Comité wil in 1987 in Katwijk Nationale Visserij dag houden Directeur van CNB op non-actief gezet Droogbloemen uit Rijnsburg naar 43 landen Hobby van Kees Star leidde tot bedrijf met miljoenenomzet Als openingsevenement eigen visserijfeesten In afwachting van ontslag Oversteken Rijnstraat levensgevaarlijk Volkstuintjes met cadmium verontreinigd VRIJDAG 5 DECEMBER 1986 REGIO LEIDEN PAGINA 17 RIJNSBURG - Twintig jaar geleden begon Kees Star bij wijze van hobby met droogbloemen te experimenteren. Nu is het Rijnsburgse bedrijf Star Dried Flowers bv een van de grootste droogbloemenbedrijven van ons land. "We exporteren inmiddels droogbloemen naar 43 landen; naar bijna alle landen in Europa, maar ook naar landen ver daarbuiten. Zoals Australië, Japan, Canada, Saoedie-Ara- bië en de Verenigde Staten. In dat laatste land hebben we sinds drie jaar een dochteronderneming". werden alleen in Nederland afge zet. In 1980 ging Star een samen werking aan met de Rijnsburgse gebroeders Van Duyn. Hun bedrijf - Superflora - was eigenaar van 15 bloemenwinkels in Nederland en 5 in Frankrijk. Dat vertelt Richard Verrel, assis tent-exportmanager van het droogbloemenbedrijf Star Dried Flowers bv. De droogbloemensec tor groeide de laatste jaren enorm. Bedroeg de totale produktie aan droogbloemen in 1980 nog maar ruim negen miljoen stuks, vorig jaar was dat aantal gestegen tot bij na 50 miljoen. Een totale omzet die in guldens, schat Verëll, zo tussen de 40 en 50 miljoen ligt. door Kees van Kuilenburg Kwekerszoon Kees Star begon 20 jaar geleden uit liefhebberij met het drogen van bloemen op de zol der van het kwekersbedrijf van zijn vader. Al snel was het Star ju nior duidelijk dat er in de droog bloemen een aardige boterham te verdienen was. Dus begon hij voor zichzelf. De eerste jaren nog op beschei den schaal: de gedroogde bloemen Snel "Daarna is het snel gegaan", ver telt Verêll, die verantwoordelijk is voor de afzet van de Star-produk- ten in Duitsland, Oostenrijk en Scandinavië. "De gebroeders Van Duyn hadden veel kennis van de export van bloemen en dat wierp al snel zijn vruchten af. Jaarlijks nam onze produktie en export dan ook met vele honderdduizenden bloe men toe". Star opende zelf nieuwe bedrij ven in Smilde en Dronten. Daar wordt hoofdzakelijk gewerkt met produkten van de kleigrond. Die forse groei was uiteraard van invloed op de werkgelegenheid bij het Rijnsburgse bedrijf. Verdien Richard Verëll: "We moeten al i den tot 1980 vijf tot zes mensen een 'piek' gedurende de boterham bij de Starvestiging in de den, als de zomerbloemen worden hallen van de oude veiling Flora, verwerkt, werken er ongeveèr 200 nu werken er een kleine 20. In de mensen bij het bedrijf. De bloemen die worden ver werkt, teelt het Rijnsburgse bedrijf niet zelf. Voor de kweek worden contracten afgesloten met kwekers die samen rond.de 350 verschillen de soorten bloemen aan Star leve ren. De conrract-kwekers, die hoofdzakelijk zijn gevestigd in de directe omgeving van Rijnsburg, krijgen in het vooijaar zaad van Star. "We moeten bloemen van uit stekende kwaliteit hebben, van daar dat we de kwekers zelf het zaad leveren", vertelt Verëll. Drie dagen Het droogproces van de bloemen duurt tussen de een en de drie da gen. "Dat is afhankelijk van het ty pe bloem. Er zijn soorten bloemen die meer vocht opnemen dan ande re. Die moeten dus langer ge droogd worden, dat is begrijpe lijk", zegt Verëll. Na het droogproces worden de bloemen weer licht bevochtigd. Verëll: "Als je bloemen die zó uit de drooghallen komen aanraakt, verbrokkelen ze. Vandaar dat ze weer worden bevochtigd. Daarna worden ze in dozen verpakt om te worden opgeslagen in afwachting van het vervoer naar de bloemen- winkels". Er wordt bij de produktie van droogbloemen voornamelijk ge bruik gemaakt van Nederlandse wel vraag naar is. Als je die vraag constateert, moet je niet aarzelen en die produkten uit die landen be trekken. Ook al zijn ze uiteraard veel duurder dan de bloemen die we bij wijze van