud. Het raadslid noemt als meest voorkomende gebreken: lekkages na vernieuwing van dak pannen, slechte aanleg van de rio lering en niet passende kozijnen. Vergeer heeft hierover schrifte lijke vragen gesteld aan het college van B en W. "Ondanks de stelling van het college dat het toezicht van de gemeente bij groot onderhoud en nieuwbouw verbeterd zou zijn, doen zich nog steeds situaties als deze voor", stelt het raadslid in een brief aan B en W. Verder wil Vergeer van het colle ge weten wat er gedaan wordt om de geconstateerde klachten zo snel mogelijk te verhelpen. Ook vraagt hij of er mogelijkheden zijn voor de bewoners om extra onkosten te verhalen. School aan Maresingel mogelijk opgeknapt LEIDEN - De voormalige Marnix van St. Aldegondeschool aan de Maresingel wordt waarschijnlijk opgeknapt door de gemeente. Bur gemeester en wethouders stellen voor vervolgens er Ouders op Her haling, het Muziekcentrum Noord en de stichting Boddaertcentrum Noord erin te huisvesten. De opknapbeurt, voornamelijk achterstallig onderhoud en het ver beteren van de indeling, kost vol gens burgemeester en wethouder ruim 1,3 miljoen gulden. Dat be drag kan niet alleen worden opge bracht uit de huren. Vandaar dat het college ook geld wil putten uit een aantal fondsen, onder meer uit dat voor bovenwijkse voorzienin gen en voor het achterstandsgebie- denbeleid. De gemeenteraad buigt zich maandag over de voorstellen. Ouders op Herhaling is nu nog ondergebracht in de pastorie aan de Herensingel. Het muziekcen trum en het Boddaertcentrum zit ten in een schooltje aan de Bern- hardkade. Daar is echter zoveel vandalisme dat de beide instellin gen er weg willen. Het college wil ook een nieuw onderkomen bouwen voor peuter speelzaal De Glijbaan. Deze peu terspeelzaal wil beginnen met de zogenoemde vijf-urige opvang maar moet daarmee wachten om dat het huidige pand daarvoor niet voldoende is. B en W willen nu een nieuw, groter pand bouwen op de plaats waar de peuterspeelzaal op dit moment is gevestigd: het ter rein van het Stedelijk Lyceum. De bouwkosten bedragen ongeveer 170.000 gulden. Het club- en buurthuis In den Vroolijcke Arke wordt waarschijn lijk binnenkort opgeknapt. Dit pand, dat op de monumentenlijst staat, moet dringend worden ver beterd. Bovendien is er sprake van achterstallig onderhoud en moet het worden opgeknapt omdat het een half jaar geleden is getroffen door brand. De kosten voor een en ander worden geraamd op een miljoen gulden. Zoveel geld heeft de ge meente op dit moment niet. Van daar dat de verbetering in gedeel ten wordt uitgevoerd. De kosten voor de eerste fase bedragen 327.000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4