Terughoudendheid gemeente over grenswijziging met Zoeterwoude Vragen van CDA over stort vervuilde grond in Roomburg Slachthuis gemoderniseerd Universiteit gebruikte in 1985 meer dan 41.000 proefdieren VRIJDAG 5 DECEMBER 1986 LEIDEN Na ervaringen met grondovername van Warmond LEIDEN - Burgemeester en wet- zingen plaatshebben met de ge- houders van Leiden voelen weinig meente Zoeterwoude. r het plan van de provincie de gemeenten in het midden er noord-oostelijke deel van Zuid Holland opnieuw in te delen. Het gemeente plan wordt maandag besproken de gemeenteraad. Het provinciale belangrijk voor het verkrijgen van aanvullende uitkeringen van het rijk. Omdat in de loop der jaren de on slechte ervaringen. In 1984 heeft de derzoekmethoden zijn gewijzigd Maar juist met dit soort kleine grenswijzigingen heeft Leiden klein stukje grond - kwam na de grenswijziging met enkele hectaren - overgenomen Warmond een lager percentage -v. liCl uIuvllluaic van Warmond. Daarna werd echter slechte grond uit de bus rollen. En plan heeft weliswaar wat de ge- het totale grondgebied van Leiden dat betekent dat de gemeente op meentegrenzen betreft geen grote, opnieuw bekeken op het percenta- termijn twee miljoen gulden per directe gevolgen voor Leiden zelf. ge 'slechte' (dat te moeilijker te be- jaar ^mder krygt van het rijk Er zullen slechts kleine grens wij- bouwen) grond. Dat percentage i In de voorstellen van de provin- LEIDEN - Het CDA heeft het colle- steld over het storten v^ veivuil- ge van B en W naar aanleiding van artikelen in deze krant vragen ge- de grond in het tijdelijk depot Roomburger Polder. Bij monde van CDA-raadslid P. Kranenburg vragen de christen-de mocraten in een brief hoe het te verklaren is dat, vóórdat de Hin derwet van kracht is, er al vervuil de grond in het depot gestort kon worden. "Terwijl tijdens de behan deling van het voorstel voor de in richting van het tijdelijk depot in de Roomburger Polder door uw college aan commissie en bewo ners omstandig uiteen is gezet dat LEIDEN - De christelijke wijkver- de verdere procedure om te komen Onderkomen Staalwijk weer open naast zou de toegang tot het depot door een degelijke omheining on mogelijk moeten zijn. In dit ver band vraagt hij het college of er door het ontbreken van genoemde veiligheidsmiddelen geen grote (veiligheids)risico's zijn genomen. "Hoe wordt thans, bij het ontbre ken van een afsluitende omhei ning, het illegaal storten tegenge gaan? Kan het college garanderen dat, voordat alle procedures en in richtingswerkzaamheden volgens plan zijn afgerond, er in het depot geen stortingen zullen plaatsvin den?" cie is onduidelijk welke financiële gevolgen de nieuwe grenswijzigin gen hebben voor Leiden. De ge meente wil eerst meer zekerheid hierover voordat ze zich achter de plannen schaart. Tegen de grenswijzigingen op zich heeft Leiden weinig bezwaar. Het betreft het toevoegen aan het Leidse grondgebied van een ter- reintje aan de Vlietweg, het recht trekken van de gemeentegrens tus sen -Leiden en Zoeterwoude ter hoogte van de rijksweg 4 en het zo danig verleggen van de gemeente grens dat de Stadhouderslaan voir ledig op Zoeterwouds grondgebied komt te liggen. Logisch Overigens merken burgemeester en wethouders van Leiden op dat ze weinig gelukkig zijn met de her indeling van gemeenten die de pro vincie voor ogen staat. B en W vin den dat die niet aansluit bij de nieuwe indeling van samenwer kingsgebieden. In dergelijke sa menwerkingsgebieden doen alle gemeenten, zoveel als het kan, mee met dezelfde gemeenschappelijke regelingen. B en W hadden het bijvoorbeeld logischer gevonden om de kern Hoogmade los te koppen van Wou- brugge en onder te brengen bij Lei- LEIDEN - Het slachthuis in Lei derdorp. Die laatste gemeente den wordt flink gemoderniseerd. Het slachthuis in Leiden wordt gemoderniseerd. Dat is nodig Investering van ruim 3 ton eniging Staalwijk zal