spreken uit de tuin naast de deur halen". bloemen. "Hollandse snijbloemen; hebben overal in de wereld een goede naam. .Die goede naam wil len wij ook voor ons produkt", zegt Verëll. Maar Star Dried Flowers betrekt ook bloemen uit bijvoor beeld Kenia, Australië, Brazilië, Italië en Denemarken. "Uit die lan den komen soorten die niet in ons land worden gekweekt, maar waar Licht De meeste droogbloemen gaan ongeveer twee jaar mee. Dat hangt vooral af van de hoeveelheid licht die de bloem te verwerken krijgt. Staan de bloemen normaal op tafel in een huiskamer, dan gaat de bos zeker twee jaar mee. Maar in een showroom in de buurt van een lichtspotje staan ze korter. De verwerkingscapaciteit van Star bedraagt in een het hoogsei zoen - in de maanden juli en au gustus - 700.000 bloemen per week. Verëll schat dat het Rijns burgse bedrijf in die hoogtijdagen in totaal rond de 12 miljoen bloe men verwerkt. In het najaar komt de export van droogbloemen goed op gang. "De meeste droogbloemen worden ver kocht in de maanden december en januari. Verse snijbloemen zijn in die maanden nauwelijks te koop, of tegen erg hoge prijzen en dan wordt er al snel een droogbloemen- boeket gekocht", vertelt Verëll. Wat betreft de kleurkeuze van de bloemen houdt het bedrijf angst vallig de modekleuren in de gaten, zo vertelt Verëll. "Al in het voor jaar, als we onze bloemen bij de kweker bestellen, moeten we de kleuren bepalen. Zo zijn deze win ter lila, blauw en groen de mo dekleuren. Voldoen wij daar niet aan, dan merken wij dat wel aan onze verkoop in de wintermaan den". De 'mode-geVoeligheid' van droogbloemen leidt ertoe dat het bedrijf de catalogus herhaaldelijk aanpast: eens in de twee jaar komt er een nieuwe catalogus met 'Star- produkten' op de markt. KATWIJK - Het comité Visserijdagen Katwijk wil in 1987 de Nationale Visse rijdag in de kustplaats orga niseren. Als het Produkt- schap voor Vis en Vispro- dukten hiermee instemt, worden de plaatselijke vis serijdagen volgend jaar ge opend met een groot aantal extra activiteiten, zoals bij voorbeeld de uitreiking van de produktschapsprijzen aan de schippers die de best verzorgde vis hebben aan gevoerd. De Nationale Visserijdag is een ini tiatief van het Produktschap voor Vis en Visprodukten en is bedoeld om een aantal aspecten uit het vis serijbedrijf onder de aandacht van het grote publiek te brengen. Jaar lijks wordt de organisatie van deze dag toegewezen aan een van de vis sersplaatsen in ons land en het pro duktschap stelt voor het opstellen van feestprogramma een flinke, subsidie beschikbaar. Dit jaar werd het evenement gehouden in Den Helder, waar onder anderen prins Claus de activiteiten bij woonde. Katwijk heeft de Nationale Vis serijdag nog nooit georganiseerd. Het comité dat in 1985 de Katwijk- se Visserijdagen weer nieuw leven inblies, ziet dit evenement als de ideale, opening van de eigen feest- week in het teken van visserij en visverwerking. Het produktschap beslist waarschijnlijk op 11 decem ber aan welke vissersplaats de Na tionale Visserijdag volgend jaar wordt toegewezen. Behalve Kat wijk is er nog een tweede gemeen te in de race. Publiektrekkers De Katwijkse Visserijdagen wor den in 1987 gehouden in de week van 15 tot en met 22 augustus. Het programma is al in grote lijnen be kend, maar het organiserend comi té roept alle plaatselijke verenigin gen, organisaties en bedrijven op in deze week het evenement met extra activiteiten luister bij te zet ten. "De Visserijdagen moeten uit groeien tot een feestweek waarbij de hele gemeente is betrokken", meent VW-direkteur K. Verplanc- ke, de coördinator van het evene ment. Het comité Visserijdagen Kat wijk wil de feestweek elk jaar an dere accenten geven. Naast de vas te onderdelen zoals de nationale haringschoonmaakwedstrijd en de vlootschouw wordt dan ook gepro beerd steeds nieuwe publiektrek kers aan het programma toe te voe gen. Dit jaar werden de Visserijda gen bijvoorbeeld geopend met een mosseldag en in 1987 mikt het co mité dus op de organisatie van de Nationale Visserijdag. Dit evene ment zal, als het aan Katwijk wordt toegewezen, op zaterdag 15 augus tus worden gehouden. Op maandag 16 augustus worden opnieuw de nationale haring- schoonmaakwedstrijden gehou den. Waarschijnlijk weer op het plein van de School voor de Zee visvaart, maar als de belangstelling voor dit programma-onderdeel blijft toenemen, wordt wellicht uit geweken naar een plaats waar meer ruimte is. Activiteiten die verder van maandag tot en met donderdag op het programma staan zijn onder meer de vertoning van visserijfilms in de School voor. de Zeevisvaart, het open huis van de KNZHRM en diverse sportieve evenementen zoals de Visserijloop over 5 zeemijlen. De Visserijdagen worden op vrij dag en zaterdag besloten met een vlootschouw van de Katwijkse kot- tervloot en de visvariamarkt. Waar schijnlijk zullen ook de visverwer- kende bedrijven op zaterdag weer open huis houden. Het volledige programma van de Visserijdagen wordt overigens pas in het vooijaar van 1987 bekend ge maakt. Subsidie De Katwijkse Visserijdagen wor den voornamelijk betaald door het plaatselijke bedrijfsleven en de middenstand. Volgens het organi serend comité kunnen de kosten worden geraamd op ongeveer 300.000 gulden. "Dat blijft altijd een raming omdat er ontzettend veel in tijd en mankracht wordt geïnvesteerd", aldus Verplancke. "Alleen al het open huis bij de vis- verwerkende bedrijven en de vlootschouw kosten enkele tien duizenden guldens". De officiële begroting van de Visserijdagen vermeldt echter een bedrag van bijna 30.000 gulden. De gemeente Katwijk heeft in 1987 voor het evenement een garantie subsidie van 8000 gulden gereser veerd en komt het comité ook tege moet in kosten voor het plaatsen van dranghekken en dergelijke. Verder worden ook de precario rechten, voor het gebruik van de openbare weg tijdens bijvoorbeeld de visvariamarkt, kwijtgeschol den. Dit jaar is 6700 gulden van de gemeentelijke garantiesubsidie ge bruikt. De nationale haringschoonmaakwedstrijd is e de Katwijkse Visserijdagen. Kinderen uit de wijk Schutterswei moeten dagelijks diverse keren de drukke Rijnstraat oversteken. De wijkbe woners dringen aan op een veiliger oversteekplaats. (foto Dick Hogewoning» KATWIJK - Bewoners van de Katwijkse nieuwbouw wijk Schutterswei willen dat er in de Rijnstraat een veilige oversteekplaats wordt aangelegd. Het overste ken van de drukke verkeersweg aan de rand van de nieuwbouwwijk is in de huidige situatie met name voor kinderen levensgevaarlijk, menen de bewoners. De enige oversteekplaats voor bewoners van Schut terswei, die voor alle voorzieningen zijn aangewezen op de dorpskern van Katwijk aan den Rijn, ligt ter hoogte van de Achterweg. De oversteekplaats is aan gelegd in de bocht die de Rijnstraat hier maakt en wordt erg onoverzichtelijk genoemd. Temeer omdat de oversteekplaats aansluit op een smalle doorgang tussen de huizen in de wijk. De Katwijker J. van Duijn is, gesteund door een groot aantal andere wijkbewoners, een actie begon nen voor een tweede oversteekplaats ter hoogte van de Kerklaan en het Schulpeinde. Als ook hier, net als ter hoogte van de Achterweg, de rijbaan wordt ver smald door de aanleg van een vluchtheuvel, zou vol gens hem tussen de Achterweg en de Kerklaan de snelheid van het autoverkeer sterk worden terugge bracht. "Er ontstaat dan voor het verkeer een soort sluis", meent hij, "waardoor het oversteken van de Rijnstraat aanmerkelijk veiliger wordt". HILLEGOM/LISSE - Ing. H.A. Zijlstra is met ingang van gisteren geschorst als president-directeur van de Coöperatieve Nederlandse Bloembollencentrale (CNB) in Lisse. Dit in afwachting van zijn ontslag bij de CNB per 1 april van het volgend jaar. Dit deelde voorzitter G.P.J. Brou wer van de CNB gistermiddag mee aan het eind van de algemene le denvergadering in restaurant Tres long in Hillegom. Volgens Brou wer zijn er tussen het bestuur de CNB en ing. Zijlstra grote schillen van inzicht gebleken het te voeren beleid