zaterdag 13 o december, ruim een half jaar na de zeer zorgvuldig brand, de grote zaal van het wijk- zijn", gebouw aan de Herenstraat (hoek Drie Octoberstraat) weer in ge bruik nemen. maakt deel uit van het Leidse menwerkingsgebied. Omdat ook Alkemade is ondergebracht bij de 'Leidse regio' zou daardoor gischere grens zijn ontstaan. Dat is nodig om het aan de eisen van de EG te kunnen laten vol- lo- doen. Haalt het slachthuis die ei sen niet meer, dan zou zijn het gebruik van het depot openbaar zou Staalwijk, eigendom van de her vormde kerk, is de laatste jaren door pech achtervolgd. Het ge bouw werd in 1984 al door brand vertrouwen te bestaan.'Thans De gemeente Leiden is, zo stelt het CDA vast, in deze zaak op drachtgever, vergunningverlener en controleur. Voor deze vermen ging van functies bleek bij de be- op voorhand reeds geen getroffen. Door middel1 gestort vóórdat de hinderwetver- keringsgelden, een gift van de kerk gunning van kracht is, waardoor er en dankzij een bliksemactie in de sprake is van een strafbaar feit. Is wijk kon de herbouw van het pand het college met mij van mening dat na korte tijd ter hand worden geno* door het toestaan van stortingen LEIDEN - De Leidse universiteit men. In mei vorig jaar werd ge- voordat de vergunning is verleend, heeft vorig jaar meer J: vierd dat de voorkant van het ge- het vertrouwen van de bewoners, Proeven gebruikt dan dieren u> 1984. Het zover nog aanwezig, onnodig aantal gebruikte proefdieren be- geschaad? Is er van genoemd droeg in 1985 41.145 tegen 39.290 i~ 1984, een stijging derhalve meest gebruikte diersoorten. Ruim personeel van de poster- en teken- 19.700 muizen en 15.800 ratten ge- dienst, dat vlakbij de buitenrennen strafbaar feit proces-verbaal opge- 1984> een stijging derhalve van Nog geen jaar later, in april van maakt? Zo dit niet is gebeurd, 1855- Dat blÜkt uit de 'rapportage bruikte de universiteit vorig jaar. In 1984 bedroegen die aantallen respectievelijk 18.099 de dierstallen van het laborato rium is gevestigd. De universiteit wil de verblijven zo snel mogelijk dit jaar, werd het wijkgebouw op- waarom niet? nieuw door brand getroffen. Deze keer woedde het vuur aan de ach- Kranenburg vraagt ook op welke terzijde van het pand en brandde wijze het college denkt aan de be de grote zaal vrijwel geheel uit, Staalwijk moest met een deel van haar activiteiten opnieuw uitwij- dende regels dierproeven en proefdieren' universiteit. Volgens het college Van bestuur stemmen de cijfers overeen met de trend van de laat ste jaren, die een aantal gebruikte dieren van 40.000 tot 45.000 laat Ruim 2100 andere knaagdieren verbeteren, te meer daar dat als werden gebruikt, wat ongeveer voorwaarde is verbonden rentie-positie ernstig kunnen wor den bedreigd. Voor de modernisering wil de di rectie van het slachthuis ongeveer 325.000 gulden uittrekken. Dat geld is nodig om onder meer het hangwerk van het koelhuis te ver beteren, de slachtbaan van de run- derslachthal en het plafond van het koelhuis op te knappen en het dak van het koelhuis en de runder- slachthal te verbeteren. Bovendien moet een nieuwe weegschaal wor den gekocht. De moderniserring van het slachthuis is belangrijk omdat een aantal andere slachthuizen in de randstad dicht moeten. Slachters daar overwegen om naar Leiden te komen, waardoor de positie van het Leidse slachthuis wordt verbe terd. De gemeente Leiden heeft geen directe bemoeienis met het slacht huis. Wel heeft de instelling nog een lening van zes ton uitstaai de gemeente. Om geld .vrij te ken voor de modernisering vraagt gemeester en wethouders hebben daar geen moeite mee. Wel willen ze dat het slachthuis na 1988 in plaats van 60.000 gulden, 100.000 gulden per jaar aflost. De directie is daarmee akkoord gegaan. De ge meenteraad buigt zich maandag over deze zaak. Mulder verlaat faculteitsraad geneeskunde uit protest de vergunning voor dierproeven. Zaterdag 