bij de coöpera tie. Daarom is besloten om het dienstverband met Zijlstra te breken. Brouwer deed een beroep op de leden van de CNB om over het be sluit van het bestuur niet te discus siëren. "Het gaat over personen en een discussie zou de verdere loop baan van Zijlstra mogelijk bemoei lijken", aldus Brouwer in een korte toelichting. Slechts een kweker maakte be zwaar tegen -de handelwijze van het bestuur. "Er zijn tal van ge ruchten door de bloembollen streek gegaan en om nu te zeggen er wordt verder niet over gespro ken lijkt mij geen goede zaak". Maar Brouwer bleef bij zijn besluit om over de 'kwestie-Zijlstra' niet van gedachten te wisselen met de leden. De voorzitter van de CNB wilde gisteravond geen enkele toelich ting geven op de regeling die met Zijlstra is getroffen. "Dit is een overeenkomst tussen het bestuur en de heer Zijlstra en daar wordt verder niet over gesproken", aldus Brouwer. Zijlstra - die de ledenvergadering van de CNB overigens niet bij woonde - bevestigde dat er met hem een regeling is getroffen. Maar hij wilde verder niet op de kwestie ingaan. Hij ontkende dat er een conflict zou zijn tussen hem en het bestuur van de CNB. "Dat zijn ge ruchten en daar moet je geen aan dacht aan schenken. Ik heb andere ideeën over de toekomst van de co öperatie dan het bestuur van de CNB. Dat is alles. Wij zijn in goed overleg uit elkaar gegaan. Dat komt meer voor in het bedrijfsle ven. Daar moet je niet dramatisch, over doen", aldus de geschorste president-directeur. De uit Den Haag afkomstige Zijl stra heeft twee jaar bij de CNB ge werkt. Voor zijn komst naar de Co öperatieve Nederlandse Bloembol lencentrale was hij werkzaam in de bouwwereld. De taken van" Zijlstra worden volgens Brouwer voorlopig door de overige directieleden waargeno men. "We gaan daarna op ons ge mak eens bekijken hoe we de op volging van Zijlstra regelen", aldus Brouwer. De CNB-leden toonden zich te vreden over de resultaten die in boekjaar 1985-1986 zijn behaald. In die periode boekte de CNB een re cordomzet van 311 miljoen gulden. In het vorige boekjaar bedroeg die omzet 281 miljoen gulden. Dit is - De CNB-hallen aan de Grachtweg in Lisse. een omzetvergroting van van 10,7 procent. Die stijging van de omzet is voor een groot deel te danken aan een hogere produktie door de aangesloten leden. De omzetverhoging komt voor een groot deel voor rekening van de kwekers van tulpen en lelies. Deze soorten bepaalden voor onge veer 50 procent de totale omzet bij de bloembollencentrale. In het af gelopen boekjaar werd voor 100 miljoen gulden aan tulpen omge zet. Teleurstelling was er over het geringe marktaandeel van de hya-^ cint by de CNB. In het afgelopen boekjaar was dat slechts zeven pro- cent. Adjunt-directeur J. Algera deelde die teleurstelling. "Er wordt alles aan gedaan dat aandeel te ver groten". Volgens Algera blijkt uit de voor lopige cijfers over het eerste deel1 van het boekjaar dat de omzetstij- ging zich doorzet. De voorlopige! resultaten wijzen op een vergro ting van de omzet met meer dan acht procent. BUITENPOST (ANP) - In het Friese Buitenpost, gemeente Acht- karspelen, zyn 32 volkstuintjes zwaar verontreinigd met cadmium. Dat blijkt uit een onderzoek van de Keuringsdienst van Waren. De tuintjes liggep op grond af komstig van een deel van een vaart die ongeveer twaalf jaar geleden is gedempt. In het baggerslib is een grote concentratie zware metalen aangetroffen. Hoe die cadmium in het slib is terechtgekomen is nog niet bekend. Alle betrokken tuinders hebben van de gemeente het advies gekre gen de groente uit hun tuinen niet langer te eten. Op dit moment is nader bodemonderzoek gaande en wordt tevens onderzocht wat de mogelijke gevolgen kunnen zijn voor de volksgezondheid. Eind volgende week hoopt de ge meente de eerste uitkomsten bin nen te hebben van een onderzoek. Op 23 december wordt de betrok ken tuinders op een voorlichtings- bijeenkomst de resultaten meege deeld.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17