13 december wordt de reid zelf den gehandeld. "Is uw college be- maandenlange oploiap- ring met de bewoners openbare vergade- zaalr beurt weer op feestelijk wijze bruik genomen. Het gebouw wordt vooral gebruikt door de christelij- ontschüldïgingen ke wijkvereniging Staalwijk. Er Kranenburg wijst wordt een bejaardensoos gehou- op dat een belangrijk argument be den, er zijn bingo-middagen en dis- treffende de veiligheid van het de- co-avonden voor de jeugd. Verder pot de constructie met verschillen- vinden er kerkelijke vergadenn- de lagen folie is, waartussen drai- toe te lichten en voor het geheel alle tekortkomingen zijn ver te bieden?" zijn brief ander Jaar 10,4 procent v.an het totaal a gen en katechesaties plaats. nagebuizen zijn gelegen. Daar- l het wetenschappelijk onder wijs gebruikte proefdieren voor haar rekening. De instellingen voor wetenschappelijk onderwijs gebruikten vorig jaar gezamenlijk 395.227 dieren voor proeven, ter wijl het totaal aantal gebruikte die ren in 1985 op 1.175.088 uitkomt.^ Muizen en ratten veel is als in 1984. Het aantal verkrijgen gebruikte vissen verdubbelde bij- bet nemen na: van 599 in 1984 tot 1081 vorig jaar. Het aantal gebruikte varkens daalde daarentegen van 191 in 1984 tot 117 vorig jaar. In 1984 werden 7 apen gebruikt, tegen nul in 1985. Andere gebruikte diersoorten zijn honden (98), katten (43), geiten en schapen (37) en amfibieën (341). Uit de rapportage blijkt dat er problemen zijn rond een aantal TOOT^ T proefdierenverblijven bij de vak- LEIDEN/LISSE - De Leidse bio- groepen experimentele chirurgie technologische bedrijven Centocor en het laboratorium voor fysiolo- Europe en Holland Biotechnology gie. De Veterinaire Hoofdinspectie krijgen een subsidie voor geavan- vindt die onderkomens 'niet opti- ceerde onderzoeksprojecten, maal'. Onder meer zijn er klachten b?t Lissese bedrijf Biocent over geluidsoverlast gekomen LEIDEN - Een lid van de facul- 00 teitsraad van geneeskunde, W.J. ton uitstaan by Mulder, heeft zijn functie neerge legd. Mulder kan zich niet vinden in de wijze waarop binnen de facul- de directie of gedurende twee jaar teit bezuinigd gaat worden. de aflossingen van 60.000 gulden achterwege kunnen blijven. Bur- hiervoor in aanmerking. Gasverlichting (1) "Meneer, u kent mij wel, ik ben al 25 jaar een hobbyist op het ge bied van gasverlichting en als zo danig geniet ik ook een zekere bekendheid in Leiden". Hij spreekt op mitrailleursnel heid. H. van den Berg is de naam. En hij geniet inderdaad een zeke re bekendheid als de verzame laar van gaslampen en wat dies meer zij. In zijn woning hangen 16 lampen en buiten staan er ook nog eens 32. En dan hebben we het nog niet gehad over zijn boe ken en foto's over het onder werp. Hij belde ons op in verband met het Rapenburg. "Volgens uw berichtgeving wordt het Ra penburg begin volgend jaar op geknapt. De kaden en de verlich ting worden veranderd. Welnu, om die verlichting gaat het my, zoals u zult begrijpen". Er komen weer Leidse lan taarns op het Rapenburg, ver volgt Van den Berg. Mooi vindt hij dat. Edoch: het zijn zoge naamde sonlampen, natrium- licht. De domste vraag die je nu aan Van den Berg kunt stellen luidt: wat is er eigenlijk tegën na- triumlicht? "Maar meneer! Dat is toch geen levend licht, dat is akelig dood licht! Vreselijk. Gas leeft. Gas ruist, gas is kleurrijk, en warm, laten we dat vooral niet vergeten". Gasverlichting Nu weet Van den Berg ook wel dat gasverlichting "politiek ge sproken moeilijk ligt, maar ik zeg dan: waarom proberen we niet iets? Ik bedoel, als we nu eens één gaslamp op het Rapen burg neerzetten, bij wijze van proef. Aansluitkosten: 400 gul den". "Dat moet de gemeente toch kunnen betalen? Of anders het bedrijfsleven. Ik zorg ik in elk geval wel dat die lamp daar komt en ik zorg ook voor het onder houd. Geen probleem". Van den Berg wil de dialoog weer op gang brengen, zoals hij het uitdrukt. "Misschien zijn er meer mensen die op den duur zeggen: gas is toch mooier". "Kijk", vervolgt hij even later, "we doen er in Leiden alles aan om de binnenstad er weer zoals vroeger te laten uitzien. Nou, daar horen gaslampen ook bij". Gelukkig1 is het Rapenburg weinig veranderd, mijmert Van Den Berg. "Ze hadden alleen na tuurlijk nooit die gaslampen moeten weghalen. De laatste ver dween, meen ik, in '62. En denk maar niet dat de mensen dat leuk vonden. Onder hevig protest ver dween die lamp. De mensen za gen toen ook wel in dat het Ra penburg zou verarmen". "Weet u trouwens dat er op een gegeven moment nog maar 11 lampen over waren! Wat er met de anderen was gebeurd? Kapot geslagen meneer, zomaar kapot geslagen. Ze hadden afgedaan". Van den Berg kijkt erbij alsof ie mand hem zo juist vreselijk heeft beledigd". "Ja, en dan moeten ze tegen woordig die lampen weer nagie- ten". Je ziet het nog steeds aan z'n gezicht: hij kan er met zijn pet niet bij dat mensen zo stom kunnen zijn. Niet voor het een of ander: gas is natuurlijk wel duurder, wie moet dat betalen? Subsidies voor onderzoeken biotechnologisclie bedrijven De subsidies, groot 65.000 gul den, worden ter beschikking ge steld door het ministerie van eco nomische zaken. Ze zijn bedoeld voor middelgrote en kleine bedrij ven met ten hoogste 200 werkne mers die op hun vakgebied aan de weg willen timmeren. Met de sub sidie die nu is uitgekeerd kunnen de bedrijven, samen met 21 andere ondernemingen in Nederland, be kijken of het onderzoekproject haalbaar is. Is dat het geval, dan komen ze in aanmerking voor een nieuwe sub sidie. Overigens zullen niet alle be drijven met een 'haalbaar' onder zoek geld krijgen. Het ministerie heeft voor de vervolgsubsidie drie miljoen gulden beschikbaar en denkt daarmee zes of zeven bedrij ven helpen. Overigens moeten de bedrijven zelf een gelijk bedrag meebetalen voor de haalbaarheids studie. De bijdrage wordt dit jaar Voor het eerst gegeven. Het gaat om een experiment. Slaagt dit, dan wil het ministerie in de toekomst meer en hogere susbdies beschikbaar stel- Wethouder Schoute, thans burgemeester te Wassenaar, steekt een gaslamp in het St. Janshofje aan. Dit type lamp moet dus ook op het Rapenburg worden geplaatstis het oordeel van deskundige Van den Berg. gas is duurder, maar zoals ik al zei krijg je er ook veel voor terug. En je mag er ook best wat voor over hebben, is mijn oordeel". Na een korte pauze: "Alle mo numenten zijn toch duur me neer! Maar daar mag je niet over klagen, vind ik. Een hommage aan het verleden kost nu een maal geld". De hobbyist wil ondertussen graag weten hoe andere mensen over zijn voorstel denken. "Ze kunnen me een briefje schrij ven... Aloëlaan 45, Leiden. Weet u, als ik nu veel reacties krijg, dan kan ik met al die brieven misschien wel naar wethouder Peters stappen". -Wethouder Peters kent hem trouwens ook, zegt Van den Berg. "Wethouder Peters is dan ook bekend met de gasverlich ting". Wedden Van den Berg: "Ik geef het toe, Wedt u wel eens op paarden? Zo ja, dan kunt u vanaf zater dag terecht aan de Korevaar- straat 1, aldaar is namelijk vanaf die dag een bureau gehuisvest van de stichting totalisator draf- en rensport. "Tot 1 april vielen wij onder het ministerie van landbouw", vertelt woordvoerder De Boer. "Na die datum zijn we geprivati seerd. Die achtergrond moet wel bekend zijn, want het heeft iets te maken met de nieuwe koers die we hebben uitgezet". Nieuwe koers? "We hebben bepaald dat we in de toekomst iets anders zullen gaan opereren. Dat wil zeggen: wij zijn van mening dat het wed den buiten de banen in de ko mende jaren zal toenemen. En daar spelen wij op in. Wij gaan het produkt als het ware naar de (archieffoto) man brengen". De Boer bedoelt dat de stich ting overal in den lande kantoor zal gaan houden. "Het is de be doeling dat we uiteindelijk zo'n 250 tot 300 kantoren hebben. Voorlopig is dat nog toekomst muziek". "We zijn in elk geval al wel be gonnen. Leiden is het eerste kan toor volgens de nieuwe opzet". Waarna de woordvoerder vertelt dat de mensen van maandag tot en met zaterdag terechtkunnen aan de Korevaarstraat, van ne gen uur 's ochtends tot vijf uur 's middags. "Daar kunnen ze dus wedden schappen afsluiten. Verder is het mogelijk om naar video's van koersen van de vorige dagen te kijken. En er is natuurlijk koers- informatie oproepbaar via tele tekst. We zijn dus van alle ge makken voorzien". Volgens Mulder is het onaan vaardbaar dat een basisvakgroep als anatomie dreigt te verdwijnen. Mulder is zelf werkzaam bij de vak groep anatomie als conservator van het anatomisch museum. De faculteit is overigens van mening dat juist dat onderdeel zeker moet worden gehandhaafd, omdat het tot het cultuurgoed van de univer siteit behoort. Mulder: "Mijn stel- lingname heeft niets te maken met het feit dat ik bij anatomie werk zaam ben. Ook als interne genees kunde geschrapt zou zijn, was ik afgetreden". Volgens de woensdagavond door de dekaan van de faculteit gepre senteerde plannen, zou de vak groep anatomie niet geheel hoeven te verdwijnen. Het onderzoek van zeer hoge kwaliteit moet namelijk gespaard blijven en dat zou beteke nen dat tweederde van de vak groep blijft bestaan. Mulder zegt echter gegronde re denen te hebben om te vermoeden dat de vakgroep geheel zal verdwij nen. Volgend jaar moet het onder zoek bij de vakgroep namelijk op nieuw beoordeeld worden. Het kan 'dan zijn dat het grootste deel van het onderzoek het predikaat "hoge kwaliteit" verliest. len. Centocor krijgt het geld voor de ontwikkeling van een bloed- of uri netest vtior het opsporen van nier kanker en Holland Biotechnology voor het ontwikkelen van zoge noemde monoclonale antistoffen voor het vroegtijdig ontdekken van longkanker. De Veel bonnen bij algemene politiecontrole LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermorgen van half acht tot half negen een controle gehouden bij het Lammenschansplein: 19 auto mobilisten kregen een bekeuring omdat ze niet voorsorteerden of door rood licht reden. In dezelfde omgeving werden 's middags bromfietsen gecontro leerd. In totaal werden 32 bromfiet sers aangehouden. Zeventien Oprichting van afdeling Jonge Democraten [e voor LEIDEN - Op 10 december wordt in Het Gulden Vlies aan de Bree- straat een oprichtingsvergadering gehouden van de regio 'Midden- Holland' van de Jonge Democra ten (JD), een zelfstandige politieke jongerenorganisatie die erkend wordt door D66. Op deze eerste bij eenkomst zal behalve een verte genwoordiger van het landelijk be stuur van de JD ook Aad Nuis, Tweede Kamerlid voor D66, het woord voeren. Ook zal tijdens de vergadering het bestuur van deze kersverse elfde regio worden geko- De JD is opgericht in maart 1984. In haar korte bestaan is de JD' uit gegroeid tot de derde politieke jon gerenorganisatie van Nederland. De leden van de JD zijn georgani seerd in 10 en binnenkort in 11 re gio's over het hele land. Het landelijk bestuur, bestaande sen kregen^n^'bekeïiVing ömdat Personen' is belast met hun voertuig opgevoerd bleek te zijn. Gisteravond deelde de politie 43 processen-verbaal uit aan mensen die zonder licht door de stad reden. En op de Haarlemmerstraat wer den drie mensen bekeurd omdat ze illegaal aan het verkopen waren. In de winkelstraat werd ook een fiet ser op de bon geslingerd: hij hield zich niet aan het fietsverbod dat geldt op koopavonden. de dagelijkse gang van zaken in schrijft de halfjaarlijkse algemene ledenvergadering uit. De ALV is het hoogste orgaan binnen de JD dat besluiten neemt volgens het voor Nederland vry unieke 'one man, one vote-systeem'. Dit houdt in dat ieder lid een even zware stem heeft. De bijeenkomst op 10 december in Het Gulden Vlies begint om half

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3